ادامه تحصیل در نروژ :شرایط تحصیل و معرفی بهترین دانشگاه‌ها و شهرهای نروژ

اگر شما نیز جزء داوطلبانی هستید که به دنبال ادامه تحصیل در نروژ هستند، باید بگوییم که تحصیل در نروژ مزیت‌های بسیاری برای دانشجویان بین‌المللی دارد. امروزه ادامه تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی، به خصوص در میان دانشجویان ایرانی، طرفداران زیادی پیدا کرده است و افراد بسیاری به قصد ادامه تحصیل اقدام به ارسال درخواست پذیرش از دانشگاه‌های خارجی می‌کنند. باید بدانید که کشور نروژ یکی از مقصدهای تحصیلی پرطرفدار بین دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آید. چرا که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور برای دانشجویان خارجی نیز همانند دانشجویان بو‌می ‌رایگان است و دانشگاه‌های دولتی این کشور هزینه‌ای به عنوان شهریه‌ی تحصیلی از دانشجویان خارجی دریافت نمی‌کنند. در این متن به بررسی شرایط ادامه تحصیل در نروژ خواهیم پرداخت و از زوایای مختلف به این موضوع نگاه خواهیم کرد.

 

ادامه تحصیل در نروژ

ادامه تحصیل در نروژ

 مزیت‌های ادامه تحصیل در نروژ برای دانشجویان بین‌المللی

مزیت‌های تحصیل در نروژ، این کشور را به یکی از مقصدهای پرطرفدار تحصیلی در بین دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است. تحصیل در دانشگاه‌های کشور نروژ می‌تواند مسیر زندگی شما را تغییر داده و پیشرفت‌های تحصیلی و شغلی بسیاری را در آینده برای شما به ارمغان بیاورد. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی مزیت‌های تحصیل در نروژ خواهیم پرداخت.

کیفیت آموزشی دانشگاه‌های کشور نروژ

با اینکه نروژ از لحاظ مساحت کشور کوچکی است، دانشگاه‌ها و کالج‌های بسیار خوبی دارد که دارای کیفیت آموزشی عالی هستند. این دانشگاه‌ها از دانشجویان خارجی نیز پذیرش به عمل می‌آورند و تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌تواند برای دانشجویان خارجی بسیار مفید و ارزنده باشد. تحصیل در دانشگاه‌های کشور نروژ دانش و توانایی‌های شما را افزایش داده و کمک می‌کند که استعدادهای خود را در زمینه‌ی تحصیلی مورد نظرتان شکوفا کنید. با فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های نروژ آینده‌ی بسیار خوبی در کشور خود یا دیگر کشورهای خارجی خواهید داشت.

دانشگاه‌های نروژ دارای یک محیط دوستانه و صمیمی ‌هستند و به عنوان یک دانشجوی خارجی هرگز احساس غریبگی نخواهید کرد. اساتید و مدرسان دانشگاه‌ها همیشه در دسترس شما خواهند بود. بیشتر  پروژه‌های درسی در دانشگاه‌های کشور نروژ به صورت گروهی در کلاس انجام می‌شوند. سیستم آموزشی در دانشگاه‌های کشور نروژ به گونه‌ای است که موسسات آموزش عالی خواستار پرورش دانشجویانی با ذهن خلاق هستند. دانشجویان می‌توانند به راحتی نظرات و انتقادات خود را بیان کنند. به این صورت دانشگاه جوانان تحصیل کرده‌ای را به جامعه تحویل می‌دهد که آماده‌ی ساختن آینده‌ای بهتر برای خود و دنیا باشند.

امکان ادامه تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی

یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در نروژ این است که برخی از برنامه‌های تحصیلی و واحدهای درسی در دانشگاه‌های این کشور، به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. بنابراین آن دسته از دانشجویان خارجی که تسلط کافی به زبان انگلیسی دارند، می‌توانند به راحتی در این برنامه‌ها به ادامه تحصیل بپردازند. دانشجویانی که زبان مادری آنها انگلیسی نیست نیز می‌توانند با شرکت در برنامه‌های تحصیلی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، مهارت‌ها و تسلط خود به زبان انگلیسی را در طول دوره‌ی تحصیلی تقویت کنند. باید بدانید که داشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی موجب می‌شود که زندگی راحت‌تری در کشور نروژ داشته باشید و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور نیز برای شما آسان‌تر باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل از اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های نروژ زبان انگلیسی خود را تا اندازه‌ی ممکن تقویت کنید. فراموش نکنید که برای ورود به دانشگاه‌های نروژ و تحصیل در برنامه‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، به ارائه‌ی مدرک معتبر زبان انگلیسی نیاز خواهید داشت.

معرفی بهترین دانشگاه های نروژ و شرایط اخذ پذیرش از آنها

طبیعت کشور نروژ

 

مزیت‌های ادامه تحصیل در نروژ

مزیت‌های ادامه تحصیل در نروژ

 

تحصیل در نروژ می‌تواند یک تجربه‌ی بسیار هیجان انگیز و لذت بخش برای دانشجویان خارجی باشد. چرا که دانشجویان خارجی علاوه بر تحصیل در دانشگاه‌های عالی رتبه از طبیعت زیبای کشور نروژ و زندگی در این کشور لذت خواهند برد. شما در هر شهری از نروژ که زندگی کنید، طبیعت همواره در کنار شما خواهد بود و شما می‌توانید از کوه‌ها، فلات‌ها و تماشای خورشید در شب بهره‌مند شوید. آب و هوای کشور نروژ بسیار مطبوع است و همواره از تنفس هوای پاک و تازه، و آب‌های روان و زلال لذت ببرید. اگر موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور نروژ شدید، نهایت استفاده را از زندگی در این کشور زیبا ببرید. چرا که دوره‌ی دانشجویی شما در این کشور یکی از بهترین دوره‌های زندگی شما خواهد بود.

 تحصیل رایگان در نروژ

همانطور که گفتیم نروژ از نظر مساحت کشور کوچکی است. با این حال این کشور دارای دانشگاه‌های بسیار عالی است که دارای رتبه‌های برتر در سطح جهانی هستند. یکی از مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های نروژ این است که این کشور درب دانشگاه‌های خود را به روی تمام دانشجویان از سرتاسر جهان باز کرده است و بدون توجه به ملیت یا شرایط اقتصادی و اجتماعی دانشجویان آنها را پذیرش می‌کند. بنابراین دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بدون هیچ نگرانی نسبت به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور اقدام کنند. با تمام اینها باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که نروژ یکی از کشورهای گران جهان است و هزینه‌ی زندگی در این کشور بالا است. بنابراین به عنوان یک دانشجوی خارجی باید توانایی پرداخت هزینه‌ی زندگی در کشور نروژ را در طول دوره‌ی تحصیل خود داشته باشید.

آیا تحصیل در نروژ رایگان است؟ 

زندگی اجتماعی در نروژ

همانطور که می‌دانید نروژ یک کشور مدرن است. یکی از ارزش‌های بسیار مهم در این کشور مساوات و برابری است. برابری و تساوی حقوق ریشه در سنت‌های این کشور دارد و قانون نیز از آن حمایت می‌کند. زن‌ها و مردان کشور نروژ و اقشار مختلف اجتماع دارای حقوق برابر در این کشور هستند. دانشجویان دانشگاه‌های نروژ می‌توانند از استانداردهای بالا و خدمات دانشجویی ارائه شده در این کشور بهره ببرند. این کشور دارای کارخانه‌ها و تجهیزات بسیار مدرن است و در زمینه‌ی آموزش نیز بسیار پیشرفته و خلاقانه عمل می‌کند. علاوه بر اینها، نروژ دارای امنیت اجتماعی بسیار بالایی است و یکی از کشورهای امن جهان محسوب می‌شود. شما در هر زمان یا هر منطقه از نروژ احساس امنیت خواهید کرد و این امتیاز بزرگی نزد دانشجویان خارجی به شمار می‌آید.

نحوه‌ی اخذ پذیرش و تحصیل در نروژ

دانشگاه‌های کشور نروژ شرایط خوبی را برای تحصیل دانشجویان خارج فراهم می‌کنند. به همین دلیل هر سال دانشجویان بین‌المللی بسیاری از نقاط مختلف جهان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی اقدام می‌کنند. این کشور اروپای شمالی بیش از ۲۵,۰۰۰ دانشجوی خارجی دارد. در این قسمت به بررسی نحوه‌ی اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور خواهیم پرداخت. در صورتی که هدف شما از اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های نروژ جدی است، پیشنهاد می‌کنیم که این متن را به دقت دنبال کنید. در ادامه‌ی مطلب شما را با نکات بسیار مهمی‌ که به منظور اخذ پذیرش و تحصیل در نروژ باید به آنها توجه کنید، آشنا خواهیم کرد.

انتخاب رشته‌ی مناسب در دانشگاه‌های نروژ

باید بدانید که دانشگاه‌های کشور نروژ رشته‌های تحصیلی متنوعی را در مقاطع تحصیلی مختلف به دانشجویان خارجی ارائه می‌کنند. اما لازم است به این مسئله دقت کنید که انتخاب رشته‌ی مناسب خود مسئله‌ی بسیار مهمی‌ است. با اینکه برای تحصیل در دانشگاه‌های نروژ گزینه‌های بسیاری پیش رو خواهید داشت، باید رشته‌ای را انتخاب کنید که در آینده برای شما مفید باشد و همچنین به ادامه تحصیل در آن علاقه‌مند باشید. برخی از رشته‌های بسیار پرطرفدار ارائه شده در دانشگاه‌های نروژ نزد دانشجویان خارجی عبارت هستند از: مهندسی صنایع، شیمی، مطالعات زبان، مدیریت تجارت، ریاضیات و مدیریت.

انتخاب دانشگاه مناسب در نروژ

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، انتخاب دانشگاه مناسب است. کشور نروژ دارای ۷ دانشگاه دولتی معتبر، ۹ موسسه‌ی دانشگاهی تخصصی معتبر، ۲۲ کالج دانشگاهی معتبر، ۲ کالج ملی هنر معتبر و چندین موسسه‌ی آموزش عالی خصوصی است که برنامه‌ها و رشته‌های تحصیلی متنوعی را ارائه می‌کنند. انتخاب دانشگاه یا کالج مناسب ممکن است برای دانشجویان خارجی کمی ‌مشکل باشد. به همین منظور ما فهرستی از دانشگاه‌هایی را که برای دانشجویان خارجی مناسب‌ هستند، فراهم کرده‌ایم. برخی از دانشگاه‌هایی که نزد دانشجویان خارجی محبوبیت بیشتری دارند به ترتیب زیر هستند:

 

مدرسه‌ی تجارت نروژی BI در اسلو (BI Norwegian Business School)

 

مدرسه تجارت نروژی BI

مدرسه تجارت نروژی BI

 

مرکز تجارت نروژی BI یک دانشگاه مستقل در کشور نروژ است و یکی از بهترین مراکز آموزشی و پژوهشی در زمینه‌ی تجارت و مدیریت در کشور نروژ به شمار می‌آید. این دانشگاه دارای کیفیت آموزشی بسیار بالایی است و اساتید بسیار مجرب و باسوادی در این دانشگاه تدریس و همکاری می‌کنند. این دانشگاه آموزش‌های خود را بر پایه‌ی تجارت واقعی متمرکز کرده است و دانشجویان علاوه بر تدریس واحدهای تئوری با تجارت به صورت تجربی و عملی آشنا می‌شود. این دانشگاه فرصت‌های تحصیلی بسیاری را برای دانشجویان فراهم می‌کند. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند از خدمات و امکانات دانشگاهی ارائه شده به دانشجویان بین‌المللی بهره‌مند شوند. به عنوان مثال دانشگاه‌ خوابگاه‌ها یا اقامتگاه‌های دانشجویی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد و دانشجویان می‌توانند با هزینه‌ی کمتری در نروژ اقامت کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند از کتابخانه‌ی مجهز این دانشگاه بهره‌مند شوند. مدرسه‌ی تجارت نروژ خدمات پزشکی و درمانی جسمی ‌و روانی را با قیمت دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا آنها را از لحاظ جسمی ‌و روحی حمایت کرده باشد.

محیط دانشگاه بسیار سرسبز و زیبا است و دانشجویان حین تحصیل در این دانشگاه احساس دلتنگی و غربت نخواهند کرد. همچنین دانشجویان می‌توانند از باشگاه‌های ورزشی و دیگر امکانات دانشگاه بهره‌مند شوند و اوقات فراغت خود را در جشن‌ها و مراسم برگزار شده توسط گروه‌های دانشجویی بگذرانند.

 

مدرسه‌ی اقتصاد نروژی NHH در برگن  ( NHH Norwegian School of Economics )

 

مدرسه اقتصاد نروژی NHH

مدرسه اقتصاد نروژی NHH

مدرسه‌ی اقتصاد نروژی NHH یکی از موسسات اصلی و مهم در زمینه‌ی تجارت در کشور نروژ است. این دانشگاه شهرت جهانی دارد و اغلب انتخاب اول دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های مربوط به تجارت را دارند. رشته‌های مهم ارائه شده در این دانشگاه عبارت هستند از مدیریت و تجارت و علوم اجتماعی، مهندسی و فناوری، و مطالعات محیط زیست و علوم زمین. یکی از اهداف اصلی این دانشگاه پیشبرد دانش و علوم در زمینه‌ی تجارت و علوم اجتماعی است. مدرسه‌ی اقتصاد نروژی با بیش از ۱۷۰ دانشگاه و مدارس تجارت در بیش از ۵۰ کشور مختلف جهان همکاری بین‌المللی دارد. این دانشگاه حدود ۳۴۵۰ دانشجو و ۴۰۰ کارمند دارد. این دانشگاه یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در زمینه‌ی تجارت به شمار ‌می‌آید.

مدرسه‌ی اقتصاد نروژی به منظور حمایت و پشتیبانی از دانشجویان و تامین شرایط مناسب برای تحصیل، خدمات بسیاری را در اختیار دانشجویان خارجی قرار ‌می‌دهد. برای مثال دانشجویان ‌می‌توانند با هزینه‌ی کمتری در خوابگاه‌های دانشجویی در این دانشگاه اقامت کنند. کتابخانه‌ی این دانشگاه بسیار مجهز است و دانشجویان دسترسی به چندین هزار جلد کتاب و نسخه‌های الکترونیکی و ژورنال‌ها را دارند. دانشجویان ‌می‌توانند اوقات فراغت خود را در باشگاه‌های ورزشی و کلوپ‌های دانشجویی دانشگاه بگذرانند و از دوران دانشجویی  نهایت لذت را ببرند.

 

دانشگاه برگن ( University of Bergen )

 

دانشگاه برگن

دانشگاه برگن

 

دانشگاه برگن در شهر برگن واقع شده است و یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی شناخته شده در این کشور به شمار می‌آید. این دانشگاه دارای سطح علمی‌ و کیفیت آموزشی بسیار بالایی است. رشته‌های اصلی ارائه شده در این دانشگاه عبارت هستند از: علوم طبیعی و ریاضیات، علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات، علوم زمین و مطالعات محیط زیست، کشاورزی و جنگلداری، علوم انسانی، پزشکی و سلامت، مطالعات اجتماعی، مدیریت و تجارت، هنر، طراحی و معماری و فناوری و مهندسی. باید بدانید که این دانشگاه در سال ۲۰۱۹ عنوان بهترین دانشگاه را به عنوان دانشگاه جهانی در زمینه‌ی رضایت دانشجویان در نروژ از آن خود کرد.

این دانشگاه خوابگاه‌های دانشجویی را در اختیار دانشجویان خود قرار ‌می‌دهد و دانشجویان ‌می‌توانند از خدمات دانشجویی ارائه شده در خوابگاه‌ها بهره‌مند شود. علاوه بر این، دانشگاه برگن خدمات پزشکی دانشجویی را بدون توجه به ملیت و توانایی مالی دانشجویان در اختیار آنها قرار ‌می‌دهد تا دانشجویان از سلامت جسمی ‌و روحی  و همچنین خدمات پزشکی و سلامتی برابر و استاندارد برخوردار باشند. پردیس دانشگاه برگن در مرکز شهر واقع شده است. بنابراین دانشجویان امکان دسترسی به نقاط مختلف شهر را به راحتی دارند. همچنین دانشجویان ‌می‌توانند از باشگاه‌های ورزشی و کلوپ‌های دانشگاهی که برنامه‌های مختلفی را در زمینه‌های ورزشی، مذهبی، رسانه، موسیقی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برگزار ‌می‌کنند،  بهره‌مند شوند.

 

دانشگاه آگدر در کریستیان ساند ( University of Agder )

 

دانشگاه آگدر

دانشگاه آگدر

 

این دانشگاه که با عبارت اختصاری UiA شناخته ‌می‌شود، حدود ۱۳,۰۰۰ دانشجو  دارد و حدود ۱۴۰۰ نفر در قسمت‌های مختلف این دانشگاه مشغول به همکاری هستند. دانشگاه آگدر یک دانشگاه تازه تاسیس و مدرن به شمار ‌می‌آید که در جنوب نروژ واقع شده است. این دانشگاه دارای دو پردیس در شهر‌های کریستین ساند و گریمستاد است. رشته‌های اصلی ارائه شده در این دانشگاه عبارت هستند از: مهندسی و فناوری، آموزش و تربیت، علوم زمین و مطالعات محیط زیست، علوم طبیعی و ریاضیات، علوم اجتماعی هنر طراحی و معماری، مدیریت و تجارت، علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات و علوم انسانی.

این دانشگاه محیط دوستانه و امنی را برای دانشجویان فراهم ‌می‌کند تا دانشجویان بتوانند با فراغت خاطر به تحصیل پردازند و استعدادها و توانایی‌های خود را پرورش دهند. از جمله مهم‌ترین خدمات و امکانات رفاهی ارائه شده به دانشجویان می‌توان به خوابگاه‌های دانشجویی، کتابخانه‌ی مجهز این دانشگاه، مرکز خدمات دانشجویی، و خدمات پزشکی و درمانی اشاره کرد. پردیس‌های این دانشگاه دارای طبیعت بسیار زیبایی هستند. دانشجویان در حال تحصیل در این دانشگاه می‌توانند اوقات فراغت خود را در باشگاه‌های ورزشی و کلوب‌های دانشجویی که برنامه‌های مفرح بسیاری در آنها برگزار می‌شود، بگذرانند و علاوه بر تحصیل در یک دانشگاه عالی، از دوران دانشجویی خود لذت ببرند.

نحوه‌ی اخذ پذیرش از دانشگاه‌های نروژ

به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه‌های نروژ اولین قد‌می‌ که باید بردارید این است که به اندازه‌ی کافی اطلاعات لازم را در مورد دانشگاه‌ها و رشته‌های ارائه شده در این کشور و شرایط تحصیل در آنها کسب نمایید. کشور نروژ دارای دانشگاه‌های متعددی است و برنامه‌های تحصیلی متنوعی در مقاطع تحصیلی مختلف در این دانشگاه‌ها ارائه ‌می‌شود. به منظور تحصیل در نروژ ‌می‌توانید به وب‌سایت رسمی که نروژ برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است، مراجعه کنید. تمام اطلاعات لازم به همراه جزئیات در مورد برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه‌های مختلف این کشور در این وب‌سایت در اختیار داوطلبان قرار داده شده است. این سایت به این منظور طراحی شده است که داوطلبان خارجی ادامه تحصیل در نروژ بتوانند با مراجعه به سایت تمام اطلاعات لازم را کسب نموده و در صورت داشتن سوال از طریق ایمیل یا برقراری تماس تلفنی، پاسخ سوالات خود را دریافت کنند. برای کسب اطلاعات دقیق هر رشته می‌توانید به این وب‌سایت به این آدرس مراجعه نمایید.

باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که هر کدام از دانشگاه‌های نروژی، مدرسه‌های تجارت آن و دیگر موسسات آموزش عالی دارای قوانین و شرایط منحصر به فرد خود هستند. با مراجعه به وب‌‎سایت رسمی ‌هر دانشگاه یا موسسه آموزش عالی ‌می‌توانید فهرست رشته‌های ارائه شده در مقاطع تحصیلی مختلف در آن دانشگاه را مشاهده کنید. با کلیک کردن روی رشته‌ی مورد نظر خود ‌می‌توانید اطلاعات لازم در مورد مهلت زمانی درخواست ارسال پذیرش تحصیلی، مدارک مورد نیاز و … را دریافت کنید. باید توجه کنید که وب‌سایت دیگری برای اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاههای نروژ وجود دارد. ولی آن وب‌سایت مخصوص دانشجویان اهل کشور نروژ است و نباید آن را با سایت مخصوص دانشجویان بین‌المللی اشتباه نگیرید.

مدارک زبان لازم برای ادامه تحصیل در نروژ

 

شرکت در آزمون زبان

شرکت در آزمون زبان

 

باید به این نکته توجه کرد که دانشجویان بین‌المللی در صورتی که در برنامه‌های تحصیلی که به زبان انگلیسی ارائه ‌می‌شوند شرکت ‌می‌کنند، برای ادامه تحصیل در نروژ نیاز به یادگیری زبان نروژی ندارند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در برنامه‌های تحصیلی انگلیسی زبان در دانشگاه‌های نروژ را دارند باید دارای مدرک معتبر زبان انگلیسی باشند. بیشتر دانشگاه‌های نروژی مدارک تافل، آیلتس، C1 پیشرفته و Pearson PTE را قبول ‌می‌کند. باید به این نکته دقت کرد که دانشگاه‌های مختلف ممکن است برای قبولی درخواست اخذ پذیرش شما، کسب امتیاز مشخصی را در این آزمون‌ها تعیین کنند. بنابراین قبل از اقدام به ارسال درخواست اخذ پذیرش تحصیلی از امتیاز و نوع مدرک زبان انگلیسی مورد قبول دانشگاه مورد نظر خود اطمینان حاصل نمایید. به این ترتیب مشکلی در روند اخذ پذیرش تحصیلی‌تان در زمینه‌ی ارائه‌ی مدارک زبان پیش رو نخواهید داشت. باید بدانید که حتی دانشجویان نروژی در صورت درخواست ادامه تحصیل در برنامه‌های تحصیلی انگلیسی زبان، باید تسلط خود به زبان انگلیسی را با ارائه‌ی مدارک اثبات کنند.

 

آموزش زبان نروژی

باید بگوییم حتی در صورتی که برنامه‌ی تحصیلی که در دانشگاه‌های نروژ انتخاب ‌می‌کنید به زبان انگلیسی ارائه شوند، یادگیری زبان نروژی می‌تواند در محیط آکادمیک دانشگاه و همچنین روابط اجتماعی شما تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد. بنابراین پیشنهاد ‌می‌کنیم که تا اندازه‌ای که می‌توانید به یادگیری زبان نروژی بپردازید. به خصوص اگر قصد اقامت دائم در کشور نروژ پس از فارغ‌‍التحصیلی را دارید، برای اشتغال به کار در این کشور باید به زبان نروژی تسلط داشته باشید. شما ‌می‌توانید آموزش زبان نروژی را قبل از ورود به کشور نروژ در مراکز آموزش زبان شروع کنید. در کشور نروژ نیز موسسات بسیاری وجود دارند که دوره‌های آموزش زبان نروژی به دانشجویان خارجی را برگزار ‌می‌کنند.

مدارک لازم برای ادامه تحصیل در نروژ

سرویس پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌های نروژ ( NUCAS ) امکان اخذ پذیرش تحصیلی در برنامه‌های تحصیلی را در همه‌ی دانشگاه‌ها و کالج‌های دولتی و برخی از دانشگاه‌های خصوصی نروژ فراهم می‌کند. باید به این نکته‌ی مهم توجه کنید که به منظور اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها و برای تحصیل در رشته‌ها و مقاطع مختلف ممکن است مدارک متفاوتی از داوطلبان خواسته شود. با این حال مدراک اولیه‌ی مورد نیاز برای ورود به این دانشگاه عبارت هستند از:

– مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی

– مدرک مقطع تحصیلی قبلی

– ریزنمرات

– مدرک معتبر زبان انگلیسی

– کپی پاسپورت یا کارت شناسایی

– مدارک مربوط به تغییر نام ( در صورتی که داوطلب اقدام به تغییر مشخصات هویتی خود کرده باشد، لازم است که مدارک مربوط به آن را ارائه کند)

– گواهی تمکن مالی ( دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه‌ی اروپا باید بودجه‌ی کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی خود به مدت حداقل یک سال تحصیلی در کشور نروژ را داشته باشند).

– انگیزه نامه که شامل توصیف انگیزه‌ شخصی داوطلب برای درخواست تحصیل در رشته‌ی مورد نظر او است.

در صورتی که زبان اصلی مدارک شما انگلیسی نیست، مدارک شما باید به صورت رسمی ‌و دفتری به زبان انگلیسی ترجمه شوند.

 

دانشگاه‌های کشور نروژ این امکان را برای دانشجویان فراهم ‌می‌کنند که با توجه به کشور محل اقامت‌شان حداقل مدارکی که ممکن را به دانشگاه ارائه دهند. به این منظور وب‌سایتی طراحی شده است که داوطلبان بین‌المللی ‌می‌توانند با مراجعه به آن، با توجه به کشور خود اطلاعات لازم در مورد مدارک مورد نیاز را دریافت کنند.

برای مثال مدارک مورد نیاز برای دانشجویان ایرانی در این وب سایت قید شده است. طبق اطلاعات ارائه شده در این وب‌سایت دانشجویان ایرانی ملزم به ارائه‌ی مدارک مربوط به زبان انگلیسی هستند. مدارک تحصیلی با توجه به سال تحصیل طبقه بندی شده‌اند. این مدارک عبارت هستند از: دیپلم سه ساله‌ی دبیرستان یا دیپلم دوره‌ی متوسطه، به اضافه‌ی دیپلم دوره‌ی پیش دانشگاهی.

برای مشاهده‌ی این وب سایت می‌توانید به این آدرس مراجعه نمایید.

 

بازه‌ی زمانی برای ارسال درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه‌های نروژ

 

اخذ پذیرش تحصیلی

اخذ پذیرش تحصیلی

 

به منظور تحصیل در دانشگاه‌های نروژ باید درخواست اخذ پذیرش خود را به همراه مدارک لازم در بازه‌ی زمانی مشخصی که هر دانشگاه تعیین ‌می‌کند، ارسال نمایید. مهلت ارسال مدارک و درخواست اخذ پذیرش در هر دانشگاه ممکن است متفاوت از یکدیگر باشد. اما به طور کلی می‌توان گفت که دانشگاه‌های نروژ طی یک دوره‌ی مشخص در هر سال اقدام به اخذ دانشجو ‌می‌کنند. بازه‌ی زمانی تقریبی برای ارسال درخواست پذیرش تحصیلی در نروژ در هر سال تحصیلی به شرح زیر است:

از ماه دسامبر تا ماه مارس: در این بازه‌ی زمانی بیشتر دانشگاه‌های نروژ اقدام به اخذ دانشجویان بین‌المللی ‌می‌کنند. این دانشجویان در صورت موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی، تحصیل خود را در ترم پاییز سال جاری آغاز می‌کنند.

ماه آگوست: در این بازه‌ی زمانی ترم تحصیلی پاییزی آغاز ‌می‌شود.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که برخی از دانشگاه‌های نروژ دارای بازه‌ی زمانی ” پیش سنجش ” هستند که قبل از این مدت آغاز ‌می‌شود. لازم است که برای موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های نروژ به بازه‌ی زمانی پیش سنجش و همچنین مهلت ارسال درخواست اخذ پذیرش تحصیلی و مدارک لازم دقت کنید. بهتر است مدارک خود را در روز‌های اول مهلت ارسال مدارک دانشگاه ارسال نمایید تا در صورت بروز هر گونه مشکل فرصت کافی برای برطرف کردن ایرادات و تکمیل مدارک خود را داشته باشید تا شانس خود را از دست ندهید. چرا که پس از اتمام مهلت ارسال مدارک، دانشگاه مسئولیتی در قبال دیرکرد داوطلبان به عهده نخواهد گرفت.

مرحله‌ی آخر پس از دریافت نامه‌ی پذیرش

آن دسته از دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های نروژ می‌شوند، برای ورود به خاک این کشور نیاز به اجازه‌ی اقامت دانشجویی خواهند داشت. در ابتدا ویزای ۹۰ روزه برای دانشجویان صادر ‌می‌شود در حالی که دانشجویانی که قصد اقامت در کشور نروژ به مدت بیش از ۳ ماه را دارند، باید برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند. مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی کشور نروژ به شرح زیر است:

– فرم پذیرش از دانشگاه برای دریافت ویزای دانشجویی به همراه عکس گذرنامه

–  کپی گذرنامه

–  اسناد مربوط به قبولی پذیرش از یک موسسه‌ی آموزشی

–  پلان یا برنامه‌ی تحصیلی

–  گواهی که نشان دهنده‌ی پیشرفت تحصیلی و اشتغال به تحصیل دانشجو است.

–  گواهی اقامت که نشان می‌دهد دانشجو دارای مسکنی است که در آن اقامت ‌می‌کند ( مانند اجاره نامه یا گواهی اقامت در خوابگاه دانشجویی)

معرفی بهترین دانشگاه های نروژ و شرایط اخذ پذیرش از آنها

هزینه‌ی تحصیل در نروژ

 

هزینه تحصیل در نروژ

هزینه تحصیل در نروژ

 

همانطور که قبلاً اشاره شد در کشور نروژ بیشتر دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ای بابت شهریه‌ی دانشگاهی از دانشجویان خارجی دریافت نمی‌کنند. بنابراین امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، مقطع کارشناسی ارشد، و همچنین مقطع دکترا برای دانشجویانی که از سرتاسر کشور‌های جهان به قصد ادامه تحصیل به نروژ می‌آیند، بدون پرداخت شهریه‌ی دانشگاهی امکان پذیر است. به این ترتیب دانشجویانی که اهل کشورهای اروپایی و کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا نیستند، نیز ‌می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی این کشور بدون پرداخت شهریه به ادامه تحصیل بپردازند. دانشجویان تنها هزینه‌ای که باید پرداخت کنند، هزینه‌ی عضویت در اتحادیه‌ی دانشجویی است که باید به صورت کامل پرداخت شود. این هزینه با توجه به دانشگاه محل تحصیل بین ۳۰ الی ۶۰ یورو در هر ترم تحصیلی است.

با این حال برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نروژ باید شهریه‌ی دانشگاهی را پرداخت کرد. مبلغ شهریه‌ی در هر دانشگاه، با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی و همچنین رشته‌ی مورد نظر متفاوت از یکدیگر خواهد بود. با این حال هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی کشور نروژ به صورت میانگین به شرح زیر است:

– دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی نروژ مبلغی معادل ۷,۰۰۰ الی ۹,۰۰۰ یورو در سال به عنوان شهریه‌ی دانشگاهی پرداخت ‌می‌کنند.

– دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های خصوصی نروژ مبلغی معادل ۹,۰۰۰ الی ۱۹,۰۰۰ یورو در سال را به عنوان شهریه‌ی دانشگاهی پرداخت ‌می‌کنند.

– اگر قصد تحصیل ارزان در کشور نروژ را دارید، از جمله دانشگاه‌هایی که به عنوان یک دانشجوی خارجی باید به آنها سر بزنید عبارت هستند از:

 

دانشگاه اسلو

دانشگاه اسلو

 

– دانشگاه اسلو

– دانشگاه برگن

– مدرسه‌ی تجارت نروژی BI

– دانشگاه علوم و فناوری نروژ  (NTNU)

– مدرسه اقتصاد نروژ  NHH

برخی از دانشگاه‌های دیگر که مبلغ شهریه‌ی بالاتری دارند عبارت هستند از:

– دانشگاه آرکتیکت نروژ  UIT

– دانشگاه استاوانگر

– دانشگاه سوت ایسترن نروژ

– مدرسه‌ی طراحی و معماری اسلو

هزینه‌ی زندگی در نروژ برای دانشجویان بین‌المللی

 

هزینه‌ی زندگی در نروژ

هزینه‌ی زندگی در نروژ

 

اگر قصد ادامه تحصیل در نروژ را دارید باید بدانید که حتی در صورت قبولی در یک دانشگاه دولتی که از شما هزینه‌ای بابت شهریه دانشگاهی دریافت نمی‌کند، باید توانایی پرداخت هزینه‌ی زندگی در این کشور را داشته باشید. برای مثال باید هزینه‌های مربوط به اقامت، خرید کتاب و لوازم تحریر، تامین خوراک و پوشاک و خرید مایحتاج زندگی خود را بپردازید. باید به این نکته توجه کنید که هزینه‌ی زندگی در نروژ در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی دیگر بالاتر است. با این حال زندگی در نروژ مزیت‌های بسیاری نیز دارد. چرا که نروژ استاندارد زندگی بسیار بالایی دارد و سطح رفاه و کیفیت زندگی در این کشور بسیار بالا است.

به عنوان میانگین می‌توان گفت که برای زندگی در کشور نروژ باید حدود ۸۰۰ الی ۱,۴۰۰ یورو در ماه به عنوان هزینه‌های زندگی پرداخت کنید. باید به این نکته توجه کرد که هزینه‌ی زندگی در کلان‌شهر‌های نروژ ممکن است بیشتر از این مقدار نیز باشد. البته هزینه‌ی زندگی و سبک زندگی هر دانشجو نیز بستگی خواهد داشت. برای مثال هزینه‌ی اقامت در خوابگاه دانشجویی به مراتب مقرون به صرفه‌تر از اجاره‌ی مسکن مستقل خواهد بود و راه‌های بسیاری برای صرفه جویی در هزینه‌های زندگی در حین تحصیل در نروژ وجود دارد. همچنین هزینه‌ی زندگی در مناطق و شهرهای مختلف کشور نروژ با یکدیگر متفاوت است. برای مثال هزینه‌ی زندگی در شهر اسلو حدود ۱,۲۰۰ الی ۲,۰۰۰ یورو در هر ماه است. هزینه‌ی زندگی در شهر برگن حدود ۱,۱۰۰ الی ۱,۸۰۰ تخمین زده ‌می‌شود. میانگین هزینه‌ی زندگی در شهرهایی مانند ترومسو و تروندهایم نیز بین ۱,۰۰۰ الی ۱,۶۰۰ یورو در هر ماه است. شهرهای کوچک‌تر نروژ معمولاً هزینه‌ی زندگی معادل با ۸۰۰ الی ۱,۰۰۰ یورو در هر ماه را دارند.

هزینه‌ی اقامت در حین تحصیل در نروژ

باید گفت که یکی از هزینه‌های اصلی دانشجویان خارجی در کشور نروژ مربوط به هزینه‌ی اقامت و تهیه‌ی مسکن است. به طور میانگین می‌توان گفت که ۳۶ درصد از کل هزینه‌های زندگی در کشور نروژ شامل هزینه تامین مسکن و اقامت دانشجویی می‌شود. بیشتر دانشجویان برای صرفه جویی در هزینه‌های مربوط به اقامت، اقدام به اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی می‌کنند. برخی از دانشجویان نیز به صورت چند نفره یک آپارتمان را به صورت مشترک اجاره ‌می‌کنند تا هزینه‌ی اجاره و هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی بین آنها تقسیم شود. به صورت کلی می‌توان گفت که میانگین هزینه‌ی اقامت دانشجویی در کشور نروژ بین ۳۰۰ الی ۷۰۰ یورو در هر ماه است. باید توجه کنید که مبلغ اجاره و هزینه‌ی اقامت با توجه به شهر و منطقه‌ای که در آن اقدام به اجاره‌ی مسکن ‌می‌کنید، متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر مسکنی که انتخاب ‌می‌کنید در مرکز شهر قرار گرفته باشد، در مقایسه با مسکنی که در حومه‌ی شهر قرار دارد گران‌تر خواهد بود.

 

هزینه‌ی تامین خوراک در کشور نروژ

به طور میانگین می‌توان گفت که هزینه‌ی تامین خوراک و مواد غذایی در کشور نروژ بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو در هر ماه است. به عنوان یک دانشجوی خارجی ‌می‌توانید با پخت و پز در خانه هزینه‌ی کمتری بابت تأمین خوراک‌ خود پرداخت کنید. در حالی که در صورت تامین غذای خود از رستوران باید هزینه‌ی بیشتری بابت تهیه‌ی خوراک پرداخت نمایید. برخی از فروشگاه‌ها‌ مواد غذایی را با تخفیف و قیمت پایین‌تری ارائه ‌می‌دهند. برای خرید ارزان‌تر و صرفه جویی در تامین مواد غذایی ‌می‌توانید از فروشگاه‌های رما، ریمی، کیوی، بونپریس، منی، اولترا، و ایسا خرید کنید. این فروشگاه‌های زنجیره‌ای محصولات خود را با قیمت پایین‌تری به مشتریان خود ارائه می‌کنند.

اگر ‌می‌خواهید غذای خود را از رستوران تهیه کنید، باید بدانید که هزینه‌ی خرید یک یا دو پرس غذا در یک رستوران معمولی و ارزان حدود ۲۰ یورو و در یک رستوران معمولی حدود ۷۰ یورو خواهد بود. همچنین قیمتی که بابت خریدن نوشیدنی در رستوران پرداخت ‌می‌کنید حدود ۴ یورو است.

هزینه‌ی حمل و نقل در کشور نروژ

 

هزینه‌ی حمل و نقل در نروژ

هزینه‌ی حمل و نقل در نروژ

 

به طور میانگین ۴۱ درصد از دانشجویانی که در حال تحصیل در نروژ هستند، از وسایل حمل و نقل عمو‌می ‌برای جابجا شدن در نقاط مختلف شهر استفاده ‌می‌کنند. دانشجویان در حال تحصیل در نروژ دارای کارت تخفیف استفاده از وسایل حمل و نقل عمو‌می ‌هستند. بنابراین امکان حمل و نقل ارزان برای دانشجویان خارجی در کشور نروژ وجود دارد. به طور میانگین می‌توان گفت که هزینه‌ی حمل و نقل برای دانشجویان حدود ۵۵ الی ۷۲ یورو در هر ماه است. دیگر هزینه‌های مربوط به حمل و نقل در کشور نروژ به شرح زیر هستند:

تاکسی: هزینه‌ی حمل و نقل با استفاده از تاکسی ۱۰ الی ۱,۵ یورو در هر کیلومتر است.

اجاره‌ی دوچرخه: هزینه‌ی حمل و نقل با استفاده از اجاره‌ی دوچرخه بین ۱۲ الی ۲۵ یورو در هر روز است.

هزینه‌های دیگر

باید بدانید که در طول تحصیل در نروژ مخارج زندگی دیگری نیز خواهید داشت. برای مثال شما باید کتاب، مجله و دیگر لوازم تحریر مورد نیاز خود را تهیه کنید. میانگین مبلغ خرید لوازم تحریر و کتاب حدود ۵۰ یورو در هر ماه است. اما دانشجویان ‌می‌توانند راه‌های دیگری را برای تهیه کتاب و لوازم تحریر انتخاب کنند تا صرفه جویی بیشتری در هزینه‌های زندگی خود داشته باشند. برای مثال دانشجویان ‌می‌توانند کتاب‌های دست دوم را از کتابخانه‌ها و فروشگاه‌هایی که اقدام به فروش کتاب‌ها و لوازم تحریر دست دوم می‌کنند، تهیه نمایند. همچنین در حین تحصیل در نروژ باید هزینه‌ی فعالیت‌های اجتماعی را نیز بپردازید. این مبلغ حدود ۵۰ الی ۱۲۰ یورو در هر ماه خواهد بود.

شهر‌های دانشجویی مناسب برای ادامه تحصیل در نروژ

یکی از نکات مهمی‌ که برای تحصیل در نروژ اول باید به آن توجه کنید، انتخاب شهر مناسب است. نروژ دارای شهرهای دانشجویی خوبی است که دانشجویان خارجی را از کشورهای مختلف جهان به خود جذب ‌می‌کند. برای انتخاب شهر مناسب تحصیلی در نروژ باید به معیارهایی مانند شرایطی و محیطی که شهر برای دانشجویان خارجی فراهم ‌می‌کند، توجه داشته باشید. در این قسمت به معرفی ۵ شهر برتر نروژ که به عنوان شهر‌های دانشجویی محبوب بین دانشجویان خارجی شناخته ‌می‌شوند، خواهیم پرداخت. آشنایی با شهر‌های برتر دانشجوی به شما کمک خواهد کرد تا شهری را انتخاب کنید که مناسب با شرایط شما باشد و دوره‌ی تحصیلی بسیار خوبی را در کشور نروژ تجربه کنید.

تحصیل در شهر اسلو در نروژ

 

تحصیل در اسلو

تحصیل در اسلو

 

اسلو یکی از بهترین شهر‌های دانشجویی کشور نروژ برای دانشجویان بین‌المللی به شمار ‌می‌آید. دانشگاه اسلو که دارای شهرت و اعتبار جهانی است، در این شهر قرار دارد. این دانشگاه هر سال دانشجویان بین‌المللی بسیاری را به خود جذب ‌می‌کند. باید گفت که دانشگاه اسلو به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های کشور نروژ به شمار می‌آید و برنامه‌های تحصیلی متنوعی در این دانشگاه به دانشجویان خارجی ارائه ‌می‌شوند. علاوه بر دانشگاه اسلو چندین دانشگاه، کالج و موسسه‌ی آموزش عالی معتبر در شهر اسلو قرار دارند. این دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در زمینه‌های مختلفی مانند موسیقی، علوم، زبان و تجارت به ارائه‌ی برنامه‌های تحصیلی و آموزشی ‌می‌پردازند. برای مثال می‌توان به مدرسه‌ی معماری اسلو، آکاد‌می‌ موسیقی نروژی، دانشگاه علوم طبیعی نروژی و مدرسه‌ی تجارت نروژی BI اشاره کرد.

دانشجویان خارجی زندگی بسیار راحتی را در شهر اسلو تجربه خواهند کرد. چرا که ساکنان بو‌می ‌این شهر بسیار مثبت بین و مهمان نواز هستند. شهروندان اسلو به فرهنگ و سنت‌های افرادی که از دیگر کشورها به این شهر مهاجرت می‌کنند، احترام ‌می‌گذارند. ساکنان بو‌می ‌شهر اسلو مردم مهربانی هستند و برای کمک به افراد خارجی پیشقدم ‌می‌شوند. باید به این نکته‌ی مهم نیز اشاره کرد که شهر اسلو دارای جمعیت کثیری از دانشجویان خارجی و مهاجران است و مراکز فرهنگی بسیاری در این شهر قرار دارند که به مردم ملیت‌های مختلف، خدمات گوناگونی را ارائه ‌می‌کنند.

یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در شهر اسلو این است که این شهر سیستم حمل و نقل بسیار خوبی دارد و شما می‌توانید به راحتی با استفاده از وسایل حمل و نقل عمو‌می ‌به قسمت‌های مختلف شهر سفر کنید. مراکز تفریحی بسیاری در شهر اسلو قرار دارند و دانشجویان ‌می‌توانند اوقات فراغت خود را در این مراکز سپری کنند. این شهر به داشتن استخر‌های شنا و سالن‌های اسکیت روی یخ مشهور است. علاوه بر همه‌ی اینها، شرکت‌ها و مراکز تجاری بسیاری در شهر اسلو قرار دارند و پیدا کردن شغل مناسبی در شهر اسلو برای دانشجویان خارجی نیز امکان پذیر است. با این که هزینه‌های زندگی در شهر اسلوگران است، زندگی در این شهر مزیت‌های بسیاری دارد و دانشجویان زیادی زندگی و تحصیل در این شهر را ترجیح ‌می‌دهند.

تحصیل در شهر برگن در نروژ

اگر قصد ادامه تحصیل در نروژ را دارید، باید بگوییم که شهر برگن نیز یکی از شهرهای دانشجویی عالی برای دانشجویان بین‌المللی به شمار ‌می‌آید. شهر برگن به دلیل موقعیت جغرافیایی خود با عنوان شهر هفت کوه نیز شناخته ‌می‌شود. برگن نیز مانند اسلو دارای دانشگاه‌های عالی و مشهوری است که از دانشجویان خارجی پذیرش ‌می‌گیرند. دانشگاه برگن به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌ها در نروژ شناخته ‌می‌شود. همچنین کالج دانشگاهی برگن برترین دانشگاه کشور نروژ در زمینه‌ی تجارت شمار می‌آید. مدرسه‌ی اقتصاد نروژی نیز که یکی از برترین دانشگاه‌های نروژ است، در این شهر واقع شده است.

در صورت انتخاب شهر برگن برای ادامه تحصیل در نروژ این فرصت را خواهید داشت که در کنار تحصیل در دانشگاه‌های عالی این شهر، از زندگی دانشجویی خود نیز لذت بسیاری ببرید. شهر برگن دارای آب و هوای بسیار خوبی است و تابستان‌ها و زمستان‌های بسیار خوش آب و هوایی دارد. به همین دلیل شما ‌می‌توانید در فصل‌های مختلف سال از طبیعت زیبای این شهر لذت ببرید و به انجام فعالیت‌هایی مانند کوهنوردی، شنا، اسکی، و دیگر ورزش‌های فصلی بپردازید. یکی دیگر از جاذبه‌های شهر برگن فستیوال جهانی موسیقی است که در این شهر برگزار ‌می‌شود و دانشجویان خارجی و همچنین افراد بو‌می‌ در این فستیوال شرکت می‌کنند. برگن یکی از سایت‌های ثبت شده در میراث فرهنگی جهانی یونسکو است. بنابراین اگر شما به فرهنگ و تاریخ علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم این شهر را برای تحصیل در نروژ انتخاب کنید.

در صورتی که می‌خواهید رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی بالایی داشته باشید، پیشنهاد ‌می‌کنیم روی انتخاب برگن به عنوان مقصد تحصیلی خود بیشتر فکر کنید. برگن از لحاظ رفاه اجتماعی مانند شهر اسلو است با این تفاوت که هزینه‌های زندگی در شهر برگن پایین‌تر از اسلو است. همچنین دانشجویان خارجی می‌توانند فرصت اشتغال به کار در این شهر را داشته باشند. برگن شهری است که رویاهای دانشجوی شما را به حقیقت پیوند ‌می‌دهد.

 

تحصیل در شهر ترومسو در نروژ

 

تحصیل در ترومسو

تحصیل در ترومسو

 

اگر آرزوی تماشای شفق شمالی را دارید و علاقه‌مند به زیبایی‌های طبیعت هستید، برای تحصیل در نروژ پیشنهاد ‌می‌کنیم شهر ترومسو را انتخاب کنید. ترومسو مانند اسلو و برگن کلان‌شهر نیست و سبک زندگی در این شهر متفاوت است. رودخانه‌ها و کوه‌های بسیاری در این شهر وجود دارند. بنابراین در مقایسه با دیگر شهر‌های دانشجویی نروژ، دانشگاه‌های کمتری را در شهر ترومسو خواهید یافت. با این حال ترومسو یکی از پرطرفدارترین شهر‌های دانشجویی نروژ نزد دانشجویان خارجی به شمار ‌می‌آید. این شهر دارای دانشگاه‌های بسیار عالی است. از جمله دانشگاه‌های برتر این شهر می‌توان به دانشگاه تروسو، کالج دانشگاهی ترومسو، مدرسه‌ی تجارت دانشگاه ترومسو و دانشگاه آرکتیک نروژ اشاره کرد. همچنین باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که هزینه‌ی زندگی در این شهر در مقایسه با کلان‌شهرهای کشور نروژ پایین‌تر است.

شهر ترومسو دارای معماری بسیار زیبا و بی‌نظیری است. مراکز تجاری، بناهای مذهبی و خانه‌های چوبی از جمله جاذبه‌های توریستی این شهر به شمار ‌می‌آیند. یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی شهر ترومسو این است که ‌می‌توانید در تابستان خورشید را در هنگام شب مشاهده کنید. تحصیل در شهر ترومسو ‌می‌تواند یک تجربه‌ی بسیار لذت بخش و شیرین از دوران دانشجویی باشد.

تحصیل در شهر تروندهایم در نروژ

تروندهایم یکی از شهر‌های دانشجویی پرطرفدار نزد دیگر دانشجویان خارجی است. در حقیقت باید گفت که حدود ۲۵ درصد از کل جمعیت این شهر را دانشجویان خارجی که در حال تحصیل در نروژ هستند، تشکیل ‌می‌دهند. بنابراین، این شهر دارای یک جمعیت جوان و فعال است. دانشجویانی که این شهر را برای ادامه تحصیل در نروژ انتخاب ‌می‌کنند، فرصت‌های زیادی برای توسعه‌ی روابط اجتماعی‌شان در یک سرزمین خارجی خواهند داشت. این شهر دارای دانشگاه‌هایی عالی است که کیفیت آموزشی و سطح علمی ‌بالایی دارند. از برترین دانشگاه‌های موجود در شهر تروندهایم می‌توان به دانشگاه علوم و فناوری نروژ NTNU، کالج دانشگاه سرتراندلاگ نروژی، کالج دانشگاه کویین ماد و موسسه‌ی فناوری نروژی اشاره کرد.

باید گفت که تروندهایم یکی از شهرهای قدیمی ‌نروژ است. با اینکه تروندهایم یک شهر تاریخی به شمار ‌می‌آید، جذابیت‌های خاص خود را دارد. این شهر دارای کلیسا‌های زیبا، سنگ تراشی‌ها، بناهای تاریخی و خانه‌های ساحلی زیبا است. کلیسای کتدرال نیداروس که بزرگ‌ترین کلیسای اروپایی شمالی به شمار می‌آید، در این شهر واقع شده است. تروندهایم نقش مهمی‌ در تاریخ مذهبی اروپا ایفا کرده است. علی‌رغم تاریخ کهنی که این شهر دارد، تروندهایم دارای مراکز تجاری و سالن‌های مدرن است. این شهر پذیرای فستیوال‌های هنری و موسیقی،برنامه‌های ورزشی، جشنواره‌‌های آشپزی و همچنین فستیوال فیلم است. دانشجویان ‌می‌توانند در کنار تحصیل در دانشگاه‌های عالی رتبه‌ی این شهر دوران دانشجویی بسیار لذت بخشی را سپری کنند.

تحصیل در شهر کریستین سند در نروژ

 

تحصیل در کریستین سند

تحصیل در کریستین سند

 

کریستین سند یک شهر دانشجویی عالی برای دانشجویان خارجی است. این شهر دارای بندرها و سواحل زیبایی است و یکی از مقصدهای توریستی تابستانی در کشور نروژ به شمار ‌می‌آید. این شهر دارای دانشگاه‌های بسیار خوبی است که دانشجویان خارجی را نیز ‌می‌پذیرند. از برترین دانشگاه‌های موجود در این شهر می‌توان به دانشگاه آدگر، دانشگاه فنی آنسگار، دانشگاه نوروف و کالج گیملکولن NLA اشاره کرد. شما ‌می‌توانید در حین تحصیل در دانشگاه‌های این شهر از فعالیت‌های مفرحی مانند شنا، کوهنوردی، اسکی، ماهیگیری، و غیره لذت ببرید.

اشتغال به کار پس از تحصیل در نروژ و اخذ اقامت این کشور

 

فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های نروژ

فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های نروژ

 

بیشتر دانشجویانی که نسبت به تحصیل در نروژ اقدام ‌می‌کنند، قصد اخذ ویزای اقامت و اشتغال به کار در این کشور را پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی خود دارند. باید گفت که نروژ کشور بسیار ثروتمندی است و نرخ بیکاری بسیار پایینی نیز دارد. رفاه اجتماعی و حقوق کارگران در این کشور در سطح بالایی قرار دارد. به همین دلیل امکان پیدا کردن یک شغل مناسب پس از فارغ‌التحصیلی در نروژ برای دانشجویان خارجی کار چندان سختی نیست. دولت نروژ پس از پایان دوره‌ی تحصیلی دانشجویان خارجی شش ماه به آنها فرصت می‌دهد تا در نروژ بمانند و به جستجوی کار مناسب بپردازند. دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در صورت پیدا کردن کار، اجازه‌ی اقامت ۳ ساله در کشور نروژ را دریافت کنند. پس از ۷ سال زندگی و کار در نروژ، داوطلبان می‌توانند جهت دریافت پاسپورت این کشور اقدامات لازم را انجام دهند. باید بدانید که نروژ از آن دسته از کشورهایی است که افراد ۲ تابعیتی را به عنوان شهروند قبول می‌کند. بنابراین شما می‌توانید در یک زمان دارای تابعیت کشور خودتان و همچنین تابعیت نروژ باشید.

ادامه تحصیل در نروژ ‌می‌تواند مسیر تحصیلی و آینده شغلی شما را تحت تاثیر قرار دهد. پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کشور نروژ ‌می‌توانید شغل مناسبی پیدا کرده و زندگی جدیدی را در این کشور آغاز کنید. اگر شما یا هر یک از آشنایان‌تان تجربه‌ی تحصیل و زندگی در کشور نروژ را دارد، می‌توانید دانسته‌ها و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: mastersportal

دیدگاهتان را بنویسید