اطلاعات کامل در مورد تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

اگر این مطلب را می‌خوانید، احتمالاً یکی از هزاران نفری هستید که رویای تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور را در سر می پرورانند. اگر تصمیم به تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور دارید باید قدم‌هایتان را در راه رسیدن به هدف و آرزوی‌تان مصمم و استوار بردارید. این مطلب شما را با مزایای تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور و بهترین دانشکده‌های دندانپزشکی دنیا آشنا می‌کند. همچنین سعی شده است اطلاعات مفیدی در مورد شرایط و مدارک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه‌های معتبر و هزینه‌های تحصیلی دانشگاه‌های کشورهای گوناگون در اختیار شما قرار خواهد بگیرد. اگر تصمیم قطعی در مورد انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور را نگرفته‌اید و هنوز سوالاتی در مورد تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در خارج از کشور دارید، با خواندن این مطلب شک و شبهه‌های شما برطرف شده و به اهمیت تحصیل رشته دندانپزشکی در خارج از کشور و نقشی که در آینده‌ی تحصیلی و کاری شما خواهد داشت، پی خواهید برد.

 

ادامه تحصیل پزشکی

تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور چه مزیت‌هایی دارد؟

 دلایل بسیاری وجود دارد که دانشجویان به دنبال ادامه تحصیل در رشته  دندانپزشکی در خارج از کشور هستند. داوطلبان بسیاری با هدف اخذ پذیرش از بهترین دانشکده‌های دندانپزشکی جهان تصمیم به ادامه تحصیل رشته دندانپزشکی در خارج از کشور می‌کنند. بسیاری از دانشجویان خواهان این هستند که تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه دهند و در عین حال  به دنبال دانشگاهی می‌گردند که شهریه‌های تحصیلی بالایی نداشته باشد. فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر این مزیت را دارد که مدرک شما دارای اعتبار جهانی خواهد بود. می‌توان گفت با ادامه تحصیل رشته دندانپزشکی در یک دانشگاه معتبر، بعد از دوره تحصیلی خود می‌توانید در هر کشوری مشغول به کار شوید. چرا که مدارک تحصیلی اعطاء شده از دانشگاه‌های معتبر در سرتاسر جهان دارای اعتبار هستند. تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور علاوه بر کسب دانش و مهارت‌های دندانپزشکی مزیت های دیگری نیز دارد. در ادامه‌ی مطلب شما را با چند مزیت مهم تحصیل در خارج از کشور آشنا خواهیم کرد.

 

 افزایش فرصت‌های مسافرتی و تقویت زبان خارجی

 ادامه تحصیل در یک کشور به غیر از میهن شما می‌تواند فرصت‌های مسافرتی بسیاری را برایتان فراهم کند. علاوه بر این، با ادامه تحصیل در یک کشور خارجی این شانس را پیدا می‌کنید که با زبان آن کشور آشنایی بیشتری پیدا کرده و مهارت‌های زبانی خود را تقویت نمایید. به عنوان مثال اگر اروپا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنید، این فرصت را پیدا خواهید کرد که هر ماه به کشورهای مختلف اروپایی و مناطق گوناگون اروپا سفر کنید. شما به عنوان یک دانشجوی دندان دپزشکی در اروپا می‌توانید به کشورهای مختلف قاره‌ی اروپا سفر کرده و با فرهنگ و طبیعت زیبای مناطق مختلف اروپا آشنا شوید. بیشتر دانشگاه‌های اروپایی امکان مسافرت‌های بین المللی را برای دانشجویان خود ترتیب می‌دهند. به این ترتیب دانشجویان با استفاده از امکاناتی که دانشگاه در اختیار آنها قرار می‌دهد، می‌توانند با صرف هزینه‌ی پایینی به مناطق مختلف سفر کنند. سفر به یک کشور خارجی این فرصت را برای شما فراهم می‌کند که با افرادی که هرگز با آنها آشنایی نداشته‌اید ملاقات کنید، و از نزدیک با فرهنگ و سبک زندگی آنها آشنا شوید.

 

ادامه تحصیل دندانپزشکی

تسلط به زبان‌های بین‌المللی

 یکی دیگر از فرصت‌هایی که تحصیل در یک کشور خارجی در اختیار شما قرار می‌دهد آشنایی و تسلط به زبان کشور میزبان است. برای مثال اگر شما یک کشور انگلیسی زبان را به عنوان مقصد تحصیلی‌تان انتخاب کنید، می‌توانید مطمئن باشید که مهارت‌های زبان انگلیسی شما تا حد بسیار زیادی پیشرفت خواهند کرد. بیشتر دانشگاه‌هایی که دارای رتبه‌ی علمی برتری هستند، دروس مربوط به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، بنابراین شما برای ادامه تحصیل و گذران زندگی چاره‌ای جز افزایش مهارت‌های زبان انگلیسی خود نخواهید داشت. با قرار گرفتن در محیطی که زبان رسمی و مادری مردم آن انگلیسی باشد و دروس ارائه شده نیز به زبان انگلیسی تدریس شوند، بعد از مدتی مهارت‌های زبان انگلیسی شما بسیار تقویت خواهند شد و این پیشرفت بزرگی در دنیای امروز که دنیای ارتباطات است، به شمار می‌آید.

شرایط مختلف پذیرش دانشگاه‌ها

همانطور که می‌دانید، سالانه دانشگاه‌های بسیاری اقدام به اخذ دانشجو در رشته‌ی دندانپزشکی می‌کنند. رشته دندانپزشکی یکی از رشته‌هایی است که افراد بسیاری خواهان ادامه تحصیل در آن هستند. باید گفت که هر دانشگاه استانداردها و شرایط منحصر به فرد خود را دارد و برای ورود به هر دانشکده داوطلبان باید دارای امتیاز و شرایط لازم باشند. بنابراین قبل از اقدام به انتخاب و ثبت نام در دانشگاه مورد نظرتان باید به دقت مدارک مورد نیاز و استانداردهای مورد قبول دانشگاه مربوطه را بررسی و مطالعه کرده باشید. پس از آماده کردن مدارک لازم می‌توانید آنها را به دانشگاه ارائه دهید و درخواست اخذ پذیرش خود را برای دانشگاه مورد نظرتان ارسال نمایید. به عنوان مثال برای قبولی درخواست پذیرش‌تان توسط دانشگاه باید دارای مدرک زبان معتبری باشید که مورد قبول دانشگاه است. همچنین باید حداقل نمره‌ی مورد قبول دانشگاه مورد نظرتان را در آزمون زبان کسب کرده باشید. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر شرط داشتن معدل بالای مقطع تحصیلی قبلی راشرط لازم قبولی داوطلبان می‌دانند و ریزنمرات مقطع تحصیلی قبلی را از شما خواهند خواست.

نحوه انتخاب دانشگاه مقصد مناسب

از طرف دیگر دانشگاهی که انتخاب می‌کنید باید مناسب با شرایط و خواسته‌های شما نیز باشد. بهتر است دانشگاهی را انتخاب کنید که مدرک معتبری را اعطاء کند. در این صورت، بعد از فارغ التحصیلی می‌توانید مطمئن باشید که به راحتی مشغول به کار خواهید شد و درآمد مورد قبولی در آینده خواهید داشت. یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که هنگام انتخاب دانشگاه برای تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور باید به آن توجه کنید، میزان شهریه‌های تحصیلی دانشگاه است. قبل از اقدام به ثبت نام در دانشگاه مورد نظر باید برآورد دقیقی از میزان هزینه‌های تحصیلی دانشگاه و همچنین هزینه‌های زندگی در شهر دانشگاه مورد نظرتان را محاسبه نمایید. برخی از دانشگاه‌ها اقدام به اعطای بورسیه‌ی تحصیلی به دانشجویان خود می‌کنند. آشنایی با شرایط اخذ بورسیه می‌تواند کمک بسیاری به کاهش هزینه‌های تحصیلی شما در خارج از کشور بکند. به شما پیشنهاد می‌کنیم به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید و اطلاعات لازم را در مورد شرایط اخذ بورسیه کسب نمایید. سالانه بورسیه‌های تحصیلی بسیاری به دانشجویان توسط دانشگاه‌ها اعطاء می‌شود. میزان کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده توسط دانشگاه یا دولت، می‌تواند متفاوت باشد. برخی از بورسیه‌های تحصیلی در شرایط خاص، هزینه‌های تحصیلی و مقداری از هزینه‌های زندگی دانشجویان را تحت پوشش قرار می‌دهند. برخی از بورسیه‌های تحصیلی نیز به دانشجویان ممتازی که استعداد و پشتکار خوبی را در طول دوره‌ی تحصیلی از خود نشان می‌دهند، اعطاء می‌شوند. موفقیت در اخذ پذیرش بورسیه‌ی تحصیلی می‌تواند یک سکوی پرش در مسیر تحصیلی شما باشد.

از آنجایی که رشته‌ی دندانپزشکی یکی از رشته‌های پر طرفدار نزد دانشجویان است و تحصیل در این رشته می‌تواند آینده‌ی شغلی خوبی را برای داوطلبان رقم بزند، در سرتاسر دنیا دانشکده‌های پزشکی بسیاری دروس مربوط به رشته ی دندانپزشکی را ارائه می‌دهند. به منظور ادامه تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی می‌توانید مقصدهای تحصیلی گوناگونی را انتخاب کنید. در ادامه‌ی مطلب شما را با مقصدهای تحصیلی مختلف برای تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی و مزایای آشنا خواهیم کرد. آشنایی با کشورها و دانشگاه‌های گوناگونی که در رشته‌ی دندانپزشکی دانشجو می‌پذیرند، می‌تواند کمک بسیاری به انتخاب درست دانشگاه مقصد تحصیلی شما کرده، و مسیر را برای پیشرفت‌های تحصیلی و شغلی شما در آینده هموار کند.

تحصیل دندانپزشکی در اروپا

دانشگاه‌های بسیاری در سرتاسر اروپا اقدام به اخذ دانشجو در رشته‌ی دندانپزشکی می‌کنند. بیشتر دانشگاه‌های اروپایی از لحاظ کیفیت آموزشی در رده بندی بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. تحصیل دندانپزشکی در اروپا می‌تواند شامل مزایای بسیاری باشد. از طرف دیگر تحصیل در اروپا ممکن است شما را با مشکلاتی مواجه گرداند. در این قسمت شما را با مزایا و مشکلات تحصیل رشته دندانپزشکی در اروپا آشنا خواهیم کرد.

تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

 

یکی از مزایای تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در اروپا این است که با فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های معتبر اروپایی می‌توانید با استفاده از مدرکی که دانشگاه بعد از اتمام دوره‌ی تحصیلی به شما اعطاء می‌کند، به راحتی در کشورهای دیگر مشغول به کار شوید. چرا که مدارک ارائه شده توسط دانشگاه‌های اروپایی در رشته‌ی دندانپزشکی دارای اعتبار جهانی هستند. دانشگاه‌های اروپایی کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارند و دانشجویان فارغ التحصیل شده از این دانشگاه‌ها دارای دانش و مهارت کافی در رشته‌ی دندانپزشکی هستند. به همین دلیل بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های اروپا نباید نگران مساله‌ی اشتغال به کار خود شوید. بیشتر دانشگاه‌های اروپایی این امکان را برای دانشجویان خود فراهم می‌کنند که واحدهای درسی را به زبان انگلیسی بگذرانند. زبان انگلیسی در بیشتر کشورهای اروپایی توسط ارگان‌های رسمی و اهالی بومی به کار برده می‌شود. به همین دلیل اشتغال به تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در کشورهای انگلایسی زبان اروپا می‌تواند مهارت‌های زبان انگلیسی شما را تا اندازه‌ی بسیاری تقویت کند. تحصیل در اروپا، علاوه بر بهره مندی از بهترین سیستم‌های آموزشی دانشگاه‌ها این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا بتوانند با شرایط دانشجویی و هزینه‌های معقول به کشورهای مختلف اروپا سفر کرده و از نزدیک با فرهنگ و تاریخ این کشورها آشنا شوند. علاوه بر این، بیشتر کشورهای اروپایی دارای طبیعت و منظره‌های دلپذیر بسیاری هستند و دانشجویان می‌توانند اوقات فراغت و تعطیلات خود را در آغوش طبیعت، یا با سفر به کشورهای اروپایی بگذرانند.

پذیرش دندانپزشکی از دانشگاه‌های اروپایی، سهل و ممتنع!

با اینکه بیشتر دانشگاه‌های اروپایی دارای رتبه‌های برتر علمی و آموزشی بسیار بالایی هستند، ورود به برخی از این دانشگاه‌ها خیلی هم سخت نیست. اگر شما موفق به کسب نمرات بالایی در مقطع تحصیلی قبلی‌تان شده‌اید و قصد ادامه تحصیل در رشته‌ی دندان پزشکی را دارید، در اروپا می‌توانید دانشگاه‌هایی را پیدا کنید که درخواست پذیرش شما را قبول کنند. در کشور ما ایران، ورود به دانشگاه به منظور ادامه تحصیل رشته دندانپزشکی داوطلبان بسیاری دارد و به علت محدود بودن ظرفیت محدود دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجویان دندانپزشکی، قبولی در این رشته بسیار سخت است. با این حال شما می‌توانید با موفقیت در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اروپایی به ادامه تحصیل در این رشته بپردازید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

همانطور که می‌دانید هر دانشگاه با توجه به شرایط خاص خود شهریه‌های متفاوتی را برای تحصیل دانشجویان خارجی در رشته‌ی دندانپزشکی تعیین می‌کند. همچنین، هزینه‌ی زندگی در کشورها و شهرهای مختلف اروپایی با یکدیگر متفاوت است. با این حال شما می‌توانید با ارائه‌ی مدارک لازم به ادامه‌ تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های اروپایی بپردازید. باید گفت که در مقایسه با دیگر کشورهای پیشرفته، بهترین دانشکده‌های دندانپزشکی اروپایی شهریه‌های تحصیلی نسبتاً پایینی دارند. علاوه بر این، بیشتر دانشگاه‌های اروپایی برای دانشجویان خود کمک هزینه‌های تحصیلی مختلفی را در نظر می‌گیرند. بهره مندی از بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان کمک می‌کند تا از عهده‌ی مشکلات مالی که ممکن است با تحصیل در یک کشور اروپایی با آنها مواجه شوند، بر بیایند. به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً قبل از اقدام به انتخاب نهایی دانشگاه مقصد تحصیلی، شهریه‌های دانشگاه و هزینه‌های زندگی را به دقت مورد بررسی قرار دهید. همچنین شرایط لازم برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی را مطالعه کرده و سعی کنید قبل از ثبت نام مدارک و شرایط لازم را برای اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی مهیا نمایید.

رشته‌ی دندانپزشکی در اروپا علاوه بر مزایای بسیاری که دارد ممکن است مشکلاتی را برای دانشجویان رقم بزند. به طور کلی تحصیل در یک کشور دیگر باعث می‌شود که شما مجبور شوید روی پای خود بایستید. در ابتدای راه، جدایی از خانواده و آغاز یک زندگی مستقل ممکن است برای دانشجویان خارجی سخت باشد. اگر قصد ادامه تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور را دارید، باید آمادگی رویارویی با این سختی‌ها را نیز داشته باشید. دانشجویان ترم اول می‌توانند از تجربیات و راهنمایی‌های دانشجویان سال بالایی استفاده کنند. می‌توانید مطمئن باشید که به زودی دوستان جدید بسیاری پیدا خواهید کرد و تحصیل دندانپزشکی در علوم اروپا یکی از بهترین دوران زندگی شما خواهد شد.

تحصیل در کشورهای غیر انگلیسی زبان

ممکن است زبان رسمی کشوری که به منظور ادامه تحصیل دندانپزشکی به آن مهاجرت می‌کنید، زبان انگلیسی نباشد و اهالی بومی آن آشنایی کمی با زبان انگلیسی داشته باشند. در این صورت به دلیل عدم آشنایی با زبان محلی ممکن است در ماه‌های اول در ایجاد ارتباط با اطرافیان خود دچار مشکل شوید. اما می‌توانید مطمئن باشید که بعد از چند ماه مشکل شما حل خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از مهاجرت به کشور مورد نظر، چند جمله‌ی اصلی و کاربردی را به زبان محلی آن کشور یاد بگیرید تا بتوانید به محض ورود به کشور میزبان، نیازهای اولیه‌ی خود را تامین کنید. به یاد داشته باشید که در صورت ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در یک کشور خارجی ممکن است بیمارانی به شما مراجعه کنند که به زبان محلی صحبت می‌نمایند. و این جا است که آشنایی با زبان رسمی و محلی کشوری که قصد ادامه تحصیل در رشته‌ی دندان پزشکی به آن مهاجرت می‌کنید، اهمیت خود را نشان می‌دهد.

اخذ پذیرش آسان از دانشگاه‌های اروپا و فارغ‌التحصیلی نسبتاً سخت

با وجود اینکه ورود به دانشگاه‌های اروپایی کار بسیار سختی نیست، برای فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های اروپا باید زحمت بسیاری بکشید. دانشگاه‌های اروپایی استانداردهای تحصیلی سختگیرانه‌ای دارند و تحصیل رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های اروپایی می‌تواند برای دانشجویان استرس زا باشد. برای آشنایی بیشتر با دوره‌های تحصیلی می‌توانید با دانشجویان سال بالایی مشورت کنید و از راهنمایی‌های آنها بهره مند شوید. پیشنهاد می‌کنیم وقت خود را طوری تنظیم کنید که فرصت کافی برای انجام کارهای روزمره و مورد علاقه‌ی خود، مانند دیدار با خانواده و آشنایان را داشته باشید و در عین حال مطالعه‌ی کافی در طول ترم تحصیلی را انجام دهید. برنامه ریزی برای انجام کارهای مورد علاقه‌تان می‌تواند کمک بسیاری به پیشرفت شما بکند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دندانپزشکی

قبل از ارسال درخواست پذیرش در رشته دندانپزشکی برای دانشگاه مورد نظرتان باید مدارک و شرایط تعیین شده توسط شده توسط دانشگاه را فراهم کنید. به منظور ادامه تحصیل رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های اروپایی باید نمره‌ی قابل قبولی در درس‌های بیولوژی و شیمی دوران دبیرستان کسب کرده باشید و معدل دیپلم شما برای دانشگاه قابل قبول باشد. همچنین برای اخذ پذیرش از دانشگاه ‌ای اروپایی در رشته‌ی دندان پزشکی باید دارای مدرک معتبر زبان انگلیسی باشید. هر دانشگاه استانداردهای منحصر به فرد خود را در مورد مدرک معتبر زبان انگلیسی دارد. بنابراین قبل از اقدام به ثبت‌نام باید در آزمون معتبر زبان انگلیسی مورد قبول دانشگاه مورد نظرتان شرکت کرده و نمره‌ی قابل قبول برای دانشگاه مربوطه را کسب کنید.

آشنایی با بهترین دانشکده‌های دندانپزشکی در اروپا

 

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی اروپا

 

اگر قصد تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در دانشگاه‌های اروپا را دارید باید با برترین دانشکده‌های دندانپزشکی در اروپا آشنایی داشته باشید. در ادامه‌ی مطلب شما را با چند دانشکده‌ی برتر دندانپزشکی در اروپا آشنا می‌کنیم که هزینه‌های تحصیلی نسبتاً پایینی دارند.

دانشگاه علوم پزشکی سوفیا

دانشگاه علوم پزشکی سوفیا Sofia Medical University یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی در اروپا است که در رشته‌ی دندانپزشکی اقدام به اخذ دانشجو می‌کند. این دانشگاه که واحدهای درسی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد، دانشجویان بین المللی بسیاری را از سراسر جهان جذب می‌کند. دانشجویان دندانپزشکی این دانشگاه هر ترم حدود ۴۰۰۰ یورو بابت شهریه‌ی دانشگاه پرداخت می‌کنند. سال تحصیلی رسمی این دانشگاه در ماه اکتبر آغاز می‌شود. برای موفقیت در اخذ پذیرش از این دانشگاه باید نمرات بالایی در درس‌های بیولوژی و شیمی دوران دبیرستان کسب کرده باشید. همچنین باید در آزمون زبان انگلیسی ورودی دانشگاه نمره‌ی قابل قبولی کسب کنید. در طول دوره‌ی تحصیل در دانشگاه سوفیا، علاوه بر کلاس‌های تئوری دانشگاه، دوره‌های آموزشی و عملی خود را در بیمارستان خواهید گذراند. باید اضافه کرد که این دانشگاه سالانه ۸۰۰ دانشجو پذیرش می‌کند.

دانشگاه علوم پزشکی پلودید

یکی دیگر از بهترین دانشکده‌های دندانپزشکی اروپا متعلق به دانشگاه علوم پزشکی پلودید Plovdid Medical University  است. این دانشگاه نیز در کشور بلغارستان واقع شده است. آن دسته از داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند، باید درخواست پذیرش خود را تا ماه سپتامبر( اوایل مهرماه) هر سال به دانشگاه ارسال نمایند. چرا که سال تحصیلی این دانشگاه نیز از ماه اکتبر( اواسط مهرماه) آغاز می‌شود. مبلغ شهریه‌ی تحصیلی هر ترم در این دانشگاه معادل  ۴۰۰۰ یورو است. علاوه بر کلاس‌های تئوری، این دانشگاه نیز برخی از دوره‌های عملی خود را در بیمارستان برگزار می‌کند. مدرک اعطاء شده توسط این دانشگاه دارای اعتبار بین المللی است. بنابراین اگر قصد اشتغال به کار در کشور دیگری را دارید، می‌توانید با استفاده از مدرک این دانشگاه مشغول به کار شوید. این دانشگاه سالانه دانشجویان بین‌المللی بسیاری جذب می‌کند و به همین دلیل دارای یک فضای چند فرهنگی است. بیشتر دانشجویان این دانشگاه اهل آفریقا استرالیا، آسیا ،آمریکا ، و خود اروپا هستند. این دانشگاه به منظور جذب دانشجو، آزمون‌های ورودی زبان انگلیسی برگزار می‌کند. داوطلبان برای ورود به دانشگاه باید نمره‌ی قابل قبول را در این آزمون‌ها کسب کنند.

دانشگاه علوم پزشکی وارنا

سومین دانشگاه اروپایی که کیفیت آموزشی بالا و در عین حال دارای شهریه‌ی پایینی است، دانشگاه علوم پزشکی وارنا Varna Medical University نام دارد. این دانشگاه دارای یکی از بهترین دانشکده‌های دندانپزشکی در اروپا است و سالانه دانشجویان بلغارستانی و بین‌المللی بسیاری درخواست ادامه تحصیل خود در رشته‌ی دندانپزشکی را به آن ارسال می‌کنند. به دلیل تعداد بالای دانشجویان بین المللی، این دانشگاه دارای یک محیط چند فرهنگی است و دانشجویان خارجی می‌توانند به راحتی دوستان جدیدی پیدا کنند، و علاوه بر تحصیل در یک محیط آکادمیک از زندگی دانشجویی خود لذت ببرند. مدرک فوق لیسانس این دانشگاه بعد از اتمام دوره‌ی تحصیلی شش ساله به دانشجویان اعطاء می‌شود. این دانشگاه در نزدیکی ساحل دریای سیاه قرار گرفته است و اگر شما به شهرهای ساحلی علاقمند هستید، انتخاب دانشگاه وارنا می‌تواند گزینه‌ای بسیار عالی به عنوان مقصد تحصیلی شما باشد.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های آمریکا

 

تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

 

ایالات متحده‌ی آمریکا سومین کشور پرجمعیت و پهناور جهان به شمار می‌آید. افراد مختلفی با نژادهای گوناگون و فرهنگ‌های متفاوت در آمریکا در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. می‌توان گفت کشور آمریکا یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای جهان است. سالانه دانشجویان زیادی برای ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های معتبر آمریکایی، به این کشور مهاجرت می‌کنند. کشور آمریکا دارای دانشگاه‌های ممتازی است که از نظر رتبه بندی علمی و کیفیت آموزشی، از برترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌آیند. شاید به همین دلیل در بین دانشجویان رقابت بر سر اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکایی بسیار تنگاتنگ است و داوطلبان بسیاری آرزوی ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی را دانشگاه‌های علوم پزشکی در آمریکا دارند.

لزوم اخذ مدرک انگلیسی جهت تحصیلی پزشکی در آمریکا

زبان رسمی کشور آمریکا انگلیسی است و واحدهای درسی ارائه شده در دانشگاه‌های این کشور نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. بنابراین، برای ورود به دانشگاه‌های آمریکا و ادامه تحصیل در این کشور، لازم است به اندازه‌ی کافی با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید. همانطور که گفته شد، هر دانشگاه استانداردها و شرایط خاص خود را برای قبول درخواست ادامه‌ی تحصیل داوطلبان تعیین می‌کند. بیشتر دانشگاه‌های آمریکایی برای قبول کردن درخواست ادامه‌ی تحصیل شما در رشته دندانپزشکی، درخواست ارائه‌ی مدرک زبان انگلیسی معتبر را از شما خواهند کرد. برای ورود به دانشگاه مورد نظرتان باید شرایط دانشگاه را بررسی کرده و نمره‌ی قابل قبولی را در آزمون زبان انگلیسی کسب نمایید. باید اضافه کرد که برخی از دانشگاه‌های آمریکایی قبل از شروع دوره‌ی تحصیلی دانشگاهی، دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را برای داوطلبانی که آشنایی کافی با زبان انگلیسی ندارند، برگزار می‌کنند. داوطلبان ورود به دانشگاه‌های آمریکایی می‌توانند با شرکت در این دوره‌ها و کسب نمره‌ی قبولی در آزمون معتبر زبان انگلیسی، یکی از شرایط ادامه تحصیل در آمریکا را مهیا کنند.

باید گفت که بیشتر دانشگاه‌های آمریکایی به دانشجویان بین المللی رشته‌ی دندانپزشکی، بورسیه‌های تحصیلی اعطاء نمی‌کنند. در صورت عدم موفقیت اخذ بورسیه‌ی تحصیلی، تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در دانشگاه‌های آمریکا می‌تواند کمی گران و چالش برانگیز باشد. با این حال با تحصیل و فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا می‌توانید مطمئن باشید که مدرک شما در اکثر نقاط جهان دارای اعتبار بین المللی خواهد بود. دانشگاه‌های آمریکایی دارای کیفیت آموزشی بسیار بالایی هستند و فارغ ‌التحصیلی از یک دانشگاه معتبر آمریکایی می‌تواند نشانگر مهارت و دانش بالای شما در رشته‌ی دندانپزشکی باشد. اگر بتوانید از عهده‌ی مخارج تحصیل رشته‌ی دندانپزشکی در آمریکا بربیایید، بعد از فارغ التحصیلی می‌توانید مشغول به کار شوید و درآمد بالایی نیز داشته باشید. در واقع می‌توانید مطمئن باشید هزینه‌ای که صرف تحصیل رشته‌ی دندانپزشکی در دانشگاه‌های معتبر آمریکایی می‌کنید، درآمد بالای شما را در آینده تضمین می‌کند.

برای موفقیت در فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های آمریکایی باید دانشجوی سخت کوشی باشید. داوطلبان تحصیل دندانپزشکی در آمریکا به مدت ۴ سال به تحصیل دروس پیش نیاز رشته‌ی دندانپزشکی خواهند پرداخت. این دوره‌ی چهار ساله که معادل با دوره‌ی کارشناسی است، شامل درس‌هایی مانند زیست ‌شناسی، شیمی عمومی و شیمی ارگانیک یا بیوشیمی است. دانشجویان به مدت ۲ سال دروس تئوری و پیش بالینی را آموزش می‌بیند. سپس به مدت ۲ سال در دوره‌های عملی و کارآموزی که بیشتر در محل بیمارستان‌ها برگزار می‌شوند، شرکت می‌کنند. ممکن است هر دانشگاه آمریکایی سرفصل‌های متفاوتی در ارائه‌ی دروس داشته باشد. اما به طور کلی دوره‌ی ۴ ساله‌ی پیش دندانپزشکی دانشگاه‌های آمریکایی شامل دروس تئوری و عملی است. بعد از اتمام دوره‌ی ۴ ساله، دانشجویان در آزمونی به نام MCAT شرکت خواهند کرد. بعد از قبولی در این آزمون، دانشجویان می‌توانند وارد دوره‌ی دندانپزشکی شوند. بعد از اتمام و قبولی در دوره‌های تخصصی، دانشجویانی که موفق به این مدرک شده‌اند اجازه‌ی فعالیت در بخش‌های مربوط به دندانپزشکی و اشتغال به کار را خواهند داشت.

شرایط اخذ پذیرش تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در دانشگاه‌های آمریکایی

 

همان طور که می‌دانید، هر دانشگاهی مقررات و قوانین خاص تحصیلی خود را در نحوه‌ی اخذ پذیرش دانشجویان دارد. به عنوان نمونه، هر دانشگاه با توجه به استانداردها و قوانین خاص خود، داوطلبان ادامه تحصیل را در مورد ارزیابی قرار می‌دهد و سپس با توجه به امتیازی که داوطلب کسب می‌نماید، اقدام به پذیرش یا رد درخواست پذیرش او می‌کند. اما به طور کلی می‌توان گفت که برای موفقیت در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکایی در رشته‌ی دندان پزشکی باید دارای مدارک زیر باشید:

داوطلب باید نمرات بالایی در دروس دوره‌ی دبیرستان و پیش دانشگاهی کسب کرده باشد.

داوطلب باید دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل، یا هر مدرک زبان معتبری که مورد قبول دانشگاه مورد نظر است، باشد و نمره‌ی قابل قبولی را در آزمون زبان کسب بکند.

داوطلبان قبل از ورود به دوره‌ی تخصصی دندانپزشکی باید دوره‌ی پیش نیاز ۴ ساله را با موفقیت به اتمام برسانند.

داوطلبان باید در آزمون جامع دوره‌ی تخصصی دندانپزشکی شرکت کرده و موفق به قبولی در این آزمون شوند.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه

رشته پزشکی در خارج از کشور

 

کشور ترکیه یکی از مقصدهای تحصیلی پرطرفدار نزد دانشجویان ایرانی است. سالانه دانشجویان ایرانی زیادی با هدف ادامه‌ی تحصیل، کشور ترکیه را به دلیل نزدیکی جغرافیایی با کشورمان ایران، و همچنین نزدیکی فرهنگی و دینی، به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. ترکیه دارای دانشگاه‌های علوم پزشکی معتبری است. تحصیل رشته‌ی دندانپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه تقریباً ۵ سال طول می‌کشد. دانشجویان طی دوره‌ی تحصیلی با مطالب تئوری آشنا می‌شوند و سپس در محیط بیمارستان به فراگیری مهارت‌های تجربی و عملی دندانپزشکی می‌پردازند.

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی برای دانشجویان ایرانی بسیار مقرون به صرفه است. علاوه بر این، هزینه‌ی زندگی در کشور ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین‌تر است. همچنین به دلیل کم بودن مسافت بین دو کشور ترکیه و ایران، هزینه‌ی رفت و آمد برای دانشجویان ایرانی کمتر خواهد بود. علاوه بر اینها، به دلیل عدم نیاز به ویزا، شهروندان ایرانی می‌توانند پس از ورود به کشور ترکیه نسبت به دریافت اقامت تحصیلی اقدام نمایند. دانشجویان ایرانی باید دقت کنند دانشگاهی که به منظور ادامه تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در ترکیه را انتخاب می‌کنند، دانشکده‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد.

 

کشور ترکیه دارای دانشگاه‌های معتبری است که دارای کیفیت آموزش بالایی در سطح بین‌المللی هستند. با موفقیت در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر ترکیه می‌توانید آینده‌ی تحصیلی و شغلی خود را تضمین کنید. چرا که دانشگاه‌های معتبر ترکیه به می‌کنند که دارای اعتبار بین المللی است. ۵ دانشگاه برتر ترکیه که دارای بهترین دانشکده‌های دندانپزشکی هستند به ترتیب عبارت هستند از : دانشگاه کوچ( Koc University) ، دانشگاه حاجت تپه( Hacettepe University)، دانشگاه آنادولو( Anadolu University)، دانشگاه ارجیس( Erciyes University) و دانشگاه استانبول( Istanbul University).

دانشگاه‌های ترکیه نیز دارای قوانین و استانداردهای مخصوص به خود در مورد نحو‌ه‌ی جذب دانشجو هستند. به شما توصیه مس‌کنیم که حتماً قبل از انتخاب و ثبت نام در دانشگاه مورد نظرتان، به دقت شرایط دانشگاه را مورد بررسی قرار دهید. برای اخذ پدیرش از برخی از دانشگاه‌های ترکیه داوطلبان باید دارای مدرک قبولی آزمون YOS باشند. این آزمون دارای سوالات ریاضی، هوش، و هندسه است که به زبان ترکی برگزار می‌شود. برای ورود به برخی از دانشگاه‌های دیگر نیز داوطلبان باید نمره‌ی مورد قبول در آزمون SAT را کسب نمایند. آزمون SAT به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. امیدواریم بتوانید موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان شوید و با موفقیت به ادامه‌ی تحصیل رشته‌ی دندانپزشکی در خارج از کشور بپردازید. در نهایت این شما هستید که با توجه به شرایط خودتان دانشگاه ایده‌آل خود را انتخاب خواهید کرد.

منبع: interhecs

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.