نوشتن توصیه نامه

توصیه نامه یا Recommendation Letter متنی است که استادهای شما دربار توانایی‌ها و نقاط قوت شما قید می‌کنند. نوشتن توصیه نامه یکی از موثرترین ابزارهای قانع کردن استاد جهت دریافت کمک هزینه تحصیلی در تحصیلات عالی می‌باشد. در نوشتن توصیه نامه باید به این نکته توجه کنید که این متن تا حد زیادی بازتاب دهنده توانایی‌ها و سوابق فردی شما می‌باشد.

توصیه نامه چیست؟

همان‌‎گونه که از نام توصیه نامه مشخص است، محتوای نامه شامل یک متن از کارفرما یا استاد قبلی شما می‌باشد که به خوبی از توانایی‌ها، ویژگی‌ها و خصوصیات شما آگاه است و باید فرد نگارنده توصیه نامه از جایگاه مناسبی برخوردار باشد. هدف از نوشتن توصیه نامه این است که توانایی‌های فردی که برای یک جایگاه درخواست داده است، شناسایی شود. در صورتی که توصیه نامه شما حاوی محتوای مناسبی باشد و از طرف یک استاد با اعتبار علمی بالایی نگارش شده باشد، در نهایت سبب بهبود جایگاه شما و امکان دریافت ویزا و کمک تحصیلی شما را تسهیل می‌کند.

اکثر دانشگاه‌ها 3 توصیه نامه را از اساتید درخواست می‌کنند. توصیه نامه باید در 3-2 پاراگراف تدوین می‌شود و محتوای آن در مورد ویژگی‌ها، خصوصیات و توانایی شما می‌باشد.

نوشتن توصیه نامه

نحوه نوشتن توصیه نامه

در حالت کلی توصیه نامه توسط اساتیدی که شناخت کاملی از شما دارند، اقدام به نوشتن توصیه نامه می‌کنند ولی امروزه دریافت توصیه نامه از اساتید یک کار بسیار سخت و طاقت فرسا به حساب می‌آید، چون اکثر اساتید به علت مشغله کاری که دارند، قادر به نوشتن توصیه نامه نیستند، یا برخی از اساتید قادر به نوشتن توصیه نامه به زبان انگلیسی نیستند. لذا پیشنهاد می‌شود دانشجویان بعد از هماهنگی با استاد مربوطه اقدام به نوشتن توصیه نامه کرده و در نهایت به تایید استاد مربوطه برسانند.

در صورتی که تسلط کافی به زبان انگلیسی دارید، می‌توانید خودتان اقدام به نوشتن توصیه نامه کنید ولی پیشنهاد می‌کنیم، بعد از نوشتن متن خود، توصیه نامه خود را در اختیار کارشناسان و اساتید دیگری قرار داده و اشکالات احتمالی را رفع کنید. در صورتی هم که تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارید، می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را در اختیار کارشناسان متخصص قرار داده تا آن‌ها اقدام به نگارش توصیه نامه شما بکنند و سپس در اختیار اساتید خود قرار دهید.

چرا نکست ابرود؟

متخصصان ما با سال‌ها تجربه در زمینه اعزام دانشجو، می‌توانند موارد مورد نیاز شما مانند رزومه تحصیلی، انگیزه نامه و غیره را به صورت تخصصی و متناسب با شما تدوین و نگارش کنند.

در صورتی که در مراحل مکاتبه با اساتید و دانشگاه‌ها مشکل داشته باشید، می‌توانید با کارشناسان متخصص ما از طریق ایمیل یا راه‌های ارتباطی که در صفحه تماس با ما قید شده‌اند، ارتباط برقرار کرده و از راهنمایی‌های آن‌ها بهره‌مند شوید.

8 پاسخ به “نوشتن توصیه نامه”

 1. فاطمه گفت:

  سلام ..من هیچ اطلاعاتی در مورد توصیه نامه استاد و …ندارم

 2. Fatana Sultanzada گفت:

  Salam!
  !🙏I need a recommendation letter

  • امیر ولی‌پور گفت:

   سلام دوست عزیز.
   چطور می‌تونیم به شما کمک کنیم؟
   در صورتی که تمایل دارید تا توصیه نامه برای شما نوشته شود، می‌توانید تقاضای خودتون را به صورت ایمیل به همکاران ما ارسال کنید.

 3. Sayeda گفت:

  میشه برای من یک توصیه نامه نوشته کنید برای دانشگاه

  • امیر ولی‌پور گفت:

   سلام دوست عزیز.
   لطفن درخواست خودتون به همراه اطلاعات اولیه در مورد روزمه خود را به صورت ایمیل به همکاران ما ارسال کنید.

 4. پانته آ سلطانی آذر گفت:

  لطفا بنده را در نوشتن توصیه نامه یاری کنید ممنون

  • امیر ولی‌پور گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحال می‌شویم تا بتونیم شما را راهنمایی کنیم
   لطفن رزومه خود را به همراه درخواست‌تون ایمیل کنید تا همکاران ما در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند

پاسخی بگذارید