نوشتن توصیه نامه

توصیه نامه یا Recommendation Letter متنی است که استادهای شما دربار توانایی‌ها و نقاط قوت شما قید می‌کنند. نوشتن توصیه نامه یکی از موثرترین ابزارهای قانع کردن استاد جهت دریافت کمک هزینه تحصیلی در تحصیلات عالی می‌باشد. در نوشتن توصیه نامه باید به این نکته توجه کنید که این متن تا حد زیادی بازتاب دهنده توانایی‌ها و سوابق فردی شما می‌باشد.

توصیه نامه چیست؟

همان‌‎گونه که از نام توصیه نامه مشخص است، محتوای نامه شامل یک متن از کارفرما یا استاد قبلی شما می‌باشد که به خوبی از توانایی‌ها، ویژگی‌ها و خصوصیات شما آگاه است و باید فرد نگارنده توصیه نامه از جایگاه مناسبی برخوردار باشد. هدف از نوشتن توصیه نامه این است که توانایی‌های فردی که برای یک جایگاه درخواست داده است، شناسایی شود. در صورتی که توصیه نامه شما حاوی محتوای مناسبی باشد و از طرف یک استاد با اعتبار علمی بالایی نگارش شده باشد، در نهایت سبب بهبود جایگاه شما و امکان دریافت ویزا و کمک تحصیلی شما را تسهیل می‌کند.

اکثر دانشگاه‌ها ۳ توصیه نامه را از اساتید درخواست می‌کنند. توصیه نامه باید در ۳-۲ پاراگراف تدوین می‌شود و محتوای آن در مورد ویژگی‌ها، خصوصیات و توانایی شما می‌باشد.

نوشتن توصیه نامه

نحوه نوشتن توصیه نامه

در حالت کلی توصیه نامه توسط اساتیدی که شناخت کاملی از شما دارند، اقدام به نوشتن توصیه نامه می‌کنند ولی امروزه دریافت توصیه نامه از اساتید یک کار بسیار سخت و طاقت فرسا به حساب می‌آید، چون اکثر اساتید به علت مشغله کاری که دارند، قادر به نوشتن توصیه نامه نیستند، یا برخی از اساتید قادر به نوشتن توصیه نامه به زبان انگلیسی نیستند. لذا پیشنهاد می‌شود دانشجویان بعد از هماهنگی با استاد مربوطه اقدام به نوشتن توصیه نامه کرده و در نهایت به تایید استاد مربوطه برسانند.

در صورتی که تسلط کافی به زبان انگلیسی دارید، می‌توانید خودتان اقدام به نوشتن توصیه نامه کنید ولی پیشنهاد می‌کنیم، بعد از نوشتن متن خود، توصیه نامه خود را در اختیار کارشناسان و اساتید دیگری قرار داده و اشکالات احتمالی را رفع کنید. در صورتی هم که تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارید، می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را در اختیار کارشناسان متخصص قرار داده تا آن‌ها اقدام به نگارش توصیه نامه شما بکنند و سپس در اختیار اساتید خود قرار دهید.

چرا نکست ابرود؟

متخصصان ما با سال‌ها تجربه در زمینه اعزام دانشجو، می‌توانند موارد مورد نیاز شما مانند رزومه تحصیلی، انگیزه نامه و غیره را به صورت تخصصی و متناسب با شما تدوین و نگارش کنند.

در صورتی که در مراحل مکاتبه با اساتید و دانشگاه‌ها مشکل داشته باشید، می‌توانید با کارشناسان متخصص ما از طریق ایمیل یا راه‌های ارتباطی که در صفحه تماس با ما قید شده‌اند، ارتباط برقرار کرده و از راهنمایی‌های آن‌ها بهره‌مند شوید.

21 پاسخ به “نوشتن توصیه نامه”

 1. فاطمه گفت:

  سلام ..من هیچ اطلاعاتی در مورد توصیه نامه استاد و …ندارم

 2. Fatana Sultanzada گفت:

  Salam!
  !?I need a recommendation letter

  • امیر ولی‌پور گفت:

   سلام دوست عزیز.
   چطور می‌تونیم به شما کمک کنیم؟
   در صورتی که تمایل دارید تا توصیه نامه برای شما نوشته شود، می‌توانید تقاضای خودتون را به صورت ایمیل به همکاران ما ارسال کنید.

 3. Sayeda گفت:

  میشه برای من یک توصیه نامه نوشته کنید برای دانشگاه

  • امیر ولی‌پور گفت:

   سلام دوست عزیز.
   لطفن درخواست خودتون به همراه اطلاعات اولیه در مورد روزمه خود را به صورت ایمیل به همکاران ما ارسال کنید.

 4. پانته آ سلطانی آذر گفت:

  لطفا بنده را در نوشتن توصیه نامه یاری کنید ممنون

  • امیر ولی‌پور گفت:

   سلام دوست عزیز
   خوشحال می‌شویم تا بتونیم شما را راهنمایی کنیم
   لطفن رزومه خود را به همراه درخواست‌تون ایمیل کنید تا همکاران ما در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند

 5. yسلام عرض احترام:
  محترم میخواستم یک نمونه از ریکامندیشن لیتر بخاطر بورسیه ترکیه در مقطعه ماستری داشته باشم آیا میتوانید در تهیه توسیه نامه همراهم همکاری کنید.

 6. Baryalai Amiri گفت:

  سلام احترامات:
  محترم بخاطر بورسیه ترکیه به توصیه نامه یا ریکامندیشن لیتر ضرورت دارم. از شما تقاضای کمک دارم در ساختن توصیه نامه، البته در بخش ماستری ریاضیات ثبت نام مینمایم.

  • امیر ولی‌پور گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفن درخواست خود را به صورت ایمیل به همکاران ما ارسال کنید، تا در اسرع وقت در نگارش توصیه نامه و ریکامندیشن شما را راهنمایی کنند.

 7. سید علی اکبر گفت:

  استاد فرهیخته و گرامی
  من در یکی از ادارات دولتی کارمند هستم و ضرورت به یک معرفی نامه زیبا از طرف اداره ام دارم. اداره مسئولیت نوشتن متن مذکور را به عهده خودم گذاشته است میتوانید یک نمونه برایم ارسال کنید که مشکلم حل گردد.

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   خوشحال هستیم که مجموعه ما را برای راهنمایی انتخاب کرده‌اید.
   نمونه توصیه نامه رایگان بسیار زیادی در اینترنت چه در وب فارسی و چه در وب انگلیسی موجود است. نکته‌ای که وجود داره اینکه بعضی از زمان‌ها استفاده از نمونه‌های موجود رایگان چندان کار مناسبی نیست. البته برخی مواقع هم مشکلی پیش نمی‌آید. در صورتی که تمایل داشته باشید تا از نمونه‌های رایگان استفاده کنید، می‌توانید در گوگل جستجو کنید.
   در صورتی هم که تمایل داشته باشید تا همکاران ما زحمت نوشتن را بکشند، کافی است تمام مشخصات و رزومه کاری و تحصیلی خود را به همکاران ما از طریق ایمیل ارسال کنید، نا همکاران ما در اسرع وقت متناسب با رزومه و نیاز شما توصیه نامه موردنظرتان را تهیه و به شما ارسال کنند.

 8. Saeedeh گفت:

  توصیه نامه دانشگاهی می خواستم که لیسانس مربوط به ۲۰ سال گذشته را پوشش بده. ممنون

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز لطفن شرایط و رزومه خودتان را به همکاران ما ایمیل کنید تا با شناخت کامل از رزومه شما در زمینه توصیه دانشگاهی شما را راهنمایی کنند.

 9. Asbat Sarwary گفت:

  با عرض سلام
  می خواستم برای ثبت نام در مقطع لیسانس بورسیه ترکیه برایم یک ریکومندیشن لیتر نوشته کنید و ارسال کنید تشکر…

  • امیر ولی‌پور گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفن اطلاعات کاملی از خودتان، مانند رزومه و … را برای همکاران ما ایمیل کنید تا در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

 10. Faezeh گفت:

  سلام رشته من فناوری اطلاعات از دانشگاه علمی کاربردیه،می خوام برای بورسیه تو مقطع فوق لیسانس سه تا توصیه نامه برام بنویسید و هزینه هر توصیه نامه چقدر میشه

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما می‌توانید درخواست خودتان را از طریق ایمیل با همکاران ما مطرح کنید. همکاران ما آماده هستند تا شما را راهنمایی کنند.

 11. ناهید گفت:

  برای نوشتن توصیه نامه وجهی دریافت میکنید؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بلی هزینه دریافت می‌شود ولی این نکته را مد نظر داشته باشید که توصیه نامه نوشته شده برای شما منحصربه فرد است و براساس توانایی‌های شما و دانشگاه مبدا شما تدوین خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید