علوم پزشکی

همانطور که می‌دانید رشته‌ی پزشکی یکی از رشته‌های مورد توجه و پردرآمد است. همچنین با در نظر گرفتن پیشینه‌ی تاریخی پزشکی غنی کشور ایران و داشتن دانشمندان و پزشکان بسیار مشهور، عنوان پزشک دارای ارزش و احترام زیادی است. بسیاری از خانواده‌ها مشتاق هستند که فرزندانشان در آینده پزشکان موفق و معروفی بشوند. اما از آنجایی که تعداد داوطلبان شرکت در کنکور پزشکی در ایران بسیار افزایش یافته و رقابت بر قبولی در رشته‌های پزشکی در جامعه‌ی ایرانی بسیار زیاد شده است، دانش آموزانی که بعد از پایان دبیرستان خود وارد عرصه‌ی کنکور می‌شوند با ناامیدی از قبولی در رشته‌ی مورد نظر خود مواجه می‌گردند و به این ترتیب برخی از آنها تصمیم به ‌تحصیل پزشکی در خارج کشور می‌گیرند. بدیهی است که تحصیل پزشکی در خارج کشور می‌تواند در رشته‌ها و گرایشات مختلف از جمله دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، پرستاری و سایر رشته‌های پزشکی انجام شود. لازم به ‌تاکید است که در اغلب کشورها داروسازی به‌ اندازه‌ی ایران سخت گرفته نمی‌شود و گاهی اوقات هم بدون کنکور می‌توان وارد رشته‌ی داروسازی شد. با توجه به ‌افزایش میزان درخواست تحصیل پزشکی در خارج از کشور، امروزه وزارت بهداشت و سازمان علوم، کنترل بیشتری روی مدارک صادر شده از خارج از کشور دارد و مدارک اعطاء شده از برخی دانشگاه‌های خارجی، در ایران توسط سازمان علوم مورد تایید قرار نمی‌گیرند. اما باید در نظر گرفت که کدام کشور برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور برای شما یا فرزند شما مناسب است و از لحاظ امور مالی، امنیتی و همینطور ارزش مدرک در آینده می‌تواند موقعیت مناسبی برای شما یا فرزند شما ایجاد کند.

تحصیل در رشته‌ی پزشکی

هزینه تحصیل پزشکی در خارج کشور

از آنجا که رشته‌ی پزشکی یکی از پرهزینه‌ترین رشته‌های موجود در بازار امروز تحصیلات خارجی قرار گرفته است، بیشتر کشورهای جهان رشته‌ی پزشکی را به ‌صورت رایگان و بورسیه‌ی تحصیلی ارائه نمی‌دهند. اما شما با انتخاب یک کشور مناسب که بستر مناسبی برای پزشکی و رشته‌های مربوط به ‌آن فراهم کرده باشد، می‌توانید آینده و زندگی کاری فرزند خود را تضمین کنید.

طول دوره پزشکی در خارج از کشور

طول دوره‌ی تحصیل پزشکی در برخی از کشورها با کشورهای دیگر متفاوت است. اما میانگین تحصیلات این رشته می‌تواند معادل ۵ تا ۷ سال تخمین زده شود. در بعضی از کشورها بعد از ۲ تا ۳ سال تحصیل همراه با پرداخت هزینه‌ی دانشجوی مورد نظر در صورت داشتن شرایط و استعداد کافی، دانشجو می‌تواند از بورسیه‌ی آن کشور برای ادامه تحصیل خود استفاده کند. رشته‌های پزشکی شرایط به‌ خصوصی برای خود دارند و بیشتر کشورها با زبان مورد نظر و رسمی کشور خودشان به ‌ارائه‌ی دروس پزشکی اقدام می‌کنند. در کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان، استرالیا و کانادا شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌های بین المللی، این رشته را به ‌صورت بین المللی و به ‌زبان انگلیسی ادامه دهید. تعداد محدودی از کشورها نیز اقدام به ‌برگزاری رشته‌ی پزشکی به زبان انگلیسی می‌نمایند و هزینه‌های کمتری نسبت به کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا اخذ می‌کنند. در برخی از کشورها گاهی دانشجویانی که چند ترم را در این کشور تحصیل کرده‌اند و توانسته‌اند نمرات قابل قبولی کسب کنند، زمانی که به ترم مشخصی از تحصیل خود می‌رسند تصمیم به ‌تغییر کشور مورد تحصیل خود می‌گیرند. به این ترتیب کشور کم هزینه‌تر یا مناسب‌تری را از نظر آموزش برای ادامه‌ی تحصیل خود انتخاب می‌کنند. اگر تمایل به ‌اقدامی این گونه دارید لازم است به ‌شما بگوییم که برای انتخاب کشور دوم و همینطور داشتن تاییدیه تحصیلی و مدرک معتبر باید دقت لازم را به ‌خرج دهید.

تحصیل پزشکی در کشورهای آسیایی

از طرفی کشورهای آسیایی زیادی نیز وجود دارند که اقدام به ‌پذیرش دانشجو در رشته‌ی پزشکی می‌کنند. البته تنها برخی از آنها مورد تایید سازمان علوم کشور هستند. کشورهایی مانند فیلیپین و تایلند به خاطر یکسری دلایل از جمله کشورهایی هستند که به ‌شما توصیه می‌کنیم در آنها اقدام به ‌ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی پزشکی نکنید. در مقابل، کشورهایی مانند ترکیه و روسیه می‌توانند با هزینه‌های پایین‌تر در مقایسه با کشورهای اروپایی و آلمانی شما را تبدیل به ‌یک پزشک خوب کنند.

از جمله کشورهایی که در آسیا به‌ ارائه‌ی دروس پزشکی می‌پردازند، کشورهایی مانند چین، مالزی و هند هستند که می‌توانند محل مناسبی برای ادامه‌ی تحصیل در رشته پزشکی باشند. اما همانطور که می‌دانید در سال‌های اخیر وزارت علوم و قوانین محدودیت‌هایی برای تایید مدارک پزشکی دانشگاه‌های خارجی قائل شده و برخی از سال‌ها مدارک تحصیلی پزشکی اعطاء شده از برخی دانشگاه‌های هند و مالزی مورد تایید وزارت علوم واقع نشده است.

تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشگاه‌های فراوانی در کشور ترکیه وجود دارند که می‌توانند با داشتن شرایط خوب و قیمت‌های تقریباً مناسب و قابل قبول، آماده پذیرش شما در رشته‌ی پزشکی باشند. دانشگاه‌های ترکیه اغلب در رشته‌های پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی و علوم آزمایشگاهی آماده‌ی ارائه‌ی دروس مختلف هستند. به ‌یاد داشته باشید که باز هم مدارک اعطاء شده از برخی دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران واقع نمی‌شود. در ضمن برخی دیگر از دانشگاه‌هایی که مدرک آن را برای کشور ما معتبر است، قبل از آزمون ورودی پزشکی، مدارکی مانند مدارک زبان و مدارک مربوط به مهارت‌های دیگری از دانشجویان طلب می‌کنند.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل و جامع صفر تا ۱۰۰ بورسیه تحصیلی ترکیه

ترکیه یکی از بهترین مکان‌هایی است که از لحاظ نزدیکی جغرافیایی و هزینه‌های تحصیلی برای شما مناسب خواهد بود. در واقع شما می‌توانید با اتمام تحصیلات دبیرستانی و ورود به ‌یکی از دانشگاه‌های ترکیه در رشته‌ی پزشکی سکوی پرتاب مناسب برای ورود به ‌یکی از دانشگاه‌های اروپای و آمریکا را برای خود پیدا کنید. داوطلبان برای ورود به ‌رشته‌ی پزشکی در کشور ترکیه لازم است که دارای حداقل مدرک دیپلم سال آخر دبیرستان باشند. همینطور داشتن مدرک آزمونی مانند آزمون یوس یا آزمون زبان ترکی برای شما لازم است. همان‌طور که می‌دانید آزمون یوس شامل سوالات ریاضی، هوش، و هندسه است. علاوه بر این، داشتن یک مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل برای ورود به ‌رشته‌ی پزشکی برخی دانشگاه‌ها لازم است.

بیشتر بخوانید: تافل یا آیلتس؟ کدام آزمون برای من مناسب است؟

از جمله مدارک اولیه‌ی لازم برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه عبارت هستند از:

تکمیل فرم درخواست ثبت نام و پذیرش از دانشگاه مربوطه

مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه‌ی آن به ترکی و انگلیسی

مدرک دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ترجمه‌ی انگلیسی و ترکی

مدرک معتبر مربوط به ‌زبان انگلیسی آیلتس یا تافل (با توجه به مدرک زبان  انگلیسی مورد قبول برای دانشگاه مورد نظر)

قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بین المللی

پرداخت هزینه‌ی پذیرش

در اغلب شهرهای ترکیه تحصیل در رشته‌ی پزشکی به ‌زبان ترکی یا زبان انگلیسی خواهد بود. از مزایای تحصیل پزشکی در خارج از کشور و مخصوصاً در کشور ترکیه، می‌توان به ‌کیفیت آموزشی بالا، اعتبار مدارک ارائه شده، تحصیل مقرون به ‌صرفه، هزینه‌های پایین زندگی در ترکیه، نزدیکی به ایران و شباهت‌های فرهنگ ترکیه به‌ کشور ایران اشاره کرد. در واقع برای بسیاری از دانشجویان ایرانی که با سد بزرگی به‌ نام کنکور در ایران مواجه می‌شوند، تحصیل در کشور ترکیه می‌تواند شرایط بهتری فراهم کند. دانشگاه‌های پزشکی ترکیه را از لحاظ رتبه بندی علمی جهانی می‌توان به ‌ترتیب زیر قرار داد:

 دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه آنکارا

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ

دانشگاه آتاتورک

دانشگاه اژه

و دانشگاه یدی تپه

 

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

از آنجایی که که کشور کانادا یکی از با ثبات‌ترین کشورهای جهان است و از لحاظ آموزشی در کیفیت بسیار بالایی قرار دارد، اخذ پذیرش در کشور کانادا نسبت به‌ سایر کشورها می‌تواند کمی سخت‌تر باشد. به منظور تحصیل در رشته‌های پزشکی در کشور کانادا باید هزینه‌ی بیشتری در مقایسه با برخی کشورها پرداخت کنید. با این حال هزینه‌ی  تحصیل در کشور کانادا در رشته‌ی پزشکی می‌تواند نسبت به ‌سایر کشورهای همپایه‌ی کانادا ارزان‌تر باشد.

هزینه‌ی تحصیل در کانادا

هزینه‌ی تحصیل در کانادا

مدت زمان تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل در رشته‌ی پزشکی در کشور کانادا به ‌مدت ۳ الی ۴ سال طول می‌کشد. طول تحصیل در رشته‌ی دستیار پزشکی به ‌مدت ۲ سال است. برای اینکه دانشجوی پزشکی در کانادا محسوب شوید، باید در کنکور ورودی دانشگاه قبول شوید. برای قبول شدن از این کنکور باید دارای استعداد بالای پزشکی، آشنایی کامل به‌ علوم و رشته‌های دبیرستانی، و همین طور دانش زبانی بالا باشید. تحصیل برای دانشجویان بین المللی در کانادا به ‌صورت رقابتی بسیار سخت درآمده است. چرا که از میان ۱۷ دانشگاه مستعد پذیرش رشته‌ی پزشکی، تنها هفت دانشگاه اجازه اخذ دانشجویان بین المللی را دارند. کسانی که مایل به ‌تحصیل در رشته‌ی پزشکی در کانادا هستند، فقط در دانشگاه‌های محدودی اجازه‌ی ادامه‌ی تحصیل در این رشته را دارند. تحصیل در رشته‌ی پزشکی در کانادا با تحصیل رشته‌ی پزشکی در ایران متفاوت است. به ‌این ترتیب که شما ابتدا به صورت چهار سال در یکی از رشته‌های پایه مانند شیمی یا زیست شناسی مشغول به تحصیل می‌شوید. سپس با قبولی در آزمون ورودی دانشگاه پزشکی به ‌ادامه‌‌ی سه سال باقیمانده از دوره‌ی تحصیلی خود خواهید پرداخت. دانشگاه‌هایی که دوره‌ی پزشکی در کانادا را ارائه می‌دهند عبارت هستند از:

دانشگاه مموریال

دانشگاه مک گیل

دانشگاه اتاوا

دانشگاه تورنتو

دانشگاه وسترن

دانشگاه البرتا

دانشگاه بریتیش کلمبیا

و دانشگاه مونترال

به ‌یاد داشته باشید برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در کانادا، مانند رشته‌های پزشکی ملزم به گذراندن دوره‌ی تحصیل یک تا سه ساله در مقطع لیسانس خواهید بود و بعد از قبولی در ‌آزمون ورودی دانشگاه دندانپزشکی می‌توانید تحصیلات خود را ادامه دهید. بنابراین تنها در صورتی خواهد توانست یک دندانپزشک شوید که واحدهای یک تا سه ساله‌ی خود را با موفقیت گذرانده و نمره‌ی قابل قبولی را در آزمون ورودی دانشگاه دندانپزشکی کسب کنید.

تحصیل در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

یکی از گزینه‌های خوب برای تحصیل پزشکی در خارج کشور دانشگاه های کشور روسیه است. نکته‌ی بسیار جالب توجه مربوط به‌ کشور روسیه این است که مدارک ارائه شده توسط این دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت علوم کشورمان نیز هستند. از آنجایی که قوانین مربوط به ‌پذیرش‌ و تایید مدارک اعطاء شده از دانشگاه‌های خارجی هر ساله دچار چالش‌ها و تغییرات فراوانی می‌شوند، به ‌شما توصیه می‌کنیم که قبل از انتخاب شهر مورد نظر برای تحصیل در رشته‌ی پزشکی در کشور روسیه، از شرایط و مورد تایید بودن مدارک آن شهر توسط وزارت علوم ایران اطمینان حاصل کنید.

مقایسه تحصیل پزشکی در روسیه و ترکیه

در مورد مقایسه‌ی هزینه‌ها می‌توان گفت کشور ترکیه نسبت به ‌کشور روسیه از نظر تحصیلات پزشکی می‌تواند گزینه‌ی مناسب‌تری باشد. علاوه براین، ترکیه مانند کشور روسیه مشکلات مربوط به اخذ ویزا را ندارد. در ضمن شانس قبولی شما در کشور ترکیه بیشتر از کشور روسیه است. نکته‌ی منفی‌ای که باید در مورد کشور روسیه عنوان کنیم، مربوط به پذیرش دانشجو با هزینه‌های هنگفتی است که گاهی نیز می‌تواند قلابی یا حتی خطرناک باشد. این قبیل کلاه برداری‌ها امروزه در کشور روسیه بسیار باب شده است. توصیه می کنیم از درگاه‌های مطمئن وارد تحصیل در این کشور شوید. از طرفی باید در نظر داشته باشید که هزینه‌ی تحصیل در کشور روسیه می‌تواند تا اندازه‌ای قابل قبول باشد. در برخی از شهرهای این کشور شما می‌توانید با هزینه‌های دانشگاهی ما بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار که رقم‌های معقولی است، به‌ ادامه تحصیل بپردازید. در برخی از شهرهای این کشور تمامی رشته‌های دانشگاهی به ‌صورت بین‌المللی ارائه می‌شوند. این یک خبر خوشحال کننده است که بگوییم شما فقط با داشتن مدرک زبان انگلیسی می‌توانید در کشور روسیه تبدیل به ‌یک پزشک شوید.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

این مطلب را نیز به ‌یاد داشته باشید که ۵۰ درصد از هزینه‌های تحصیلات پزشکی در کشور روسیه توسط دولت پرداخت می‌شوند. از نکات خوب دیگری که در مورد ‌تحصیل در رشته‌ی پزشکی در کشور روسیه می‌توان به ‌آن اشاره کرد، پروسه‌ی روان و ساده‌ی ارسال درخواست پذیرش این کشور است. پذیرش از طریق ارسال درخواست شما و بدون امتحان ورودی اتفاق خواهد افتاد. از طرفی امکانات خوب آموزشی در این کشور می‌تواند از نکات جالب توجه تحصیل پزشکی در روسیه به ‌حساب بیاید. یکی دیگر از مزایای تحصیل در روسیه‌ پروسه‌ی آسان اخذ ویزای دانشجویی است.

از دانشگاه‌های محبوب و مطرح در کشور روسیه می‌توان به‌ دانشگاه‌های ملی پژوهش‌های پزشکی، دانشگاه دولتی سن پترزبورگ، دانشگاه و آکادمی پزشکی مسکو، دانشگاه دولتی رستو، دانشگاه دوستی ملل مسکو، دانشگاه فدرال کازان، و آکادمی تخصصی پزشکی سنپترزبورگ اشاره کرد.

امروزه کشورهای فراوانی خدمات تحصیلی در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی  را به ‌دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهند. ما به ‌عنوان یک مجموعه که در امور اعزام دانشجو تجربیات فراوانی داریم به ‌شما توصیه می‌کنیم که قبل از هر گونه اقدامی برای داشتن یک زندگی دانشجویی خوب و موفق و آینده تحصیلی مناسب حتماً و حتماً قبل از اقدام به ‌ثبت نام در دانشگاه و تحصیل رشته‌ی پزشکی در خارج از کشور، اطلاعات لازم در مورد دانشگاه‌های مقصد، شرایط تحصیلی و ارزش مدارک اعطاء شده توسط آن دانشگاه و آن کشور مطمئن شوید، چون شرایط دانشگاه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و برخی از کشورها اقدام به ‌برگزاری دوره‌های کوتاه مدتی از برخی رشته‌های مربوط به پزشکی می‌کنند. شرکت در این دوره‌ها به معنای فارغ التحصیلی از رشته‌ی پزشکی نیست و ممکن است سرمایه و وقت خود را با شرکت در این دوره‌ها از دست بدهید. همانطور که می‌دانید پزشک بودن و پزشک شدن بسیار با اهمیت و آینده ساز است. اما اینکه از طریق کدام کانال بتوانید اقدام کنید نیز به ‌همان اندازه مهم است.

در صورتی که در مورد ادامه تحصیل پزشکی در خارج کشور سوالی داشته باشید، همکاران ما در نکست ابرود می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

در صورتی که تجربه تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور را دارید، لطفاً تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید؟ به نظر شما چه کشوری برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور مناسب است؟

منبع: graduatemed

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.