آزمون جی مت : بررسی شرایط و نحوه‌ی شرکت در آزمون GMAT

آزمون جی مت به منظور ارزیابی داوطلبان ورود به رشته‌های مدیریت مانند رشته‌های مربوط به بازرگانی و تجارت مانند mba برگزار می‌گردد. این آزمون مهارت‌های تحلیلی، کمی‌، گفتاری و نوشتاری داوطلبان را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد. بیشتر موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌هایی که اقدام به ارائه برنامه تحصیلی mba می‌کنند، کسب نمره‌ی قبولی در امتحان جی مت را به‌ عنوان یکی از شروط ادامه تحصیل تعیین می‌نمایند. این آزمون دارای استانداردهای بین‌المللی بوده و از نظر موسسات آموزشی عالی و دانشگاه‌های بین‌المللی بسیاری دارای اعتبار است. امتحان جی مت یک آزمون تطبیقی کامپیوتری به شمار می‌آید. باید اضافه کرد که امتیاز دهی در این آزمون براساس سطح دشواری سوالات انجام می‌پذیرد. بنابراین تنها تعداد سوالات مطرح شده در آزمون در سیستم امتیاز دهی آن نقش ندارند. با توجه به اهمیت این آزمون در این نوشته به شرایط و نحوه‌ی ثبت نام و شرکت در امتحان جی مت خواهیم پرداخت.

 

آزمون جی مت

شرایط و معیارهای آزمون جی مت

آزمون جی مت چند معیار اصلی را برای شرکت در این امتحان تعیین کرده است. این معیار‌ها عبارت هستند از: ملیت، سن، مدارک تحصیلی، نمرات آکادمیک‌، رشته تحصیلی مقطع کارشناسی، روش‌های آموزشی و دفعات شرکت در آزمون. در این قسمت به بررسی این شرایط خواهیم پرداخت. با مطالعه معیارها و شرایط این آزمون می‌توانید پاسخ به سوالات متداول در مورد انتقال جی مت را بیابید.

 

شرایط شرکت در آزمون جی مت

 ملیت

در مورد ملیت باید گفت که تمامی ‌افراد از ملیت‌های مختلف می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. به عبارت دیگر، تمامی‌ قوانین و دستورالعمل‌های تعیین شده برای امتحان جی مت بدون در نظر گرفتن تابعیت و ملیت داوطلبان اعمال می‌شود. با این حال قوانینی در مورد اثبات هویت و ملیت برای داوطلبان شرکت در این آزمون وجود دارد. به عنوان مثال افراد متقاضی شرکت در امتحان جی مت باید هنگام ورود به آزمون گذرنامه خود را به عنوان مدرک شناسایی ارائه دهند.

صلاحیت علمی

باید گفت که برای شرکت در امتحان جی مت حداقل و حداکثر صلاحیتی به عنوان صلاحیت علمی ‌داوطلبان تعیین نشده است. بیشتر متقاضیان شرکت کننده در این آزمون دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی بوده یا اینکه به صورت حرفه‌ای مشغول به کار هستند. با این حال داوطلبان می‌توانند بدون داشتن شرایط فوق نیز در این آزمون شرکت کنند.

سن

شرایط سنی تعیین شده برای شرکت در امتحان جی مت داشتن حداقل ۱۳ سال سن است. بنابراین آن دسته از داوطلبانی که ۱۳ سال خود را تمام کرده‌اند یا بزرگ‌تر از ۱۳ سال هستند، می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. با این حال شرایط دیگری در مورد سن داوطلبان وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

– در صورتی که داوطلبان بین ۱۳ الی ۱۸ سال سن داشته باشند، به منظور شرکت در آزمون باید رضایت نامه والدین یا ولی قانونی خود را ارائه دهند.

–  داوطلبان ۱۸ سال یا بالای ۱۸ سال می‌توانند بدون ارائه هیچ گونه اجازه یا رضایت نامه در این آزمون شرکت نمایند

یکی از مزیت‌های امتحان جی مت این است که شرایط سنی حداکثر برای آن تعیین نشده است. در واقع باید گفت که بیشتر داوطلبان شرکت کننده در این آزمون افراد بالای ۳۰ سال هستند.

نمرات آکادمیک

جی مت

 

در مورد امتحان جی مت باید گفت که داشتن حداقل نمره یا معدل در آزمون‌های آکادمیک دیگر‌ برای داوطلبان تعیین نشده است. البته باید به این نکته توجه کرد که بیشتر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نمرات آکادمیک دانشجویان را به عنوان یک امتیاز در نظر می‌گیرند و علاوه بر نمره‌ی امتحان جی مت، عملکرد تحصیلی آنها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

سابقه کار

به منظور شرکت در آزمون جی مت داشتن سابقه کاری داوطلبان برای آنها امتیازی محسوب نمی‌شود و تاثیری در صلاحیت شرکت در آزمون برای آنها ندارد. شما می‌توانید به عنوان یک فرد تازه کار و بدون تجربه‌ی کاری، یا یک فرد متخصص در زمینه حرفه‌ خود در این آزمون شرکت کنید و هیچ کدام از این موارد مانع از حضور و شرکت شما در این آزمون نمی‌شوند. با این حال باید به این نکته اشاره کرد که کمیته‌های اخذ پذیرش دانشجو در موسسات آموزشی عالی و دانشگاه‌ها هنگام تصمیم‌ گیری در مورد درخواست اخذ پذیرش تحصیلی شما، تجربه کاری‌تان را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهند. داشتن سابقه کاری برای دانشگاه‌ها و تعداد سال‌هایی که به حرفه مورد نظر مشغول بوده‌اید و همچنین میزان موفقیت شما در زمینه کاری‌تان از نظر بیشتر دانشگاه‌ها امتیاز یا شرظ ورود به دانشگاه محسوب می‌گردد.

رشته مقطع کارشناسی

اجازه شرکت در امتحان جی مت بدون در نظر گرفتن رشته تحصیلی مقطع کارشناسی داوطلبان به آنها داده می‌شود. بنابراین داوطلبان با هر گونه مدرک تحصیلی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

زبان و موسسه‌های آموزشی

داوطلبانی که محل تحصیلی آنها در یک موسسه انگلیسی زبان نبوده است و می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. بنابراین آن دسته از داوطلبانی که آموزش آنها در موسسات غیر انگلیسی زبان سپری شده است نیز حق شرکت در امتحان را دارند.

 دفعات شرکت در آزمون جی مت

چند قانون و ضابطه در مورد دفعات شرکت در امتحان جی مت وجود دارد که در ادامه مطلب به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

– داوطلبان می‌توانند با توجه به روزهای تقویم  هر ۱۶ روز یک بار در آزمون شرکت کنند.

– داوطلبان نمی‌توانند بیش از ۵ بار در مدت ۱۲ ماه در آزمون شرکت نمایند.

– داوطلبان نمی‌توانند بیش از ۸ بار در طول عمر خود در این آزمون شرکت کنند.

– در صورتی که داوطلبان نمره ۸۰۰ در آزمون را کسب کنند که بالاترین نمره ممکن است، برای شرکت در آزمون بعدی باید ۵ سال صبر کنند.

هزینه شرکت در آزمون جی مت

شرکت در آزمون جی مت

 

هزینه ثبت نام برای شرکت در امتحان جی مت برای داوطلبان بیشتر کشور‌ها حدود ۲۵۰ دلار است. باید گفت که هزینه شرکت در امتحان جی مت برای داوطلبان کشورهای ترکیه، چین، استرالیا، نیجریه و هند کمی ‌بیشتر از این مبلغ خواهد بود. باید اضافه کرد که داوطلبان علاوه بر هزینه ثبت نام در آزمون باید هزینه استفاده از سرویس‌های دیگر مانند گزارش نمره به صورت جداگانه را نیز در نظر بگیرند. به عنوان مثال اگر دانشجویان بخواهند نمره خود را به بیش از چند دانشگاه ارسال کنند، باید هزینه آن را پرداخت نمایند. هزینه گزارش نمره به دانشگاه‌های بیشتر حدود ۳۵ دلار است.

امتحان جی مت در طول سال چندین بار در مراکز متعدد موجود در سراسر جهان برگزار می‌شود و داوطلبان می‌توانند تاریخ و زمان آزمون خود را انتخاب کنند. به منظور شرکت در آزمون داوطلبان باید به یکی از مراکز آزمون مراجعه کنند.

داوطلبان می‌توانند پس از شرکت در آزمون نتیجه غیر رسمی ‌خود را مشاهده کنند. در این مدت داوطلبان می‌توانند نمره خود را قبول کرده یا در صورت عدم رضایت نسبت به آن اعتراض کنند. در صورتی که داوطلبان نمره خود را قبول کنند، نمره به صورت رسمی ‌تا سه هفته دیگر در دسترس خواهد بود.

با این حال در صورتی که داوطلبان ثبت‌نام به خود رضایت نداشته باشند، می‌توانند نمره خود را لغو کنند. داوطلبان می‌توانند با پرداخت هزینه در مدت ۷۲ ساعت پس از آزمون نمره کسب شده را لغو کند. باید گفت که گزارش نمره رسمی ‌داوطلبان به صورت خودکار به ۵ موسسه یا دانشگاه که در زمان شروع آزمون توسط خود داوطلب انتخاب شده است، ارسال می‌گردد. با این حال همانطور که گفته شد داوطلبان می‌توانند با پرداخت هزینه اضافی نمره خود را به دانشگاه‌ها و موسسات بیشتری ارسال نمایند. همچنین داوطلبان می‌توانند درخواست گزارش امتیازات خود را ارسال کنند. در این صورت داوطلبان می‌توانند یک تحلیل از عملکرد خود در قسمت‌های مختلف آزمون را مشاهده کرده و مهارت‌های خود را در زمینه‌ای که در آن ضعف داشته‌اند تقویت کرده و در آزمون بعدی عملکرد بهتری داشته باشند. هزینه درخواست تحویل نمره از قسمت‌های مختلف آزمون نیز حدود ۵۰ دلار خواهد بود.

نحوه ثبت نام در آزمون جی مت

ثبت نام در آزمون GMAT

 

همانطور که گفته شد شرکت و قبولی در آزمون جی مت یکی از شرایط اصلی ورود به بیشتر مدارس و دانشگاه‌هایی است که به ارائه رشته‌های تجارت و بازرگانی می‌پردازند. برای اینکه بتوانید در آزمون جی مت شرکت کنید ابتدا باید برای شرکت در این امتحان ثبت نام نمایید. مراحل ثبت نام امتحان جی مت بسیار ساده است. تنها کافی است که وارد وب‌سایت رسمی‌ این آزمون شده و اطلاعات ضروری را وارد کنید. شما می‌توانید در کمتر از ۱۵ دقیقه ثبت نام خود را برای شرکت در امتحان انجام دهید. در این قسمت شما را با مراحل اصلی ثبت نام در امتحان جی مت آشنا خواهیم کرد. در صورتی که قصد دارید در این آزمون ثبت نام کنید، می‌توانید با دنبال کردن مراحلی که در ادامه مطلب است ذکر شده‌اند در امتحان جی مت ثبت نام نمایید. در این مرحله به بررسی نحوه ثبت نام در امتحان جی مت و زمان شرکت در این آزمون پرداخت.

زمان مناسب برای ثبت‌نام در آزمون

به عنوان داوطلب شرکت در امتحان جی مت می‌توانید بین ۶ ماه تا ۲۴ ساعت قبل از تاریخ برنامه‌ریزی شده‌ی خود، برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنید. اما باید به این نکته اشاره کرد که با وجود امکان ثبت نام یک روز ما قبل از برگزاری آزمون، ثبت نام در ساعت‌های نزدیک به برگزاری آزمون هرگز توصیه نمی‌شود. چرا که احتمال اینکه ثبت نام خود را با موفقیت به صورت کامل به انجام برسانید تقریباً غیرممکن است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که حداقل ۲ الی ۳ ماه قبل از برگزاری آزمون ثبت‌ نام خود را انجام دهید. از طرف دیگر داوطلبان ۲۵۰ دلار برای شرکت در این آزمون پرداخت می‌کنند. بنابراین شما باید فرصت کافی برای شرکت در آزمون و پیدا کردن آمادگی لازم را داشته باشید تا هزینه‌ی پرداخت شده را از دست ندهید.

باید به این نکته اشاره کرد که در مواقعی داوطلبان می‌توانند ارائه درخواست تخفیف کرده و با پرداخت هزینه کمتری در این آزمون شرکت کنند. به منظور دریافت تخفیف برای شرکت در امتحان جی مت داوطلبان باید درخواست خود را از طریق موسسه‌ی آموزشی خود ارسال نمایند و مدارک لازم برای اثبات عدم داشتن توانایی مالی برای شرکت در آزمون را ارائه دهند.

اطلاعات لازم هنگام ثبت نام در امتحان جی مت

برای ثبت نام در امتحان جی مت و تکمیل فرم ثبت نام، به وارد کردن اطلاعات زیر نیاز پیدا خواهید کرد:

– نام و نام خانوادگی کامل ( دقیقاً به همان شکل در گذرنامه شما ذکر شده است)

– آدرس ایمیل

– آدرس برای مکاتبه

– شماره تلفن

– جنسیت

– تاریخ تولد

–  ملیت

– اطلاعات پرداخت ( اطلاعات کارت اعتباری که با آن اقدام به پرداخت هزینه شرکت در آزمون می‌کنید).

– سابقه تحصیلی ( اختیاری )

– زبان بومی‌ ( اختیاری )

در صورتی که اطلاعات مربوط به بخش‌های اختیاری را پر نکنید، برای تکمیل مراحل ثبت نام امتحان جی مت حدوداً به ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان نیاز خواهید داشت.

روش‌های مختلف برای ثبت نام در امتحان جی مت

 

آزمون GMAT

 

برای ثبت نام در امتحان جی مت ۴ راه وجود دارد:

آنلاین: شما می‌توانید به صورت آنلاین از طریق اینترنت به وب‌سایت ثبت نام آزمون جی مت مراجعه کرده و ثبت نام خود را انجام دهید.

تلفنی: امکان ثبت نام در امتحان جی مت از طریق تلفن نیز برای داوطلبان وجود دارد.

پستی: داوطلبان ثبت نام در امتحان جی مت می‌توانند از طریق نامه پستی نیز برای شرکت در این امتحان ثبت نام به عمل بیاورند.

–  فاکس: اطلبان می‌توانند از طریق فاکس یا نمابر نیز در امتحان جی مت شرکت نمایند.

مراحل ثبت نام امتحان جی مت

باید به این نکته اشاره کرد که بیشتر داوطلبان شرکت در امتحان جی مت، به صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت ثبت نام خود را انجام می‌دهند. به همین منظور در این قسمت به معرفی مراحل ثبت نام در امتحان جی مت به صورت آنلاین می‌پردازیم:

– اولین مرحله برای ثبت نام در امتحان جی مت این است که وارد وب سایت mba.com شوید.

– سپس وارد بخش ثبت نام در آزمون شوید. برای این کار ابتدا باید روی گزینه  exams که در نوار بالای صفحه آمده است، کلیک کنید. سپس وارد صفحه جدیدی می‌شوید که در آن باید روی گزینه  REGISTER NOW کلیک کنید.

– اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. اطلاعات شخصی شامل اطلاعات مربوط به کشور و محل سکونت داوطلب، آدرس شماره تلفن ثابت، شماره تلفن موبایل و زبان انجام مکاتبات است.

– اطلاعات اختیاری را وارد کنید. اطلاعات خواسته شده در این بخش مربوط به سوابق و اطلاعات آکادمیک داوطلب هستند. ( بدیهی است که تکمیل این قسمت اختیاری است و داوطلبان می‌توانند در صورت عدم تمایل به پر کردن این قسمت، بخش اطلاعات اختیاری را خالی بگذارند).

– پروفایل یا نمایه خود را تایید کنید. در این قسمت داوطلبان پیامیی را دریافت می‌کنند که طبق آن به داوطلب گزارش داده می‌شود که درخواست او برای ثبت نام در آزمون تحویل گرفته شده است و طی ۳ روز کاری یا زود تر از آن درخواست مذکور مورد بررسی قرار خواهد گرفت. داوطلبان باید پس از حدود ۴۸ ساعت دوباره وارد سایت شوند که از طریق آن پیام به آنها ارسال شده است و نمایه خود را تایید کنند.

– زمان و مرکز مورد نظر خود برای شرکت در آزمون را برنامه ریزی کرده و انتخاب نمایید. در این قسمت از داوطلب خواسته می‌شود به مرکز برگزاری آزمونی که نزدیک‌ترین مرکز به محل زندگی او است را انتخاب کند. سپس با توجه به تاریخ‌های برگزاری آزمون، داوطلبان تاریخ مورد نظر خود را برای شرکت در امتحان جی مت را انتخاب می‌کنند.

– هزینه ثبت نام در امتحان جی مت را پرداخت کنید. در این قسمت از داوطلبان خواسته می‌شود که جزئیات مربوط به شرکت در آزمون را تایید کنند. سپس داوطلبان ۱۵ دقیقه زمان دارند تا با پرداخت هزینه آزمون، اطلاعات خود را به ثبت برسانند.

تحصیل رشته مدیریت : تحصیل در رشته مدیریت در خارج از کشور

آشنایی با امتحان جی مت و بخش‌های مختلف آن

باید بدانید که امتحان جی مت دارای ۴ بخش اصلی است. این چهار بخش شامل بخش‌های نگارش تحلیلی، مهارت محاسباتی، مهارت کلامی ‌و استدلال یکپارچه هستند.

نگارش تحلیلی

بخش ارزیابی نگارش تحلیلی به نگارش و تحلیل موضوعات مختلف و پیچیده می‌پردازد. لازم است که داوطلبان مهارت و دانش کافی برای پاسخگویی به این سوالات چالش برانگیز را داشته باشند. این بخش دارای ۶ نمره است و در صورتی که متقاضیان بخواهند نمره کامل را بگیرند، باید یک متن ۶۰۰ کلمه‌ای را به نگارش درآورند. برای تکمیل این بخش داوطلبان ۳۰ دقیقه زمان خواهند داشت.

مهارت محاسباتی

بخش مهارت محاسباتی شامل سوالاتی در زمینه حل مسائل ریاضی و انجام محاسبات است. برخی از این سوالات دارای داده‌های واضح و برخی دیگر دارای داده‌های مبهم هستند. بنابراین داوطلب باید تشخیص دهد که آیا داده‌های مسئله برای حل آن کافی است یا خیر. حداکثر نمره این بخش ۶۰ است. باید اشاره کرد که طراحی سوالات این بخش به گونه‌ای است که معمولاً نمره شرکت کنندگان بیشتر از ۵۰ نمی‌شود. اما باید گفت که جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. چرا که نمره مورد قبول و معقول در نظر گرفته شده برای این بخش همان ۵۰ است.

استدلال یکپارچه

بخش استدلال یکپارچه دارای ۱۲ سوال است و داوطلبان ۳۰ دقیقه فرصت دارند تا به این سوال‌ها پاسخ دهند. طراحی این سوالات شامل ترکیبی از نمودارها، گراف‌ها، جدول‌ها است. در این بخش از آزمون، تحلیل و استدلال داوطلبان بر مبنای درک ریاضیات آنها مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرد. حداکثر نمره برای این بخش از آزمون کسب نمره ۸ است.

مهارت کلامی

در بخش مهارت کلامی ‌نیز تحلیل انتقادیذیری داوطلبان مورد بررسی و سنجش قرار می‌گیرد. در این بخش از آزمون داوطلبان باید به ۴۱ سوال پاسخ دهند. زمان در نظر گرفته شده برای پاسخ دادن به سوالات این بخش ۷۵ دقیقه است. سوالات به صورت ۵ گزینه‌ای مطرح می‌شوند و حداکثر نمره برای این بخش نمره ۶۰ است.

نمره‌دهی آزمون و میانگین نمره‌های اخذ شده توسط داوطلبین

باید گفت که سوالات امتحان جی مت ترکیبی است و در واقع نمره مشخصی برای قبولی وجود ندارد. به این معنا که هر موسسه یا دانشگاه ممکن است امتیاز مشخصی را برای قبولی داوطلبان مشخص و تعیین کند. نمرات آزمون جی مت در هر بخش به صورت جداگانه داده می‌شوند و نمره‌ها بین ۲۰۰ الی ۸۰۰ متغیر هستند. معمولاً دانشگاه‌های معتبر برای اخذ پذیرش دانشجویان کسب حداقل نمره ۷۰۰ در امتحان جی مت را به عنوان یکی از شرایط قبولی داوطلبان تعیین می‌کنند. باید عنوان کرد که حدود ۷۰ درصد از داوطلبان شرکت کننده در این امتحان نمره بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ را کسب می‌کنند.

بهترین کشورها جهت تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور

معرفی بهترین منابع امتحان جی مت

 

منابع آزمون GMAT

 

انتشارات بسیاری اقدام به طراحی کتاب‌های راهنما برای آمادگی به منظور شرکت در آزمون جی مت می‌کند و منابع بسیاری برای کسب آمادگی‌های کافی برای شرکت در این آزمون وجود دارد. در این قسمت به معرفی چند کتاب برتر که از جمله منابع معتبر برای مطالعه به منظور شرکت درامتحان به شمار می‌آیند، خواهیم پراخت:

– GMAT Official Guide 2021

– Kaplan GMAT Complete 2020

– Power Score verbal trilogy Bible

– Manhattan Prep GMAT Strategy Guide Set

– Veritas Prep Complete GMAT Course

همچنین داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت‌های اینترنتی معتبر آمادگی لازم برای شرکت در آزمون جی مت را پیدا کنند.

چند آدرس اینترنتی معتبر برای کسب آمادگی به منظور شرکت در امتحان جی مت به شرح زیر هستند:

منابع آنلاین جی مت

e-GMAT

Manhattan Prep

Economist GMAT Tutor

Magoosh

– Veritas Prep

 

مزایای مراجعه به وب‌سایت برای آمادگی برای آزمون جی‌مت

باید گفت که امروزه داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون جی مت را دارند بیشتر به وب‌سایت‌های معتبر طراحی شده برای کسب آمادگی لازم به منظور شرکت در این امتحان مراجعه می‌کنند. چرا که مراجعه به وب‌سایت‌های اینترنتی در مقایسه با مطالعه کتاب‌های موجود در این زمینه مزیت‌های بیشتری دارد. از جمله اینکه تمرکز بر روی موضوع در وب سایت‌های اینترنتی برای داوطلبان راحت‌تر خواهد بود. همچنین مراجعه به وب‌سایت‌های معتبر کسب آمادگی برای شرکت در آزمون، وقت کمتری از داوطلبان می‌گیرد. از طرف دیگر، مطالب و محتوای موجود در سایت‌های اینترنتی معتبر معمولاً به روزتر از مطالب ذکر شده در کتاب‌ها است. یک نکته مهم این است که آزمون جی مت یک آزمون آنلاین است و داوطلبان با مراجعه به وب‌سایت‌ها می‌توانند تجربه بیشتری در زمینه شرکت در آزمون آنلاین کسب کند. همچنین باید اضافه کرد که امتحان جی مت یک آزمون کامپیوتری است. بنابراین مطالعه از طریق سایت‌های اینترنتی می‌تواند برای داوطلبان مفیدتر باشد.

نکات مهم برای موفقیت در امتحان جی مت

 

منابع آزمون جی مت

 

دانشگاه‌ها و مدارس بازرگانی ایالات متحده امتحان جی مت را در سال ۱۹۵۴ به عنوان راهی برای استاندارد سازی الزامات آزمون‌های ورودی به دوره‌های کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی طراحی کردند. باید گفت که امروزه بیش از ۱۱۰ کشور این آزمون را به عنوان یک آزمون معتبر بین‌المللی به رسمیت می‌شناسند و ۶۰۰ مرکز رسمی ‌اقدام به برگزاری جلسات این آزمون می‌نمایند. باید اضافه کرد که نتایج کسب شده در امتحان جی مت توسط داوطلبان، به مدت ۵ سال دارای اعتبار است. با توجه به اینکه کسب نمره بالا در این آزمون یکی از شرایط ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته‌های بازرگانی و تجارت است.

در ادامه مطلب به معرفی چند نکته مهم در مورد نکات موفقیت در امتحان جی مت خاهیم پرداخت. در صورتی که قصد شرکت در این آزمون را دارید، مطالعه این نکات و دنبال کردن آنها می‌تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

لزوم توجه به مبحث مدیریت زمان

داوطلبانی که قصد ثبت نام و شرکت در این آزمون را دارند باید نکات مربوط به نحوه مطالعه جهت آمادگی در آزمون جی مت را در نظر گرفته و در راستای آنها مهارت‌های خود را تقویت کنند. باید به این نکته توجه کرد که زمان پاسخگویی به سوالات هر بخش در این آزمون محدود است. بنابراین لازم است که دانشجویان زمان کافی برای پاسخ دادن به سوالات را نیز مورد توجه قرار دهند. همچنین لازم است که داوطلبان برنامه ریزی کافی برای کسب آمادگی‌ها و مهارت‌های لازم جهت شرکت و موفقیت در آزمون را انجام دهند و با توجه به سطح مهارت‌ها و دانش خود زمانی را برای آمادگی به منظور شرکت در امتحان جی مت در نظر بگیرند.

در ادامه‌ی مطلب به چند نکته‌ی مهم در مورد موفقیت در آزمون جی مت خواهیم پرداخت.

اهمیت مهارت‌های ارتباطی را دست کم نگیرید

باید گفت که امتحان جی مت آزمونی است که توانایی برقراری ارتباط در دنیای تجارت را با استفاده از نامه‌های الکترونیکی، مکاتبات و بیانیه‌های مطبوعاتی مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد. به همین دلیل نوشتن مقاله‌هایی که مجموعه‌ای از موضوعات را تحت پوشش قرار می‌دهند، یکی از راه‌های رشد مهارت‌های ارتباطی و تقویت توانایی‌ها در این زمینه است.

از آنجایی که نتایج بخش‌های مختلف در این آزمون با یکدیگر ترکیب می‌شوند، کسب نمره بالا در یک بخش و کسب نمره پایین در بخش دیگر امتیاز شما را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد. بنابراین لازم است که در هر بخش و زمینه مهارت کافی را داشته باشید.

تمرین و حل سوالات مربوط به داده‌ها

باید گفت که این نوع سوالات در امتحان جی مت مطرح می‌شوند و دو گزینه برای هر سوال ارائه می‌شود. سپس از داوطلبان شرکت کننده در آزمون خواسته می‌شود که به گزینه‌ها پاسخ دهند. (ممکن است هر دو گزینه پاسخ مناسبی برای سوال باشند، تنها یکی از گزینه‌ها پاسخ مناسب برای سوال باشد، یا اینکه هیچ کدام از گزینه‌ها پاسخ مناسبی را برای سوال ارائه ندهند).

 تقویت و گسترش اطلاعات در زمینه آمار و اقتصاد

باید به این نکته توجه کرد که در آزمون جی مت بخشی با عنوان سوالات اقتصادی وجود ندارد و به صورت مستقیم سوالاتی در این زمینه مطرح نمی‌شود. اما آشنایی با اصول اساسی اقتصاد و آمار می‌تواند کمک بسیاری در تفسیر و درک محتوای تجاری آزمون به شرکت کنندگان بکند.

 

آماده شدن برای آزمون کامپیوتری

آزمون کامپیوتری جی هاب

 

طبق واژه نامه اصلاحات آموزش، آزمون‌های کامپیوتری بر طبق سطح دشواری بوده و بر اساس پاسخ‌های ارائه شده، و مطابق با دانش و توانایی داوطلبان شرکت کننده در آزمون طراحی می‌شوند. شرکت در آزمون‌های شبیه سازی شده یکی از راه‌های آماده شدن برای شرکت در امتحان اصلی است. داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت‌های اینترنتی در آزمون‌های آنلاین شبیه سازی شده مطابق با آزمون جی مت شرکت کرده و آمادگی لازم برای شرکت در آزمون اصلی را کسب کنند.

استفاده از منابع مطالعه آنلاین

همانطور که قبلاً اشاره شد، پیشنهاد می‌شود که داوطلبان شرکت در امتحان جی مت از منابع مطالعه آنلاین استفاده کنند. راهنمای مطالعه و نمونه سوالات در وب‌سایت رسمی‌ آزمون جی مت موجود هستند. از طرفی دیگر، امکان استفاده از دیگر سایر منابع مطالعه آنلاین مانند برنامه آنلاین Economist GMAT Tutor و همچنین دوره‌های آنلاین Veritas Prep برای استفاده داوطلبانی که قصد آمادگی برای شرکت در امتحان جی مت را دارند، فراهم شده است.

فکر کردن و پاسخ به سوالات به صورت مفهومی

موفقیت در آزمون جی مت

 

 

دانش آموزان هنگام تحصیل در دبیرستان و دانشگاه، یادگیری اطلاعات را با یادداشت‌ها در هنگام ایراد سخنرانی‌ها توسط اساتید و شرکت در آزمون‌ها فرا می‌گیرند. با این حال آزمون جی مت به جای سنجش و ارزیابی توانایی به خاطر آوردن اطلاعات و دانش‌های یاد گرفته شده، روش دیگری را در پیش می‌گیرد. امتحان جی مت این هدف را دنبال می‌کند که با ارائه تغییرات یک مسئله واحد، به جای ارزیابی یک قانون یا فرایند برای حل یک مسئله‌ی خاص، تفکر داوطلبان را به چالش بکشد و آنها را با وادار به ارائه پاسخ‌های مفهومی‌ بکند.

در نظر گرفتن سطح دشواری سوالات

باید به این نکته توجه کرد که بسیاری از سوالاتی که در امتحان جی مت مطرح می‌شوند، شامل مفاهیمی ‌هستند که در دوره دبیرستان تدریس شده‌اند. بنابراین شرکت در این آزمون در سن کم و پس از دوره دبیرستان می‌تواند برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های مدیریت بازرگانی و تجارت را دارند مفید واقع شود. بنابراین اگر شما دانشجوی سال اول یا دوم دانشگاه در مقطع کارشناسی هستید فرصت مناسبی برای شما خواهد بود تا در این آزمون شرکت کنید. آمار و داده‌های امتحان جی مت نشان می‌دهند که داوطلبان شرکت کننده با رده سنی ۲۰ تا ۲۱ سال به صورت میانگین ۳۹ امتیاز بالاتر از داوطلبان ۲۲ الی ۲۳ ساله کسب می‌کنند.

۳۰ دقیقه قبل از امتحان با حل مسائل و تمرینات ذهن خود را آماده کنید

با انجام  تمرین و حل چند سوال آسان قبل از شروع امتحان می‌توانید ذهن خود را برای حل مسائل پیچیده‌تر است آماده کنید. در این مورد باید دقت کنید که تمرکز روی مسائل پیچیده و غیر کاربردی قبل از شروع امتحان ممکن است باعث ایجاد سردرگمی ‌و نگرانی شود. بنابراین دقت کنید که حتماً سوالات گرم کننده‌ی ذهن، آسان و کاربردی باشند.

سرعت یکنواخت در پاسخگویی به سوالات

طراحی سوالات در آزمون جی مت به گونه‌ای است که سوالات رفته ‌رفته پیچیده‌تر و دشوارتر می‌شوند. به همین دلیل پاسخگویی به هر سوال دارای اهمیت ویژه‌ای است. هنگام پاسخگویی به سوالات زمان اختصاص داده شده به هر بخش و هر سوال را مد نظر قرار داشته باشید و سعی کنید سرعت یکنواختی برای پاسخگویی به هر سوال را در نظر بگیرید. صرف مدت زمان طولانی برای پاسخ دادن به یک سوال می‌تواند باعث شود که زمان کافی برای پاسخگویی به سوالات دیگر را نداشته باشید. هر بخش از آزمون دارای سوالات مخصوص هر بخش، و مدت زمان مشخصی برای پاسخگویی است. بنابراین قبل از شروع پاسخگویی به هر بخش مدت زمان پاسخ به سوالات آن بخش را کنترل کنید و برای پاسخ دادن به هر سوال برنامه ریزی زمانی را مورد توجه قرار دهید.

به عنوان مثال در بخش استدلال یکپارچه برای تکمیل ۱۲ سوال چند گزینه‌ای محدودیت زمانی وجود دارد. بنابراین برای پاسخگویی به هر سوال باید حدود ۲.۵ دقیقه زمان در نظر بگیرید. بخش استدلال کمی‌ دارای ۳۷ سوال است و زمان در نظر گرفته شده برای پاسخگویی به این سوالات ۷۵ دقیقه است. پاسخگویی و تکمیل هر سوال در این بخش باید کمتر از ۲ دقیقه طول بکشد. در بخش استدلال کلامی ‌نیز برای تکمیل ۴۱ سوال چند گزینه‌ای، زمانی معادل ۷۵ دقیقه تعیین شده است. داوطلبان باید برای پاسخگویی به هر سوال ۱ و نیم دقیقه در نظر بگیرند.

منابع آزمون GMAT

خوش بین باشید

یکی از رموز موفقیت در آزمون خوش بین بودن و مثبت اندیشی است. بنابراین با نگرشی خوشبینانه به مرکز برگزاری آزمون بروید. تجربه نشان داده است آن دسته از داوطلبانی که دیدگاه مثبتی دارند می‌توانند ظرفیت حل مسئله بالایی داشته باشند و سوال‌های مفهومی‌ را با ذهنیت بازتری پاسخ دهند.

موفقیت در آزمون جی مت برای داوطلبان ادامه تحصیل در رشته‌های مربوط به مدیریت بازرگانی و تجارت در مقاطع تحصیلات تکمیلی، آنها را یک قدم بزرگ به سوی اهداف‌شان نزدیک‌تر می‌کند.

آیا شما تا به حال تجربه آزمونی جی‌مت را داشته‌اید؟ چه دانشگاه‌هایی در رشته شما این آزمون را از شما تقاضا دارند؟ چه منابع یا کلاس‌هایی را برای این آزمون مناسب می‌دانید؟ تجربه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید تا سایر دوستان نیز از آنها بهره‌مند شوند.

منبع: e-gmat

2 پاسخ به “آزمون جی مت : بررسی شرایط و نحوه‌ی شرکت در آزمون GMAT”

  1. پویان گفت:

    کسی مدرس جی‌مت در ایران میشناسه؟

دیدگاهتان را بنویسید