راهنمای جامع آزمون SAT ترکیه: از مکان و زمان برگزاری تا هزینه‌ها و مدارک مورد نیاز

آزمون SAT ترکیه

SAT که مخفف عبارت scholastic Aptitute Test است، آزمونی است که استعداد و مهارت علمی شرکت کننده را ارزیابی می‌کند. این آزمون از دانش آموزانی که دوازده سال تحصیلی را تکمیل کرده‌اند، گرفته می‌شود. هدف از گرفتن آزمون SAT ترکیه ارزیابی آمادگی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه است. هیئت دانشگاه وظیفه‌ی طراحی سوالات و نحوه‌ی برگزاری آزمون را بر عهده دارد. با این حال آزمون   SAT  توسط ETS یا انجمن خدمات ارزیابی تحصیلی اداره می‌گردد.

آزمون SAT از زمان آغاز تا اکنون تغییرات زیادی پیدا کرده است. این آزمون ابتدا با نام  Scholastic Aptitute Test  یا آزمون استعداد علمی شناخته می‌شد. سپس به عنوان Scholastic Assessment Test یا آزمون ارزیابی علمی تغییر نام داد. هم اکنون این آزمون با عنوان مخفف SAT شناخته می‌شود.

آزمون SAT

آزمون SAT

 دانشجویانی که متقاضی ورود به دانشگاه‌های آمریکایی هستند، باید در این آزمون شرکت کرده و نمره‌ی قبولی را کسب کنند. کسب نمره‌ی قبولی در این آزمون در اخذ پذیرش از دانشگاه بسیار موثر است. یکی از شرایط لازم برای اخذ پذیرش در بیشتر دانشگاه‌های انگلیسی زبان ترکیه در مقطع لیسانس کسب نمره‌ی قبولی در آزمون SAT ترکیه است. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. برای ورود به مقطع لیسانس در بیشتر دانشگاه‌های فنی و انگلیسی زبان کشور ترکیه باید مدرک قبولی در آزمون SAT ترکیه را داشته باشید. برای مثال یکی از شرایط پذیرش دانشجو در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه خاورمیانه، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه فنی استانبول، و دانشگاه حاجت تپه کسب نمره‌ی قبولی در آزمون SAT ترکیه است.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

به غیر از کشور ترکیه، در کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان، کانادا، استرالیا، نروژ و … که دارای دانشگاه‌های انگلیسی زبان هستند، آزمون SAT برای ارزیابی آمادگی داوطلبان برای ورود به مقطع کارشناسی برگزار می‌شود. در واقع می‌توان گفت آزمون SAT ترکیه پیش نیازی برای ورود به دانشگاه‌های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی کشور ترکیه است.

آزمون SAT دارای دو نوع است:

آزمون SAT General

آزمون SAT Subject

داوطلبان شرکت در آزمون می‌توانند در یک یا هر دو این آزمون‌ها شرکت نمایند. آزمون Sat General برای ارزیابی داوطلبانی برگزار می‌شود که قصد اخذ پذیرش از مراکز آموزشی را دارند. آزمون دوم یعنی آزمون SAT Subject تخصصی‌تر بوده و مناسب داوطلبانی است که قصد دارند از دانشگاه‌های معتبر انگلیسی زبان پذیرش بگیرند.

 برای ثبت نام و شرکت در آزمون SAT ابتدا باید به سایت www.collegeboard.com مراجعه کرده و به صورت آنلاین اقدام نمایید. با انتخاب گزینه‌ی Register و ایجاد حساب کاربری می‌توانید در آزمون ثبت نام کنید. این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود. بنابراین برای شرکت در آزمون باید به محل برگزاری آزمون در کشورهای دیگر مراجعه کنید. کشورهایی مانند ترکیه، آذربایجان، امارات و … اقدام به برگزاری آزمون SAT می‌کنند. برای داوطلبان ایرانی اقدام به شرکت در آزمون در کشورهای همسایه مانند ترکیه و آذربایجان معقول‌تر است.

مراحل آزمون SAT ترکیه

آزمون SAT شامل سه قسمت است. این آزمون دربرگیرنده‌ی آزمون ریاضی، درک مطلب و انشاء است. مدرکی که در ازای قبولی در آزمون SAT به داوطلب اعطاء می‌شود، دارای مدت اعتبار پنج ساله است. در ادامه‌ی مطلب شما را با قسمت‌های مختلف آزمون SAT آشنا خواهیم کرد. مطالعه و بررسی نحوه‌ی برگزاری آزمون، منابع سوالات و شیوه‌ی پاسخ گویی به سوالات می‌تواند کمک بسیاری به قبولی داوطلبان بکند و شانس قبولی آنها را بالا ببرد.

قسمت درک مطلب  (Sat Reading Test)

بخش درک مطلب

بخش درک مطلب

این قسمت توانایی شما در درک مفاهیم و اطلاعات داده شده در متن، نظر شما راجب متن داده شده و نحوه‌ی استفاده از اطلاعات داده شده را مورد سنجش قرار می‌دهد. تمامی سوالات قسمت درک مطلب چهار گزینه‌ای هستند. سوالات چند گزینه‌ای با توجه به متن داده شده در آزمون طراحی شده‌اند.

این بخش شامل ۵۲ سوال است و داوطلبان باید در مدت ۶۵ دقیقه به سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهند. داوطلبان باید با توجه به متون ارائه شده در آزمون به سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهند.

ممکن است برخی از قسمت‌های متن‌های داده شده در امتحان با دیگر قسمت‌ها ارتباط موضوعی داشته باشند.

آزمون شامل داده‌های اطلاعاتی مانند جدول، نمودار، یا گراف است.( برای پاسخگویی به این گونه سوالات نیازی به دانش بالای ریاضی نیست).

برای پاسخگویی به سوالات نیازی به دانش تخصصی در مورد مطالب ارائه شده در متون آزمون نیست و هدف اصلی آزمون، ارزیابی نحوه‌ی درک مطلب توسط شرکت کننده است.

متن ارائه شده در آزمون می‌تواند قسمتی از متون ادبی کلاسیک یا معاصر انگلیسی باشد. همچنین، متن‌های قسمت درک مطلب متونی مرتبط با اقتصاد، روان شناسی، جامعه شناسی، شیمی، فیزیک و زیست شناسی و زمین شناسی خواهند بود. لازم به ذکر است که برای پاسخ‌های نادرست نمره‌ی منفی در نظر گرفته نمی‌شود.

قسمت ارزیابی زبان و نوشتار

در قسمت ارزیابی زبان و نوشتار سه معیار زبانی داوطلب سنجیده می‌شود. این قسمت توانایی شرکت کننده را در خواندن، پیدا کردن اشتباهات و نکات ضعف زبان و تصحیح اشتباهات مورد ارزیابی قرار می‌دهد. تمامی سوال‌های این قسمت نیز چند گزینه‌ای هستند و داوطلب باید گزینه‌ی صحیح را از میان گزینه‌های قید شده انتخاب نماید.

این قسمت از آزمون نیز می‌تواند شامل جدول، نمودار، یا گراف باشد.( برای پاسخگویی به این گونه سوالات نیازی به دانش بالای ریاضی نیست).

برای پاسخگویی به سوالات این قسمت نیازی به دانش تخصصی در مورد مطالب ارائه شده نیست.

برای مشاهده‌ی نمونه سوالات قسمت ارزیابی زبان و نوشتار می‌توانید به سایت collegereadiness.collegeboard.org مراجعه نمایید.

 

قسمت ریاضی

بخش ریاضی آزمون SAT

بخش ریاضی آزمون SAT

سوالات مطرح شده در قسمت ارزیابی ریاضی مربوط به حل مسائل ریاضی، هندسه، جبر، آمار و احتمال و استفاده از فرمول‌های ریاضی است. بیشتر سوالات دارای پاسخ‌های چند گزینه‌ای هستند و داوطلب باید گزینه‌ی صحیح را انتخاب نماید. اما برخی از سوالات نیز باید به صورت تشریحی پاسخ داده شوند و داوطلبان باید با انجام محاسبات ریاضی پاسخ صحیح را به دست آورند.

آزمون ریاضی دارای دو قسمت است. قسمت اول دارای ۲۰ سوال است که مدت زمان پاسخ گوئی به آن‌ها ۲۵ دقیقه در نظر گرفته شده است. در این بخش استفاده از ماشین حسب مجاز نیست. در بخش دوم داوطلبان می‌توانند با استفاده از ماشین حساب به سوالات ریاضی پاسخ دهند. بخش دوم شامل ۳۸ سوال است. مدت زمان پاسخگوئی به سوالات بخش دوم آزمون ریاضی ۵۵ دقیقه در نظر گرفته شده است.

در برخی از قسمت‌های آزمون ارزیابی سوالات متعددی در مورد یک مساله مطرح می‌شود و داوطلب باید به سوالات مطرح شده پاسخ دهد. تاکید می‌کنیم که برای پاسخ‌های نادرست نمره‌ی منفی در نظر گرفته نمی‌شود.

به صورت کلی می‌توان گفت که موضوع سوالات بخش ریاضی آزمون از سه شاخه‌ی دانش ریاضی است. داشتن دانش پایه در مورد این سه شاخه‌ی ریاضی نقش مهمی در توانایی ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌ها دارد:

شاخه‌ی اول جبر و احتمال است. سوالات مطرح شده در این قسمت در مورد معادلات خطی هستند. شاخه‌ی دوم مربوط به حل مسائل و آنالیز داده است. در این بخش دانش حساب و توانایی حل مسائل ریاضی مورد سنجش قرار می‌گیرد. شاخه‌ی سوم ریاضیات پیشرفته است. این بخش شامل سوالاتی است که برای پاسخ دادن به آن‌ها ،داوطلب باید مسلط به حل مسائل پیچیده‌ی ریاضی (در حد قبولی در دانشگاه) باشد.

علاوه بر این ها، سوالاتی در مورد مسائل هندسه و مثلثات مطرح می‌شوند که برای ورود به دانشگاه باید توانایی پاسخ گویی به آن‌ها را داشته باشید.

قسمت انشاء

آزمون انشاء SAT

آزمون انشاء SAT

آزمون SAT مهارت‌های خوانش، تجزیه و تحلیل و نوشتاری شما را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهد. پاسخگویی به قسمت نگارش و نوشتار اختیاری است اما به منظور اخذ پذیرش برخی از دانشگاه‌ها یا موسسات آموزشی باید به این قسمت از آزمون نیز پاسخ دهید. مدت زمانی که برای نوشتن انشاء در نظر گرفته شده ۵۰ دقیقه است. موضوعات مطرح شده در قسمت انشاء در مورد تجربیات شخصی نیست و موافق بودن یا نبودن داوطلب در مورد موضوع انشاء مورد سوال قرار نمی‌گیرد. با کلیک روی لینک زیر می‌توانید لیست دانشگاه‌هایی را که برای اخذ پذیرش آن‌ها باید به قسمت انشاء نیز پاسخ دهید، مشاهده نمایید.

نمره‌ی آزمون SAT

نمره‌ی هر کدام از قسمت‌های درک مطلب، ریاضی، آزمون SAT بین ۲۰۰ الی ۸۰۰ است. بنابراین نمره‌ی نهایی هر داوطلب بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ خواهد بود. قسمت انشاء نمره‌ای جدا بین ۱ تا ۶ را دارد. زمان برگزاری آزمون در امتیاز و نمره‌ی کسب شده توسط داوطلب شرکت کننده تاثیری ندارد. شما می‌توانید با توجه به زمان برگزاری آزمون SAT  در محل آزمون حاضر شده و در امتحان شرکت نمایید. دانشگاهی که قصد اخذ پذیرش شما را دارد، نمره‌ی شما را از هیئت برگزاری آزمون استعلام می‌کند. داوطلب می‌تواند از هیئت برگزاری آزمون SAT تقاضا کند تا امتیاز کسب شده در SAT را به دانشگاه یا موسسه‌ی آموزشی مورد نظر اعلام نماید.

مدارک شناسایی لازم جهت ورود به جلسه‌ی آزمون SAT

در تاریخ برگزاری آزمون برای ورود به جلسه‌ی امتحان و شرکت در آزمون باید کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشید. در ادامه‌ی مطلب فهرستی از مدارک شناسایی و شرایط لازم جهت شرکت در آزمون ارائه می‌شود:

کارت شناسایی عکس دار یا کارت دانش آموزی معتبر که مورد تایید نهاد دولت و مدرسه‌ای که اخیراً در آن تحصیل کرده‌اید، باشد. اعتبار زمانی کارت دانش آموزی از تاریخ دسامبر سال جاری در نظر گرفته می‌شود.

داوطلب باید اصل مدارک را به همراه داشته باشد و مدارک کپی شده یا مدارک الکترونیکی مورد قبول واقع نمی‌شوند.

نام و نام خانوادگی داوطلب باید به صورت کامل و با رعایت ترتیب صحیح روی مدارک ارائه شده قید شده باشند.

عکس کارت آزمون باید با عکس کارت شناسایی و ظاهر داوطلب شرکت کننده در زمان برگزاری آزمون کاملاً تطابق داشته باشد. عکس ارائه شده برای مدارک شرکت در آزمون باید در سال اخیر گرفته شده باشد تا با ظاهر کنونی داوطلب مطابقت نماید.

مدارک ارائه شده باید به زبان انگلیسی و دارای عکس واضح باشند.

داوطلب باید در زمان برگزاری امتحان دارای شرایط مناسب جسمی و ذهنی باشد.

نمونه‌های کارت شناسایی معتبر برای شرکت در آزمون SAT ترکیه

گواهی نامه‌ی رانندگی معتبر که از سوی دولت مورد تایید است.

کارت دانش آموزی معتبر از مدرسه‌ای که اخیرا از آن فارغ التحصیل شده‌اید.

گذرنامه‌ی معتبر دولتی یا کارت شناسایی جهانی ایالات متحده (U.S. Global Entry identification card).

کارت شناسایی نیروی ارتش یا کارت شناسایی ملی.

فرم‌های شناسایی مهارت

فرم شناسایی دانش آموزی SAT ) SAT Student ID Form ) باید توسط مدرسه‌ای که اخیراً از آن فارغ التحصیل شده‌اید تکمیل و تایید شده باشد در صورت آموزش خصوصی، فرم شناسایی دانش آموزی SAT باید توسط دفتر اسناد رسمی تایید شود.

فهرست زیر مدارک مورد قبول برای شرکت در آزمون SAT در کشورهای مختلف را اعلام می‌کند.

 غنا، نپال، نیجریه، و پاکستان: گذرنامه‌ی معتبر

هند: گذرنامه‌ی معتبر یا کارت آدهار (Aadhar card)

مصر، کره، تایلند، ویتنام: گذرنامه‌ی معتبر یا کارت ملی معتبر

قانون استفاده از ماشین حساب در آزمون SAT

استفاده از ماشین حساب در SAT

استفاده از ماشین حساب در SAT

آزمون SAT با هدف ارزیابی مهارت‌های داوطلبان برگزار می‌شود. در برخی از قسمت‌های آزمون استفاده از ماشین حساب برای پاسخ دادن به سوالات مجاز است.

هنگام شرکت در آزمون ماشین حساب شخصی خود را به همراه داشته باشید. هیئت برگزاری امتحان به داوطلبان شرکت کننده در جلسه ماشین حساب ارائه نمی‌دهد. داوطلبان اجازه ندارند هنگام برگزاری آزمون از ماشین حساب مشترک استفاده کنند. هر داوطلب باید از ماشین حساب خود استفاده کند.

در بخش درک مطلب، زبان، و انشاء استفاده از ماشین حساب مجاز نیست. در بخش آزمون ریاضی نیز تنها برای سوالاتی که مجاز به استفاده از ماشین حساب هستند می‌توانید از ماشین حساب استفاده کنید. در زمان غیر مجاز باید ماشین حساب را کنار بگذارید.

در صورت استفاده‌ی غیر مجاز از ماشین حساب برای تقلب یا جابجایی برگه‌ی سوالات و برگه‌ی پاسخگویی از جلسه‌ی امتحان، داوطلب نمره‌ی آزمون را از دست خواهد داد.

چند نکته‌ی خیلی مهم در مورد ماشین حساب

هر داوطلب باید از ماشین حساب شخصی خود استفاده کند و امانت گرفتن ماشین حساب از داوطلبان دیگر مجاز نیست.

از آوردن ماشین حساب جدید در روز امتحان خودداری کنید. بهتر است ماشین حسابی به همراه داشته باشید که قبلا از آن استفاده کرده اید و از نحوه‌ی به کارگیری آن به صورت کامل اطلاع دارید.

قسمت آزمون ریاضی دارای برخی سوالات است که بهتر است برای پاسخ گویی به آن‌ها از ماشین حساب استفاده نکنید، حتی اگر مجاز به استفاده از ماشین حساب باشید.

برای انجام محاسبات ریاضی می‌توانید از چرک نویس استفاده کنید.

قبل از ورود به جلسه‌ی آزمون از صحت عملکرد ماشین حساب و پر بودن باطری‌های آن اطمینان حاصل کنید. در صورت خرابی ماشین حساب در طول جلسه‌ی امتحان مجبور خواهید شد بدون استفاده از ماشین حساب به سوالات پاسخ دهید.

ماشین حساب‌های مجاز به استفاده در جلسه‌ی آزمون SAT ترکیه

اگر ماشین حساب شما دارای نمایه‌های یک اینچی یا بزرگ تر هستند، یا صفحه‌ی ماشین حساب شما قابل مشاهده توسط دیگر داوطلبان است، ناظر امتحان باید محل نشستن شما را تعیین کند. استفاده از ماشین حساب‌های برقی در جلسه‌ی امتحان مجاز نیست و داوطلبان فقط می‌توانند از ماشین حساب‌هایی که با باطری کار می‌کنند، استفاده کنند.

ماشین حساب‌های مجاز به استفاده در جلسه‌ی امتحان SAT شامل بیشتر ماشین حساب‌های گرافیکی، ماشین حساب‌های علمی، ماشین حساب‌های چهار منظوره (استفاده از ماشین حساب‌های چند منظوره در آزمون SAT پیشنهاد نمی‌شود)، هستند.

ماشین حساب‌های غیر مجاز در جلسه‌ی آزمون SAT

استفاده از ماشین حساب‌هایی که در فهرست زیر قید شده‌اند برای استفاده در آزمون SAT مجاز نیستند.

 • ماشین حساب لب‌تاپ، کامپیوتر، تبلت، تلفن همراه یا تلفن‌های هوشمند.
 • ماشین حساب ساعت هوشمند (اسمارت واچ) یا هر نوع وسیله‌ی تکنولوژی قابل حمل
 • ماشین حساب‌هایی که امکان دسترسی به اینترنت را دارند، مجهز به وایرلس، بلوتوث، امکان مکالمه، امکان ضبط و پخش ویدیو، دوربین، یا هر نوع تلفن هوشمند هستند.
 • ماشین حساب‌هایی که دارای صفحه کلید مدل کامپیوتر (QWERTY) و قلم (پن اینپوت) هستند.
 • ماشین‌ حساب‌هایی که خروجی الکتریکی دارند، ایجاد صدا می‌کنند و نوار کاغذی دارند.
 • علاوه بر این، استفاده از سخت افزارهای جانبی مانند قلم صفحه‌ی لمسی مجاز به استفاده در آزمون SAT نیست. برخی از ماشین حساب‌هایی که دارای صفحه‌ی لمسی هستند نیز اجازه‌ی به کار گیری در جلسه‌ی آزمون را ندارند.

زمان و مکان برگزاری آزمون SAT

آزمون SAT بیشتر از ۷ بار در هر سال برگزار می‌شود. ممکن است تاریخ برگزاری آزمون آمریکا متفاوت از تاریخ برگزاری آزمون‌های بین المللی باشد. این آزمون علاوه بر ایالات متحده در بسیاری از کشورهای دیگر برگزار می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمان دقیق برگزاری آزمون SAT  می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

این آزمون در کشور ایران برگزار نمی‌شود. داوطلبان ایرانی می‌توانند برای شرکت در آزمون SAT به کشورهای همسایه مانند ترکیه یا آذربایجان سفر کنند.

هزینه‌ی شرکت در آزمون  SAT

هزینه‌ی شرکت در آزمون برای داوطلبان آمریکایی ۴۷.۵۰ دلار است. داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون بخش انشاء را نیز دارند باید مبلغ ۶۴.۵۰ دلار پرداخت کنند. هزینه‌ی آزمون برای داوطلبان بین المللی متفاوت است. مبلغ آزمون برای داوطلبان ایرانی ۴۷ دلار است. برای کسب اطلاعات دقیق از هزینه‌ی آزمون برای داوطلبان بین المللی می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

نحوه‌ی ثبت نام در آزمون SAT ترکیه

برای ثبت نام در آزمون SAT می‌توانید به صورت پستی یا اینترنتی اقدام نمایید. به داوطلبان پیشنهاد می‌شود ثبت نام خود را به صورت اینترنتی انجام دهند. برای ثبت نام اینترنتی در آزمون SAT می‌توانید از لینک زیر اقدام نمایید.

داوطلبانی که دارای شرایط زیر هستید باید به صورت پستی اقدام به ثبت نام در آزمون SAT بکنند:

 • داوطلبانی که هزینه‌ی امتحان را به صورت نقدی( چک قابل قبول برای هیئت برگزاری آزمون یا اسکناس) پرداخت می‌کنند.
 • داوطلبان پایین ۱۳ سال
 • داوطلبانی که موفق به بارگذاری عکس دیجیتالی در بخش ثبت نام اینترنتی نمی‌شوند.
 • داوطلبانی که از طریق نمایندگی‌های بین المللی آزمون SAT اقدام به ثبت نام می‌کنند.
 • داوطلبانی که برای اولین بار تقاضای آزمون روز یکشنبه( داوطلبانی که قادر به شرکت در آزمون روز شنبه نیستند) را دارند.
 • داوطلبانی که می‌خواهند محل برگزاری آزمون نزدیک محل زندگی‌شان باشد.

آمادگی برای آزمون SAT

آمادگی برای آزمون SAT

آمادگی برای آزمون SAT

هدف آزمون SAT ارزیابی مهارت‌های شرکت کنندگان است و سوالات مطرح شده در این آزمون بر حفظیات تمرکز ندارند. این آزمون یک ارزیابی کلی از آنچه دانش آموزان در طول دوازده سال تحصیلی آموخته‌اند، انجام می‌دهد. شرکت کنندگان در این آزمون باید توانایی و مهارت کافی در پاسخگویی به سوالات مطرح شده را داشته باشند. دانشگاه‌های آمریکایی طبق نمره‌ی هر داوطلب، میزان آمادگی او را برای ورود به دانشگاه مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهند.

برای اینکه شرکت کنندگان بتوانند با نحوه‌ی برگزاری امتحان و نمونه سوالات مطرح شده در آزمون SAT آشنا شوند، هیئت برگزاری آزمون، صفحه‌ای برای تمرین آزمون SAT طراحی کرده و آن را در اختیار داوطلبان قرار داده است. داوطلبان شرکت در آزمون می‌توانند قبل از تاریخ برگزاری آزمون اصلی با مراجعه به سایت زیر با نمونه سوالات و نحوه‌ی برگزاری آزمون SAT به صورت آزمایشی آشنا شوند. در این سایت داوطلبان می‌توانند به صورت آزمایشی در آزمون SAT شرکت کنند و توانایی خود را در پاسخ دادن به نمونه سوالات مورد ارزیابی قرار دهند.

چند نکته‌ی مهم برای موفقیت در آزمون SAT

کسب اطلاعات لازم و بررسی دقیق معیارهای موفقیت در آزمون SAT می‌تواند امکان قبولی شما را افزایش دهد. دانش آموزانی که قصد ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه را دارند با سوالات بسیاری مواجه می‌شوند. قبل از اقدام به ثبت نام باید تمامی جوانب را به خوبی مطالعه و بررسی نمایید. داوطلبان شرکت در آزمون SAT قبل از برگزاری آزمون باید آمادگی لازم و کافی را برای پاسخ دادن به سوالات امتحان داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که داوطلبان باید به آن توجه کنند زمان بندی صحیح برای پاسخ به سوالات است. هر بخش از سوالات آزمون  SAT دارای زمان بندی است و داوطلب موظف است طی زمان تعیین شده به سوالات هر بخش پاسخ دهد. شرکت کنندگان باید توانایی پاسخ گویی به سوالات را در زمان مشخص شده‌ی محدود داشته باشند. هنگام دریافت دفترچه‌ی سوالات به تعداد سوالات و زمان پاسخگویی به آنها توجه کنید و برای پاسخگویی به هر سوال مدت زمان محدودی را در نظر بگیرید. تمرکز روی سوالی که یافتن جواب آن برای شما سخت و وقت گیر است، می‌تواند فرصت پاسخگویی به سوالات دیگر را از شما بگیرد.

بررسی نمونه سوالات و شرکت در آزمون آزمایشی اینترنتی می‌تواند کمک بسیاری به موفقیت و کسب امتیاز بالا در آزمون SAT بکند. آشنایی با نحوه‌ی پاسخگویی و نمونه سوالات سرعت و عملکرد پاسخگویی در آزمون اصلی را افزایش می‌دهد.

قبل از روز برگزاری امتحان هرگونه استرس و چالش را از ذهن خود دور کنید. داشتن شرایط جسمی و ذهنی خوب در جلسه‌ی امتحان باعث افزایش قدرت تمرکز می‌شود. قبل از روز برگزاری آزمون مدارک لازم برای ورود به جلسه را کنترل کرده و از کامل بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

منبع: turkeyeducation

62 پاسخ به “راهنمای جامع آزمون SAT ترکیه: از مکان و زمان برگزاری تا هزینه‌ها و مدارک مورد نیاز”

 1. […] YOS ترکیه یک آزمون ورودی برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های ترکیه است. این […]

 2. […]  کسب امتیاز ۲۱۷۱ در آزمون SAT یا امتیاز ۳۳ در آزمون ACT : ACT ( ای سی تی) یک آزمون […]

 3. […] کسب نمره‌ی قبولی در آزمون SAT ( به شرایط و قوانین مربوط به اعتبار تاریخ برگزاری آزمون […]

 4. ابراهیم گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  سلام میگن برخی از دانشگاه های ترکیه با آزمون sat دانشجو قبول نمیکنه آزمون sat ممکنه اسم اون دانشگاه ها رو هم بگین؟ و اینکه این خیلی مهمه دانشگاه اگه ازمیر با اس ای تی دانشجو قبول میکنه یا نه ؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   برخی از دانشگاه‌ها خودشون آزمون برگزار می‌کنند یا اینکه جی‌آر‌ای یا تافل دریافت می‌کنند و بسته به شرایط رشته و مقطع متفاوت است ولی می‌توان گفت که در حالت کلی اکثر دانشگاه‌ها مدرک sat را قبول دارند.

 5. پارسا گفت:

  در مورد سربازی چی؟ من الان لیسانس رو شروع کردم. کجا می تونم اطلاعات بیشتری بگیرم؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   می‌توانید سوالات خودتان در مورد سربازی را از نظام وظیفه بپرسید. در این صورت سریع‌تر و دقیق‌تر جواب سوال‌هاتون را خواهید یافت.

 6. ناشناس گفت:

  سلام آزمون sat در ایران برگزار نمیشه؟ من تافل دارم و رشته کامپیوتر هستم
  و باید آزمون sat رو برای بورسیه بعد از ثبت نام اولیه بدیم یا قبل از اون؟

 7. ساناز گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  ببخشید من میخوام کنکور بدم و برم اروپا.. و مستقیم در دانشگاه های خترج از کشور شروع به تحصیل کنم
  میخواستم از شما اطلاعاتی بگیرم
  لطف میکنید اگاهم کنید♥

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما می‌توانید برای کشورهای اروپایی آلمان، نروژ، فرانسه و ایتالیا اقدام کنید و در آنجا به صورت رایگان تحصیل کنید. برای این کار کافی است که زبان کشور مقصد را در سطح C1 داشته باشید و نمره معدل شما خوب باشد. در این صورت شانس پذیرش رایگان شما زیاد است.

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   سوال شما خیلی کلی است و تنها نفری که می‌تواند به شما مشاوره بدهد، خودتان هستید. بهترین پیشنهاد من این است که به دنبال عشق و علاقه خودتان بروید و از رشته تحصیلی خودتان لذت ببرید. در این حالت شما تلاش زیادی خواهید کرد و پیشرفت خواهید کرد.

 8. غزل گفت:

  سلام.
  اگر کسی قصد ورود به رشته های هنری داشته باشه(مثل گرافیک یا طراحی لباس) منابع آزمون چه چیزهایی هستند؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   منابع آزمون دروس تخصصی است و این نکته را باید مد نظر داشته باشید که به مقطع شما هم بستگی دارد.

 9. یاسمین رزاقیان گفت:

  سلام برای رشته کارگردانی تو دانشگاه های دولتی آنکارا حتما باید این آزمون رو بدیم ؟
  واقعیتش من ترکیه ایم فوق‌العاده قوی هست ولی انگلیسی خوبی ندارم و امکانش هست که به زبان ترکی باشه ؟

 10. ایلیا گفت:

  سلام یه سوال
  برای کسانی که پاسپورت ترک دارندهم برای ورود به دانشگاه ترک آزمون sat را باید بدهند؟
  و اینکه در قسمت ریاضیات فقط قسمت هاای که ذکر نمودین میاد

 11. سپی گفت:

  سلام ببخشید من تمام ریز نمراتم عالیه و دارم در دانشگاه دولتی برای لیسانس میخونم و رشتم کامپیوتره .اما میخام در کشور دیگه ای تحصیل کنم . اما هنوز مقصدم رو تعیین نکردم که بسته به اون بخام زبانم رو تقویت کنم . و از نظر مالی هم هیچ حامی ای ندارم .ببینین هیچ حامی ای .بعضیا انگار نمیفهمن من بشون میگم پول ندارم میگن مثلا فلان میلیون ک داری .ادم حرص میخوره .شما چ کشوری رو پیشنهاد میکنید که بورسیه بده یا رایگان باشه تحصیل توش؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   این نکته را باید مد نظر داشته باشید که برای مهاجرت حتی فول فاند شما نیاز به مقداری پول دارید، رفتن به کلاس زبان، ویزا، رفتن به مقصد، ترجمه مدارک و … برای ارشد خودتون می‌توان فقط تحصیل رایگان را در بهترین شرایط ممکن به دست بیاورید، بقیه هزینه زندگی بر عهده خودتان است.

 12. Bita doosty گفت:

  ۲. ببخشید برای اینکه طراح لباس شویم حتما باید نقاشیمون عالی باشه ؟؟؟؟

  ۱. و اینکه آزمون اول سه مرحله داره که باید یه لباس رو ذهنی بکشی و یه لباس رو جلوتر میذارن باید بکشی و آخرین مرحله هم باید کامپیوتری بکشی ، باید تافل داشته باشی و به زبان ترکی مسلط باشی .
  و در آخر باید در آزمون sat هم قبول بشی .
  درسته ؟؟؟؟؟
  این دو تا سوالمو جواب بدید لطفاً🙏🙏

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   سوالات در مورد یک رشته خاص، برای دانشگاه خاص متفاوت است و هر دانشگاه شرایط مخصوص به خود را دارد ولی به صورت کلی نیاز به نمره زبان و معدل است.

 13. آی‌تک گفت:

  تا جایی که از مطالب میشه فهمید اینکه آزمون sat برای دانشگاه های انگلیسی زبان هست اگه ی ایرانی بخواد تو یکی دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی تحصیل کنه چه مدارکی لازمه یا مثلا چکاری باید انجام بده؟

 14. Manya گفت:

  سلام وقتتون بخیر یه سوال داشتم برای شرکت در ازمون ست اگر در کالج شرکت کنیم اونجا با ما زبان اینگلیسی در سطح بالا کار میشه یا خودمون قبل از رفتن کالج باید در سطح بالا بلد باشیم و اونجا فقط سوالات کار میشه؟

 15. Hossein گفت:

  سلام وقت بخیر ،ببخشید من دانشجو مهندسی مکانیک باهنر کرمان هستم الان ترم دومم تموم شد ،مدرک PET زبان انگلیسی دارم ،واقعیت میخواستم ببینم شانسی دارم تا در یک کشور اروپایی در رشته مهندسی کشاورزی هیدروپونیک تحصیل کنم و بورسیه بشم ؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   مدرک زبان آیلتس یا تافل نیاز است. بعد از لیسانس برای ارشد مرتبط با رشته‌تان شانس تحصیل رایگان را دارید.

 16. Hossein گفت:

  ضمنا من در کار های گلخانه تجربه خوبب دارم و چندین گلخانه رو ایجاد و مدیریت کردم ،

 17. ‌تیام نیکان گفت:

  سوالات ازمون sat به زبان انگلیسی هستش؟!

 18. Sara گفت:

  سلام من کارشناسی علوم ازمایشگاهی ازایران گرفتم برای ارشد میخواستم یکی از دانشگاهای ترکیه اقدام کنم ایا دانشگاهی است مورد تاید وزارت بهداشت که ازمون وردی نخواد مثل یوی و satو‌..؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   در صورتی که نمره زبان و معدل بالای ۱۶ داشته باشید، شانس پذیرش خواهید داشت. در صورتی که تمایل داشته باشید تا همکاران ما شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند، می‌توانید از طریق ایمیل یا واتس‌آپ با همکاران ما در تماس باشید تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند.

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   اگر نمره زبان و معدل ۱۶ داشته باشید، شانس پذیرش خواهید داشت.

 19. Zahra گفت:

  سلام من میخوام برا رشته های پزشکی شرکت کنم محدودیت سنی وجود داره؟ اگه مدرک آیلتس داشته باشم شرایط چ جوری میشه؟

 20. Zahra گفت:

  سلام من میخوام برا رشته های پزشکی شرکت کنم محدودیت سنی وجود داره؟ اگه مدرک آیلتس داشته باشیم شرایط چه جوری میشه؟

 21. حدیث گفت:

  سلام وقت بخیر. با قبولی در آزمون sat میتونم پذیرش دانشگاه استانبول آیدین یا حاجت تپه رو برای دندون بگیرم؟ با معدل دیپلم ۱۹/۷۰؟

 22. حمید گفت:

  بزرگترین مشکل آزمون sat لو رفتن و فروش سوالات شب قبل از آزمون میباشد چون به اقرار اساتید تافل بخش ریدینگ این آزمون که ۴۰۰ امتیاز دارد سخت ترین آزمون در دنیا است و قاعدتا ایرانی ها توانایی گرفتن نمره بالای ۱۴۰۰ ندارند

 23. الهام گفت:

  با سلام و خسته نباشید پسر من دیپلم فنی و حرفه ایی رشته برق با معدل ۱۸ داره و سطح زبان عالیه میتونه برای دانشگاه ترکیه اقدام کنه و اینکه منابع ازمون sat رو از کجا باید تهیه کرد

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   پسر شما باید در آزمون sat شرکت کنند، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد منبع این آزمون می‌توانید به اینترنت مراجعه کنید یا از خود سایت هم تهیه کنید.

 24. پری گفت:

  کدوم قسمت سایت دانشگاه رو باید چک کرد که متوجه بشیم اون دانشگاه این ازمون رو نیاز داره یا نه و اینکه با چه نمره ای؟

 25. َArman گفت:

  سلام خسته نباشید
  برای پذیرش دندان پزشکی آتاتورک معدل کتبی نهایی ملاکه یا معدل کل؟ با معدل کل ۱۸/۵ و کتبی ۱۶/۸ همراه با sat 1400 به بالا شانس قبولی دارم؟

 26. ayda گفت:

  سلام
  برای دریافت نتیجه ازمون sat فقط نام کاربری و رمز کافیه؟

 27. هادی گفت:

  سلام خسته نباشین
  من به زبان ترکی خیلی خیلی مسلط هستم اما به زبان انگلیسی مسلط نیستم میخواستم بدونم که چه جوری ودر کجا باید امتحان بدم من نمراتم خوبه مدلم ۱۹/۱۴ هست البته معدل دیپلم هست امسال هم میخوام کنکور بدم از رشته تجربی .
  ممنون اگه راهنمایی کنید.

 28. یونس گفت:

  باسلام و تشکر
  آیا درتزکیه آزمون بدی و نمره خوب بگیری با همون مدرک میشه کشورهای اروپایی با آمریکا. …هم پذیرش گرفت

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   آزمون sat یک آزمون بین‌المللی است ولی خب باید توجه کنید که داشتن این مدرک جزء شرایط ورود به دانشگاه مورد نظر شما است یا نه

 29. حدیثه گفت:

  سلام ببخشید من پاسپورتم مدت اعتبارش گذشته ولی در ترکیه کیملیک دارم
  میتونم توی امتحان شرکت کنم؟

 30. بیک محمد گفت:

  سلام خسته نباشید
  آیا در بورسیه تحصیلی کشور ترکیه در مقطع لیسانس می توانیم یک رشته را در دو دانشگاه انتخاب کنیم؟؟؟؟

 31. پگاه گفت:

  سلام برای امادگی در ازمون sat مشاور با تجربه و خوبی رو می شناسید ؟!

 32. فاطمه گفت:

  ببخشید کارت ورود به جلسه برای ازمون اسفند عکس نداره.برای همه همینطوره؟

 33. Fateme گفت:

  ببخشید کارت ورود به جلسه برای ازمون اسفند عکس نداره.برای همه همینطوره؟

 34. رها گفت:

  من ایران کارشناسی و ارشد زبان انگلیسی خوندم. میتونم دانشگاه دولتی ترکیه، ارشد روانشناسی بخونم؟!
  مقطع کارشناسی‌ارشدم سال ۹۲ تموم کردم.

 35. sh گفت:

  سلام معدل دیپلم و معدل کتبی من پایین هست میخواستم بدونم اگه نمره خوبی توی sat بیارم میتونم تو رشته پزشکی تو یکی از کشور های اروپایی یا ترکیه تحصیل کنم یا تاثیر داره?

دیدگاهتان را بنویسید