متداول‌ترین اشتباهات متقاضیان NIW و شیوه اجتناب از آنها

متقاضیان خارجی که برای NIW درخواست ارائه می‌دهند، اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند که در ادامه به بررسی این اشتباهات و نحوه اصلاح آنها می‌پردازیم. در این نوشته به صورت کامل به متداول‌ترین اشتباهات متقاضیان NIW می‌پردازیم.

رایج‌ترین اشتباهات متقاضیان NIW

۱. ۳ اشتباه رایج متقاضیان عبارتند از:

A) اسناد و مدارک پشتوانه بیش از حد

B) نامه‌های مرجع متخصصان که به صورت ضعیف نوشته شده است.

C) استدلال‌های ناکافی در نامه پوششی

از رایج‌ترین اشتباهات متقاضیان NIW می‌توان به عدم ارسال مدارک معتبر اشاره کرد. اکثر متقاضیان کمیت را با کیفیت اشتباه می‌گیرند و در نتیجه آنها صدها صفحه از اسناد پشتوانه را به جای چندین مدرک مهم ارسال می‌کنند. ارزیابان USCIS زمان محدودی را برای بررسی هر درخواست دارند و نمی‌توانند زمان زیادی را صرف مطالعه و بررسی مدارک کنند. ارزیابان باید براساس آنچه تاکنون انجام شده است، تصمیم بگیرند.

۲. نامه‌های مرجع متخصص باید ۳ چیز را مشخص کنند:

  • آنها باید ثابت کنند که شخص نویسنده یک متخصص واقعی است
  • نامه باید به روشنی توضیح دهد که نامه‌نویس چگونه با اطلاعات واقعی مندرج در نامه آشنا شده است.
  • کارشناس باید نظری ارائه دهد که مربوط به موضوع مورد برررسی باشد.

ویزای niw

حمایت مهم‌ترین بخش یک درخواست NIW است.

دومین اشتباه از رایج‌ترین اشتباهات متقاضیان NIW می‌توان به عدم حمایت کافی اشاره کرد. برای اجتناب از اشتباهات فوق، متقاضی باید بداند که حمایت مهم‌ترین بخش یک درخواست NIW است. در این مورد، حمایت به معنای نحوه استدلال قانون و حقایق در حمایت از درخواست است. تعداد زیادی از پرونده‌های شایسته به دلیل ضعف حمایت رد می‌شوند و تعداد زیادی از موارد حاشیه‌ای به دلیل حمایت خوب تایید شده است.

با توجه به اینکه دفتر خدمات شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا ( USCIS ) هیچ چک لیستی ارائه نکرده است، باید ارزیاب متقاعد شود که این پرونده دارای اعتبار است.

به طور کلی می‌توان بیان کرد که حمایت هسته اصلی درخواست NIW است. فارغ از اینکه متقاضی چقدر واجد شرایط باشد، اگر مورد متقاعد کننده‌ای مورد بحث قرار نگیرد، پذیرفته نمی‌شود.

در صورتی که استدلال بیش از حد طولانی و خسته‌کننده باشد، ارزیاب قبل از درک شایستگی پرونده علاقه خود را از دست خواهد داد. اگر استدلال هم خیلی کوتاه و قانع‌کننده نباشد، ارزیاب قانع نمی‌شود. یک پرونده موفق بین جزئیات کافی و استدلال برای تعیین صلاحیت، بدون تکرار غیرضروری یا درج حقایق یا استدلال‌های نامربوط، تعادل مناسبی برقرار می‌کنند. بیش از سایر موارد، درخواست‌های NIW براساس استدلال‌های ارائه پذیرفته شده یا رد می‌شوند.

۳. فهرست مدارک کافی نیست و انتظار می‌رود که ارزیاب USCIS درخواست شما را تایید کند.

USCIS بارها اعلام کرده است که اهمیت هر یک از انواع شواهد باید توسط محققان ارزیابی شود، این بدان معنا است که ارائه حداقل شواهد برای تایید درخواست NIW کافی نیست.

محققان USCIS اختیار گسترده‌ای برای ارزیابی شواهد دارند. ارائه مدارک اولیه برای رعایت مقررات کافی نیست. یک ارزیاب شواهد را بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که آیا آنقدر مهم است که شما را به نوعی از بقیه رقبا خود متمایز کند یا نه. نکته مهم این است که احتمالاً ۹۹% مواردی که توسط USCIS رد می‌شوند، به دلایل ذهنی رد می‌شوند. اساساً ذکر فهرست شواهد کافی نیست و انتظار می‌رود که ارزیاب درخواست شما را تایید کند.

نکته مهم درباره ارسال مدارک به USCIS این است که شما نباید از امتحان کردن بترسید و به خاطر داشته باشید که یک درخواست مهاجرتی NIW رد شده، بر سایر درخواست‌های مهاجرتی آینده شما از طریق یک گروه یا در دسته‌های مختلف دیگر تاثیر نخواهد گذاشت.

۴. استانداردهای داوری NIW و درخواست شواهد ( همه مدارک را ارائه کنید ).

یک نمونه دیگر از رایج‌ترین اشتباهات متقاضیان NIW عدم ارائه همه مدارک است. در خصوص رابطه بین جامعه مهاجرت و USCIS، چندین موضوع در مورد داوری NIW مورد بحث قرار می‌گیرد. موضوع مهم در توضیح USCIS در مورد این است که چه زمانی پرونده NIW را به طور کامل رد می‌کند و چه زمانی درخواست شواهد ( REF ) یا اعلامیه ( NOID ) را صادر می‌کند.

RFE ( Request For additional Evidence )

اداره مهاجرت آمریکا بعد از دریافت درخواست مبنی بر دریافت ویزا و گرین کارت، یک آفیسر اداره مهاجرت آمریکا این درخواست را بررسی می‌کند. در صورتی که در خلال این بررسی تصور کند که یک مدرک کم است یا مدرکی ناخوانا است یا نیاز به ارائه مدارک بیشتر است، حتی اگر مدارک به صورت اشتباه فرستاده بشوند، نامه‌ای به فرد متقاضی فرستاده می‌شود و در صورتی که وکیل هم داشته باشید، از مدرک یک کپی هم به وکیل فرستاده می‌شود. نام این نامه Request For Additional Evidence یا همان ( RFE ) است. در این نامه توضیحات کامل قید شده است و زمان مشخصی هم به شما داده می‌شود. در این نامه قید می‌شود که شما چه مدارکی را ارسال کردید و به چه دلیل یا دلایلی چه مدارکی از شما درخواست می‌شود.

دریافت RFE به منزله این است که شما مدارک خود را به صورت کامل ارسال نکرده‌اید و اینکه باید در زمان مقرر مدارک مورد نظر آفیسر را باید تهیه کنید. در صورتی که شما به هر دلیل اعم از جابه‌جایی، عدم دریافت نامه ممکن است دچار مشکل شوید ولی اگر وکیل داشته باشید، وکیل شما بلافاصله بعد از دریافت نامه شما را در جریان این نامه خواهد گذاشت.

در صورتی که به هر دلیل شما در زمان مقرر مدارک مورد نظر و درخواست را تهیه و ارسال نکنید، درخواست شما رد خواهد شد. در حالت کلی زمان داده شده ۶۰ روز است و احتمال اینکه بتوانید جواب درخواست را بعد از زمان مقرر بدهید و دوباره پرونده خودتان را فعال کنید، بسیار کم است.

ویزای نخبگان آمریکا

فرم NOID یا فرم Notice of appeal or motion یا فرم I-290B

برخی از مواقع ممکن است اشتباهی از سوی USCIS رخ بدهد، مواردی مانند گم شدن هزینه بایگانی، ثبت اشتباهی مشخصات مانند غلط املایی در نام یا ایمیل و … . در اینگونه موارد ممکن است اشتباهاتی رخ بدهد که منجر به نتیجه‌گیری نادرست شود و حتی ممکن است سبب ریجکتی درخواست گرین کارت شما شود. در صورتی که مطمئن شوید اینگونه مشکلات از سمت USCIS صورت گرفته است، می‌توانید به این اشتباه اعتراض کنید.

فرم NOID برای اعتراض به ریجکتی ویزای آمریکا است. برای متقاضیان خارج از ایالت متحده آمریکا، اولین قدم برای بررسی مجدد درخواست گرین کارت خود، تکمیل فرم I-601 یا مکاتبه با سفارت است که نظر دوم را از وزارت امور خارجه ایالت متحده دریافت می‌کند.

USCIS توضیح داده است که اگر ” شواهد اولیه” مورد نیاز ارائه شود، می‌تواند یک RFE صادر کند، اما مسئول در مورد قابلیت تایید پرونده سوال می‌پرسد یا به اطلاعات یا مستندات بیشتری نیاز دارد. اگر مسئول قصد رد دارد ممکن است NOID صادر شود، اما رد دلیل خاص انکار می‌تواند در یک قضاوت مناسب کمک کند. USCIS ممکن است یک پرونده NIW را بدون صدور RFE یا NOID به طور کامل رد کند. در صورتی که درخواست ” فاقد شواهد اولیه مورد نیاز” باشد. برای یک مورد EB2 NIW، شواهد اولیه مورد نیاز شامل موارد زیر است:

۱) او به دنبال کار در زمینه‌ای است که شایستگی قابل توجهی دارد: متقاضی باید نقش مهمی در زمینه‌ای با شایستگی اساسی ایفا کند و نباید صرفاً نقش ضعیفی داشته باشد.

۲) کار پیشنهادی متقاضی به نفع ملت خواهد بود: مزیت پیشنهادی متقاضی باید اهمیت ملی داشته باشد. متقاضی باید در فعالیتی شرکت کند که به نفع ایالت متحده آمریکا است.

۳) سود قابل توجه ناشی از مشارکت متقاضی در زمینه منافع ملی باید به طور قابل توجهی بیشتر از منافع ملی در استفاده از فرآیند صدور گواهینامه کار باشد. براساس یک NIW، یک متقاضی که به دنبال معافیت از پیشنهاد شغل است، باید بتواند نشان دهد که مزایای فعالیت او برای ملت بسیار بیشتر از مزایای تکمیل فرآیند صدور گواهینامه کار است.

این تعاریف وسیع از اصطلاح” مدارک اولیه” تقریباً شامل تمام مدارک اساسی است که متقاضی NIW برای یک پرونده ارائه می‌دهد. از نظر علمی، این بدان معنا است که USCIS می‌تواند به طور بالقوه پرونده‌ای را بدون RFE یا NOID رد کند. نحوه تعریف USCIS از واژه ” فقدان” نامشخص است.

فرم NOID برای اعتراض به ریجکتی ویزای آمریکا است. برخی از مواقع ممکن است اشتباهی از سوی USCIS رخ بدهد، مواردی مانند گم شدن هزینه بایگانی، ثبت اشتباهی مشخصات مانند غلط املایی در نام یا ایمیل و … . در اینگونه موارد ممکن است اشتباهاتی رخ بدهد که منجر به نتیجه‌گیری نادرست شود و حتی ممکن است سبب ریجکتی درخواست گرین کارت شما شود. در صورتی که مطمئن شوید اینگونه مشکلات از سمت USCIS صورت گرفته است، می‌توانید به این اشتباه اعتراض کنید.

بر اساس استعلام و پاسخ USCIS، و مشاهدات خود ما در مورد احکام NIW، به نظر می‌رسد که USCIS به‌طور فزاینده‌ای بدون ارائه فرصتی به درخواست کننده برای پاسخ به RFE یا NOID، پرونده را رد می‌کند. با در نظر گرفتن این روند هشدار دهنده، لازم به ذکر است که بهتر است همه شواهد موجود را در ارائه اولیه به USCIS ارائه دهید.

ما می دانیم که بسیاری از درخواست کنندگان احساس می‌کنند عاقلانه است که در صورت صدور RFE برخی مدارک را کنار بگذارند  ولی ما هیچ وقت این استراتژی را پیشنهاد نمی‌کنیم، زیرا می‌تواند منجر به رد صریح پرونده شود. برای متقاضیان مهم است که یک پرونده کامل و خوب ارائه شده به USCIS ارائه دهند تا از نتیجه ناخوشایند رد بدون RFE یا NOID جلوگیری شود.

۵. فعالیت‌های آموزشی متقاضی اهمیت ملی ندارد.

آخرین موردی که به عنوان رایج‌ترین اشتباهات متقاضیان NIW بیان می‌شود، مربوط به فعالیت‌های آموزشی فرد متقاضی است. به طور معمول USCIS ممکن است معتقد باشد که فعالیت‌های آموزشی یک متقاضی دارای شایستگی قابل توجهی است، اما اهمیت ملی ندارد.

USCIS برای ارزیابی اینکه آیا کار متقاضی الزامات اهمیت ملی را برآورده می‌کند یا خیر، مدارک مستندی برای ” تاثیر احتمالی ” کار متقاضی درخواست می‌کند و متقاضی باید توضیحات بیشتر ارائه می‌دهد. البته ممکن این سند ثابت نکند که فعالیت‌های شما اهمیت ملی دارد.

استفاده از تجربه متخصصان و مرتکب نشدن اشتباه دیگران

پروسه دریافت ویزای نخبگان آمریکا در حالی که به عنوان یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به آمریکا شناخته می‌شود به عنوان یکی از تخصصی‌ترین راه‌های مهاجرت هم شناخته می‌شود. شما باید تلاش کنید تا با آگاهی از اشتباهات متقاضیان NIW و اجتناب از تکرار اشتباه دیگران و همراهی افراد متخصص و وکلای خبره این پروسه را به بهترین نحو انجام دهید. در این نوشته تلاش کردیم تا رایج‌ترین اشتباهات متقاضیان NIW را بیان کنیم.

در صورت داشتن هر گونه سوال درباره پروسه دریافت ویزای نخبگان آمریکا می‌توانید سوالات خودتان را به صورت کامنت در زیر این نوشته بیان کنید تا همکاران ما در اسرع وقت به سوال‌های شما پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید