راهنمای جامع آزمون تافل و مهم‌ترین نکاتی که قبل از آزمون باید مد نظر داشته باشید.

امتحان تافل یکی از گسترده‌ترین و معتبرترین آزمون‌های بین المللی سنجش زبان انگلیسی است. با شرکت در امتحان تافل و کسب نمره‌ی قبولی در این آزمون می‌توانید شرایط برای تحصیل، مهاجرت، و کار در کشورهای انگلیسی زبان را برای خود فراهم کنید. مدرک تافل توسط بیش از ۱۰،۰۰۰ دانشگاه و مؤسسات دیگر در بیش از ۱۵۰ کشور جهان، از جمله استرالیا، کانادا، نیوزیلند، ایالات متحده و در سراسر اروپا و آسیا پذیرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید : تافل یا آیلتس؟ کدام آزمون برای من مناسب است؟

 

تافل

درباره‌ی امتحان تافل

آزمون TOEFL iBT توانایی شما در به کارگیری و درک زبان انگلیسی در سطح دانشگاه را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این آزمون نحوه‌ی به کارگیری مهارت‌های خواندن و درک مطلب، شنیداری، گفتاری، و نوشتاری زبان انگلیسی را برای انجام کارهای دانشگاهی می‌سنجد. مدرک تافل در مقایسه با سایر آزمون‌های زبان انگلیسی مزایای بسیاری دارد که به شما کمک می‌کند تا از سایر متقاضیان متمایز شوید. سالانه دانشجویان بسیاری در آزمون تافل شرکت می‌کنند. تعداد بالایی از نمرات کسب شده در آزمون تافل به دانشگاه‌های معتبر و برتر ایالات متحده و کانادا ارسال می‌شود. همچنین باید گفت که بیش از هر آزمون دیگری که به زبان انگلیسی انجام می‌شود، نمرات کسب شده در امتحان تافل جهت ارزیابی میزان تسلط داوطلبان به زبان انگلیسی به دانشگاه‌های آلمان و فرانسه ارسال می‌شود. یکی از شرایط لازم برای ورود به بیشتر دانشگاه‌های معتبر کسب نمره‌ی مورد قبول در آزمون تافل است. مدرک تافل از نظر بیشتر دانشگاه‌های ایالات متحده، فرانسه و آلمان و توسط برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در کانادا ترجیح داده می‌شود. می‌توان گفت کسب نمره‌ی مورد قبول در امتحان تافل می‌تواند رویاهای شما را به حقیقت بپیوندد. چرا که ۹۰ درصد از شرکت کننده‌گان درآزمون تافل وارد دانشگاه انتخابی اول یا دوم خود می‌شوند.

مهارت‌های ارزیابی شده در آزمون تافل

آزمون تافل شما را برای ورود به دانشگاه آماده می‌کند. سوالات آزمون شامل سوالات مربوط به ارزیابی مهارت‌های خواندن و درک مطلب، شنیداری، گفتاری و نوشتاری است که داوطلب را برای حضور در کلاس‌های دانشگاهی آماده می‌کند. قبولی در آزمون تافل به شما این اطمینان را می‌دهد که با آمادگی بیشتری وارد دانشگاه مورد نظرتان شوید.

بخش‌های آزمون تافل

بخش‌های آزمون تافل

همان گونه که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید و در ابتدای نوشته هم عرض شد، آزمون تافل شامل ۴ مهارت شنیداری، صحبت کردن، نوشتاری و خواندن است.

بخش خواندن: ۶۰ الی ۸۰ دقیقه

بخش شنیداری: ۶۰ الی ۹۰ دقیقه

زمان استراحت بین دو بخش: ۱۰ دقیقه

بخش گفتاری: ۲۰ دقیقه

بخش نوشتن: ۵۰ دقیقه

امکان تقلب در آزمون تافل بسیار پایین است، چرا که تصحیح پاسخ نامه‌ها و امتیاز دهی فقط از طریق یک شبکه بندی متمرکز انجام می‌شود. در بخش مهم Speaking یا گفتاری، در برگزاری آزمون و امتیاز دهی از افرادی که هویت شرکت کننده‌گان را نمی‌شناسند، استفاده می‌شود.

بیش از ۳۵ میلیون نفر از سراسر جهان برای نشان دادن مهارت زبان انگلیسی، در آزمون تافل شرکت کرده‌اند. میانگین سطح مهارت انگلیسی داوطلبان شرکت کننده بین سطح متوسط ​​و پیشرفته متغیر است. بیشتر افرادی که در آزمون تافل شرکت می‌کنند، دارای شرایط زیر هستند:

دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در یک موسسه آموزش عالی معتبر یا دانشگاه را دارند.

افرادی که قصد یادگیری زبان انگلیسی به صورت جدی و حرفه‌ای را دارند.

کاندیداهای اخذ بورسیه و مدارک علمی

دانشجویان و کارگرانی که متقاضی اخذ ویزا هستند.

تاریخ و محل برگزاری امتحان تافل

آزمون تافل بیش از ۵۰ بار در سال در مراکز مجاز برگزار می‌شود. شما می‌توانید هر چند بار که می خواهید به صورت مجدد در امتحان تافل شرکت کنید، اما نمی‌توانید این کار را بیش از یک بار در یک دوره‌ی ۳ روزه انجام دهید. اگر قبلاً تاریخ آزمون شما مشخص شده است، نمی‌توانید در آزمون دیگری که ظرف ۳ روز از تاریخ آزمون فعلی شما باشد ثبت نام کنید. هزینه‌ی ثبت نام هر آزمون در تاریخ ثبت نام آزمون استرداد می‌شود. تاریخ و محل برگزاری آزمون توسط داوطلب انتخاب می‌شود. داوطلبان می‌توانند نزدیک‌ترین مرکز برگزاری آزمون به محل اقامت خود را انتخاب نمایند.

باید به این نکته اشاره کرد که بازپرداخت مبلغ آزمون امکان پذیر نیست. اگر تخلف یا اشتباهی پس از ثبت نام شناسایی شود، قبل از تاریخ برگزاری آزمون، شرکت کردن شما در آزمون لغو می‌شود و هزینه‌ی ثبت نام شما بازپرداخت نمی‌گردد.

اگر تخلف تا زمان گزارش شدن نمرات شما مشخص نشود، نمرات شما لغو می‌شود. در این صورت نامه‌ی انصراف به شرکت کننده ارسال می‌گردد و از طریق این نامه لغو نمره‌ی آزمون به او اطلاع داده می‌شود. هزینه‌ی ثبت نام در آزمون نیز بازپرداخت نمی‌شود.

چه منابعی می‌توانند به من کمک کنند تا برای آزمون تافل iBT آماده شوم؟

موفقیت در آزمون تافل

موفقیت در آزمون تافل

به منظور آمادگی برای شرکت در آزمون تافل می‌توانید، در کلاس‌های آموزشی زبان انگلیسی و دوره‌های آمادگی آزمون تافل که در موسسات گوناگون برگزار می‌شوند، شرکت کنید. اگر فرصت شرکت در کلاس‌ها و دوره‌ها را ندارید یا نمی‌خواهید هزینه‌ای بابت شرکت در دوره‌های آمادگی آزمون تافل پرداخت کنید، باید بگوییم که می‌توانید این کار را از طریق اینترنت انجام دهید. شما می‌توانید منابع مورد نیاز برای آمادگی آزمون تافل را از اینترنت به دست بیاورید. همچنین می‌توانید نمونه سوالات آزمون تافل را از اینترنت جستجو کنید یا در آزمون‌های آزمایشی اینترنتی رایگان شرکت کرده و سطح تسلط خود را ارزیابی نمایید. برای دریافت نمونه سوالات رایگان یا پولی می‌توانید به لینک https://www.ets.org/toefl/ibt/prepare/ مراجعه نمایید.

ثبت نام آنلاین آزمون تافل

ثبت نام تافل

ثبت نام تافل

شما می‌توانید به صورت آنلاین و اینترنتی برای شرکت در آزمون تافل ثبت نام کنید. برای ثبت نام اینترنتی در آزمون تافل می‌توانید به سایت ets.sanjesh.org مراجعه کنید. برخی از مراکز مجاز برگزاری آزمون تافل عبارت هستند از:

سازمان سنجش آموزش کشور ( تهران )

موسسه آزمون های بین المللی زبان نگار 

مجتمع آموزشی امیربهادر ( تهران )

موسسه فرهنگی علامه سخن ( تهران )

مجتمع فنی تهران 

دانشگاه آمل

دانشگاه ارومیه 

دانشگاه تبریز  

مرکز زبان ایران، دانشگاه اصفهان، دانشگاه شیراز، و مرکز گسترش انفورماتیک استان زنجان IBT.

چند نکته‌ی مهم در مورد ثبت‌نام آزمون تافل

ثبت نام شرکت در آزمون تافل ۲۴ ساعته در روز و ۷ روز در هفته انجام می‌پذیرد. مطمئن شوید که نام و اطلاعات فردی که هنگام ثبت نام وارد می‌کنید، صحیح باشد و با هویت و شرایطی که در روز آزمون دارید مطابقت داشته باشد. تمامی اطلاعات لازم و خواسته شده را به دقت و با صحت کامل وارد نمایید. قبل از ثبت نام در آزمون، شما باید حداقل ۱ فرم شناسایی را پر کنید.

در صورت داشتن کارت اعتباری بین المللی می‌توانید هزینه‌ی ثبت نام در آزمون را پرداخت نمایید. بیشتر موسسات دارای درگاه پرداخت اینترنتی هستند و در صورت مراجعه به موسسات ثبت نام و برگزاری آزمون تافل معتبر می‌توانید از طریق موسسه هزینه را پرداخت نمایید.

امکان ثبت نام تا ۷ روز قبل از تاریخ آزمون وجود دارد.

ثبت نام دیرهنگام و با تاخیر تا ۴ روز قبل از تاریخ آزمون امکان پذیر است. هزینه‌ی دیرکرد ثبت نام در آزمون معادل ۴۰ دلار آمریکا است.

روش‌های پرداخت آنلاین با کارت اعتباری ممکن است بدون اطلاع قبلی تغییر کنند.

فرم ثبت نام را بارگیری کرده و پر کنید. دقت کنید که نام و مشخصات خود را دقیقاً همانطور که در گذرنامه‌ یا مدرک شناسایی که در روز آزمون به همراه خواهید داشت، وارد کنید.

مدارک مورد نیاز در روز برگزاری آزمون

شرکت در آزمون تافل

شرکت در آزمون تافل

مدرک شناسایی معتبر و قابل قبول (گذرنامه)

به شرکت کنندگان در آزمون توصیه می شود حداقل ۲ کارت شناسایی قابل قبول به همراه داشته باشند..

اسناد و مدارک شناسایی باید شرایط زیر را داشته باشند:

۱- مدرک شناسایی اصلی باشد. مدارک فتوکپی شده قابل قبول نیستند.

۲- معتبر باشد. مدارک منقضی شده (مدارکی که تاریخ انقضای آنها به پایان رسیده) قابل قبول نیستند.

۳- مشخصات شما باید مطابق مدارک شناسایی شما باشد: اطلاعات شما که در آزمون هم همان است باید مطابق با کارت آزمون تافل شما باشد.

۴- عکس شناسایی‌تان تازه باشد: عکس شما باید شامل یک عکس باشد که به تازگی گرفته شده است و به وضوح با ظاهر شرکت کننده مطابقت دارد

۵- امضای مدارک را فراموش نکنید: مدارک شما باید شامل امضای داوطلب شرکت کننده در آزمون باشد.

در صورتی که داوطلب کارت شناسایی معتبر و قابل قبولی را به همراه نداشته باشد، یا اگر نام و مشخصات قید شده در کارت شناسایی او به صورت دقیق با نام موجود در برگه‌ی ثبت نام مطابقت نداشته باشد، اجازه‌ی ورود به جلسه‌ی امتحان و شرکت در آزمون به داوطلب داده نمی‌شود و هزینه‌ی آزمون نیز بازپرداخت نمی‌گردد.

ممکن است در طول برگزاری آزمون چندین بار از شما خواسته شود تا کارت شناسایی خود را نشان دهید.

اگر سرپرست آزمون در مورد کارت شناسایی که ارائه کرده‌اید سؤال کند یا کارت شناسایی دیگری بخواهد، شما ملزم به ارائه‌ی کارت شناسایی دوم هستید. اگر کارت شناسایی شما توسط مسئولان برگزاری آزمون تایید نشود، ممکن است شما مجاز به شرکت در آزمون نباشید یا نمرات آزمون شما لغو شوند.

پذیرش قبلی در یک مرکز آزمون بر اساس یک مدرک شناسایی خاص، تضمین نمی‌کند که آن مدرک قابل قبول تلقی شود. در صورت ترک محل برگزاری آزمون به منظور تهیه‌ی کارت شناسایی قابل قبول، مراکز آزمون ورود دوباره‌ی شما به جلسه‌ی آزمون را تضمین نمی‌کنند.

پذیرش در مرکز آزمون اطمینان نمی‌دهد که کارت شناسایی که ارائه کردید معتبر است یا نه. در صورت تشخیص عدم اعتبار کارت شناسایی ممکن است نمرات شما گزارش نشوند. کلیه موارد گزارش شده از کارت شناسایی نامعتبر و سوال برانگیز، در طول یا بعد از اجرای آزمون، توسط دفتر آزمایش صداقت و صحت مدارک بررسی و تأیید می‌شود. در صورت عدم رعایت الزامات کارت شناسایی قید شده، مرکز برگزاری آزمون حق نگهداری یا لغو نمرات را دارد.

اگر به شما مجاز به شرکت در آزمون نیستید یا اگر نمرات شما به دلیل کارت شناسایی نامعتبر یا غیرقابل قبول است لغو شوند، هزینه‌ی آزمون شما غبر قابل استرداد است.

نکته‌ی آخر اینکه حمل وسایل شخصی غیر از مدارک شناسایی شما در جلسه‌ی امتحان مجاز نیست. هر وسیله‌ای که شما می‌خواهید به مرکز برگزاری آزمون بیاورید، ممکن است مورد بازرسی یا مصادره قرار بگیرد.

منبع: ets

2 پاسخ به “راهنمای جامع آزمون تافل و مهم‌ترین نکاتی که قبل از آزمون باید مد نظر داشته باشید.”

  1. […]  نمرات کسب شده در آزمون‌های تافل، آیلتس و آزمون انگلیسی پیرسون ( در صورتی که دانشجویان […]

  2. […] شده توسط موسسات و انتشارات، به عنوان منابع آزمون تافل، ممکن است ۴ مهارت اصلی مورد سنجش قرار گرفته در آزمون را […]

دیدگاهتان را بنویسید