راهنمای انتخاب دانشگاه برای ادامه تحصیل

هنگام انتخاب دانشگاه باید پارامترهای مختلف و تاثیرگذار دیگری را باید مد نظر داشته باشید. عوامل مختلفی مانند شرایط آب‌وهوا، شرایط جغرافیایی، جمعیت شهر، بافت اجتماعی و فرهنگی شهر و دانشگاه.

ما در اینجا سعی می‌کنیم به جای نگاه کردن به ‌رتبه‌بندی دانشگاه‌های موجود در لیست دانشگاه‌های بین المللی روش و ویژگی‌های مهم دیگری را برای انتخاب دانشگاه مورد نظرمان استفاده کنیم. شما برای داشتن تحصیلات عالی و ادمه‌ی تحصیل در رشته‌ی مورد علاقه‌تان احتمالاً زمان زیادی را صرف تحقیق و بررسی از میان پروپوزال‌ها، بازدید از شهرهای جدید، رفتن به محوطه‌های دانشگاهی و صحبت با دانشجویان فعلی در آن دانشگاه و تصویرسازی و رویاپردازی در مورد زندگی خود به عنوان دانشجو و همین‌طور دانشگاه مورد نظر کرده‌اید. به صورت حتم در کنار تمامی این موارد به کیفیت دانشگاهی که قرار است در آن تحصیل کنید، هم بسیار فکر کرده‌اید. اما واقعاً کدام عناصر مهم هستند و چه ویژگی‌هایی می‌توانند بر تصمیم شما در انتخاب یک شهر و دانشگاه تاثیر بگذارند؟

مهم‌ترین پارامترهای انتخاب دانشگاه

بسیار مهم است که در نظر داشته باشید که تمام تجربیات دانشجویی شما تنها با درس خواندن و ورود به فضای داخل دانشگاه تمام نمی‌شود، شاید بهترین لحظات و اوقات خوش زندگی دانشجویی شما در دانشگاه، احتمالاً دور از جلسات سخنرانی و کلاس‌های درس خواهد بود. بنابراین مهم است که در جایی زندگی کنید که با شیوه‌ی زندگی و فرهنگ آن منطقه بتوانید هماهنگ شوید و زندگی کنید. آیا شما اهل زندگی در شهرهای شلوغ و پر رفت آمد هستید یا برای یک زندگی آرام در کنار ساحل یک شهر کوچک خود را آماده کرده‌اید؟ آیا تصمیم دارید در کنار تحصیل کار هم بکنید؟ دوست دارید برای کار کردن در اجتماع بیرون دانشگاه باشید یا فضای درونی آن؟ آیا از جمله آن انسان‌هایی هستید که ترجیح می‌دهند تنهاترین انسان روی کره زمین باشد و کسی مزاحم‌‌تان نشود؟ تک تک این سوال‌ها مهم هستند تا شما بتوانید با توجه به آن‌ها و با توجه به شرایط فعلی و مالی خود بهترین تصمیم را بگیرید و برای یک زندگی دانشجویی خوب و با نشاط آماده شوید و در انتخاب دانشگاه مورد نظر خود موفق شوید.

انتخاب شهرک دانشکده‌ای یا دانشگاهی در داخل شهر

انتخاب ما بین زندگی در محوطه دانشگاهی یا درمیان یک شهر پر رفت و آمد می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر میزان کیفیت زندگی دانشجویی شما داشته باشد. زندگی در شهرک دانشگاهی مانند زندگی در یک شهر مستقل است که شامل محل اقامت، تدریس و امکانات تفریحی درون یک سایت می باشد. این روش زندگی شاید مناسب افرادی باشد که  دوست دارند تمام زمان خود را به تحصیل علم و مطالعه درون محوطه دانشگاه بگذرانند، اما برای افراد دیگر می‌تواند تجربه‌ای وحشتناک باشد، چرا که شما عملاً هیچ ارتباطی با شهر و انسان‌های موجود در آن نخواهید داشت و تمام زندگی شما محدود مطالعات دانشگاهی کتابخانه و کارهای تحقیقاتی خواهد بود.

اگر شخص اجتماعی هستید و زندگی پرجنب و جوشی دارید، به ‌شما پیشنهاد می‌کنیم، از زندگی در یک شهرک دانشگاهی اجتناب کنید. از طرف دیگر زندگی در شهرهای با دانشگاه‌های بزرگ می‌تواند برای افرادی که بیشتر اهل بیرون رفتن و روابط اجتماعی و زندگی پرجنب و جوش هستند مفید باشد. مخصوصاً برای افرادی که نمی‌خواهند تمام ساعت‌های روز و هفته‌ی خود را در ارتباط با درس و دانشگاه و زندگی تحصیلی بگذرانند، افرادی که ترجیح می‌دهند آخر هفته‌ها به‌ سینما یا رستوران بروند و از داشتن مهمانی‌های دوستانه و خانوادگی لذت ببرند باید در دانشگاه‌های شهرهای بزرگ به تحصیل بپردازند. اما اگر می‌خواهید در کنار تحصیل به کارهای نیمه وقت مربوط به موضوع تحصیل‌تان هم بپردازید یا تجربیات کاری در رشته مورد تحصیل‌تان داشته باشید به شما تحصیل در شهرک‌های دانشگاهی را پیشنهاد می‌کنیم. چرا که در اغلب این شهرک‌ها می‌توانید کارها و مشاغل نیمه وقت مربوط به رشته تحصیلی خود را نیز بیابید.

چگونگی انتخاب دانشگاه

نزدیکی به خانه

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که در انتخاب دانشگاه باید لحاظ کنید، نزدیکی دانشگاه به منزل‌تان است. یکی از مسائلی که می‌تواند در طول زندگی دانشجویی، شما را دچار مشکل کند مسئله فاصله‌ها است. فاصله‌ای که قرار است بین شما و خانه‌تان قرار بگیرد تا شما بتوانید در رشته و شهر دلخواه خود تحصیل کنید می‌تواند عامل مهم و تاثیرگذاری بر روند تحصیلی شما باشد.

در انگلستان به طور متوسط دانشجویان در حدود ۱۴۵ کیلومتر مایل طی می‌کنند تا به دانشگاه خود بروند این درحالی است که در ایالات متحده آمریکا این رقم تا ۱۵۰ کیلومتر افزایش می‌یابد. یکی از مزایای تحصیل در مناطق دورتر از خانه می‌تواند آشنایی شما با افراد جدید، استقلال فردی و همین‌طور مواجهه با زندگی مستقل‌تری باشد. اما هر بار که شما می‌خواهید از خانه و خانواده خود دور شوید می‌تواند برای شما غم انگیز باشد.

اگر شما از جمله افراد بسیار مستقل هستید که ترجیح می‌دهید تند تند به خانه و خانواده خود سر نزنید یک دانشگاه دور از خانه و زادگاه شما می‌تواند انتخاب جالبی باشد؛ اما اگر از آن دسته از افرادی باشید که مدام دلتنگ خانواده و محیط زندگی خود می‌شوید و به خانه و خانواده خود وابسته هستید، انتخاب یک دانشگاه در فاصله بسیار دور از خانه انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود. در ضمن از هزینه‌های رفت و آمد به خانه آگاه باشید، چرا که می‌تواند تاثیر بسزایی در دیدار شما با خانواده‌تان بگذارد.

پیشنهاد می‌کنیم که قبل از تصمیم نهایی انتخاب دانشگاه و رفتن به دانشگاه فاصله‌ها، هزینه‌ها و شرایط فردی و شخصیت خود را در نظر بگیرید.

انجمن‌ها و تیم‌های ورزشی

این نکته را مد نظر داشته باشید که مدت زمان حضور شما در محیط دانشگاه، بسیار بیشتر از مدت زمان حضور شما در دانشگاه می‌باشد. بسیاری از موسسات و نهادها با رویکردهای جامع و کامل از فعالیت‌های فوق‌العاده‌ای مانند فعالیت‌های اجتماعی و ورزشی دارند که شما می‌توانید بخشی از زمان خود را در این گونه نهادها صرف کنید و  با توجه به انتخاب‌تان شما می‌توانید به این‌ گونه مکا‌ن‌ها رفت و‌ آمد کرده و از اوقات فراغت‌تان لذت ببرید.

به‌ طور مثال اگر شما توانایی موج سواری دارید می‌توانید در تیم‌های ورزش‌های آبی یا فعالیت‌های مربوط به آن شرکت کنید. اگر از جمله آن دانشجویانی هستید که بقیه اوقات خود را دور از دانشگاه و کلاس و دفتر و کتاب سپری می‌کنید بسیار مهم است که محل زندگی آینده خود را به دقت بررسی کنید. به شما پیشنهاد می‌شود تا سایت‌های مربوط به دانشگاه‌ها و شهرهای مورد نظر خود را به دقت مطالعه کنید تا به صورت آگاهانه اقدام به انتخاب دانشگاه مورد نظر خود بکنید.

هنگام انتخاب دانشگاه باید پارامترهای مختلف و تاثیرگذار دیگری را باید مد نظر داشته باشید. عوامل مختلفی مانند شرایط آب‌وهوا، شرایط جغرافیایی، جمعیت شهر، بافت اجتماعی و فرهنگی شهر و دانشگاه.

هزینه‌های زندگی

هزینه‌های موجود برای زندگی و تحصیل از جمله دغدغه‌های فکری مهم هر دانشجویی می‌باشد. در حالی که بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند از وام‌های دانشجویی استفاده کنند و در قبالش با کارهای نیمه وقت بتوانند از عهده این وام‌های دانشجویی بربیاید. به یاد داشته باشید. در صورتی که برای هزینه‌های زندگی خود برنامه‌ریزی نداشته باشید، در مدیریت هزینه‌های خود به مشکل برخورد خواهید کرد. هزینه‌های زندگی و هزینه‌های تحصیل با توجه به شهر و دانشگاه مورد نظر شما می‌تواند از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر به صورت کامل متفاوت باشد.

به شما پیشنهاد می‌دهیم قبل از هر گونه انتخاب دانشگاه درباره هزینه‌های تحصیل و زندگی خود بسیار تحقیق کنید. به عنوان مثال هزینه‌های مربوط به تحصیل در کشور انگلستان اقامت دانشجویی در لندن به دو برابر افزایش یافته است، این در حالی است که تحصیل در ایرلند شمالی و پایتخت ولز بسیار مقرون به صرفه‌تر از لندن می‌باشد. در نهایت انتخاب یک دانشگاه معتبر و مناسب می‌تواند یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی هر فردی باشد که بر زندگی و آینده شغلی هر فرد تاثیر به سزایی داشته باشد. درست است که هدف اصلی شما کسب دانش و مهارت‌های شغلی برای ورود به بازار کار می‌باشد. اما به یاد داشته باشید انتخاب دانشگاه و دوران تحصیلی مناسب می‌تواند در آینده فردی شما تاثیر به سزایی داشته باشد.

منبع:  topuniversities

دیدگاهتان را بنویسید