بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۸

بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۸ براساس رای گیری از ۵۰ هزار دانشجویی بین المللی لیست شده است و ۷ پارامتر مختلف در این نظرسنجی لحاظ شده است.

در سال ۲۰۱۷ رتبه‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی جهان شامل شاخص مختلف دانش آموزی بود که بر اساس رتبه‌بندی بیش از ۵۰ هزار دانش آموز، دانشجو و فارغ التحصیل اخیر در بعضی از شهرهای دانشجویی جهان جمع آوری شده بود. در این رتبه‌بندی از دانشجویان خواسته شده بود که شهرهای خود را بر اساس هفت ویژگی زیر دسته بندی کنند: هنر و فرهنگ مقرون به‌ صرفه بودن زندگی شبانه فرصت‌های شغلی تنوع میزان تحمل و پذیرش خارجی‌ها آسایش و راحتی هم‌چنین از آن‌ها خواسته شده بود تا نظر بدهند که آیا قصد دارند بعد از فارغ التحصیلی در همان شهر زندگی کنند یا خیر؟ نتایج این نظرسنجی بسیار جالب بود چرا که برخلاف انتظار شهرهایی مانند نیویورک و سیدنی و لندن در لیست ۱۰ شهر برتر دانشجوی جهان قرار نگرفتند. اما اسامی شهرهای بسیار جالبی برای این لیست انتخاب شد. از جمله‌ی این نتایج جالب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: شهر دوبلین رتبه‌ی اول از نظر تحمل و پذیرش خارجی‌ها و رتبه سی و چهارم کلی را به دست آورد. از طرف دیگر شهر نیویورک رتبه یازدهم را از نظر دانشجویان را به‌ دست آورد، اما از نظر اقامت دائمی دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی، رتبه‌ی برتر جهان را به‌ دست آورد. شهر ادینبورگ رتبه‌ی چهارم تجربه‌های دانشجویی  و رتبه دوازدهم کلی را به دست آورد. در این میان شهر بوداپست رتبه‌ی اول را در رده‌ی مقرون به‌ صرفه بودن از میان ۵۰ شهر دانشجویی مختلف به‌ دست آورد. اما لیست منتخب بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۸ براساس انتخاب دانشجویان به‌ ترتیب زیر است:

 

بهترین شهرهای دانشجویی در سال ۲۰۱۸

 

۱۰ . بوینس آیرس

پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور آرژانتین بوینس آیرس می‌باشد که بالاترین رتبه آمریکای لاتین را در میان بهترین شهرهای دانشجویی در سال ۲۰۱۸ به‌ خود اختصاص داده است. بوینس آیرس با شهرت جهانی بسیار بالا به‌ عنوان پاریس دوم در آمریکای جنوبی واقع شده است؛ یک شهر بسیار سرگرم کننده برای جهان‌گردان که به‌ خاطر زندگی فرهنگی و صحنه‌های حزبی آن بسیار مشهور است.

 

۹. برنو

یکی از بهترین نامزدهای کمتر شناخته شده در رتبه‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی جهان، شهر برنو است که در جمهوری چک قرار دارد و در میان ده شهر برتر دانشجوی دنیا از محبوبیت زیادی برخوردار است. برنو از لحاظ تجربه‌های دانشجویی مناسب توانسته است رتبه اول را به‌ دست بیاورد. از نظر برنامه‌های سرگرم کننده‌ی فرهنگی، پر جنب و جوش، لذت بخش و هم‌چنین مقرون به صرفه بودن در نوع خود بی‌نظیر است. مردمان این شهر دارای تحمل پذیرش مسافران و خارجی‌ها بوده و همین‌طور بسیار مهربان هستند. برنو دارای جمعیت دانشجویی بسیار بزرگی است که می‌تواند باعث شود فرصت‌های دیدار جدید و آشنایی با مردم و افکار تازه بیشتر شود.

 

۸. برلین

یکی از دو شهر مشهور آلمان است که در میان ده شهر برتر دانشجویی در دنیا جا باز کرده است. برلین به‌ عنوان پایتخت آلمان نسبت به‌ سال قبل پله‌های محبوبیت را بالاتر رفته و در رتبه‌ی چهارم اقامت پس از فارغ التحصیلی قرار گرفته است و این نشان می‌دهد که قدرت شهر به‌ عنوان یک اقتصاد بزرگ و یک صنعت پر رونق می‌تواند عامل پیشرفته بسیار خوبی باشد. هم‌چنین این شهر به‌ سرعت در حال تبدیل شدن به‌ یکی از مدرن‌ترین شهرهای اروپا است. برلین به عنوان یکی از بهترین شهرهای دانشجویی در سال ۲۰۱۸ به شهری با موسیقی هیجان انگیز، رقص و صحنه‌های هنری شناخته شده است و دارای بالاترین امتیاز برای مقرون به‌ صرفه بودن در میان سایر شهرها شناخته شده می‌باشد.

 

۷. آمستردام

پایتخت کشور زیبای هلند است که در میان دانشجویان جهش بزرگی از نظر محبوبیت کسب کرده و توانسته است در رتبه هفتم بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۸ قرار بگیرد. آمستردام در سال جاری توانست رتبه منتخب دانشجویی خود را بهبود بخشد. این شهر در مقایسه با شهرهایی مانند لندن اغلب به‌ عنوان یکی از شهرهای قابل ملاحظه از نظر رتبه‌بندی دانشجویی به‌ حساب می‌آید. باید به‌ یاد داشته باشید آمستردام دارای زندگی شبانه بسیار پر رونق و شادابی نیز هم است.

 

۶. استکهلم

پایتخت کشور سوئد یکی از بزرگ‌ترین شاخص‌های محبوبیت زندگی دانشجویی را به‌ خود اختصاص داده است. استکهلم دارای بیش از شصت مکان دیدنی و جالب توریستی دارد  و همین امر باعث شده است که این شهر در میان بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۸ و محبوب دانشجویی دارای رتبه ششم باشد. استکهلم به‌ دلیل داشتن حقوق برابر در میان تمام اقشار جامعه، مدرنیته و تحمل بالای مردمش بسیار محبوب است. متاسفانه زندگی دانشجویی در شهر استکهلم ارزان نیست. اگرچه دانشجویان اتحادیه‌ی اروپا نیازی به‌ پرداخت هزینه‌های تحصیل ندارند، اما باید بدانید یکی از بالاترین هزینه‌های تحصیلی در این شهر پرداخت می‌شود، در عین حال باید مطمئن باشید با وجود قیمت‌های بالا این شهر ارزش زندگی دانشجویی را دارد.

 

۵. وین

یکی از بهترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۸ که توانسته است در سال ۲۰۱۸ به‌ سرعت پله‌های ترقی را از نظر محبوبیت انتخاب زندگی دانشجویی بپیماید، شهر زیبای وین است.  وین یکی از شهرهای محبوب اروپا است که برای سال‌های متوالی توانسته بسیاری از عنوان‌های زیبایی مانند شهر موسیقی جهان و سایر جوایز مهم ادبی و هنری را به‌ خود اختصاص دهد.  

 

۴. پراگ

پراگ دومین شهر معروف جمهوری چک و در میان شهرهای برتر دنیا قرار دارد، که طبق گفته دانشجویان به‌ دلیل داشتن هزینه‌های پایین زندگی در اروپا توانسته است در میان محبوب‌ترین و بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۸ قرار بگیرد. پراگ به‌ خاطر معماری زیبای آن، نوشیدنی‌های ارزان و شهرت‌اش به عنوان یک مرکز فرهنگی توانسته است جایگاه خوبی در میان جمعیت دانشجویی دنیا به‌ خود اختصاص دهد.

 

۳. ملبورن

سومین شهر محبوب دانشجویی است که دارای بالاترین رتبه در سال ۲۰۰۸ برای داشتن تنوع دانشجویی است. با توجه به‌ اندازه بزرگ شهر، شاید جالب باشد که بدانید ۹.۴ دهم درصد از جمعیت دانشجویی جهان یعنی تقریباً یک سوم دانشجویان بین المللی در این شهر تحصیل می‌کنند. ملبورن توانسته رتبه سوم جهان را در مهاجرت‌های بعد از فارغ التحصیلی دانشجویی به‌ خود اختصاص دهد. این شهر برای ماندن و مشغول به‌ کار شدن افراد بعد از زندگی دانشجویی و فارغ التحصیل یک انتخاب مناسب و عالی برای آن‌ها به‌حساب می‌آید.

 

۲. مونیخ

نه تنها یک محل تحصیل بسیار ایده‌آل برای کسانی است که علاقه‌مندی زیادی به‌ نوشیدنی‌های مختلف و یک شهر مدرن دارند، باید بدانید که زندگی در شهر مونیخ هزینه‌های بیشتری نسبت به‌ سایر شهرهای آلمان دارد؛ اما با این حال و با وجود هزینه‌های دانشجویی بسیار بالا هنوز هم در سال جاری توانست جزء محبوب‌ترین و بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۸ براساس رای دانشجویان بین‌المللی مختلف انتخاب شود. به‌ یاد داشته باشید که شهر مونیخ یک جاذبه توریستی سرگرم کننده است که در میان قدرت‌مندترین اقتصادهای شهری آلمان با کمترین نرخ بیکاری قرار دارد. به‌ همین دلیل هم است که شهر مونیخ رتبه پنجم ماندگاری پس از فارغ التحصیلی دانشجویی را به‌ خود اختصاص داده است.

 

۱. مونترال

با وجود اینکه در حال حاضر برترین دانشگاه فرانسوی زبان دنیا در این شهر وجود ندارد اما باید بدانید که بیشترین تعداد جذب دانشجویی در جهان به شهر مونترال تعلق دارد. نتایج نقد و بررسی‌های سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که شهر کانادایی اتاوا هم توانسته است یکی از انتخاب‌های بسیار محبوب در میان زندگی دانشجویی باشد. مونترال برای اقامت پس از فارغ التحصیلی رتبه دهم جهان و برای تجربه‌ی برتر دانشجوی رتبه اول را به‌ خود اختصاص می‌دهد. برخی از دانشجویان درباره‌ی مونترال می‌گویند: یک شهر ارزان و جالب برای زندگی دانشجویی است که می‌تواند تجربه‌ی زیادی از زندگی دانشجویی شما را به‌ هنر و فرهنگ اختصاص دهد. در جای دیگر دانشجویان می‌گویند: یک شهر فرهنگی، جوان و در اوج جنب و جوش است که با محبوب‌ترین و متنوع‌ترین غذاها و استانداردهای زندگی اروپایی، میزان مطالعه‌ی بسیار بالا حتی در کافه‌ها و اتوبوس‌ها و همین‌طور با مردم زیبایش توانسته توجه تمام دنیا و مخصوصاً دانشجویان را به‌ خود جلب کند.

تحصیل در مونترال

یک پاسخ به “بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۸”

  1. […] با رتبه ۱۶ در سال ۲۰۱۷ می‌باشد. شهر وین در رده‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۸ رتبه ۵ را به خود اختصاص داده […]

دیدگاهتان را بنویسید