بورسیه تحصیلی آلمان : آشنایی با کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده به دانشجویان بین‌المللی در آلمان

اگر به فکر اخذ بورسیه تحصیلی آلمان هستید و این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید باید بدانید که کشور آلمان یکی از پرطرفدارترین مقصدهای تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی به شما می‌آید. باید بدانید که کشور آلمان کمک هزینه‌های تحصیلی بسیار خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی خود در نظر می‌گیرد. دلایل زیادی وجود دارد که آلمان به عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین مقصدهای تحصیلی  از نظر دانشجویان بین‌المللی شناخته شود. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود دانشجویان خارجی بسیاری دانشگاه‌های کشور آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند، امکان تحصیل ارزان و مقرون به صرفه در این کشور است. تحصیل در آلمان برای دانشجویان خارجی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی می‌تواند بسیار ارزان‌تر باشد. در حالی که دانشگاه‌های این کشور دارای سطح علمی بالا و کیفیت آموزشی عالی هستند و برخی از دانشگاه‌های برتر آلمان در فهرست بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارند. از طرفی دیگر، این دانشگاه‌ها به منظور حمایت و پشتیبانی از دانشجویان بین‌المللی بورس‌های تحصیلی را به آنها ارائه می‌دهند. علاوه بر بورسیه تحصیلی آلمان که به دانشجویان بین‌المللی تعلق پیدا می‌کند، هزینه‌ی زندگی در کشور آلمان برای دانشجویان خارجی کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است. به عنوان مثال تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان می‌تواند بسیار ارزان‌تر از تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان باشد. باید به این نکته توجه کنید که به عنوان یک دانشجوی خارجی که دور از خانواده و در یک کشور دیگر زندگی می‌کند، مسائل مادی و اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار خواهند بود. چرا که دانشجویان خارجی باید از عهده‌ی مخارج زندگی و تحصیل خود در یک کشور خارجی بر بیایند. بورسیه تحصیلی آلمان به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کند تا بتوانند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را به عنوان یک دانشجوی خارجی تامین کنند.

 

اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه‌های تحصیلی توسط دولت آلمان یا دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌المللی اعطاء می‌شوند. اخذ هر بورسیه تحصیلی شرایط خاص خود را دارد. برای آگاهی از مدارک و شرایط مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی آلمان لازم است که به وب سایت رسمی هر بورسیه یا دانشگاهی که بورسیه را اعطاء می‌کند مراجعه کرده و مدارک را به صورت دقیق مطالعه نمایید. یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که در مورد بورسیه تحصیلی آلمان باید به آن توجه کنید مهلت ثبت نام آن است. معمولاً بورسیه‌های تحصیلی در یک بازه‌ی زمانی مشخص امکان ثبت‌نام برای اخذ کمک هزینه را فراهم می‌کنند. بنابراین پس از مطالعه‌ی شرایط بورسیه در نظر بگیرید که تا اتمام مهلت ثبت نام اخذ بورسیه مدارک را به صورت کامل و دقیق آماده کرده و آنها را به ارگان مربوطه ارائه دهید. بورسیه تحصیلی آلمان می‌تواند شامل کمک هزینه‌ی مربوط به پرداخت شهریه‌های ترمیک دانشگاه باشد یا هزینه‌های زندگی و تحصیل دانشجویان خارجی را نیز تحت پوشش قرار دهد. برای مثال برخی از بورسیه‌های تحصیلی کمک هزینه‌های مربوط به تامین مسکن، خرید خوراک و پوشاک، بیمه خدمات سلامت و درمانی، تهیه‌ی بلیط سفر و … را تحت پوشش قرار می‌دهند. برخی از بورسیه‌های تحصیلی دیگر نیز به عنوان پاداش به دانشجویان ممتاز و ساعی اعطاء می‌گردند. شرایط و مبلغ این نوع کمک هزینه‌ها بستگی به تصمیم گیری شورای دانشکده‌ی مربوطه دارد. این کمک هزینه‌ها‌ی تحصیلی نیز می‌توانند شامل کمک هزینه‌ی پرداخت شهریه‌ی ترمیک دانشگاه یا کمک هزینه‌ی زندگی دانشجویان بین‌المللی باشد. باید به این نکته نیز اشاره کرد که دانشگاه‌های دولتی در آلمان از دانشجویان بین‌المللی شهریه دریافت نمی‌کنند. با این حال دانشگاه‌های خصوصی دارای شهریه‌های مخصوص به خود هستند و در صورت ثبت نام در این دانشگاه‌ها دانشجویان باید مبلغ شهریه ترم را به صورت مستقل یا با بهره‌مندی از کمک هزینه‌ها پرداخت نمایند.

 

تحصیل در آلمان

 

باید گفت که به صورت میانگین هزینه‌ی زندگی دانشجویی در کشور آلمان برای دانشجویان خارجی حدود ۸۵۳ یورو در هر ماه برآورد شده است. این مبلغ برای دانشجویان بین‌المللی که به صورت مستقل زندگی می‌کنند چالش برانگیز است. به همین دلیل کمک هزینه‌های تحصیلی متنوعی با هدف حمایت و پشتیبانی از دانشجویان بین‌المللی در اختیار آنها قرار می‌گیرد. در این مطلب به معرفی انواع بورسیه‌ تحصیلی آلمان که به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد و همچنین بررسی شرایط آنها خواهیم پرداخت. در صورتی که قصد شما از ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان جدی است، توصیه می‌کنیم که این مطلب را به دقت دنبال کنید. چرا که بهره مندی از کمک هزینه‌ی تحصیلی برای دانشجویان خارجی یک امتیاز بزرگ به شمار می‌آید و شما می‌توانید با بورسیه تحصیلی آلمان با فراغت خاطر بیشتری به تحصیل و انجام پروژه‌های درسی خود بپردازید.

رتبه‌بندی داخلی و جهانی بهترین دانشگاه های آلمان

انواع بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی

تعداد بورسیه تحصیلی آلمان که به دانشجویان بین‌المللی اعطاء می‌شود زیاد است. انواع بورسیه تحصیلی آلمان دارای شرایط مخصوص به خود هستند و بخشی از هزینه‌های مربوط به تحصیل یا هزینه‌های زندگی دانشجویی را تحت پوشش قرار می‌دهند. لازم است که دانشجویان قبل از اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به مطالعه و بررسی بورسیه‌های تحصیلی آلمان اقدام کنند و مطمئن شوند که کدام بورسیه‌ی تحصیلی برای آنها مناسب است. برای مثال برخی از بورسیه‌های تحصیلی فقط برای رشته‌های خاصی اعطاء می‌شوند. بنابراین دانشجویان باید با بررسی کمک هزینه‌های تحصیلی در نظر گرفته شده برای رشته و مقطع تحصیلی خود نسبت به انتخاب و ارسال درخواست اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی اقدام نمایند. در ادامه‌ی مطلب شما را با چند بورسیه تحصیلی آلمان که با شرایط مناسب و خوبی به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌پذیرند، آشنا خواهیم کرد.

 

بورسیه تحصیلی آلمان ( DAADScolarship Programs)

عبارت اختصاری Deutscher akademischer Austauschdients به معنی سرویس تبادل دانشگاهی آلمان است. این سازمان عضوی از موسسات آموزشی آلمان به شمار می‌آید که مسئول ارتقاء روابط علمی بین‌المللی در این کشور است. هدف و تمرکز اصلی این موسسه پذیرش دانشجویان بین‌المللی، افراد دانشگاهی و محققان از کشورهای مختلف دنیا است. این موسسه با هدف حمایت و پشتیبانی از دانشجویان و پژوهشگران خارجی، کمک هزینه‌های مالی را به دانشجویان بین‌المللی، دانشجویان فارغ‌التحصیل، پژوهشگران، و دانشمندان اعطا می‌کند.

بورسیه تحصیلی آلمان DAADScolarship Programs

 

لازم به ذکر است که کمک هزینه‌ی تحصیلی به آن دسته از دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در یک دوره‌ی تحصیلی تمام وقت در دانشگاه‌های کشور آلمان را دارند، اعطاء می‌شود. داوطلبانی که قصد بهره‌مندی از این کمک هزینه‌های تحصیلی در مقطع تحصیلات تکمیلی را دارند، باید مدرک کارشناسی خود را به دانشگاه مربوطه ارائه کنند. داوطلبان باید به این نکته توجه کنند که نباید بیش از ۶ ماه از تاریخ اخذ مدرک لیسانس آنها گذشته باشد. از طرف دیگر، داوطلبان باید دارای حداقل دو سال سابقه‌ی کار باشند. مبلغ  این کمک هزینه معادل ۸۵۰ یورو در هر ماه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد است. برای دانشجویان مقطع دکترا نیز این کمک هزینه به مبلغ ۱,۲۰۰ یورو در هر ماه پرداخت می‌شود. با توجه به هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان، دریافت این کمک هزینه می‌تواند کمک بزرگی به دانشجویان بین‌المللی باشد و بخش زیادی از نیازهای مالی آنها را برطرف کند. این کمک هزینه یکی از بورسیه‌های تحصیلی آلمان است که دانشجویان خارجی زیادی برای اخذ آن تلاش می‌کنند. این کمک هزینه به رشته‌های مختلف در مقاطع تحصیلی مختلف اعطاء می‌شود. برای آگاهی از کمک هزینه‌های مختلف اعطاء شده به رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف می‌توانید به وب‌سایت رسمی این بورسیه، در این لینک کلیک فرمایید.

 

بورسیه تحصیلی آلمان ( Heinrich Boll Foundation Scholarships in Germany )

این کمک هزینه‌ی تحصیلی هر سال تقریباً به تعداد ۱۲۰۰ دانشجوی خارجی اعطاء می‌شود و دانشجویان خارجی در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. باید گفت که این کمک هزینه‌ی تحصیلی به دانشجویان خارجی با ملیت‌های گوناگون تعلق می‌پذیرد. آن دسته از دانشجویانی که خواستار بهره‌مندی از این کمک هزینه‌ی تحصیلی هستند، باید در حال تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کشور آلمان باشند. به منظور موافقت با درخواست اخذ این بورسیه‌ی تحصیلی، انتظار می‌رود که داوطلبان دارای سوابق دانشگاهی برجسته باشند. همچنین این بورسیه‌ی تحصیلی به دانشجویانی تعلق پیدا می‌کند که دارای بینش‌ها و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی باشند. علاوه بر این، داوطلبان باید علاقه مند به شرکت در فعالیت‌هایی که مربوط به ارزش‌هایی مانند اکولوژی و حفظ محیط زیست، انرژی پایدار، دموکراسی حقوق بشر، استقلال و آزادی فردی و عدالت است، باشند. داشتن سابقه‌ی فعالیت در این زمینه‌ها یکی از امتیازهای مهم برای موفقیت در اخذ این کمک هزینه‌ی تحصیلی است.

 

بورسیه تحصیلی آلمان Heinrich Boll Foundation Scholarships in Germany

 

در صورت موفقیت در اخذ این بورسیه تحصیلی آلمان، آن دسته از دانشجویان خارجی که اهل کشورهای اتحادیه اروپا نیستند و در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند، مبلغی معادل ۸۵۰ یورو در هر ماه دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، ممکن است این کمک هزینه‌ی تحصیلی بخشی از هزینه‌های مربوط به شهریه‌ی ترم تحصیلی را نیز پوشش قرار دهد. دانشجویان اهل کشورهای اتحادیه‌ی اروپا در مقطع کارشناسی ارشد مبلغی معادل ۶۴۹ یورو در هر ماه دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، به این دانشجویان ۳۰۰  یورو به عنوان کمک هزینه‌ی خرید کتاب تعلق خواهد گرفت. این کمک هزینه‌ی تحصیلی در مدت طول تحصیلی دانشجویان پرداخت خواهد شد. با این حال امکان تمدید این کمک هزینه‌ی تحصیلی به مدت یک ترم اضافه نیز وجود دارد.

از طرف دیگر دانشجویان مقطع دکتری که اهل کشورهای اتحادیه اروپا نیستند ۱,۲۰۰ یورو در هر ماه دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، دانشجویان مبلغی معادل ۱۰۰ یورو به عنوان کمک هزینه‌ی نقل مکان و دیگر کمک هزینه‌های فردی ( به استثنای هزینه‌ی شهریه دانشگاه) دریافت خواهند کرد. آن دسته از دانشجویانی که اهل کشورهای اتحادیه‌ی‌ِ اروپا هستند، مبلغی معادل ۱,۳۵۰ یورو در هر ماه دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، مبلغی معادل ۱۰۰ یورو در هر ماه به عنوان کمک هزینه‌ی انجام تحقیقات و پژوهش‌ها ( به استثنای هزینه‌ی شهریه دانشگاه) به این دانشجویان پرداخت خواهد شد. این کمک هزینه به مدت دو سال به دانشجویان خارجی تعلق می‌پذیرد. با این حال امکان تمدید آن دو بار در هر نیم سال امکان پذیر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه، می‌توانید اطلاعات کامل‌تری را از این لینک دریافت کنید.

بورسیه تحصیلی آلمان ( DeutschlandStipendium National Scholarship Programme )

مانند سایر کمک هزینه‌های تحصیلی، این کمک هزینه‌ی تحصیلی به دانشجویان نخبه و ساعی از سرتاسر نقاط جهان اعطاء می‌شود. یکی از مزایای این کمک هزینه تحصیلی این است که بدون در نظر گرفتن ملیت دانشجویان خارجی و میزان درآمد آنها یا والدین‌شان به آنها تعلق می‌گیرد. یکی از مزیت‌های دیگر این کمک هزینه تحصیلی این است که دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در تمامی دانشگاه‌های آلمان می‌توانند از این بورسیه بهره‌مند شوند. این بورسیه‌ی تحصیلی از طریق همکاری بخش خصوصی و دولتی موسسه‌ها و بنیادها تامین می‌شود و همچنین اسپانسرهای خصوصی در تامین این کمک هزینه نقش دارند. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوند، حدود ۱۵۰ یورو در هر ماه دریافت خواهند کرد. به علاوه این که دولت فدرال نیز ۱۵۰ یورو دیگر به این مقدار اضافه می‌کند و آن را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد. باید اضافه کرد که این کمک هزینه‌ی تحصیلی توسط دانشگاه به دانشجویان اعطا‌ می شود. بنابراین لازم است که داوطلبان دارای شرایط و مدارک لازم که از طرف دانشگاه مربوطه مشخص شده است، باشند.

 

انواع بورسیه تحصیلی آلمان

 

این کمک هزینه‌ی تحصیلی به مدت دو ترم به دانشجویان پرداخت می‌شود. با این حال ممکن است که با اعطای این کمک هزینه تحصیلی به برخی از دانشجویان در مدت طول تحصیل آنها نیز موافقت به عمل بیاید. پس از دو ترم تحصیلی که دانشجو کمک هزینه تحصیلی را دریافت می‌کند، دانشگاه به بررسی نمرات و وضعیت درسی او می‌پردازد تا تصمیم بگیرد که دانشجو هنوز معیارهای لازم برای بهره‌مندی از این بورسیه تحصیلی را دارد یا خیر. در صورتی که دانشگاه تشخیص دهد که دانشجو شایسته‌ی اخذ این کمک هزینه‌ی تحصیلی است، اقدامات لازم برای اهدای کمک هزینه تحصیلی از طریق بودجه‌ی خصوصی را به دانشجوی مذکور انجام می‌دهد. امکان شرکت در برنامه‌های مربیگری، شبکه سازی و همچنین کارآموزی، نیز از طریق این بورسیه تحصیلی در دسترس خواهند بود.

بورسیه تحصیلی آلمان ( onrad-Adenauer-Stiftung Scholarshilps in Germany for International Students )

دانشجویانی که دارای دستاوردهای آکادمیک عالی بوده و علاقه‌مند به سیاست باشند، می‌توانند از این کمک هزینه‌ی تحصیلی بهره‌مند شوند. این کمک هزینه‌ی تحصیلی به آن دسته از دانشجویان خارجی تعلق پیدا می‌کند که به عنوان کاندیدای دکترا مشغول به تحصیل هستند و تحصیلات مقطع کارشناسی خود را در کشور خود به اتمام رسانده‌اند. امکان استفاده و بهره‌مندی از این کمک هزینه‌ی تحصیلی برای دانشجویانی که می‌خواهند در مقطع تحصیلات تکمیلی، دکترا یا برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی شرکت کنند، امکان پذیر است. اولویت بهره‌مندی از این کمک هزینه‌ی تحصیلی با دانشجویانی است که اهل کشورهای در حال پیشرفت بوده و کاندیدای مقطع دکترا هستند. همچنین دانشجویانی که اهل کشورهایی هستند که در شرایط گذار سیاسی به سر می‌برند، دارای امتیاز بیشتری برای اخذ این کمک هزینه تحصیلی هستند.

 

 

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان

 

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی به مدت ۲ سال از این کمک هزینه‌ی تحصیلی بهره‌مند خواهند شد. این دانشجویان ماهیانه ۸۵۰ یورو دریافت خواهند کرد. کاندیداهای مقطع دکتری که به منظور انجام پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی به کشور آلمان آماده‌اند، به مدت ۳ سال از کمک هزینه‌ای با مبلغ ۱,۱۰۰ یورو در هر ماه بهره‌مند خواهند شد. این کمک هزینه‌ی تحصیلی ممکن است تا مبلغ ۵۰۰ یورو در هر ترم را به عنوان هزینه‌ی مربوط به شهریه ترم دانشگاه را نیز تحت پوشش قرار دهد. ( باید به این نکته توجه کنید که کمک هزینه‌ی اختصاص یافته به شهریه‌ِ ترم تنها به دوره‌های تحصیلی دکترا و دوره‌های پژوهشی تعلق پیدا می‌کند). به واسطه‌ی این بورسیه تحصیلی آلمان مذاکرات و روابط میان فرهنگی و شبکه‌های بین‌المللی گسترش پیدا کرده و روابط بین کشورها و جمهوری فدرال آلمان ارتقا پیدا می‌کند.

بورسیه تحصیلی آلمان ( Erasmus Scholarship Programs in Germany )

یکی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی در آلمان که به دانشجویان خارجی اعطاء می‌شود، بورسیه تحصیلی اراسموس است. این کمک هزینه تحصیلی به آن دسته از دانشجویانی تعلق پیدا می‌کند که به صورت تمام وقت در حال تحصیل در دانشگاه‌های آلمان باشند. این کمک هزینه‌ی تحصیلی توسط کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا تامین می‌شود. بورسیه تحصیلی اراسموس به مدت یک سال کمک هزینه‌های مالی را در اختیار دانشجویان خارجی در حال تحصیل در دانشگاه‌های آلمان قرار می‌دهد. به منظور بهره‌مندی از کمک هزینه‌ی تحصیلی باید در یک موسسه‌ی آموزش عالی کشور آلمان ثبت نام کنید. یکی از شرایط بهره‌مندی از کمک هزینه‌ی تحصیلی اراسموس این است که دانشگاه وطن شما و دانشگاه آلمان منشور کمک هزینه‌ی تحصیلی اراسموس را امضا کرده باشند.

 

 

بورسیه تحصیلی آلمان erasmus

 

بسیاری از دانشگاه‌های برتر اتحادیه‌ی اروپا در برنامه‌ی کمک هزینه تحصیلی اراسموس شرکت می‌کنند. دانشگاه‌های آلمانی نیز بسیاری از برنامه‌های تحصیلی خود را با کمک هزینه تحصیلی اراسموس ارائه می‌کنند. این کمک هزینه‌ی تحصیلی هزینه‌ی ثبت نام، هزینه مسافرت و هزینه‌های اصلی زندگی دانشجویان بین‌المللی را تحت پوشش قرار می‌دهد. به منظور کسب اطلاعات دقیق و مشاهده‌ی فهرست کامل دوره‌های کارشناسی ارشد که کمک هزینه تحصیلی اراسموس به آن تعلق پیدا می‌کند می‌توانید به Erasmus catalogue مراجعه کرده و دوره‌های برگزار شده در آلمان را جستجو نمایید.

بورسیه تحصیلی آلمان ( The Friedrich Ebert Stiftung Scholarship )

این کمک هزینه‌ی تحصیلی با هدف ترویج دموکراسی اجتماعی از طریق حمایت و پشتیبانی از دانشجویان بین‌المللی که در حال تحصیل در دانشگاه‌های آلمان هستند، اعطاء می‌شود. امکان بهره‌مندی از این کمک هزینه‌ی تحصیلی برای کاندیداهای مقطع دکتری که در حال تحصیل در یکی از دانشگاه‌های علمی کاربردی کشور آلمان هستند وجود دارد. انتظار می‌رود که داوطلبان اخذ این کمک هزینه‌ی تحصیلی دارای دستاوردهای آکادمیک ممتازی باشند. باید به این نکته اشاره کرد که این کمک هزینه‌ی تحصیلی برای آن دسته از دانشجویانی که در رشته‌های علوم اجتماعی، علوم سیاسی و علوم انسانی در حال تحصیل هستند بسیار مناسب است.

 

بورسیه تحصیلی آلمان The Friedrich Ebert Stiftung Scholarship

 

یکی از شرایط اخذ این کمک هزینه‌ی تحصیلی این است که  داوطلبان به زبان آلمانی تسلط داشته باشند، حتی اگر دوره‌ای که در آن شرکت می‌کنند به زبان انگلیسی ارائه شود. کمک هزینه‌ی تحصیلی اراسموس تنها به ۴۰ نفر از دانشجویانی که از کشورهای آفریقایی، آسیایی، آمریکای لاتین و اروپای شرقی به منظور ادامه تحصیل به دانشگاه‌های آلمان می‌آیند، اعطاء می‌گردد. دانشجویان مقطع کارشناسی که از این کمک هزینه‌ی تحصیلی بهره‌مند می‌شوند، ماهیانه مبلغی معادل ۸۳۲ دریافت می‌کنند. این کمک هزینه‌ی تحصیلی به دانشجویان مقطع  تحصیلات تکمیلی نیز ماهیانه ۸۵۰ یورو پرداخت می‌کند. علاوه بر اینها، این کمک هزینه‌ی تحصیلی بیمه درمانی دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

بورسیه تحصیلی آلمان ( Bayer Foundations )

 

بورسیه تحصیلی آلمان Bayer Foundations

 

این بورسیه تحصیلی یک کمک هزینه‌ی غیر دولتی است که از لحاظ مالی دانشجویان آلمانی و همچنین دانشجویان بین‌المللی را که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان یا انجام پروژه‌های تحقیقاتی دارند، حمایت می‌کند. شرط اصلی موفقیت در اخذ این کمک هزینه‌ی تحصیلی این است که دانشجویان سوابق و نتایج آکادمیک بسیار خوب داشته باشند و پروژه‌ی تحصیلی و تحقیقاتی دانشجویان باید دارای یک موضوع اخلاق و مبتکران باشد.

علاوه بر اینها دانشجویان می‌توانند برای بهره‌مندی از کمک‌ها و حمایت‌های مالی به بورسیه‌های زیر مراجعه کنند:

Marie Sklodowska-Curie

MAWISTA

HEMHOLTZ Association

 بورسیه‌های دانشگاهی

 

بورسیه تحصیلی آلمان چیست

 

دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ ( Hamburg University of Applied Sciences ) نیز کمک هزینه‌های تحصیلی را برای دانشجویان مقطع کارشناسی خود اعطاء می‌کند. این بورسیه تحصیلی معادل با مبلغ ۴۰۰ یورو در هر ماه و به مدت ۴ ماه یا یک ترم به دانشجویان اعطاء می‌شود.

موسسه عالی مدیریت لیپزیگ ( Leipzig Graduate School of Management ) به دانشجویانی که در برنامه‌های تحصیلی MSc. شرکت می‌کنند کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء می‌کند.

دیگر کمک  هزینه‌های تحصیلی دانشگاهی در آلمان عبارت هستند از:

ESMT MBA

Ulm University

RWTH Aachen

نکات مهمی  که قبل از اخذ بورسیه تحصیلی آلمان باید به آنها توجه کنید

به خاطر داشته باشید که مهلت زمانی ثبت نام برای بورسیه تحصیلی آلمان را کنترل کرده و در بازه‌ی زمانی تعیین شده نسبت به ثبت نام و ارسال مدارک خود اقدام نمایید.

قبل از اقدام به ارسال درخواست اخذ بورسیه تحصیلی آلمان شرایط بهره‌مندی از بورسیه را به دقت مطالعه فرمایید. برای مثال برخی از بورسیه‌های تحصیلی دارای محدودیت منطقه‌ای هستند. در صورتی که هر گونه سوال یا تردیدی در مورد شرایط بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی را دارید با مسئولان مربوطه تماس حاصل فرمایید و شک و شبهه‌ی خود را برطرف کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای این که بتوانید شانس خود را برای بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی آلمان افزایش دهید، درخواست بهره‌مندی از کمک هزینه‌ی تحصیلی را به بیش از یک برنامه‌ی بورسیه تحصیلی آلمان بفرستید. در این صورت ممکن است در صورت عدم قبولی در یک بورسیه شانس استفاده از بورسیه‌ی دیگری را داشته باشید.

 

مزایای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

 

بهتر است که قبل از انتخاب نوع کمک هزینه، انواع بورسیه‌های تحصیلی آلمان که به دانشجویان خارجی اعطاء می‌شوند را مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار دهید و سپس تصمیم بگیرید که کدام یک از این بورسیه‌ها برای شما مناسب است و شما شرایط بهره‌مندی از آنها را دارد.

شرایط تحصیل در آلمان: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر

باید به این نکته توجه کنید که دریافت بورسیه تحصیلی در کشور آلمان برای دانشجویان مقطع دکترا در مقایسه با مقاطع تحصیلی دیگر آسان‌تر است. با این حال در صورت داشتن یک رزومه‌ی تحصیلی بسیار قوی و دستاوردهای ممتاز علمی نیز می‌توانید از کمک هزینه‌های تحصیلی در دوره‌ی مقطع کارشناسی ارشد بهره‌مند شوید. برای اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی در مقطع کارشناسی نیز باید دارای یک رزومه‌ی تحصیلی بسیار عالی و نمرات بالا باشید. بهره‌مندی از کمک هزینه‌ی تحصیلی در مقطع کارشناسی تا حدی مشکل است و نمی‌توان به طور قطعی گفت که دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی می‌توانند از بورسیه تحصیلی آلمان بهره‌مند شوند. باید بدانید که کشور آلمان به دلیل دانشگاه‌های عالی رتبه‌ی خود و ارائه‌ی رشته‌های تحصیلی متنوع یکی از مقصدهای تحصیلی پرطرفدار در بین دانشجویان بین‌المللی از سراسر نقاط جهان به شمار می‌آید. به همین دلیل رقابت بر سر ورود به دانشگاه‌های این کشور و همچنین اخذ کمک هزینه تحصیلی بسیار تنگاتنگ است. بیشتر بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویانی که در رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتری، مدیریت، شیمی، اقتصاد، پزشکی و  حقوق در حال تحصیل هستند تعلق می‌پذیرد.

با توجه به اینکه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است، دانشجویان می‌توانند پس از اخذ پذیرش تحصیلی در صورت داشتن نمرات بالا و اثبات شایستگی خود، برای بهره‌مندی از کمک هزینه تحصیلی نسبت به اخذ آن اقدام کنند. علاوه بر اعطای کمک هزینه‌های تحصیلی، دولت آلمان اجازه‌ی کار نیمه وقت در حین تحصیل را به دانشجویان خارجی می‌دهد. این امر موجب می‌شود که دانشجویان بتوانند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را با اشتغال به کار پاره وقت تامین کنند. محدودیت ساعتی اجازه‌ی کار برای دانشجویان کارشناسی ۱۰ ساعت در هفته است. دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز می‌توانند به صورت ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند. یکی از مزیت‌های تحصیل در آلمان این است که دولت آلمان به دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های این کشور اجازه می‌دهد که با اخذ ویزای جستجوی کار پس از پایان دوره تحصیلی خود اقدام به یافتن شغلی مناسب و ادامه‌ی زندگی در این کشور شوند.

مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

 

همانطور که قبلاً گفته شد بورسیه‌های تحصیلی مختلف ممکن است مدارک متفاوتی را از دانشجویان درخواست کنند. مدارک مورد نیاز با توجه به شرایط دانشجو مانند تابعیت و ملیت او، نوع بورسیه، دانشگاه محل تحصیل و رشته و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. با این حال فهرستی از مدارک اولیه‌ی مورد نیاز برای اخذ پذیرش بورسیه تحصیلی آلمان وجود دارد که در ادامه‌ی مطلب شما را با آنها آشنا خواهیم کرد. مدارک اولیه‌ی لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان عبارت هستند از:

– رزومه داوطلب

– تکمیل فرم درخواست کمک هزینه تحصیلی

– مدارک تحصیلی  مقاطع تحصیلی  قبلی

– ریز نمرات

– توصیه‌نامه از استاد ( برای  دریافت کمک هزینه در مقاطع تحصیلات تکمیلی معمولاً ارائه‌ی ۲ یا ۳ توصیه نامه از استاد درخواست می‌شود).

– مدرک زبان انگلیسی معتبر (مانند مدرک آیلتس یا تافل و کسب امتیاز لازم در آنها ) یا مدرک زبان آلمانی

– گذرنامه

– مقالات  بین‌المللی ( در صورت داشتن تجربه‌ی تالیف یا ترجمه‌ی کتاب در زمینه‌ی رشته مورد نظر لازم است که آنها را نیز معرفی کنید).

– تاییدیه‌ی استاد راهنما در مقطع دکترا

باید به این نکته دقت کنید که در صورتی که مدارک مقاطع تحصیلی قبلی شما انگلیسی نیستند، باید نسبت به ترجمه‌ی آنها به صورت رسمی و دفتری اقدام کنید. ممکن است دانشگاه از شما بخواهد که مدارک را به زبان آلمانی ارائه کنید، که در این صورت نیز لازم است که مدارک را به صورت رسمی به زبان آلمانی ترجمه نمایید.

 بورسیه تحصیلی آلمان و ویزا

 

ویزای دانشجویی آلمان

 

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که در آلمان مهم‌ترین بخش در پروسه‌ی دریافت کمک هزینه‌ی تحصیلی اخذ ویزا است. آن دسته از دانشجویان خارجی که اهل کشورهای اتحادیه‌ی اروپا نیستند، باید دارای ویزا باشند تا اجازه‌ی اقامت و تحصیل در کشور آلمان برای آنها صادر شود. مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی آلمان عبارت هستند از:

– تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی آلمان

– گذرنامه ( با توجه به اینکه پروسه‌ی صدور ویزای دانشجویی برای داوطلبان ایرانی ممکن است زمان‌بر باشد، گذرنامه‌ی شما حداقل باید دارای ۶ ماه اعتبار زمانی باشد).

– عکس که در سال جاری گرفته شده است.

– نامه‌ی پذیرش از دانشگاه مورد نظر

– رزومه تحصیلی داوطلب

– رزومه کاری داوطلب

– ارائه‌ی گواهی تمکن مالی ( شرایط گواهی تمکن مالی با توجه به نوع و مبلغ دریافت بورسیه متفاوت خواهد بود).

– نامه بیمه‌ی درمانی

– ارائه مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی

– گواهی تولد و ازدواج

– گواهی عدم سوء پیشینه

 

شرایط تحصیل در آلمان

 

آلمان کشوری با استاندارد بالای زندگی و دانشجو پذیر

اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان را دارید، باید به شما تبریک بگوییم. چرا که مقصد تحصیلی بسیار خوبی را برای خود انتخاب کرده‌اید و امیدواریم که در این مسیر موفقیت‌های بی‌شماری را کسب کنید. با تحصیل در دانشگاه‌های آلمان همراه با بهره‌مندی از بورسیه می‌توانید موفقیت‌های تحصیلی بسیاری را کسب کنید. پس از فارغ‌التحصیلی نیز می‌توانید در صورت تمایل اقدام به جستجوی کار کرده و با اخذ ویزای کار مشغول به زندگی و کار در این کشور شوید. کشور آلمان یکی از کشورهایی است که دارای اقتصادی بسیار قوی است و فرصت‌های شغلی فراوانی را برای دانشجویان خارجی فارغ‌التحصیل از بهترین دانشگاه‌های آلمان فراهم می‌کند. برخلاف دیگر کشورهای اروپایی، اقتصاد آلمان در یک یا چند نقطه از آن متمرکز نیست. به این معنا که هر کدام از شهرها و منطقه‌های مختلف آلمان دارای قدرت اقتصادی منحصر به فرد خود هستند. بنابراین شما می‌توانید در شهرهای مختلف آلمان شغل مناسب خود را پیدا کرده و درآمد خوبی نیز داشته باشید و نیازی نیست که برای بهره مندی از مزایای یک شغل خوب و پر درآمد حتماً در کلان شهرهای آلمان زندگی کنید. باید به این نکته‌ی بسیار مهم توجه کنید که یکی از شرایط لازم برای ورود به بازار کار در کشور آلمان داشتن تسلط کافی به زبان آلمانی است. بنابراین اگر قصد دارید که پس از فارغ‌التحصیلی از بهترین دانشگاه های آلمان شغل مناسبی در این کشور پیدا کرده‌ و به زندگی در آن ادامه دهید، باید زبان آلمانی خود را تقویت کنید.

در صورتی که شما یا هر یک از نزدیکان‌تان تجربه‌ی تحصیل و بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی آلمان را دارند، می‌توانید نظریات و تجربه‌های خود را در این مورد با ما در میان بگذارید، یا سوالات خود در این زمینه را مطرح نمایید.

منبع: studying-in-germany

3 پاسخ به “بورسیه تحصیلی آلمان : آشنایی با کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده به دانشجویان بین‌المللی در آلمان”

  1. مجله مهاجرت گفت:

    سلام.وقت بخیر .
    در مورد میشه راهنمایی بفرمایید؟

  2. طاهره گفت:

    من میخواهم ادامه تحصیل در کشور آلمان را بدهم

دیدگاهتان را بنویسید