راهنمای کامل و جامع صفر تا ۱۰۰ بورسیه تحصیلی ترکیه

امروزه دانشجویان بین‌المللی بسیاری قصد ادامه‌ تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه را دارند و کشور ترکیه به عنوان یک مقصد دانشجویی عالی، به خصوص برای دانشجویان ایرانی، شناخته شده است. یکی از دغدغه‌های دانشجویانی که قصد دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه را دارند، اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه است.

کشور ترکیه

کشور ترکیه با اتصال دو منطقه‌ی حساس خاورمیانه و مدیترانه، نه تنها محیطی شگفت‌آور برای دانشجویان بوده، بلکه به واسطه‌ی میراث غنی و فرهنگی‌اش محیطی جذاب را بوجود آورده است. دانشجویان، ترکیه را به دلیل زمینه‌های تحصیلی عالی‌اش در رشته‌های هنر و جامعه، علوم سیاسی، مطالعات مذهبی، باستان شناسی و مطالعات زبان به همراه تحصیلات علوم متنوع دیگر انتخاب می‌کنند. ترکیه کشوری است که با گفتگوهای مذهبی و سیاسی اشباع شده و دانشجویان می‌توانند فرصت‌های همواری را برای پژوهش، مباحثه و تحقیق درباره‌ی زبان در یک فرهنگ جدید و متفاوت را تجربه کنند. به طور کلی دوره‌های تحصیل در خارج از کشور، حتی اگر در کشورهایی باشد که هزینه‌ی زندگی و تحصیل در آنها گران قیمت نیست، می‌تواند بسیار پر هزینه باشد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا هم اکنون برای یافتن و دریافت کمک مالی تحصیلی اولیه برای خودتان، تحقیق و اقدام کنید.

دولت ترکیه با توجه به سیاست خارجی کنونی خود به طور فعال به دنبال ارتقاء و افزایش تعداد دانشجویان خارجی در موسسات آموزش عالی خود، به خصوص با هدف دانشجویانی با ملیت‌های آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی است. این امر جزئی از هدف و تلاش دولت در مسیر حفظ موقعیت پیشرو منطقه‌ای و جهانی خود است. بنابراین، بدیهی است که دولت اهمیت نقش آموزش و تبادلات علمی را در حمایت از اهداف سیاسی منطقه‌ای خارجی کشور درک کرده است. دولت ترکیه متعهد به ارائه‌ی بورسیه‌های تحصیلی بیشتر و کمک به ایجاد سایر فرصت‌ها برای افزایش تعداد دانشجویان بین المللی در کشور ترکیه شده است. علاوه بر این، با افزایش تعداد دانشگاه‌های بزرگ و دولتی، تعداد دانشجویان بین المللی افزایش خواهد یافت. از سال ۱۹۹۲، تعداد دانشجویان بین المللی به ۱۵ هزار نفر افزایش یافت، و در سال تحصیلی ۲۰۱۲-۲۰۱۱، ۳،۶۰۰ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده بود. از سال ۲۰۰۶ به بعد تعداد داوطلبان بین المللی تحصیل در ترکیه، به میزان دو برابر افزایش یافته است و در سال‌های اخیر بیش از ۴۸۰۰۰ دانشجوی بین المللی در دانشگاه‌های ترکیه مشغول به تحصیل هستند.

بورسیه‌های تحصیلی ترکیه به متقاضیان موفق، براساس بالاترین امتیاز کسب شده در آزمون‌های کلی یا بین المللی‌شان و نمرات دوره دبیرستان یا دوره کارشناسی آنها اعطا می‌شود. بورسیه‌های کامل یا جزئی برای شهریه‌های آموزشی اعطا می‌شوند. بنابراین، دانشجویان شخصاً مسئول اصلی تامین هزینه‌های اقامت، زندگی و سفر خود هستند.

تعدادی از بورسیه‌های تحصیلی در ترکیه وجود دارد. دو بورسیه‌ی اول ترکیه، یعنی بورسیه دولتی وزارت آموزش و بورسیه‌ی دولت، تنها در اختیار دانشجویان با ملیت ترک یا کشورهای ترکی قرار دارد.

بانک توسعه‌ی اسلامی (IBD) نیز منبع دیگر بورسیه‌های تحصیلی است. با این حال این بورسیه‌ها هم اکنون تنها مختص دانشجویان از کشورهای غنا، کنیا، مالاوی، مالدیو، سیریالئون، سومالی، تانزانیا و آگاندا هستند.

تحصیل در ترکیه

برای دانشجویان از سایر کشورها کسب بورسیه‌های تحصیلی ترکیه در دانشگاه‌های این کشور کار نسبتاً دشواری است مگر اینکه بورسیه‌ای توسط موسسه خاص ارائه شود و این دانشجویان بتوانند معیارهای مد نظر آن موسسه را تامین نمایند

هر دانشگاه و موسسه‌ی آموزشی با توجه به قوانین دانشکده اقدام به اعطاء کمک هزینه‌ی تحصیلی به دانشجویان واجد شرایط در مقاطع  تحصیلی مختلف می‌کند. نمرات کسب شده در آزمون‌های پیش نیاز و معدل مقطع قبلی نقش مهمی در موفقیت اخذ بورس تحصیلی دارند. برای کسب اطلاع و درخواست بورسیه‌ی تحصیلی می‌توانید به سایت turkiyeburslari  مراجعه نمایید. کاندیداهایی که تمایل به دریافت این بورسیه ها دارند، باید ابتدا در این خصوص با افراد دارای آگاهی کامل مشورت کرده و از طریق مسئولان مربوطه در کشورشان یا سفارت ترکیه یا کنسولگری‌های مربوطه در کشور خود اقدام نمایند. در سایت وزارت خارجه کشور ترکیه می‌توانید اطلاعات تماس سفارت‌ها و کنسولگری‌های ترکیه در کشورهای مختلف را بیابید.

دانشگاه‌های ترکیه به طور افزاینده‌ای حمایت‌های مالی از شرکت‌های بزرگ دریافت می‌کنند که آن‌ها را قادر می‌سازد تا بورسیه‌های بیشتری با توجه به نیاز و شایستگی دانشجویان پرداخت نمایند. میزان و فرآیند این بورسیه‌های تحصیلی در ترکیه به طور چشم‌گیری متغیر است.

بورسیه‌های شایستگی

بسیاری از دانشگاه‌های پایه‌ای و دولتی بورسیه‌های شایستگی برای کسانی که پس زمینه علمی برجسته‌ای دارند، ارائه می‌کنند. بورسیه‌ها برای برنامه‌هایی که دانشجویان در آنها شرکت می‌کنند تعلق می‌گیرد و در طول مدت عادی آموزش دانشجو( امکان افزایش طول این نوع دوره‌ها ممنوع است) ادامه می‌یابد. مدت زمان عادی بورسیه برای مقطع کارشناسی معادل پنج سال برای کسانی که ملزم به گذراندن دوره آمادگی زبان انگلیسی هستند و چهار سال برای افرادی که به طور مستقیم در برنامه موردنظر شرکت می‌کنند، است. دانشجویانی که در دروس پیش نیاز ورود به دانشگاه نمره‌ی لازم را کسب نکنند، امکان دریافت بورسیه‌ی تحصیلی را از دست خواهند داد.

دانشجویان با توجه به نمرات، امتیازات و رتبه بندی‌شان، در برنامه‌ی بورسیه شایستگی جای می‌گیرند. در کشور ترکیه بورسیه‌های شایستگی معمولا (a) شهریه تحصیلی، (b) هزینه‌های زندگی از طریق دستمزد ۱۰ ماهه و (c) هزینه‌های اقامت خوابگاه را پوشش می‌دهند.

سایر بورسیه‌های تحصیلی ترکیه

جدا از بورسیه‌های شایستگی، دانشگاه‌ها کمک‌های مالی دیگری نیز فراهم می‌آورند. برای مثال بورسیه‌های جزئی دیگری مانند بورسیه‌ی موفقیت علمی به دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد. این بورسیه با توجه به شرایط علمی دانشجو و قوانین دانشگاه ملزم به پرداخت در صد معینی (بین ۲۰% تا ۷۰% ) از شهریه‌ی کل است. تقریباً تمام دانشگاه‌ها بورسیه‌های جزئی را ارائه می‌دهند.

متقاضیان بورسیه‌هایی که توسط دانشگاه‌های پایه تامین می‌شوند نیز با توجه به سهمیه‌ی دانشجویان بین المللی تایید شده انتخاب می‌شوند. تصمیمات توسط هیئت اجرایی دانشکده گرفته می‌شوند. در صورت نیاز، کاندیداها می‌توانند از طریق تلفن یا ایمیل مورد مصاحبه قرار گیرند.

به کاندیداهای موفق نامه‌های پذیرش از طرف دانشگاه ارسال می‌شود. با این حال، آن‌ها باید اصل هر مدرک ارسالی به عنوان جزئی از درخواست‌شان را هنگام ثبت نام به دانشگاه تحویل دهند.

دانشجویان بین المللی نیاز دارند تا قبل از ورود به ترکیه ویزای تحصیلی اخذ نمایند. شما در صورتی که بدون ویزای تحصیلی وارد کشور ترکیه شده باشید، صلاحیت اقامت دانشجویی را نخواهید داشت. پیشنهاد می‌کنیم تا تمامی سوالات خود را از دفتر اداره بین‌ المللی دانشگاه مورد نظرتان جویا شوید.

در حال حاضر، دانشجویان بین المللی مایل به تحصیل در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری صلاحیت اقدام برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه را دارند. دلیل این محدودیت بسیار روشن است، کشور ترکیه قصد دارد تا روابط بین‌ المللی خود با سایر کشورهای دنیا را بهبود ببخشد. بورسیه تحصیلی ترکیه یک شانس بزرگ برای دانشجویان است زیرا که آنها می‌توانند دانش و تجربه بسیار زیادی را در طی این سفر کسب نمایند. با این حال، ترکیه قصد دارد تا دانشجویان برجسته بین المللی را از راه‌های مختلفی جهت ورود و ادامه تحصیل در ترکیه تشویق نماید. کشور ترکیه بورسیه‌های جداگانه ای برای دانشجویان برتر در نظر گرفته است به گونه‌ای که شانس تحصیل در بهترین دانشگاه‌های ترکیه را داشته باشند.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بین المللی

همانند سایر برنامه‌های بورسیه تحصیلی، برنامه بورسیه تحصیلی ترکیه نیز گستره وسیعی از مزایا را برای دانشجویان خود فراهم می آورد. برخی از مزیت‌های این برنامه عبارتند از:

 • اقامت رایگان: یکی از بهترین مطالب درباره بورسیه تحصیلی ترکیه این است که اقامت دانشجو را به بهترین نحو مدیریت می‌کند. همه دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه جای داده شده و می‌توانند بدون هزینه‌ی اقامت زندگی کنند. با این حال، اگر دانشجویی مایل به زندگی در این خوابگاه‌ها نباشد به سادگی می‌تواند به جایی که مد نظر دارد نقل مکان نماید؛ البته در این حالت دانشجو باید هزینه‌ی اقامت خود را پرداخت نماید.
 • بدون شهریه تحصیلی: دانشجویان ترغیب می‌شوند تا با تمام توان خود تحصیل کنند و هیچ مسئولیتی بر دوش آنها قرار داده نمی‌شود. دانشجویان نیاز ندارند تا شهریه‌های تحصیلی دانشگاه خود را بپردازند.
 • هزینه‌های درمانی: هزینه‌های درمانی همه دانشجویان توسط بیمه درمان عمومی پوشش داده می‌شود. مراقبت‌های پزشکی مشکل بزرگی در دنیا و به خصوص برای افراد خارجی در یک کشور است. خوشبختانه، در صورتی که شما دانشجوی بورسیه در ترکیه باشید این مشکل را نخواهید داشت. حتی اگر شما مریض شوید هزینه‌ها توسط بیمه‌های درمان عمومی پوشش داده می‌شوند و شما نیاز ندارید حتی یک ریال هم هزینه کنید.
 • هزینه‌های سفر: برنامه بورسیه تحصیلی ترکیه حتی هزینه‌های سفر دانشجویان را نیز پرداخت می نماید. دو بلیط برای هر دانشجو در طول مدت تحصیلش، یک بلیط برای زمان رسیدن به خاک ترکیه و دیگری هنگام برگشت پس از فارغ التحصیلی، در نظر گرفته شده است. با این حال، دانشجویان باید بلیط‌های خود را خریداری نمایند، بعداً مبالغ این بلیط‌ها به دانشجویان برگردانده می‌شود.

دوره‌های زبان موردنیاز برای بورسیه تحصیلی ترکیه

همه دانشجویانی که شیوایی در زبان ترکی از خود نشان ندهند، باید یک دوره یک ساله دوره زبان ترکی برای ارتقای مهارت‌های زبانی خود بگذرانند. هیچ استثنایی برای این دوره وجود ندارد، حتی اگر دانشجویان از زبان‌های مختلف باشند باید این دوره را با موفقیت پشت سر بگذرانند. با کمک این دوره، اقامت شما در کشور ترکیه خوشایندتر می‌شود.

البته این نکته را باید مد نظر داشته باشید که لزوم تسلط به زبان ترکی مختص دانشجویان بین‌ المللی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکی زبان کشور ترکیه را دارند، دانشجویان بین اللملی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان در کشور ترکیه را دارند، مجبور به گذراندن دوره‌ی زبان ترکی استانبولی و یادگیری این زبان ندارند. اما مانند سایر کشورهای دنیا یادگیری زبان محلی کشور مقصد سبب می‌شود تا بتوانید بهتر در جامعه وارد شده و ارتباط برقرار کرده و کار پیدا کنید.

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

چگونه برای بورسیه‌های تحصیلی ترکیه برای دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام کنیم؟

معیار انتخاب بورسیه تحصیلی ترکیه برای مقطع کارشناسی در زیر توضیح داده شده است:

 • نمره آزمون ورودی دانشگاه
 • نمره دیپلم
 • معدل نمرات
 • فارغ التحصیلی دبیرستان
 • نمره آزمون بین المللی
 • CGPA

صلاحیت برای بورسیه تحصیلی ترکیه

معیارهای صلاحیت برای بورسیه تحصیلی ترکیه به این صورت است: دانشجویان از تعدادی از کشورها اجازه اقدام برای این برنامه بورسیه را دارند. برخی از این کشورها عبارتند از پاکستان، آلمان، ایسلند، میانمار، ایالات متحده، امارات و غیره. با این حال، کشورهای دیگری نیز هستند که تنها برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی مجاز می‌باشند. از سوی دیگر، این بدان معنا نیست که دانشجویان کارشناسی نمی‌توانند اقدام به این کار کنند زیرا موقعیت‌های کارشناسی بین ماه‌های آوریل و می ( یعنی ۱۲ فروردین تا ۱۰ خرداد ) باز است.

شایان ذکر است که بورسیه‌ی تحصیل ترکیه برای دانشجویان ایرانی در دوره‌ی کارشناسی نیز امکان پذیر است.

 • شرایط سنی داوطلب باید مطابق با شرایط سنی دریافت بورسیه باشد.
 • داوطلبان تحصیل در دوره‌ی کارشناسی باید زیر ۲۱ سال سن داشته باشند.
 • داوطلبان تحصیل در دوره‌ی کارشناسی ارشد باید زیر ۳۰ سال سن داشته باشند.
 • داوطلبان تحصیل در دوره‌ی دکترا باید زیر ۳۵ سال سن داشته باشند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی باید ۷۰ % از حداکثر نمرات را در آزمون‌ها و رزومه‌ی تحصیلی خود را کسب کنند.
 • دانشجویان پزشکی باید ۷۵ % از حداکثر نمرات را در آزمون‌ها و رزومه‌ی تحصیلی خود را کسب کنند.
 • هرکسی که دارای شهروندی ترکیه بوده یا قبلاً آن را داشته است نمی‌تواند برای این برنامه اقدام نماید.
 • دانشجویانی که هم اکنون در حال تحصیل در ترکیه هستند نمی‌توانند برای این بورسیه اقدام کنند.
 • دانشجویانی که انتخاب می‌شوند باید مدارک خود را ارائه دهند، مگر اینکه عکس این مطلب از آن‌ها خواسته شود.

 

فرآیند آنلاین درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه

سیستم درخواست آنلاین بورسیه تحصیلی ترکیه اکنون آماده ثبت درخواست شما است. تاریخ نهایی ارسال درخواست این بورسیه تحصیلی پنجم ماه مارس( ۱۵ اسفند) هر سال است. درخواست باید به صورت آنلاین ارسال گردد. پیشنهاد می‌شود تا متقاضی قبل از ارسال درخواست، دستورالعمل آن را به طور دقیق مطالعه نماید.

در سیستم درخواست، دانشگاه‌ها و دپارتمان‌هایی که دانشجو قادر به انتخاب آن‌ها است با توجه به پس زمینه‌ی علمی شخص در دسترس خواهند بود. کاندیداها تنها می‌توانند دانشگاه‌ها و دپارتمان‌های موجود در سیستم را انتخاب نمایند. انتخاب دانشگاه یا دپارتمانی که در لیست سیستم موجود نمی‌باشد، امکان پذیر نیست.

دانشجویانی که قصد اقدام برای بورسیه تحصیلی را دارند باید معیارهای دانشگاه یا دپارتمان انتخاب شده را داشته باشند. اگر دانشگاه یا دپارتمان مدارکی نظیر نمره SAT، TOEFL، DELF، YDS و غیره را درخواست نماید دانشجو باید مدرک مد نظر را ارائه کند. درخواست افرادی که مدارک درخواست شده توسط دانشگاه یا دپارتمان را ارائه نکنند، مورد ارزیابی قرار نخواهد گرفت.

با توجه به مطالبی که در این پست ارائه شد، لزوم آماده سازی مدارک علمی که نشان دهنده‌ی سابقه و فعالیت‌های علمی دانشجو در زمینه علمی مورد نظر و هم‌چنین لزوم تدوین مدارک مورد نیاز برای اقدام جهت اخذ بورسیه‌های تحصیلی کشور ترکیه از دید هیچ فردی پوشیده نیست. تیم نکست ابرود با گرد هم آوردن متخصصینی با تجربه و دانش کافی در این زمینه، امکان مشاوره و انجام کارهای ضروری فرآیند درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه را برای همه هموطنان عزیزمان که علاقه‌مند به تحصیل در کشور ترکیه در رشته مورد نظر خود و اخذ بورسیه تحصیلی این کشور هستند، فراهم آورده است. شما می‌توانید سوالات و ابهامات خود را از طریق این سایت با مشاوران خبره ما در میان گذاشته و از  راهنمایی‌های تخصصی کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

18 پاسخ به “راهنمای کامل و جامع صفر تا ۱۰۰ بورسیه تحصیلی ترکیه”

 1. […] بیشتر بخوانید: راهنمای کامل و جامع صفر تا ۱۰۰ بورسیه تحصیلی ترکیه […]

 2. […] بیشتر بخوانید: راهنمای کامل و جامع صفر تا ۱۰۰ بورسیه تحصیلی ترکیه […]

 3. […] بیشتر بخوانید: راهنمای کامل و جامع صفر تا ۱۰۰ بورسیه تحصیلی ترکیه […]

 4. […] دانشجو به خارج از کشور فعالیت دارند، اقدام به ثبت نام بورسیه ترکیه برای داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه […]

 5. روزبه ضیایی گفت:

  دخترم بامعدل بالای نوزده رشته تجربی.تسلظ به زبان انگلیسی.پذیرش در دانشگاه مورد تایید رشته پزشکی.زمان.براورد هزینه پروسه
  ۰۹۱۲۱۳۴۲۴۵۵

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   این نکته را مد نظر داشته باشید که هزینه شهریه ۵ الی ۱۵ هزار دلار است و شما می‌توانید برای مهر ماه سال آتی برای کشورهای ترکیه و روسیه اقدام کنید. در صورتی که هم تمایل داشته باشید تا همکاران ما شما را به صورت کامل راهنمایی کنند، می‌توانید از طریق ایمیل با همکاران ما در ارتباط باشید و رزومه دختر خودتان را ارسال کنید تا همکاران ما بعد از بررسی شما را به صورت کامل راهنمایی کنند.

 6. Amine گفت:

  ببخشید من یه سوالی داشتم
  من الان در ترکیه هستم و میخوام وارد دانشگاه بشم و کارت کیملیک دارم به منم بورسیه تعلق میگیره یا نه و اینکه یکم بیشتر در مورد دانشگاه ها توضیح بدید

 7. اتنا گفت:

  سلام ببخشید من ۱۸سالمه میخواستم بدونم میشه ورود به دانشگاهمو بورسیه ترکیه بگیرم و از همون زمان دانشگاه ترکیه درس بخونم

 8. آرمان فاضل گفت:

  سلام ، وقت شما بخیر ،باتشکر از مطالب مفید ارائه شده . بنده به همراه همسر و پسرم از طریق خرید ملک اقامت ترکیه را گرفتیم و الان ساکن ترکیه هستیم . پسرم سال یازدهم ریاضی را در مدرسه اینترنتی ایرانی – تهران – ثبت نام کردم و قراره که مدرک دیپلم از طریق وزارت آموزش و پرورش ایران صادر بشه . آیا با این شرایط و به شرط کسب نمرات قبولی آزمون YOS / SAT پسرم میتواند از سهمیه بورسیه دانشگاه های ترکیه برای رشته های فنی استفاده بکنه یا بدلیل اقامت در ترکیه و دارا بودن ملک شخصی امکانش نیست . متشکرم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   مشکلی نیست و می‌توان پذیرش گرفت.
   در صورتی که تمایل داشته باشید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند، می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ مندرج در سایت با همکاران ما در تماس باشید.
   ایمیل: nextabroadedu@gmail.com

   شماره واتس‌آپ: ۰۹۳۳۵۶۲۲۵۱۲

 9. بهار بهاری گفت:

  برای دریافت بورس کارشناسی حداقل معدل دبیرستان دوره دوم باید چقدر باشد؟

 10. میلاد گفت:

  سلام من میخاستم بدونم با چه شرایطی میشه بورسیه گرفت واینکه همین که قبول میشی تو ازمون یوس از اون موقع اگه بورسیه بگیری کلا رایگان هست یا نه؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   باید در سایت ثبت‌نام کنید و مدارک خودتان را آپلود کنید.
   بستگی به دانشگاه و بورسیه دارد. در صفحه مربوط به دانشگاه میزان بورسیه و شرایط ذکر شده است.

 11. اسماعیل محمدی گفت:

  من الان کلاس هشتم میخام در ترکیه درس بخونم ۱۷ سالمه

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما باید معدل بالای ۱۸ داشته باشید و بتوانید در آزمون یوس یا ست نمره مورد نظر دانشگاه مورد نظرتان را کسب کنید.
   شما می‌توانید در دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی یا ترکیه‌ای شرکت کنید.

 12. مجله مهاجرت گفت:

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد میشه راهنمایی بفرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید