بورس تحصیلی در استرالیا: معرفی مهم‌ترین کمک هزینه‌های تحصیلی استرالیا

بهره‌مندی از بورس تحصیلی در استرالیا یکی از مهم‌ترین عواملی است که دانشجویان بین‌المللی را به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ترغیب می‌کند. کشور استرالیا سومین مقصد تحصیلی پرطرفدار در بین آن دسته از دانشجویان بین‌المللی است که به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند. نوآوری، فناوری روز، کیفیت بالا، تنوع و برتری از جمله عبارت‌هایی هستند که می‌توان بیشتر دانشگاه‌های کشور استرالیا را به واسطه‌ی آنها توصیف کرد. اگر شما یک دانشجوی بین المللی هستید و به عنوان یک دانشجوی خارجی به منظور تحصیل در دانشگاه‌های این کشور قصد مهاجرت به استرالیا را دارید، باید بدانید که تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به صورت آزاد می‌تواند پرهزینه باشد. به خصوص اینکه هزینه‌ی تحصیل برای دانشجویان خارجی در مقایسه با هزینه‌ی تحصیل برای دانشجویان بومی استرالیا بیشتر است. با این حال باید خبر خوشی به شما بدهیم و آن خبر این است که پس از موفقیت در اخذ پذیرش از بیشتر دانشگاه‌های استرالیا و شروع به تحصیل در آنها، راه‌های بسیاری وجود دارد که بتوانید هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تا اندازه‌ی زیادی کاهش دهید. بیشتر دانشگاه‌های استرالیا کمک هزینه‌های تحصیلی مختلفی را در اختیار دانشجویان خود در مقاطع تحصیلی مختلف قرار می‌دهند. در این مطلب به معرفی انواع بورس تحصیلی در استرالیا و نحوه‌ی بهره‌مندی از تحصیل ارزان در این کشور خواهیم پرداخت.

 

بورس تحصیلی در استرالیا

بورس تحصیلی در استرالیا

بورس تحصیلی در استرالیا برای دانشجویان خارجی

اعطای کمک هزینه‌های تحصیلی مختلف برای دانشجویان بین‌المللی در بین دانشگاه‌های کشور استرالیا بسیار گسترده است. سالیانه دانشگاه‌های این کشور کمک هزینه‌های تحصیلی بسیاری را به دانشجویان خارجی خود اعطاء می‌کنند. بیشتر کمک هزینه‌های تحصیلی توسط دپارتمان‌های هر گروه یا دانشکده‌ی مربوطه به دانشجویان واجد شرایط اعطاء می‌شود. مبلغ و نوع کمک هزینه‌ی اعطاء شده توسط دانشگاه به دانشجویان خارجی می‌تواند متغیر باشد. برای مثال برخی از دانشگاه‌های کشور استرالیا برای دانشجویانی که عضو دیگری از خانواده‌ی آنها در حال تحصیل در این کشور است، تا ۲۵ درصد در شهریه‌ی دانشگاهی تخفیف قائل می‌شوند.

 

دریافت بورس تحصیلی در استرالیا

بورس تحصیلی در استرالیا

 

اعطای کمک هزینه‌ی تحصیلی تنها توسط دانشگاه‌های استرالیا انجام نمی‌پذیرد، بلکه دولت استرالیا نیز کمک هزینه‌هایی را برای تامین رفاه دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در مقطع تحصیلی کارشناسی یا مقاطع تحصیلات تکمیلی را دانشگاه‌های این کشور دارند، فراهم می‌کند. کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده توسط دولت کشور استرالیا شهریه‌ی دانشگاهی، بلیط‌های هواپیما، هزینه‌های زندگی و …  را تحت پوشش قرار می‌دهد. مبلغ اعطاء شده به عنوان کمک هزینه‌ی تحصیلی توسط دولت نیز می‌تواند با توجه به شرایط دانشجو، مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظر متفاوت باشد.

ویزای تحصیلی استرالیا در مقایسه با ویزای تحصیلی سایر کشورها

باید گفت که علاوه بر بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی، شرایط ویزای تحصیلی در کشور استرالیا بسیار آسان‌تر از کشورهای دیگر است. به عنوان مثال دانشجویان خارجی و اعضای خانواده‌ی آنها با توجه به قوانین ویزای تحصیلی، اجازه‌ی کار در این کشور را دارند و دانشجویان می‌توانند در حین اشتغال به تحصیل مشغول به کار شوند و از این طریق بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تامین کنند. امکان اشتغال به کار دانشجویان، کمک بسیاری در تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل را برای آنها فراهم می‌کند. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند با اشتغال به کار و کسب تجربه، پس از فارغ‌التحصیلی به سرعت جذب بازار کار شوند و درآمد خوبی داشته باشند.

تحصیل ارزان در دانشگاه‌های کشور استرالیا

روش‌های بسیاری برای تحصیل رایگان یا تحصیل ارزان در دانشگاه‌های کشور استرالیا وجود دارد. یکی از این روش‌ها دریافت کمک هزینه‌ی تحصیلی است که در ادامه‌ی مطلب به صورت جزئی به این مسئله پرداخت خواهیم کرد. روش دیگر تحصیل ارزان در کشور استرالیا اشتغال به کار پاره وقت در حین تحصیل است که دولت کشور استرالیا امکان اجازه‌ی کار پاره وقت برای دانشجویان خارجی را فراهم کرده است و به این ترتیب دانشجویان می‌توانند بخشی از هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود را در این کشور تامین کنند.

بیشتر بخوانید: آیا تحصیل رایگان در استرالیا امکان‌پذیر است؟

مدارک لازم جهت اخذ بورس تحصیلی در استرالیا

 

شرایط اخذ بورس تحصیلی استرالیا

 

باید به این نکته‌ی مهم توجه کنید که مدارک لازم برای اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی با توجه به دانشگاه مورد نظر، رشته‌ی تحصیلی و همچنین مقطعی که دانشجو در آن به تحصیل می‌پردازد، متفاوت خواهد بود. بسیاری از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های دانشجویی با توجه به سوابق علمی و شایستگی دانشجویان به آنها اعطاء می‌شود. بنابراین اگر قصد دارید که از کمک هزینه‌های تحصیلی کشور استرالیا بهره‌مند شوید، باید دارای سابقه‌ی تحصیلی درخشان و خوبی باشید. داوطلبان باید به صورت دقیق اطلاعات لازم در مورد سوابق تحصیلی، نمرات کسب شده در مقاطع تحصیلی قبلی و هر گونه فعالیت و موفقیت‌های کسب شده‌ی مربوط به مقطع تحصیلی قبلی اعم از دوره‌ی دبیرستان یا کالج را در درخواست خود به طور کامل و واضح قید کنند.

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل برای موفقیت در اخذ بورس تحصیلی استرالیا داشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی است. آن دسته از دانشجویانی که مقطع تحصیلی قبلی آنها در یک موسسه‌ی آموزشی انگلیسی زبان و معتبر گذشته باشد، دانشجویانی که دارای تسلط به زبان انگلیسی هستند شناخته خواهند شد. در غیر این صورت شرکت در آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی و کسب نمره‌ی مورد قبول دانشگاه می‌تواند به عنوان شاخص سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی داوطلبان پذیرفته شود. اگر قصد اخذ بورسیه‌ی تحصیلی از طریق دولت کشور استرالیا را دارید، باید امتیاز لازم در آزمون زبان انگلیسی که توسط دولت و همچنین توسط دانشگاه مورد نظر شما مورد قبول است را، کسب کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۱ گام اساسی برای کسب نمره عالی در آزمون آیلتس

تعدادی از کمک هزینه‌های تحصیلی که به دانشجویان خارجی واگذار می‌شوند، دارای محدودیت شهروندی هستند و شامل حال دانشجویان تابعه‌ی کشورهای محدودی می‌شوند. در صورتی که یکی از شرایط لازم برای اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی اثبات شهروندی از یک کشور خاص باشد، داوطلبان باید تبعیت خود از آن کشور را ثابت کنند. در بیشتر مواقع ارائه‌ی گذرنامه‌ی داوطلب برای اثبات تبعیت او اکتفا می‌کند. اما در برخی موارد ممکن است دولت استرالیا از داوطلبان بخواهد که گواهی تولد در کشور خود را ارائه دهند. باید به این موضوع اشاره کرد که اخذ بورسیه‌ی تحصیلی بهترین روش برای تحصیل رایگان و ارزان در دانشگاه‌های کشور استرالیا به شمار می‌آید. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که تلاش خود را برای تهیه‌ی مدارک لازم و ارائه‌ی آنها به دانشگاه مورد نظرتان انجام دهید. باید به این نکته‌ی مهم دقت کنید که ممکن است دانشگاه‌های مختلف شرایط و مدارک مختلفی را برای اعطای بورسیه‌ی تحصیلی به دانشجویان خارجی تعیین کنند. بنابراین بهتر است که قبل از انتخاب دانشگاه محل تحصیل و رشته‌ی مورد نظر خود، به صورت دقیق و کامل شرایط و مدارک لازم برای اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید و سپس نسبت به آماده سازی و ارائه‌ی مدارک و تکمیل فرم‌های مربوط به بورس تحصیلی استرالیا اقدام نمایید.

نحوه‌ی اخذ بورس تحصیلی در استرالیا

پروسه‌ی اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی استرالیا با توجه به نوع بورسیه‌ی تحصیلی که انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهد بود. در بیشتر دانشگاه‌ها ارسال درخواست اخذ پذیرش تحصیلی همراه با ارسال درخواست کمک هزینه‌ی تحصیلی است. اما در برخی موارد داوطلبان نیازی به ارسال درخواست کمک هزینه‌ی تحصیلی را ندارند. چرا که اعطای بورس تحصیلی به داوطلبان با توجه به شرایط آنها در نظر گرفته خواهد شد. برای مثال برخی از دانشگاه‌ها GPA ( معدل و سوابق تحصیلی) هر داوطلب را به عنوان شاخص صلاحیت دریافت بورسیه‌ی تحصیلی در نظر می‌گیرند و کمک هزینه‌های تحصیلی را تنها به دانشجویانی اعطاء می‌کنند که واجد شرایط باشند.

GPA چیست؟

Gpa یا Grade Point Aberage یک سیستم یکپارچه نمره‌دهی معتبر در دنیا است که شامل اعدادی بین ۰ تا ۴ است. GPA یک شیوه برای ارزشیابی تحصیلی در مدارس و دانشگاه‌های مختلف دنیا مانند آمریکا، آلمان، کانادا، ترکیه و استرالیا است. نمرات در ایران شامل بازه‌ای بین ۰ تا ۲۰ است ولی در GPA این بازه بین ۰ تا ۴ است.

به طور کلی باید گفت که برای اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی داوطلبان باید وارد وب سایت‌های رسمی هر بورس تحصیلی شوند و شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی مربوطه را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند. داوطلبان می‌توانند این کار را به صورت آنلاین انجام دهند. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید این است که زمان کافی برای تهیه‌ی مدارک لازم و نوشتن مقاله‌ای در مورد سوابق تحصیلی خود اختصاص دهید. چرا که نحوه‌ی معرفی شما و سوابق تحصیلی‌تان می‌تواند نقش مهمی در جلب نظر هیئت اعطای بورس تحصیلی داشته باشد.

به منظور بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده توسط دولت کشور استرالیا ابتدا باید دانشگاه مورد نظر خود و رشته‌ی مورد علاقه‌تان را انتخاب نمایید. در برخی موارد نیازی به ارائه‌ی نامه‌ی اخذ پذیرش قبولی خود از دانشگاه نخواهید داشت، چرا که دولت کشور استرالیا با دانشگاه‌های این کشور در ارتباط است و مکاتبات لازم بین آنها صورت می‌گیرد. اما باید به صورت واضح معلوم شود که کمک هزینه‌ی تحصیلی برای کدام ترم‌ها در نظر گرفته شده‌اند.

ممکن است پس از اینکه با درخواست اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی شما موافقت حاصل شد، از داوطلبان خواسته شود تا در مصاحبه‌ی حضوری شرکت کنند تا صلاحیت آنها برای اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی به طور قطع تعیین شود. بنابراین لازم است که آمادگی کافی داشته باشید و خود را برای حضور در مصاحبه‌ی حضوری آماده کنید. اگر سوالی در مورد هر نوع کمک هزینه‌ی تحصیلی برای شما پیش بیاید، می‌نوانید سوال خود را از طریق وب سایت رسمی بیان کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا جایی که می‌توانید چندین درخواست برای دریافت بورس‌های تحصیلی مختلف را امتحان کنید تا شانس خود را برای موفقیت در اخذ بورس تحصیلی بالا ببرید.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

مهم‌ترین موارد بورس تحصیلی در استرالیا

همانطور که گفته شد بورسیه‌های تحصیلی مختلفی توسط دانشگاه‌ها و دولت کشور استرالیا به دانشجویان خارجی ارسال می‌شود. در ادامه‌ی مطلب شما را با بهترین و مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی اعطاء شده به دانشجویان خارجی آشنا خواهیم کرد.

بورس تحصیلی آواردز استرالیا  ( Australia Awards )

 

بورس آواردز استرالیا

بورس آواردز استرالیا

 

بورس تحصیلی آواردز استرالیا توسط دولت این کشور به دانشجویان خارجی اعطاء می‌گردد. این بورس توسط دپارتمان تجارت و امور خارجی اداره می‌شود. این کمک هزینه‌ی تحصیلی به آن دسته از دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه مانند کشورهای آسیایی، آفریقا و کشورهای خاورمیانه به منظور تحصیل به کشور استرالیا مهاجرت می‌کنند، اعطاء می‌گردد. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا را دارید، موفقیت در اخذ این کمک هزینه‌ی تحصیلی شانس بزرگ برای شما محسوب می‌شود.

باید گفت که بورس تحصیلی آواردز استرالیا یکی از بهترین کمک هزینه‌های تحصیلی است که هزینه‌های بسیاری را تحت پوشش قرار می‌دهد. برای مثال این بورس تحصیلی می‌تواند هزینه‌های مذبوط به شهریه‌ی دانشگاه را به صورت کامل پوشش دهد. علاوه بر این، کمک هزینه‌ی تحصیلی آواردز استرالیا هزینه‌ی اقامت، هزینه‌های زندگی، هزینه‌ی بیمه‌ی سلامت، هزینه‌ی تهیه‌ی بلیط پرواز رفت و برگشت و هزینه‌ی شرکت در دوره های تکمیلی آکادمیک را در بر می‌گیرد.

بورس تحصیلی دستینیشن استرالیا ( Destination Australia )

 

بورس دستینیشن استرالیا

بورس دستینیشن استرالیا

 

یکی دیگر از کمک هزینه‌های تحصیلی که توسط دولت کشور استرالیا به دانشجویان خارجی واگذار می‌شود، بورس تحصیلی دستینیشن استرالیا است. این کمک هزینه‌ی تحصیلی تا ۱۵۰,۰۰۰ دلار در سال را برای تامین مخارج تحصیلی دانشجویان خارجی در اختیار آنها قرار می‌دهد. این کمک هزینه‌ی تحصیلی محدودیتی برای کشوری که دانشجویان خارجی تبعیت آن را دارند، قرار نداده است. اما این بورسیه‌ی تحصیلی طبق استانداردهای آماری جغرافیایی استرالیا، تنها برای تحصیل در دانشگاه‌هایی که در مناطق حومه‌ای استرالیا قرار دارند، تعیین شده است.

بورس تحصیلی دانشگاه ملی استرالیا ( ANU )

دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University) که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور شناخته می‌شود، بورسیه‌های تحصیلی بسیاری را در اختیار دانشجویان بین‌المللی خود قرار می‌دهد. کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده توسط این دانشگاه با توجه به رشته‌ی تحصیلی و مقطع تحصیلی که دانشجو قصد ادامه تحصیل در آن را دارد، متفاوت است.

وب سایت رسمی دانشگاه دارای یک موتور جستجوگر است و داوطلبان می‌توانند با وارد شدن به وب سایت رسمی دانشگاه رشته‌ی مورد نظر و مقطع تحصیلی خود را انتخاب کرده و به این روش شرایط و اطلاعات لازم در مورد این کمک هزینه‌ی تحصیلی را به دست بیاورند. هنگام جستجوی رشته و مقطع تحصیلی، فهرستی از کمک هزینه‌های مربوط به رشته و مقطع تحصیلی برای شما نشان داده می‌شود. این فهرست علاوه بر عنوان کمک هزینه‌ی تحصیلی شامل اعتبار و محدودیت تعداد اعطای بورس به دانشجویان، معیارهای موثر در قبولی درخواست کمک هزینه‌ی تحصیلی و لینکی برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر است. معمولاً برای مقاطع تحصیلی کارشناسی بیش از ۵۰ مورد کمک هزینه در این فهرست معرفی می شود.

کمک هزینه‌های تحصیلی جایگزین پرداخت نقدی: اشتغال به کار پاره وقت در حین تحصیل

 

تحصیل و کار در استرالیا

تحصیل و کار در استرالیا

همانطور که در بالا اشاره شد، علاوه بر برخورداری از کمک هزینه‌های تحصیلی نقدی، دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل از مزایای اشتغال به کار پاره وقت نیز بهره مند شوند. اگر شما دارای ویزای دانشجویی استرالیا باشید، به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی می‌توانید تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. با این حال باید توجه کنید که شما پس از تاریخ شروع دوره‌ی تحصیلی‌تان اجازه‌ی کار پاره وقت در این کشور را خواهید داشت. در طول تعطیلات تابستانی و تعطیلات رسمی دانشجویان می‌توانند به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند. قوانین مربوط به اجازه‌ی کار می‌تواند شامل حال اعضای خانواده نیز باشد و اعضای خانواده‌ی دانشجوی نیز اقدام به اخذ اجازه‌ی کار بکنند.

باید به این نکته توجه کنید که شرایط اشتغال به کار برای دانشجویان دوره‌ی تحصیلات تکمیلی متفاوت است. دانشجویانی که در حال گذراندن واحدهای پیش نیاز برای ورود به دوره‌ی تحصیلات تکمیلی هستند اجازه‌ی کار تا ۲۰ ساعت در هفته را دارند. اما پس از اینکه دوره‌ی اصلی تحصیلات تکمیلی آنها شروع شد، این دانشجویان می‌توانند بدون محدودیت زمانی و به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند.

استرالیا کشوری با بهترین دانشگاه‌ا و کیفیت زندگی بالا

شاید هزینه‌ی مربوط به شهریه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های استرالیا گران‌تر از کشورهای دیگر باشد. با این وجود، بورسیه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌هایی که دانشگاه‌ها و دولت کشور استرالیا برای تامین رفاه و آسایش دانشجویان بین‌المللی خود فراهم می‌کنند، دانشجویان خارجی بسیاری را به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ترغیب می‌کند. کشور استرالیا دارای دانشگاه‌هایی با کیفیت بالا و سطح علمی بسیار خوب در بین دانشگاه‌های جهان است و بیشتر دانشگاه‌های این کشور دارای رتبه های برتر جهانی هستند. بنابراین تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌تواند مسیر موفقیت تحصیلی و شغلی را در آینده برای شما هموار کند. مردم استرالیا دارای کیفیت زندگی خوب و رفاه اجتماعی بسیار بالایی هستند. در صورت موفقیت در اخذ ویزای کار و اقامت پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانید زندگی آسوده و بی دغدغه‌ای را در این کشور داشته باشید. استرالیا دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری است و زندگی دانشجویی شما می‌تواند همراه با لذت بردن از ساحل‌ها و جنگل‌های زیبای این کشور پهناور باشد. از آنجایی که کشور استرالیا یک منطقه‌ی مهاجرپذیر به شمار می‌آید، افراد بسیاری با فرهنگ‌ها و باورهای مختلف در این کشور زندگی می‌کنند و شما به عنوان یک دانشجوی خارجی احساس غریبگی نخواهید کرد.

آیا تا به حال تجربه‌ی اخذ بورس تحصیلی در استرالیا را داشته‌اید؟ اگر تجربه‌ی زندگی و تحصیل در استرالیا را دارید، می‌توانید نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: uscollegeinternational

دیدگاهتان را بنویسید