تافل یا آیلتس؟ کدام آزمون برای من مناسب است؟

یکی از مهم‌ترین مدارکی که برای ادامه تحصیل، مهاجرت کاری و برنامه مهاجرتی در خارج از کشور نیاز است، داشتن مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس است. دانشجویان و متقاضیان زیادی وجود دارند که در انتخاب تافل یا آیلتس مردد هستند و نمی‌دانند، کدام آزمون بین‌المللی را متناسب با توانایی و نیازهای خود انتخاب کنند. این نکته را باید مد نظر داشته باشید که تافل یا آیلتس هر یک به عنوان یک مدرک بین‌المللی و معتبر در دنیا شناخته می‌شود و هیچ کدام ارزش بیشتری نسبت به دیگری ندارد ولی برخی از کشورها تافل را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر از کشورهای آیلتس را ترجیح می‌دهند.

آیلتس یا تافل، باید برای کدام یک اقدام کنید؟

در این نوشته قصد داریم تجزیه و تحلیل در مورد تفاوت بین آزمون‌های آیلتس و تافل برای دانشجویان بین المللی را بیان کنیم تا بتوانید براساس توانایی‌ها و نیاز خود تافل یا آیلتس را انتخاب کنید.

اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست، شما تقریباً همیشه باید یک آزمون مهارت زبان انگلیسی( تافل یا آیلتس) را به همراه درخواست خود برای تحصیل در خارج از کشور در یک دانشگاه انگلیسی زبان، ارائه دهید. دو آزمون پذيرفته شده زبان انگليسی در سراسر جهان، آزمون بين المللی زبان انگليسی (IELTS) و آزمون زبان انگليسی به عنوان زبان خارجی (TOEFL) است.

در حالی که هر دو سطح زبان انگلیسی شما را با دقت تست می‌کنند و در بیش از هزاران موسسه در سراسر جهان پذیرفته هستند، این دو آزمون در رویکرد، ساختار و معیارهای تدریس متفاوت هستند، بنابراین شما باید به دقت فکر کنید که کدام یک از آن‌ها را انتخاب می‌کنید.

راهنمایی‌های مطرح شده در این نوشته تفاوت‌های و ویژگی‌های تافل یا آیلتس را به صورت کامل توضیح می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب‌‌تر است.

آزمون آیلتس چیست؟

آیلتس یک آزمون زبان انگلیسی است که برای مقاصد آموزشی، مهاجرت و شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بیش از ۱۰،۰۰۰ موسسه در ۱۴۰ کشور جهان پذیرفته شده است. آیلتس به طور مشترک توسط انجمن بریتانیا IDP، آیلتس استرالیا و ارزیابی انگلیسی کمبریج برگزار می‌شود. آیلتس آزمون بین المللی زبان است، به این معنی که شما می‌توانید از هر دو گویش انگلیسی یا آمریکایی استفاده کنید. بسته به شرایط ورودی برنامه تحصیلی مد نظر شما، ممکن است لازم باشد که در امتحان آکادمیک یا عمومی آیلتس شرکت کنید.

آزمون آیلتس

تافل چیست؟

آزمون تافل به دنبال تست توانایی شما برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی به طور خاص در محیط‌های آکادمیک، دانشگاهی و کلاس درس است. این آزمون در بیش از ۸,۵۰۰ موسسه در ۱۳۰ کشور، از جمله بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و استرالیا، و هم‌چنین تمام ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا پذیرفته شده است. تافل توسط سرویس آزمایشی آموزشی که سازمانی مبتنی بر ایالات متحده است، اداره می‌شود و به همین دلیل به زبان انگلیسی آمریکایی برگزار می‌شود. این آزمون بیشتر توسط موسسات آمریکایی مورد توجه قرار می‌گیرد.

آزمون تافل

تفاوت‌های عمومی تافل و آیلتس

به غیر از تفاوت در سبک‌های مختلف آزمون، سوالات امتحان تافل تقریباً به طور کامل چند گزینه‌ای هستند، در حالی که در امتحان آیلتس شما نیاز دارید به به طیف وسیعی از انواع پرسش‌ها مانند پاسخ چند کلمه‌ای، پر کردن جای‌خالی‌ها و پاسخ‌های کوتاه پاسخ دهید. زمان امتحان آیلتس کوتاه‌تر از امتحان تافل است، تقریبا ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه در مقایسه با ۳ ساعت.

نحوه برگزاری آزمون تافل و آیلتس

فقط یک نوع آزمون تافل وجود دارد که به طور کامل با استفاده از کامپیوتر انجام می‌شود، در حالی که دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد که هر دو بر روی کاغذ انجام می‌شوند. دانشجویانی که برای برنامه‌های آموزشی و تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی اقدام می­کنند، باید امتحان آکادمیک آیلتس را بدهند، در حالی که امتحان عمومی آیلتس برای امور مهاجرت و برخی از نیازهای شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تافل یا آیلتس ؟

آیلتس و تافل از حالت‌های مختلف تفکر و حل مشکل برخوردار هستند. از آنجایی که تافل در درجه اول انتخاب چند گزینه‌ای است، دانش آموزان باید قادر باشند به صورت تحلیلی فکر کنند تا اختلاف بین گزینه‌ها را از بین ببرد. آیلتس نیاز به استفاده بیشتر از حافظه دارد و به مهارت‌های درک مطلب گسترده‌تری مربوط می‌شود، زیرا دانش آموزان با سبک‌های مختلف سوالات مواجه می­شوند.

ساختارهای آزمون بین آزمون‌های تافل یا آیلتس چیست؟

تفاوتی نمی‌کند که شما آزمون تافل یا آیلتس را انتخاب کنید. در هر یک از آزمون‌‌های‌ تافل یا آیلتس ۴ مهارت صحبت کردن، نوشتن، خواندن و شنیدن مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

مهارت صحبت كردن در آزمو‌ن‌های تافل یا آیلتس

در حالی که هر دو آزمون یک بخش مربوط به صحبت کردن دارند، در آزمون آیلتس این ارزیابی به صورت رو در رو با یک امتحان‌گر انجام می‌گردد. در امتحان تافل، شما به ۴ سوال از طریق یک میکروفون پاسخ خواهید داد که ضبط شده و بعداً به یک گروه متشکل از ۶ داور ارسال می‌شود. در بخش اسپیکینگ تافل ۱ سوال independent  و ۳ سوال Integrated  دارید.  نمره مربوط به صحبت کردن در آزمون آیلتس شما تنها توسط یک امتحان‌گر تعیین خواهد شد. آزمون آیلتس بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد و ممکن است لزوماً در همان روز با سایر بخش‌های امتحان نباشد، در حالی که تافل حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و همیشه در همان روز با سایر بخش‌های امتحان است.

در حالی که آزمون امتحان آیلتس دارای طیف وسیعی از لهجه‌های مختلف است که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، تافل تنها به لهجه ‌آمریکایی است.

آزمون تافل یا آیلتس

مهارت نوشتن در آزمون‌های تافل و آیلتس

بخش مربوط به نوشتن امتحان تافل به صورت تایپی است برخلاف آزمون آیلتس که بر اساس نوشتن روی کاغذ است. تافل نیاز به تکمیل دو بخش دارد که در اولین بخش از آن شما باید با استفاده از یک متن و گزیده سخنرانی در همان موضوع، یک پاسخ ۱۵۰-۲۲۵ کلمه‌ای بنویسید. برای بخش دوم، مقاله‌ای دارای ۵ پاراگراف بین ۳۰۰-۳۵۰ کلمه باید نوشته شود. تست نوشتن آزمون آیلتس نیز دارای دو قسمت است، در بخش اول شما نیاز به خلاصه کردن یا توضیح دادن اطلاعات ارائه شده در یک شکل، نمودار، جدول یا دیاگرام دارید. در مرحله دوم، شما باید یک پاسخ فوری ۲۰۰-۲۵۰ کلمه‌ای به یک دیدگاه یا استدلال ارائه دهید یا از شما می‌خواهد که به یک زبان خاص بنویسید.

مهارت خواندن در آزمون‌های تافل و آیلتس

آزمون خواندن برای هر دو امتحان کاملاً مشابه است، به طوری که آزمون خواندن تافل شامل ۳ تا ۴ بخش خواندن است که هر بخش شامل ۱۰ سوال است که هر کدام از مطالب تحصیلی که احتمالاً در یک کلاس درس روبرو می‌شوید، وقت دارید. شما باید به یک سری سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهید که میزان درک متن شما را نشان می‌دهد. در صورتی که متن‌های ریدینگ شما سه متن داشته باشد، شما باید به سوالات در ۵۴ دقیقه پاسخ بدهید ولی اگر سوالات شما به صورت لانگ فرمت باشد، شما دارای ۴ متن با ۴۰ متن خواهید بود و باید در زمان ۷۲ دقیقه به این سوالات پاسخ بدهید.

آزمون خواندن آیلتس دارای سه بخش است که هر کدام ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و متون علمی در مورد طبیعت هستند، اما با طیف گسترده‌ای از انواع سوالات که می‌توانند هر چیزی از “پر کردن جای خالی” تا “پاسخ کوتاه” باشند. این سوالات نیز برای سنجش میزان درک متن شما از زبان، ایده‌ها و سبک خاص استفاده شده در متن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مهارت شنیدن در آزمون‌های تافل و آیلتس

آزمون‌ها در بخش شنیدن کاملاً متفاوت هستند. تست شنیداری تافل بین ۴۱ تا ۵۷ دقیقه طول می‌کشد و شامل گوش دادن به گزیده‌ای از سخنرانی‌های دانشگاه یا مکالمات دانشگاهی می‌شود. در هنگام شنیدن شما نیاز به یادداشت برداری دارید و بعد از آن باید به مجموعه‌ای از سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهید. در بخش شنیدن آیلتس، دانش آموزان می‌توانند در هنگام گوش دادن، به سوالات پاسخ دهند و هم‌چنین باید به انواع مختلفی از پرسش‌ها و تمرین‌های با طول‌های مختلف پاسخ دهند.

سیستم نمره دهی در آزمون‌های تافل و آیلتس

بخش‌های گفتاری و نوشتاری تافل براساس نحوه نمایش آن‌ها به صورت کلی، از جمله محدوده واژگان، سبک نوشتاری و گرامر درجه‌بندی می‌شوند. در حالی که در آیلتس بر اساس نمرات جداگانه‌ای برای معیارهایی نظیر منطق استفاده شده، انسجام، گرامر و سلیس بودن شما در نظر گرفته می‌شوند. برای مثال، نمره مقاله‌ای با پیشرفت منطقی ایده‌ها، اما گرامر ضعیف در امتحان تافل بالاتر خواهد شد، در حالی که یک مقاله با گرامر و واژگان قوی که در بیان ایده ضعیف است با معیارهای آیلتس بهتر خواهد شد.

آیلتس در یک سیستم از ۱ تا ۹ درجه بندی می‌شود و امتیاز کلی شما به طور متوسط ​​نمرات جداگانه شما در هر چهار آزمون است. نمره کلی شما به نزدیک‌ترین نیم نمره گرد می‌شود، یعنی اگر میانگین شما ۲۵/۶ باشد، آن به نمره نهایی ۵/۶ تبدیل می‌شود. تافل یک آزمون واحد است که از ۱۲۰ امتیاز محسوب می‌شود.

در این نوشته سعی کردیم تا مهم‌ترین تفاوت بین تافل و آیلتس را بیان کنیم تا یک انتخاب آگاهانه‌ای بین تافل یا آیلتس داشته باشید. شما کدام آزمون بین‌المللی را انتخاب کرده‌اید؟ لطفن دلیل انتخاب خود را با ما در میان بگذارید.

41 پاسخ به “تافل یا آیلتس؟ کدام آزمون برای من مناسب است؟”

 1. الیزه گفت:

  تفاوت آزمون آیلتس و تافل

  اگر قصد مهاجرت، کار یا تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارید علاوه بر ترجمه رسمی مدارک مورد نیاز در دارالترجمه رسمی الیزه و ارائه به سفارت یا دانشگاه مربوطه معمولاً باید در آزمون تافل یا آیلتس شرکت کنید و نمره مورد قبول را کسب کنید.

  بسیاری از متقاضیان مهاجرت در خصوص تفاوت آزمون آیلتس و تافل دچار سردرگمی هستند.

  البته کاربرد آزمون آیلتس و تافل فقط در سطح مهاجرت نیست؛ شما حتی در کشور خود و به هدف ارتقاء سطح کاری و رزومه­ ی شخصی هم می توانید در آزمون آیلتس و تافل شرکت کنید.
  سوالی که در این مرحله مطرح می­شود این است که تفاوت آزمون آیلتس و تافل چیست و کدام را انتخاب کنید ؟

  برای اهداف مهاجرتی و تحصیلی ابتدا باید به سایت سفارت و دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید تا از آزمون مورد قبول آن­ها اطمینان حاصل کنید.

  تفاوت آزمون آیلتس و تافل و اینکه کدام را انتخاب کنید بستگی به کشور مقصد دارد.

  در ادامه به ­طور خلاصه به معرفی این دو آزمون می­پردازیم.

  هدف اصلی آزمون آیلتس و تافل ارزیابی چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه است.

  آزمون آیلتس (International English Language Testing System) ریشه بریتانیایی دارد و توسط دانشگاه کمبریج انگلستان و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می­شود. این آزمون به دو شکل جنرال و آکادمیک برگزار می­شود و همان­طور که از نام آکادمیک مشخص است این آزمون صرفاً برای هدف تحصیل در دانشگاه­های کشورهای انگلیسی زبان کاربرد دارد. این آزمون به­ صورت کاغذی و اخیراً در بعضی مراکز به­ صورت اینترنتی برگزار می­شود. نمره­ ی این آزمون از ۰ تا ۹ محاسبه می­شود و حداقل نمره­ ی قبول مورد دانشگاه ­ها ۷ است.

  در مقابل، آزمون تافل (Test of English as a Foreign language) )ریشه ­ای آمریکایی دارد و به دو صورت کاغذی ( PBT ) و اینترنتی (IBT) یا همان کامپیوتری (CBT) برگزار می­شود. این آزمون بیشتر کاربرد آکادمیک دارد و نمره ­ی آن معمولاً بین ۰ تا ۱۲۰ است.
  https://elizehtranslation.com/

 2. زهره گفت:

  سلام ببخشید چه مدت طول میکشه تا مدرک تافل یا ایتلس رو بگیریم.؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   این سوال خیلی کلی است. به عنوان مثال که پایه زبانی شما چقدر است؟ چقدر می‌توانید زمان بگذارید؟ چه منابعی را به چه کیفیتی مطالعه می‌کنید و چندین سوال دیگر
   استانداردهای مختلفی برای زبان وجود دارد که یکی از آنها استاندارد اتحادیه اروپا است که با نام cefr ( Common European Framework of Reference for Languages
   ( است.
   پیشنهاد می‌کنم تا به یک آموزشگاه معتبر در شهر خود مراجعه کنید و از آنها راهنمایی بخواهید.

 3. aida گفت:

  برای دادن ازمون ایلتس و یا تافل شما کدوم منابع را توصیه میکنید ککه بخونیم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   در حال حاضر من خودم درگیر آزمون آیلتس هستم و در واقع پیشنهاد خوب و دوستانه من اینه که از یک استاد زبان به صورت آنلاین یا استاد در آموزشگاه معتبر راهنمایی دریافت کنید. شاید نیاز باشه که در ابتدا به صورت گروهی در کلاس‌ها شرکت کنید ( برخی از آموزشگاه‌های معتبر به خاطر کرونا، آموزش آنلاین دارند ) یا اینکه برخی مهارت‌ها را یاد بگیرید.
   در پست زیر سعی کردیم تا منابع عالی برای تافل را معرفی کنیم. برای انتخاب و معرفی این پست زحمت زیادی کشیده شده است و به نظرم مطالب به درد بخوری دارد.
   منابع آزمون تافل

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   امکان دریافت فاند تحصیلی برای ارشد مجدد برای شما وجود دارد. برای بررسی بیشتر لطفاً رزومه خودتان را از طریق ایمیل به همکاران ما ارسال کنید، تا همکاران ما بعد از بررسی رزومه شما، بهترین پیشنهاد را ارائه دهند.

 4. فاطمه گفت:

  سلام وقت به خیر منابع ازمون ایلتس را هم قرار دهید.

 5. عبدالخالق کیا گفت:

  سوالم این است که آیا همین ۱۰ دانشگاه برتر دنیا که گفتین تافل را میپذیرد آیا آیلتس را نمی پذیرید ؟
  و یا میپذیرد و به تافل ارجحیت میدهد ؟

 6. عبدالخالق کیا گفت:

  سوالم این است که آیا همین ۱۰ دانشگاه برتر دنیا که گفتین تافل را میپذیرد آیا آیلتس را نمی پذیرید ؟
  و یا میپذیرد و به تافل ارجحیت میدهد ؟ کدام یک بهتره؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   در اکثر مواقع بلی مورد قبول است، در صورتی که تمایل داشته باشید تا اطلاعات بیشتری را در این مورد کسب کنید، کافی است به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و در مورد رشته و مقطع مورد نظرتان مطالعه کنید.

 7. احسان گفت:

  من میخواهم برم دانشگاه انگلستان کدوم ازمون بهتر برای این دانشگاه های انگلستان ایلتس یا تافل بهتره اگر جواب بدید ممنون میشم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما باید در آزمون آیلتس UKVI شرکت کنید ولی بهترین روش این است که به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید تا بدانید که چه مدرکی و چه نمره‌ای را قبول دارند.
   آزمون آیلتس UKVI یک آزمون امن برای دولت بریتانیا است که متقاضیان مهاجرت یا تحصیل در این کشور باید در آن شرکت کنند.

 8. Negar گفت:

  من میخوام تافل شرکت کنم و لیسانس مهندسی کامپیوتر دارم حداقل چه نمره ای تافل میخوان کشور ها برای این رشته یا کلا رشته های مهندسی

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   نسبت به مقطع، دانشگاه و کشور و … متفاوت است ولی شما می‌توانید با نمره ۹۰ یا ۱۰۰ می‌توانید پذیرش بگیرید.
   بهترین پیشنهاد این است که به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید تا بهترین اطلاعات و به روزترین را کسب کنید.

 9. Sogand86 گفت:

  سلام خسته نباشید من الان ۱۵ سالم هست و ۶ سال هست که زبان میرم معلممون گفته کلاس ایلتس و ثبت نام کنیم اگه ثبت نام کنیم چقدر طول میکشه مدرکش و بگیریم؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما باید بدانید که چه نمره‌ای نیاز دارید و الان در چه وضعیتی هستسد.
   برای اینکار می‌توانید در یک آزمون آزمایشی یا ماک شرکت کنید یا اینکه یک سری تست استاندارد آیتلس را بزنید تا از وضعیت فعلی خودتان آگاه شوید. در صورتی که سطح شما ادونس باشد می‌توانید با مطالعه معقول و یک برنامه خوب بین ۳ تا ۶ ماه نمره خیلی خوبی را کسب کنید، فقط باید این نکته را مد نظر داشته باشید که اعتبار این آزمون ۲ ساله است، بنابراین باید هنگامی آزمون دهید که مدرک آیتلس به درد شما می‌خورد.

 10. میرزالو گفت:

  سلام ،همسر من راننده هست و میخواهد به کانادا مهاجرت کند ،میشه مدرک toefl رو بگیره یا باید iteltsرو هم داشته باشه

 11. دینا گفت:

  برای چه کشور هایی آیلتس میخاد؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   در صورتی که تمایل داشته باشید برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید، باید مدرک زبان آیلتس آکادمیک یا تافل داشته باشید.
   البته در صورتی که برای کارشناسی برای برخی از کشورها اقدام کنید، نیازی به زبان انگلیسی نیست و شما باید مدرک زبان آن کشور را داشته باشید.

 12. عطیه گفت:

  سلام من میخوام مهاجرت شغلی داشته باشم و در پی اون تحصیلی
  کدوم بدردم میخوره آیلتس یا تافل؟!

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   متاسفانه درباره مهاجرت کاری اطلاعات کافی نداریم و بهتر است از سایر همکاران اطلاعات دریافت کنید.

 13. امیرحسین گفت:

  سلام من متوجه نشدم شما در پاسخ به یکی از مخاطبین گفتید که اعتبار آزمون ۲ سال هست؟ یعنی من بخوان الان مدرک زبان بگیرم بعد از دو سال دیگه نمیتوانم ازش استفاده کنم و دوباره باید آزمون بدم و مدرک بگیرم؟ چرا؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بلی درست است.
   شما زبان را فراموش خواهید کرد و این قانونی است که برای آیلتس، تافل و حتی دولینگو صادق است.

 14. فاطیما گفت:

  خسته نباشید عذر میخوام آیلتس جنرال فرصت شغلی خوب در ایران و داره یعنی خوبه یا صرفا جهت مهاجرت و تحصیل در خارج کشو به درد میخوره؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   تا جایی که من تجربه دارم، هیچ کاربردی در ایران ندارد، چون اگر برای سازمان خاصی بخواهید، در صورت درخواست نوع مدرک را مشخص می‌کند برای نمونه در برخی از مواقع MSRT را که آزمون زبان انگلیسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است را درخواست می‌کنند یا تسلط به زبان انگلیسی را درخواست می‌کنند.
   پیشنهاد می‌‌کنم قبل از اقدام برای آیلتس از الزام آن برای محیط کاری خودتان مطمئن شوید.
   البته در برخی موارد آموزشگاه‌های زبان انگلیسی از شما نمره آیلتس درخواست می‌کنند که در اغلب موارد هم نمره آیلتس آکادمیک مد نظر قرار گرفته می‌شود.

 15. سروش گفت:

  سلام اگه بخوای توو آموزشگاه های زبان ایران تدریس کنی باید آیلتس بگیری یا تافل؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   این مورد بستگی به آموزشگاه دارد. شما باید با آموزشگاه مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید تا اصلاً مدرک درخواست می‌کنند یا نه.
   اگر مدرک هم بخواهند تفاوتی بین آیلتس و تافل نیست و شما می‌توانید برای هر ۲ مورد اقدام کنید.

 16. Mahdavi گفت:

  سلام برای تحصیل در کشور فرانسه بجز خود زبان فرانسوی ایلتس پذیرفته ترهست یا تافل؟ کدوم کاربرد بیشتری داره؟؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   تفاوتی بین آیلتس با تافل وجود ندارد و شما باید رزومه خودتان را ارتقا دهید.
   فقط باید مشخص کنید که برای چه مقطعی می‌خواهید.
   در صورتی که تمایل داشته باشید برای مقطع کارشناسی بخوانید نیازی به مدرک زبان انگلیسی ندارید و با مدرک فرانسه می‌توانید پذیرش بگیرید.

 17. مهدی گفت:

  اگر قصدمون مهاجرت به آمریکا باشه داشتن مدرک ایلتس با نمره خوب کفایت میکنه یا حتما باید تافل باشه ؟ و اینکه جفتش مدرکش بگیریم بهتره ؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   تفاوت چندانی بین آیلتس و تافل نیست و معادل‌ سازی می‌شود، البته برخی معتقد هستند که برای آمریکا تافل بهتر است، بهترین پیشنهاد این است که به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید تا معادل آیلتس و تافل را مشاهده کنید و بعد تصمیم بگیرید.

 18. فرههدرشتیانی گفت:

  استفاده کردم ممنونم.البته میخواه مدرک بگیرم وددرایران یاکشورهایهمسایه آنلاین تدریس کنم

 19. مریم گفت:

  اگر پایه زبانم خیلی ضعیف باشه چقد طول میکشه به سطح امتحان تافل برسم؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   نمی‌توان یک شاخص ثابت بیان کرد.
   بستگی به سطح زبان، نمره تافل مورد نظر، هوش، میزان مطالعه روزانه و … دارد.
   در صورتی که صفر باشید و بتوانید هر روز چندین ساعت مطالعه داشته باشید و از راهنمایی یک استاد خوب هم بهره‌مند شوید، می‌توانید بین ۱ تا ۱.۵ سال به سطح تافل برسید و بعد به کلاس تافل بروید.

 20. نلی گفت:

  سلام وقت بخیر من اگر بخوام با ویزای شغلی مهاجرت کنم امریکا تافل بگیرم بهتره یا آیلتس ؟
  و بعد یه سوال اینکه من حتما میخوام با لهجه آمریکایی یاد بگیرم و آیلتس با لهجه انگلیسی هست ممکنه راهنمایی کنین چیکار کنم ؟؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   اکثر کشورها برای مهاجرت کاری، مدرک زبان درخواست نمی‌کنند، باید شرایط شرکت و کشور مد نظرتان را مطالعه کنید.
   شما می‌توانید از منابع با لهجه آمریکایی استفاده کنید.

 21. muhadese.h16@gmail.com گفت:

  سلام من میخوام بورسیه تحصیلی کره جنوبی رو بگیرم بنظرتون مدرک آیلتس داشته باشم خوبه یا مدرک تافل؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   برای چه مقطعی می‌خواهید اقدام کنید؟ اگر قصد شما مقطع لیسانس است، احتمال دریافت بورسیه تحصیلی کم است و باید مقاطع بالاتر اقدام کنید. در مورد آیلتس یا تافل هم باید به سایت دانشگاه مد نظرتان سر بزنید تا بدانید که کدام آزمون را قبول می‌کنند. اکثر دانشگاه‌ها هر ۲ مدرک را قبول می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید