افسانه‌های رایج بین مردم درباره تحصیلات عالی در خارج از کشور

در این نوشته سعی می‌کنیم به ‌سوالات رایج که در میان دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات عالی خارج از کشور پرسیده می‌شود، جواب مناسبی را ارائه دهیم

افسانه‌های مشترک درباره رفتن به مدارس و دانشگاه‌های آموزش عالی در خارج از کشور و داشتن تحصیلات عالی وجود دارد. عموماً در انتخاب محل تحصیل در مقطع دکترا اغلب متقاضیان احساس نیازی به در نظر گرفتن دانشگاه‌های خارج از کشور نمی‌کنند. این شاید به دلیل عدم وجود اطلاعات کافی در مورد یک فرهنگ یا عدم توضیحات کافی در سایت‌های مختلف می‌باشد. به ‌همین دلیل اغلب دانشجویان از مطالعه‌ی گزینه‌های تحصیل در خارج از کشور در مقاطع تحصیلات عالی خودداری می‌کنند.

با این حال به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورت تمایل از گزینه‌های در دسترس برای تحصیل در مقاطع تحصیلات عالی در سایر کشورها استفاده کنید. ممکن است برنامه‌ی تحصیلی مناسب با شرایط خود پیدا کنید. به همین دلیل است که شما نباید از افسانه‌های رایج در مورد رفتن به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خارج از کشور و داشتن تحصیلات عالی با شرایط برتر در آنجا خسته و ناامید باشید.

در زیر سعی می‌کنیم به ‌سوالات رایج که در میان دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در خارج از کشور پرسیده می‌شود بپردازیم و برای آن‌ها جواب‌های مناسبی ارائه کنیم.

آیا من برای ادامه‌ی تحصیل خود در سایر کشورها نیاز دارم که زبان دوم یاد بگیرم؟

اگر شما به دنبال ادامه‌ی تحصیل در مقاطع تحصیلات عالی در خارج از کشور هستید و می‌خواهید در دانشگاهی تحصیل کنید که دروس در آن به‌ صورت انگلیسی برگزار می‌شود، شاید فکر کنید تنها گزینه‌هایی مانند انگلستان، استرالیا، کانادا، نیوزیلند و ایالت متحده آمریکا می‌تواند محل مناسبی برای تحصیلات عالی شما باشد. در صورتی که باید بدانید بسیاری از کشورهای غیر انگلیسی زبان، از زبان انگلیسی برای آموزش در دانشگاه‌های خود استفاده می‌کنند، تا بدین ترتیب بتوانند برترین دانش آموختگان را از سراسر جهان جذب دانشگاه‌های خود کنند. به عنوان مثال در دانشگاه‌های علوم اقتصادی در کشور فرانسه مانند انواع دانشکده‌های تجارت و رشته‌های مربوط به آن، برنامه‌های کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. هم‌چنین در طول برگزاری این ترم‌ها، کلاس‌های پشتیبانی زبان برای دانشجویانی که مایل به یادگیری زبان فرانسه هم هستند تشکیل می‌شود.

برخی از دانشکده‌های علوم تجاری با دانشگاه‌های کشورهای همسایه هم همکاری می‌کنند. برای مثال مدرک کارشناسی مدیریت- با درجه سه گانه اروپایی-  برنامه‌ی آموزشی به‌ نام  “گرند اکولیک” است که به طور کامل به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. این برنامه قابل ارائه در سه دانشگاه بزرگ اروپا می‌باشد. از طرف دیگر دوره‌ی مدیریت دو ساله که توسط مدرسه تجارت “لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ” و دانشکده‌ی مدیریت اجرا می‌شود، هم کاملاً به صورت انگلیسی برگزار می‌گردد. این دانشگاه‌ها شما را به فرانسه و آلمان می‌برند و در چهار تخصص اصلی: امور مالی، امور بازاریابی، استراتژی و توسعه شرکت‌ها به شما آموزش می‌دهند. خاطر نشان می‌کنیم تمامی این چهار رشته به‌زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

کیفیت آموزش مدرسه یا دانشکده مورد نظر برای اغلب افراد بسیار مهم است. آیا تضمینی بر کیفیت آموزش ارائه شده در مدارس و موسسات آموزش عالی وجود دارد؟

تنها به این دلیل که شما با سیستم آموزشی آن کشور آشنایی زیادی ندارید به این معنی نیست که استاندارد آموزش در دانشگاه‌های آن کشور کم‌کیفیت‌تر از آنچه که شما فکر می‌کنید، می‌باشد. در واقع مقاصد آموزشی بسیار زیاد و شگفت‌انگیزی در سراسر نقاط جهان وجود دارد و این چیزی است که از طریق گسترش جغرافیایی موسسات در رتبه بندی جهانی دانشگاه‌ها  ” QS”  در سال ۲۰۱۸ ثابت شده است. اروپا به تنهایی ۳۶۹ دانشگاه از رتبه‌های برتر امسال را به خود اختصاص داده است. برخی از این دانشگاه‌ها جزء معتبرترین و قدیمی‌ترین موسسات آموزش عالی در جهان می‌باشند. این منبع می‌تواند جای مناسبی برای شما باشد تا از طریق آن به‌ رده بندی موسسات آموزش عالی که در نظر دارید دسترسی پیدا کنید. شنیدن این منابع می‌تواند در انتخاب درست شما برای مقاصد آموزش عالی‌تان کمک کند. برای مثال دانشکده‌ی تجارت املیون، برنامه‌های کارشناسی ارشد خود را در امور مالی و مدیریت به ترتیب با رتبه های ۹ و ۱۲ در جهان در رتبه‌بندی کسب و کار سال ۲۰۱۸ به ثبت رسانده است. رتبه‌هایی که در نوع خود شگفت انگیز هستند.

تحصیل در خارج

آیا مسافرت در مقایسه با تحصیل راه جالب‌تری برای کشف جهان نیست؟

راه‌های دیگری هم برای دیدن جهان و کشف کشور‌های جدید وجود دارد. راه‌هایی که باعث می‌شود شما در مورد کشورهای مختلف مطالعات زیادی داشته باشید و طیف وسیعی از تجربیات جدید را به دست بیاورید. شاید راه‌های بهتری هم وجود داشته باشد تا شما به جای حضور چند روزه در یک کشور بتوانید مدت زمان زیادی را برای شناخت فرهنگ تازه و داشتن تجربیات جدید و همین‌طور دیدن مکان‌های تازه در آن‌جا صرف کنید و از این اقامت سود و لذت بیشتری ببرید. تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور هم به‌ مانند این است که شما در تعطیلات خارج از کشور هستید و می توانید از اوقات سفرتان لذت بیشتری ببرید و در کنارش از مزایایی مانند داشتن شرایط زندگی بهتر و اوقات بیشتر لذت ببرید. هم‌چنین از این طریق شما می‌توانید با افراد محلی بیشتری دوست شوید، بیشتر از زمانی که در مسافرت هستید. این آشنایی‌ها و دوستی‌ها به نوبه خود تجربه‌ی شما را در امر شناخت یک کشور یا یک فرهنگ جدید، غنی‌تر می‌کند.

آیا تحصیلات عالی در خارج از کشور به شرایط استخدام من کمک خواهد کرد؟

این اتفاق از دهه‌های پیش مرسوم بوده است. اما با تغییر نگرش‌ها و افزایش کارها و روادید بین المللی امروزه این نگرش بیش از پیش قوی شده است. کارفرمایان بیشتر مایل به جذب و استخدام کارکنانی هستند که تحصیلات خارج از کشور داشته‌اند. در حقیقت شما به سختی می‌توانید کارفرمایی را پیدا کنید که از طریق تجارت بین الملل نخواهد به جاهای بالاتری برسد و طبیعی است که در این پروسه استخدام کارکنانی منطقی خواهد بود که با زبان خارجی و جغرافیای کشورهای دیگر و همین‌طور روابط بین الملل آشنایی داشته باشند. از مهم‌ترین بخش‌های تجارت بین الملل می‌توان به‌ داشتن دانش زبان خارجی و آگاهی از فرهنگ و طرز نگرش مردمان کشورهای دیگر اشاره کرد.

در واقع بر اساس مطالعات دهه‌های اخیر نرخ بیکاری دانش آموختگانی که ۵ سال از فارغ التحصیلی آن‌ها و شرکت‌شان در برنامه ارسموس گذشته، ۲۳ درصد کمتر از هم‌سالان و هم موقعیت‌های خود که دارای تجربیات بین‌المللی نبوده‌اند، می‌باشد.

آیا مهاجرت من برای چند سال به خارج از کشور می‌تواند بر روی روابط من در هنگام بازگشت به خانه تاثیر بگذارد؟

شاید با رفتن شما به خارج از کشور این احساس در اطرافیان شما ایجاد شود که شما به دوستان و خانواده خود پشت کرده‌اید اما باید باور داشته باشید که اصلاً اینطور نیست. اگر شما در یک رابطه‌ی عاطفی هستید، باید بدانید امروزه ارتباط بسیار راحت‌تر و کم هزینه‌تر نسبت به قبل شده است. از طریق اینترنت برای شما امکانات بسیار زیادی فراهم شده است. به ‌یاد داشته باشید اگر شما بتوانید با یک صحبت صادقانه و گفتن اهداف خود به صورت واضح و چشم‌اندازتان نسبت به آینده با دوست، خانواده یا شریک عاطفی‌تان می‌توانید نتیجه بهتری بگیرید و این نقطه نظر غلط و احساسی را حذف کنید.

البته داشتن یک ارتباط عادی و معمولی از هزاران کیلومتر فاصله به نظر سخت می‌آید، ولی کارها و چیزهای کوچکی مانند فرستادن هر از گاهی یک مسیج برای صبح بخیر گفتن یا فرستادن هدیه‌ها و کارت پستال‌های زیبا و کوچک می‌تواند به آن‌ها احساس حفظ امنیت رابطه را بدهد. می‌توانید با خانواده، دوستان یا شریک عاطفی‌تان برنامه‌های خاصی را برای دیدار رو در رو هماهنگ کنید، استفاده از اپ‌هایی مانند اسکایپ یا سایر برنامه‌هایی که از طریق وب کم و به صورت تصویری بتوان با آن‌ها ارتباط برقرار کرد، می‌تواند بسیار موثر باشد. به‌ یاد داشته باشید در فاصله‌های بسیار دور زمان‌بندی اوقات شبانه روز بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید