تحصیل در آلمان به زبان آلمانی : شرایط و مدارک مورد نیاز

کشور آلمان با کشورهای دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه و بلژیک همسایه است و مرز مشترک دارد. جمعیت کشور آلمان در سال ۲۰۲۰ در حدود ۸۳.۲۴ میلیون نفر است که به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور قاره اروپا شناخته می‌شود. هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه‌های باکیفیت آلمان می‌شوند و تجربه تحصیل در آلمان به زبان آلمانی یا انگلیسی را کسب می‌کنند. در این نوشته قصد داریم درباره شرایط تحصیل در آلمان به زبان آلمانی، هزینه زندگی در آلمان و دانشگاه‌های آلمان صحبت کنیم.

کشور آلمان

نظام سیاسی در آلمان جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است و ۱۶ ایالت دارد که این ایالت‌ها قادر هستند تا به صورت مجزا عمل کنند. آلمان به عنوان یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود و ثروتمندترین کشور عضو اتحادیه اروپا است. آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپا را دارد و صنعت خودروسازی در آلمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از مهم‌ترین کارخانه‌های اتومبیل‌سازی در آلمان می‌توان به مرسدس بنز، بی‌ام‌و، پورشه، آئودی و فولکس واگن اشاره کرد.

بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای آلمان عبارت است از: برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت که برلین پایتخت آلمان است.

شرایط تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

آب‌وهوای آلمان

آلمان دارای آب‌وهوای معتدل است که از اقیانوسی در شمال تا قاره‌ای شرق و جنوب شرقی معتبر است. طیف نوع هوا در زمستان در آلمان از سرد در رشته‌های آلپ جنوبی تا خنک و عموماً ابری با بارندگی محدود است، این در حالی است که تابستان‌های آلمان می‌تواند از گرم‌ و خشک تا خنک و بارانی متغییر باشد.

آلمان ترکیبی از دشت، جنگل، کوه، ساحل و تعدادی جزیره، باتلاق و دریاچه است.

چرا آلمان یک کشور مناسب برای زندگی است؟

سیستم بهداشتی بسیار کارآمد، نرخ بیکاری پایین، نرخ جرم و جنایت بسیار کم، امنیت بالا و مواردی مشابه سبب شده است تا رضایت مردم از زندگی در آلمان بالا باشد و افراد زیادی کشور آلمان را برای ادامه زندگی یا تحصیل خود انتخاب کنند.

مزایا و معایب زندگی در آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

– تحصیل رایگان

– هزینه پایین زندگی در آلمان

– دانشگاه‌های باکیفیت

– استاندارد و رفاه بالای زندگی در آلمان

– کشوری زیبا، باطبیعت فوق‌العاده و تاریخی

– حمل و نقل عمومی فوق‌العاده

– آب لوله کشی خوب

– امکان رانندگی با سرعت بالا

– احترام به قوانین توسط شهروندان

– افراد منظم و وقت‌‌شناس

– نرخ پایین جرم و جنایت

معایب زندگی در آلمان

– امکان سفر به کشورهای اروپایی با ویزای دانشجویی

– امکان پیدا کردن شغل مناسب بعد از فارغ‌التحصیلی

– هزینه بالای مسکن

– عدم تسلط اکثر افراد به زبان انگلیسی

– مسلط بودن به زبان آلمانی جهت پیدا کردن شغل

– نبودن کولر گازی

– بورکراسی اداری

– غذاهای سنتی بسیار چرب

– پیدا کردن دوست آلمانی

– تحصیل رایگان در آلمان

خیلی از داوطلبان و متقاضیان این سوال را می‌پرسند که آیا تحصیل در آلمان رایگان است؟ جواب بلی است. براساس قانون اساسی کشور آلمان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور رایگان است و این قانون برای تمام مقاطع تحصیلی و دانشگاهی صادق است و تفاوتی بین دانشجویان آلمانی یا بین‌المللی وجود ندارد.

نکته مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که دانشگاه‌های آلمان براساس قوانین ایالتی هر ایالت قوانین مخصوص به خود را دارد و ممکن است فقط هزینه‌ای بابت کارهای اداری و بیمه دانشجویی و … دریافت کند و این هزینه چیزی در حدود ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو خواهد بود.

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

دوره کارشناسی در آلمان

دوره کارشناسی در آلمان اولین دوره دانشگاهی مانند بسیاری از کشورها است. دانش‌آموزان آلمانی که فارغ‌التحصیل مدارس آلمان هستند و توانسته‌اند مدرک دیپلم دریافت کنند، برای ورود به دانشگاه‌های آلمان باید دیپلم ۱۳ ساله دریافت کنند تا بتوانند اجازه تحصیل در دانشگاه را دریافت کنند.

برای ورود به دانشگاه‌های آلمان هیچ آزمون ورودی یا کنکوری برگزار نمی‌شود، بلکه دانش‌آموزان با توجه به نمره معدل و سایر موارد می‌توانند دانشگاه مورد نظرشان را انتخاب کنند.

رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی در آلمان

تنوع رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی در آلمان بسیار زیاد است و دانش‌آموزان می‌توانند براساس نوع دیپلم خود در رشته‌های مهندسی، علوم پزشکی، انسانی هنر و سایر رشته‌ها ادامه تحصیل دهند.

سیستم آموزشی در اکثر دانشگاه‌های آلمان به صورت تئوری- عملی است و دانشجویان حین تحصیل علاوه بر یادگیری مطالب تئوری، دوره‌های عملی و کارآموزی را هم طی می‌کنند که این سبب می‌شود تا در رشته خود مهارت‌های مورد نیاز ورود به بازار کار را کسب کنند.

انواع کارشناسی در آلمان

– کارشناسی رشته‌های هنر ( B.A )

– کارشناسی رشته‌های علوم طبیعی مانند زیست‌شناسی B.Sc

– کارشناسی رشته‌های عملی مانند مهندسی‌ها B.Eng

– کارشناسی رشته‌های حقوقی  LL.B

زبان تدرس شده در مقطع کارشناسی

در اغلب همه دانشگاه‌های آلمان زبان تدریس شده در آلمان به زبان آلمانی است و رشته‌ها و دانشگاه‌های بسیار معدودی هستند که در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. برای دریافت بورسیه تحصیلی و پذیرش از دانشگاه‌های آلمان شما باید مدرک زبان آلمانی خود را در سطح B2 ارائه بدهید. البته برخی از دانشگاه‌ها هستند که با مدرک B1 زبان آلمانی هم پذیرش می‌دهند ولی با توجه به رقابت بالا برای دریافت بورسیه تحصیلی، پیشنهاد می‌شود تا در صورت امکان حتی مدرک زبان آلمانی C1 ارائه دهید تا شانس دریافت بورسیه تحصیلی شما افزایش پیدا کند. چون همانگونه که بیان شد متقاضیان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی در آلمان از همه جای دنیا هستند و افرادی که رزومه خیلی خوبی داشته باشند، شانس دریافت بورسیه تحصیلی خواهند داشت.

آموزش زبان آلمانی در ایران

در مورد آموزش زبان آلمانی هم پیشنهاد می‌شود که آموزش‌های لازم را در ایران ببینید و در کلاس شرکت کنید، چون در حال حاضر علاوه بر اینکه آموزشگاه‌ها و موسسه‌های خوبی هستند و زبان آلمانی را تدریس می‌کنند، هزینه آموزش در ایران در مقایسه با آلمان ( به خاطر یورو بودن ارز ) بسیار پایین است و شما هزینه‌ای بابت هزینه اسکان خود نخواهید داد ولی اگر شما در آلمان مشغول به تحصیل شوید، مجبور خواهید بود حداقل در یک خوابگاه مستقر شوید و هزینه زندگی خود را هم پرداخت کنید.

نکته مهم دیگری که باید مد نظر داشته باشید این است که در تمامی کالج‌ها هم زبان تدریس آلمانی است و اگر شما تمایل داشته باشید تا در کالج‌های آلمان ادامه تحصیل دهید، مجبور به یادگیری و ارائه مدرک زبان آلمانی هستید تا بتوانید در کالج مشغول به تحصیل شوید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

آیا بدون مدرک زبان آلمانی می‌توانم پذیرش بگیرم؟

شانس دریافت بورسیه تحصیلی از آلمان چه در مقطع لیسانس و چه از کالج بدون مدرک زبان آلمانی بسیار کم است و هم‌چنین امکان رد شدن توسط افسر سفارت به دلیل نداشتن مدرک زبان آلمانی هم وجود دارد.

همانطور که در بالا بیان کردیم، به خاطر صرفه‌جویی در هزینه و البته زمان پیشنهاد می‌کنیم تا مدرک زبان آلمانی خودتان را در ایران کسب کنید.

در صورتی هم که شما بتوانید نظر آفیسر را جلب کنید و ویزا دریافت کنید و البته با فرض دریافت پذیرش از دانشگاه، شما باید ۱ سال در کالج بگذرانید تا بتوانید تسلط نسبی به زبان آلمانی کسب کنید، هزینه زندگی و کالج شامل بورسیه نمی‌شود و شما باید خودتان این هزینه را پرداخت کنید که همه داوطلبانی ایرانی توانایی پرداخت آن را ندارند.

تحصیل در دبیرستان های آلمان : معرفی بهترین دبیرستان‌ها و شرایط تحصیل

طول دوره کارشناسی در آلمان

طول دوره کارشناسی در آلمان بین ۳ الی ۴ سال و ۶ تا ۸ ترم تحصیلی است. اکثر دوره‌های لیسانس در آلمان ۳ سال هستند و در صورتی که شما بتوانید تمام واحدها را پاس کنید و ۱ سال هم به تحصیل خود ادامه دهید و زمینه تحقیقاتی داشته باشید، ۱ سال آخر به عنوان سال اول ارشد معادلسازی خواهد شد.

دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های آلمان

در صورتی که تمایل داشته باشید تا در یکی از دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهید، شرایط سختی وجود ندارد. شما باید شرایط سنی، نمره زبان و معدل خوبی داشته باشید تا بتوانید بورسیه تحصیلی در مقطع ارشد را دریافت کنید که در ادامه به صورت تفکیک شده شرایط دریافت بورسیه را بررسی می‌کنیم.

شرایط سنی

به طور کلی محدودیت سنی چندانی برای ادامه تحصیل در آلمان وجود ندارد و افراد با سن‌های مختلف می‌توانند برای ادامه تحصیل در آلمان شرکت کنند ولی در مورد شرایط سنی می‌توان گفت که محدودیت‌هایی از لحاظ ویزا و سفارت آلمان وجود دارد. به طوری که افراد می‌توانند تا سن ۲۲ یا ۲۳ سال برای کالج اقدام کنند و این بدین معنی است که اگر می‌خواهند برای مقطع کارشناسی اقدام کنید، باید زیر ۲۵ سال سن داشته باشید.

پیشنهاد می‌شود که در صورت امکان در سن پایین و با رزومه خوب اقدام به اپلای کنید، چون در این صورت شانس شما برای دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی بیشتر خواهد شد. شرایط بیان شده درباره سن یک تجربه کلی است و نسبت به هر شخص و رزومه آن متفاوت است و خیلی بستگی به نظر آفیسر دارد.

نمره زبان

همانگونه که بیان شد دانشگاه‌های آلمان هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و شما می‌توانید با ارائه مدرک زبان مرتبط پذیرش و بورسیه تحصیلی دریافت کنید. برای تحصیل در آلمان به زبان آلمانی داشتن مدرک زبان آلمانی B2 ضروری است و هر چه نمره زبان شما بالاتر باشد، شانس دریافت بورسیه تحصیلی شما هم بیشتر خواهد بود.

برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی هم داشتن نمره آیلتس ۶.۵ ضروری است.

البته ممکن است که برخی از دانشگاه‌ها سطح زبان B1 را هم قبول کنند ولی با توجه به اینکه اگر شما به زبان آلمانی یا انگلیسی تسلط کافی نداشته باشید، در درس‌های ارائه شده در دانشگاه‌ و زندگی در جامعه و تعامل با افراد دچار مشکل خواهید شد.

نمره معدل

در صورتی که بخواهید از دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی بورسیه تحصیلی دریافت کنید، باید معدل دیپلم بالای ۱۷ داشته باشید. هرچه نمره معدل شما بیشتر باشد، شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی هم بیشتر خواهد بود.

ممکن است برخی از دانشگاه‌ها با معدل کمتر از ۱۷ هم بورسیه تحصیلی ارائه دهند که در این صورت باید تلاش کنید این دانشگاه‌ها را شناسایی کرده و برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

داوطلبانی ایرانی که علاقه‌مند به تحصیل در آلمان به زبان آلمانی در مقطع کارشناسی هستند، می‌توانند به ۲ صورت وارد دانشگاه‌های آلمان شوند.

  1. دارندگان دیپلم نظام جدید و دارای مدرک پیش‌دانشگاهی: این افراد می‌توانند با ارائه مدرک دیپلم معتبر و مرتبط با رشته تحصیلی خود برای مقطع کارشناسی در آلمان اقدام کنند. با توجه به اینکه طول دوره دیپلم در آلمان ۱۳ ساله است، این افراد باید یک دوره کالج دانشگاه را در آلمان طی کنند و سپس می‌توانند وارد دانشگاه شوند. کالج‌ها برحسب رشته‌ها متفاوت است و در زمینه‌های مختلف مانند پزشکی، مهندسی و هنر و … است.
  2. افراد دارای دیپلم و ۱ سال درس خوانده در دانشگاه‌های ایران: این گونه افراد باید دارای مدرک دیپلم معتبر باشند و در صورتی که حداقل ۱ سال در دانشگاه‌های ایران نیز تحصیل کرده باشند و بیش از ۳۸ واحد دانشگاهی را با معدل بالای ۱۶ گذرانده باشند، می‌توانند بدون گذراندن دوره کالج وارد دانشگاه‌های آلمان شوند.

نکته مهم درباره گروه دوم این است که باید همان رشته یا رشته مرتبط و نزدیک به رشته تحصیلی‌ای که در دانشگاه‌های ایران خوانده‌اند را برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان انتخاب کنند. این در حالی است که گروه اول انتخاب‌های بیشتری برای ادامه تحصیل خود دارند.

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی

در مورد شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر شما از طریق کالج و گذراندن موفقیت‌آمیز دوره کالج و کسب نمره مورد نیاز وارد مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان شوید، شما قادر خواهید بود که براساس نمره FSP که در پایان کالج به دست می‌آورید و همچنین معدل دیپلم ایران خود رشته تحصیلی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در صورتی هم که شما در ایران به مدت ۱ سال تحصیل کرده باشید و حداقل ۳۸ واحد گذرانده باشید و در دوره کالج آلمان شرکت نکرده باشید، باید در همان رشته‌ای که در ایران تحصیل کرده بودید، در آلمان ادامه تحصیل دهید.

در اکثر مواقع امکان تغییر رشته در دانشگاه‌های آلمان بعد از ۱ سال تحصیل در آلمان وجود دارد و پیشنهاد می‌شود تا به صورت همزمان برای تغییر رشته و دانشگاه به صورت همزمان اقدام کنید. نکته بسیار مهم این است که شما براساس دیپلمی که از ایران گرفته‌اید حق انتخاب رشته دارید.

به عنوان مثال اگر شما در ایران دیپلم ریاضی و فیزیک داشته باشید، قادر خواهید بود تا در رشته‌های فنی و مهندسی ادامه تحصیل دهید و نمی‌توانید برای رشته‌های پزشکی یا مرتبط با علوم انسانی ادامه تحصیل دهید.

دانشگاه های پزشکی در آلمان : معرفی برترین دانشگاه‌ها، هزینه تحصیل و مدارک مورد نیاز

تحصیل رایگان در آلمان

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان بسیار محبوب است. ۳۵% دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های آلمان ثبت‌نام کرده‌اند، در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

دانشجویان ایرانی زیادی وجود دارند که در مقطع کارشناسی در آلمان مشغول به تحصیل هستند، چون آلمان از جمله معدود کشورهایی است که به داوطلبان ایرانی این امکان را می‌دهد که بعد از اخذ دیپلم در این کشور به صورت رایگان ادامه تحصیل دهید. برای دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان کافی است مدرک زبان آلمانی در سطح B2 داشته باشید و معدل دیپلم شما بالای ۱۸ باشد.

امکان ادامه تحصیل به صورت رایگان در آلمان از شعارهای نظام آموزشی آلمان است. امکان تحصیل در آلمان به زبان آلمانی و انگلیسی وجود دارد. از سال ۲۰۱۴ هم قانونی تصویب شده است و این اجازه را به دانشجویان بین‌المللی می‌دهد که مانند شهروندان آلمانی به صورت رایگان در دانشگاه‌های باکیفیت آلمان ادامه تحصیل دهند. طی تحصیل شما باید یک هزینه بسیار ناچیز برای کارهای ثبت‌نام و امور رفاهی دانشجویان می‌شود. نکته جالب در مورد تحصیلات تکمیلی این است که علاوه بر رایگان بودن این دوره‌ها شما مقدار کمی هم هزینه تحصیلی دریافت خواهید کرد.

هزینه زندگی در آلمان به صورت کامل و به تفکیک شهرها

تحصیل در مدارس آلمان

در حالت کلی مدارس آلمان به ۲ نوع بین‌المللی ( چندزبانه) و ایالتی تقسیم می‌شود. مدارس بین‌المللی برای مهاجران مناسب است و شما می‌توانید با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوید و در مقابل مدارس ایالتی برای افرادی که تسلط کافی به زبان آلمانی دارند یا می‌خواهند بهتر زبان آلمانی را یاد بگیرند مناسب است.

تحصیل در کالج

کالج در آلمان مانند یک پل بین تحصیلات متوسطه در کشورهای مختلف و تحصیلات عالی در دانشگاه‌های آلمان است. دوره کالج برای مطابقت تحصیلی کشورهای مختلف با سیستم تحصیلی در کشور آلمان است. طول این دوره ۱ ساله است و سرفصل دروس ارائه شده منطبق با رشته شما در دانشگاه است و هم‌چنین شما طی دوره کالج قادر خواهید بود تا تسلط بیشتری به زبان آلمانی پیدا کنید.

هزینه تحصیل در کالج‌های دولتی آلمان به صورت سالیانه ۵۰۰ یورو است و هزینه تحصیل در کالج‌های خصوصی به طور متوسط ۶ هزار یورو است. البته ممکن است هزینه کالج‌ها متفاوت باشد که برای اطمینان از هزینه و دانستن شرایط ادامه تحصیل در کالج‌های آلمان پیشنهاد می‌کنیم تا به سایت دانشگاه‌ها یا کالج مورد نظرتان مراجعه کنید و اطلاعات کافی و دقیق را به دست بیاورید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، تنوع بالای رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها است. علاوه بر آن هزینه تحصیل بسیار پایین است، داشتن آینده شغلی عالی از دیگر مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان است.

طول دوره تحصیلی در کارشناسی ارشد ۲ سال است و به ۲  زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می‌شود و شما قادر خواهید بود با داشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی به صورت رایگان در دانشگاه‌های آلمان ادامه تحصیل دهید.

برای اجازه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان شما به مدرک زبان C1 آلمانی نیاز دارید، البته ممکن است  شما بتوانید با نمره پایین‌تر پذیرش بگیرید، در واقع در روز مصاحبه داشتن نمره زبان B1 کافی است ولی شانس دریافت ویزا در اینصورت کاهش پیدا خواهد کرد. هر چه نمره زبان شما بیشتر باشد، شانس شما افزایش پیدا خواهد کرد.

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

مقطع دکترا در آلمان مانند بسیاری از کشورها یک دوره تحقیقاتی است که بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد. برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا باید یک استاد سوپروایزر مناسب پیدا کنید و از طریق مکاتبه نظر استاد را برای سوپروایزری تز دکترای خود جلب کنید. برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا باید علاوه بر مدرک فوق‌لیسانس در کشور آلمان، مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی معتبر را هم داشته باشید. برای تحصیل در آلمان به زبان آلمانی باید مدرک DSH یا Test DAF را داشته باشید و برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی هم می‌توانید مدرک آیلتس یا تافل داشته باشید. مانند سایر مقاطع تحصیلی تحصیل در مقطع دکترا در آلمان رایگان است و شما ملزم به پرداخت هزینه نیستید و حتی هزینه‌ای بابت کمک هزینه زندگی دریافت می‌کنید.

برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در آلمان به زبان انگلیسی هم باید نمره ۶.۵ آیلتس داشته باشید.

سوالات رایج درباره تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

آیا امکان ادامه تحصیل با دیپلم یازده ساله در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد؟

جهت ورود به دانشگاه شما باید مرک کامل دیپلم داشته باشید و بنابراین در ابتدا باید وارد کالج شده و بعد از اتمام آن می‌توان برای دوره مورد نظرتان وارد دانشگاه شوید.

آیا امکان تغییر رشته و عنوان تحصیلی در آلمان وجود دارد؟

تغییر رشته شانش شما برای دریافت بورسیه تحصیلی را به شدت کاهش می‌دهد و شما در یک صورت می‌توانید این تغییر رشته را توجیه کنید که سابقه کاری مرتبط داشته باشید.

آیا با داشتن گپ تحصیلی امکان دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد؟

ویزای آلمان به صورت سابجکتیو است و بخش مهمی از آن بستگی به نظر آفیسر دار. البته باید تلاش کنید تا گپ تحصیلی زیادی نداشته باشید و در صورت داشتن گپ تحصیلی تلاش کنید تا با مواردی مانند مقاله، سابقه کاری و … توجیه کنید.

آیا با مدرک دیپلم می‌توان در آلمان ادامه تحصیل داد؟

در صورتی که در ایران مدرک دیپلم گرفته باشید و تمایل داشته باشید تا در مقطع لیسانس در آلمان ادامه تحصیل دهید، شما باید در دوره فاندیشن شرکت کنید و مدرک دیپلم خودتان را با سیستم تحصیلی آلمان معادل‌سازی کنید و سپس وارد دانشگاه مورد نظرتان شوید.

آیا می‌توان به صورت رایگان به زبان انگلیسی در آلمان تحصیل کرد؟

بلی. برخی از دوره‌های تحصیلی در آلمان به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند که شما باید مدرک زبان انگلیسی را ارائه دهید و رزومه خوبی داشته باشید.

آیا می‌توان از رشته‌های پزشکی آلمان پذیرش گرفت؟

در حالت کلی شانس دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان در رشته پزشکی بسیار کم است. برای ورود به دانشگاه‌های آلمان هم باید در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظرتان شرکت کنید.

آیا امکان ادامه تحصیل به صورت رایگان در آلمان وجود دارد؟

بلی. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در آلمان تحصیل به صورت رایگان است که برای دانشجویان ایرانی که پشتوانه مالی چندانی ندارند، یک مزیت بسیار مهم به شمار می‌آید.

برای دریافت بورسیه تحصیلی چه مدارکی نیاز است؟

برای دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان برای مقطع لیسانس داشتن معدل دیپلم بالای ۱۷ و داشتن مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی در سطح B2 ( بسته به زبان تدریس شده در دانشگاه دارد ). البته این نکته را باید مد نظر داشته باشید که برخی از دانشگاه‌ها ممکن است با داشتن معدل یا نمره زبان کمتر به شما بورسیه تحصیلی دهند ولی با توجه به رقابتی بودن دانشگاه‌ها، پیشنهاد می‌شود که تلاش کنید تا رزومه خوبی داشته باشید، چون در این صورت شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی افزایش پیدا خواهد کرد.

آیا امکان ادامه تحصیل به صورت رایگان در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا وجود دارد؟

بلی. شما می‌توانید با داشتن رزومه خوب که شامل معدل تحصیلی، نمره زبان و مقاله ( برای مقطع دکترا ) است، این شانس را خواهید داشت تا به صورت رایگان در آلمان ادامه تحصیل دهید.

آیا مثل گذشته زمان انتظار برای دریافت وقت سفارت برای ایرانی‌ها بسیار طولانی است؟

خوشبختانه در حال حاضر زمان انتظار برای دریافت وقت سفارت زیاد چندان نیست و زمان آن بین ۳ تا ۴ ماه است.

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی و سهولت دریافت بورسیه تحصیلی

در صورتی که تمایل دارید تا در یک کشوری با استانداردهای بالای زندگی و دانشگاه‌های باکیفیت ادامه تحصیل دهید، کشور آلمان بی‌شک یکی از گزینه‌های شما خواهد بود. امکان ادامه تحصیل در آلمان به زبان آلمانی یک چالش بزرگ است، چون اکثر افراد در ایران در مدرسه، دانشگاه یا آموزشگاه‌های خصوصی زبان آلمانی را یاد نمی‌گیرند ولی یادگیری زبان آلمانی می‌تواند یک گزینه عالی هم به شمار بیاید، چون شما می‌توانید با تحصیل در آلمان به زبان آلمانی بورسیه تحصیلی دریافت کنید.

ادامه تحصیل به زبان آلمانی به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید در تمام مقاطع تحصیلی با یک رزومه معقول بورسیه تحصیلی دریافت کنید و به صورت رایگان در دانشگاه تحصیل کنید. این برای مقطع کارشناسی هم صادق است و باید این نکته را مد نظر داشته باشید که امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های انگلیسی زبان بسیار کم است و بهتر است و کشور آلمان یک گزینه بسیار جذاب برای شما است.

به خاطر کیفیت بالای دانشگاه‌های آلمان هم می‌توانید مطمئن شوید که می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی در همه کشورهای دنیا شغل مناسبی را پیدا کنید.

به نظر شما زندگی و تحصیل در آلمان چه معایب و مزایایی می‌تواند داشته باشد؟ آیا سابقه زندگی و تحصیل در آلمان را داشته‌اید؟ تجربه خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

در مورد تحصیل در آلمان به زبان آلمانی هر سوالی داشته‌ باشید، می‌توانید در زیر همین نوشته بپرسید تا در اسرع وقت سوالات شما را جواب دهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید