تحصیل در استرالیا بدون آیلتس: ۱۰ دانشگاه برتر استرالیا که نیازی به آیلتس ندارند

برای دانشجویانی که قصد تحصیل در استرالیا بدون آیلتس را دارند، دانشگاه‌های مشخصی وجود دارد که شرط وجود نمره تافل یا آیلتس در آن‌ها اختیاری است.

تحصیل در استرالیا رویای بسیاری از دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. یک پارامتر مشترک وجود دارد که بسیاری از ما ممکن است با این پارامتر مشکل داشته باشیم: زبان انگلیسی. معمولاً از دانشجویان بین الملل که خواستار اخذ پذیرش از یک دانشگاه در استرالیا هستند، انتظار‌ می‌رود تا آزمون‌های تافل یا آیلتس را با نمره مورد قبولی پشت سر بگذارند. این آزمون‌ها حداقل‌های مورد نیاز برای پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌های انگلیسی زبان است. آزمون‌های تافل و آیلتس برای ارزیابی مهارت‌های زبانی که عبارتند از مهارت‌های گفتاری، شنیداری، نوشتاری و مطالعه متن متقاضیان طراحی شده‌اند. اخذ نمره مورد قبول در این آزمون‌های برای دانشجویانی که در کشورهای غیر انگلیسی زبان تحصیل کرده و به دنبال تحصیلات تکمیلی در کشور استرالیا هستند، یک چالش بزرگ است. در اینجا لیستی از همه دانشگاه‌ها که امکان تحصیل در استرالیا بدون آیلتس را به دانشجویان‌ می‌دهند، ارائه شده است. توجه داشته باشید که بسیاری از دانشگاه‌های استرالیایی همانند دولت استرالیا، نمره آزمون PTE (آزمون انگلیسی Pearson) را به عنوان سطح تسلط زبان انگلیسی‌ می‌پذیرند.

تحصیل در استرالیا

شرایط تحصیل در استرالیا بدون آیلتس

برای دانشجویانی که قصد تحصیل در استرالیا بدون آیلتس را دارند، دانشگاه‌های مشخصی وجود دارد که شرط وجود نمره تافل یا آیلتس در آن‌ها اختیاری است. این دانشگاه‌ها یک فرصت عالی برای دانشجویان غیر انگلیسی زبانی است که رویای تحصیل در استرالیا را در سر دارند. در صورتی که زبان دانشجویان در مدارس متوسطه انگلیسی بوده باشد یا اینکه آن‌ها چند سالی را در کشورهایی که به زبان انگلیسی صحبت‌ می‌کنند به اتمام رسانده باشند، بعضا دانشگاه‌های استرالیایی شرط نیاز به مدرک زبان انگلیسی را نادیده‌ می‌گیرند. هم‌چنین در صورتی که مسئول دانشگاه کارشناسی دانشجویان گواهی کند که تسلط زبان انگلیسی آن‌ها خوب است، ممکن است برخی از دانشگاه‌ها دانشجو را بدون نمره تافل یا آیلتس پذیرش کنند.

در ادامه دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل در استرالیا بدون آیلتس را فراهم‌ می‌آورند، معرفی شده است.

۱- دانشگاه کوئینزلند (The University of Queensland)

دانشگاه کوئینزلند جزء دانشگاه‌های برتر کشور استرالیا است که در رتبه ۴۸ دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته است. شما‌ می‌توانید در صورتی که یکی از معیارهای زیر را داشته باشید، در دانشگاه کوئینزلند تحصیل نمایید.

A- تکمیل دوره تحصیلات متوسطه در یکی از کشور‌های زیر:

ساموآی آمریکا استرالیا باهاما باربادوس
بوتسوانا برمودا کانادا جزایر کوک
جزایر فالکلند فیجی جبل الطارق غنا
گرنادا گویان ایرلند جاماییکا
کنیا لسوتو لیبریا نائورو
زلاند نو نیجریه پاپوآ گینه نو ساموآ
سنگاپور جزایر سلیمان آفریقای جنوبی ترینیداد و نوباگو
انگلیس ایالات متحده زامبیا زیمباوه

B- داشتن مهارت‌های کافی برای زبان انگلیسی از طریق تجربه کاری پولی/ داوطلبانه برای حداقل پنچ سال در محیط حرفه‌ای که زبان گفتاری اصلی انگلیسی دارند.

دانشگاه کوییزلند استرالیا

۲- دانشگاه آدلاید (The University of Adelaide)

دانشگاه آدلاید در رتبه ۱۱۴ دانشگاه‌های برتر جهان قرار داشته و یکی از دانشگاه‌های برتر در کشور استرالیا است. در صورتی که شما قصد تحصیل در استرالیا بدون آیلتس را داشته باشید، می‌توانید بدون نمره تافل یا آیلتس برای دانشگاه آدلاید اقدام کنید در صورتی که یکی از شرایط زیر در مورد شما صادق باشد:

 • شما پذیرش مشروط از دانشگاه داشته باشید و دوره انگلیسی دانشگاه آدلاید را به اتمام برسانید.
 • اگر آخرین دوره خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشید (در این حالت باید آموزش و ارزیابی شما به زبان انگلیسی صورت گرفته باشد)

برای اخذ پذیرش، شما باید نامه تاییدیه‌ای از موسسه دوره قبلی‌تان تهیه کنید که در آن گواهی شود که شما دوره تحصیلی‌تان را به زبان انگلیسی گذرانده‌اید (هردوی آموزش و ارزیابی).

۳- دانشگاه نیو ساث ولز (The University of New South Wales)

دانشگاه نیو ساث ولز سومین دانشگاه برتر استرالیا است که در رتبه ۴۵ رده بندی جهانی قرار دارد. شما‌ می‌توانید از این دانشگاه بدون مدرک آیلتس پذیرش بگیرید اگر:

 • شما پذیرش مشروط از دانشگاه نیو ساث ولز داشته باشید و دوره زبان انگلیسی قبل از ترم آن‌ها را به اتمام رسانید.
 • شما هم‌چنین‌ می‌توانید نمره آزمون PTE یا مدرک انگلیسی کمبریج خود را ارسال نمایید: نمره‌های پیشرفته‌تر برای ارزیابی در عوض نمره تافل یا آیلتس.

۴-  دانشگاه مک کواری (Macquarie University)

دانشگاه مک کواری یکی دیگر از دانشگاه‌های زیر ۲۵۰ دانشگاه برتر دنیا است. اگر شما جزء افرادی هستید که خواهان تحصیل در استرالیا بدون آیلتس هستند، دانشگاه مک کواری یکی از گزینه‌های مناسب برای شما است. شما‌ می‌توانید برای پذیرش مشروط در دانشگاه مک کواری درخواست دهید. اگر همه معیارهای پذیرش به جز تسلط زبان انگلیسی را داشته باشید،‌ می‌توانید دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی در مرکز زبان انگلیسی دانشگاه مک کواری را بگذرانید.

۵- دانشگاه باند (Bond University)

دانشگاه باند یکی از ۵۰۰ دانشگاه برتر در جهان است. به عبارت دقیق‌تر این دانشگاه رتبه ۴۴۳ دانشگاه‌های برتر جهان را به خود اختصاص داده است. شما‌ می‌توانید سطح سوم EAP کالج دانشگاه باند (زبان انگلیسی برای کاربردهای آکادمیک) را قبل از شروع دوره تحصیلی خود به اتمام رسانده و صلاحیت پذیرش در این دانشگاه را به دست آورید.

دانشگاه باند استرالیا

۶- دانشگاه استرالیای جنوبی (The University of South Australia)

دانشگاه دیگری در استرالیا که در رتبه ۲۶۴ رده بندی جهانی قرار دارد، دانشگاه استرالیای جنوبی است. این دانشگاه یکی از انتخاب های اصلی دانشجویانی است که قصد تحصیل در استرالیا بدون آیلتس را دارند، زیرا که این دانشگاه در خصوص مدارک مورد نیاز زبان انگلیسی انعطاف زیادی دارد. شما‌ می‌توانید بدون داشتن مدرک آیلتس در صورتی که یکی از شرایط زیر را داشته باشید، اقدام به اخذ پذیرش از این دانشگاه نمایید:

 • امتیاز ۱۶۹ در گواهی‌نامه زبان انگلیسی پیشرفته (CAE) یا گواهی‌نامه تسلط زبان انگلیسی (CPE).
 • نمره کلی و تکی ۵۰ در آزمون PTE
 • سطح چهارم دوره زبان انگلیسی CELUSA
 • دوره TAFE SA
 • اتمام دوره متوسط در استرالیا
 • حداقل یک سال آموزش عالی در استرالیا
 • یک سال تحصیل در هر یک از تحصیلات متوسطه یا عالی در کشورهایی که توسط دانشگاه تعیین‌ می‌شود.

۷- دانشگاه کوئینزلند جنوبی (The University of Southern Queensland)

دانشگاه کوئینزلند جنوبی استرالیا (USQ) (University of Southern Queensland) دوره‌های آماده‌سازی علمی را برای دانشجویانی که صلاحیت اخذ پذیرش در یک دوره بدون مهارت زبان انگلیسی دارند، ارائه‌ می‌دهد. پس از تکمیل این دوره، پذیرش این دانشگاه به این افراد اعطا‌ می‌شود.

۸- دانشگاه صنعتی سوینبرن (Swinburne University of Technology)

دانشگاه سوینبرن در رتبه ۳۸۷ دانشگاه‌های برتر جهان جای گرفته است. شما‌ می‌توانید در صورتی که هر یک از شرایط زیر را دارا باشید، پذیرش دانشگاه سوینبرن را اخذ نمایید:

 • اگر دوره تحصیلات متوسط و یا تحصیلات عالی را در موسسه‌ای که زبان انگلیسی برای هر دوی امور آموزش و ارزیابی به کار گرفته‌ می‌شود، گذرانده باشید. شما نیاز به ارائه یک نامه تاییدیه خواهید داشت که این امر را گواهی کند.
 • اگر شهروند هر یک از کشورهای زیر باشید، نیاز به گواهی تسلط زبان انگلیسی نخواهید داشت:
 • دانمارک
 • هنگ کنگ
 • آلمان
 • هلند
 • نروژ
 • سوئد

اگر شما با موفقیت دوره زبان انگلیسی برای کاربردهای آکادمیک در دانشگاه سوینبرن را پشت سر گذاشته باشید، پس از آن‌ می‌توانید به طور مستقیم در دوره‌های دانشگاه صنعتی سوینبرن پذیرفته شوید.

۹- دانشگاه ویکتوریا (Victoria University)

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر استرالیا که امکان تحصیل در استرالیا بدون آیلتس را برای دانشجویان بین المللی فراهم می‌سازد، دانشگاه ویکتوریا است. در صورتی که شما یک مدرک تحصیلی از جایی که زبان اصلی آموزش آن زبان انگلیسی باشد داشته باشید، این دانشگاه ممکن است از شما مدرک آیلتس تقاضا نکند.

باید توجه کرد که بسیاری از دانشگاه‌هایی که دوره‌های زبان انگلیسی را در دانشکده‌های خود ارائه‌ می‌دهند، هزینه متفاوتی برای این دوره‌ها اخذ‌ می‌نمایند. این هزینه‌ها در شهریه، درخواست یا هزینه‌های آکادمیک شما گنجانده‌ نمی‌شود بلکه هزینه‌های جداگانه‌ای برای این دوره‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

مدرک آیلتس یا تافل ممکن است یک نیاز ضروری برای بسیاری از دانشگاه‌ها نباشد، اما پیشنهاد‌ می‌شود برای فرآیند اخذ ویزای خود حتماً اقدام به اخذ یکی از این مدارک نمایید.

دانشگاه صنعتی سوینبرن

شرکت در آزمون PTE با هدف تحصیل در استرالیا بدون آیلتس

در حالت کلی شرکت در آزمون آیلتس برای بسیاری از افراد که با یادگیری زبان انگلیسی مشکل دارند، کار دشواری است. از دلایل این امر می‌توان به شرایط اصلاح و نمره دهی مهارت‌های گفتاری و نوشتاری این آزمون اشاره کرد که توسط افراد و نه سیستم‌های کامپیوتری صورت می‌پذیرد. این امر موجب شده است که نحوه اصلاح و نمره دهی این مهارت‌ها تا حدودی به صورت سلیقه‌ای انجام شود. بنابراین ما به افرادی که تمایل به تحصیل در استرالیا بدون آیلتس دارند، شرکت در آزمون PTE را پیشنهاد می‌کنیم.

آزمون PTE یک آزمون آکادمیک کامپیوتر محور است که با هدف ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی برای افراد غیرانگلیسی زبان که خواستار تحصیل در خارج از کشور هستند، برگزار می‌شود. این آزمون مهارت‌های خواندن، نوشتن، شنیدار و گفتار متقاضیان را مورد سنجش قرار می دهد.

سوالات این آزمون اغلب دو مهارت را به صورت یکجا ارزیابی می کند، مثلاً مهارت‌های شنیداری و خواندن یا مهارت‌های خواندن و گفتاری. کل آزمون در یک جلسه برگزار شده و حدود ۳ ساعت به طول می‌انجامد. طریقه انجام آزمون از یک طریق سیستم کامپیوتری است. قسمت گفتاری آزمون نیز توسط کامپیوتر انجام می شود و صدای شما توسط میکروفن ضبط و برای نمره دهی به مرکز ارسال می‌گردد.

آزمون آکادمیک PTE یک آزمون چند سطحی مانند آزمون‌های آیلتس، تافل و TOEIC است. مزیتی که این آزمون دارد این است که شما نتیجه خود را در زمان کوتاهی، حدود پنج روز، دریافت می‌کنید. هزینه آزمون می‌تواند با توجه به کشور برگزار کننده در بازه ۲۱۰-۱۵۰ دلار متغیر باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت و مشاهده منابع آزمون آکادمیک PTE می توانید از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

https://pearsonpte.com

در جدول زیر مقایسه‌ای از آزمون‌های زبان انگلیسی مختلف برای ارائه دید بهتر در خصوص هر یک از این آزمون‌ها انجام شده است. این جدول مقایسه تقریبی بین آزمون‌های مختلف ارائه می‌دهد که همه این آزمون‌ها از سطوح تسلط چارچوب مشترک اروپایی (CEF) استفاده می‌کنند.

C2 C1 B2 B1 A2
آیلتس ۹-۸.۵ سطح ۵ PTE عمومی +۸۵ آیلتس ۸-۷ تافل iBT 120-110 سطح ۴ PTE عمومی ۸۴-۷۶ آیلتس ۶.۵-۵ تافل iBT 109-87 سطح ۳ PTE عمومی ۷۵-۵۹ آیلتس ۴.۵-۴ تافل iBT 86-57 سطح ۲ PTE عمومی ۵۸-۴۳

2 پاسخ به “تحصیل در استرالیا بدون آیلتس: ۱۰ دانشگاه برتر استرالیا که نیازی به آیلتس ندارند”

 1. امیر گفت:

  ببخشید دانشگاه نیازی به آیلتس نداره؟Queensland

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   با توجه به رشته و مقطع تحصیلی‌تان می‌توان به سایت دانشگاه سر بزنید تا اطلاعات به روز و دقیق را کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید