آیا تحصیل رایگان در استرالیا امکان‌پذیر است؟

آیا تحصیل در استرالیا رایگان است و امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان خارجی وجود دارد؟ این سوالی است که ممکن است برای بسیاری از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا را دارند، پیش بیاید. بیشتر دانشگا‌های کشور استرالیا دارای سطح علمی و کیفیت آموزشی بسیار بالایی هستند و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌تواند آینده‌ی تحصیلی و شغلی شما را تحت تاثیر قرار دهد و مسیرهای موفقیت در آینده را برای شما هموار کند. در این متن به شرایط تحصیل رایگان یا تحصیل ارزان در دانشگاه‌های کشور استرالیا خواهیم پرداخت و اطلاعات لازم را در این مورد در اختیار شما قرار خواهیم داد.

مزیت تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا

دانشگاه‌های استرالیا سالیانه دانشجویان بین‌المللی بسیاری را جذب می‌کنند. باید گفت که دانشگاه‌های استرالیا به عنوان یکی از سخاوتمندترین موسسه‌های آموزش عالی در کل جهان شناخته شده‌اند و امکانات رفاهی بسیاری را در اختیار دانشجویان بین‌المللی خود قرار می‌دهند. بیشتر دانشجویان خارجی که تجربه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند عنوان کرده‌اند که دانشگاه‌های کشور استرالیا بسیار سخاوتمند هستند و کمک هزینه‌های تحصیلی بسیاری را در اختیار دانشجویان خارجی خود قرار داده و هزینه‌های زندگی دانشجویان را تا اندازه‌ی زیادی تحت پوشش قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید: ویزای دانش آموزی استرالیا چیست؟ و شرایط و مدارک اخذ آن چیست؟

 

تحصیل در استرالیا رایگان

تحصیل در استرالیا رایگان

در کدام یک از دانشگاه‌ها تحصیل در استرالیا رایگان است؟

دانشگاه‌هایی که در مناطق ثروتمند استرالیای غربی و کوینزلند واقع شده‌اند به دانشجویان ساعی و ممتاز خود کمک هزینه‌های تحصیلی بسیاری را اعطاء می‌کنند و در برخی موارد امکان تحصیل رایگان را برای آنها فراهم می‌کنند. برای مثال دانشکده‌ی مهندسی دانشگاه کویینزلند به ۳۰ نفر از دانشجویان بین‌المللی خود کمک هزینه‌ی تحصیلی برای پرداخت شهریه‌ی دانشگاهی را به مبلغ ۳۰,۰۰۰ دلار در سال را اعطاء کرده است.

بیشتر دانشجویان خارجی که برای ادامه تحصیل به دانشگاه‌های کشور استرالیا مراجعه می‌نمایند، برای تحصیل در رشته‌های مهندسی مانند رشته‌ی مهندسی بیولوژیک، مهندسی عمران، مهندسی محیط زیست و مهندسی مکانیک کمک هزینه‌ی تحصیلی دریافت می‌کنند.

دانشجویان خارجی دوره‌ی تحصیلات تکمیلی نیز می‌توانند از کمک هزینه‌های تحصیلی دانشگاه وسترن استرالیا بهره‌‌مند شوند. دانشگاه وسترن استرالیا دارای چند برنامه‌ی کمک هزینه تحصیلی است و حدود ۹۰ برنامه‌ی کمک هزینه‌ی تحصیلی را برای دانشجویان مقطع دکترای خود در نظر گرفته است.

بیشتر بخوانید: شرایط اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی

 

دانشگاه‌های مختلف دیگر استرالیا نیز نسبت به اعطای بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان خارجی خود اقدام می‌کنند. برای مثال دانشگاه سیدنی هر سال ۳۰ مورد کمک هزینه‌ی پژوهشی را به دانشجویان بین‌المللی خود اهدا می‌کند که این کمک هزینه‌ی تحصیلی شهریه‌ی دانشگاهی و برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی را تا سقف ۲۰۰,۰۰۰ دلار تحت پوشش قرار می‌دهد.

یکی دیگر از دانشگاه‌هایی که کمک هزینه‌های تحصیلی خوبی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد، دانشگاه ملبورن استرالیا است. این دانشگاه هر سال ۱۵۰ کمک هزینه‌ی تحصیلی را برای دانشجویان نخبه و ممتاز خود در نظر می‌گیرد.

باید عنوان کرد که بورسیه‌های تحصیلی کشور استرالیا توسط دولت این کشور یا دانشگاه‌های استرالیا، به دانشجویان خارجی اعطاء می‌شوند. با این حال بیشتر کمک هزینه‌های تحصیلی دانشجویان خارجی توسط دولت کشور استرالیا تامین می‌شود. علاوه بر برخورداری از کمک هزینه‌های تحصیلی، دانشجویان خارجی می‌توانند از اجازه‌ی اقامت و اجازه کار در حین تحصیل و دیگر خدمات رفاهی بهره‌مند شوند. در برخی شرایط دولت کشور استرالیا یا دانشگاه، کل هزینه‌های مربوط به شهریه‌ی دانشگاه را تحت پوشش قرار می‌دهد. برای آگاهی از انواع بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط دولت کشور استرالیا و دانشگاه‌های این کشور، باید به وب سایت رسمی دانشگاه یا به وب سایت رسمی مربوط به بورسیه‌ی مربوطه مراجعه نمایید و اطلاعات لازم در مورد آنها را کسب کنید. شرایط و مدارک لازم برای اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی در دانشگاه‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف می‌تواند متفاوت از یکدیگر باشد. علاوه بر این، دولت استرالیا و دانشگاه‌های این کشور سوابق تحصیلی و شرایط دانشجو را برای  قبولی درخواست اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی و همچنین سقف  و نوع بورسیه‌ی تحصیلی را مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهند. داشتن سوابق تحصیلی عالی و تسلط به زبان انگلیسی می‌تواند نقش مهمی در موفقیت شما در اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی شود.

باید عنوان کرد با اینکه به طور کلی تحصیل در استرالیا رایگان نیست و دانشگاه‌های این کشور مبلغی را به عنوان شهریه‌ی تحصیلی تعیین می‌کنند، امکان تحصیل مقرون به صرفه و ارزان در این کشور وجود دارد. اگر بخواهیم هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا را با دانشگاه‌های کشورهای دیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم که ممکن است هزینه‌های مربوط به شهریه‌ی دانشگاه‌های استرالیا کمی گران‌تر از دانشگاه‌های کشورهای دیگر باشد. در این مورد باید گفت با اینکه تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا گران‌تر از تحصیل در دانشگاه‌های دیگر نقاط جهان است، دانشگاه‌های استرالیا خدمات رفاهی و کمک هزینه‌های تحصیلی بسیاری را برای تامین رفاه و آسایش دانشجویان بین‌المللی خود در اختیار آنها قرار می‌دهند. از طرف دیگر هزینه‌ی زندگی در بیشتر شهرهای استرالیا در مقایسه با شهرهای کشورهای دیگر پایین‌تر است و در عین حال ساکنان شهرهای کشور استرالیا از رفاه اجتماعی بسیار بالایی برخوردار هستند. در نتیجه تحصیل و زندگی در استرالیا می‌تواند برای دانشجویان خارجی مقرون به صرفه باشد. به همین دلیل تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا طرفداران زیادی دارد و سالیانه دانشجویان بین‌المللی بسیاری برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به استرالیا مهاجرت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: رتبه‌بندی دانشگاه های استرالیا براساس QS World University Ranking

آیا امکان اشتغال به کار در حین تحصیل برای دانشجویان خارجی وجود دارد؟

 

تحصیل و کار در استرالیا

تحصیل و کار در استرالیا

دولت کشور استرالیا  به منظور حمایت از دانشجویان خارجی علاوه بر اعطای کمک هزینه‌های تحصیلی مختلف، امکان اجازه‌ی کار را برای آنها فراهم می‌کند. حتی اگر تحصیل در استرالیا رایگان نباشد، دانشجویان می‌توانند با اشتغال به کار بخشی از هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی خود را تامین کنند. شرایط اشتغال کار برای دانشجویان مقطع کارشناسی و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی متفاوت است. دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه‌ی کار تا سقف ۲۰ ساعت در هفته را دارند. این دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل مشغول به کار پاره وقت شوند. باید اضافه کرد که در طول تعطیلات تابستانی، تعطیلات میان ترم و تعطیلات رسمی دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند به صورت تمام وقت و بدون محدودیت زمانی مشغول به کار شوند. امکان اجازه‌ی کار دانشجویان مقطع کارشناسی از اولین روز شروع سال تحصیلی آنها آغاز می‌شود. دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی یعنی دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند در حین تحصیل مشغول به کار تمام وقت شوند و محدودیت ساعتی برای اشتغال به کار آنها در حین تحصیل وجود ندارد. بنابراین دانشجویان می‌توانند بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کشور استرالیا را تأمین کنند. علاوه بر این، امکان اجازه‌ی کار برای اعضای خانواده دانشجو، توسط دولت کشور استرالیا فراهم شده است.

تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا می‌تواند یک تجربه‌‌ی بسیار عالی از دوران دانشجویی باشد. مدارک اعطاء شده از بیشتر دانشگاه‌های استرالیا دارای اعتبار جهانی هستند. بنابراین پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانید به راحتی وارد بازار کار شده و درآمد خوبی نیز داشته باشید.

آیا شما یا فردی از نزدیکان‌ شما تجربه‌ی تحصیل و زندگی در استرالیا را داشته است؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: australia

دیدگاهتان را بنویسید