دانستنی‌های عمومی و ضروری درباره تحصیل در استرالیا

به دلیل اینکه استرالیا به کیفیت بالای تحصیلی و دانشگاه‌های مطرح در سطح جهانی‌اش شناخته می‌شود، تحصیل در استرالیا یک انتخاب عالی برای دانشجویان بین‌المللی است. استرالیا یک کشور زیبا با حیات وحش منحصربه‌فرد و متنوع، شهرهای شلوغ و فرصت‌های کاری برای دانشجویان بین‌المللی است که قصد تحصیل در استرالیا را دارند. تحصیل در استرالیا طوری برنامه‌ریزی شده است که نیازهای دانشجویان را برآورده سازد به طوری که شما می‌توانید یک سال فاصله برای پراختن به سایر علایق‌تان در بین تحصیل داشته باشید.

این راهنما برای دانشجویانی که  است که قصد ادامه تحصیل در استرالیا را دارند، اطلاعاتی در خصوص اخذ ویزا، گزینه‌های اقامت، هزینه‌ها و نیازهای ورود به کشور و بسیاری موارد دیگر از جمله موضوعات پرداخته شده در این مطلب هستند.

استرالیا – حقایق و نمودها

پایتخت

کانبرا

زبان

انگلیسی

جمعیت

۲۴.۲ میلیون نفر

مساحت

۷.۶۹۵ میلیون کیلومتر مربع

دانشجویان

۱.۳ میلیون (۳۲۸،۶۵۹ دانشجوی بین‌الملل)

سال تحصیلی

فوریه – نوامبر

واحد پولی

دلار استرالیا

پیش شماره تماس

۶۱+

موقعیت زمانی

UTC +8 to +10.5

راهنمای جامع زندگی در استرالیا به همراه اطلاعات سال ۲۰۱۹

دانستنی‌های عمومی درباره استرالیا

استرالیا که با عنوان کامل “قلمرو همسود استرالیا” شناخته می‌شود، در نیمکره‌ی جنوبی کره‌ی زمین قرار دارد. استرالیا کشوری توسعه یافته است و ششمین کشور پهناور دنیا به شمار می‌آید. قلمرو همسود استرالیا شامل جزیره‌ی تاسمانی و دیگر جزایر کوچک است. هیچ شخصی نمی‌تواند در مقابل مشاهده مناظر مختلف شامل جنگل‌های بارانی، سواحل، تفرجگاه‌های اسکی و مناظر خیره‌کننده باستانی آن مقاومت کند. این کشور ششمین کشور پهناور دنیا بوده و در حال حاضر بیش از ۲۱ میلیون نفر را از سراسر دنیا در خود جای داده است که این امر آن را به یک کشور چند فرهنگی تبدیل کرده است. با توجه به هزینه‌های زندگی در استرالیا، این کشور یکی از گران‌ترین مناطق به شمار می‌آید، با این حال، کیفیت زندگی در استرالیا، در سطح بالایی قرار دارد و درآمد افراد مشغول به کار در استرالیا نیز بالا است.

استرالیا

سیستم آموزشی استرالیایی

این انجمن قوانین و مقررات مشخصی را برای هر مقطع تحصیلی مشخص کرده است و طبق استانداردهای مشخصی بررسی کیفیت آموزشی مدارس و دانشگاه‌های استرالیا را به عهده دارد. ارزیابی کیفیت علمی و مهارت‌های دانش‌آموزان و دانشجویان نیز زیر نظر این ارگان انجام می‌شود. مدارک تحصیلی اعطاء شده به  دانش‌جویان باید مورد تایید این ارگان باشد.  این امر این امکان را به دانشجویان در استرالیا می‌دهد تا به سادگی از یک سطح آموزشی به سطح دیگری در یک سیستم ملی معتبر جابجا شوند. سیستم آموزشی استرالیا سه بخش اصلی از تحصیلات عالی دارد: دانشگاه‌ها، موسسات کاری و موسسات زبان انگلیسی.

هفته قبل از شروع نیمسال تحصیلی، مدارس آموزش عالی در استرالیا معمولا یک هفته را—هفته آشنایی—برای یاری رساندن به دانشجویان بین‌الملل درباره اطلاع از محوطه دانشگاه و سبک زندگی حین تحصیل در استرالیا اختصاص می‌دهند. سازمان‌های دانشجویی مختلف اطلاعاتی درباره فعالیت‌هایشان ارائه داده و اعضای جدیدی جذب می‌نمایند. همچنین هفته آشنایی شامل فعالیت‌های اجتماعی نیز هست- فرصت عالی برای ایجاد دوستی‌های جدید. موسسات آموزشی استرالیا نیازهای دانشجویان بین‌الملل را برای چندین سال برطرف نموده‌اند: بیشترشان دپارتمان‌هایی با کارکنان کاربلد دارند که کارشان کمک به دانشجویان بین‌المللی است.

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در استرالیا

دانشگاه‌های استرالیا دوره‌های آموزشی مختلفی در زمینه‌های مختلف برای دوره‌های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند. کلاس‌ها ترکیبی از سخنرانی‌ها و آموزش‌ها هستند؛ سخنرانی‌ها برای گروه‌های بزرگی از دانشجویان، شاید چند صد نفر، ارائه می‌شوند و در گروه‌های کوچک تری در قسمت آموزش مورد بحث قرار می‌گیرند.

دانشگاه‌ها در استرالیا با سایر موسسات آموزشی در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا در ارتباط بوده که این امر یک پویایی بین‌المللی برای این کشور ایجاد می نماید. نمرات در استرالیا توسط ترکیبی از آزمون‌ها، تمرینات، حضور غیاب و مشارکت کلاسی تعیین می‌شوند.

آموزش عالی در استرالیا شامل دسته بندی گسترده ای از انواع آموزش‌ها است؛ تعداد زیادی از موسسات آموزش عالی در استرالیا وجود دارند که برای دانشجویان بازه گسترده‌ای از فرصت‌های تحصیلی را فراهم می‌آورند.

رایج‌ترین نوع مدرک تحصیلی در دانشگاه‌های استرالیا مدرک کارشناسی است. پس از تکمیل دوره کارشناسی در استرالیا، دانشجویان می‌توانند در رشته‌های تحصیلی پژوهش محور یا رشته‌های کاربردی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصص یابند. پژوهش دانشجویان تحصیلات تکمیلی در استرالیا در مرز توسعه و کاربرد تکنولوژی‌های نوین دنیا می‌باشد. سایر انواع مدارک آموزشی در استرالیا گواهی نامه‌های تحصیلات تکمیلی، دیپلم‌ها و مدارک مرتبط هستند.

ادامه تحصیل در استرالیا

نیازهای ورود به تحصیلات عالی در استرالیا

نیازهای ورودی برای مدارس استرالیا بسته به برنامه و موسسه آموزشی متغیر است. موارد مد نظر شامل سطح و محتوای تحصیلات پایان یافته، چه در استرالیا چه در کشور دیگر، می‌باشد.

کمینه نیاز‌های آکادمیکی در استرالیا همواره شامل یک سطح کافی از تسلط زبان انگلیسی است. مهارت‌های زبان انگلیسی به منظور دریافت ویزای دانشجویی مورد نیاز بوده و تنها نمره IELTS توسط دپارتمان مهاجرت کانادا قابل‌قبول است. دانشجویان باید نه تنها نیازهای ورودی دولت استرالیا برای ویزای دانشجویی را در نظر بگیرند، بلکه باید نیازهای خاص موسسه آموزشی را نیز در نظر داشته باشند.

در صورتی که داوطلبان ورود به یک دانشگاه یا موسسه‌ی آموزشی پیش نیازهای لازم برای ادامه ی تحصیل را نگذرانیده باشند، می‌توانند در دوره‌های آمادگی ورود به دانشگاه شرکت کنند و دروس پیش نیاز را  آموزش ببینند. تعدادی از دوره‌های زبان انگلیسی نیز با زمان‌های شروع در سراسر سال ارائه می‌شوند. مشاوران پذیرش موسسه آموزشی که شما قصد تحصیل در آن را دارید، می‌توانند اطلاعات جزئی تری ارائه می‌کنند. این دوره‌ها با هدف آشنایی دانش‌جویان غیر انگلیسی زبان برگزار می شوند.واحدهای دانشگاهی در استرالیا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و داوطلبان ورود به دانشگاه‌های انگلیسی زبان استرالیا باید قبل از شروع به تحصیل در دانشگاه، مهارت‌های زبان انگلیسی را در حد مکفی داشته باشند.

سالانه داوطلبان زیادی اقدام به ثبت نام در دوره‌های زبان آموزی به قصد ورود به دانشگاه‌های استرالیا می‌کنند. سیستم آموزشی استرالیا امکانات خوبی را برای آموزش این داوطلبان فراهم کرده است. طول دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در استرالیا به طور معمول یک الی ده ماه است. ابتدا سطح زبان داوطلبان در مورد ارزیابی قرار می گیرد و سپس داوطلبان با توجه به سطح مهارت های زبانی‌شان در دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند. به طور کلی این دوره‌ها به صورت بیست ساعت در هفته برگزار می‌شوند. هر جلسه‌ی آموزشی معادل ۵۵ دقیقه است. داوطلبان می‌توانند در طول شرکت در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی، از امکانات رفاهی مانند امکان اقامت در خوابگاه دانشجویی بهره‌مند شوند.

یکی از معروف‌ترین دوره‌های آموزش زبان که با هدف آماده سازی داوطلبان برای ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان برگزار می‌شود، دوره‌ی ELICOS است. مدرک ارائه شده از این دوره مورد قبول بیشتر دانشگاه‌ها است. باید خاطر نشان کرد که برخی از دانشگاه‌ها تنها مدرک زبان انگلیسی ارائه شده از موسسه‌ی آموزش زبان اختصاصی خود را قبول می‌کنند. قبل از اقدام به انتخاب دانشگاه باید مدارک مورد تایید دانشگاه مورد نظرتان را به دقت بررسی کرده و نسبت به آماده کردن مدارک مورد نیاز اقدام نمایید.

جامع‌ترین راهنمایی درباره انواع راه های مهاجرت به استرالیا

دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای در استرالیا

دوره‌های VET یا دوره‌های فنی و حرفه‌ای در استرالیا با هدف آموزش علمی و عملی دانش‌جویان برگزار می‌شوند. آموزش‌های ارائه شده در این دوره‌ها بیشتر کاربردی و عملی هستند. آموزش‌ها و مهارت‌های عملی در رشته‌هایی مانند کسب و کار، گردشگری، بازاریابی، هتل‌داری، و … به دانش‌جویان آموزش داده می‌شود. در حالی که دروس دانشگاهی بیشتر بر پایه‌ی آموزش‌های تئوری هستند. به منظور دریافت ویزا از طریق شرکت در دوره‌های VET باید مدارک لازم و مورد قبول اداره‌ی مهاجرت استرالیا را تهیه کنید.

موسساتی با عنوان تیف TAFE دوره‌های فنی و حرفه‌ای را برگزار می‌کنند. این موسسات آموزشی معمولا بخی از دانشگاه هستند و برخی از دانشگاه‌ها نیز مدارک اعطاء شده از طرف این موسسات را برای ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر قبول می کنند. داشتن مدرک فنی و حرفه‌ای می‌تواند به پیدا کردنن شغل مناسب کمک کند. برخی از مدرسه‌ها و کالج‌های خصوصی نیز اقدام به برگزاری دوره‌های فنی و حرفه‌ای می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید