تحصیل در ایرلند: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر

 گزینه‌های متنوع مؤسسات تحصیلات عالی به همراه شهرهای تاریخی، طبیعت دل‌نشین و فرهنگ منحصربه‌فرد آن ایرلند را به کشوری ایده‌آل برای جمعیت دانشجویان تبدیل کرده است.

بسیاری از دانشگاه‌های ایرلند دارای رتبه‌های برتری در سطح بین المللی هستند و ایرلند را به مقصد دلپذیری برای دانشجویان مبدل ساخته‌ است. گزینه‌های متنوع مؤسسات تحصیلات عالی به همراه شهرهای تاریخی، طبیعت دل‌نشین و فرهنگ منحصربه‌فرد آن ایرلند را به کشوری ایده‌آل برای جمعیت دانشجویان تبدیل کرده است. اگر از دانشجویانی هستید که قصد تحصیل در ایرلند را دارید، این مقاله را تا انتها بخوانید تا با دانشگاه‌ها و شهرهای ایرلند و نحوه اپلای برای تحصیل در ایرلند آشنا شوید.

کشور ایرلند

جزیره ایرلند سومین جزیره بزرگ اروپا و بیستمین جزیره بزرگ در دنیا است که در شمال غربی اروپا واقع شده است. ایرلند شامل جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است. در شرق جزیره‌ی ایرلند بریتانیای کبیر قرار دارد و در دریای ایرلند در میان این دو قرار دارد. نام کشور در زبان اصلی ایرلندی ایر” Eire”  است و هم‌چنین از ملیت ساکنان ایرلندی به عنوان” ایرین” یا همان ” Eireann” نام برده می‌شود.

دانشگاه‌های ایرلند

تحصیل در ایرلند در مقطع تحصیلات عالی توسط دانشگاه‌ها، کالج‌های تخصصی( با تمرکز بر رشته‌ای خاص) و مؤسسات تکنولوژیکی ارائه می‌گردد. مؤسسات ذکر شده به آموزش تحصیلی بسنده نکرده و برنامه‌های آموزش شغلی بسیاری را در زمینه‌های پرستاری، خدمات پزشکی، داروسازی، شبکه‌های اجتماعی، نساجی، بازاریابی و غیره فراهم آورده‌اند.

۷ دانشگاه دولتی و یکی از ۱۴ مؤسسه تکنولوژیکی ایرلند بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان سال ۲۰۱۸ در جمع ۷۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند. هم‌چنین ایرلند دارای ۷ کالج خصوصی به کوچکی کالج هنر Burren با ۲۰۰ دانشجو و به بزرگی کالج Dublin Business School با ۹۰۰۰ دانشجو است.

در ادامه به معرفی ۵ دانشگاه برتر ایرلند می پردازیم که رتبه جهانی زیر ۴۰۰ دارند.

کالج ترینتی دوبلین یا Trinity College Dublin

دانشگاه ترینتی دوبلین در سال ۱۵۹۲ تأسیس شده و قدیمی‌ترین دانشگاه ایرلند و یکی از ۷ دانشگاه کهن محدوده انگلیس و ایرلند است. این کالج تنها کالج تحت نظارت دانشگاه دوبلین بوده و ساختار آموزشی خود را از دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج به عاریت گرفته است. امروزه دانشگاه ترینتی دوبلین برترین دانشگاه ایرلند بوده و رتبه جهانی ۸۸ دارد. بیش از ۱۷۰۰۰ دانشجو در سه دانشکده ۱) هنر، علوم انسانی و اجتماعی ۲) مهندسی، ریاضیات و علوم و ۳) علوم پزشکی این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

کالج ترینتی دوبلین یا Trinity College Dublin

دانشگاه کالج دوبلین University College Dublin

این دانشگاه نیز در پایتخت ایرلند قرار گرفته و ریشه در دانشگاه کاتولیک ایرلند دارد که در سال ۱۸۵۴ تأسیس شده بود. این دانشگاه دومین دانشگاه برتر ایرلند با رتبه جهانی ۱۶۸ بر اساس رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهانQS  سال ۲۰۱۸ است. حدود ۳۳۴۶۰ دانشجو در حال حاضر مشغول به تحصیل در این دانشگاه بوده و این دانشگاه متشکل از ۵ کالج، ۳۴ مدرسه و ۱۸ مرکز و مؤسسه تحصیلی است. این دانشگاه فارغ التحصیلان بسیاری را وارد عرصه جهانی کرده است: از میان آن‌ها می‌توان به نویسنده شهیر ایرلندی جیمز جویس، بازیگر مشهور گابریل بیرن و کارگردان و تهیه کننده برنده اسکار نیل جوردن اشاره کرد.

دانشگاه ملی ایرلند، گالوی یا National University of Ireland, Galway

دانشگاه ملی ایرلند، گالوی هر ساله جایگاه خود را تثبیت‌تر کرده و رتبه جهانی‌اش را بهبود می‌دهد. رتبه جهانی فعلی آن ۲۴۳ بوده و در سیستم ارزیابی QS Stars دارای پنج ستاره است. این دانشگاه که در شهر گالوی در سواحل غربی ایرلند قرار دارد بیش از ۱۷۰۰۰ دانشجو دارد. برنامه توسعه ۴۰۰ میلیون یورویی این دانشگاه در حال حاضر در حال اجرا است. یکی از افتخارات این دانشگاه آموزش رشته‌های عجیب مثل کارشناسی پزشکی پا تیماری و کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی ورزش و نرمش است.

دانشگاه ملی ایرلند، گالوی یا National University of Ireland, Galway

دانشگاه کالج کورک یا University College Cork

سومین دانشگاه برتر ایرلند با رتبه جهانی ۲۸۳ دانشگاه کالج کورک یا UCC است. این دانشگاه در سال ۱۹۹۸ تأسیس شده است و نام رسمی آن National University of Ireland, Cork است. دانشگاه کالج کورک اولین دانشگاه دنیا است که مفتخر به دریافت International Green Flag برای تلاش‌هایش در زمینه Environment Sustainability در سال ۲۰۱۰ شد و در QS Stars دارای پنج ستاره است. این دانشگاه در شهر کورک در قسمت جنوبی ایرلند واقع شده است.

دانشگاه دوبلین یا Dublin City University

این دانشگاه در مقایسه با سه دانشگاه قبلی تازه تأسیس است و در سال ۱۹۷۵ تأسیس شده و در سال ۱۹۸۹ به سطح دانشگاه ارتقاء یافت. با این حال در مدت زمان کوتاهی موفقیت‌های شگرفی کسب کرده و رتبه جهانی ۳۹۱ دارد. ۱۶۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل بوده و ۱۰۰۰ دانشجوی غیر حضوری نیز دارد. این دانشگاه در قسمت شمالی شهر دوبلین قرار داشته و بناهای شگفت‌انگیزی زینت بخش پردیس این دانشگاه است. بناهایی همچون The Helix که یک محل اجتماعات هنری با چندین سالن ویژه اجراهای هنری است.

دانشگاه های University of Limerick، Dublin Institute of Technology و National University of Ireland Maynooth نیز در رده های برتری از رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان یا QS حضور دارند که همگی جزء ۷۵۰ دانشگاه برتر دنیا هستند. به علاوه بزرگ‌ترین دانشگاه پزشکی ایرلند یعنی کالج سلطنتی جراحان ایرلند یا Royal College of Surgeons in Ireland یا RCSI در میان ۵۰۰ دانشگاه پزشکی برتر دنیا در QS World University Rankings by Subject است.

دانشجویانی که تحصیل در ایرلند را انتخاب کرده‌اند، نه تنها به این کشور عشق می‌ورزند، بلکه عاشق مردم این کشور و مهمان‌نوازی و حس شوخ‌طبعی و رفیق دوستی آن‌ها می‌شوند. میراث غنی فرهنگی ایرلند و طبیعت دل نواز آن فرصت بی‌نظیری برای شما است تا از حس شاعری این مردمان و رودخانه‌ها و دریاچه‌های زیبایش نهایت لذت را بهره مند شوید.

دانشگاه دوبلین یا Dublin City University

دوبلین

پایتخت ایرلند مسکن بیشترین دانشگاه‌ها و کالج های این کشور است و این دلیل موجهی برای رتبه قدرتمند این شهر بر اساس شاخص بهترین شهرهای دانشجویی یا QS Best Student Cities شده است. این شهر مقصد بسیاری از گردشگران است که تمایل به دیدن و لذت بردن از زیبایی‌های این شهر را دارند. بناهای زیبای قرون وسطایی و بودن در شهر مادری بسیاری از رمان نویسان شهیر و بازدید از Guinness Brewery و حضور در محافل و پاتوق‌های فرهنگی این شهر در میان این لذت‌ها است. دوبلین شهری گران برای زندگی و هزینه متوسط زندگی در آن بیشتر از هر شهر دیگری در ایرلند است، اما مطمئناً گران قیمت‌ترین شهر جهان برای دانشجویان نبوده و با آن فاصله بسیاری دارد.

دانشگاه های این شهر شامل دانشگاه کالج دوبلین، کالج ترینیتی دوبلین، دانشگاه دوبلین و انیستیتو فناوری دوبلین است که همگی جزء برترین دانشگاه‌های جهان براساس رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان یا QS است. هم‌چنین شهر کالج سلطنتی جراحان ایرلند در شهر دوبلین واقع شده است که به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان شناخته می‌شود و سالیانه دانشجویان بین‌المللی زیادی با هدف و قصد تحصیل در ایرلند و این دانشگاه معتبر وارد شهر زیبای دوبلین می‌شوند.

دوبلین

گالوی

این شهر برعکس دوبلین در سواحل غربی ایرلند قرار دارد. سواحل زیبای این شهر و مرکز شهر پرهیاهوی آن تجربه‌ای هم سنتی و هم مدرن را برای شما فراهم می‌کند. خیابان‌های سنگ فرش، بناهای خوش رنگ و لعاب و پاتوق‌ها و کافه‌ها با موسیقی زنده در میان این تجارب بی‌نظیر هستند. این شهر قطب فرهنگ و هنر و محل برگزاری بسیاری از رخدادهای سالانه همانند جشنواره هنر گالوی Galway Arts Festival و Cuirt International Festival of Literature است.

دانشگاه‌های این شهر شامل دانشگاه ملی ایرلند( National University of Ireland, Galway) و موسسه فناوری گالوی مایو (Galway Mayo Institute of Technology ) است.

کورک

شهرت این شهر به فعالیت‌های فرهنگی آن بوده و در سواحل جنوبی ایرلند قرار گرفته است. معماری تاریخی و زندگی فرهنگی پر نشاط آن کورک را به جاذبه‌ای توریستی مبدل کرده است. زندگی شبانه این شهر همواره پرهیاهو است و در کافه‌های سنتی و مدرن آن به حیات خود ادامه می‌دهد. البته نباید طبیعت شگرف حومه این شهر را از یاد برد. دانشگاه‌های این شهر شامل دانشگاه کالج کورک، موسسه تکنولوژی کورک است.

کورک

نحوه اپلای برای تحصیل در ایرلند

دانشجویان اروپایی برای مقطع کارشناسی باید از سامانه Central Applications Office یا CAO اقدام نمایند. ددلاین اپلای معمولاً بیستم ژانویه برای اپلای آنلاین است و اول فوریه برای اپلای حضوری خواهد بود. البته اپلای دیرتر از موعد آنلاین تا اول فوریه نیز امکان داشته و برای اپلای حضوری نیز تا اول می امکان‌پذیر است.

هزینه اپلای کم بوده و در اپلای آنلاین ۳۰ یورو( ۳۳ دلار) و در اپلای حضوری ۸۰ یورو( ۸۷ دلار) است.

ملزومات پذیرش متفاوت بوده، اما شامل ارائه مدرک زبان انگلیسی است. در بسیاری از دانشگاه‌ها برای دانشجویان کم تسلط نیز کلاس‌های انگلیسی آماده سازی در خود دانشگاه یا مؤسسات آموزش زبان برگزار می‌شود.

نحوه اخذ ویزا برای تحصیل در ایرلند

کشورهای حوزه EU، EEA یا سوئیس برای تحصیل در ایرلند به ویزا نیازی ندارند. البته بسیاری از کشورهای دیگر نیز هستند که اخذ ویزا لازم نخواهد بود( لیست این کشورها توسط Department of Foreign Affairs and Trade ارائه می شود).

دانشجویان معاف از اخذ ویزا باید تاییدیه پذیرش خود را هنگام ورود به ایرلند همراه داشته باشند و اگر بیش از ۹۰ روز قصد اقامت دارند، باید در مراجع دولتی مهاجرتی ثبت نام نمایند.

کسانی که نیاز به اخذ ویزا دارند باید به صورت آنلاین در Irish Naturalization and Immigration Service اقدام نمایند. مدارک مورد نیاز چنین هستند:

  • تاییدیه پذیرش از دانشگاه معتبر
  • تاییدیه پرداخت هزینه‌ها و شهریه‌ها
  • تاییدیه اخذ بیمه پزشکی
  • تمکن مالی (در حال حاضر حداقل ۷۰۰۰ یورو (۷۶۰۰ دلار) در سال)
  • دو قطعه عکس پاسپورتی
  • مدرک زبان انگلیسی
  • پاسپورت با مدت اعتبار حداقل ۶ ماه بعد از تاریخ فارغالتحصیلی

شهریه‌ها و هزینه‌های تحصیل در ایرلند

دانشجویان کارشناسی از حوزه EU/EEA و سوئیس از مزیت شهریه رایگان برخوردار هستند. این بدان معنی است که تنها نیاز به پرداخت هزینه ثبت نام دارند که حدود ۳۰۰۰ یورو (۳۲۵۵ دلار) است.

برای دانشجویان غیر از حوزه EU/EEA/Switzerland میزان شهریه‌ها وابسته به مؤسسه و رشته تحصیلی است. این مبالغ برای دانشجویان کارشناسی در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ در حدود ۳۱۰۰۰-۵۰۰۰۰ یورو (۳۳۶۸۰-۵۴۳۳۰ دلار) برای رشته های پزشکی، ۱۰۰۰۰-۲۱۶۰۰ یورو (۱۰۸۷۵-۲۳۴۸۰ دلار) برای رشته‌های مهندسی و علمی-تکنولوژیکی و ۱۰۰۰۰-۱۶۵۰۰ یورو (۱۰۸۷۵-۱۷۹۴۰ دلار) برای رشته های علوم انسانی و بازرگانی است.

کمک هزینه‌های دانشجویی برای دانشجویان اروپایی از طریق سامانه مرکزی Student Grant Scheme فراهم می‌شود و فاندهای مختلفی توسط دولت، دانشگاه‌ها و مؤسسات مستقل قابل ارائه است. از دانشگاه مقصد خود اطلاعات بیشتری را در باب کمک هزینه‌ها و فاندهای قابل اخذ جویا شوید.

 

پاسخی بگذارید