شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه : بررسی شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارید و می‌خواهید در رشته پزشکی به ادامه تحصیل بپردازید، باید با شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه آشنایی کافی داشته باشید.‌ تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های کشور فرانسه می‌تواند یک موقعیت عالی برای دانشجویان ‌بین‌المللی باشد. باید گفت که کشور فرانسه یکی از مقصدهای تحصیلی پرطرفدار در بین دانشجویان ‌بین‌المللی به شمار می‌آید و سالانه بیش از ۱۸,۰۰۰ دانشجو از کشورهای مختلف جهان برای ادامه تحصیل به‌ دانشگاه‌های این کشور مراجعه ‌می‌کنند.‌ دانشجویان ‌بین‌المللی باید به این نکته توجه کنند که قبل از اقدام به انتخاب مقصد تحصیلی و مهاجرت به یک کشور خارجی به منظور ادامه تحصیل، باید با شرایط تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظرشان آشنایی کافی داشته باشند و جوانب مختلف را مورد مطالعه و بررسی قرار دهند.‌ این کار باعث ‌می‌شود که‌ بتوانید مقصد تحصیلی خوبی را برای خود انتخاب کنید و در حین دوره تحصیل‌ در خارج از کشور‌ مشکلات‌ و دغدغه‌های زیادی نداشته باشید.‌ با توجه به اهمیت این موضوع، در این نوشته به بررسی شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه برای دانشجویان ‌بین‌المللی خواهیم پرداخت و شما را با موارد مهم در این زمینه آشنا خواهیم کرد. اگر شما نیز جزء داوطلبانی هستید که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های کشور فرانسه را دارید، این مطلب را با دقت دنبال کنید.

تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه

تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه

بررسی شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه

به منظور بررسی شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه باید به موارد‌ مهمی ‌مانند طول دوره تحصیلی در رشته پزشکی، سیستم آموزش پزشکی در این کشور،‌ مدارک لازم و شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه برای دانشجویان ‌بین‌المللی‌، آزمون‌هایی که به عنوان یک دانشجوی ‌بین‌المللی باید آن‌ها را پاس کنید‌، بهترین دانشگاه‌های پزشکی ‌بین‌المللی در فرانسه‌، امکان ادامه تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی‌، هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه، و امکان‌ بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی توجه کنید.‌ در ادامه مطلب به صورت دقیق‌تر بررسی این موارد‌ می‌پردازیم.

 

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه

طول دوره تحصیلی رشته پزشکی در فرانسه

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی لازم است که یکی از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه را طول دوره تحصیلی در این رشته در نظر بگیرید و با توجه به آن برنامه‌ریزی‌های لازم برای اقامت در مدت طول تحصیل خود در فرانسه را انجام دهید. سیستم آموزشی کشور فرانسه به گونه‌ای است که ۹ سال طول می‌کشد تا دانشجویان رشته پزشکی‌ عمومی‌ در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند.‌ از طرف دیگر برای تحصیل در دوره‌های تخصصی مانند جراحی یا تخصص اطفال ۱۰ الی ۱۲ سال طول می‌کشد تا دانشجویان فارغ التحصیل شوند.

سیستم‌ آموزشی تحصیل‌ در رشته پزشکی در فرانسه

تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه

تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه

انواع دوره‌های پزشکی در فرانسه

مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره PCEM و DCEM و‌ پزشکی عمومی ‌یا سایر تخصص‌ها دسته بندی ‌می‌شود.‌ دانشجویان پس از‌ گذراندن این دوره‌ها موفق به اخذ گواهینامه دکترای کشور فرانسه در رشته پزشکی ‌می‌شوند.

دوره PCEM

دوره  PCEM‌ دوره ۲ ساله آمادگی تحصیلی است که به عنوان یک دوره‌ مشابه و مشترک تحصیلی‌ برای تمامی ‌دانشجویان رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و همچنین دانشجویان فیزیوتراپی برگزار ‌می‌شود.‌ باید اضافه کرد که دانشجویان تنها ۲ بار فرصت دارند تا موفق به کسب نمره قبولی در سال اول شوند.‌ برای قبولی به منظور ورود به سال دوم‌ دانشجویان باید در یک آزمون رقابتی که در پایان سال اول برگزار ‌می‌شود، شرکت کنند.‌ باید به این نکته نیز اشاره کرد که حداکثر تعداد دانشجویان خارجی پذیرفته شده از خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا محدود به ۸ درصد از کل دانشجویان خواهد بود.

دوره DCEM

تحصیل در دوره دوم‌ یا همان دوره  DCEM‌ مدت ۴ سال به طول می‌انجامد.‌ برای رسیدن به مرحله سوم، دانشجویان سال چهارم باید دوره دوم را با موفقیت به پایان رسانده و نمره قبولی در امتحانات را کسب کرده باشند.‌ علاوه بر اینها دانشجویان باید تاییدیه تمام دوره‌های کارورزی و عملی در بیمارستان‌ها و شرکت در سمینارها را‌ دریافت کنند.‌ دانشجویان پس از موفقیت در این مرحله با توجه به‌ نمرات خود‌ مجاز به ادامه تحصیل‌ در شاخه‌ی تخصصی هستند که به آن علاقه دارند.

دوره DES

دوره سوم که با عنوان  DES ‌شناخته ‌می‌شود، شامل ۲ برنامه مطالعاتی است.‌ دانشجویان با تحصیل در پزشکی عمومی ‌یا سایر تخصص‌ها‌ می‌توانند دیپلم مطالعات تخصصی DES‌ را دریافت کنند.

علاوه بر این دانشجویان می‌توانند برخی از‌ دوره‌های تخصصی را برای به دست آوردن گواهی مطالعات تخصصی تکمیلی DESC ‌بگذرانند.‌ شرکت در این دوره‌ها ۲ سال به طول می‌انجامد.‌ پس از آن دانشجویان می‌توانند برای به دست آوردن دکترای پزشکی کشور فرانسه تز خود را آماده کرده و از آن دفاع کنند.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه : بررسی شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

مهم‌ترین شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه

 

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه

 

تحصیل در فرانسه برای دانشجویان اروپایی و غیراروپایی

پس از بررسی طول دوره تحصیلی‌ رشته پزشکی در دانشگاه‌های کشور فرانسه و سیستم آموزشی و مطالعاتی در شاخه پزشکی این کشور نوبت به بررسی شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه می‌رسد. شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه به موارد بسیاری بستگی خواهد داشت. بنابراین دانشجویان باید با توجه به موقعیت و شرایط خود این مورد را مورد مطالعه و بررسی قرار دهند. به عنوان مثال دانشجویان اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل در فرانسه نیازی به اخذ ویزا ندارند.‌ این دانشجویان می‌توانند مستقیماً به دانشگاه موسسه آموزش عالی مورد نظر خود مراجعه کرده و درخواست‌ خود را مبنی بر ادامه تحصیل‌ در موسسه مورد نظر ارائه دهند. در حالی که دانشجویانی که‌ اهل کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند، به منظور ادامه تحصیل در فرانسه باید نسبت به اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند.‌ در طول سال تحصیلی اول دانشجویان ‌بین‌المللی باید ویزای خود را به عنوان مدرک اقامت خود ارائه دهند.‌ این دانشجویان باید تا ۳۰ روز پس از ورود به فرانسه در اداره مهاجرت ثبت نام کرده و معاینات پزشکی را انجام دهند تا مراحل اداری ویزای خود را‌ به مرحله اجرا در بیاورند.‌ در سال دوم تحصیلی دانشجویان باید نسبت به ارائه درخواست اجازه اقامت اقدام کنند.

ادامه تحصیل از مقطع دیپلم

‌یکی دیگر از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه این است که دانشجویان باید دارای دیپلم دبیرستان باشند‌ و مدارک‌ تحصیلی خود را به همراه‌ ریز نمرات ارائه دهند.‌ مدارک مربوط به‌ مقاطع تحصیلی‌ باید‌ به صورت رسمی ‌به زبان فرانسوی ترجمه شده باشند. از طرف دیگر به منظور تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه در آن دسته از برنامه‌های تحصیلی که به زبان فرانسوی ارائه ‌می‌شوند، باید تسلط کافی به زبان فرانسوی داشته باشید و مدرک‌ معتبری را ارائه دهید که نشان دهنده تسلط شما‌ به زبان فرانسوی باشد.‌ برخی از دانشگاه‌ها و موسسات اقدام به برگزاری دوره‌های آمادگی زبان فرانسوی ‌می‌کنند و دانشجویان می‌توانند در این دوره‌ها قبل از ورود به دانشگاه شرکت کنند. باید به این نکته اشاره کرد که ترجیح داده ‌می‌شود دانشجویانی که می‌خواهند تحصیلات خود را در فرانسه به پایان برسانند قبل از ورود به دانشگاه‌ برنامه‌ریزی‌های لازم برای یادگیری زبان فرانسه را شروع کنند.

آزمون‌های معتبر زبان فرانسوی

 

شرایط تحصیل در فرانسه

 

همانطور که گفته شد یکی از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه در آن دسته از برنامه‌های تحصیلی که به زبان فرانسوی برگزار ‌می‌شوند، داشتن مدرک زبان فرانسوی معتبر‌ است.‌ با توجه به اینکه این دوره‌ها به زبان فرانسوی برگزار ‌می‌شوند، دانشجویان باید تسلط کافی به زبان فرانسوی را داشته باشند تا بتوانند مطالب و مفاهیم پیچیده‌ درسی در دانشگاه را‌ درک کنند و توانایی کافی برای ایجاد ارتباط با دیگر دانشجویان و اساتید خود‌ داشته باشند.‌ مدارک‌ زبان فرانسوی معتبر در مورد قبول نزد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی فرانسه‌ به شرح زیر هستند:

‌مدرک زبان فرانسه  DELF & DALF

مدرک زبان فرانسه‌ DELF & DALF ‌یکی از مدارک معتبر و شناخته شده نزد دانشگاه‌های فرانسوی است.‌ داشتن این مدارک تحصیلی برای داوطلب نشان دهنده‌ی مهارت‌ و تسلط او به زبان فرانسه است.‌ داوطلبان با شرکت در این آزمون‌ها و کسب نمره قبولی می‌توانند مدارکی را دریافت کنند که در کل دنیا شناخته شده و قابل قبول هستند.‌ در واقع‌ داشتن این مدارک برای آن دسته از افرادی که به دنبال کار و زندگی در فرانسه یا هر کشور فرانسوی زبان دیگر هستند نیز‌ لازم است.‌ برای ورود به سطح دانشگاهی دانشجویان باید‌ نمره قبولی در آزمون سطح B2 ‌این آزمون‌ها را کسب کنند.‌ باید اضافه کرد که این مدارک دارای اعتبار مادام العمر هستند.

مدارک  TFE/ TCF‌ فرانسه

این آزمون‌ها سطح مهارت داوطلب را در تسلط به زبان فرانسه مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهند.‌ باید به این نکته اشاره کرد که بر خلاف مدارک‌ DELF & DALF‌ که دارای اعتبار مادام العمر هستند،‌ گواهی قبولی در این آزمون تنها دارای ۲ سال اعتبار است.

شرایط تحصیل در فرانسه ۲۰۲۱ برای دانشجویان بین‌المللی

بهترین دانشگاه‌های فرانسه برای تحصیل در رشته پزشکی

‌اکنون که اطلاعاتی در مورد شرایط تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه به دست آوردید، وقت آن است که با بهترین دانشگاه‌هایی که به ارائه برنامه‌های تحصیلی مربوط به رشته پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی در کشور فرانسه می‌پردازند، آشنا شوید.‌ این دانشگاه‌ها برنامه‌های تحصیلی مربوط به رشته‌ پزشکی را با کیفیت بسیار عالی و با استانداردهای ‌بین‌المللی به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند و تحصیل در آنها می‌تواند یک موفقیت بزرگ برای دانشجویان ‌بین‌المللی به شمار ‌آید.‌ در این قسمت شما را با چند دانشگاه برتر برای تحصیل پزشکی در فرانسه آشنا می‌کنیم.

دانشگاه پاریس دکارت ( Paris Decartes University )

دانشگاه پاریس دکارت

دانشگاه پاریس دکارت

دانشگاه پاریس دکارت یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته پزشکی در فرانسه است. در حقیقت کالج پزشکی پاریس دکارت‌ از نظر تعداد دانشجویان و اساتید‌ و همچنین واحدهای تحقیقاتی و پژوهشی برترین‌ موسسه آموزشی و تحقیقاتی پزشکی در کشور فرانسه به شمار می‌آید.‌ هدف اصلی کالج پزشکی پاریس دکارت آموزش، تحقیق و تبادل دانش‌ تعریف شده است. در این دانشگاه‌ اساتید برای ایجاد حس کنجکاوی، تفکر انتقادی و خلاقیت دانشجویان‌ روش‌های آموزشی عالی را به کار می‌ببرند تا به خوبی آنها را در مسیر تحصیل‌شان یاری کنند.‌ اگر قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه در رشته پزشکی را دارید انتخاب این دانشگاه به عنوان مقصد تحصیلی می‌تواند‌ یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما باشد.

دانشگاه سوربن ( Sorbonne University )

 

دانشگاه سوربن

 

دانشگاه سوربن یکی از بهترین دانشگاه‌ها در فرانسه و در کل جهان به شمار می‌آید. برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در رشته پزشکی در این دانشگاه دارای کیفیت آموزشی بسیار عالی هستند و سالیانه بسیاری از داوطلبان از کشورهای مختلف جهان به منظور ادامه تحصیل در رشته پزشکی به این دانشگاه‌ها مراجعه ‌می‌کنند. علاوه بر اینها،‌ دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن به انجام پژوهش‌ها و تحقیقات مختلف در رشته‌های پزشکی به منظور ارائه راه حل‌هایی‌ برای مقابله با مشکلات و مسائل بهداشتی می‌پردازد. این دانشگاه بسیاری از پزشکان‌ باسواد و مجرب را تربیت و تعلیم می‌دهد.‌ تحصیل در دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن برای دانشجویان بین‌المللی می‌تواند یک موفقیت بسیار بزرگ باشد و فرصت‌های بسیاری را در مسیر پیشرفت تحصیلی و کاری در آینده برای آنها ایجاد کند.

دانشگاه وسترن بریتنی ( Western Brittany University )

این دانشگاه نیز یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته پزشکی در کشور فرانسه برای دانشجویان ‌بین‌المللی محسوب ‌می‌شود.‌ دانشگاه وسترن بریتنی نقش بسیار مهمی ‌در پرورش و تعلیم متخصصان بهداشت پزشکان و همچنین زیست ‌شناسان دارد.‌ در صورتی که بتوانید از این دانشگاه اخذ پذیرش تحصیلی بگیرید، از مزیت‌های تحصیل در برنامه‌های تحصیلی با کیفیت بالا در این دانشگاه برخوردار خواهید شد.

دانشکده پزشکی مونپلیه نیمس (‌ MontPellier Nimes College of Medecine )

مونپلیه نیمس

مونپلیه نیمس

 

دانشکده پزشکی مونپلیه نیس در قرن دوازدهم تاسیس شده است و به عنوان قدیمی‌ترین دانشکده پزشکی در فرانسه شناخته ‌می‌شود.‌ این دانشگاه سابقه طولانی در ارائه رشته‌های مربوط به شاخه پزشکی و طبابت دارد.‌ طیف گسترده‌ای از زیرشاخه‌های رشته پزشکی مانند ارتوپدی تا گفتاردرمانی و دیگر رشته‌های پزشکی‌ در این دانشگاه ارائه ‌می‌شوند و دانشجویان می‌توانند با توجه به استعداد و علاقه مندی خود اقدام به انتخاب تخصص و زیرشاخه‌ مورد نظر خود کرده و به ادامه تحصیل در آن بپردازند. یکی‌ دیگر از ویژگی‌های‌ ممتاز و بارز دانشکده پزشکی‌ مجهز بودن آن‌ به فناوری و تجهیزات مدرن روز است.‌ علیرغم اینکه‌ دانشکده پزشکی مونپلیه نیمس قدیمی‌ترین دانشگاه پزشکی در فرانسه به شمار می‌آید،‌ این دانشگاه امکانات و تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای را فراهم ‌می‌کند تا بتواند به بهترین شکل ممکن دانشجویان‌ رشته‌های پزشکی را تعلیم و تربیت دهد.‌ در واقع می‌توان گفت که این دانشگاه ترکیبی از سنت و‌ مدرنیته است.‌ حدود ۱۷۷ برنامه تحصیلی در تخصص‌های مختلف مانند جراحی، روانپزشکی، و غیره در این دانشگاه‌ برگزار ‌می‌شوند.

دانشگاه پزشکی استراسبورگ ( Strasbourg Medical School )

دانشگاه استراسبورگ

دانشگاه استراسبورگ

یکی دیگر از بهترین مقصد‌های تحصیلی برای‌ تحصیل رشته پزشکی در فرانسه دانشکده پزشکی استراسبورگ است.‌ این دانشگاه بیش از ۴۰,۰۰۰ دانشجو دارد و بیش از ۴,۰۰۰ محقق در چندین زمینه در این دانشگاه به تحصیل و ‌انجام پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی می‌پردازند.‌ بیش از ۱۹ درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان ‌بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

دانشکده پزشکی مارسل ( Marseille Medical School )

از اکتبر سال ۲۰۱۸ مدرسه پزشکی مارسیل تبدیل به دانشکده پزشکی و مرکز علوم پارامدیکال یا پیراپزشکی شد.‌ این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی در رشته علوم توانبخشی، علوم پرستاری و علوم پزشکی برگزار ‌می‌کند.‌ این دانشگاه با داشتن ۱۶ تیم تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف یک مرکز قدرتمند و مهم در زمینه پزشکی به شمار می‌آید.‌ زمینه‌های تحقیقاتی در این دانشگاه شامل‌ پژوهش‌ها و تحقیقات در مورد بیماری‌های عفونی، ژنتیک و آنکولوژی‌، ایمونولوژی و علوم انسانی و اجتماعی‌، بهداشت عمومی‌، تصویربرداری پزشکی یا انسان‌شناسی است.‌ این دانشکده یکی از بهترین قطب‌های‌ آموزش پزشکی در کشور فرانسه به شمار می‌آید.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقاطع مختلف به همراه معرفی بهترین دانشگاه‌ها

تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

در صورتی که تسلط کافی به زبان فرانسوی نداشته باشید، ممکن است داوطلب ادامه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه در رشته پزشکی به زبان انگلیسی باشید. در این مورد باید بگوییم که بیشتر برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در زمینه پزشکی در دانشگاه‌های دولتی فرانسه فقط به زبان فرانسوی برگزار ‌می‌شوند. از این رو تسلط داشتن به زبان فرانسه یکی از مهم‌ترین موانع پیش روی دانشجویان ‌بین‌المللی یا متقاضی تحصیل در فرانسه است.‌ با این حال باید به این نکته نیز اشاره کرد که برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌های خصوصی پزشکی به منظور جذب دانشجویان ‌بین‌المللی از کشورهای مختلف جهان، اقدام به ارائه برنامه‌های تحصیلی در زمینه پزشکی به زبان انگلیسی ‌می‌کنند و به این ترتیب امکان ادامه تحصیل آسان برای دانشجویان ‌بین‌المللی را فراهم می‌نمایند.‌ تحصیل در آن دسته از دانشگاه‌های خصوصی که اقدام به ارائه برنامه‌های تحصیلی رشته پزشکی به زبان انگلیسی ‌می‌کنند، شامل هزینه شهریه دانشگاهی خواهد بود. لازم به ذکر است که میزان شهریه دانشگاهی با توجه به موسسه دانشگاهی و‌ نوع تخصص و مرحله آموزشی‌ متفاوت از یکدیگر خواهد بود.‌ از جمله دانشگاه‌هایی که اقدام به ارائه برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی در رشته پزشکی در فرانسه ‌می‌کند، می‌توان به کالج پزشکی تور Tor Medical College اشاره کرد.

با تمام این‌ موارد پیشنهاد ‌می‌شود که در صورت تمایل به ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی در فرانسه نسبت به یادگیری زبان فرانسه نیز اقدام کنید.‌ به خصوص اینکه اگر تمایل دارید که پس از اتمام دوره تحصیلی خود به ادامه کار و زندگی در این کشور ادامه دهید، به عنوان یک پزشک باید تسلط کافی به زبان فرانسوی داشته باشید تا بتوانید با بیماران خود ارتباط برقرار کنید. همچنین لازم است که دانشجویان رشته‌های پزشکی در دوره‌های کارورزی و طرح‌های دانشجویی که در بیمارستان‌ها برگزاری ‌می‌شود، توانایی برقراری ارتباط با بیماران را داشته باشند.

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه

یکی از مهم‌ترین شرایط‌ تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه در نظر گرفتن هزینه‌های‌ تحصیل و همچنین هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور است.‌ طبق مطالعه انجمن ملی دانشجویان پزشکی فرانسه‌، دانشجویانی که در PACES ‌ثبت نام می‌کنند، به طور متوسط‌ مبلغی معادل با ۶,۰۰۰ یورو برای هزینه‌های ثبت نام دانشگاه و همچنین دوره‌های خصوصی پرداخت ‌می‌کنند.‌ باید گفت که‌ مبلغی به ارزش بیش از ۵,۰۰۰ یورو برای تحصیل پزشکی سال اول‌ یعنی دوره  PACES ‌و ۴,۰۰۰ یورو برای دانشجویان سال سوم تخمین زده ‌می‌شود.‌ علاوه بر این این مبلغی حدود ۲۶۰ یورو را‌ به این هزینه‌ها به عنوان بودجه لازم برای خرید کتاب و لوازم تحریر‌ باید اضافه کرد. علاوه بر اینها، هزینه‌های تامین اجتماعی حدود ۵۰۰ یورو را در هر سال برای هر دانشجو خواهد بود.‌ هزینه‌های اسکان دانشجویی و سایر هزینه‌های زندگی نیز باید در نظر گرفته شوند.‌ سبک زندگی هر دانشجو در میزان هزینه‌های زندگی دانشجویی تاثیر خواهد گذاشت. دانشجویان می‌توانند با اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی یا اجاره‌ آپارتمان به صورت مشترک هزینه کمتری را بابت اقامت و اسکان خود پرداخت نماید.

‌کمک هزینه تحصیلی دانشجویان پزشکی

هنگامی ‌که اقدام به انتخاب مقصد تحصیلی رشته تحصیلی‌تان می‌کنید، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید امکان بهره‌مندی از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان ‌بین‌المللی است. بسیاری از دانشجویان داوطلب بهره‌مندی از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده هستند.‌ در کشور فرانسه نیز کمک هزینه‌هایی‌ به دانشجویان ‌بین‌المللی در حال تحصیل در رشته‌های پزشکی تعلق می‌پذیرد.‌ دانشجویان می‌توانند برای بهر‌ه‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده توسط دانشگاه، درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند. باید به این نکته اشاره کرد که بیشتر بورسیه‌های تحصیلی به مقاطع تحصیلات تکمیلی اختصاص داده ‌می‌شوند. از طرف دیگر برخی از بورسیه‌های تحصیلی براساس شایستگی دانشجویانی که‌ به صورت تمام وقت به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه می‌پردازند،‌ تعلق می‌پذیرد.‌ مبلغ و شرایط این کمک هزینه‌ها می‌تواند متفاوت باشد. این بورسیه‌ها توسط کمیته ارزیابی به دانشجویانی که شایستگی‌ خود برای بهره مندی از کمک هزینه را به اثبات رسانده باشند، اعطاء می‌گردند.

بررسی شرایط و انواع بورسیه‌های تحصیلی جهت تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل در فرانسه و تجربه یک زندگی با کیفیت و آینده‌دار

تحصیل پزشکی در فرانسه می‌تواند‌ یک تجربه بسیار خوب از دوران دانشجویی باشد. در عین حال‌ شما خواهید توانست از مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های برتر فرانسه و شرکت در برنامه‌های تحصیلی عالی‌ آنها بهره‌مند شوید.‌ فرانسه کشور بسیار زیبایی است که‌ به پذیرا بودن فرهنگ‌ها و سنت‌های گوناگون شهرت بسیاری دارد.‌ بنابراین شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به راحتی در این کشور توسط مردم بومی پذیرفته خواهید شد‌ و احساس دلتنگی و غربت نخواهید کرد.‌ فرانسه به کشور‌ زیبایی، هنر، شعر و ادبیات شهرت دارد.‌ همچنین طبیعت و جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی این کشور سالیانه گردشگران زیادی را از نقاط مختلف جهان به خود جذب ‌می‌کنند.‌ به همین دلیل تحصیل در فرانسه‌ برای دانشجویان ‌بین‌المللی یک تجربه هیجان انگیز و به یاد ماندنی خواهد بود.‌ آشنایی با شرایط تحصیل در‌ رشته پزشکی در فرانسه به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید انتخاب درستی در مورد‌ مقصد تحصیلی‌تان در خارج از کشور انجام دهید.

در صورتی که شما مدرک دیپلم دریافت کرده‌اید و قصد ادامه تحصیل در مقطغ لیسانس در خارج از کشور را داشته باشید، می‌توانید برای کشورهای غیرانگلیسی زبان مانند فرانسه، آلمان، نروژ و ایتالیا اقدام کنید. در این نوشته به صورت اجمالی مزایای تحصیل در فرانسه را با هم مرور کردیم و همانگونه که می‌دانید فرانسه به عنوان یکی از باکیفیت‌ترین کشورها در دنیا برای زندگی و تحصیل شناخته می‌شود. برای ادامه تحصیل در فرانسه باید مدرک زبان فرانسوی در سطح C1 داشته باشید و داشتن معدل بالای مدرک دیپلم ضروری است.

در صورتی که شما یا هر یک از آشنایانتان تجربه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه را دارید یا اینکه سوالی در مورد شرایط تحصیل‌ در رشته پزشکی در فرانسه برای شما پیش آمده است، می‌توانید آن را با کارشناسان و مشاوران ما مطرح کرده و راهنمایی‌های لازم در این مورد را دریافت کنید.

منبع: aljawaz

دیدگاهتان را بنویسید