تحصیل در فرانسه: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر

سنت‌های قدرتمند تحصیلی و هنری فرانسه امروزه نیز به توان گذشته ادامه دارند و جزء معدود کشورهایی است که تا این اندازه بر تحقیقات و تحصیلات سرمایه‌گذاری کرده است. 39 دانشگاه فرانسوی در لیست رتبه بندی دانشگاه‌های جهان QS وجود دارند که 11 تای آن‌ها در بین 300 دانشگاه برتر قرار دارند.

فرانسه یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان است و این جای تعجبی ندارد. این متن را بخوانید تا دلیل علاقه دانشجویان بین المللی برای تحصیل در فرانسه را دریابید و بدانید چه کاری لازم است انجام دهید تا عضوی از این جمعیت باشید.

کشور فرانسه

نام کشور فرانسه باعث می‌گردد تا مجموعه‌ای متمایز از تجسمات در ذهن جمعی ما بیدار شود؛ از پیچیدگی فرهنگ گرفته تا قدمت شهرهایش، آشپزی و نوشیدنی‌هایش و مناظر بی‌نظیرش؛ از کوه‌های سر به فلک کشیده، بیشه‌های سر سبز، ساحل‌های طلایی رنگ و دریاهای نیلی رنگ، مراتع خرم و رودخانه‌های پر خروش. هر شخص مفهوم ناب مختص به خود از فرانسه و تحصیل در فرانسه را دارد. انعکاس آن را می توان در شهرت و قدرتش به عنوان مشهورترین مقصد توریستی جهان، به استناد بنیاد جهانی توریسم در سازمان ملل، یافت.

شاید تجسم شخصی شما از فرانسه شامل دستاوردهای بی نظیر تاریخی هنری و معنوی آن باشد. فرانسه کشوری است که متفکرانی چون رنه دکارت و ژان پل سارتر، نویسندگانی چون مارسل پروست و آلبر کامو، کارگردانانی همانند ژان لوک گدار و ژان رنوار و هنرمندانی همچون کلود مونه و پاول سزان را پرورش داده است. در صدر این لیست می توان اسامی جمعیت بزرگی از دانشمندان، ریاضی دانان و محققانی را اضافه نمود که شاید اسامی‌شان را نشنیده باشید ولی دستاورهای تاثیرگذارشان را نمی توانید نادیده بگیرید.

اگر قصد اقامت در فرانسه را نه صرفاً به عنوان توریست بلکه به عنوان دانشجو را دارید، در این مقاله اطلاعات نابی از دانشگاه‌های فرانسه، شهرها و نحوه اقدام برای اپلای، هزینه‌ها و ویزا را خواهید یافت.

زندگی دانشجویی در فرانسه

دانشگاه‌های فرانسه

سنت‌های قدرتمند تحصیلی و هنری فرانسه امروزه نیز به توان گذشته ادامه دارند و جزء معدود کشورهایی است که تا این اندازه بر تحقیقات و تحصیلات سرمایه‌گذاری کرده است. صحت این مطلب را می‌توان در رتبه بندی‌های جهانی دانشگاه‌ها به وضوح مشاهده کرد.

39 دانشگاه فرانسوی در لیست رتبه بندی دانشگاه‌های جهان QS وجود دارند که 11 تای آن‌ها در بین 300 دانشگاه برتر قرار دارند. دو دانشگاه پیشرو فرانسوی، دانشگاه اکول نرمال سوپریور پاریس و پلی تکنیک اکول پاریس، جزء 60 دانشگاه برتر هستند و رتبه‌های آن‌ها به ترتیب 43 و 59 است. این دو دانشگاه شهرت و اعتبار خود را در میان پیشرو‌ترین دانشگاه‌های اروپا و جهان مستحکم ساخته‌اند و برای تحصیل در فرانسه ایده‌آل هستند.

علاوه بر 39 دانشگاه موجود در لیست رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان یا QS، فرانسه شهرت فراوانی برای کالج‌های تخصصی تجارت و کسب و کار خود دارد. دلیل نبود آن‌ها در این لیست، تمرکز شدید و صرف آن‌ها بر زمینه علمی‌شان است و این چیزی از شهرت فراگیر جهانی‌شان نمی‌کاهد. مثال بارز این مطلب کالج‌های ESCP Europe، مدرسه تجارت ESSEC، HEC Paris و INSEAD است.

هم‌چنین هزینه تحصیلی دانشگاه‌های قدرتمند فرانسوی در میان ارزان‌ترین دانشگاه‌های جهانی است و تحصیل در فرانسه هزینه‌ای در حدود 1000 دلار سالیانه برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی در بر دارد.

پس آیا تحصیل در فرانسه گزینه‌ای مناسب برای شما است؟ اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاهی بی نظیر با کمترین هزینه را دارید و اگر قصد دارید تا زبان زیبای بین المللی فرانسه یاد بگیرید و اگر می‌خواهید با مفهوم نام آشنای فرانسوی art de vivre (هنر زندگی) آشنا شوید، پس جواب این سوال oui (بله) خواهد بود.

پاریس

گزینه اول برای تحصیل در فرانسه شهر پاریس است. مطمئناً شما پیش زمینه‌ای فکری راجع به شهر پاریس را دارید که شاید نتیجه دیدار شما از City of Light( شهر نورها) باشد. در سال 2015، 45 میلیون توریست روانه وارد این شهر شده‌اند تا از مقاصدی چون Arc de Triomphe و Notre Dame، یا گالری‌های هنری شهیری چون Louvre یا Musee d’Orsay دیدن کنند یا تجربه‌ای از فرهنگ شناخته شده کافه‌های این شهر داشته باشند.

مثل بسیاری از شهرهای بزرگ دیگر، بهترین راه شناخت این شهر زندگی در آن و تعامل با مردم این شهر است. اگر تحصیل در فرانسه و زندگی دانشجویی در پاریس شما را جذب می‌کند، این شهر هیچ کاستی در انتخاب از میان دانشگاه‌های پیشرو و بزرگ ندارد و 17 انیستیتو دولتی( با زمینه‌های تخصصی متنوع) و چندین مؤسسه قدرتمند grandes ecoles برای آموزش مهارت‌های شغلی و تحصیلی دارد. در نتیجه پاریس شهری با جمعیت بزرگ و متنوعی از دانشجویان است که تضمین کننده قدرت علمی و فرهنگ نوآورانه و معنوی است.

تحصیل در فرانسه

لیون

یک شهر ایده‌آل دیگر برای تحصیل در فرانسه، شهر لیون است. شهری تماشایی با قدمت قرون وسطایی ( قدمتش حتی فراتر از این نیز هست). لیون در نزدیکی مرز فرانسه با سوئیس و ایتالیا واقع شده است. لیون یکی از پایتخت‌های آشپزی فرانسوی است و اگر از علاقه‌مندان اسکی هستید، این شهر زیبا هم‌جوار با کوه‌های آلپ فرانسه است.

معماری به خوبی حفظ شده لیون آن را در زمره میراث جهانی یونسکو قرار داده است. اما چیزهای جالب‌تری به غیر از معماری شگفت‌انگیز نیز در باب دومین شهر فرانسه (بحث داغی میان شهر لایق مقام دومی میان مارسی و لیون وجود دارد) در میان است!

موسسه‌های گوناگون تحصیلات عالی این شهر به معنی این است که جمعیت زیادی از دانشجویان بین‌المللی در لیون وجود دارد و در نتیجه شب‌های پر جنب و جوشی را در پاتوق‌های دانشجویی نظاره‌گر خواهید بود. اگر فرهنگ و تمدن دومین منبع جاذبه برای شما است، لیون شما را مأیوس نخواهد کرد زیرا کسانی که چشم به آینده شغلی نیز دارند باید بدانند که لیون یکی از مراکز اصلی تجارت و کسب و کار در فرانسه و جهان است.

تولوز

تولوز از دیگر مقاصد اصلی تحصیل در فرانسه است. شهری تاریخی در مکانی نه چندان دور از مرزهای جنوب غربی با آندورا و اسپانیا. تولوز در عصر مدرنیته به عنوان یکی از پایتخت‌های صنعت هوافضا به شمار می رود. دانشگاه‌های قدیمی بسیاری نیز دارد که قدیمی‌ترین آن‌ها اکنون به مؤسسات دانشگاه تولوز یعنی کاپیتال و دانشگاه تولوز یعنی له میرال تقسیم شده است و قدمت آن‌ها به قرن 13 میلادی بر می‌گردد.

اگر بحث تحصیل در فرانسه در میان باشد، بزرگ‌ترین جمعیت دانشجویی متعلق به تولوز است و به مرکز پر حرارت فرهنگ‌های گوناگون شهرت دارد. البته فرهنگ‌های هنری سنتی مثل اوپرا، تئاتر و معماری پر شکوه نیز در آن زنده و حاضر است. اگر قصد خروج از شهر را دارید، جنوب فرانسه بهشت اسکی بازان به خصوص با وجود کوه‌های پیرنه است.

تحصیل در تولوز

مونپولیه

یکی دیگر از مقاصد دانشجویان خواهان تحصیل در فرانسه شهر مونپولیه است. حدود یک چهارم جمعیت شهر را دانشجویان تشکیل می‌دهند و دو دانشگاه این شهر در میان رتبه بندی جهانی دانشگاه‌های QS در سال 2018 قرار دارند؛ دانشگاه پل والری مونپولیه هفتمین دانشگاه قدیمی جهان است.

مونپولیه در سواحل مدیترانه‌ای فرانسه واقع شده است و این بدین معنی است که باید خود را برای هجمه توریست‌ها در تابستان آماده کنید. البته در فصول دیگر نیز ساحلی اختصاصی برای خود خواهید یافت و زمان بسیاری برای کشف لذت‌های نهفته این ناحیه خواهید داشت.

لیل

در گذشته لیل یکی از مراکز صنعتی فرانسه بوده است که در دوره رکود اقتصادی عصر پسا صنعتی کمی از درخشش آن کاسته شده است. البته در سال‌های اخیر چیزی به مانند رنسانس در این شهر در حال وقوع است و به یکی از گنجینه‌های کمتر شناخته شده فرانسه شهرت یافته است که پشتوانه اقتصادی قدرتمند و فرهنگی غنی دارد. در نتیجه لیل مقصدی عالی برای شما برای تحصیل در فرانسه خواهد بود.

یکی از مزایای زندگی در لیل این است که دسترسی آسانی به دیگر مناطق فرانسه و اروپای شمالی خواهید داشت. در حقیقت می توانید سوار بر ترنی سریع السیر شده و به دیگر مقاصد توریستی مثل پاریس یا لندن یا بروکسل بروید. این یعنی لیل دروازه‌ای به هلند و آلمان است. اگر شیفته مسافرت هستید، لیل گزینه‌ای بی نظیر برای شما است!

شهریه‌های دانشگاهی در فرانسه

بزرگ‌ترین مزیت تحصیل در فرانسه پایین بودن نسبی شهریه‌های دانشگاهی در دانشگاه‌های دولتی است. بیشتر رشته‌ها در دانشگاه‌های دولتی حدود 189 یورو( 210 دلار) در سال در مقطع کارشناسی شهریه دارند( البته استثنائاتی هم وجود دارد؛ مثل رشته‌های مهندسی که هزینه بیشتری دارند).

باید توجه کنید که دانشگاه‌های فرانسوی تمایل دارند تا دیگر هزینه‌ها را افزایش دهند که هزینه کلی را تا مقدار قابل توجهی بالا می برد. البته باز هم نسبت به دیگر کشورهای هم تراز، تحصیل در فرانسه هزینه کمتری خواهد داشت.

برای تحصیل در دانشگاه‌های قدرتمند grandes ecoles و grands etablissements (یعنی کالج‌ها و مؤسسات برتر) باید هزینه بیشتری متحمل شوید زیرا این نوع کالج‌ها و موسسه‌ها شهریه را طبق قوانین خود تعیین می‌کنند. برخی از آن‌ها فقط مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا دارند و برخی( مثل دانشگاه اکول نرمال سوپریور پاریس) دانشجویان را الزام به گذراندن پیش مقطعی دو ساله در یک مدرسه می‌کنند که قبولی در آن به اندازه خود دانشگاه مشکل است. مدارس عالی مدیریت می توانند تا 30000 یورو (33500 دلار) در سال شهریه داشته باشند.

اپلای و ویزای دانشجویی جهت تحصیل در فرانسه

پروسه اپلای و ویزای تحصیلی در فرانسه به این مورد بستگی دارد که ساکن اروپا هستید یا کشور دیگری خارج از اروپا. دانشجویان سوئیسی، نروژی، ایسلندی و لیختن اشتاینی خواهان تحصیل در فرانسه پروسه‌ای مشابه دانشجویان اروپایی دارند.

متقاضیان اروپایی اپلای

  • اگر میخواهید در سال اول یک مقطع اپلای کنید و مدرک کارشناسی از فرانسه دارید، باید از سیستم اپلای آنلاین برای دانشجویان فرانسوی استفاده کنید (APB: Admission Post-Baccalaureat). اگر قصد انتقال بین دانشگاهی دارید باید به صورت مستقیم به دانشگاه مقصد اپلای کنید.
  • اگر مدرک دبیرستانی شما متفاوت است، باید با مؤسسه دانشگاهی مورد نظرتان تماس حاصل کنید. شاید از شما بخواهند به صورت مستقیم اپلای کنید یا از یک سیستم مرکزی اقدام کنید.
  • مؤسسات grandes ecoles و grands etablissements پروسه‌های اپلای مختص به خود را دارند و توصیه می‌شود که بهصورت مستقیم با آن‌ها در تماس باشید تا مدارک و ملزومات را بپرسید. می توانید به کلاس‌های آمادگی رفته یا از طریق APB برای برخی مؤسسات اپلای کنید.
  • ویزا نیاز ندارید.
  • اگر رشته شما در زبان فرانسوی تدریس می‌گردد که بسیار محتمل است، باید تسلط خود بر زبان فرانسوی را اثبات نمایید. میتوانید در آزمون‌هایی همچون TCF DAP (Test de Connaissance du Francais, Demande d’Admission Prealable) یا DALF (Diplome Approfondi de Langue Francaise) یا CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) شرکت کنید. به طور مشابه، اگر زبان رشته تحصیلی انگلیسی باشد نیز باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید. باید از طریق سیستم خود دانشگاه پیگیر باشید تا حداقل نمره زبان لازم را بیابید.

متقاضیان غیر اروپایی اپلای

  • پروسه اپلای به این بستگی دارد که آیا شما جزو لیست 31 کشور موجود در وبسایت CampusFrance website یا نه. اگر جزو این لیست باشید باید از پروسه CEF، یعنی سیستم آنلاین اپلای CEF بهره ببرید. این پروسه شامل تمامی مراحل اپلای یعنی پروسه اخذ ویزا، نحوه اپلای و مدارک مورد نیاز است. پروفایلی شخصی در سیستم CEF در وبسایت CampusFrance website بسازید. کشور ایران به عنوان یکی از کشورهای موجود در لیست فوق می‌باشد و در صورتی که به عنوان یک ایرانی تمایل به اخذ اپلای در فرانسه دارید، باید طبق توضیحات داده شده، اقدام کنید.
  • اگر تبعه این کشورها نیستید، باید قبل از اپلای در یکی از دانشگاه‌های فرانسه، اپلای اولیه‌ای در سفارت فرانسه در کشور مطبوعتان ارائه دهید. نحوه اپلای به رزومه و مدارک تحصیلی قبلی‌تان و به کشور محل اپلای بستگی دارد. با دانشگاه مقصد خود تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری از پروسه صحیح اپلای بیابید.
  • زمانی که توسط یک مؤسسه دانشگاهی در فرانسه پذیرفته شوید، باید برای ویزا اقدام نمایید که شامل اجازه اسکان با نام VLS-TS است. اعتبار این اجازه یک سال است. برای کسب ویزا باید فرم پر شده اپلیکیشن، عکس پاسپورتی، خود پاسپورت، مدارک مقاطع تحصیلی قبلی، گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی مدرک زبان فرانسوی( اگر رشته تحصیلی به زبان فرانسه باشد) و گواهی تمکن مالی ارائه نمایید. همچنین باید گواهی پذیرفته شدن از دانشگاه فرانسوی را نیز ارائه کنید.
  • زمانی که به فرانسه برسید، باید به اداره مهاجرت فرانسه (OFFI: French Office of Immigration and Integration) رفته تا به احتمال زیاد معاینه پزشکی داشته باشید.

یک پاسخ به “تحصیل در فرانسه: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر”

پاسخی بگذارید