تحصیل در فنلاند: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر

شهرهای آرام و زیبایی طبیعی دلفریب، تمرکز زیاد بر تحقیق و نوآوری، امکان انتخاب مناسب از دانشگاه‌های جهانی و تعهد به تحصیل رایگان، دلایل بارزی است که چرا دانشجویان بین‌المللی تصمیم به تحصیل در فنلاند می‌گیرند.

شهرهای آرام و زیبایی طبیعی دلفریب، تمرکز زیاد بر تحقیق و نوآوری، امکان انتخاب مناسب از دانشگاه‌های جهانی و تعهد به تحصیل رایگان، دلایل بارزی است که چرا دانشجویان بین‌المللی تصمیم به تحصیل در فنلاند می‌گیرند.

اگر شما هم اشتیاق دارید تا تحصیل در فنلاند را تجربه کنید، می‌توانید مطالب این نوشته را مطالعه کنید تا اطلاعات جامعی درباره تحصیل در فنلاند برترین شهرهای دانشجویی، موقعیت‌ها، ویزای تحصیلی، هزینه‌ها و سایر موضوعات مرتبط اطلاعات کسب کنید.

دانشگاه‌های فنلاند

علی‌رغم اینکه سیستم تحصیل در فنلاند در مقاطع عالی در مقایسه با برخی دیگر از کشور‌های اروپایی جوان‌تر می‌باشد، اما مطمئناً این به معنای ضعف در کیفیت آموزش دانشگاه‌های فنلاند نیست. ۱۰ دانشگاه در فنلاند وجود دارند که در رده‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۸ ( QS) حضور دارند که پیشرو آن‌ها دانشگاه هلسینکی  در رده ۱۰۲ جهانی است.

درباره نکات تحصیل در فنلاند و ۵ دانشگاه برتر فنلاند که همگی جزء ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند، بیشتر بدانید:

دانشگاه هلسینکی (Helsinki)

دانشگاه هلسینکی  قدیمی‌ترین دانشگاه فنلاند است که در سال ۱۶۴۰ تاسیس شده است. این دانشگاه از سال ۱۸۲۹ در پایتخت فنلاند واقع بوده است اما قبل از این تاریخ به نام آکادمی سلطنتی تورکو شناخته شده و در قدیمی‌ترین شهر کشور فنلاند واقع بوده است. امروزه دانشگاه هلسینکی رتبه ۱۰۲ دانشگاه‌های برتر دنیا را در اختیار دارد و به عنوان معتبرترین دانشگاه فنلاند شناخته می‌شود و هر ساله دانشجویان زیادی با هدف تحصیل در فنلاند وارد دانشگاه معتبر هلسینکی می‌شوند.

همراه با دارا بودن قدمت و رتبه بالا این دانشگاه هم‌چنین بزرگ‌ترین موسسه آموزش عالی با بیش از ۳۲۰۰۰ دانشجو می‌باشد. دانشگاه هلسینکی دارای ۱۱ دانشکده و ۱۱ موسسه تحقیقاتی بوده و دوره‌های تحصیلی به زبان‌های فنلاندی، سوئدی و انگلیسی برگزار می‌شود.

دانشگاه آلتو (Aalto)

دانشگاه آلتو نیز در پایتخت فنلاند واقع شده و دومین موسسه معتبر فنلاند در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان  با رتبه ۱۳۷ جهانی می‌باشد. این دانشگاه در سال ۲۰۱۰ از ادغام سه موسسه به نام‌های دانشگاه صنعتی هلسینکی، دانشکده اقتصاد هلسینکی و دانشگاه هنر و طراحی هلسینکی بوجود آمده است. هدف دولت فنلاند تاسیس یک دانشگاه جدید بود که مدلی از نوآوری و نمادی از تحصیل با کیفیت بالا باشد. امروزه حدود ۱۲۱۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل در فنلاند هستند.

دانشگاه تورکو (Turku)

دومین دانشگاه بزرگ فنلاند دانشگاه تورکو در رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا رتبه ۲۷۶ جهان را کسب کرده است. دانشگاه تورکو که بیش از ۲۰۰۰۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند. پردیس مرکزی این دانشگاه در تورکو، جنوب غرب فنلاند است اما دانشکده‌هایی نیز در روما (Rauma)، پوری (Pori) و سالو (Salo) دارا است. دانشگاه تورکو  در سال ۱۹۲۰  با کمک بیش از ۲۲۰۰۰ شهروند تاسیس شده است. این دانشگاه تاکید زیادی بر همکاری بین الملل داشته و چندین برنامه کارشناسی ارشد و دکتری با همکاری دانشگاه‌های سایر کشور‌ها برگزار می‌کند.

دانشگاه تورکو (Turku)

دانشگاه ییواسکیلا (Jyväskylä)

دانشگاه ییواسکیلا  که در سال ۱۹۳۴ تاسیس شده است، از یک کالج آموزش دبیری مکالمه فنلاندی اولیه بوجود آمده است که در سال ۱۸۶۳بنیان گذاری شده بود. این دانشگاه با رتبه ۳۵۷ جهانی، حدود ۱۵۰۰۰ دانشجو را در شش دانشکده آموزش می‌دهد. این موسسه

دانشگاه ییواسکیلا سیستم آموزش و دبیری خود را حفظ کرده است که این امر سبب شده است تا این دانشگاه به یک دانشگاه پیشرو در برنامه‌های آموزشی تبدیل شود. این مطلب در رده بندی دانشگاه‌های جهانی QS سال ۲۰۱۷ نیز مشهود بود که این موسسه در را میان ۱۰۰ دانشگاه در زمینه آموزش و یادگیری قرار داده بود.

دانشگاه ییواسکیلا (Jyväskylä)

دانشگاه فنلاند شرقی

دانشگاه فنلاند شرقی به عنوان هفتمین دانشگاه کشور فنلاند شناخته می‌شود. این دانشگاه هم اکنون در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان یا QS رتبه ۴۶۰-۴۵۱ جهانی را در اختیار دارد. این دانشگاه در سال ۲۰۱۰ از ادغام دانشگاه Joensuu و دانشگاه Kuopio تاسیس شده است. امروزه، بیش از ۱۵۰۰۰ دانشجو در یکی از چهار دانشکده این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

با آوازه پژوهشی خوبی که دانشگاه فنلاند شرقی دارد، شبکه گسترده‌ای از همکاران خارجی داشته و اغلب در پروژه‌های بین المللی شرکت دارد. پردیس‌های مرکزی این دانشگاه در شهرهای Joensuu و Kuopio واقع است و دانشکده‌هایی نیز در شهر Savonlinna دارد. تمام این مراکز در جنوب شرقی کشور فنلاند در منطقه‌ای که با نام فنلاند شرقی شناخته می‌شوند، واقع شده‌اند.

دانشگاه فنلاند شرقی

پنج دانشگاه فنلاندی دیگر در آخرین در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS وجود دارند که در میان ۵۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. این دانشگاه‌ها عباتند از:

دانشگاه صنعتی تامپره( رتبه جهانی ۳۸۰ )

دانشگاه صنعتی Lappeenranta( رتبه جهانی ۵۵۰-۵۰۱)

دانشگاه اولو ( رتبه جهانی ۴۲۰-۴۱۱)

دانشگاه  Abo Akademi( رتبه جهانی ۵۵۰-۵۰۱)

دانشگاه تامپره( رتبه جهانی ۶۰۰-۵۵۱)

زندگی و تحصیل در فنلاند

کشور فنلاند دارای یک اقتصاد باز مبتنی بر تکنولوژی است. کیفیت بسیار بالای زندگی و ثروت چشم‌گیر و تقسیم‌ شده به صورت منطقی بین شهروندان تقسیم شده است.

با قرار گیری در شمال اروپا این کشور از تنوع فصلی شگرفی برخوردار است. بدین صورت که تقریباً در فصول تابستان نور به صورت مداوم وجود دارد و در مقابل آن تاریکی مطلق در زمستان سبب شده است تا فصول متفاوتی را در این کشور زیبا تجربه کنید. این امر با یک سبک زندگی متنوع همراه است. تابستان پر از انواع فستیوال‌های موسیقی، استراحت در کنار دریاچه، نمایشگاه‌ها و مهمانی‌های بیرون از خانه است در حالی که فصل زمستان زمان رویارویی با شیب‌های اسکی، پیاده‌روی کوهستانی و بیشترین استفاده از حمام‌های بخار فنلاندی است.

برترین شهرهای دانشجویی فنلاند

هلسینکی

پایتخت فنلاند شهر هلسینکی، بزرگ‌ترین شهر در کشور فنلاند با جمعیتی حدود ۱.۴ میلیون نفر است. به دلیل قرار گرفتن در ساحل جنوبی، این شهر به خوبی با سایر قسمت‌های اروپا در ارتباط است. شما می‌توانید با یک سفر کوتاه به وسیله هواپیما، ماشین یا کشتی با سایر شهرهای اصلی کشورهای مجاور مانند سنت پترزبورگ، استکهلم و تالین ارتباط داشته باشید و به شهرهای مختلف مسافرت کنید.

از معماری نئوکلاسیک و هنر نیوئورو، تا فستیوال‌های رنگارنگ بی شمار و بندر شلوغش، هلسینکی پر از کاراکتر و زندگی است. شهر هلسینکی به عنوان پایتخت طراحی جهان در سال ۲۰۱۲ شناخته شده بود. به عنوان یک شخص تازه وارد، می توانید به گردشگران ملحق شوید تا از مکان‌های دیدنی شهر، که شامل گالری هنری Ateneum،  قلعه باستانی جزیره Suomenlinna ( با فاصله ۱۵ دقیقه با کشتی مسافری)، کلیسای جامع هلسینکی و معماری تاثیر گذار میدان Senate است، بازدید نمایید.

با ساکن شدن در این شهر، شما زمان کافی برای انتخاب کافه‌های مورد علاقه، تست غذاهای دریایی محلی و شرکت در رویدادهای سالانه مانند فستیوال موسیقی Flow، نمایشگاه سنتی شاه ماهی بلغاری و Vappu  را خواهید داشت.

هلسینکی شهر دو تا از دانشگاه‌های رده بالای فنلاند یعنی دانشگاه هلسینکی و دانشگاه آلتو و چندین دانشگاه دیگر است. طبق رده بندی QS شهرهای دانشجویی برتر، هلسینکی به دلیل داشتن دانشگاه‌های برتر و کیفیت زندگی بالا، رتبه ۷۵ را در میان سایر شهرهای جهان برای دانشجویان از آن خود کرده است.

تحصیل در هلسینکی

تورکو

تورکو شهر پایتخت سابق فنلاند در فاصله ۱۶۰ کیلومتری غرب هلسینکی قرار دارد. امروزه اهمیت تاریخی آن را می‌توان از کلیسای شگفت انگیز و قلعه قرون وسطایی آن درک کرد. ریشه‌های آن را می‌توان در دوره پس از پایان دوران وایکینگ‌ها یافت، که این شهر را تبدیل به پر قدمت‌ترین شهر فنلاند می‌کند. با این حال، بخشی از این شهر به خاطر آسیب شدید آتش سوزی در اوایل قرن نوزدهم، شهر تورکو یک حس معاصر دارد. با وجود معرفی به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۱ و دارا بودن تعداد زیادی از موزه‌ها، گالری‌ها و فستیوال‌ها، به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های تحصیل در فنلاند شناخته می‌شود. شهر تورکو به عنوان شهر کریسمسی فنلاند شناخته می‌شود و برای کسانی که از لذت‌های جشن‌های زمستانی و بازارهای فستیوالی سیر نمی‌شوند مناسب است.

دومین و سومین دانشگاه قدیمی فنلاند یعنی دانشگاه سوئدی زبان Åbo Akademi و دانشگاه تورکو، در شهر تورکو واقع هستند. دانشگاه تورکو به عنوان سومین دانشگاه کشور فنلاند شناخته می‌شود.

تحصیل در تورکو

اولو (Oulu)

شهر اولو در منطقه شمالی‌تر، در ساحل غریس که یکی دیگر از مقصدهای گردشگران کشور فنلاند است، واقع شده است.

مرکز این شهر به چندین جزیره گسترش یافته و آن‌ها را با پل‌های پیاده‌رو و دوچرخه به هم متصل می‌کند. این شهر پنجمین شهر پرجمعیت فنلاند بوده و با سن‌های موسیقی زنده و متنوعش، با رویدادهای سالانه شامل فستیوال موزیک ویدئو اولو و رقابت‌های جهانی air guitar شناخته شده است.

شهر اولو هم‌چنین به عنوان مرکز پیشرو تکنولوژی، با متخصصان با استعدادی که از از سراسر جهان در مراکز تحقیقاتی و پارک‌های فناوری گرد هم آمده‌اند، شناخته می‌شود.

کسانی که به فکر تحصیل در شهر اولو برای بیش از چند ماه هستند باید برای یک زمستان بسیار سرد و زیبا خود را آماده کنند. آب‌وهوای قطبی شهر اولو به صورت نیمه قطبی میانگین دمای سالیانه ۲°C (36°F)  را دارا می‌باشد.

دانشگاه Oulu ششمین دانشگاه فنلاند در رده بندی دانشگاه‌های جهان است.

تحصیل در اولو (Oulu)

تامپره (Tampere)

با حرکت به سمت جنوب کشور، شهر تامپره که بین دو دریاچه قرار گرفته است که توسط تندآب‌های Tammerkoski که از مرکز شهر می گذرند، به هم متصل شده‌اند. توان تولید شده از این تندآب‌ها باعث شده است که شهر تامپره قلب صنعت فنلاند در قرن ۱۹ (که منجر به نام مستعار “منچستر فنلاند” شده است) باشد.

این شهر سومین منطقه شهری پرجمعیت در فنلاند است، اما مرکز شهر بصورت فشرده دارای بسیاری از کافه‌ها، آبجو فروشی‌ها و مکان‌های فرهنگی است تا بتواند جامعه دانشجویان را به خود مشغول کند. دانشگاه تامپره در بین ۶۰۰ دانشگاه برتر جهان است. این شهر محل قرار گیری چندین موسسه آموزش عالی دیگر نیز می‌باشد.

تحصیل در تامپره (Tampere)

ییواسکیلا

در فاصله ۲۶۰ کیلومتری شمال هلسینکی، ییواسکیلا قسمتی از منطقه “Lakeland” است و مانند بسیاری از شهر‌های فنلاند در لبه یک دریاچه قرار واقع شده است. ییواسکیلا شهر معمار مشهور Alvar Aalto است، کسی که آثار او در سرتاسر شهر به چشم می خورد. شاهکارهای آلتو شامل چندین ساختمان متعلق به دانشگاه ییواسکیلا است. این دانشگاه به عنوان چهارمین دانشگاه برتر فنلاند در رده‌بندی دانشگاه‌های جهان یا QS شناخته می‌شود.

تحصیل در ییواسکیلا

 

دیدگاهتان را بنویسید