تحصیل در کانادا یا استرالیا: مقایسه شرایط تحصیل در کانادا و استرالیا

سالانه تعداد زیادی از دانشجویان به دنبال فرصت‌های تحصیلی در خارج از کشور هستند. همواره یکی از چالش‌های پیش روی دانشجویانی که خواهان ادامه تحصیل در کشورهای خارجی هستند، انتخاب مقصد تحصیل است. از کشور‌های پر طرفدار جهت ادامه تحصیل می‌توان به کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا و برخی کشورهای اروپایی اشاره کرد. برخی از دانشجویان در انتخاب بین تحصیل در کانادا یا استرالیا دچار تردید می شوند. این دسته از افراد می توانند با مطالعه این مطلب  تصمیم درستی در خصوص کشور مقصد خود بگیرند.

تحصیل در کانادا یا استرالیا؟

در این نوشته قصد داریم تا مقایسه‌ای بین تحصیل در کانادا یا استرالیا برای دانشجویان بین الملل انجام دهیم. انتخاب مقصد تحصیلی مناسب نیازمند بررسی کشورهای مقصد از منظر هزینه زندگی، ویزا، صلاحیت دوره‌های آموزشی، فرصت‌های شغلی و … است. در ادامه این متن از منظر هر یک از این پارامترها شرایط تحصیل در کانادا یا استرالیا را با هم مقایسه خواهیم نمود.

۱- دوره‌های آموزشی محبوب

کشورهای مختلف در رشته‌های مختلفی دانشجویان بین المللی را جذب می‌نمایند. متقاضیان جهت تحصیل در کانادا یا استرالیا باید به رشته مدنظر خود در کشور مقصد و بازار کار آن پس از فارغ التحصیلی توجه نمایند. در این قسمت به رشته‌های پرطرفدار در کشورهای کانادا و استرالیا می‌پردازیم.

کشور کانادا

مدیریت کسب و کار، رسانه، مهندسی، پرستاری، علوم کامپیوتر و هتلداری.

کشور استرالیا

حسابداری، MBA، مراقبت‌های پزشکی، فناوری اطلاعات، تحصیل و مدیریت هتل.

۲- صلاحیت/نیازمندی‌ها

هر کشوری برای پذیرش دانشجویان بین المللی شرایط و نیازمندی‌های خاص خود را دارد. در این قسمت به طور خلاصه نیازهای تحصیل در کانادا یا استرالیا را بیان می‌کنیم.

کشور کانادا

برای دوره‌های کارشناسی، شما باید ۱۲ سال دوره تحصیلی را به پایان رسانده باشید. هم‌چنین برای اخذ پذیرش، شما باید در آزمون SAT شرکت نمایید. طول دوره‌های کارشناسی چهار سال بوده و دوره دیپلم نیز دو تا سه سال به طول می‌انجامد.

این آزمون توسط موسسه کالج‌ بورد در سراسر دنیا برگزار می‌شود. آزمون SAT، دو قسم جداگانه است. آزمون (SAT General (SAT I و آزمونSAT Subject.

آزمون عمومی SAT، ورودی مقطع لیسانس غیرپزشکی تمامی دانشگاه‌های امریکا و دانشگاه‌های برتر کشورهای انگلستان، کانادا، استرالیا، نروژ، چک، سوئد، ترکیه و … می‌باشد. این آزمون صرفا شامل سنجش مهارت زبان انگلیسی و ریاضیات می‌باشد. SAT در سال ۷ بار در امریکا و ۶ بار در دیگر کشورها برگزار می‌شود که ثبت نام آزمون از طریق مراجعه به پایگاه اینترنتی کالج‌بورد انجام می‌شود.

http://sat.tnity.com

در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، اخذ پذیرش در دوره‌های فنی ساده‌تر است؛ زیرا که سطح معیارهای پذیرش در این دوره‌ها پایین‌تر می‌باشد. برای اخذ پذیرش در دوره‌های مدیریت شما باید در آزمون GMAT شرکت کرده و برای دوره‌های مهندسی نیاز به آزمون GRE خواهید داشت.

مفهوم cutoff در کالج‌های کانادایی کاربردی ندارد. کالج‌ها میانگین نمره مورد قبول برای دوره‌های مختلف را در وب‌سایت خود قرار می‌دهند. این امر دید مناسبی در خصوص اینکه چه نمره‌ای نمره خوب محسوب می‌شود، به متقاضیان می‌دهد. شما هم‌چنین باید بدون توجه به دوره مورد نظر برای تحصیل در استرالیا یا کانادا، در آزمون‌های زبان مانند TOEFL یا IETLS شرکت نمایید. برخی کالج‌ها هستند که نیاز به آزمون زبان انگلیسی ندارند، اما پیشنهاد می‌شود که در یکی از این آزمون‌ها شرکت نمایید زیرا که نتیجه این آزمون‌ها در فرآیند اخذ ویزا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر مصاحبه‌کننده ویزای شما از مهارت‌های زبانی شما اطمینان نداشته باشد، کار اخذ ویزای شما به مشکل برخواهد خورد.

کشور استرالیا

برای دوره‌های کارشناسی در کشور استرالیا تقریباً همه دانشگاه‌ها نیاز به تکمیل دوره ۱۲ ساله تحصیلی دارند. در خصوص دوره‌های تحصیلات تکمیلی، شما می‌توانید پس از اتمام یک دوره سه ساله کارشناسی اقدام به اخذ پذیرش نمایید. شما باید برای دریافت پذیرش در دوره‌های مدیریت شما در آزمون GMAT و برای دوره‌های علوم در آزمون GRE شرکت کنید.

در مورد دوره‌های مدیریت شما ممکن است نیاز به تجربه کاری در کالج‌های مشابه نداشته باشید. در خصوص نداشتن تجربه کاری، شما نیاز به ثبت نام در یک دوره گواهی‌نامه‌ای تحصیلات تکمیلی یا دیپلم خواهید داشت. شرط داشتن نمره TOEFL یا IELTS می‌تواند توسط دانشگاه بخشوده شوند، اما برای فرآیند اخذ ویزا در اختیار داشتن این یکی از این نمره‌ها اهمیت بسیاری دارند.

۳- هزینه زندگی

هزینه کلی زندگی و تحصیل در کانادا یا استرالیا بستگی به پارامترهای بسیاری مانند دانشگاه، دوره آموزشی و موقعیت محل تحصیل در کانادا یا استرالیا دارد.

هزینه‌های دوره‌های کارشناسی

جزئیات دوره کارشناسی در کانادا دوره کارشناسی در استرالیا
شهریه ۱۰ تا ۳۰ هزار دلار در سال ۱۵ تا ۳۳ هزار دلار در سال
مسکن و هزینه‌های زندگی ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار در سال ۱۹ تا ۲۰ هزار دلار در سال
مدت زمان دوره آموزشی ۴ سال ۳ سال
جمع کل ۲۰ تا ۴۲ هزار دلار در سال ۳۴ تا ۵۳ هزار دلار در سال

هزینه‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی

جزئیات دوره تحصیلات تکمیلی در کانادا دوره تحصیلات تکمیلی در استرالیا
شهریه ۱۵ تا ۳۵ هزار دلار در سال ۲۰ تا ۳۷ هزار دلار در سال
مسکن و هزینه‌های زندگی ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار در سال ۱۹ تا ۲۰ هزار دلار در سال
مدت زمان دوره آموزشی ۲-۱ سال ۲-۱ سال
جمع کل ۲۵ تا ۴۷ هزار دلار در سال ۳۹ تا ۵۷ هزار دلار در سال

۴- فرآیند اخذ ویزا

پس از اخذ پذیرش از دانشگا‌های مورد نظر خود، باید اقدام به اخذ ویزای کشور مقصد نمایید. در این میان کشورهای مختلف قوانین متفاوتی برای متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی به کار می‌گیرند. جهت تحصیل در کانادا یا استرالیا شما بایستی از شرایط و نیازمندی‌های اخذ ویزای این کشورها آگاه باشید.

کشور کانادا

ویزای دانشجویی کانادا شامل قوانین زیر است:

 • شما باید برای اجازه کار پس از فارغ التحصیلی در مدت زمان ۹۰ روزه پس از تکمیل تحصیل خود اقدام کنید.
 • همسران دانشجویان می‌توانند در صورتی که اقامت همسرشان بیش از یک سال باشد، به صورت تمام وقت کار مشغول به کار شوند.
 • هزینه درخواست ویزای دانشجویی ۱۵۰ دلار است.
 • شما نمی‌توانید بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. در طی روز‌های تعطیل، تعطیلات و تابستان، دانشجو می‌تواند تا ۴۰ ساعت در هفته نیز کار کند.

کشور استرالیا

برای اخذ ویزای استرالیا، قوانین زیر حاکم است:

 • ویزای دانشجویی استرالیا به فرم استیکر اعطا نمی‌شود.
 • هزینه این درخواست ۵۳۵ دلار است.
 • همسران تنها در صورتی وابسته می‌شوند که همسرشان در حال تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد یا دکتری باشد. همسر دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند بدون محدودیت ساعتی، مشغول به کار شوند.
 • دارندگان ویزای دانشجویی در حین تحصیل در استرالیا اجازه کار تا ۴۰ ساعت در ۱۴ روز را دارا می‌باشند.

۵- اجازه کار پس از فارغ التحصیلی

از دغدغه‌های مهم دانشجویان بین الملل، شرایط و ‌ای شغلی پس از اتمام تحصیل در کشور مقصد است. دانشجویانی که به دنبال تحصیل در کانادا یا استرالیا هستند هنگام انتخاب کشور مقصد برای ادامه تحصیل باید شرایط کاری و همچنین شرایط ویزای کار آن کشور را در نظر بگیرند.

کشور کانادا

ویزای کار پس از فارغ التحصیلی کانادا به فارغ التحصیلان هر موسسه‌ای برای مدتی که بستگی به طول دوره تحصیل‌شان دارد تا سقف سه سال اعطا می‌شود. با داشتن این اجازه کار، دانشجو می‌تواند در هر زمینه یا صنعتی مشغول به کار شود.

کشور استرالیا

فارغ التحصیلانی که دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد را به اتمام می‌رسانند، صلاحیت اقدام برای ویزای دو ساله پس از فارغ التحصیلی را دارند. سایر فارغ التحصیلان می‌توانند برای ویزای ۱۸ ماهه زیرکلاس ۴۸۵ از طریق جریان کار فارغ التحصیلی اقدام نمایند.

ویزای ۴۸۵ استرالیا برای افرادی است که اخیرا از یک مؤسسه‌ی آموزشی استرالیایی فارغ‌التحصیل شده‌اند. این ویزا به شما اجازه می‌دهد بعد از اتمام دوره‌ی تحصیلی، به‌طور موقت در استرالیا زندگی کنید، درس بخوانید و کار کنید. دانشجویان فقط یک بار اجازه‌ی استفاده از ویزای ۴۸۵ را به‌عنوان درخواست‌کننده‌ی اصلی دارند.

۶- فرصت‌های شغلی

کشور کانادا

کارهایی مانند پرستاری، تحلیل برنامه، تدریس، داروسازی، مدیریت مالی، مدیریت ساخت و ساز و غیره برخی از پر طرفدارترین موقعیت‌های شغلی در کانادا هستند.

کشور استرالیا

شغل‌های برتر در استرالیا عبارتند از تحصیل، خدمات پزشکی، صنعت هتلداری، طراحی سیستم‌های کامپیوتری، حسابداری و غیره.

۷- فرصت‌های اقامت دائم

هدف بسیاری از دانشجویان بین الملل پس از اتمام تحصیلات در کشور مقصد، اخذ اقامت دائم یا شهروندی آن کشور است. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا یا استرالیا را دارند، باید قوانین مربوط به شرایط و ضوابط اخذ اقامت دادم این کشور‌ها را نیز مطالعه نمایند.

کشور کانادا

در طی دوره اجازه کار پس از فارغ التحصیلی، شما می‌توانید برای اقامت دائم در کانادا اقدام نمایید. به دلیل اینکه این کشور یک کشور کم جمعیت است، کمبود نیروی کار متخصص در این کشور احساس می‌شود. در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر اخذ اقامت دائم در کشور کانادا فرآیند ساده‌تری دارد.

کشور استرالیا

اخذ اقامت دائم در کشور استرالیا ممکن است، اما این درخواست یک فرآیند طولانی دارد. دفاتر مهاجرتی بررسی جامعی در خصوص پیشینه متقاضی انجام می‌دهند تا اطمینان یابند که او فرد متقلبی نیست. به دلیل فرآیند پیچیده این درخواست، تایید اجازه اقامت دائم شخص می‌تواند مدتی به طول انجامد اما به طور کلی اخذ شهروندی کشور استرالیا کار ممکنی است.

۸- بورسیه‌های تحصیلی

در خارج از کشور، بسیاری از دانشگاه‌ها شرایطی برای کمک‌های مالی برای دانشجویان بین المللی در نظر می‌گیرند. شما می‌توانید در خصوص بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه خود حین تحصیل در کانادا یا استرالیا با دپارتمان مالی آن دانشگاه تماس حاصل نمایید. علاوه بر دانشگاه‌ها، بورسیه‌های تحصیلی دیگری نیز وجود دارند. در اینجا برخی از این بورسیه‌های تحصیلی را جهت اطلاع شما ارائه می‌کنیم.

بورسیه‌های تحصیلی کشور کانادا بورسیه‌های تحصیلی کشور استرالیا
ارتباطات تحقیقاتی بین الملل توسط دفاتر بین المللی و تجارت بین الملل کانادا بورسیه تحصیلی دانشگاه آدلاید
بورسیه‌های تحصیلی تحصیلات تکمیلی ونیر کانادا توسط دولت کانادا بورسیه‌های تحصیلی تحصیلات تکمیلی دانشگاه کوئینزلند
جایزه آسیا-اقیانوس آرام کانادا (CAPA) بورسیه تحصیلی دانشگاه نیوکاسل
بورسیه تحصیلی پست دکتری بنتینگ بورسیه تحصیلی دانشگاه ملبورن
بورسیه تحصیلی کوئین الیزابت دوم بورسیه تحصیلی دانشگاه ملی استرالیا
بورسیه تحصیلی وزارت امور خارجه کانادا بورسیه تحصیلی دانشگاه نیوساث ولز

 جهت اخذ اطلاعات بیشتر درباره بورسیه‌های تحصیلی در کشور استرالیا می‌توانید به مطلب تحصیل رایگان در استرالیا مراجعه کنید. ( <- لینک داخلی به مطالب قبلی)

هم‌چنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بورسیه‌های تحصیلی در کشور کانادا می‌توانید از لینک‌های مفید زیر استفاده نمایید.

سایت رسمی بورسیه های تحصیلی دولت کانادا

http://www.scholarships-bourses.gc.ca/scholarships-bourses/non_can/opportunities-opportunites.aspx?lang=eng

ScholarshipsCanada.com

(Association of Universities and Colleges of Canada (AUCC

۹- آب و هوا

کشور کانادا

آب و هوا در کانادا بسته به جایی که در آن زندگی می‌کنید، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. کانادا از اقیانوس آرام تا اقیانوس اطلس گسترده شده است که پنج منطقه زمانی را در بر می‌گیرد. در شهر تورنتو، آب و هوای زمستانی معتدل‌تر از بسیاری از شهرهای کانادایی دیگر است، اما هنوز هم آب و هوای این شهر سرد و برفی است. آب و هوای مونترال هم در زمستان سرد و برفی است. معموما این کشور تابستان‌های خنک و خوش‌آیندی دارد.

کشور استرالیا

کشور استرالیا در نیم‌کره جنوبی واقع شده است. این بدان معناست که تابستان استرالیا از ماه دسامبر و زمستان آن از ماه ژوئن آغاز می‌شود. نواحی جنوبی این کشور در منطقه معتدل قرار گرفته‌اند.

در زیر اطلاعاتی از میانگین دمایی دو شهر سیدنی و تورنتو برای مقایسه بهتر آب و هوای دو کشور استرالیا و کانادا آورده شده است.

ماه ژانویه فوریه مارس آپریل می ژوئن جولای آگوست سپتامبر اکتبر نوامبر دسامبر
شهر تورنتو (کمینه/بیشینه) ۷-/۱- ۶-/۰ ۲-/۵ ۴/۱۲ ۱۰/۱۸ ۱۵/۲۴ ۱۸/۲۷ ۱۷/۲۶ ۱۳/۲۲ ۷/۱۴ ۲/۸ ۳-/۲
شهر سیدنی (کمینه/بیشینه) ۱۸/۲۶ ۱۸/۲۶ ۱۷/۲۴ ۱۴/۲۳ ۱۱/۱۹ ۹/۱۷ ۸/۱۶ ۹/۱۷ ۱۱/۲۰ ۱۳/۲۲ ۱۵/۲۳ ۱۴/۲۲

 

7 پاسخ به “تحصیل در کانادا یا استرالیا: مقایسه شرایط تحصیل در کانادا و استرالیا”

 1. […] دیگر و آشنایی با فرهنگ‌های مختلف، سفر می‌کنند. کشور کانادا یکی از زیباترین و بهترین سرزمین‌های دنیا است و سالانه […]

 2. مهسا گفت:

  احساس میکنم کاندا فرصت بهتری هست با این مبالغی که دیدم برای تحصیل تلاش میکنم که به کانادا برم ….ممنون از سایت خوبتون :))

 3. میلاد گفت:

  استرالیا به مراتب بهتره.
  ویزای استرالیا مولتیه، پنج سالس و بعد از تحصیل هم بهتون فرصت ۵ ساله داده میشه.
  هوای بهتری داره.
  سفارتش مصاحبه نداره و تهران هست نیازی به سفر خارجی نیست.
  دانشگاه هاش بجز سیدنی اپلیکیشن فی نداره.
  طول دوره های دکتراش کمتره و نیازی به گذروندن کورس ورک نیست.
  ازمون جی ار ای و .. نمیخواد
  اسکولارشیپ های خیلی خوبی میده.
  بیمه درمانی میکنه.
  دلارش ارزون تره و اینطوری به صرفه تر میشه.
  حتی هزینه بلیط هواپیما را هم توی ی سریه اسکولارشیپ ها میدن.

 4. سلام.وقت بخیر .
  در مورد مهاجرت تحصیلی کانادا میشه راهنمایی بفرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید