چرا کپنهاگ یکی از شادترین شهرهای دانشجویی در سراسر جهان است؟

کپنهاگ یکی از بهترین شهرهایی است که به طور پیوسته از نظر کیفیت زندگی در صدر جدول انتخاب‌های دانشجویان در تمام دنیا قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۱۶ دانمارک برای اولین بار در رتبه‌ی نخست جدول شادترین کشورهای جهان قرار گرفت.

کپنهاگ یکی از بهترین شهرهایی است که به طور پیوسته از نظر کیفیت زندگی در صدر جدول انتخاب‌های دانشجویان در تمام دنیا قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۱۶ دانمارک برای اولین بار در رتبه‌ی نخست جدول شادترین کشورهای جهان قرار گرفت. این رتبه‌بندی و دلایلی که در ادامه بیان می‌شود، سبب شده است تا تحصیل در کپنهاگ به یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها از دید دانشجویان انتخاب شود.

چرا تحصیل در کپنهاگ یکی از بهترین گزینه‌ها است؟

آمار این جدول توسط گزارش سازمان ملل متحد تعیین شده است. این بدان معنی است که در سراسر دنیا هیچ‌کجا به اندازه‌ی شهر کپنهاگ و کشور دانمارک برای ادامه‌ی تحصیل یا زندگی مناسب نمی‌باشد. هر سال دانشگاه‌های دانمارک بیشتر از ۵ هزار دانشجو را از سراسر جهان جذب می‌کنند و به این ترتیب به کیفیت آموزشی و شهرت جهانی خود در سراسر دنیا می‌افزایند. همین‌طور این کشور از نظر شیوه‌های زندگی انسانی، نیز در سطوح بالایی از آسایش و رفاه قرار دارد. اما چه چیز باعث می‌شود که تمامی مردم که در این شهر ساکن هستند از شرایط زندگی خود در آنجا رضایت داشته باشند؟

شرایط تحصیل در کپنهاگ

چرا کپنهاگ یکی از شادترین شهرهای دانشجویی در سراسر جهان است؟

کپنهاگ شهر بسیار زیبایی است که در میان دو فرآیند کاملاً مخالف هم یعنی موج سریع پیشرفت و همین‌طور زندگی آرام و سنتی قرار گرفته است. “گوس گریفین”  دانشجوی کارشناسی ارشد اهل آمریکا است که ادامه تحصیل در کپنهاگ می‌دهد و در دانشگاه کپنهاگ تحصیل می‌کند، زمانی که در سال ۲۰۱۳ از ویسکانسین  به این شهر سفر کرد، عاشق این شهر و این کشور شد و تصمیم گرفت بقیه تحصیلات خود و همین‌طور شاید زندگی خود را در این شهر سپری کند. یکی از چیزهایی که در ابتدای ورود او به این کشور او را شگفت زده کرد، مسئله‌ی رفتار دوستانه‌ی تمام مردمان و ساکنین این شهر با دیگران بود. او به ما گفت: ” تمامی ساکنین شهر کپنهاگ دوچرخه سواری می‌کنند. از سیاست‌مداران گرفته تا دانشجویان، بازرگانان و حتی معلمان مدرسه. حتی افراد سالخورده، کودکان، نوجوانان و جوانان. من هرگز فراموش نخواهم کرد که چگونه چهار سال از عمرم را در شلوغی خیابان‌های ترافیک‌زده و آلوده گذراندم. حالا دیدن صحنه‌ای به این زیبایی و شهری به این تمیزی برای من شگفت‌آور است.

” او در ادامه می‌افزاید: ” همه‌ی چیزهای موجود در این شهر بسیار قدیمی، درجه یک و بسیار زیبا هستند. انگار که در داستان شهر پریان قرار گرفته‌ای. کشور دانمارک یکی از قدیمی‌ترین دمکراسی‌های موجود در جهان را دارد که از پشتیبانی تاریخی بسیار قوی و قدیمی برخوردار است. اما با این وجود از زمانی که در این‌جا زندگی کردم متوجه شدم که شاید هم در کنار این مسائل یکی از مدرن‌ترین شهرهای موجود در جهان هم باشد. همه چیز از معماری تا طراحی ساختمان‌های شهر نشانگر ذهنیت و روح هنرمند مردم این شهر می‌باشد که با علم روز و مدرنیته عجین شده‌اند.”

مهم‌ترین نقاط قوت شهر کپنهاگ

از نقاط قوت بزرگ شهر کپنهاگ، ایجاد حس واقعی جامعه و روابط عمومی در حد و اندازه‌های بسیار بالا می‌باشد. در کنار این که یک شهر جهانی و کاملاً پیشرفته است. مجموعه‌ی جالبی از گالری‌ها، کافی شاپ‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های مختلف را هم دارد. شما می‌توانید در خیابان‌های این شهر نشانه‌هایی از قرون وسطی را ببینید. برای گذشتن از این خیابان‌ها یک دوچرخه و یا فقط پاهای‌تان کافی است.

یک شهر جم و جور و کاملاً مناسب برای دانش‌آموزان یا دانشجویان

ترویج فرهنگ دوچرخه‌سواری در کشور دانمارک باعث شده که این کشور یک مکان مناسب برای دانشجویان باشد و افراد زیادی علاقه‌مند به تحصیل در کپنهاگ و سایر شهرهای دانمارک داشته باشند. فرهنگ دوچرخه‌سواری در دانمارک سبب می‌شود تا دانشجویان بتوانند به راحتی و با هزینه کم در آن کشور و شهرهایش به رفت‌وآمد پردازند. به ‌طور معمول تمام دانشجویان و اغلب مردمان  این کشور و مخصوصاً شهر کپنهاگ دوچرخه را به عنوان وسیله نقلیه‌ی محبوب خود انتخاب کرده‌اند. دانشگاه کپنهاگ دارای ۴ محوطه دانشگاهی یا دانشکده‌ای است که هر کدام از آن‌ها از تمام نقاط شهر فقط ۱۰ تا ۳۰ دقیقه فاصله دارند. در حالی که دانشجویانی که در شهر نیویورک لندن یا سئول زندگی می‌کنند اغلب مجبور هستند در فضاهای کوچک نامناسب و نزدیک به دانشگاه زندگی کنند تا بتوانند هر روز به موقع به دانشگاه برسند. کپنهاگ از لذت یک زندگی آرام با سرعت معمولی و رو به پایین برخوردار است. “یان ران سو” از کره جنوبی برای تحصیل در کپنهاگ به این شهر زیبا نقل مکان کرده است تا بتواند کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه کپنهاگ ادامه دهد. وی برای اینکه بتواند از عهده‌ی مخارج تحصیل و زندگی خود بر بیاید تصمیم گرفت تا به یک شغل پاره وقت به عنوان معلم یوگا در فضای دانشگاه بپردازد. باید به شما بگوییم که کپنهاگ یک شهر بسیار امن با یک سیستم حمل و نقل بسیار راحت و آسان است، اما همانند “گوس”، “یان” هم ترجیح می‌دهد از دوچرخه برای جابجایی استفاده کند. او می‌گوید: ” من در کپنهاگ زیاد دوچرخه‌سواری می‌کنم، حتی اغلب شب‌ها هم برای برگشتن به خانه از دوچرخه استفاده می‌کنم، در حالی که تا به حال به‌هیچ عنوان احساس خطر و ناامنی نکرده‌ام.”

اغلب اهالی دانمارک ترجیح می‌دهند بیشتر زمان خود را در خارج از منزل سپری کنند.

“ساموئل نوکورو”، هم مانند بقیه افرادی که در بالا به شما معرفی کردیم، تحصیل در کپنهاگ را برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خود ترجیح داده‌ است و به کشور دانمارک نقل مکان کرده است. این اولین تجربه‌ی زندگی ساموئل در خارج از آفریقا بود. او این‌گونه توضیح می‌دهد: ” یکی از زیباترین تجربیات من در زندگی، گذراندن تابستان در دانمارک و رفتن به Nyhavn بود، در آنجا دیدم که چگونه مردم تمام روز را در بیرون سپری می‌کنند و چگونه رودخانه بسیار زیبای آن‌جا پر از قایق‌های تفریحی زیبایی است که مردم بر روی آن‌ها از زیبایی‌های طبیعت لذت می‌برند و تابستان آرام و بسیار زیبایی را تجربه می‌کنند.”

زندگی دانشجویی در کپنهاگ

 

همان‌طور که ساموئل هم موافق است شهر کپنهاگ و به طور کلی کشور دانمارک از آب و هوای بسیار تمیزی برخوردار است و فضای شهر آماده قبول هرگونه فعالیت‌های خارج از خانه می‌باشد. Amager Strandpark  یک پارک عمومی بسیار جذاب و ساحلی است که تقریباً ۵ کیلومتر با دریا فاصله دارد، این در حالی است که بندر کپنهاگ با داشتن دریایی بسیار پاک و شفاف و زلال یک بندرگاه بسیار امن برای شنا کردن است. همه ساله بسیاری از فستیوال‌های ورزشی مانند “مردان آهنین” و “ماراتون کپنهاگ” با حضور هزاران تن از افراد بدنساز و فعال در ورزش تناسب اندام از سراسر جهان برگزار می‌شود.

برگزاری رویدادهای مختلف جذاب در طول سال

فستیوال اسکی کپنهاگ هم در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد، در کنار افتتاح این فستیوال، شهر کپنهاگ صاحب یک مرکز اسکی شد که در آن به مردم امکان اسکی کردن در تمام طول سال را می‌دهد. هم اکنون این مرکز هم یکی از ویژگی‌های مهم جذب گردشگر در این شهر می‌باشد. جشنواره بهاری UCPH  هم در شهر کپنهاگ در سال‌های اخیر تبدیل به یک جشنواره بین المللی شده است که در آن مردم از سراسر شهرهای جهان برای دیدن این فستیوال که شامل مد و فشن، غذا، موسیقی، ادبیات و تاریخ می‌شود به دانمارک سفر می‌کنند.

انواع فستیوال‌های دیگری مانند فستیوال‌های پنج روزه موسیقی که با حضور مجموعه‌ای از هنرمندان دوست‌داشتنی و معروف و بین المللی در کشور دانمارک برگزار می‌شود، می‌تواند یک جشنواره بسیار شاد بهاره برای شما به ارمغان بیاورد. این در حالی است که دانشگاه کپنهاگ هم جشنواره‌ی بهاره UCPH خودش را دارد و آن را هر سال برگزار می‌کند، که شامل کنسرت‌ها و برگزاری مسابقات دانشجویی مانند فوتبال و سایر ورزش‌ها است. بدین ترتیب روحیه مشارکت دانشجویان در رویدادهای بزرگ افزایش یافته و آن‌ها ‌به ‌نوعی اجتماعی شدن را تمرین می‌کنند. این همه فعالیت شاد و مفرح تنها به تابستان و فضاهای باز محدود نمی‌شود. شما به ندرت می‌توانید مردم محلی و یا ساکنین این‌جا را پیدا کنید که از دست زمستان این کشور شکایت کرده باشند.

همانند اغلب مردم کشورهای همسایه مانند کشور اسکاندیناوی، مردم کشور دانمارک داشتن هوای تازه را به هر چیزی ترجیح می‌دهند. به شما پیشنهاد می‌کنم اگر به این کشور آمدید یک روز در زمستان را انتخاب کنید و به خیابان‌های مرکز شهر بروید. خواهید دید که بسیاری از مردم همراه با پتوها و سبدهای پیک نیک خود به خیابان‌ها و پارک‌ها آمده‌اند تا از هوای تازه و فضای زیبای شهر و کشور لذت ببرد. اغلب مردم حتی در زمستان هم ترجیح می‌دهند در کافه‌های بیرون چای یا قهوه بنوشند.

فرصت‌های شغلی برای دانشجویان بین المللی

نقل مکان به دانمارک و ادامه تحصیل در کپنهاگ و سایر کشورهای دانمارک یک تغییر بزرگ و چالش برانگیزی است را می‌توان در زندگی اغلب افرادی که ادامه زندگی خود را کشور دانمارک انتخاب کرده‌اند، مشاهده کرد.

به اعتقاد ساموئل ” جامعه‌ی دانمارک جایی است که برای همه فرصت کار کردن در آن وجود دارد. فرصت‌هایی که شاید برای اغلب مردم جهان یک رویا به حساب می‌آید. من تصمیم دارم زمانی که به ‌کشور خودم یعنی نیجریه بازگشتم به کار تدریس مشغول شوم و بی‌شک این تجربه زیبا و دوست داشتنی از تحصیل در کپنهاگ را به همه دانشجویان خود پیشنهاد خواهم داد.”

در حالی که اغلب دانشجویان بین المللی ترجیح می‌دهند تا از آدم هایی مانند ساموئل پیروی کنند و تمامی دانش‌های کسب کرده خودشان در دانشگاه کپنهاگ را با خود به سرزمین‌شان ببرند، اما باید به‌شما بگوییم شهر کپنهاگ و کشور دانمارک جای بسیار مناسبی برای ماندن و کار کردن می‌باشد. اگر شما از زندگی در کشور دانمارک راضی هستید و می‌خواهید این تجربه طولانی‌تر باشد، به شما پیشنهاد می‌کنیم مشاغلی را که می‌تواند بر عهده بگیرید را بشناسید. این شهر پر است از فرصت‌های شغلی به ویژه در خدمات پزشکی و بهداشتی، فناوری اطلاعات و علوم زیست محیطی و علوم صنایع که در حال حاضر در کشور دانمارک مورد نیاز هستند.

کشور دانمارک مانند یک “بانک مشاغل” برای دانشجویان بین المللی و همین‌طور دانشجویان محلی می‌باشد که فرصت‌های بسیار زیادی را برای پیشرفت به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد. از جمله مشاغل تمام‌وقت، مشاغل نیمه وقت، شغل‌های دانشجویی، کارآموزی، پروژه‌های تحصیلی و فرصت‌هایی که ممکن است برای شما از طریق دانشگاه پیشنهاد گردد. به ‌یاد داشته باشید سعی کنید با قانون‌های کار در کشور دانمارک آشنا شوید. اگر تصمیم به ادامه تحصیل در دانمارک را دارید باید به شما بگوییم آماده‌ی در آغوش کشیدن یک زندگی شاد، آرام و یک آینده‌ی بسیار زیبا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید