تحصیل در یونان: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر

یونان به مهد تمدن شهرت دارد و فرهنگ و هنر غرب مدیون ادبیات، فلسفه، قانون، سیستم عقاید اجتماعی و اخلاقی نهفته در تاریخ این کشور است. البته نباید آشپزی یونانی، آب و هوای گرم مدیترانه‌ای و شهرهای مناسب برای زندگی اش را فراموش کرد.

این کشور مدیترانه‌ای به مهد تمدن شهرت دارد و فرهنگ و هنر غرب مدیون ادبیات، فلسفه، قانون، سیستم عقاید اجتماعی و اخلاقی نهفته در تاریخ این کشور است. مفاهیم شخص گرایی، آزادی، دموکراسی و دولت مرکزی ریشه گرفته از متفکران یونان باستان است و عقاید و نکته نظرات این متفکران حتی در جوامع امروزی هم مورد توجه و بحث و جدل است. شاید تنی چند از این فیلسوفان و متفکران را بشناسید؛ سقراط، افلاطون، ارسطو، اپیکور و دیگر نوآوران و متفکران از جمله آن‌ها هستند. البته نباید آشپزی یونانی، آب و هوای گرم مدیترانه‌ای و شهرهای مناسب برای زندگی‌اش را فراموش کرد.

تقریباً 20 دانشگاه در یونان وجود دارد که در سرتاسر کشور پخش شده‌اند و همگی دولتی هستند. بیشتر آن‌ها به زبان یونانی تدریس می‌کنند، البته رشته‌هایی هم هستند که به زبانی غیر از یونانی( معمولاً انگلیسی) در هر دو مقطع کارشناسی و تحصیلات عالیه ارشد و دکترا در دسترس‌اند. به این دانشگاه‌ها باید 15 مؤسسه تکنولوژیکی آموزشی (TEI: Technological Educational Institutes) را نیز اضافه کرد که تحصیلات آکادمیک را با تمرکز بر مهارت‌های عملی و شغلی در زمینه‌های تکنولوژی و علوم کاربردی، پزشکی، کشاورزی، مدیریت، هنر و طراحی ارائه می‌دهند. قدرت دانشگاه‌های کشور یونان را در رتبه 41 علمی این کشور در رتبه‌بندی QS Higher Education Strength Rankings می‌توان به یقین مشاهده کرد.

6 دانشگاه یونان در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان سال 2018 حضور دارند که در ادامه معرفی می‌شوند.

دانشگاه ملی صنعتی آتن یا National Technical University of Athens

دانشگاه ملی صنعتی آتن با رتبه بین 401-410 در بین برترین دانشگاه‌های دنیا به عنوان برترین دانشگاه یونان شناخته می‌شود. این دانشگاه که در سال 1837 تأسیس شده‌است، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های یونان است. دانشگاه NTUA در حدود 23900 دانشجو دارد که اغلب‌شان با مدت زمان تحصیل 5 ساله موفق به کسب مدرک معادل کارشناسی ارشد مهندسی علمی می‌شوند. 9 دانشکده این دانشگاه در زمینه‌های مهندسی، معماری و ریاضی و فیزیک کاربردی تخصص دارند.

با اینکه دروس به یونانی تدریس می‌شود، اما دانشجویان بخشی از برنامه تبادل دانشجویی اراسموس بوده و بخشی از دروس را به زبان انگلیسی آموزش می بینند. دانشگاه NTUA دارای پردیس‌های مختلفی است که همگی آن‌ها در شهر بی نظیر و استثنائی آتن قرار دارند.

دانشگاه ملی صنعتی آتن یا National Technical University of Athens

دانشگاه ارسطو تسالونیکی یونان یا Aristotle University of Thessaloniki

دانشگاه ارسطو تسالونیکی یونان بزرگ‌ترین دانشگاه یونان و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌ها در جنوب شرقی اروپا است. پردیس اصلی این دانشگاه در مرکز شهر سالونیک قرار دارد که دومین شهر بزرگ و یکی از مقاصد توریستی اصلی یونان است. این دانشگاه در سال 1925 بنا شده‌است و با نام‌های مختلفی هم‌چون دانشگاه ارسطو تسالونیکی یا دانشگاه ارسطو یونا یا دانشگاه AUTH شناخته می‌شود.

این دانشگاه رشته‌های متنوعی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌کند که بیشتر آن‌ها به زبان یونانی است. رتبه این دانشگاه در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان یا QS سال 2018 در بازه 501 الی 550 قرار دارد.

دانشگاه ملی و کاپادیستری آتن یا National and Kapodistrain University of Athens

این دانشگاه جزء 700 دانشگاه برتر جهان است. نام اختصاری این دانشگاه University of Athens است و در سال 1837 بنا شده‌است و قدیمی‌ترین دانشگاه یونان است. این دانشگاه تاکنون در حدود 125000 دانشجو فارغ التحصیل داشته است که در رشته‌های مختلفی همانند حقوق، زبان شناسی، علوم پزشکی، فلسفه و علوم سیاسی و طبیعی مشغول به تحصیل بوده یا هستند. 4 پردیس مختلف این دانشگاه در نقاط مختلف آتن و نواحی اطراف آن قرار دارند.

دانشگاه ملی و کاپادیستری آتن یا National and Kapodistrain University of Athens

دانشگاه کرت یا University of Crete

چهارمین دانشگاه برتر یونان در رتبه‌بندی QS دانشگاه کرت است و رتبه‌ جهانی در بازه 651 الی 700 دارد. دو پردیس این دانشگاه در بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین جزایر یونان یعنی کرت قرار دارند. یکی در هراکلیون قرار دارد که مرکز کرت است و دیگری در رتیمنون (Rethymnon) واقع شده‌است که شهری با تاریخی مربوط به تمدن مینو (Minoan Civilization) است.

از سال 1973 که این دانشگاه شروع بکار کرده است، توسعه سریعی را از خود نشان داده است و اکنون در حدود 18500 دانشجو در 5 دانشکده مختلف خود دارد. این دانشگاه در برنامه‌های مختلفی چون Erasmus، Lingua، Tempus و غیره دخیل است و با چندین دانشگاه معتبر در سرتاسر جهان در ارتباط نزدیکی است.

دیگر دو دانشگاه برتر یونان در رتبه‌بندی QS دانشگاه‌های University of Patras و Athens University of Economics and Business است.

دانشگاه کرت یا University of Crete

زندگی در یونان

با تاریخچه غنی و سواحل زیبایش، جشن‌های جزیره‌ای باشکوهش، طبیعت چشم نوازش و آب و هوای گرم و مورد پسندش در طول سال، جای تعجبی نیست که توریسم یکی از صنعت‌های مهم یونان است. کشوری با آغوش گشاده برای دیگر مردمان و تفکر زیبا و منعطفش و قدرت تکلم مردمش به زبان انگلیسی به خصوص در شهرها، تحصیل در یونان می‌تواند تجربه‌ای بی نظیر برای کسانی باشد که محیطی الهام بخش و آب و هوایی معتدل را پرستش می‌کنند.

زندگی دانشجویی در یونان

بهترین شهرها جهت تحصیل در یونان

آتن

در زیر سایه آکروپولیس( که قدمت اش برای جهانیان معروف و زیبایی غالبش بر افق شهر چیره است)، آتن پایتخت یونان، یکی از پر جنب و جوش‌ترین شهرهای اروپا است. نزدیک به 3.75 میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند و این در حالی است که جمعیت کلی کشور تقریبا 11 میلیون نفر است. آتن یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است و در طول 7000 سال گذشته به حیات خود ادامه داده است و یکی از قطب‌های باستان شناسی و فرهنگی دنیا است. در حالی که این شهر در ترافیک سنگین خود شهرت یافته است، آتن یکی از بزرگ‌ترین نواحی داخل شهری عابر پیاده‌ای اروپا را دارد که بیشتر مراکز تاریخی این شهر را پوشش می‌دهد و در سالیان اخیر، با چهره‌ای متفاوت از مغازه‌ها، رستوران‌ها و هتل‌ها پذیرای خیل عظیم دانشجویان شده‌است. همه این‌ها و کافه‌های مدرنش و زندگی شبانه پرهیاهویش، تحصیل در یونان را به تجربه‌ای شگرف برای دانشجویان مبدل ساخته است.

برخی از برترین دانشگاه‌های یونان در آتن قرار دارند. برخی از آن‌ها National Technical University of Athens، National and Kapodistrain University of Athens و Athens University of Economics and Business هستند. آتن در سال 2017 وارد لیست رتبه‌بندی QS Best Student Cities شده‌است و رتبه 67 را دارد؛ البته باید به این نکته توجه کنید که بیشترین امتیاز را در این دسته‌بندی مربوط به ” سهولت سکونت” می‌باشد.

سالونیک

سالونیک دومین شهر بزرگ یونان است و مرکز ناحیه مقدونیه می‌باشد. این شهر در سواحل شمال شرقی کشور واقع شده‌است و تاریخچه‌ای کهن( 2300 ساله) در تجارت، اقتصاد و فرهنگ دارد. سالونیک در سال‌های اخیر به مرکز توجه و انتخاب اول گردشگران مبدل شده‌است. سالونیک به همراه قسطنطنیه یکی از پایتخت‌های مشترک امپراطوری روم شرقی( بیزانس) بوده است و ساختمان‌ها و معماری بیزانسی این شهر شهره عام و خاص است.

شهرت کنونی شهر سالونیک به مراکز تاریخی و فرهنگی، فرهنگ کافه نشینی و زندگی شبانه پر از هیاهوی این شهر است. سالونیک خانه تئاتر ملی یونان است و بیشترین نسبت سرانه کافه‌ها در اروپا را به خود اختصاص داده است. هم‌چنین یکی از پنج شهر برتر جهان از لحاظ تعداد جشن‌ها و فستیوال‌ها است. در سال 2014 نیز پایتخت جوانان اروپا بوده است. دومین دانشگاه برتر یونان یعنی دانشگاه ارسطو تسالونیکی یا همان  Aristotle University of Thessaloniki، در سالونیک است. هم‌چنین دانشگاه مقدونیه University of Macedonia نیز که از بزرگترین دانشگاه‌های یونان است در این شهر واقع شده‌است.

تحصیل در سالونیک

هراکلیون (کرت)

هراکلیون مرکز جزیره کرت( بزرگ‌ترین جزیره یونان) و چهارمین شهر بزرگ یونان است. مثل تمامی دیگر شهرهای بزرگ یونان، هراکلیون( با نام لاتین Heraklion یا Iraklio) نیز تاریخچه‌ای جذاب و کهن دارد. این شهر در سال 824 میلادی توسط قوم سارازان بنا شده‌است و قبل از تصاحب آن توسط یونان در سال 1913، در طول تاریخ تمدن‌ها و امپراطوری‌های مختلفی بر آن حکم رانده اند. بعد از بهسازی‌ها در سال‌های اخیر، این شهر چهره‌ای نو بر فرهنگ غنی و گوناگون خود گرفته است و قطب تجارت، آشپزی و زندگی شبانه کرت است. این شهر جاذبه‌ای برای گردشگران و دانشجویان بین المللی است. هراکلیون مسکن یکی از دو پردیس دانشگاه کرت یا University of Crete است (پردیس دوم در شهر رتیمنون قرار دارد). هم‌چنین دانشگاه آموزشی تکنولوژیک کرت Technological Educational Institute of Crete در این شهر واقع شده‌است.

نحوه اپلای جهت تحصیل در یونان

برای تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی در یونان، باید درخواست خود را در ماه جولای به وزارت Hellenic Ministry of National Education and Religious Affairs تسلیم نمایید. دستورالعملی 12 صفحه‌ای به زبان انگلیسی شما را در این پروسه یاری می‌کند. باید تمامی مدارک به زبان یونانی ترجمه شده و توسط وزارت کشور یونان و سفارت یونان در کشور مطبوع‌تان تایید شوند. اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارید، می‌توانید مدارک را مستقیماً به دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید. با اینکه یونان عضو پیمان لیسبون نیست( که اعتبار مدرک تحصیلی را در سرتاسر اروپا تضمین می‌کند)، با این حال می‌توان با مدرک معادلی که نشان دهنده فارغ التحصیلی شما در مقطع قبلی در کشورتان است به دانشگاه‌های یونان اپلای نمود. هم‌چنین نیاز به مدرک زبان یونانی یا انگلیسی( وابسته به زبان تدریس رشته هدف‌تان) دارید. ممکن است جهت تحصیل در یونان در برخی از رشته‌های دیگر به مدارک بیشتری هم نیاز داشته باشید.

اخذ ویزای تحصیلی یونان

شهروندان اروپایی که قصد تحصیل در یونان را دارند، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی ندارند. با این حال اگر از کشوری غیر اروپایی هستید، باید ویزای دانشجویی نوع D را از سفارت یونان اخذ نمایید. برای این کار، باید ابتدا مدرکی ارائه نمایید که از دانشگاهی در یونان پذیرش شده اید که باید این دانشگاه تایید شده وزارت آموزش و پرورش یونان باشد. با سفارت یونان در کشور خود تماس بگیرید یا به وب‌سایت وزارت امور خارجه یونان بروید تا به لیست دقیقی از مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی و اطلاعات نحوه ارائه مدارک دسترسی داشته باشید. هم‌چنین مصاحبه‌ای برای اخذ ویزا خواهید داشت.

تمامی دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی جهت تحصیل در یونان باید بیمه سلامت، تمکن مالی و پاسپورت معتبر ارائه دهند.

هزینه‌ها و شهریه ها

دانشگاه‌های یونان برای دانشجویان داخلی در مقطع کارشناسی شهریه نداشته و رایگان هستند و نیازی نیست برای تحصیل در یونان هزینه‌ای پرداخت کنید. یونان عضو اتحادیه اروپا است و این شامل تمامی کالج‌ها و دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان تمامی کشورهای عضو اتحادیه است. برخی مقاطع کارشناسی ارشد شهریه دارند و دانشجویان غیر اروپایی باید برای مقطع کارشناسی نیز شهریه بپردازند. مبلغ آن برای مؤسسات گوناگون متفاوت است اما در حدود 1500 یورو (1680 دلار) در سال خواهد بود( اغلب این هزینه شامل تست بوک‌های مورد نیاز هم می‌شود).

این خبر برای دانشجویان خوشحال‌کننده خواهد بود؛ هزینه زندگی در یونان یکی از کم‌ترین مبالغ در سرتاسر اروپا است( البته متاسفانه دلیل آن رکود اقتصادی اخیر یونان است). همان‌طور که انتظار می رود، هزینه زندگی به بزرگی شهر وابسته بوده و در شهرهای بزرگ بیشتر است، اما در حالت کلی هزینه زندگی در یونان از 8400 دلار در سال تجاوز نخواهد کرد.

 

4 پاسخ به “تحصیل در یونان: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر”

 1. غزل گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  من برای دندون پزشکی میخواستم اقدام کنم با معدل دیپلم ۱۴/۳۰ و معدل یازدهم و دهمم هر دو بالای ۱۸ هستند . میخواستم بدونم امکان تحصیل در دانشگاه زبان انگلیسی یونان وجود داره با نه ؟
  خیلی ممنون میشم سریع پاسخ داده بشه ∩_∩

  • امیر ولی‌پور گفت:

   معذرت بابت تاخیر در جواب دوست عزیز
   برای قبرس یا روسیه میتونیم خدمات پذیرش با شهریه سالیانه ۶-۱۲ هزار را براتون اقدام کنیم.

 2. غزل گفت:

  برای یونان یا هندوستان چطور ؟

 3. یهناز گفت:

  با سلام هزینه تحصیل برای دکترای معماری چقدر هس؟؟؟

پاسخی بگذارید