راهنمای جامع تحصیل دندانپزشکی در روسیه

روسیه کشوری فرهیخته است که بیش از نیمی از شهروندان آن دارای مدرک دانشگاهی هستند. روس‌ها پیشینه آموزشی غنی دارند و دانشگاه‌های آنها شرایط تحصیلی و اقامتی راحتی برای دانشجویان فراهم می‌کنند و به دانشجویان در سازگاری با کشور روسیه کمک می‌کنند. دانشگاه‌های روسیه به آموزش انواع مختلفی از تخصص‌ها، در مهندسی و هم علوم انسانی می‌پردازند و اغلب در جایگاه دانشگاه‌های برتر قرار دارند. تحصیل در روسیه  نسبت به تحصیل در انگلستان یا آمریکا بسیار مقرون به صرفه‌تر است. علاوه براین، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با استفاده از بورسیه دولتی به‌ صورت رایگان تحصیل کنند. هر ساله دانشجویان بین‌المللی بسیاری از سرتاسر دنیا با هدف ادامه تحصیل و زندگی در روسیه وارد این کشور پهناور و جذاب می‌شوند و این تنوع سبب می‌شود تا با فرهنگ‌های مختلف از کشورهای دنیا آشنا شوید. در این نوشته قصد داریم تا شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه را بررسی کنیم، در صورتی که شما هم علاقه‌مند به تحصیل در این رشته هستید تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی

با توجه به استقبال زیاد دانشجویان بین‌المللی از دوره‌های دندانپزشکی در روسیه و هم‌چنین برای جذب بیشتر دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی، بسیاری از دانشگاه‌های کشور روسیه برنامه‌های زبان انگلیسی هم ارائه می‌دهند.

هزینه تحصیل پایین نسبت به سایر کشورها

اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی روسیه با پذیرس ساده و البته بدون آزمون ورودی دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کنند.

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، آمریکایی یا کانادایی بسیار پایین است. این در حالی است که کیفیت دانشگاه‌های روسیه بسیار بالا است و امکانات دانشگاهی بسیاری وجود دارد.

مدارک معتبر دانشگاه‌های روسیه

مدرک دانشگاه‌‌های روسیه خیلی معتبر هستند، برای نمونه مدرک دانشگاه‌های روسیه مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و یونسکو است.

امکان تحصیل به زبان روسی در دانشگاه

همانگونه که بیان شد رشته‌های پزشکی علاوه بر زبان روسیه به زبان انگلیسی هم تدریس می‌شود. در صورتی که شما آشنایی کافی به زبان روسی نداشته باشید، می‌توانید با شرکت در یک دوره پادفک که بین ۹ ماه تا ۱ سال زمان طول می‌کشد، می‌توانید وارد دانشگاه شوید ولی چناچه قصد تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی هستید، ملزم به ارائه مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل هستید.

کارآموزی دوره‌های پزشکی

امکان طی کردن دوره کارآموزی دانشجویان پرشکی در بیمارستان‌های دولتی و باکیفیت روسیه وجود دارد.

دوره تحصیل دندانپزشکی در روسیه

دانشجویان دندانپزشکی در روسیه در سال اول تحصیل خود با دروس عمومی دندانپزشکی آشنا می‌شوند و بعد از اینکه این دروس را به طور کامل یاد گرفتند و آنها را پاس کردند، در سال‌های آتی دروس تخصصی و آموزش علمی را یاد خواهند گرفت.

طول دوره تحصیل دندانپزشکی در روسیه ۵ ساله است که با احتساب دوره پادفک طول این دوره ۶ سال خواهد بود.

شرایط ورود به بازار کار بعد از فارغ‌التحصیلی

دانشجویان رشته دندانپزشکی در روسیه، حق اشتغال بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی را ندارند. فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی باید در وهله اول دوره کارآموزی خود را که به مدت یک سال است را در یک دندانپزشکی و زیر متخصصان دندانپزشکی را طی کرده و سپس دوره ۲ ساله رزیدنتی را هم طی کنند. در صورتی که این دوره‌ها را به خوبی بگذرانید، می‌توانید فعالیت پزشکی خود را شروع کنید.

طول دوره تخصص دندانپزشکی

تحصیل دندانپزشکی در روسیه بین ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد و شما می‌توانید یکی از تخصص‌های دندانپزشکی کودکان، دندانپزشکی درمانی، جراحی درمان، دندانپزشکی پروتزی، ارتودنسی و دندانپزشکی عمومی را انتخاب کرده و در آن تخصص کسب کنید.

شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در روسیه

داوطلبان رشته دندانپزشکی در روسیه می‌توانند بعد از تمام کردن دوران دبیرستان خود، برای ادامه تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه اقدام کنند. شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در روسیه از ۱۷ شروع می‌شود و می‌توان گفت که افراد تا ۲۷ سال شانس دریافت پذیرش دارند.

راهنمای جامع دوره پادفک : منابع و مدارک مورد نیاز

سوالات رایج درباره تحصیل دندانپزشکی در روسیه

تفاوت تحصیل دندانپزشکی به زبان روسی و انگلیسی در روسیه

شما می‌توانید در دانشگاه‌های روسیه به زبان روسی یا انگلیسی ادامه تحصیل دهید. در صورتی که زبان انگلیسی را انتخاب کنید، شما ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی هستید ولی اگر زبان روسی را انتخاب کنید، هیچ گونه آزمون ورودی نخواهید داشت و باید در دوره ۹ ماهه تا ۱ ساله را طی کنید که در آن علاوه بر گذراندن درس‌های مرتبط مانند زیست و شیمی، با زبان روسی آشنا خواهید شد و در پایان دوره مدرک B2 روسی را دریافت خواهید کرد.

مزایای تحصیل دندانپزشکی به زبان روسی

پرداخت هزینه کمتر نسبت به تحصیل به زبان انگلیسی

پرداخت هزینه کمتر نسبت به تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های روسیه از مهم‌ترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه است.

افزایش شانس پیدا کردن شغل

در صورتی که شما به زبان روسی در دانشگاه‌های روسیه ادامه تحصیل دهید امکان برقراری ارتباط با افراد جامعه و آشنایی با فرهنگ و آداب روسیه وجود دارد و در نهایت شما می‌توانید از شانس بالایی برای پیدا کردن شغل بهره‌مند شوید.

احتمال دریافت بورسیه تحصیلی

همانگونه که در عنوان بیان کردیم احتمال دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد. در حالت کلی شما نباید برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی و ارشد امیدوار باشید ولی خب در شرایط بسیار نادری اتفاق افتاده است که احتمال دریافت بورسیه تحصیلی در دوره‌های روسی زبان وجود دارد. اکثر بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دکترا به داوطلبان تعلق می‌گیرد.

مزایای تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی

عدم لزوم طی کردن دوره پادفک

در صورت تسلط به زبان انگلیسی و امکان ارائه مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی، شما نیازی به طی کردن دوره پادفک نیستند و همانگونه که بیان شد دوره پادفک یک دوره ضروری قبل از ورود به دانشگاه‌های روسی زبان روسیه است که بین ۹ ماه تا ۱ سال طول می‌کشد.

پرداخت هزینه بالاتر نسبت به تحصیل به زبان روسی

هزینه‌ دانشگاه‌های روسی زبان نسبت به دانشگاه‌های انگلیسی زبان کمتر است و احتمال دریافت بورسیه تحصیلی برای دوره‌های روسیه وجود دارد، البته این احتمال بسیار کم است.

تسلط به زبان علم ( انگلیسی ) و امکان مطالعه منابع به روز و کسب آگاهی بیشتر

همانطور که خودتان آگاه هستید زبان انگلیسی به عنوان محبوب‌ترین و شناخته‌ترین زبان دنیا شناخته می‌شود. در صورتی که شما تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید، می‌توانید به راحتی به منابع به روز، علمی و درجه یک دسترسی داشته باشید و سطح دانش خودتان را ارتقا دهید.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه با توجه به شرایط اختصاصی دانشگاه‌ها، سطح علمی استادها و محتوای برنامه‌ها و سایر موارد متغییر است. در حالت کلی می‌توان گفت که هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در روسیه بین ۳,۵۰۰ تا ۹,۵۰۰ دلار در سال هزینه خود دانشگاه است.

در جدول زیر هزینه دانشگاه‌های مختلف و معتبر روسیه برای دوره پزشک عمومی ( MBBS ) در سال ۲۰۲۲ قید شده است.

نام دانشگاه هزینه دانشگاه( سالیانه ) هزینه اجاره ( سالیانه)
Altai State Medical University ۳۷۰۰ USD ۵۰۰ USD
Kursk State Medical University ۵۱۰۰ USD ۱۰۰۰ USD
Dagestan State Medical University ۳۰۰۰ USD ۱۰۰۰ USD
Syktyvkar State Medical University ۴۲۵۰ USD ۱۲۰۰ USD
Far Eastern Federal University ۳۰۰۰ USD ۱۰۰۰ USD
Tambov State University ۴۲۰۰ USD ۱۲۰۰ USD
Kuban State Medical University ۳۵۰۰ USD ۷۰۰ USD
Volgograd State Medical University ۶۰۰۰ USD ۱۱۰۰ USD
Kazan State Medical University ۷۰۰۰ USD ۶۰۰ USD
Bashkir State Medical University ۳۵۰۰ USD ۹۰۰ USD
Crimean Federal University ۴۲۵۰ USD ۶۰۰ USD
First Moscow State Medical University ۱۰۰۰۰ USD ۱۸۰۰ USD
People’s Friendship University of Russia ۷۰۰۰ USD ۱۲۰۰ USD
Kazan Federal University ۵۵۰۰ USD ۱۰۰۰ USD
Mari State University ۳۲۰۰ USD ۸۰۰ USD
Northern State Medical University ۴۰۰۰ USD ۷۰۰ USD
Novosibirsk State Medical University ۵۰۰۰ USD ۹۰۰ USD
Orenburg State Medical University ۴۰۰۰ USD ۱۰۰۰ USD
Perm State Medical University ۴۵۰۰ USD ۱۲۰۰ USD
Ryazan State Medical University ۴۵۰۰ USD ۹۰۰ USD
Siberian State Medical University ۳۰۰۰ USD ۵۰۰ USD
Voronezh State Medical University ۲۵۰۰ USD ۸۰۰ USD
St. Petersburg State Medical University ۵۵۰۰ USD ۱۶۰۰ USD

 

همانطور که در جدول فوق مشاهده می‌کنید، هزینه‌های تحصیل در اکثر دانشگاه‌های روسیه بین ۳ هزار تا ۶ هزار دلار در سال است که البته دانشگاه‌هایی با هزینه بالاتر و پایین‌تر هم وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به بودجه خودتان، اعتبار دانشگاه و البته رزومه خودتان برای تحصیل پزشکی در روسیه اقدام کنید.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی یا آمریکایی بسیار پایین است و روسیه دانشگاه‌های باکیفیت بسیاری دارد که مورد تایید وزارت بهداشت هم است و به همین دلیل است که سالیانه دانشجویان زیادی از ایران وارد دانشگاه‌های پزشکی روسیه می‌شوند.

بررسی شرایط ادامه تحصیل و هزینه تحصیل در روسیه

سوالات متداول درباره تحصیل دندانپزشکی در روسیه

آیا امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه وجود دارد؟

بلی. در دانشگاه‌های روسیه به ۲ زبان روسی و انگلیسی تدریس می‌شود که شما می‌توانید دانشگاه مورد نظر خودتان را انتخاب و در آن ادامه تحصیل دهید.

دوره پادفک چیست؟

دوره پادفک یک دوره آمادگی قبل از دانشگاه است، در صورتی که شما تمایل داشته باشید تا در روسیه به زبان روسی ادامه تحصیل دهید و تسلط کافی به زبان روسی نداشته باشید، باید در این دوره شرکت کنید. در دوره پادفک هم زبان روسی تدریس می‌شود و هم دروس مربوط به رشته انتخابی شما تدریس می‌شود، بدین ترتیب که اگر شما رشته پزشکی انتخاب کنید شما در کلاس‌های زیست و شیمی شرکت می‌کنید و اگر شما رشته مهندسی انتخاب کنید، شما در کلاس‌های فیزیک و ریاضی شرکت خواهید کرد.

آیا شرکت در دوره پادفک برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی ضروری است؟

در صورتی که شما تسلط کافی به زبان انگلیسی یا روسی داشته باشید، نیازی به شرکت در دوره‌های پادفک نیست. این بدین معنی است که اگر در دوره انگلیسی زبان شرکت کنید، با ارائه مدرک زبان بین‌المللی نیازی به ارائه مدرک پادفک نیست. اگر هم تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های روسی زبان داشته باشید، در صورت عدم تسلط کافی و ارائه نمره خوب ملزم به گذراندن دوره پادفک هستید.

مدت زمان دوره پادفک چقدر است؟

به طور میانگین طول دوره پادفک بین ۹ ماه تا ۱ سال است که نسبت به هر دانشگاه متفاوت است. بهترین پیشنهاد این است که برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه مورد نظرتان سر بزنید تا درباره زمان برگزاری پادفک، هزینه آن و موارد درسی این آزمون اطلاعات به روز و کاملی را کسب کنید.

رشته‌های پزشکی در روسیه به چه زبانی تدریس می‌شود؟

رشته‌های مرتبط با پزشکی در روسیه به هر ۲ زبان روسی و انگلیسی تدریس می‌شوید. بعد از سال ۲۰۲۱ دانشگاه‌های انگلیسی زبان مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفت، این در حالی بود که قبلاً فقط دانشگاه‌های روسی زبان کشور روسیه مورد تایید وزارت بهداشت بود.

آیا محدودیت معدل برای دانشگاه‌های روسیه وجود دارد؟

در حالت کلی هیچ محدودیتی برای ورود به دانشگاه‌های روسیه وجود ندارد ولی خب باید این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر نمره بالاتری داشته باشید، شانس دریافت پذیرش از دانشگاه بیشتر است.

نمره معدل دیپلم هیچ تاثیری در پذیرش شما ندارد. بدین معنی که معدل شما در پروسه دریافت پذیرش شما تاثیری ندارد یا زیاد مهم نیست. البته در صورتی که معدل شما خیلی پایین باشد، شانس کمی خواهید داشت.

طول دوره کارآموزی رشته‌های پزشکی در روسیه چند سال است؟

در کشور روسیه تخصص‌های مختلف پزشکی مانند پوست، گوارش، ارتودنسی یا متخصص قلب و عروق باید بعد از تکمیل دوره تئوری تخصص خود نیاز دارند تا دوره کارآموزی هم شرکت کنند. طول دوره کارآموزی بین ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد که برای هر دانشگاه متفاوت است.

 

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان دندانپزشکی وجود دارد؟

دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی می‌توانند بعد از پاس کردن ۲ ترم و کسب نمره‌های خوب می‌توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنند. البته شانس دریافت بورسیه تحصیلی بسیار کم است و پیشنهاد می‌شود که پیش‌بینی مالی خودتان را بدون در نظر گرفتن بورسیه تحصیلی در نظر بگیرید.

آیا محدودیت سنی برای ادامه تحصیل در روسیه وجود دارد؟

خوشبختانه جواب نخیر است. برخلاف دانشگاه‌های برخی از کشورها شما محدودیت سنی برای ادامه تحصیل نخواهید داشت. برای مثال شما می‌توانید تا ۲۷ برای رشته‌های مرتبط پزشکی اقدام کنید. ( البته با داشتن برخی شرایط شاید بتوان برای سن بالاتر هم اقدام کرد).

آیا امکان تحصیل رایگان در روسیه وجود ندارد؟

نخیر. همانگونه که بیان شد شما در دانشگاه‌های باکیفیت روسیه با هزینه کم تحصیل خواهید کرد ولی رایگان نیست.

در صورتی که تمایل داشته باشید تا بعد از اخذ دیپلم در یک کشور به صورت رایگان ادامه تحصیل دهید، می‌توانید یکی از کشورهای آلمان، فرانسه، نروژ یا ایتالیا را انتخاب کنید. البته برای تحصیل در یکی از این کشورها باید مدرک زبان کشور مقصد را در سطح c1 داشته باشید و معدل دیپلم شما بالای ۱۸ باشد ( در برخی از موارد هم می‌توان با نمره زبان کمتر و البته معدل کمتر اقدام کرد که نسبت به دانشگاه و شرایط هر فرد متفاوت است).

آیا برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه، تمکن مالی نیاز است؟

خیر. داشتن تمکن مالی از مدارک ضروری دریافت پذیرش تحصیلی روسیه نیست.

آیا بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های روسیه امکان کار در ایران وجود دارد؟

در صورتی که شما در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کنید، مشکلی بابت فعالیت در ایران نخواهید داشت. چناچه تمایل داشته باشید تا بعد از اخذ مدرک از دانشگاه‌های روسیه در ایران فعالیت کنید، بهتر است تا دانشگاه‌هایی را انتخاب کنید که مورد تایید وزارت بهداشت است.

اگر دانشگاه قبولی شما مورد تایید وزارت علوم نباشد، در صورتی که دانشگاه معتبری باشد مشکلی بابت ادامه تحصیل و کار در سایر کشورها نخواهید داشت. پیشنهاد می‌شود که قبل از ادامه تحصیل در روسیه به صورت کامل دانشگاه مورد نظرتان را بررسی و سپس با آگاهی کامل انتخاب کنید. برای نمونه می‌توان به رتبه جهانی دانشگاه مراجعه کنید و از تجربه‌های دانشجویان قبلی بهره‌مند شوید.

در صورتی هم که می‌خواهید از یک متخصص کاربلد راهنمایی بخواهید تا شما را در پروسه دریافت ویزا و پذیرش تحصیلی روسیه کمک کند، می‌توانید از همکاران ما در نکست ابرود راهنمایی بخواهید. در صورت تمایل می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ مندرج در سایت با همکاران ما در ارتباط باشید.

قبولی از آزمون دوره پادفک بسیار سخت است؟

همانطور که بیان شد در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی، درس‌های مرتبط و پایه‌ای رشته انتخابی شما تدریس می‌شود و در پایان دوره یک آزمون وردی گرفته می‌شود که چندان سخت است و اکثر افراد در این آزمون قبول می‌شوند. سختی این آزمون قابل مقایسه با کنکور پزشکی ایران نیست و با یک مطالعه معقول می‌توانید آن را پاس کنید.

برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی در کشور روسیه، مدرک آزمون آیلتس یا آزمون تافل ضروری نیست.

راهنمای جامع تحصیل پزشکی در روسیه

لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم در روسیه

در هر ۲ حالت تحصیل به زبان روسی یا انگلیسی مدرک شما مورد تایید وزارت بهداشت است. در ادامه لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت را مشاهده خواهید کرد.

دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو (Bauman Moscow State Technical University)

دانشگاه فدرال خاور دور (FEFU)

مدرسه عالی اقتصاد (HSE)

دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University)

دانشگاه لوباچفسکی (Lobachevsky University)

دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (MSU)

موسسه فیزیک و فناوری مسکو (MIPT)

موسسه دولتی روابط بین الملل مسکو (MGIMO)

دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای (MEPhI)

تحقیقات ملی دانشگاه دولتی ساراتوف (National Research Saratov State University)

دانشگاه ملی علم و فناوری میسیس (National University of Science and Technology MISIS)

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)

دانشگاه دوستی مردم روسیه (Peoples’ Friendship University of Russia)

دانشگاه پلی تکنیک پیتر بزرگ سن پترزبورگ (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University)

آکادمی علوم روسیه (Russian Academy of Sciences)

دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ (Saint Petersburg State University)

دانشگاه ملی تحقیقات سن پترزبورگ فناوری‌های اطلاعات، مکانیک و اپتیک (ITMO)

دانشگاه فدرال جنوب (Southern Federal University)

دانشگاه پلی تکنیک تومسک (Tomsk Polytechnic University)

دانشگاه دولتی تومسک (Tomsk State University)

دانشگاه فدرال اورال (Ural Federal University)

دانشگاه گروه ب (خوب)

دانشگاه فیلم برداری دولتی روسیه به نامA. Gerasimov، (مسکو)

دانشگاه دولتی باشکیر

دانشگاه فنی دولتی دون

دانشگاه مالی تحت دولت فدراسیون روسیه

دانشگاه دولتی نفت و گاز گوبکین روسیه

دانشگاه تربیتی دولتی هرتسن روسیه

امانوئل کانت دانشگاه فدرال بالتیک

دانشگاه فن آوری تحقیقات ملی کازان

دانشگاه دولتی کوبان

موسسه هواپیمایی مسکو

مدرسه عالی تجارت بین المللی مسکو MIRBIS

دانشگاه پلی تکنیک مسکو MAMI

موسسه مهندسی برق مسکو

دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو

دانشگاه دولتی آموزشی مسکو

دانشگاه دولتی مهندسی عمران مسکو (MGSU)

دانشگاه دولتی تولید مواد غذایی مسکو

دانشگاه دولتی مهندسی راه آهن مسکو MIIT

دانشگاه فنی ارتباطات و انفورماتیک مسکو

تحقیقات ملی دانشگاه ایالتی بلگورود

دانشگاه ملی تحقیقات دولتی ایرکوتسک

تحقیقات ملی دانشگاه دولتی موردویا به نام NP Ogareva

تحقیقات ملی دانشگاه دولتی اورال جنوبی

دانشگاه ملی تحقیقات الکترونیکی فناوری (MIET)

دانشگاه فدرال قفقاز شمالی

دانشگاه فدرال شمال شرقی به نامK.Ammosov

دانشگاه فدرال شمال (قطب شمال) به نامV.Lomonosov (Arkhangelsk)

دانشگاه فنی دولتی نووسیبیرسک

دانشگاه ایالتی پرم

دانشگاه اقتصاد پلخانف روسیه

دانشگاه دولتی ارضی روسیه MTAA، به نامA.

دانشگاه اجتماعی دولتی روسیه

دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه

دانشگاه فنی روسیه (MIREA)

دانشگاه فنی الکترو سن پترزبورگ LETI

موسسه فناوری دولتی سن پترزبورگ

دانشگاه حمل و نقل دولتی سن پترزبورگ

ابزار دقیق هوافضای دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ دانشکده تحصیلات تکمیلی مدیریت

دانشگاه اقتصاد سن پترزبورگ (UNECON)

دانشگاه تحقیقات ملی سامارا

دانشگاه فنی دولتی سامارا

دانشگاه فنی دولتی ساراتوف به نام A.Gagarin

دانشگاه فدرال سیبری

موسسه علوم و فناوری Skolkovo

دانشگاه ایالتی South West

دانشگاه فنی دولتی

دانشگاه دولتی مدیریت

دانشگاه فنی دولتی تامبوف

آکادمی اقتصاد ملی و اداره عمومی ریاست جمهوری روسیه

دانشگاه دولتی سیستم‌های کنترل تامسک و الکترونیک رادیویی

دانشگاه فنی هواپیمایی دولتی اوفا

دانشگاه فنی دولتی ولگوگراد

دانشگاه دولتی وورونژ

دانشگاه گروه ج (متوسط)

دانشگاه دولتی آستاراخان

دانشگاه دولتی تعلیم و تربیت باشکیر به نام Akmulla

دانشگاه دولتی ارتباطات Bonch-Bruevich سن پترزبورگ

دانشگاه دولتی داغستان

دانشگاه دولتی ارضی کوبان

موسسه معماری مسکو MARKHI

هنرستان دولتی مسکو به نامI. چایکوفسکی

دانشگاه جنگلداری دولتی مسکو

دانشگاه صنعتی دولتی مسکو

دانشگاه دولتی استخراج مسکو

دانشگاه دولتی فن آوری مسکو Stankin

دانشگاه دولتی طراحی و فناوری مسکو

دانشگاه دولتی اقتصاد، آمار و انفورماتیک مسکو (MESI)

دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه دولتی مسکو

دانشگاه فنی دولتی نیژنی نوگورود الکسیف

دانشگاه آب و هواشناسی ایالتی روسیه

دانشگاه هنرهای تئاتر روسیه GITIS

هنرستان سن پترزبورگ به نام A. Rimsky-Korsakov

دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران سن پترزبورگ

دانشگاه فرهنگی و هنری دولتی سن

دانشگاه سینرژی

امکان ادامه تحصیل در دندانپزشکی برای داوطلبان ایرانی

هر ساله رقابت برای قبولی از دانشگاه‌ها در رشته‌های پزشکی اعم از دندانپزشکی، پزشکی یا پرستاری به شدت افزایش پیدا می‌کنند و خانواده‌ها هزینه‌های زیادی را صرف می‌کنند و ممکن است داوطلبان چندین سال را پشت کنکور بمانند تا وارد دانشگاه شوند. این در حالی است که شما می‌توانید با صرف یک هزینه معقول ( حتی کمتر از هزینه تحصیل در دانشگاه آزاد) در یکی از دانشگاه‌های معتبر روسیه ادامه تحصیل دهید.

امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه به ۲ زبان روسی یا انگلیسی وجود دارد و نیازی به آزمون ورودی و پشت کنکور ماندن نیست. فارغ‌التحصیل شدن از یک دانشگاه معتبر روسیه به شما کمک خواهد کرد تا شرایط شغلی یا حتی شرایط ادامه تحصیلی خوبی داشته باشید.

در صورتی که تمایل داشته باشید تا یک مجموعه در پروسه دریافت ویزا و پذیرش همراه و راهنمای شما باشد. همکاران ما در مجموعه نکست ابرود همراه شما هستند تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند. کافی است تا سوالات خودتان را از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ مندرج در سایت با همکاران ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

به نظر شما ادامه تحصیل در روسیه یک گزینه مناسب برای داوطلبان ایرانی است؟ تحصیل در روسیه چه معایب و مزایایی دارد؟ تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید تا خوانندگان سایت هم از این تجربه‌ها بهره‌مند شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید