تحصیل دکترا در کانادا : شرایط تحصیل، مدارک مورد نیاز، هزینه تحصیل و بورسیه‌های تحصیلی

تحصیل دکترا در کانادا برای دانشجویان ‌بین‌المللی طرفداران بسیاری دارد. به ویژه دانشجویان ایرانی بسیاری به قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا به دانشگاه‌های کشور کانادا مراجعه ‌‌می‌کنند. باید گفت که امروزه کانادا به عنوان یک مقصد تحصیلی جذاب و چند فرهنگی مورد توجه قرار می‌گیرد، چرا که کانادا گزینه بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان ‌بین‌المللی به شمار می‌آید. دانشگاه‌های کانادا فرصت‌های تحقیقاتی بسیاری را برای کمک به دانشجویان در زمینه فراگیری دانش و تخصص، و پرورش مهارت‌ها استعدادهایشان فراهم ‌‌می‌کنند. بیش از یک سوم تحقیقات و پژوهش‌های کانادا در دانشگاه‌های این کشور انجام می‌پذیرد و این کار میلیاردها دلار به اقتصاد کانادا کمک ‌می‌کند. کانادا نیز به منظور جذب هر چه بیشتر دانشجویان ‌بین‌المللی شرایط بسیار مناسبی را برای تحصیل آنها فراهم ‌می‌کند. در این نوشته به بررسی تحصیل دکترا در کانادا برای دانشجویان ‌بین‌المللی خواهیم پرداخت. اگر شما نیز جزء داوطلبانی هستید که می‌خواهید در کشور کانادا به ادامه تحصیل در مقطع دکترا بپردازید، توصیه می‌کنیم که این مطلب را با دقت دنبال کنید تا بتوانید اطلاعات کافی در این زمینه را کسب نمایید.

 

تحصیل دکترا در کانادا

تحصیل دکترا در کانادا

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا از دانشگاه‌های کانادا

باید گفت که شرایط تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های مختلف کانادا و همچنین در دوره‌های مختلف با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد. هر دانشگاه با توجه به قوانین و ضوابط خود، شرایط خاصی را برای جذب و پذیرش دانشجویان ‌بین‌المللی تعیین ‌می‌کند. با این حال به طور کلی برخی از شرایط به صورت یکسان برای پذیرش و جذب دانشجویان ‌بین‌المللی تعیین می‌گردند. برخی از شرایط و مدارک اولیه لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا در مقطع دکترا به شرح زیر هستند:

 

پذیرش تحصیلی دکترا از کانادا

پذیرش تحصیلی دکترا از کانادا

مدرک کارشناسی ارشد در یک رشته مرتبط

باید به این نکته توجه کرد که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا در مقطع دکترا باید دارای رزومه قوی، نمرات و معدل بالا، و توانایی و پتانسیل بالا یادگیری علوم پزشکی و انجام تحقیقات و پژوهش‌ها باشید.

مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی

در دانشگاه‌های کانادا برنامه‌های تحصیلی در مقطع دکترا به زبان انگلیسی یا فرانسوی ارائه ‌می‌شوند. با توجه به اینکه زبان‌های انگلیسی و فرانسوی زبان‌های رسمی ‌و شناخته شده در کشور کانادا هستند، متقاضیان می‌توانند برنامه‌های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی یا فرانسوی را انتخاب کرده و در آنها به ادامه تحصیل مشغول شوند. بنابراین داوطلبان با توجه به تسلطی که به زبان انگلیسی یا فرانسه دارند، به ادامه تحصیل در برنامه‌ای می‌پردازند که به هر کدام از این زبان‌‌ها ارائه می‌گرد. در صورتی که داوطلبان قصد ادامه تحصیل در برنامه‌های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی را داشته باشند، باید مدرک معتبر زبان انگلیسی را ارائه دهند. آن دسته از داوطلبان نیز که می‌خواهند در برنامه‌های تحصیلی ارائه شده به زبان فرانسوی مشغول به تحصیل شوند، باید دارای مدرک معتبر زبان فرانسه باشند که تسلط آنها به این زبان را به اثبات برساند. باید اضافه کرد که برخی از برنامه‌های تحصیلی در کبک که یک منطقه فرانسوی زبان است، به هر دو زبان انجام می‌پذیرد.

تافل یا آیلتس؟ کدام آزمون برای من مناسب است؟

علاوه بر موارد بالا از داوطلبان خواسته می‌شود تا در برخی از آزمون‌ها شرکت کرده و نمره‌ی قبولی را کسب کنند. به عنوان مثال از داوطلبان انتظار می‌رود تا در آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی مانند آزمونGMAT یا GRE نمره مد نظر دانشگاه مربوطه را کسب کنند.

در برخی موارد استثنایی ممکن است بتوانید دکترا را با “پذیرش سریع”، یعنی بدون داشتن مدرک کارشناسی ارشد بخوانید. به این منظور لازم است که شما در دو سال آخر دوره لیسانس خود نمرات برجسته‌ای داشته باشید و معدل شما الف باشد. همچنین لازم است که سایر توانایی‌های علمی بالا مانند داشتن سابقه انتشار مقالات پژوهشی یا تالیف کتاب، شرکت در کنفرانس‌های علمی، یا کسب مقام در مسابقات علمی مرتبط با رشته تحصیلی ‌را داشته باشید.

طول دوره دکترا در دانشگاه‌های کانادا

 

تحصیل دکترا در دانشگاه‌های کانادا

تحصیل دکترا در دانشگاه‌های کانادا

مدت زمان تحصیل دکترا در کانادا

مدت زمان تحصیل دکترا در کانادا در دانشگاه‌های مختلف ممکن است متفاوت از یکدیگر باشد. همچنین تعداد ترم‌های تحصیلی در رشته‌های مختلف با یکدیگر تفاوت‌هایی خواهد داشت. با این حال به طور میانگین می‌توان گفت که مدت زمان تحصیل دکترا در کانادا حدود ۴ الی ۶ سال به طول می‌انجامد.

نحوه اخذ پذیرش تحصیلی دکترا از دانشگاه‌های کانادا

باید به این نکته مهم اشاره کرد که روند اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف در کانادا می‌تواند متفاوت از یکدیگر باشد. چرا که هر دانشگاه شرایط و قوانین مخصوص به خود برای جذب و پذیرش دانشجویان را تعیین ‌می‌کند. با این حال مراحلی وجود دارد که برای اخذ پذیرش تحصیلی دکترا از دانشگاه‌های کانادا یکسان هستند و تمام متقاضیان برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا باید آنها را دنبال کنند. در این قسمت به معرفی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی دکترا از دانشگاه‌های کانادا خواهیم پرداخت.

پذیرش تحصیلی دکترا در کانادا

پذیرش تحصیلی دکترا در کانادا

انتخاب استاد راهنما

قدم اول برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا از دانشگاه‌های کانادا این است که با انتخاب سوپروایزر یا استاد راهنما و موضوع تحقیق، تصمیم بگیرید که می‌خواهید برای تحصیل در کدام دوره دکترا اقدام کنید. ممکن است شما علاقه‌مند به ادامه تحصیل در یک دوره ساختاری ‌باشید که دامنه تحقیق آن قبلاً توسط دانشگاه ( به ویژه در دانشگاه‌های علوم و هنر ) مشخص شده است، یا این که قصد داشته باشید پروژه‌های تحقیقاتی خود را با شرکت در یک دوره‌ی دکترای آزاد پیشنهاد دهید و مطالب و انگیزه‌های خود را ( به ویژه در رشته‌های تحصیلی مرتبط با هنر و علوم انسانی ) بیان کنید. پس از پیدا کردن استاد راهنما، ممکن است برخی از دانشگاه‌ها از سرپرست منتخب خود نامه پشتیبانی بخواهند. نامه پشتیبانی در اسناد و مدارک درخواست اخذ پذیرش تحصیلی داوطلبان درج خواهد شد.

داشتن یک انگیزه‌نامه فوی

اگر برای تحصیل در دکترای آزاد اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی کنید، باید یک پیشنهاد تحقیقاتی را دنبال نمایید که طبق دستورالعمل‌های دانشگاه شما تنظیم شده است. همچنین لازم است آنچه را که می‌خواهید در مورد آن تحقیق کنید توضیح دهید و اینکه بیان کنید که چرا این پروژه ارزشمند است.

پرداخت هزینه و ارسال مدارک

در مرحله بعدی با پرداخت هزینه اخذ پذیرش تحصیلی و ضمیمه مدارک لازم، به منظور ارسال درخواست خود به صورت آنلاین اقدام خواهید کرد. در این مرحله ممکن است برخی از موارد زیر یا همه آنها از متقاضیان خواسته شود.

بیانیه هدف: بیانیه هدف باید شامل شرح حال و تجربه علمی ‌و شغلی شما باشد. در این قسمت شما می‌توانید به جوایزی که در رابطه با رشته تحصیلی و تحقیقاتی خود دریافت نموده‌اید، یا مقالات و کتاب‌هایی که در این زمینه تالیف کرده‌اید اشاره کنید. همچنین اگر تجربه‌‌ی مرتبطی در زمینه رشته تحصیلی خود دارید می‌توانید آن را بیان کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که در بیانیه هدف، اهداف شغلی خود و هر چیز دیگری که دانشگاه تعیین کرده است را مورد توجه قرار دهید و آنها را رعایت کنید.

۲ یا ۳ نامه مرجع: دانشگاه‌های کانادا از متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکترا می‌خواهند ۲ یا ۳ توصیه نامه یا نامه مرجع از طرف اساتید ارائه دهند. یکی از این نامه‌ها باید از طرف سوپروایزر یا استاد راهنمای مورد نظر متقاضی باشد. توصیه ‌می‌شود که نامه‌های مرجع از طرف اساتید آکادمیک باشند.

ریز نمرات دانشگاهی و گواهینامه‌های مدارک تحصیلی مقاطع قبلی: ممکن است دانشگاه‌های کانادا از داوطلبان بخواهند که مدارک مربوط به مقاطع تحصیلات قبلی و ریز نمرات خود را از طریق پست الکترونیکی ارسال کنند. باید به این نکته توجه کرد که ریز نمرات و مدارک باید به صورت رسمی به زبان ‌انگلیسی ترجمه شده باشند.

نمونه نوشتاری: نمونه نوشتاری معمولاً از آن دسته از داوطلبانی خواسته ‌می‌شود که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا در رشته‌های هنری و علوم انسانی را دارند.

رزومه تحصیلی: دانشگاه از داوطلبان خواهد خواست تا رزومه تحصیلی یا CV خود را ارائه دهند.

نمونه کار: در صورت درخواست برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا در رشته‌های مرتبط با علوم هنری و انسانی، معمولاً دانشگاه‌های کانادا از داوطلبان می‌خواهند تا نمونه کارهای خلاقانه خود را که مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظرشان است، به دانشگاه ارائه دهند. همچنین ممکن است برخی از دانشگاه‌های کانادا از داوطلبان بخواهند تا در جلسه آزمون مصاحبه پذیرش شرکت کنند.

نتایج آزمون زبان: همانطور گفته شد داوطلبان باید با توجه به زبان تحصیلی برنامه‌ای که ارائه ‌می‌شود، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه را به دانشگاه مربوطه ارائه دهند. هر دانشگاه ممکن است با توجه به قوانین خود حداقل نمره یا امتیاز لازم برای مدرک زبان را تعیین کند.

شرایط تحصیل در کانادا: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های کانادا

 

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی: پس از دریافت پذیرش تحصیلی، مرحله بعدی درخواست مجوز تحصیل است که با عنوان ویزای دانشجویی شناخته ‌می‌شود و اجازه اقامت دانشجویی در کانادا را ‌صادر می‌کند. همچنین لازم است که دانشجویان از بیمه درمانی استفاده کنند. می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید تا اطلاعات و راهنمایی‌های لازم جهت دریافت بیمه درمانی را کسب نمایید.

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا شامل چه مواردی است؟

بهترین رشته‌ها و دانشگاه‌ها برای تحصیل دکترا در کانادا

تحصیل دکترا در کانادا دارای مزیت‌های بسیاری است و به همین دلیل سالیانه دانشجویان بسیاری به منظور ادامه تحصیل در مقطع دکترا وارد دانشگاه‌های این کشور می‌شوند. یکی از مزیت‌های تحصیل در کشور کانادا این است که بیش از ۹۰ درصد از دانشگاه‌های این کشور را دانشگاه‌های دولتی و عمومی تشکیل می‌دهند که امکان تحصیل ارزان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. از طرف دیگر کانادا دارای دانشگاه‌های متعددی استکه در فهرست دانشگاه‌های برتر جهانی قرار می‌گیرند. باید گفت که کیفیت آموزشی در دانشگاه‌های کانادا بسیار بالا است و دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشگاه‌های این کشور در زمینه رشته خود دانش و تخصص بالایی کسب می‌کنند. همچنین هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در مقایسه با دانشگاه‌های کشورهای دیگر پایین‌تر است. بنابراین اگر به دنبال تحصیل مقرون به صرفه در مقطع دکترا در دانشگاه‌های عالی رتبه هستید، کانادا مقصد تحصیلی بسیار خوبی برای شما به شمار می‌آیند. باید اضافه کرد که هزینه‌ی زندگی در کشور کانادا نیز در مقایسه با کشورهای پیشرفته‌ی دیگر پایین‌تر است و دانشجویان بین‌المللی زندگی راحتی در طول دوره تحصیلی خود در کانادا خواهند داشت. به طور کلی شهروندان کانادایی از رفاه اجتماعی بسیار بالایی برخوردار هستند.

رتبه بندی دانشگاه های کانادا در سال ۲۰۱۹ براساس QS World University Ranking

 

تحصیل دکترا در کانادا

تحصیل دکترا در کانادا

 

لزوم توجه بسیار به انتخاب رشته صحیح

یکی از مواردی که برای تحصیل دکترا در کانادا باید به آن توجه کنید انتخاب رشته مناسب است. دانشگاه‌های کانادا رشته‌های تحصیلی تخصصی متنوعی را در مقطع دکترا ارائه می‌دهند. برخی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی نزد دانشجویان بین‌المللی در کانادا عبارت هستند از علوم محیط زیست، علوم روانشناسی، علوم کامپیوتر و MBA.

همچنین لازم است که در انتخاب دانشگاه محل تحصیل دقت کافی به خرج دهید. برخی از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی عبارت هستند از دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه رویال رودز، دانشگاه تامسون ریورز، دانشگاه بروک ،دانشگاه مونت آلیسون، دانشگاه تورنتو، و دانشگاه رجینا.

هزینه تحصیل دکترا در کانادا

 

هزینه تحصیل دکترا در کانادا

هزینه تحصیل دکترا در کانادا

 

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

یکی از مهم‌ترین نکاتی که به عنوان یک دانشجوی ‌بین‌المللی مقطع تحصیلی دکترا باید به آن توجه داشته باشید هزینه تحصیل در کانادا است. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا در دانشگاه‌های مختلف این کشور با یکدیگر متفاوت است. همچنین هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی بیشتر از هزینه تحصیل دانشجویان کانادایی است. به طور کلی می‌توان گفت که هزینه تحصیل دانشجویان ‌بین‌المللی دو برابر هزینه تحصیل دانشجویان کانادایی خواهد بود. اما یک مورد استثنا وجود دارد و آن دانشگاه تورنتو است که از سال ۲۰۱۸ به بعد، دانشجویان ‌بین‌المللی دکترا شهریه برابری با دانشجویان کانادایی پرداخت ‌می‌کند. برای ارائه مثالی از هزینه تحصیل دکترا در کانادا می‌توان به دانشگاه بریتیش کلمبیا اشاره کرد. هزینه تحصیل در این دانشگاه به صورت سالیانه ۷,۶۴۱ معادل با ۵,۷۶۰ دلار آمریکا است. در حالیکه هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه منیتوبا در سال‌های اول و دوم تحصیل حدود۱۰,۲۴۰  دلار کانادا معادل با ۷,۷۰۰ دلار آمریکا است. برخی از رشته‌های تحصیلی در مقطع دکترا علاوه بر دوره‌های تئوری، دارای دوره‌های آموزشی تجربی و عملی هستند و دانشجویان باید برخی از دروس را در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها به صورت عملی تحصیل کنند. معمولاً هزینه تحصیل در این رشته‌ها در سال‌های اول و سال‌های بالاتر متفاوت خواهد بود. آن دسته از واحدهای درسی که شامل کلاس‌ها و دوره‌های عملی هستند، شهریه بالاتری در مقایسه با کلاس‌های تئوری دارند. همچنین دانشجویان باید توجه کنند که بسیاری از دانشگاه‌ها هزینه کمی را نیز برای عضویت در اتحادیه‌های دانشجویی و انجام امور دفتری را با عنوان ” هزینه ترم ” تعیین می‌کنند و دانشجویان باید این مبلغ را پرداخت نمایند.

در برخی از دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه‌های خصوصی، مبلغ شهریه می‌تواند تا ۲۰,۰۰۰ دلار در سال باشد. با اینکه مبلغ تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در مقایسه با مبلغی که دانشجویان اهل کشور کانادا پرداخت می‌نمایند، ‌بیشتر است ولی تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در مقطع دکترا می‌تواند از تحصیل در بسیاری از کشورهای دیگر جهان مانند انگلستان و آمریکا ارزان‌تر باشد. امروزه با توجه به اهمیت سیاست جذب دانشجویان ‌بین‌المللی‌، دولت و دانشگاه‌های این کشور با هدف جذب هر چه بیشتر دانشجویان ‌بین‌المللی سعی می‌کنند که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را یکسان سازی کنند. به این معنا که دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان بومی‌ هزینه تقریبا مشابهی را جهت تحصیل در دانشگاه‌ها پرداخت کنند.

هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی به صورت ماهیانه و سالیانه

 

تحصیل دکترا در دانشگاه‌های کانادا

تحصیل دکترا در دانشگاه‌های کانادا

داوطلبان تحصیل دکترا در کانادا باید قبل از اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی و مهاجرت تحصیلی به این کشور، از شرایط تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر خود اطلاعات کافی را به دست بیاورند. با توجه به این امر، لازم است که متقاضیان قبل از هر اقدامی برآوردی از هزینه‌های تحصیل در شهرهای مختلف کشور کانادا را محاسبه کنند تا در طول دوره تحصیلی با مشکل مالی مواجه نشود. به صورت میانگین می‌توان گفت که هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کشور کانادا برای دانشجویان ‌بین‌المللی حدود ۱۰,۰۰۰ الی ۲۰,۰۰۰ دلار کانادا است. این مبلغ معادل با ۷,۶۵۵ الی ۱۵,۳۰۰ دلار آمریکا در هر سال تحصیلی است.

علاوه بر شهریه دانشگاهی، داوطلبان باید هزینه زندگی دانشجویی در کانادا را نیز در نظر بگیرند. باید گفت که به دلیل پایین بودن هزینه زندگی در کانادا، بسیاری از شهرهای کانادا در میان شهرهای مختلف جهان جزء بهترین مقصدهای تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آیند. شما می‌توانید حین تحصیل دکترا در کانادا از کیفیت بالای زندگی در این کشور نیز برخوردار شوید.

اما باید به این نکته‌ی مهم نیز اشاره کرد که هزینه‌ی زندگی در کانادا با توجه به استان، منطقه، شهر و محله‌ی زندگی و همچنین شرایط و موقعیت ساختمانی که اجاره می‌کنید، به صورت قابل توجهی متفاوت خواهد بود. به همین دلیل لازم است که قبل از اقدام به انتخاب شهر محل تحصیل، هزینه‌های زندگی در آن شهر تحصیلی مورد نظرتان را نیز به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید. در این صورت می‌توانید با توجه به توانایی مالی و براساس اهدافی که در نظر دارید، دانشگاه و شهری را برای ادامه تحصیل دکترا انتخاب کنید که زندگی راحتی و بی دغدغه‌ای در آنجا داشته باشید.

زندگی دانشجویی در کانادا و معرفی رایج‌ترین انواع اقامت دانشجویی

علاوه بر هزینه‌ها و مخارج اصلی زندگی مانند هزینه‌ اجاره مسکن، تهیه غذا، و خرید پوشاک، باید هزینه‌های مربوط به بیمه‌ی خدمات درمانی، مراقبت‌های شخصی و تهیه لوازم زندگی را نیز در نظر گرفت. باید گفت که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی و بهره‌مندی از خدماتی که دانشگاه به آنها ارائه می‌کند، به اندازه‌ی چشمگیری در هزینه‌های زندگی خود در حین تحصیل صرفه جویی به عمل بیاورند.

بورسیه‌های تحصیلی مقطع دکترا در دانشگاه‌های کانادا

در کانادا بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی بسیاری در مقطع دکترا به دانشجویان ‌بین‌المللی اعطاء می‌گردند. علاوه بر اینها، دانشجویانی که شایستگی علمی ‌داشته باشند، می‌توانند از جوایز نقدی و پشتیبانی‌های مالی بسیاری بهره‌مند شوند. کانادا یک وب‌سایت مفید با یک ابزار جستجو برای یافتن بورسیه‌های تحصیلی براساس کشور مبدا متقاضیان ایجاد کرده است و داوطلبان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان ‌بین‌المللی، کمک هزینه‌های تحصیلی شده به دانشجویان کشورهای مختلف را مشاهده کنند. یکی دیگر از روش‌های پیدا کردن کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی مقطع دکترا مراجعه به وب‌سایت‌های رسمی ‌هر دانشگاه است. دانشگاه‌های کانادا با استفاده از ابزار جستجوی بورسیه تحصیلی در وب‌سایت‌های رسمی ‌خود امکان مشاهده کمک هزینه‌های تحصیلی مختلف را برای متقاضیان و یافتن موارد مرتبط با وضعیت کشور مبداء و شرایط هر داوطلب را فراهم ‌‌می‌کنند. برخی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده به دانشجویان مقطع دکترا در کانادا به شرح زیر هستند:

رتبه بندی دانشگاه های کانادا در سال ۲۰۱۹ براساس QS World University Ranking

بورسیه تحصیلی دکترا در کانادا

بورسیه تحصیلی دکترا در کانادا

 

 

تحصیلات تکمیلی وانیر کانادا: این بورسیه تحصیلی به دانشجویان ‌بین‌المللی مقطع دکترای کانادا که واجد شرایط بوده و در حال تحصیل در رشته‌های مرتبط با علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم طبیعی، علوم فنی و مهندسی و علوم بهداشت باشند اعطاء می‌گردد. ارزش این کمک هزینه مبلغ ۵۰,۰۰۰ دلار کانادا، معادل با ۳۷,۷۰۰ دلار آمریکا است که به صورت سالیانه به دانشجویان پرداخت ‌می‌شود.

 بورسیه‌های دکتری بنیاد پیر الیوت ترودو: این کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان مقطع دکترا که در دانشگاه‌های کانادا به ادامه تحصیل مشغول هستند اعطاء می‌گردد.

بورسیه ۴ ساله دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا: دانشگاه بریتیش کلمبیا برای هر ۴ سال تحصیلی دکترا کمک هزینه‌هایی به ارزش حداقل ۱۸,۲۰۰ دلار کانادا، معادل با ۱۳,۷۰۰ دلار آمریکا، به اضافه پوشش شهریه دانشگاهی کامل برای دانشجویان برجسته و ممتاز در دانشگاه‌های کانادایی در مقطع دکترا را در نظر می‌گیرد.

بورسیه‌ الماس جوبیلی‌ ملکه الیزابت دوم: این بورسیه تحصیلی به عنوان کمک هزینه برای انجام پروژه‌های دکترای منتخب در دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌پذیرد.

بورسیه تحقیقات دکتری IDRC: این بورسیه تحصیلی ارزشی معادل با مبلغ حداکثر ۲,۰۰۰ دلار کانادا معادل با ۱۵,۳۰۰ دلار آمریکا دارد و در طول بازه زمانی‌ ۳ الی ۱۲ ماه به‌ آن دسته از دانشجویان کشورهای در حال توسعه که برای تحصیل‌ در مقطع دکترا به دانشگاه‌های کانادا می‌آیند‌، تعلق پیدا می‌کند.

بورسیه تحقیقاتی IDRC: این بورسیه تحصیلی به آن دسته از دانشجویان دکترا که از کشورهای در حال توسعه به کانادا آمده‌اند و برای تکمیل دوره‌ی کارآموزی در مرکز تحقیقات توسعه بین‌المللی مشغول به تحصیل هستند، اعطاء می‌شود. ارزش این بورسیه تحصیلی کانادا حداقل ۴۰,۰۰۰ دلار کانادا، معادل با ۳۰۶۰۰‌ دلار آمریکا است.

دستیاری آموزشی پژوهشی: دانشجویان مقطع دکترا تصمیم می‌گیرند که با شرکت در یک پروژه تحقیقاتی یا دستیاری آموزشی بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را تامین کنند. در این موارد دانشجویان می‌توانند به عنوان دستیار آموزشی و تحقیقاتی در ازای انجام کار، دستمزد یا کمک هزینه دریافت کرده، یا شهریه خود را به صورت کامل یا اقساطی در مقابل انجام کار تحقیقاتی پرداخت کنند.

دانشجویان مقطع دکترا به عنوان دستیار تحقیق با کمک به جمع آوری داده‌ها، تجزیه و تحلیل، نوشتن گزارش، سازمان دهی آزمایشگاه یا دفتر و سایر کارها به کمک یک عضو هیئت علمی ‌که ممکن است استاد راهنمای او باشد، به انجام فعالیت و کار می‌پردازند. دانشجویان می‌توانند به عنوان دستیار تدریس در دوره‌های کارشناسی، تدریس یک یا چند بخش از دوره، انجام کارهای آزمایشگاهی، برگزاری رویدادهای اداری، و ویرایش مقالات دوره کارشناسی، مشغول به کار شده و در قبال آن دستمزد دریافت کنند. برای اینکه دانشجویان بتوانند به عنوان دستیار تدریس مشغول به کار شوند، باید تسلط خود بر این دوره و توانایی تاثیر بر یادگیری دانش آموزان را به طور موثر نشان دهند. به منظور درخواست کار در پروژه‌های تحقیقاتی یا فعالیت به عنوان دستیار تدریس، داوطلبان باید اطلاعات و شرایط تعیین شده توسط دانشگاه خود را مطالعه کرده و براساس آنها مدارک لازم را آماده کنند. بسیاری از دانشگاه‌ها فرم درخواست را به صورت آنلاین در وب‌سایت خود قرار می‌دهند و داوطلبان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت فرم را پر کرده و نسبت به ارسال آن به همراه مدارک خواسته شده اقدام نمایند.

 

تحصیل دکترا در کانادا

تحصیل دکترا در کانادا

بررسی هزینه ی زندگی در کانادا به صورت ماهیانه و سالیانه

آگاهی یافتن از بورسیه‌های تخصیص یافته برای مقطع دکترا

در صورتی که داوطلبان بخواهند از بورسیه‌های تحصیلی دولتی کانادا در مقطع دکترا بهره‌مند شوند، باید با مراجعه به وب‌سایت دولت کانادا اطلاعات مربوط به انواع بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه شده به دانشجویان ‌بین‌المللی را کسب نمایند. در این وب‌سایت شرایط و مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی با جزئیات کامل قید شده است. برای کسب اطلاعات در مورد بورسیه‌های تحصیلی اعطاء شده توسط دانشگاه‌های کانادا نیز باید به وب‌سایت رسمی ‌هر دانشگاه مراجعه کرد و شرایط و مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی را مورد مطالعه و بررسی قرار داد. باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که اقدام برای دریافت هر بورسیه تحصیلی در بازه زمانی مشخصی انجام می‌شود. دانشگاه‌ها و بورسیه‌ها برای انجام اقدامات لازم و ارسال درخواست دریافت کمک هزینه، بازه زمانی مشخصی را تعیین می‌کنند و مدارک ارسال شده پس از این بازه زمانی پذیرفته نمی‌شوند. به همین دلیل لازم است که در بازه زمانی تعیین شده نسبت به آماده کردن و ارسال مدارک خود اقدام نمایید. توصیه می‌شود که متقاضیان مدارک خود را در روزهای اول بازه زمانی تعیین شده ارسال نمایند تا در صورت وجود هرگونه نقص یا ایراد در مدارک فرصت کافی برای رفع آن در مدت زمان باقی مانده داشته باشند. باید اضافه کرد که مبلغ و شرایط پرداخت هر بورسیه تحصیلی می‌تواند با توجه به موارد زیادی متفاوت باشد. برای مثال شرایط بورسیه به مواردی مانند دانشگاه محل تحصیل، رشته تحصیلی‌ و شرایط هر دانشجو مانند ملیت و رزومه تحصیلی او بستگی خواهد داشت. باید توجه داشته باشید که برخی از کمک هزینه‌های تحصیلی محدودیت منطقه‌ای دارند و تنها به دانشجویانی که اهل کشورهای مشخصی باشند تعلق پیدا می‌کنند. به همین علت داوطلبان باید با در نظر گرفتن شرایط خود نسبت به انتخاب کمک هزینه تحصیلی مورد نظرشان اقدام نمایند.

امکان اشتغال به کار پاره وقت در حین تحصیل دکترا در کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

 

دولت کانادا با وضع قوانینی که به نفع دانشجویان بین‌المللی است، سعی دارد به جذب آنها برای تحصیل در کانادا کمک کند. به همین دلیل اجازه کار پاره وقت به دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل در کانادا داده ‌می‌شود. تمامی ‌دانشجویانی که به صورت تمام وقت به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا می‌پردازند و مجوز تحصیل معتبر دارند، می‌توانند در طول ترم‌های دانشگاه تا ۲۰ ساعت در هفته و در بازه تعطیلات ترم به صورت نیمه وقت در داخل و خارج از دانشگاه کار کنند. با این حال باید توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه‌ها ممکن است محدودیتی را تعیین کنند. برای مثال در صورت اعمال محدودیت ساعت کاری دانشجویان دکترا نباید بیش از ۱۰ ساعت در هفته در طول ترم کار کنند. به ویژه اگر کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان تعلق گرفته باشد، ممکن است دانشگاه محدودیت‌هایی در ساعت‌های کاری دانشجویان دکترا تعیین کند. البته دانشجویان باید در نظر بگیرند که تحصیل دکترا در کانادا کار چالش برانگیز است و دانشجویان باید زمان قابل توجهی را صرف مطالعه و انجام پروژه‌های تحقیقاتی و درسی خود بکنند. به همین دلیل بیشتر دانشجویان ترجیح خواهند داد تا تمام تمرکزشان را کاملاً روی تحصیلات خود جمع کنند. از طرفی دیگر توصیه ‌می‌شود که برای تامین هزینه‌های زندگی خود حین دوره تحصیلی در کانادا، تنها روی حقوق کار نیمه وقت تکیه نکنید. برای کار در کانادا شما به شماره بیمه اجتماعی نیاز خواهید داشت.

کار و زندگی در کانادا پس از فارغ التحصیلی از مقطع دکترا

اگر شما دوست داشته باشید که پس از فارغ التحصیلی از مقطع دکترا از دانشگاه‌های کانادا در این کشور بمانید، می‌توانید برای اخذ اجازه کار پس از فارغ التحصیلی که با عبارت اختصاری PGWPP شناخته ‌می‌شود، اقدام کنید. این مجوز به شما این امکان را می‌دهد که حداکثر ۳ سال بتوانید در کانادا اقامت داشته باشید و تجربه کار ارزشمندی را در طول این زمان کسب کنید. در صورتی که شما علاقه‌مند به اخذ اقامت دائم کانادا باشید، داشتن این تجربه کاری ۳ ساله پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه می‌تواند به شما کمک کند تا واجد شرایط درخواست اقامت دائم در کانادا شوید و بتوانید به ادامه کار و زندگی در این کشور بپردازید.

 

زندگی دانشجویی در کانادا

زندگی دانشجویی در کانادا

کانادا کشوری مهاجرپذیر با طبیعتی بکر و آینده عالی

به طور کلی دانشگاه‌های کانادا امکانات بسیار خوبی را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی خود فراهم می‌کنن. به همین دلیل است که کانادا به عنوان یک مقصد تحصیلی پرطرفدار در بین دانشجویان خارجی شناخته می‌شود. کانادا علاوه بر دانشگاه‌های عالی رتبه‌ای که دارد، کشور مهاجر پذیری به شمار می‌آید و به دلیل چند فرهنگی بودن، شما می‌توانید با فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف در این کشور آشنا شوید. علاوه بر اینها کانادا دارای جاذبه‌های طبیعی فراوانی است که سالیانه گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف جهان به خود جذب می‌کنند. بنابراین به عنوان یک دانشجوی خارجی علاوه بر بهره‌مندی از خدمات تحصیلی عالی در دانشگاه‌های کانادا، زندگی پر شور و هیجان انگیزی در این کشور خواهید داشت و این شانس را خواهید داشت که اوقات فراغت خود را در طبیعت زیبای کانادا سپری کنید. تحصیل دکترا در کانادا می‌‌تواند به یک تجربه‌ی بسیار شیرین و خاطره انگیز از دوران دانشجویی تبدیل شود.

اعتبار بالای دانشگاه‌های کانادا

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل دکترا در کانادا این است که مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های برتر کانادا دارای اعتبار بین‌المللی هستند و شما می‌توانید پس از فارغ التحصیلی به راحتی جذب بازار کار شده و درآمد بالایی نیز داشته باشید. در صورت تمایل به اقامت در کانادا، شما می‌توانید پس از فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه شغل مناسبی در پیدا کرده و به این ترتیب ویزای کار و اقامت در این کشور را نیز دریافت کنید.

آیا شما یا دوستان شما سابقه تحصیل در کانادا را دارد؟ معایب و مزایای تحصیل در کانادا از نظر شما چیست؟ نظر و تجربه خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر در مورد تحصیل دکترا در کانادا سوالی برای شما مطرح شده است یا نظری در این مورد دارید، خوشحال می‌شویم که آن را با ما در میان بگذارید.

منبع: topuniversities

3 پاسخ به “تحصیل دکترا در کانادا : شرایط تحصیل، مدارک مورد نیاز، هزینه تحصیل و بورسیه‌های تحصیلی”

 1. بهادر گفت:

  با سلام
  من دانشجوی دکترای مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت (سال سوم) هستم . ۴۰ سال سن دارم و ۲ مقاله isi تا الان دارم که یکی از مقالاتم به عنوان نامزد ۱۰ مقاله برتر در یکی از مجلات هلند شد. همچنین ۱۱ سال سابقه کار در پارس جنوبی دارم و همچنان شاغل هستم . متاهل و صاحب یک فرزند . می خواستم بدونم اگر بخوام برای پست داک اقدام کنم شرایطم از نظر سنی و رزومه کاری و علمی چطور ارزیابی میشه،؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   در زمینه شیمی برای پست داک، ۲ تا مقاله کم است، معدل و زمینه کاری با سابقه تدریس هم مهم است.
   در صورتی که تمایل داشته باشید، تا همکاران ما شما را در این پروسه راهنمایی کنند، می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ با همکاران ما در تماس باشید.

 2. سلام.وقت بخیر .
  در مورد مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا میشه راهنمایی بفرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید