تحصیل رایگان در استرالیا: آیا تحصیل رایگان در استرالیا امکان‌پذیر است؟

در حالت کلی امکان تحصیل رایگان در استرالیا وجود ندارد ولی می‌توان با اخذ انواع بورسیه‌های تحصیلی بیان شده در این نوشته، هزینه‌ای برای تحصیل پرداخت نکرد.

همواره سوالاتی درباره تحصیل در استرالیا و هم‌چنین امکان تحصیل رایگان در استرالیا در میان علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در خارج از کشور وجود دارد. تحصیل در دانشگاه‌ها یا کالج‌های خصوصی کشور استرالیا تجربه منحصربه‌ فردی است که می‌تواند زندگی شما را برای همیشه تغییر دهد. هر ساله بیش از ۳۰۰ هزار دانشجو برای تحصیل در بیش از ۱۶ موسسه آموزش عالی به استرالیا سفر می‌کنند. با وجود هزاران دوره آموزشی که این کشور به دانشجویان ارائه می‌دهد و هم‌چنین امکان انتخاب‌های متعدد در خصوص مکان و موسسات آموزشی، انتخاب این که از کجا باید شروع کنید کار بسیار دشواری است.

اکثریت دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های استرالیا ملزم به پرداخت شهریه‌ها و مخارج زندگی خود در این کشور هستند، اما هم چنان راه‌هایی برای تامین این هزینه‌ها و تحصیل رایگان در استرالیا وجود دارد. در ادامه به اهمیت و مزایای تحصیل در این کشور و معرفی بورسیه‌های تحصیلی و راه‌های تحصیل رایگان در استرالیا خواهیم پرداخت.

چرا تحصیل در استرالیا؟

 • کیفیت بالای دوره‌های آموزشی در استرالیا

کشور استرالیا دوره‌های آموزشی با کیفیتی در اختیار دانشجویان علاقه‌مند قرار می‌دهد که تئوری و عمل را با هم در آمیخته‌اند. همین امر دلیل سبب شده است تا دانشگاه‌های استرالیایی در میان بهترین دانشگاه‌های جهان حضور داشته باشد.

 • هویت جهانی

یک مدرک استرالیایی در سراسر جهان دارای اعتبار است. داشتن این مدرک برای شما امکان دسترسی مستقیم به شغل‌های جهانی و مورد علاقه‌تان را فراهم خواهد کرد.

 • داشتن مدرکی به زبان انگلیسی

داشتن یک مدرک در استرالیا، نشانگر سطح تسلط بالای شما به زبان انگلیسی خواهد بود. این نکته امتیاز بسیاری ویژه‌ای برای شما در فرآیند کاریابی در کشورهای مختلف به شمار می‌رود.

 • سطح زندگی در استرالیا (نسبت درآمد/هزینه تحصیل)

اگر شما هزینه تحصیل در استرالیا را با هزینه‌های کشورهای اروپایی مقایسه نمایید، سطح این هزینه‌ها بالا خواهد بود. اما اگر هزینه تحصیل را با درآمد مقایسه نمایید، شرایط استرالیا جالب‌تر خواهد شد. یک کار پاره‌وقت با کمترین نرخ درآمد می‌تواند هزینه زندگی و شهریه‌های تحصیل شما را پوشش دهد (شرایط پرداخت کمک هزینه تحصیلی بستگی مستقیم به دانشگاه منتخب شما خواهد داشت).

 • سبک زندگی استرالیایی

کشور استرالیا درای یک سبک زندگی بسیار منحصربه فردی است و امکان اینکه بتوانید بهتر از آن زندگی کنید، بسیار دشوار است. هنگامی که دارای سواحل فراوان، طبیعت شگفت انگیز و رویدادهای فرهنگی بسیاری برای استفاده به صورت رایگان باشید، دیگر پول مسئله اصلی شما نخواهد بود و زمانی که شما بتوانید با مبلغ نسبتاً کمی، کیفیت و تنوع متفاوتی از غذاها و نوشیدنی‌ها را در اختیار داشته باشید، می‌توانید یک سبک زندگی استرالیایی را تجربه کنید.

آیا تحصیل رایگان در استرالیا امکان‌پذیر است؟

اکثریت دانشجویان بین المللی در استرالیا هزینه کامل تحصیل خود را پرداخت می‌کنند. با این حال، چندین بورسیه برای کمک به دانشجویان در هزینه‌های تحصیل‌شان وجود دارد. انواع مختلفی از بورس‌های تحصیلی، کمک‌های مالی و بورسیه‌ها هستند که می‌توانید از آن‌ها به عنوان حامی مالی تحصیل خود در استرالیا استفاده کنید. این بورسیه‌های تحصیلی توسط دولت استرالیا، موسسات آموزشی و تعدادی از سازمان‌های خصوصی و دولتی تامین می‌شوند.

تحصیل رایگان استرالیا

برخی بورسیه‌های تحصیلی به صورت خودکار بر اساس نتایج آکادمیک دانشجویان به آن‌ها تعلق می‌گیرد و نیازی به ارائه درخواست توسط دانشجو وجود ندارد. با این حال درخواست برای بورسیه تحصیلی کار مناسبی است، شما نباید همه امید خود را معطوف به دریافت یک بورسیه تحصیلی نمایید، در ذهن داشته باشید که بسیاری از بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان بین الملل بر پایه شایستگی آکادمیک استوار است که سبب ایجاد رقابت تناتنگی بین دانشجویان بین المللی می‌شود.

 

تمام برنامه‌ها و سوالات برای کمک هزینه تحصیلی از طریق ارائه‌دهنده بورس تحصیلی انجام می‌شود.

در اینجا اطلاعاتی در خصوص برخی برنامه‌های بورسیه که در اختیار دانشجویان بین الملل قرار می‌گیرند، ارائه می‌کنیم:

 • جایزه‌های استرالیا – جایزه‌های استرالیا با هدف ارتقا دانش، ارتباطات تحصیلی و ایجاد رابطه بین استرالیا و همسایگانش از طریق برنامه‌های بورسیه‌ای مختلف استرالیایی اعطا می‌شود. این برنامه بورسیه‌های اعطایی وزارت خارجه، وزارت آموزش و پرورش و مرکز استرالیایی تحقیقات بین المللی کشاورزی را ارائه می‌کند. می‌توانید درباره جایزه‌های استرالیا در این صفحه بیشتر بخوانید.
 • برنامه آموزشی تحقیقاتی دولت استرالیا (RTP) – از یکم ژانویه سال ۲۰۱۷ برنامه آموزشی تحقیقاتی (RTP) جایگزین بورسیه‌های بین المللی کارشناسی ارشد (IPRS) شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این برنامه آموزشی می‌توانید به وب‌سایت وزارت آموزش و پرورش استرالیا مراجعه نمایید. متقاضیان این بورسیه‌ها باید به طور مستقیم با دانشگاه شرکت‌کننده در این طرح تماس داشته باشند.
 • کمک هزینه پژوهشی بانوان APEC استرالیا – کمک هزینه‌های پژوهشی بانوان APEC استرالیا برای محققان خانم بسیار موفق از اقتصادهای APEC برای فرصت‌های پژوهشی در مشارکت با موسسات آموزشی و پژوهشی استرالیایی اختصاص می‌یابد. هدف این کمک هزینه‌ها حمایت از اقتصاد زنان در منطقه APEC و افزایش سرمشق‌های زنان در زمینه‌های علمی، فناوری، مهندسی و ریاضیات است. درباره کمک هزینه پژوهشی بانوان APEC استرالیا بیشتر بخوانید.

سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا- پاسفیک) APEC (: یک گروه اقتصادی از کشورهای حاشیه اقیانوس آرام هستند که به منظور بهبود مناسبات اقتصادی و سیاسی با یکدیگر دیدار می‌کنند.

اعضای سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا- پاسفیک شامل بیشتر کشورهای نوار ساحلی اقیانوس آرام می‌شود. کلمبیا و اکوادور از آمریکای جنوبی، گواتمالا، السالوادور، نیکاراگوا، هندوراس، کاستاریکا و پاناما از آمریکای مرکزی، کشورهای کامبوج، هندوستان، تیمورشرقی، ماکائو، کره شمالی از آسیا و جزایر اقیانوس آرام مانند فیجی، تونگا، ساموآ، وانواتو، توالو و پالائو و کشورهای هنگ‌هنگ و ماکائو و فرانسه به دلیل در اختیار داشتن قلمروهایی مانند والیس و فوتونا در اقیانوس آرام جزء کشورهای اعضای سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا- پاسفیک شناخته می‌شوند.

چه کسانی می‌توانند اقدام به اخذ بورسیه‌های استرالیا کنند؟

همه بورسیه‌های تحصیلی ذکر شده مختص دانشجویان بین المللی است. بسیاری از آن‌ها برای دانشجویان از همه ملیت‌ها در دسترس هستند، با این حال کل شرایط بورسیه‌ها توسط موسسه یا سازمان تامین‌کننده بورسیه تنظیم می‌شود و متقاضی باید به طور مستقیم با تامین‌کننده بورسیه ارتباط برقرار نماید. برای اینکه بفهمید شما شرایط اخذ بورسیه‌ای را دارید یا خیر باید با سازمان تامین‌کننده آن بورسیه تماس حاصل نمایید.

برای تحصیل در استرالیا شما نیاز به پذیرش موسسه مدنظر و هم‌چنین ویزای دانشجویی از دولت استرالیا خواهید داشت.

مراحلی وجود دارد که شما باید بدین منظور طی نمایید:

 • تصمیم‌گیری در خصوص دوره آموزشی و موسسه مورد نظر
 • ارسال درخواست به موسسه
 • دریافت و تایید نامه پیشنهاد
 • دریافت نسخه الکترونیکی تاییدیه ثبت نام‌تان (eCoE)
 • درخواست ویزای دانشجویی

شما باید برخی از مدارک مورد نیاز را برای درخواست موسسه مدنظر و درخواست ویزای‌تان تهیه نمایید. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک مورد نیاز آکادمیک
 • مدارک مورد نیاز زبان انگلیسی
 • گواهی مالی برای حمایت از تحصیل‌تان
 • بیمه درمانی دانشجویی بین المللی

آژانس‌های نماینده تحصیلی

آژانس‌های تحصیلی در کشور شما نیز می‌توانند به شما در فرآیند اپلای جهت تحصیل رایگان در استرالیا کمک کنند. نیازمندی طبق توافق ESOS به تصویب رسیده است که همه موسسات باید لیستی از آژانس‌های نماینده خود را جهت انتشار در وب‌سایت مختص خود تهیه و ارائه نمایند. شما می‌توانید به وب‌سایت موسسه مورد نظر خود که قصد اپلای به آن را دارید مراجعه نموده و لیستی از آژانس‌های نماینده آن‌ها در نزدیکی خود را مشاهده کنید.

نتیجه‌گیری

با توجه به توضیحات ارائه شده در این نوشته در مورد تحصیل رایگان در استرالیا می‌توان بیان کرد که امکان تحصیل رایگان در استرالیا وجود ندارد، بلکه شما می‌توانید با اخذ انواع کمک هزینه‌های تحصیلی اقدام به تحصیل در استرالیا کنید و با استفاده از این کمک هزینه‌ها می‌توانید، تمام هزینه‌های تحصیلی خود را پوشش دهید.

 

 

 

6 پاسخ به “تحصیل رایگان در استرالیا: آیا تحصیل رایگان در استرالیا امکان‌پذیر است؟”

 1. amrullahrasekh گفت:

  چگونه ثبت نام کنم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   لطفاً مشکل خود را به صورت واضح‌تر بیان کنید، تا در صورت امکان شما را راهنمایی کنیم.

 2. Khalilzadeh گفت:

  مدرک زبان انگلیسی ایلتس یا تافل اجباریه ؟ برا دریافت بورسیه باید حتمن داشته باشیم ؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   جواب تقریباً بلی است، مگر اینکه شما یک دوره زبان انگلیسی را در استرالیا طی کنید که هزینه بسیار بالایی خواهد داشت.

 3. Khatira گفت:

  سلام من خاطره حسینی از افغانستان هستم و ضرورت به بورسیه freeدارم یعنی بورسیه های که برای زنای مهاجرین باشه میشه رهنمایی کنین

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   متاسفانه اطلاعاتی در این زمینه نداریم و می‌توانید از سایر همکاران راهنمایی درخواست کنید.
   موفق باشید دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید