بررسی شرایط و انواع بورسیه‌های تحصیلی جهت تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه می‌تواند به دانشجویان ‌بین‌المللی کمک کند تا‌ هزینه بسیار کمی را ‌به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بپردازند.‌ فرانسه یکی از مقصد‌های تحصیلی بسیار محبوب در بین دانشجویان ‌بین‌المللی به شمار می‌آید.‌ باید گفت که فرانسه کشور شور، هیجان، و عشق است.‌ در این کشور هنر و زیبایی جایگاه بالایی دارند و‌ زندگی و ذهن انسان‌ها با این مفاهیم آمیخته شده است.‌ تاریخ غنی و فرهنگ این کشور با هنر و زیبایی‌ در آمیخته و جایگاه‌ بالایی در جهان دارد.‌ از طرف دیگر کشور فرانسه مهد بسیاری از دانشمندان، فیلسوفان و متفکران بوده است که بیشتر آنها از دانشگاه‌های معتبر فرانسوی فارغ ‌التحصیل شده‌اند.‌ در صورتی که می‌خواهید‌ به ادامه تحصیل در فرانسه بپردازید، باید به شما بگوییم که علیرغم اینکه فرانسه از دانشجویان ‌بین‌المللی شهریه‌ می‌گیرد، امکان تحصیل رایگان در فرانسه تحصیل ارزان و مقرون به صرفه در این کشور وجود دارد.‌ البته باید خاطر نشان کرد که هزینه‌ی شهریه در دانشگاه‌های فرانسوی پایین‌تر از هزینه شهریه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی است. در این نوشته به بررسی راه‌های پیدا کردن تحصیل رایگان در فرانسه‌ برای دانشجویان بین‌المللی خواهیم پرداخت. بنابر این اگر شما نیز جزء‌ افرادی هستید که رویای تحصیل رایگان در فرانسه را در سر دارید‌ این نوشته را با دقت مطالعه کنید.

 

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه

روش‌های تحصیل رایگان در فرانسه

چندین روش برای تحصیل رایگان در فرانسه یا تحصیل ارزان در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. در این قسمت به بررسی روش‌های تحصیل رایگان یا ارزان در فرانسه خواهیم پرداخت.

آماده کردن یک رزومه تحصیلی عالی

داشتن یک رزومه تحصیلی عالی به شما‌ ما کمک خواهد کرد که بتوانید به عنوان یک دانشجوی ‌بین‌المللی به تحصیل رایگان یا ارزان در فرانسه بپردازید.‌ به این منظور باید رزومه تحصیلی خوبی را ارائه دهید.‌ از بین‌ متقاضیانی که مدارک و رزومه‌ خود را به دانشگاه‌های معتبر فرانسوی ارسال ‌می‌کنند، آن دسته از داوطلبانی که دارای‌ پیش زمینه تحصیلی خوب بوده موفقیت‌های بسیاری داشته باشند این شانس را پیدا خواهند کرد که به صورت رایگان یا ارزان به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی بپردازند.‌ در صورتی که در زمینه‌های مرتبط با رشته تحصیلی خود موفقیت‌هایی کسب کرده‌اید، در آزمون‌های آموزشی‌ شرکت کرده‌ و نمره‌ی قبولی گرفته‌اید، یا در مسابقات مقام کسب نموده‌اید آنها را حتماً زمینه رزومه تحصیلی خود بکنید.‌ داشتن چنین امتیازاتی احتمال قبولی شما را‌ برای تحصیل رایگان در فرانسه افزایش خواهد داد. سابقه‌ی گرفتن جوایز آکادمیک، شرکت در فعالیت‌های فوق برنامه‌ و موفقیت‌های تحصیلی خود را در رزومه خود قید کنید.‌ باید به این نکته توجه داشته باشید که برای تحصیل رایگان در فرانسه داشتن امتیازات مربوط به شرکت و قبولی در آزمون‌های ‌بین‌المللی‌، رزومه و معدل بالا بسیار حیاتی است. داشتن مدرک معتبری که نشان دهنده‌ی تسلط شما به زبان فرانسوی باشد امتیاز شما برای تحصیل رایگان در این کشور را بالا خواهد برد.

بهره‌مندی از کمک هزینه تحصیلی

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه

 

یکی دیگر از روش‌هایی که‌ می‌توانید با استفاده از آن به تحصیل رایگان یا ارزان در فرانسه بپردازید، بهره‌‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی ‌‌اعطاء شده به دانشجویان ‌بین‌المللی است.‌ باید گفت که فرانسه به دلیل‌ اینکه از لحاظ گردشگری یک کشور ممتاز است، دارای ارتباطات گسترده‌ای با دیگر کشورهای جهان بوده و در نتیجه برنامه‌های تبادل دانشجویی و برنامه‌های ‌بین‌المللی بسیاری با فرانسه در ارتباط هستند.‌ به عنوان یک دانشجوی ‌بین‌المللی شما می‌توانید از کمک هزینه‌های تحصیلی‌ ‌‌اعطاء شده استفاده کنید.

برای آگاهی از کمک هزینه‌های تحصیلی دولتی ‌‌اعطاء شده به دانشجویان ‌بین‌المللی باید به وب‌سایت رسمی دانشگاه  و بخش ‌کمک هزینه مراجعه نمایید و اطلاعات لازم در مورد مدارک و شرایط مورد نظر را به دقت مورد مطالعه و بررسی قرار دهید.‌ همچنین برای بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی دولتی می‌توانید به وب‌سایت کشور دولت خود رفته و در قسمت امور بین‌الملل یا امور خارجی به برنامه‌هایی که‌ کمک هزینه‌های تحصیلی‌ در فرانسه را ارائه ‌می‌کنند مراجعه کنید. بهره‌مندی از کمک هزینه تحصیلی‌ به دانشجویان کمک ‌می‌کند تا بخش‌ بزرگی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کشور فرانسه را تامین کنند. باید به این نکته نیز اشاره کرد که‌ مبلغ و شرایط هر کمک هزینه تحصیلی ممکن است متفاوت از یکدیگر باشد.‌ بنابراین لازم است که اطلاعات‌ دقیق در مورد آنها را کسب کنید‌ و با آگاهی کامل نسبت به اخذ آنها اقدام نمایید.

معرفی بهترین دانشگاه های فرانسه به همراه بررسی شرایط پذیرش آنها

ارائه کمک هزینه‌های ارائه شده توسط دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی

علاوه بر کمک هزینه‌های دولتی، می‌توانید نسبت به اخذ کمک هزینه‌های تحصیلی انتخاب شده توسط دانشگاه‌های فرانسه نیز اقدام نمایید.‌ دانشگاه‌های بسیاری در فرانسه کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند.‌ به منظور دریافت کمک هزینه تحصیلی دانشگاهی باید درخواست اخذ بورسیه را به دانشگاه مربوطه ارسال کنید.‌ باید به این نکته توجه کرد که هر دانشگاه‌ شرایط و مدارکی را‌ برای بهره‌مندی از کمک هزینه‌ تعیین ‌می‌کند. مبلغ و شرایط‌ پرداخت کمک هزینه و همچنین مدارک و شرایط مورد نظر برای بهره‌مندی از کمک هزینه ممکن است متفاوت از یکدیگر باشد. برای مثال‌ ارزش کمک هزینه، مدت زمان پرداخت آن به دانشجو،‌ تحت پوشش قرار دادن شهریه دانشگاهی و کمک هزینه‌های زندگی دانشجویی با توجه به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و شرایط دانشجو می‌تواند متفاوت از یکدیگر باشد.‌ در برخی موارد دانشجویان می‌توانند از چند کمک هزینه تحصیلی استفاده کنند.‌ گرفتن بورسیه از دانشگاه‌های فرانسه بهترین روش برای تحصیل رایگان در این کشور است.‌ بنابراین نهایت تلاش خود را برای اخذ کمک هزینه تحصیلی دانشگاهی‌ به منظور تحصیل رایگان در فرانسه انجام دهید.

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

ارائه کمک هزینه‌های تحصیلی توسط شرکت‌های خصوصی برای دانشجویان بین‌المللی

به غیر از کمک هزینه‌های دولتی و دانشگاهی، برخی از شرکت‌ها و سایر سازمان‌های خصوصی نیز اقدام به ‌‌اعطاء بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان ‌بین‌المللی ‌می‌کنند.‌ چرا که ‌‌اعطاء کمک هزینه به دانشجویان روشی برای جایگزینی و کاهش مالیات برای آنها است.‌ اگر به ‌‌اندازه کافی خوش شانس باشید خواهید توانست‌ با تکیه بر این سازمان‌ها کمک هزینه تحصیلی دریافت کرده و حتی هزینه‌های حمل و نقل خود را نیز‌ با استفاده از این بورسیه‌ها پرداخت کنید.‌ تنها مشکل در مورد گرفتن این نوع بورسیه یافتن آنها است. شما باید تلاش کنید شرکت‌ها یا موسساتی را پیدا کنید که‌ فعالیت‌های‌ آنها با رشته تحصیلی شما مرتبط باشند. چرا که به احتمال زیاد آنها برنامه‌هایی خواهند داشت که به شما امکان می‌دهد در ازای بهره مندی از کمک هزینه‌ انجام وظایف و کارهایی را در شرکت و موسسه مربوطه به عهده بگیرید.

تحصیل در فرانسه: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر

 

تحصیل در دانشگاه‌های ارزان در فرانسه

تحصیل ارزان در فرانسه

تحصیل ارزان در فرانسه

 

باید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی‌ بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی‌ پرداخت کامل شهریه‌  دانشگاهی و هزینه‌های زندگی دانشجویی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.‌ برخی از کمک هزینه‌ها تنها بخشی از هزینه‌های تحصیلی یا زندگی دانشجویی را پرداخت ‌می‌کنند.‌ در صورتی که کمک هزینه تحصیلی شما تمام هزینه‌ها را تحت پوشش قرار نمی‌دهد، یکی‌ از روش‌هایی که باید به کار بگیرید انتخاب دانشگاه‌های ارزان برای تحصیل دانشجویان ‌بین‌المللی در فرانسه است.

از جمله دانشگاه‌های ارزان در فرانسه برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره کرد:

– دانشگاه پاریس ( University of Paris )

– دانشگاه ارلینز ( University of Orleans )

– دانشگاه مونتپلیر ( University of Montpelier )

– دانشگاه استراسبورگ ( University of Strasbourg )

– دانشگاه بورگاندی ( University of Burgundy )

– دانشگاه اکول نرمال سوپریور پاریس ( Ecole Normale Superieure Paris )

– دانشگاه اکول سانترال لیون ( Ecole Centrale de Lyon )

– موسسه مطالعات سیاسی پاریس یا سیانس پو ( Sciences Po )

– دانشگاه اکول پلی تکنیک ( Ecole Polytechnique )

ارسال درخواست اخذ‌ بورسیه تحصیلی از‌ چند دانشگاه

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه

 

به عنوان یک متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه شما باید برنامه‌های خود را به درستی تنظیم کنید و فهرستی از بورسیه‌های تحصیلی برای درخواست را آماده نمایید.‌ باید به این نکته توجه کنید که شما در نهایت خواهید توانست در یک دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازید. اگر هنوز به طور قطع مطمئن نیستید که خواهید توانست با استفاده از کمک هزینه تحصیلی در یک دانشگاه موفق به ادامه تحصیل شوید، پیشنهاد می‌کنیم که درخواست‌های خود را به چندین دانشگاه ارسال کنید. در این صورت این شانس را خواهید داشت که در صورت عدم قبولی از طرف یک دانشگاه‌، فرصت ادامه تحصیل در دیگر دانشگاه‌ها با استفاده از کمک هزینه تحصیلی را از دست ندهید.‌ در نهایت پس از قبولی در هر کدام دانشگاه‌هایی که‌ درخواست خود را به آنها ارسال کرده‌اید، می‌توانید از میان آنها دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

ارسال زود هنگام درخواست ادامه تحصیل با استفاده از کمک هزینه تحصیلی

در صورتی که می‌خواهید شانس خود را برای ادامه تحصیل رایگان در فرانسه با استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی افزایش دهید، پیشنهاد می‌کنیم که‌ هر چه زودتر نسبت به آماده کردن مدارک برای ارسال آنها به دانشگاه اقدام کنید.‌ هنگامی ‌که‌ مدارک لازم برای ادامه تحصیل را آماده کردید‌، در اولین فرصت آنها را به دانشگاه یا موسسه آموزشی مربوطه ارسال نمایید.‌ البته باید به این نکته توجه داشته باشید که هر دانشگاه بازه زمانی مشخصی را برای ارسال مدارک‌ مربوط به اخذ پذیرش تحصیلی دانشجویان  تعیین ‌می‌کند.‌ با این حال هر چه زودتر اقدام کرده باشید،‌ پاسخ را نیز‌ سریع‌تر دریافت خواهید کرد.‌ توصیه می‌کنیم که مدارک خود را در روز‌های اولیه بازه زمانی تعیین شده توسط دانشگاه ارسال کنید تا در صورت بروز هر گونه مشکل یا ناقص بودن مدارک، فرصت کافی برای رفع مسئله و تکمیل‌ یا تصحیح مدارک خود را داشته باشید.

اشتغال به کار در حین تحصیل

اشتغال به کار پاره وقت در بین دانشجویان بین‌المللی یک امر بسیار معمول است.‌ دانشجویان می‌توانند با اشتغال به کار پاره وقت درآمد داشته باشند و بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کشور فرانسه را با اتکا به آن تامین کنند.‌ در فرانسه کلیه دانشجویان ‌بین‌المللی در صورت داشتن اجازه اقامت، حق دارند مانند هر شهروند فرانسوی کار کنند. این اجازه را می‌توان از سفارت فرانسه به صورت ویزا دریافت کرد.‌ پس از اخذ مجوز می‌توانید حداکثر ۶۷۰ ساعت در فرانسه در طول ۱ سال تحصیلی‌ کار کنید.‌این درآمد اضافه قطعاً می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در فرانسه را پرداخت کنید‌ و حتی پس‌‌اندازی نیز برای خود داشته باشید.

کار آنلاین

روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها به صورت آنلاین و غیر حضوری کار کنید و درآمد‌ خوبی نیز از این راه داشته باشید.‌ اشتغال به کار اینترنتی می‌تواند یک کار بسیار سودآور باشد.‌ بنابراین به دنبال روش‌هایی باشید که بتوانید از راه ‌دور به اشتغال بپردازید و از این روش کسب درآمد کنید.‌ باید اضافه کرد که کار آنلاین مزیت‌های بسیاری دارد‌. برای مثال شما می‌توانید بدون محدودیت مکانی و حتی در برخی موارد بدون محدودیت زمانی کارهای خود را انجام دهید. به این ترتیب خواهید توانست ساعت‌های کاری خود را به خوبی تنظیم کنید و در کلاس‌های درسی نیز بدون مشکل حاضر شوید.

صرفه جویی در هزینه‌های زندگی در حین تحصیل در کشور فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه

 

باید به این نکته اشاره کرد که هزینه زندگی دانشجویی با توجه به سبک زندگی هر فرد می‌تواند متغیر باشد. راه‌های بسیاری وجود دارد که دانشجویان ‌بین‌المللی می‌توانند با استفاده از آنها هزینه‌های زندگی دانشجویی خود در کشور فرانسه را کاهش دهند. یکی از مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در فرانسه هزینه تامین مسکن دانشجویی است. دانشجویان ‌بین‌المللی می‌توانند در صورت امکان در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت کنند و به این ترتیب با پرداخت هزینه کمتری مشکل مسکن خود را حل نمایند. همچنین دانشجویان می‌توانند با اجاره آپارتمان ارزان یا اجاره منزل دانشجویی به صورت مشترک و تقسیم هزینه اجاره مبلغ پایین‌تری را پرداخت کنند. از طرف دیگر دانشجویان می‌توانند از خدمات دیگر دانشگاه برای کاهش هزینه‌های زندگی خود استفاده کنند. به عنوان مثال دانشجویان می‌توانند غذای خود را از کافه‌ها، سلف و غذاخوری‌های دانشگاه که وعده‌های غذایی را با قیمت پایین‌تری به دانشجویان عرضه ‌می‌کنند، تهیه نمایند. همچنین بسیاری از دانشگاه‌ها امکان استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، ‌شرکت در برنامه‌های تفریحی و فرهنگی و باشگاه‌های ورزشی، بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی، شرکت در جشن‌ها و کنسرت‌های هنری‌، و غیره را با استفاده از بلیط‌های تخفیف دار دانشجویی فراهم ‌می‌کنند.

امکان تحصیل رایگان در فرانسه و بهره‌مندی از آینده‌ای بهتر

با تکیه بر روش‌های بالا می‌توانید تا‌‌ اندازه زیادی هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کشور فرانسه را کاهش دهید و موفق شوید که به تحصیل رایگان یا ارزان در کشور فرانسه بپردازید. باید به شما بگوییم که فرانسه دارای دانشگاه‌های معتبر بسیاری است که تحصیل در آنها می‌تواند مسیر زندگی شما را عوض کرده و باعث شود که پیشرفت‌های بسیاری را در مسیر تحصیلی و شغلی خود در آینده کسب کنید. بنابراین تلاش شما برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور بی نتیجه نخواهد ماند.

فرانسه یک کشور چند فرهنگی در اروپا است و مردم آن پذیرای فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف هستند. تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه می‌تواند یک تجربه بسیار عالی از دوران دانشجویی باشد.

در صورتی که تجربه کسب بورسیه تحصیلی یا تحصیل در فرانسه را داشته باشید، لطفاً تجربیات و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. تجربیات در موارد مختلفی مانند مراحل دریافت بورسیه تحصیلی، زندگی در فرانسه، راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها و حتی راه‌های کسب درآمد می‌توانید راهنمای مسیر دانشجویان تازه باشد.

همچنین اگر سوالی در این زمینه داشته باشید می‌توانید آن را مطرح کرده و از راهنمایی‌های مشاوران و کارشناسان ما بهره مند شوید.

منبع: studyabroadaide

7 پاسخ به “بررسی شرایط و انواع بورسیه‌های تحصیلی جهت تحصیل رایگان در فرانسه”

 1. شایان گفت:

  سلام میخواستم بدونم برای اخذ درخواست تحصیل رایگان در فرانسه باید چه چیزایی اماده کنیم مدارک و نیازمندی های این کار چی هستند ؟؟
  و ایا برای اخذ چنین درخواستی باید مبلغی هم پرداخت شود یا خیر؟؟
  و اینکه ایا تضمینی بر قبولی در صورت اخذ درخواست وجود دارد یا نه؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدین!

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   منظور شما در چه مقطع و رشته‌ای است؟
   برای اخذ هزینه‌های وجود دارد، مانند هزینه آزاد کردن مدرک ( برای مقاطع ارشد و دکترا)، هزینه ارسال مدارک و … و در صورتی که با موسسه‌های مهاجرتی همکاری کنید، هزینه مربوط به این موسسه‌ها هم وجود دارد.
   دوست عزیز هیچ تضمین ۱۰۰% در دنیا وجود ندارد و پروسه اپلای هم از این قانون مسثنا نیست.

 2. شکیلا گفت:

  سلام
  من دانشجوی ترم ۶ کارشناسی ادبیات فرانسه هستم و معدلم ۱۸ و خرده ایه.
  شانس من برای گرفتن فاند چقدره؟
  چه مدارکی لازم داره؟
  آیا رشته ی من در اخذ بورسیه امتیاز به حساب میاد؟

 3. سیما گفت:

  سلام خسته نباشید، من لیسانس حقوق دارم از دانشگاه پیام نور،ایا امکان تحصیل رایگان در فرانسه رو دارم یا خیر؟؟؟ممنون میشم جواب بدین

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   دریافت بورسیه تحصیلی برای رشته حقوق تا حدی مشکل است ولی مشکلی بابت دانشگاه پیام نور نخواهید داشت.
   هر چه رزومه شما خوب باشد، احتمال دریافت بورسیه بیشتر است.
   نمره معدل و نمره زبان

 4. سیما گفت:

  ببخشید با معدل ۱۵،خورده

دیدگاهتان را بنویسید