آیا امکان دریافت بورسیه تحصیل مدرسه و کالج در کانادا وجود دارد؟

شرایط تحصیل مدرسه و کالج در کانادا به عنوان یکی از پرتکرارترین سوالات داوطلبان است. خیلی از افراد که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل دارند، درباره شرایط تحصیل مدرسه و کالج در کانادا سوالات مختلفی دارند. در این نوشته سعی داریم تا به این سوال جواب بدهیم که آیا دانش‌آموزان ایرانی می‌توانند در مقطع کالج یا مدرسه در کانادا ادامه تحصیل دهند یا نه؟

تحصیل مدرسه و کالج در کانادا برای ایرانی‌ها امکانپذیر است یا نه؟

به عنوان یک دانش‌آموز ایرانی تقریباً محال است که بتوانید ادامه تحصیل مقطع دیپلم و کالج خودتان را در کانادا بگذرانید و متاسفانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی وجود ندارد. مگر اینکه شما با هزینه خودتان در کانادا ادامه تحصیل دهید یا اینکه قبل از ۱۸ سالگی با خانواده خودتان مهاجرت کنید و به عنوان شهروند کانادا شناخته شوید که البته هر کدام از سلف فاند یا شهروند کانادا بودن شرایط مخصوص به خود را دارد.

شانس دریافت بورسیه تحصیلی کارشناسی در کانادا

دریافت بورسیه تحصیلی کارشناسی در کانادا مانند دیپلم غیرممکن نیست ولی شانس آن بسیار بسیار کم است و علت آن این است که تعداد بورسیه‌ها در این مقطع بسیار کم است و در بهترین حالت با داشتن یک رزومه خیلی عالی مانند معدل بالای ۱۹ و نمره آیلتس بالای ۷ بتوانید مقداری تخفیف در شهریه دریافت کنید.

یک راه حل دیگر که شما می‌توانید بورسیه کارشناسی دریافت کنید، این است که نمرات شما در دانشگاهی که هستید بسیار فوق‌العاده باشد و به همین خاطر می‌توانید تخفیف چندین ده دلاری در هزینه دانشگاه دریافت کنید.

در حالت کلی شما به عنوان دانشجو بین‌المللی هزینه برای ادامه تحصیل پرداخت کنید ولی تمام شهروندان کانادایی و تمام افرادی که اقامت دائم کانادا دارند، می‌توانند به صورت رایگان در این کشور ادامه تحصیل دهند.. این نکته مهم را باید مد نظر داشته باشید که تنها راه تحصیل رایگان در کانادا برای متقاضیان بین‌المللی، اخذ بورسیه تحصیلی می‌باشد که بیشتر در مقطع دکترا امکانپذیر می‌باشد.

مقایسه هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا با سایر کشورهای انگلیسی زبان

نسبت هزینه ادامه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس با سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلیس، آمریکا یا استرالیا کمتر است، برای نمونه هزینه تحصیل این افراد در حدود ۵۰۰۰ دلار کمتر است.

همانگونه که بیان شد، شما می‌توانید با یک رزومه عالی اقدام به دریافت تخفیف در شهریه شوید که احتمال آن بسیار کم است، یکی دیگر از روش‌ها این است که شما ۱ الی ۲ ترم تحصیلی را در کانادا بگذرانید و در صورت کسب رزومه خیلی خوب، اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی کنید.

دانشجویان بین‌المللی که متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌‍‌های کانادا هستند، باید علاوه بر داشتن پذیرش از دانشگاه، باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله به همراه نمره آیلتس خوب ( ۶ یا ۷، نسبت به درخواست دانشگاه مورد نظر)، تمکن مالی جهت پوشش هزینه‌های دانشگاه و زندگی را هم داشته باشند.

در صورتی که شما دارای مدرک زبان نباشید، دولت کانادا شرایطی را فراهم کرده است که شما می‌توانید بعد از تمام کردن دوره تحصیلی دیپلم وارد کالج زبان شوید و زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

در بین کشورهای انگلیسی زبان می‌توان گفت که هزینه تحصیل در کانادا به نسبت به سایر کشورها مانند آمریکا، انگلیس و استرالیا بسیار کم‌تر است و یک نکته مهم دیگر اینکه طول تحصیل دوره کارشناسی در این کشور بین ۳ تا ۴ سال است.

شرایط سنی تحصیل در کانادا : بررسی تاثیر سن در اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

شرایط تحصیل دیپلم و کالج در کانادا

شرایط کار بعد از اتمام دوره کارشناسی در کانادا

در صورتی که شما موفق به اتمام دوره کارشناسی در کانادا بشوید، می‌توانید برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر داشته باشید یا اینکه برای کار اقدام کنید و نکته مهم این است که چناچه شما سابقه تحصیل در کشور کانادا را داشته باشید، امتیاز قابل توجهی برای دریافت مجوز کار را در این کشور خواهید داشت.

پیدا کردن یک شغل مناسب که هم بتوان هزینه‌ها را پوشش داد و هم اینکه بتوان شهروندی کانادا را کسب کرد، به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم دانشجویان بین‌المللی مانند دانشجویان ایرانی است.

کشور کانادا به دلیل وسعت زیاد و نیاز مبرم به نیروی متخصص تمایل دارد تا نیروی کار متخصص را جذب کند و اگر شما تحصیلات خودتان را در کانادا به پایان رسانده باشید، شانس شما هم بیشتر خواهد بود. به همین منظور قانونی با نام فرصت کاریابی بعد از تحصیل که با نام PGWP یا Post-Graduation Work Permit وضع شده است.

آیا امکان تحصیل کارشناسی در کانادا برای ایرانی‌ها وجود دارد؟

مدت زمان اقامت بعد از تحصیل برای جستجوی کار

طول تحصیل ۸ ماه یا کمتر: افرادی که در کانادا ۸ ماه یا کمتر تحصیل کرده باشند، شامل این قانون نمی‌شوند.

طول تحصیل بیشتر از ۸ ماه و کمتر از سال: به میزان طول دوره تحصیل اقامت پس از تحصیل دریافت می‌کنند.

طول تحصیل بیشتر از ۲ سال: کسانی که طول تحصیل آنها بیشتر از ۲ سال باشد براساس قانون PGWP اقامت ۳ ساله دریافت می‌کنند.

در برخی از استان‌های کانادا برنامه‌های استانی هم موجب اقامت دائم می‌شود. به عنوان مثال در استان انتاریو دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بعد از تحصیل در مقطع کارشناسی با ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، از طریق برنامه‌های استانی انتاریو، اقدام به دریافت اقامت دائم کند. در واقع می‌توان بدین گونه بیان کرد که دانشجویان نیازی به دریافت جاب آفر برای کار و اقامت کانادا ندارند و این استان به کسانی که در مقطع کارشناسی ارشد را در این استان به پایان رسانده‌اند، اقامت دائم اعطا می‌کند.

استان بریتیش کلمبیا به دانشجویان در برخی از رشته‌های و دانشگاه‌های خاص، شرایطی را فراهم کرده است که از طریق برنامه‌های استانی، اقامت دائم را دریافت کنند.

شرایط دریافت اقامت دائم و تابعیت بعد از اتمام کارشناسی ارشد در کانادا

با توجه به قانون PGWP فارغ‌التحصیلات دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های کانادا می‌توانند با یافتن یک کار مناسب، اقامت کاری کانادا را دریافت کنند. اقامت کاری کانادا از یک سیستم امتیازی تبعیت می‌کند که با نام Skilled Worker شناخته می‌شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی شامل چه مواردی است؟

برنامه Skilled Worker چیست؟

در سیستم Skilled Worker سن، مدرک زبان، مدرک تحصیلی، سابقه کار، سابقه تحصیل در کانادا و داشتن پیشنهاد کاری از سمت کارفرما به عنوان امتیاز شناخته می‌شود که می‌توان گفت که بیشترین امتیاز متعلق به سابقه تحصیل در کانادا و داشتن پیشنهاد کاری از سمت کارفرما است.

در صورتیکه شما لازم امتیاز کافی را دریافت کنید، دولت کانادا به شما و خانواده‌تان اقامت دائم یا PR اعطا خواهد کرد و پس از ۳ سال کار و زندگی در کانادا و پرداخت مالیات و بیمه فردی می‌توانید برای خود و خانواده‌تان درخواست پاسپورت کانادایی بدهید.

شانس بالای دریافت اقامت کانادا بعد از اتمام تحصیل

کانادا به عنوان یک کشوری که دارای طبیعت بکری است و اقتصاد خوبی دارد به عنوان یکی از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل و البته زندگی وجود دارد. یک ویژگی مهم دیگر کشور کانادا مهاجرپذیر بودن آن است، بدین معنی که بیشتر افراد ساکن در کانادا به عنوان مهاجر هستند و شما به عنوان شهروند درجه دوم شناخته نمی‌شوید و خیلی سریع می‌توانید با محیط و اجتماع برقرار کرده و خودتان و خانواده‌تان توسط جامعه نیز پذیرفته شوید.

در صورتی که شما بتوانید یکی از مقاطع خودتان را در کانادا به پایان برسانید، می‌توانید امیدوار باشید تا اقامت کانادا را داشته باشید. همانطور که در نوشته بیان شد برخی از استان‌‌ها با اتمام تحصیل به شما اقامت می‌دهند و برخی دیگر هم شرایطی را فراهم می‌کنند تا بتوانید بعد از اتمام تحصیل خود یک شغل مناسبی را پیدا کنید که در نهایت خواهید توانست اقامت کانادا را دریافت کنید.

آیا می‌توان به صورت رایگان در کانادا کالج یا کارشناسی خواند؟

جواب نخیر است. چون تحصیل تا مقطع دیپلم برای شهروندان کانادایی رایگان است. تعداد بورسیه‌های تعلق گرفته توسط دولت یا ایالت‌های کانادا برای مقطع کارشناسی بسیار کم است و شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی ملزم به پرداخت قابل توجهی از هزینه دانشگاه هستید، چون شما در صورت داشتن حتی یک رزومه خوب می‌توانید برای بخشی از هزینه دانشگاه تخفیف بگیرید و با توجه به تفاوت معناداری که بین ریال و دلار کانادا وجود دارد، سبب شده است تا بیشتر خانواده‌ها نتوانند توانایی پرداخت هزینه هزینه تحصیل و زندگی را ( حتی با احتساب دریافت تخفیف در شهریه ) پرداخت کنند.

در صورتی که علاقه داشته باشید تا در کانادا ادامه تحصیل دهید یا زندگی کنید، می‌توانید تحصیلات خودتان را در یکی از دانشگاه‌های معتبر دنیا یا حتی ایران را بخوانید و با داشتن یک رزومه خوب که شامل معدل دانشگاه، نمره زبان و مقاله در صورت نیاز است، برای مقاطع بالاتر مانند دکترا اقدام کنید.

در صورتی که تجربه زندگی و تحصیل در کانادا را داشته باشید، تجربه و نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید تا خوانندگان سایت هم با تجربیات واقعی آشنا شوند.

در صورت داشتن هر گونه سوال درباره شرایط تحصیل در کانادا و تحصیل مدرسه و کالج در کانادا می‌توانید در بخش نظرات، سوالات خودتان را بپرسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید