تحصیل پزشکی در آلمان : معرفی بهترین دانشگاه‌ها و شرایط اخذ پذیرش از آنها

تحصیل پزشکی در آلمان یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین دوره‌های تحصیلی در بین دانشجویان آلمانی و همچنین دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آید. داوطلبان زیادی رویای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های عالی رتبه کشور آلمان را دارند و سالیانه متقاضیان بسیاری به منظور تحصیل پزشکی در آلمان به دانشگاه‌های این کشور مراجعه می‌کنند. اگر شما نیز داوطلب تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌های آلمان باشید، ممکن است سوالات بسیاری برای شما پیش بیاید. به عنوان مثال ممکن است از خود بپرسید که چگونه می‌توانم در آلمان پزشکی بخوانم، یا چگونه می‌توانم در آلمان پزشک شوم؟ باید گفت که تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌های آلمان کمی ‌متفاوت از تحصیل در رشته‌ها و کشورهای دیگر خواهد بود. دلیل این امر این است که تحصیل پزشکی از بسیاری جهات با سایر برنامه‌های تحصیلی در آلمان متفاوت است. در این نوشته به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی خواهیم پرداخت. در صورتی که شما نیز قصد دارید که کشور آلمان را به عنوان مقصد تحصیلی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی انتخاب کنید، این مطلب را با دقت دنبال نمایید.

 

"<yoastmark

نکات مهم در مورد تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های آلمان

پذیرش سخت‌تر نسبت به سایر رشته‌ها

باید بدانید که اخذ پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی از دانشگاه‌های آلمان سخت‌تر از اخذ قبولی در رشته‌های دیگر خواهد بود. به دلیل محدودیت پذیرش در سراسر کشور آلمان، الزامات سختگیرانه‌تری برای جذب دانشجویان در رشته پزشکی توسط دانشگاه‌ها انجام می‌پذیرد. برای اینکه داوطلبان بتوانند از رشته پزشکی در دانشگاه‌های آلمان پذیرش تحصیلی بگیرند، باید دارای سطح نمرات عالی و معدل بالا و همچنین مهارت‌های بالای زبان آلمانی باشند.

از طرف دیگر ساختار دوره تحصیلی پزشکی با دیگر دوره‌های تحصیلی در آلمان متفاوت است. برخلاف دیگر رشته‌های تحصیلی که به دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد تقسیم می‌شوند، دوره تحصیلی پزشکی ادغام شده است و به صورت پیوسته ارائه می‌شود. دانشجویان رشته پزشکی باید در یک آزمون دولتی با عنوان Staatsexamen شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند. در این نوشته به بررسی تحصیل پزشکی در آلمان با هدف تبدیل شدن به یک پزشک در این کشور خواهیم پرداخت.

 

"<yoastmark

طول دوره پزشکی در آلمان

دوره تحصیلی پزشکی در آلمان ۶ سال و ۳ ماه به طول می‌انجامد. پس از اتمام دوره تحصیلی دانشجویان باید در یک آزمون دولتی شرکت کنند و در صورت قبولی در امتحان می‌توانند به عنوان پزشک مشغول به کار شوند.

لزوم تسلط به زبان آلمانی

یکی از مواردی که باید به آن توجه بسیاری بکنید یادگیری زبان آلمانی است. در صورتی که شما می‌خواهید در کشور آلمان به تحصیل پزشکی بپردازید، باید تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشید و بتوانید مدرک معتبری را که نشان دهنده دانش شما به زبان آلمانی باشد به دانشگاه ارائه دهید. در کشور آلمان برنامه‌های تحصیلی پزشکی فقط به زبان آلمانی ارائه می‌شوند و شما باید به عنوان یک دانشجویی پزشکی در آلمان با زبان آلمانی آشنایی داشته باشید. یکی از دلایلی که باعث الزام تسلط به زبان آلمانی می‌شود این است که دوره تحصیلی پزشکی علاوه بر کلاس‌های تئوری دارای کلاس‌های تجربی است که در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های دانشگاهی برگزار می‌شوند. دانشجویان هنگام شرکت در کلاس‌های تجربی با بیماران سروکار خواهند داشت. به همین دلیل لازم است که برای برقراری ارتباط با بیماران دانشجویان به زبان آلمانی تسلط داشته باشند. همچنین برای اینکه به عنوان یک پزشک در آلمان مشغول به کار شوید باید با زبان آلمانی آشنایی داشته باشید.

دانشگاه‌های خصوصی و دولتی آلمانی

۴۳ دانشگاه پزشکی در آلمان وجود دارند که به ارائه رشته پزشکی و زیرمجموعه‌های آن می‌پردازند. باید گفت که بیشتر دانشگاه‌های پزشکی در آلمان دانشگاه‌های دولتی هستند و تنها ۴ دانشگاه از دانشگاه‌های پزشکی آلمان را دانشگاه‌های خصوصی تشکیل می‌دهند.

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان

در مورد هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های آلمان باید گفت که دانشگاه‌های دولتی در این کشور بدون شهریه هستند. کشور آلمان امکان ادامه تحصیل رایگان دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی را در رشته پزشکی فراهم می‌کند. بنابراین شما می‌توانید با اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های دولتی آلمان، بدون پرداخت شهریه به تحصیل رشته پزشکی بپردازید. باید به این نکته اشاره کرد که بادن-وورتمبرگ تنها دانشگاه دولتی در آلمان است که از دانشجویانی که اهل کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند ۱۵۰۰ یورو در هر ترم به عنوان شهریه دانشگاهی دریافت می‌کند. در صورت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی باید شهریه دانشگاه را پرداخت نمایید. با اینکه بورسیه تحصیلی DAAD کمک هزینه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی پزشکی ارائه نمی‌دهد، امکان بهره مندی از دیگر بورسیه‌های تحصیلی مانند بورسیه تحصیلی Deutschlandstipendium برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی در حین دوره تحصیلی به دانشجویان کمک می‌کند تا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی خود در آن را تامین کنند و در حین تحصیل دغدغه مالی کمتری داشته باشند. همچنین باید به این نکته توجه کرد که علاوه بر هزینه دانشگاه باید هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان را در نظر بگیرید. هزینه‌های زندگی دانشجویی هر فرد با توجه به سبک زندگی او و‌ شهر و دانشگاه محل تحصیل او می‌تواند متفاوت باشد.‌ به طور میانگین می‌توان گفت که‌ هر دانشجو برای تامین مخارج زندگی‌ دانشجویی در آلمان به مبلغی حدود ۸۵۰ یورو در هر ماه‌ نیاز خواهد داشت.

 

"<yoastmark

 

باید گفت که روش درخواست پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی از دانشگاه‌های آلمان کمی ‌پیچیده‌تر و متفاوت‌تر از برنامه‌های تحصیلی دیگر است. جذب دانشجو از طرف دانشگاه‌های پزشکی آلمان به خصوص دانشگاه‌های دولتی و برتر پزشکی بسیار رقابتی است. به دلیل زیاد بودن تعداد متقاضیان ادامه تحصیل پزشکی در آلمان از کشورهای مختلف، هر دانشگاه با بررسی و مقایسه رزومه تحصیلی و شرایط دانشجویان اقدام به جذب دانشجو می‌کند. از این رو داوطلبان باید دارای رزومه قوی باشند تا بتوانند موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های پزشکی آلمان شوند. باید بدانید که پس از اخذ پذیرش تحصیلی و قبولی از دانشگاه نیز باید تلاش بسیاری بکنید تا بتوانید دوره تحصیلی خود را با موفقیت به پایان برسانید. در صورتی که در یک رشته تخصصی پزشکی مشغول به تحصیل شوید، تا ۶ سال در دوره‌های تخصصی شرکت خواهید کرد تا به عنوان یک پزشک متخصص در رشته خاص خود آموزش ببینید. این دوره در آلمان با عنوان Facharzt شناخته می‌شود و در نهایت با موفقیت در آزمون پزشکی تخصصی به پایان می‌رسد.

شرایط تحصیل پرستاری در آلمان : مدارک و معرفی بهترین دانشگاه‌ها

مدرک پزشکی در آلمان و آزمون دولتی

مدرک پزشکی در آلمان

مدرک پزشکی در آلمان

 

مطالعات و آموزش پزشکی در کشور آلمان تحت مقررات فدرال ثبت‌نام پزشکی اداره می‌شوند. به همین دلیل در پروسه‌ی اخذ پذیرش خیلی مهم نیست که شما کدام یک از دانشگاه‌های آلمان را برای تحصیل پزشکی انتخاب کنید. چرا که تقریباً تمامی ‌دانشگاه‌ها یک ساختار و دوره مشابه پزشکی را ارائه می‌دهند. پس از اتمام دوره تحصیلی پزشکی در دانشگاه‌های آلمان، مدرک لازم را دریافت خواهید کرد تا بتوانید در آینده به عنوان یک پزشک متخصص مشغول به کار شوید. همانطور که قبلاً گفته شد تحصیل در دانشکده‌های پزشکی در آلمان ۶ سال و ۳ ماه به طول می‌انجامد و مانند رشته‌های دیگر در سیستم کارشناسی و کارشناسی ارشد ادغام نشده است. بنابراین تحصیل در دوره پزشکی با سایر دوره‌ها و رشته‌های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه‌های آلمان متفاوت است. در پایان دوره تحصیلی پزشکی دانشجویان باید در آزمون دولتی شرکت کنند و در صورت موفقیت در آزمون می‌توانند به عنوان پزشک مشغول به کار شوند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که آموزش پزشکی در آلمان را می‌توان مستقیماً پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان ادامه داد و در رشته پزشکی وارد دانشگاه شد. برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های آلمان را دارند، ورود به دانشکده پزشکی پس از اتمام دوره Studienkolleg انجام می‌پذیرد. این دوره یک دوره آمادگی ورود به دانشگاه است و شامل درس‌های پایه و زبان آلمانی می‌شود. با این حال باید بدانید که سپری کردن طول دوره تحصیلی در آلمان برای تبدیل شدن به یک پزشک متخصص در این کشور کافی نیست. دانشجویان پزشکی پس از فارغ التحصیلی و قبولی در آزمون به منظور کسب تخصص به شرکت در دوره‌های تخصصی می‌پردازند که ممکن است حداکثر ۶ سال طول بکشد. همچنین ممکن است دانشجویان پس از این دوره در صورت تمایل در دوره‌های تجربی و آموزش‌های تکمیلی و تخصصی شرکت کنند.

تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

باید به این نکته مهم اشاره کرد که تحصیل پزشکی در آلمان تنها با داشتن مهارت‌های عالی زبان آلمانی امکان پذیر است. چرا که دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور فقط به زبان آلمانی تدریس می‌شوند و دانشجویان نیاز به تعامل با بیماران به زبان آلمانی دارند. برای اخذ پذیرش از یک برنامه تحصیلی پزشکی اغلب مهارت‌های زبانی عالی در سطح C1 مورد نیاز است. برخی از برنامه‌های تحصیلی متقاضیانی را که دارای مدرک زبان آلمانیB2  هستند را نیز پذیرش می‌کنند. باید بدانید که دوره تحصیلی پزشکی که منجر به تصویب مدرک آن می‌شود، با یک آزمون دولتی که منحصرا به زبان آلمانی ارائه می‌گردد پایان می‌یابد.

 

"<yoastmark

 

در حالی که مدرک آزمون دولتی فقط به زبان آلمانی ارائه می‌شود، برخی مدارک و دوره‌های تحصیلی دیگری وجود دارند که در سیستم کارشناسی و کارشناسی ارشد ادغام شده‌اند و شامل برنامه‌های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی در زمینه علوم بهداشتی هستند. بنابراین داوطلبانی که می‌خواهند به زبان انگلیسی در آلمان به تحصیل رشته‌های مرتبط با پزشکی مشغول شوند می‌توانند این رشته‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. یکی از گزینه‌های تحصیلات آکادمیک در زمینه مطالعات پزشکی و علوم بهداشتی در آلمان برنامه‌های کارشناسی ارشد و کارشناسی هستند که زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. باید به این نکته اشاره کرد که تحصیل در این رشته‌ها برای تبدیل شدن به یک پزشک در آلمان کافی نیست. اما تحصیل در این رشته‌ها می‌تواند بینش مفیدی در این زمینه ارائه دهد و موجب شود تا در رشته تخصصی خود دانش بالایی را کسب کنید.

بررسی امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در رشته پزشکی

دانشگاه‌های پزشکی در آلمان

در آلمان دانشگاه‌های پزشکی دولتی و خصوصی وجود دارند که به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشجویان بین‌المللی نیز می‌پردازند. بیشتر دانشگاه‌هایی که برنامه‌های تحصیلی پزشکی در آلمان را ارائه می‌دهند دانشگاه‌های دولتی هستند. در واقع آلمان دارای ۴۰ دانشگاه دولتی است که به ارائه رشته پزشکی می‌پردازند‌. مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی پزشکی در آلمان این است که این دانشگاه‌ها بدون شهریه هستند و امکان تحصیل رایگان در دانشگاه را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. همچنین دانشگاه‌های دولتی فرصت تحصیل در مقطع دکترا را نیز فراهم می‌نمایند. همانطور که قبلاً اشاره شد تمام دوره‌های مطالعات پزشکی در دانشگاه‌های دولتی براساس قوانین خاص فدرال اداره می‌شوند و به همین دلیل این قوانین بر ساختار دوره و همچنین مراحل درخواست تاثیر می‌گذارند. برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های دولتی معمولاً دانشجویان به معدل عالی نیاز دارند.

 

"<yoastmark

 

علاوه بر دانشگاه‌های دولتی ۴ دانشگاه خصوصی در آلمان وجود دارند که تحصیلات پزشکی را ارائه می‌دهند. برخلاف دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های خصوصی آلمان مشمول قوانین فدرال در کل کشور نیستند و بنابراین روند درخواست اخذ پذیرش تحصیلی از آنها متفاوت است و فقط به معدل متقاضیان بستگی ندارد. با این حال هنوز هم باید انتظار داشته باشید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های پزشکی خصوصی آلمان تحت یک سیستم آزمون دقیق قرار خواهید گرفت. یکی از نکات منفی در مورد دانشگاه‌های خصوصی پزشکی آلمان این است که برای تحصیل در آنها باید هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاهی را پرداخت کنید. برخلاف دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های پزشکی خصوصی در آلمان دارای شهریه هستند. هزینه شهریه در هر کدام از دانشگاه‌های خصوصی در آلمان متفاوت است. با این حال به طور میانگین می‌توان گفت که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در کشور آلمان در رشته پزشکی حدود ۵,۷۰۰ الی ۱۵,۵۰۰ یورو در هر ترم تحصیلی خواهد بود.

دانشگاه های پزشکی در آلمان : معرفی برترین دانشگاه‌ها، هزینه تحصیل و مدارک مورد نیاز

 

دانشگاه‌های آلمان

دانشگاه‌های آلمان

۱۰ ‌دانشگاه برتر در میان دانشگاه‌های پزشکی آلمان به شرح زیر هستند:

– دانشگاه پزشکی کاریته برلین ( Charité – Universitätsmedizin Berlin )

– دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان دانشگاه مونخن ( LMU – Ludwig-Maximilians-Universität München )

– دانشگاه هنریش هین دوسلدورف ( Heinrich Heine University Düsseldorf )

– دانشگاه توبینگن ( University of Tübingen )

– دانشگاه هایدلبرگ ( Heidelberg University )

– دانشگاه کلن ( University of Cologne )

– دانشگاه پزشکی هانوور ( Hannover Medical School )

– دانشگاه هامبورگ ( Universität Hamburg )

– دانشگاه فریبورگ ( University of Freiburg )

– دانشگاه اولم ( Ulm University )

هزینه تحصیل در رشته پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی

"هزینه

 

همانطور که قبلاً اشاره شد برای تحصیل در بیشتر برنامه‌های پزشکی ارائه شده در دانشگاه‌های دولتی آلمان، برای دانشجویان بین‌المللی و همچنین دانشجویان آلمانی رایگان است. در دانشگاه‌های دولتی تنها هزینه‌ای که دانشجویان باید بپردازند هزینه تحصیل هر ترم است که دو بار در سال، یعنی یک بار در هر ترم دریافت می‌شود. این هزینه مربوط به ارائه خدمات دانشجویی و امور دفتری است و در هر دانشگاه ممکن است مبلغ متفاوتی داشته باشد. به صورت میانگین می‌توان گفت که هزینه ترم در دانشگاه‌های پزشکی آلمان حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ یورو در هر ترم خواهد بود. باید به این نکته توجه کرد که دانشجویان با پرداخت این مبلغ می‌توانند از امکانات بسیاری برخوردار شوند.

دو مورد وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی در آلمان هزینه پرداخت کنند. در صورتی که دانشجویان بین‌المللی اهل کشورهای غیر اتحادیه اروپا بخواهند در دانشگاه ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ تحصیل کنند باید برای هر ترم شهریه ای معادل با ۱۵۰۰ یورو را پرداخت نمایند. این دانشگاه دولتی برای دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا شهریه تعیین می‌کند. دانشجویانی که در دانشگاه‌های خصوصی آلمان به تحصیل پزشکی می‌پردازند نیز باید هزینه تحصیل را پرداخت کنند که با  توجه به مقررات دانشگاهمربوطه این مبلغ حدود ۵,۷۰۰ الی ۱۵,۵۰۰ یورو در هر ترم تحصیلی خواهد بود.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان : مدارک و معرفی بهترین دانشگاه‌ها

روش درخواست و اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی از آلمان

"پذیرش

 

از آنجایی که دوره پزشکی در آلمان یک دوره مطالعاتی تنظیم شده توسط فدرال است و محدودیت‌های مشخصی برای آن تعیین شده است، انتظار می‌رود که متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی در آلمان با شرایط و روش‌های مشابه درخواست اخذ پذیرش تحصیلی روبه‌رو شوند. برای تحصیل پزشکی در آلمان، دانشجویان بین‌المللی معمولاً باید معیارهای زیر را داشته باشند:

مدرک معتبر و مهارت عالی زبان آلمانی ( برنامه‌های تحصیلی رشته پزشکی در آلمان اغلب به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. به همین دلیل بیشتر دانشگاه‌ها داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح C1 را  ضروری می‌دانند. آن دسته از داوطلبانی که تسلط کافی به زبان آلمانی نداشته باشند، می‌توانند در دوره آمادگی قبل از ورود به دانشگاه با عنوان دوره‌ی Studiekolleg شرکت کنند).

مدرک دوره دبیرستان ( لازم است که داوطلبان مدرک دوره دبیرستان را ارائه دهند و معدل آنها A باشد‌. در صورت لزوم داوطلبان باید قبل از شروع دوره دانشگاهی در دوره یک ساله آمادگی برای ورود به دانشگاه شرکت کنند)

مهارت زبان انگلیسی ( با وجود اینکه برنامه‌های تحصیلی رشته پزشکی در آلمان به زبان آلمانی برگزار می‌شوند، داشتن مهارت زبان انگلیسی نیز برای تحصیل در این دوره‌ها لازم است. دانشجویان باید قادر باشند تا مطالب و مقالات علمی ‌به زبان انگلیسی را مطالعه کنند)

دانش دبیرستانی بالا در درس‌های بیولوژی، شیمی، ‌و ریاضیات (برای اینکه دانشجویان بتوانند مفاهیم بحث شده در درس‌های پایه رشته پزشکی را به خوبی درک کنند و یاد بگیرند، باید دانش بالایی در زمینه بیولوژی، شیمی، و ریاضیات داشته باشند. ممکن است دانشگاه‌های پزشکی آلمان نمرات کسب شده در دوره دبیرستان در این درس‌ها را هنگام جذب دانشجویان مورد بررسی قرار دهند)

GPA  بالا ( به دلیل اینکه رقابت بر سر ورود به دانشگاه‌های پزشکی در آلمان بالا است، دانشگاه‌های این کشور داشتن GPA  بالا یا معدل عالی را یکی از شرایط ورود به دانشگاه می‌دانند. داشتن معدل بالا می‌تواند نقش بسیار مهمی ‌در اخذ پذیرش تحصیلی داوطلبان ادامه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های آلمان داشته باشد).

معیارها و قوانین خاص دانشگاه مربوطه

از آنجا که تعداد تقاضا برای تحصیل پزشکی در آلمان بیشتر از ظرفیت دانشگاه‌های پزشکی این کشور است، دانشگاه‌ها معیارهای اضافی را برای رتبه بندی متقاضیان و مشخص کردن نحوه پذیرش داوطلبان تعیین می‌کنند. این معیارها از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است، اما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

– آموزش حرفه‌ای در یک رشته پزشکی

– داشتن تجربه شرکت در فعالیت‌ها و خدمات داوطلبانه

– کسب نتایج خوب در یکی از آزمون‌های استعداد تحصیلی پزشکی

باید به این نکته اشاره کرد که فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان اهل خارج از کشورهای اتحادیه اروپا متفاوت است.

متقاضیانی که گواهی پایان تحصیلات متوسطه خود را در خارج از اتحادیه اروپا دریافت کرده‌اند و می‌خواهند در یک دانشگاه آلمانی در رشته پزشکی شروع به تحصیل کنند، باید مستقیماً به دانشگاه مراجعه نمایند. برای این گروه از داوطلبان روند درخواست اخذ پذیرش تحصیل در رشته پزشکی در آلمان تفاوت چندانی با سایر رشته‌ها ندارد.

 

تحصیل پرشته زشکی در آلمان

تحصیل رشته پزشکی در آلمان

 

دانشجویانی که سطح A خود را در کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ، یا در مدارس رسمی ‌آلمان در خارج از کشور کسب کرده‌اند نمی‌توانند مستقیماً برای تحصیل پزشکی به دانشگاه‌های آلمان مراجعه کنند. این تقاضاها توسط برنامه hochschulstart  اداره می‌شوند. این بدین معنا است که تقاضاهای این گروه از متقاضیان به صورت متمرکز و هماهنگ مدیریت می‌گردند.

باید گفت که دانشگاه‌های پزشکی در آلمان برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ۵ درصد سهمیه فوق العاده اختصاص داده‌اند. در صورتی که شما جزء این گروه از متقاضیان باشید، در صورت داشتن نمرات بالا و عملکرد فوق العاده در دبیرستان این فرصت را خواهید داشت که یکی از این صندلی‌های رزرو شده در دانشگاه‌های پزشکی آلمان را به دست بیاورید. متقاضیان اهل کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ و مدارس آلمان در خارج از کشور برای صندلی‌های باقیمانده رقابت می‌کنند. باید بدانید که سهمیه‌هایی برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال در سهمیه معدل تنها متقاضیانی که بالاترین معدل را داشته باشند، پذیرفته می‌شوند. دانشجویان طبق معیارهایی که توسط دانشگاه‌ها تعیین می‌شود برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی انتخاب شده و پذیرفته می‌شوند. همچنین متقاضیانی که امتیازات مربوط به شرایط تکمیلی مانند داشتن تجربه کار به عنوان متخصص بهداشت، پرستار، یا قبولی در آزمون ارزیابی را داشته باشند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های پزشکی آلمان خواهند داشت.

بررسی شرط معدل برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

آیا تحصیل پزشکی در آلمان سخت است؟

"<yoastmark

 

ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که آیا تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌های آلمان کار سختی است؟ اگر می‌خواهید پاسخ صادقانه‌ای را بشنوید باید به شما بگوییم که جواب این سوال “بله” است. تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های آلمان نیاز به تلاش زیاد، ساعت‌ها مطالعه و کسب مجموعه تجربه‌هایی دارد که شامل مهارت‌هایی از درک علوم طبیعی گرفته تا تعامل خوب با بیماران، انعطاف پذیری بالا، توانایی کنار آمدن با استرس، و علاقه به موضوع و حرفه پزشکی می‌شود. البته باید به این نکته اشاره کرد که با وجود سخت بودن تحصیل دوره پزشکی در آلمان، تعداد دانشجویانی که در این رشته ترک تحصیل می‌کنند از سایر رشته‌ها کمتر است. بنابراین، با این که تحصیل پزشکی در آلمان کار طاقت فرسایی شناخته می‌شود، اما قابل انجام است. از این گذشته برنامه‌های آموزشی ارائه شده در دانشگاه‌های پزشکی آلمان به قدری باکیفیت هستند که دانشجویان را در این مسیر به خوبی راهنمایی و کمک می‌کنند. دانشجویان رشته پزشکی در دانشگاه‌های آلمان به خوبی برای کنار آمدن با استرس و به عهده گرفتن مسئولیت‌ها و کار به عنوان یک پزشک آماده می‌شوند و دانش و مهارت‌های لازم را کسب می‌کنند.

پزشک شدن در کشور آلمان

پزشک شدن در آلمان

پزشک شدن در آلمان

 

هنگامی ‌که شما تحصیلات خود را در رشته پزشکی آغاز می‌کنید، اغلب هدف‌تان این است که در آینده به عنوان یک پزشک به معالجه بیماران بپردازید. بنابراین این سوال پیش می‌آید که برای پزشک شدن در آلمان چه اقداماتی را باید انجام داد. در برنامه‌های مطالعات پزشکی آلمان که به طور منظم ساختار یافته هستند، نقاط عطف یا آزمون‌هایی وجود دارند که در طول دوره تحصیل سپری می‌شوند. آزمون‌های دولتی پزشکی در آلمان در چند مرحله سازمان‌دهی شده‌اند که به واسطه سپری کردن آنها، دانشجویان پزشکی در طول دوره آموزش پزشکی خود در دانشگاه به تحصیل می‌پردازند. پس از موفقیت در آزمون دولتی دانشجویان مجاز هستند که به عنوان پزشک در آلمان کار کنند و مجوز پزشکی آنها تصویب می‌شود. دانشجویان می‌توانند پس از گذراندن آزمون دولتی، آموزش تخصصی خود را شروع کنند. دوره آموزشی تخصصی به دانشجویان اجازه می‌دهد تا در یک رشته پزشکی خاص تخصص کسب کنند. این دوره نیز با یک آزمون دیگر پایان می‌یابد. برای اینکه بتوانید به عنوان یک پزشک متخصص در آلمان مشغول به کار شوید، باید این دوره را بگذرانید و در آزمون نهایی دولتی نمره قبولی را کسب کنید.

در سیستم آموزش آلمانی مدرک MD  یا پزشک متخصص ( Medical Doctor ) معادل قبولی در آزمون دولتی است. علاوه بر این دانشجویان پزشکی می‌توانند به صورت اختیاری برای دریافت عنوان دکتری دانشگاهی در مقطع دکترا نیز شرکت کنند. در آلمان دوره تحصیلی پزشکی در مقطع دکترای پزشکی به زبان لاتین medicinae نامیده می‌شود.

شرایط تحصیل داروسازی در آلمان : مدارک و معرفی بهترین دانشگاه‌ها

ساختار دوره تحصیلی پزشکی در دانشگاه‌های آلمان

پزشکی در آلمان

پزشکی در آلمان

 

دوره تحصیلی پزشکی در دانشگاه‌های آلمان به چند مرحله تقسیم می‌شود که در این قسمت به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

مرحله اول مرحله پری کلینیک (پیش بالینی) prae-clinic : تحصیل در این دوره ۴ ترم یا ۲ سال به طول می‌انجامد. این مرحله شامل آموزش‌های تئوری پزشکی، آناتومی، ‌روانشناسی، بیوشیمی، کمک‌های اولیه، و ۳ ماه انترن به عنوان پرستار است. برای سپری کردن این مرحله دانشجویان باید در آزمون Physikum شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند.

مرحله دوم مرحله کلینیک (بالینی) clinic: این دوره ۶ ترم یا ۳ سال به طول می‌انجامد. در این مرحله دانشجویان با موضوعات پزشکی مانند ارتوپدی، ژینکولوژی و … آشنا می‌شوند. دانشجویان به مدت ۴ ماه به عنوان انترن Famulatur در بیمارستان یا مرکز تخصصی و درمانگاه پزشکی سرپایی به صورت تجربی آموزش می‌بینند. در پایان این مرحله دانشجویان باید در دومین آزمون Abschnitt der ärztlichen Prüfung  شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نمایند.

مرحله سوم مرحله عملی و تجربی یا practical year: این مرحله ۲ ترم یا ۱ سال به طول می‌انجامد. در این مرحله دانشجویان به صورت عملی در یک کلینیک یا بیمارستان انترن، جراحی، یا  مرکز پزشکی تخصصی می‌کنند. پس از آن دانشجویان در آزمون عملی و مصاحبه‌ای شرکت می‌کنند. این آزمون با عنوان سومین Abschnitte der ärztlichen Prüfung شناخته می‌شود.

پس از پایان این مراحل و قبولی در آزمون‌های ذکر شده، دانشجویان می‌توانند به عنوان پزشک در آلمان مشغول به کار شوند.

تحصیل در مقطع دکترای پزشکی در آلمان ۱ الی ۳ سال طول می‌کشد. این دوره شامل نوشتن یک پایان نامه دکترا است و  پس از پایان این دوره دانشجویان مدرک MD را می‌گیرند.

دوره تخصصی پزشکی یا رزیدنسی در آلمان ۵ الی ۶ سال به طول می‌انجامد و با تحصیل در این دوره دانشجویان در یک زمینه خاص تخصص کسب می‌کنند. دانشجویان با توجه به تخصص انتخاب شده‌شان، به مطالعه دروس تخصصی رشته خود می‌پردازند. در پایان این دوره دانشجویان در آزمون Facharztprüfung شرکت کرده و در صورت قبولی در این آزمون به عنوان پزشک متخصص یا Landesärztekammer شناخته می‌شوند.

بیشتر دانشجویان بین‌المللی که اهل کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند برای اینکه بتوانند پس از دبیرستان از دانشگاه‌های پزشکی آلمان پذیرش  تحصیلی بگیرند، باید در دوره مقدماتی ۱ ساله به منظور کسب آمادگی برای ورود به دانشگاه شرکت کنند. این دوره ۱ ساله دارای برنامه‌هایی است که به دانشجویان کمک می‌کنند تا مهارت‌های زبان آلمانی خود را ارتقا دهند و بتوانند وارد سیستم آموزش‌عالی آلمان شوند. همچنین این دوره داوطلبانی را که می‌خواهند در رشته پزشکی به ادامه تحصیل بپردازند، برای تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی آماده می‌کند.

بورسیه برای رشته پزشکی در آلمان

بهره‌مندی از بورسیه و کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کند تا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی خود در کشور آلمان را تامین کنند. بهتر است بدانید که DAAD برترین ارائه دهنده بورسیه تحصیلی برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی است که به دنبال ادامه تحصیل در آلمان هستند. اما این بورسیه تحصیلی به جز چند مورد استثنایی، کمک هزینه تحصیلی برای رشته پزشکی در آلمان را فراهم نمی‌کند. به منظور درخواست کمک هزینه تحصیلی مبتنی بر استعداد که در کشور آلمان با عنوان Begabtenförderungswerke شناخته می‌شود، دانشجویان بین‌المللی معمولاً ابتدا باید ۲ سال اول تحصیلات خود را بگذرانند. همچنین برای بهره‌مندی از این کمک هزینه دانشجویان باید در آزمون اول دولتی پزشکی قبول شوند یا اینکه دوره مشابهی را گذرانده باشند. برای اخذ کمک هزینه تحصیلی از ۱۳ بنیاد بورسیه تحصیلی مبتنی بر استعداد لازم است که به وب ‌سایت‌های هر بنیاد بورس مراجعه کنید. از طرف دیگر هر دانشجویی که در یکی از دانشگاه‌های آلمان درخواست پذیرش یا Deutschlandstipendium  را ارائه می‌دهد، این گزینه را نیز دارد که برای بهره مندی از کمک هزینه تحصیلی اقدام کند.

 

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان

 

با توجه به مطالب ذکر شده، ما می‌خواهیم توجه شما را به طرح‌های تکمیلی کمک هزینه که منحصراً برای دانشجویان پزشکی ارائه می‌شوند جلب کنیم. بسیاری از این طرح‌ها به عنوان واکنشی به کمبود پزشک در آلمان، به خصوص در مناطق روستایی این کشور، معرفی شده‌اند. به واسطه‌ی این طرح‌ها دانشجویانی که مایل و قادر به تعهد به کار به عنوان پزشک عمومی ‌در یک منطقه روستایی که دارای کمبود پزشکی در آلمان است باشند، حقوق دریافت می‌کنند. در این شرایط دانشجویان معمولاً برای مدت معینی که اغلب حدود ۵ سال است، از طرف ایالت‌های آلمان مورد حمایت و پشتیبانی مالی قرار می‌گیرند. یکی از این موارد بنیاد Meilenstein-Emsland است. این بنیاد دانشجویانی را که پس از فارغ‌التحصیلی متعهد به خدمت در منطقه Emsland هستند، حمایت مالی می‌کند. برنامه‌های مشابهی برای مناطق دیگر نیز ارائه می‌شود. دانشجویان در صورت تمایل می‌توانند از این کمک هزینه‌ها یا بورسیه‌ها که توسط انجمن‌های مختلف پزشکی ارائه می‌شوند، بهره‌مند گردند. در صورتی که شما بخواهید از این کمک هزینه‌ها استفاده کنید، در مقابل باید در یک بازه زمانی مشخص شده متعهد به خدمت در ایالت‌هایی از آلمان باشید. این تصمیم به برنامه‌ها و اهداف شما بستگی دارد. باید به خاطر داشته باشید که در حالی که آموزش پزشکی پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه با آموزش تخصصی ادامه می‌یابد، شما به عنوان دانشجوی پزشکی در طول دوره آموزش تخصصی حدود ۵۰,۰۰۰ الی ۷۰,۰۰۰ یورو به عنوان حقوق سالیانه دریافت خواهید کرد.

انتخاب دانشگاه مناسب در آلمان برای تحصیل پزشکی

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در نظر بگیرید، انتخاب دانشگاه مناسب برای ادامه تحصیل است. انتخاب یک دانشگاه خوب که با شرایط شما سازگاری دارد می‌تواند زمینه مناسبی را برای پیشرفت تحصیلی شما فراهم کند. به همین دلیل در انتخاب دانشگاه باید دقت زیادی به خرج دهید. یکی از نکاتی که هنگام انتخاب دانشگاه محل تحصیل باید به آن توجه کنید، رتبه‌بندی دانشگاه است. توجه به رتبه‌بندی یک دانشگاه به ویژه رتبه‌بندی دانشکده و رشته‌ای که می‌خواهید در آن به ادامه تحصیل بپردازید، می‌تواند تصمیم شما را از انتخاب یک دانشگاه به دانشگاه دیگر تغییر دهد. با این حال در مورد دانشگاه‌های پزشکی آلمان می‌توان گفت که سطح یکنواختی از کیفیت آموزشی و سطح علمی ‌در تمامی ‌دانشکده‌های پزشکی این کشور وجود دارد. اگر به دنبال ادامه تحصیل در تخصص‌های پزشکی ویژه هستید، دانشگاهی را انتخاب کنید که در آن زمینه شناخته شده و پیشرو باشد. همچنین به مواردی مانند مبلغ شهریه که توسط دانشگاه‌های پزشکی خصوصی تعیین می‌شود توجه نمایید. علاوه بر شهریه دانشگاه، دانشجویان باید هزینه زندگی دانشجویی در شهر محل تحصیل را مورد محاسبه و بررسی قرار دهند. به طور کلی هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای بزرگ آلمان، مانند برلین، گران‌تر از شهرهای کوچک‌تر خواهد بود.

شانس اشتغال به کار پس ازفارغ التحصیلی از دانشگاه‌های پزشکی آلمان

باید بدانید که آلمان مقصد بسیار خوبی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی است. چرا که این کشور هم اکنون به پزشک نیاز دارد و فرصت‌های شغلی زیادی را برای دانشجویان بین‌المللی پزشکی ایجاد می‌کند. از طرف دیگر دانشگاه‌های آلمان در زمینه ارائه رشته‌های پزشکی از شهرت فراوانی در جهان برخوردار هستند و برنامه‌های تحصیلی خود را با کیفیت آموزشی بالا و استانداردهای بین‌المللی ارائه می‌کنند. آلمان یک کشور پیشرفته است و دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های آن مجهز دستگاه‌ها و سیستم‌های پزشکی مدرن با تکنولوژی و فناوری روز هستند. یکی دیگر از مواردی که آلمان را به یکی از بهترین مقصد‌های تحصیلی در جهان برای رشته پزشکی تبدیل می‌کند، حقوق ثابت و بالای پزشکان در این کشور است.

 

پزشکی در آلمان

پزشکی در آلمان

 

جمعیت مسن آلمان و لزوم افزایش تعداد پزشکان

آلمان یکی از کشورهایی است که در طی چند سال اخیر با رشد جمعیت پیر مواجه گشته و حتی اگر تعداد پزشکان در طول سال‌های گذشته افزایش یافته باشد نیز هنوز هم تعداد این پزشکان برای رفع نیازهای پزشکی جامعه در آلمان کافی نیست. نیاز آلمان به پزشکان به ویژه هنگامی ‌آشکار می‌شود که تخمین زده می‌شود ۲۰ درصد از پزشکان در آینده نزدیک بازنشسته شوند. با توجه به این وضعیت، بازار کار خوب، فرصت‌های کاری زیاد، و امنیت شغلی در آلمان به پزشکان ارائه می‌شود. درآمد یک متخصص در یک کلینیک در آلمان حدود ۸۲,۰۰۰ یورو است. از طرفی دیگر جذب مداوم پزشکان از سایر کشورها در آلمان توسط دولت مورد استقبال قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۱۹ تعداد پزشکان خارجی در آلمان ۷ درصد افزایش یافته و در حال حاضر به حدود ۵۸,۰۰۰ نفر رسیده است. امکان اشتغال به کار برای پزشکان در آلمان، در داخل و خارج از کلینیک وجود دارد.

شرایط تحصیل پزشکی برای داوطلبان ایرانی

هر ساله متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی و کشور آلمان افزایش پیدا می‌کند. آلمان کشوری است که اقتصاد بسیار پویا و البته دانشگاه‌های باکیفیتی در اختیار دارد. در صورتی که تمایل داشته باشید تا در رشته پزشکی در آلمان ادامه تحصیل دهید، کافی است تا مدرک زبان آلمانی را در سطح B2 یا C1 داشته باشید و معدل دیپلم شما بالای ۱۸ باشد، در اینصورت می‌توانید به صورت رایگان در رشته پزشکی در آلمان ادامه تحصیل دهید.

باید این نکته را مد نظر داشته باشید که طول دوره دیپلم در آلمان ۱۳ ساله است ولی طول دوره تحصیل دیپلم ۱۲ ساله است و در صورتی که تمایل داشته باشید تا در آلمان ادامه تحصیل دهید، باید وارد کالج به مدت ۱ سال شوید و سپس در دانشگاه رشته پزشکی را بخوانید، هزینه تحصیل در کالج بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است.

افزایش پذیرش پزشکان و اطمینان از جذب بعد از فارغ‌التحصیلی

افرادی که دارای تخصص پزشکی هستند نه تنها برای معالجه و بهبود بیماران، بلکه برای کمک به بهبود سلامت عمومی ‌از طریق سیاست‌ها و نوآوری‌های خوب به کار گرفته می‌شوند. پزشکان علاوه بر خدمت در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها می‌توانند در ادارات دولتی مربوط به شرکت‌های بیمه و شرکت‌های بهداشتی و دارویی مشغول به کار شوند. آمار در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که در آلمان بیش از ۸ درصد از فارغ التحصیلان پزشکی در ادارات دولتی و شرکت‌های مرتبط دیگر کار می‌کنند. برای افرادی که مایل هستند در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها برای معالجه بیماران کار کنند نیز فرصت‌های شغلی به راحتی فراهم می‌شود. در خارج از شهرهای بزرگ‌تر و مناطق روستایی فرصت‌های شغلی بسیاری برای پزشکان در آلمان وجود دارد. به همین دلیل با تحصیل پزشکی در آلمان می‌توانید مطمئن شوید که پس از فارغ التحصیلی خواهید توانست در حرفه خود مشغول به کار شوید. حتی اگر نخواهید پس از فارغ التحصیلی در آلمان بمانید، مدرک تحصیلی شما دارای اعتبار بین‌المللی خواهد بود و شما خواهید توانست به عنوان یک پزشک در کشورهای دیگر نیز مشغول به کار شوید.

تحصیل پزشکی در آلمان یک انتخاب آگاهانه و آینده‌نگرانه

با توجه به کیفیت بالا و سطح علمی بالای دانشگاه‌های پزشکی آلمان که دوره‌های تحصیلی آنها ترکیبی از دروس تئوری و عملی است، این کشور یکی از بهترین مقصد‌ها برای تحصیل پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی در اروپا و همچنین در جهان به شمار می‌آید. مطالعات پزشکی در آلمان به دلیل وجود بیمارستان‌های مجهز و حضور پزشکان بسیار ماهر در جهان شناخته شده و معروف است. در واقع کشور آلمان یکی از بازار‌های پیشرو در زمینه نوآوری‌های بیوتکنولوژی و پزشکی در دنیا محسوب می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید که در آلمان به تحصیل در رشته پزشکی بپردازید، باید به شما بگوییم که یکی از بهترین کشورها را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اید و امیدواریم که در این مسیر موفق شوید.

آیا شما تجربه اپلای یا اخذ پذیرش برای رشته پزشکی در آلمان را داشته‌اید؟ تجربیات و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

در صورتی که در مورد رشته پزشکی و ادامه تحصیل آن در کشور آلمان سوالی برای شما مطرح شده است یا نظری در این مورد دارید، خوشحال می‌شویم که آن را با ما در میان بگذارید.

منبع: mygermanuniversity

دیدگاهتان را بنویسید