تحصیل پزشکی در ایتالیا : شرایط، مدارک مورد نیاز و معرفی بهترین دانشگاه‌ها

رشته پزشکی به عنوان یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در ایران و دنیا است و هر ساله متقاضیان زیادی برای ادامه تحصیل این رشته را انتخاب می‌کنند. کشور ایتالیا یکی از کشورهایی است که شما می‌توانید به صورت رایگان در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهید. تحصیل پزشکی در ایتالیا یکی از راه‌ترین و رایج‌ترین راه‌های مهاجرت به ایتالیا و اروپا است. در این نوشته قصد داریم تا به صورت کامل شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا را با شما مرور کنیم.

مزیت تحصیل پزشکی در ایتالیا

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا در این است که در صورت قبولی از آزمون IMAT نیازی به شرکت در مصاحبه برای پذیرش نیست و معدل دیپلم تاثیر چندانی بر روی پذیرش شما نخواهد داشت. در برخی از دانشگاه‌ها هم نیاز به ارائه توصیه‌نامه برای پذیرش نیست. البته با توجه به اینکه هر دانشگاه قوانین مخصوص به خود را دارد، بهتر است که به سایت خود دانشگاه مراجعه کنید تا اطلاعات کامل را کسب کنید. با توجه به رقابتی بودن و تقاضای زیاد برای تحصیل پزشکی در ایتالیا، هر چه معدل شما بیشتر و نمره آزمون IMAT شما هم بیشتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه خواهید داشت.

طول دوره پزشکی

طول دوره تحصیلی پزشکی در ایتالیا ۶ سال می‌باشد و پس از پایان ۶ سال، دانشجویان باید به مدت ۶ ماه وارد آموزش کلینیکال شوند تا بتوانند مجوزهای مربوطه را دریافت کنند و بعد از آن می‌توانند در کشور ایتالیا یا سایر کشورهای دنیا می‌توانند به عنوان پزشک به طبابت بپردازند.

برای تحصیل در ایتالیا و در رشته پزشکی باید در آزمون ورودی که نام آن IMAT است، نمره قبولی مورد نظر دانشگاه را کسب کنید.

آزمون IMAT یک بار در هر سال برگزار می‌شود و ظرفیت پذیرش رشته پزشکی برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا در هر سال اعلام می‌شود.

شرایط شرکت در آزمون IMAT

برای شرکت در این آزمون داشتن حضور فیزیکی در کشور ایتالیا ضروری نیست و امکان شرکت در آزمون IMAT در ۳۵ مرکز در سرتاسر جهان وجود دارد، به عنوان مثال شما می‌توانید در کشورهای مختلفی مانند امارات ( دبی )، ترکیه ( استانبول )، آذربایجان ( باکو )، قبرس و …. شرکت کنید.

شما همچنین می‌توانید با شرکت در آزمون IMAT در سایر رشته‌های غیرمرتبط یا مشابه پزشکی هم ادامه تحصیل دهید. شما با در دست داشتن نمره آزمون آیمت می‌توانید در رشته‌های مختلفی مانند جراحی، ژنتیک پزشکی، بیولوژی، بیوکمیستری و … ادامه تحصیل دهید.

شرایط برگزاری آزمون IMAT

آزمون آی‌مت هر ساله یک بار برگزار می‌شود و ظرفیت مشخصی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است. متقاضیان می‌توانند رشته پزشکی را به ۲ زبان ایتالیایی و انگلیسی ادامه دهند و شرط ورود به هر دو دوره پذیرش در آزمون ورودی است. برای دوره ایتالیایی باید مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 و برای دوره زبان انگلیسی باید نمره آیلتس ۶ را داشته باشید و رقابت برای دوره انگلیسی بسیار سخت‌تر از دوره

نکته مهم درباره تحصیل پزشکی در کشورهای اروپایی این است که پیشنهاد می‌شود تا مدرک زبان رسمی کشور را داشته باشید، چون در این صورت شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی بیشتر خواهد شد.

موارد امتحانی آزمون IMAT

آزمون آی‌مت در ایتالیا دارای ۶۰ سوال است که متقاضیان موظفه هستند به این ۶۰ سوال در مدت زمان ۱۰۰ دقیقه پاسخ دهند. این آزمون شامل ۴ بخش اصلی است

– ریاضی و فیزیک: ۸ سوال

– شیمی: ۱۲ سوال

– زیست: ۱۸ سوال

– اطلاعات عمومی: ۱۲ سوال

– تست هوش: ۱۰ سوال

نمره کل این آزمون ۹۰ امتیاز است و متقاضیان جراحی یا پیراپزشکی باید حداقل نمره ۲۰ را دریافت کنند. البته هر چه نمره کسب شده شما بیشتر شود، شانس دریافت بورسیه تحصیلی و پذیرش شما افزایش پیدا خواهد کرد. هر ۴ سوال غلط هم امتیاز یک سوال صحیح را از بین می‌برد.

هزینه آزمون آی‌مت

هزینه این آزمون ۱۳۰ یورو است و شما می‌توانید در کشورهای مختلفی مانند ترکیه، امارات، آذربایجان و … در این آزمون شرکت کنید. در حالت کلی شما می‌‍‌توانید در ۳۵ کشور دنیا در این آزمون شرکت کنید و در رشته‌های مختلفی مانند ژنتیک، بیوکمیستری، بیولوژی و … ادامه تحصیل دهید.

پزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل در سایر رشته‌های مرتبط پزشکی

اکثر دانشگاه‌های پزشک ایتالیا امکانات زیادی مانند آزمایشگاه، بیمارستان و … دارند و داوطلبان علاقه‌مند به تحصیل در زمینه پزشکی، بهداشت و علوم پیراپزشکی می‌توانند در دانشگاه‌های باکیفیت ایتالیا ادامه تحصیل دهند.

شرایط تحصیل در سایر رشته‌های پیراپزشکی در ایتالیا مانند تحصیل در رشته‌های پزشکی است و متقاضیان تحصیل در رشته‌هایی مانند دندانپزشکی باید در گام اول نمره خوب و قابل قبولی در آزمون IMAT کسب کنند.

در صورتی که تمایل داشته باشید تا در دانشگاه در دوره‌های زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهید، این امکان برای شما فراهم شده است. البته همانطور که قبلاً هم بیان کردیم، اگر حتی در دوره‌های پزشکی به زبان انگلیسی هم قبول شوید، نیاز است تا به زبان ایتالیایی تسلط کافی داشته باشید، تا بتوانید با مردم در جامعه و بیمارستان‌ها و کلینک‌ها ارتباط برقرار کنید.

در صورتی که سن شما زیر ۲۸ سال است، می‌توانید در رشته‌های پیراپزشکی تقاضا و ادامه تحصیل دهید ولی نکته مهم این است که میزان تقاضا و درخواست برای ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در ایتالیا بسیار زیاد است و در صورتی که رزومه خوبی داشته باشید که شامل معدل، نمره زبان می‌شود، شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی بیشتر خواهد بود و هر چه سن شما کمتر، شانس دریافت بورسیه تحصیلی بیشتر خواهد بود.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی

اولین گام برای دریافت ویزای تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا، قبولی در آزمون IMAT است. در گام بعدی نیاز است تا شما مدارک مورد نیاز دانشگاه مورد نظرتان را تهیه و ارسال کنید. هر دانشگاه ممکن است مدارک متفاوتی را درخواست کند که می‌توانید برای کسب اطلاعات دقیق و به روز به سایت خود دانشگاه مراجعه کنید. در ادامه مدارک اصلی که در شامل مدارک درخواستی اکثر دانشگاه‌‌ها است، را بیان می‌کنیم.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی

– ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه

– ترجمه صفحات شناسنامه به زبان ایتالیایی

– فرم A پر شده جهت رشته و دانشگاه پذیرفته شده ( این فرم فقط برای مقطع‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد ضروری است).

– داشتن نمره حداقل ۶ آیلتس یا داشتن مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2

– ۵ قطعه عکس ۵*۳ سانتی‌متر به صورت رنگی و پشت نویسی شده به زبان انگلیسی

– اصل گذرنامه

– دو نسخه از پذیرش دانشگاه

– فرم تکمیل شده درخواست روادید

– نامه تمکن مالی بانکی برای ۱۰ ماه زندگی در ایتالیا

– پرینت حساب بانکی سه ماهه حامی مالی متقاضی

– دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت و پذیرش به همراه یک نسخه کپی از کلیه مدارک تحصیلی به همراه کپی از صفحات فارسی

– پرداخت هزینه ۵۰ یورویی جهت بررسی مدارک ویزای تحصیلی

– گواهی نمره آزمون IMAT

– مدرکی مبنی بر روزو خوابگاه یا اجاره منزل حداقل برای ۴ ماه

ذکر این نکته ضروری است که ممکن است برخی از سفارتخانه‌های ایتالیا در برخی از کشورهای مختلف دنیا، مدرک مالی اضافه‌تری را هم درخواست کنند.

* همه مدارک باید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شوند.

چرا تحصیل در ایتالیا؟

کشور ایتالیا یکی از بهترین طبیعت‌های دنیا را دارد که هر ساله تعداد زیادی مردم برای مسافرت و تفریح یا ادامه تحصیل خودشان این کشور زیبا و منخصربه‌فرد را انتخاب می‌کنند.

مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا

– دانشگاه‌های باکیفیت

– امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی و ایتالیایی

– مدرک معتبر ارائه شده توسط دانشگاه‌ها

– طبیعت بکر و بی‌نظیر

– هزینه پایین تحصیل

– هزینه پایین زندگی

– امکان اشتغال به کار حین تحصیل

– امکان جستجوی کاری بین ۶ تا ۱۲ ماه بعد از فارغ‌التحصیلی

– اخذ پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی در ایتالیا

امکان درخواست پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا در هر سال یک بار وجود دارد و در یک بازه مشخص زمانی می‌توانید اقدام کنید. این بازه زمانی کوتاه است و باید در همان مقطع اقدام کنید.

همانطور که قبلاً بیان شد، یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی در ایتالیا داشتن نمره قابل قبول در آزمون IMAT است. علاوه بر این مدرک شما باید مدرک DV  یا همان ( Dichiarazione di Valore ) که همان تاییدیه دیپلم است را داشته باشید. برای داشتن مدرک DV می‌توانید با سفارت کشور ایتالیا در ارتباط باشید.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های ادامه تحصیل در اروپا و دنیا است. کشور ایتالیا با دارا بودن دانشگاه‌های باکیفیت و بسیار قدیمی یک گزینه بسیار خوب برای داوطلبان بین‌المللی است. طبیعت زیبای ایتالیا و هزینه‌های پایین زندگی در آن سبب شده است تا افراد زیادی علاقه‌مند به ادامه زندگی در این کشور باشند.

اکثر دانشگاه‌های ایتالیا هیچ‌گونه شرایط سنی تحصیل پزشکی در ایتالیا را برای متقاضیان اعمال نمی‌کنند ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که داشتن شرایط سنی مناسب برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا بسیار مهم است. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که متقاضیانی که ۱۸ ساله تا ۲۵ ساله هستند، شانس بالایی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا دارند.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

همانگونه که بیان شد نمره قبولی آزمون IMAT بسیار مهم است و براساس نمره کسب شده در آن، امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در ایتالیا فراهم است.

بیش از ۱۰ سال است که امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا به زبان انگلیسی فراهم شده است، از مهم‌ترین دانشگاه‌هایی که امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در آنها وجود دارد، می‌توان به دانشگاه باری، دانشگاه بولونیا، دانشگاه تورین، دانشگاه پادوا و دانشگاه مسینا و چندین دانشگاه دیگر اشاره کرد.

شهریه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در کشور ایتالیا در حدود ۱۲۰۰ یورو در سال است و شهریه دانشگاه‌های خصوصی در این کشور در حدود ۱۵هزار یورو در سال است.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا با توجه به سبک زندگی شما متفاوت است. برای نمونه شما می‌توانید به صورت مشترک در خوابگاه زندگی کنید یا اینکه به صورت مستقل یک خانه بسیار لوکس کرایه کنید یا برای مثال می‌توانید هزینه خوردوخوراک خودتان را کاهش بدهید، یا اینکه وعده‌های غذایی خودتان را در رستوران بگذارنید و وسایل و لباس‌های بسیار شیک و گران تهیه کنید.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

آیا مدرک پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا معتبر است؟

یکی از رایج‌ترین سوال‌هایی که داوطلبان علاقه‌مند به تحصیل پزشکی در ایتالیا می‌پرسند، این است که آیا مدرک پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا در سایر کشورهای جهان نیز معتبر است یا نه؟

مدرک دانشگاه‌های ایتالیا بسیار معتبر است و شما می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی در تمام کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای وابسته مانند نروژ یا سوئیس ادامه تحصیل دهید یا مشغول به کار شوید. یکی از دلایلی که امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در دوره‌های پزشکی وجود دارد، این است شما بتوانید در کشورهای انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهید یا مشغول به کار شوید.

در صورتی هم که تمایل داشته باشید تا در آمریکا ادامه تحصیل دهید یا زندگی کنید، باید به این نکته توجه کنید که تا زمانی که دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید در فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی وجود داشته باشند و مدرک معتبری داشته باشند، مشکلی نخواهند داشت. البته ذکر این نکته هم ضروری است که اکثر دانشگاه‌هایی که در آنها پزشکی تدریس می‌شود و به خصوص دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی در آنها تدریس می‌شود، اعتبار بین‌المللی خوبی دارند.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

شما برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا ملزم به پرداخت برخی از هزینه‌ها مانند هزینه ترجمه مدارک، هزینه بررسی پرونده شما توسط دانشگاه‌، شرکت در آزمون IMAT ( 130 یورو) و … هستید. هزینه تحصیل هم با توجه به نوع دانشگاه و شهر آن متفاوت است. برای نمونه حداقل هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در ایتالیا ۵۰۰ یورو است. برای نمونه هزینه تحصیل و زندگی در برخی از شهرها مانند رم، میلان و بولونیا بیشتر از سایر شهرها است و هزینه زندگی در شهرهای پیزا، پادوا و تورین بسیار پایین‌تر است. به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی به طور میانگین و سالیانه ۱۲۰۰ یورو است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا هم به صورت سالیانه حداقل ۱۵,۰۰۰ یورو است که این مبلغ هم به نسبت سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی کمتر است.

هزینه زندگی در ایتالیا هم بستگی به سبک زندگی شما دارد، برای نمونه ممکن است، شما تمایل داشته باشید در خوابگاه زندگی کنید تا هزینه زندگی شما کم باشد یا برای خودتان یک آپارتمان چند اتاق خوابه کرایه کنید، یا برای صرفه‌جویی تلاش کنید تا خودتان در خانه غذا کنید یا همواره در رستوران غذاهای باکیفیتی بخورید. در حالت کلی اگر بخواهید یک زندگی نرمال دانشجویی در ایتالیا داشته باشید، می‌توانید با ۶۰۰ یورو در ماه زندگی کنید و ممکن است تا ۱۲۰۰ یورو در ماه هم شامل شود.

طول دوره تحصیل پزشکی در ایتالیا

در حالت کلی دوره پزشکی در ایتالیا شامل ۳۶۰ واحد درسی و عملی است. شما در ۳ سال اول دروس تئوری و در ۳ سال بعدی دروس عملی را خواهید گذراند.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

امکان ادامه تحصیل بدون شرکت در آزمون ورودی

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که داوطلبان از ما می‌پرسند، امکان ادامه تحصیل بدون شرکت در آزمون ورودی است. احتمال دریافت بورسیه و پذیرش از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بدون شرکت و کسب نمره مورد نیاز در آزمون ورودی امکانپذیر نیست ولی شما می‌توانید این شانس را داشته باشید که بدون شرکت در آزمون ورودی از دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا پذیرش دریافت کنید ولی همانطور که قبلاً هم بیان شد، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر است و به صورت تقریبی ۱۵,۰۰۰ یورو در سال است.
آیا امکان کار دانشجویی حین تحصیل پزشکی در ایتالیا وجود دارد؟
بلی. شما می‌توانید حین تحصیل مشغول به کار شوید و بخشی از هزینه‌های خودتان را تامین کنید. نکته مهم در این است که شما محدودیت‌هایی برای کار کردن در طول ترم تحصیلی دارید و باید بتوانید درس‌های خودتان را هم بخوانید، چون هدف اصلی شما موفقیت در رشته پزشکی است، نه درآمد دانشجویی.

دریافت پذیرش مشروط بدون مدرک زبان

هنگام ثبت‌نام و شرکت در آزمون IMAT پزشکی در ایتالیا، الزامی بابت ارائه مدرک زبان وجود ندارد و در برخی از مواقع برخی از دانشگاه‌ها امکان پذیرش مشروط را به شما می‌دهند، بدین معنی که شما می‌توانید تا زمان شروع دوره مدرک زبان خودتان را دریافت کنید.

۲ شرط ضروری برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی

  1. باید ۱۲ سال تحصیلات مدرسه را طی کرده باشد.
  2. باید در آزمون ورودی IMAT یا آزمون مختص دانشگاه شرکت کرده و نمره مورد نظر را کسب کند.

شما با داشتن این ۲ شرط می‌توانید در ایتالیا در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهید. برای شرکت در آزمون IMAT اکثر دانشگاه‌ها مدرک زبان آیلتس یا تافل را درخواست نمی‌کنند ولی پیشنهاد می‌شود که مدرک b2 زبان انگلیسی را دریافت کنند. علاوه بر نمره قبولی در آزمون IMAT مدارک دیگری هم برای قبولی و دریافت بورسیه از دانشگاه مورد نظر وجود دارد که پیشنهاد می‌شود تا به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و اطلاعات کافی درباره این مدارک کسب کنید.

آیا امکان تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان وجود دارد؟ بلی. معرفی برترین دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها

تحصیل پزشکی به زبان ایتالیایی

در صورتی که تمایل داشته باشید تا در ایتالیا رشته پزشکی را به زبان ایتالیایی ادامه دهید، می‌توانید در یکی از ۴۰ دانشگاه معتبری که رشته پزشکی را به زبان ایتالیایی ارائه می‌دهند را انتخاب کنید. ظرفیت پذیرش دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در هر دانشگاه متفاوت است و ظرفیت پذیرش سالیانه توسط وزارت علوم ایتالیا مشخص و منتشر می‌شود.

برای امکان ادامه تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی باید در وهله اول مدرک زبان ایتالیایی ( ESTERNI ) را کسب کنید. برای دریافت این مدرک باید بعد از ثبت‌نام در موسسه ایتالیایی، دوره آموزش زبان ایتالیایی موسسه را که شامل ۳ ترم کلاس زبان ایتالیایی است را در مدت ۹ ماه در موسسه بگذرانید و سپس در آزمون زبان ایتالیایی سفارت ایتالیا که هر ساله در آذر ماه برگزار می‌شود، شرکت کنید. در صورتی که بتوانید در آزمون زبان ایتالیایی سفارت ایتالیا قبول شوید، مدرک زبان ایتالیایی ( ESTERNI ) را کسب خواهید کرد.

در مرحله بعدی بعد از دریافت مدرک زبان ایتالیایی از سفارت ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا، تمامی متقاضیان ادامه تحصیل پزشکی در ایتالیا باید در محل دانشگاه انتخاب خود، در آزمون ورودی پزشکی به زبان ایتالیایی شرکت کنند.

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی

امکان ادامه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی مقدور می‌باشد ولی با توجه به اینکه به عنوان یک دانشجوی پزشکی یا پزشک باید با افراد مختلف در جامعه و بیمارستان ارتباط برقرار کنید، نیاز است تا تسلط کافی به زبان ایتالیایی داشته باشید، چون تمام ساکنین ایتالیا تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند.

به طور کلی ۱۳ دانشکده دولتی در ایتالیا، دوره پزشکی به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند. این دانشکده‌ها به عنوان دانشگاه‌های معتبر دنیا شناخته می‌شوند. برای امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی نیاز است تا شما در آزمون IMAT نمره قبولی دریافت کنید و داشتن حداقل نمره ۶ آیلتس یا حداقل نمره ۷۸ تافل نیز ضروری است.

البته دانشگاه‌های خصوصی باکیفیتی نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی رشته‌های مرتبط با پزشکی را ارائه می‌دهند ولی همانطور که بیان شد، هزینه تحصیل در آنها بسیار زیاد است.

امکان ادامه تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

در حالت کلی دوره‌های تحصیلی در ایتالیا به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ارائه می‌شود و در یک صورت شما می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی اقدام کنید که تحصیلات قبلی خودتان را در یک کشور انگلیسی زبان یا ایتالیایی زبان طی کرده باشید و تسلط کافی به این زبان‌ها را داشته باشید.

در غیر اینصورت شما ملزم به داشتن مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی هستنید و بهترین پیشنهاد این است که به یک آموزشگاه معتبر مراجعه کرده و در کلاس‌‌های مرتبط شرکت کنید.

پزشکی در ایتالیا

دریافت مدرک پزشکی از دانشگاه‌های ایتالیا

شما بعد از اتمام دوران تحصیلات پزشکی در ایتالیا بعد از ۶ سال تحصیل، می‌توانید به عنوان یک MD شناخته شوید و مدرک دانشکده پزشکی به شما اعطا می‌شود. شما هیچ‌گونه تعهدی نسب به انجام وظیفه اجباری ندارید و در صورت تمایل می‌توانید در دوره‌های تخصصی پزشکی شرکت کنید و پزشک متخصص شوید.

تخصص پزشکی در ایتالیا

برای کسب تخصص در رشته پزشکی در ایتالیا کافی است تا در آزمون تخصص پزشکی در ایتالیا شرکت کنید و نمره مورد نظر را کسب کنید. این آزمون به زبان ایتالیایی است و شامل چندین سوال چندگزینه‌ای است. مدت زمان تحصیل تخصص در ایتالیا بین ۴ تا ۵ سال است.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی، آمریکایی و استرالیا پایین‌تر است و علاوه بر آن شما می‌توانید بورسیه تحصیلی هم دریافت کنید. هزینه تحصیلی دانشگاه متناسب با میزان درآمد شما و خانواده‌تان است. برای نمونه اگر میزان درآمد خانواده دانشجو هنگام بررسی، زیر ۲۳,۰۰۰ یورو باشد، ملزم به پرداخت ۱۵۶ یورو در سال به عنوان شهریه هستند. در صورتی که دانشجو به مدت ۲ سال جدا از خانواده خود زندگی کرده باشد، درآمد دانشجو به عنوان تعیین شهریه در نظر گرفته می‌شود.

با توجه به تفاوت نرخ ارزی بین یورو و ریال؛ اکثر خانواده‌های متقاضیان ایرانی، درآمد کمتر از ۲۳,۰۰۰ یورو در سال دارند و بهتر است این پروسه را طی کنید. چون اگر متقاضیانی درآمد خانواده خودشان را اعلام نکنند، ملزم به پرداخت بالاترین مبلغ که در حدود ۳,۵۰۰ یورو در سال است، خواهند بود.

هزینه دانشگاه‌های خصوصی در ایتالیا هم متفاوت است و بین ۱۵,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ یورو در سال است و تفاوت چندانی از لحاظ کیفیت با دانشگاه‌های دولتی ندارند.

شرایط کاری بعد از اتمام تحصیل پزشکی در ایتالیا

تمام دانشجویان پزشکی در ایتالیا می‌توانند مانند سایر دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات خود برای اخذ ویزای اقامتی به نام Permesso Soggiorno اقدام کنند و به مدت ۶ الی ۱۲ ماه به جستجوی کار بپردازند و بعد از یافتن پیشنهاد کاری، کارفرمای ایتالیایی می‌تواند برای اخذ ویزای کاری که با نام Permesso di Lavoro شناخته می‌شود، برای شما اقدام کند.

موقعیت‌های شغلی و نرخ بیکاری در ایتالیا

نرخ بیکاری در ایتالیا و به خصوص در شهرهای جنوبی بالات است ولی باید به این نکته توجه کنید که همواره فرصت‌های شغلی خوبی برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی وجود دارد.

البته نرخ بیکاری در سال‌های اخیر در ایتالیا نسبت به سال‌های گذشته تا حدی کاهش پیدا کرده است، به طوری که از نرخ بیکاری ۱۱.۲۱% در سال ۲۰۱۷ به ۱۱% در سال ۲۰۲۱ و به ۹% در سال ۲۰۲۲ کاهش پیدا کرده است.

میزان درآمد پزشکان و رشته‌های مرتبط در ایتالیا مانند سایر کشورهای جهان بالا است. برای نمونه میانگین درآمد ملی در ایتالیا در حدود ۲۷۴۹ یورو در ماه است و این در حالی است که میزان درآمد ماهیانه پزشکان در ایتالیا در حدود ۶۲۰۱ یورو است.

یکی از مهم‌ترین مواردی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک شغل خوب در ایتالیا پیدا کنید، تسلط کافی داشتن به زبان ایتالیایی است.

در صورتی که تمایل داشته باشید تا بعد از گذراندن دوره تحصیل خود و کسب نمرات کافی در آزمون‌ها، به عنوان پزشک در ایتالیا مشغول به کار شوید، نیاز به داشتن مجوز پزشکی از دولت ایتالیا دارید.

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم :‌ ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی

بورسیه پزشکی ایتالیا

تنوع بورسیه‌های تحصیلی در ایتالیا زباد است که اصلی‌ترین آنها بورس استانی ایتالیا است. مبلغ این بورس تحصیلی ۱۰,۰۰۰ یورو است که پس از کسر مالیات، پرداخت حق خوابگاه و شهریه دانشگاه، باقی مانده مبلغ به صورت نقدی به دانشجویان پرداخت می‌شود. در صورتی که بورسیه استانی برای شما کافی نیست و نیاز به تامین مالی دارید، می‌توانید به عنوان دانشجو فعالیت کنید و بخشی از هزینه‌های خودتان را تامین کنید.

در حالت کلی هزینه‌های زندگی و تحصیلی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی، آمریکایی و استرالیا کم است و یکی از دلایلی که افراد مختلف این کشور زیبا را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند، همین مورد است. امکان استفاده از بورسیه‌های مختلف تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. انواع مختلف بورسیه تحصیلی شامل بورسیه‌های تحصیلی یا مراکز عام‌المنفعه است. این بورسیه‌های تحصیلی در ایتالیا امکان پرداخت هزینه‌هایی از ۵,۰۰۰ به بالا را فراهم می‌کند.

بورسیه‌های تحصیلی در ایتالیا

بورسیه دولتی و منطقه‌ای MACI

مقدار این بورسیه تحصیلی ۹,۰۰۰ یورو در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است. این بورسیه برای داوطلبین مقطع کارشناسی ارشد تا حداکثر سن ۲۸ سال و برای دکترا برای حداکثر ۳۰ سال قابل استفاده است. شرط مهم و اساسی استفاده از این بورسیه داشتن مدرک زبان انگلیسی است.

بورسیه دولتی و منطقه‌ای DSU

مبلغ این بورسیه تحصیلی تا ۶,۰۰۰ یورو است و بیشتر شبیه یک امر رقابتی است. در صورتی که درآمد سالیانه شما زیر ۵۰,۰۰۰ یورو است و بتوانید این مورد را اثبات کنید، می‌توانید از این بورسیه تحصیلی بهره‌مند شوید.

بورسیه تحصیلی بولونیا اسکالرشیپ

مبلغ این بورسیه تحصیلی تا ۱۱,۰۰۰ یورو قابل استفاده است و برای دریافت آن باید نمره مورد نظر دانشگاه را در آزمون SAT یا GRE را کسب کنید. بنابراین هر چه نمره آزمون شما بیشتر باشد، احتمال دریافت این بورسیه تحصیلی بسیار است. نکته مهم دیگری که باید درباره این بورسیه بدانید، این است که این بورسیه تحصیلی فقط برای افراد زیر ۳۰ سال ارائه می‌شود.

امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

همانطور که بیان کردیم، یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا هزینه پایین تحصیل در این کشور است. هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر است. این در حالی است که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی هم پایین‌تر است.

امکان ادامه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی وجود دارد. شما می‌توانید در بیش از ۱۳ دانشگاه دولتی ایتالیا به زبان انگلیسی در رشته‌های مرتبط با پزشکی ادامه تحصیل دهید. علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، ۸ دانشگاه خصوصی هم در این کشور امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را فراهم آورده‌اند.

لزوم یادگیری زبان ایتالیایی

شما می‌‌توانید در دوره‌های انگلیسی زبان یا ایتالیایی زبان در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهید. در صورتی هم که شما به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهید، باید تسلط کافی به زبان ایتالیایی داشته باشید. چون همه افراد مردم ایتالیا به زبان انگلیسی تسلط ندارند و برای برقراری ارتباط با افراد جامعه به عنوان پزشک و گذراندن دوره‌های کارآموزی نیاز است تا تسلط کافی به زبان ایتالیایی داشته باشید. چون شما در بیمارستان یا محل کارتان به افراد عادی در ارتباط هستید که ممکن است اکثر آنها تسلط کافی به زبان انگلیسی نداشته باشند.

برای این کافی است شما در سطح B2 تسلط کافی به زبان ایتالیایی داشته باشید.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

همانطور که بیان شد شما می‌توانید در دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی ایتالیا مشغول به کار تحصیل شوید و رشته دلخواه خودتان مانند پزشکی را ادامه تحصیل بدهید.

به طور کلی هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی در حدود ۴۰۰ الی ۴,۰۰۰ یورو است و هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های خصوصی بین ۷ هزار الی ۲۵ هزار یورو است.

هزینه شرکت در آزمون IMAT در حدود ۱۲۰ یورو است که ملزم به پرداخت آن هستید.

برترین دانشگاه‌های ایتالیا به زبان انگلیسی

دانشگاه‌های ایتالیایی زیادی هستند که امکان ادامه تحصیل پزشکی در ایتالیا را به زبان انگلیسی فراهم کرده‌اند که در ادامه بهترین دانشگاه‌های پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی را مطرح می‌کنیم، رتبه جهانی هر یک از دانشگاه‌ها هم براساس رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های دنیا ( QS ) را نیز قید می‌کنیم.

– دانشگاه بولونیا ( رتبه جهانی ۱۶۷ دنیا )

– دانشگاه پاویا ( رتبه جهانی ۵۶۱-۵۷۰ دنیا )

– دانشگاه ساپینزای روم (

– دانشگاه پارما ( رتبه جهانی ۸۰۱- ۱۰۰۰ دنیا )

– دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل ( رتبه ۴۳۶ دنیا )

– دانشگاه میلان ( ۳۲۴ دنیا )

– دانشگاه کاتولیک ساکره کوره ( رتبه ۵۲۰-۵۱۱ دنیا )

– دانشگاه فرارا ( ۱۰۰۰-۸۰۱ دنیا )

– دانشگاه تورین ( رتبه ۴۷۵ دنیا )

آیا تحصیل در ایتالیا رایگان است؟ بررسی امکان تحصیل رایگان یا ارزان در دانشگاه‌های کشور ایتالیا

رایج‌ترین سوال‌ها در زمینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

مهم‌ترین شرط دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا در رشته پزشکی چیست؟

اولین و مهم‌ترین گام در دریافت بورسیه تحصیلی پزشکی در ایتالیا شرکت در آزمون IMAT و کسب نمره مورد نظر دانشگاه است.

طول دوره تحصیل پزشکی در ایتالیا چند سال است؟

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا ۶ سال است.

آیا امکان شرکت در آزمون IMAT در سایر کشورها به غیر از ایتالیا هم وجود دارد؟

بلی. شما می‌توانید در ۳۵ مرکز آزمون آی‌مت در سراسر دنیا در این آزمون شرکت کنید.

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در رشته پزشکی در ایتالیا وجود دارد؟

بلی. شما به عنوان داوطلبان تحصیل در رشته‌های پزشکی می‌توانید، از بورسیه‌‌های تحصیلی متفاوتی که ارائه شده است، بهره‌مند شوید. برای دریافت این بورسیه تحصیلی باید رزومه خیلی خوبی داشته باشید.

شهریه تحصیلی در کشور ایتالیا چقدر است؟

شهریه دانشگاه‌ها در ایتالیا متفاوت است و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از شهریه دانشگاه‌های خصوصی است. به طور میانگین هزینه دانشگاه‌های دولتی در حدود ۱۲۰۰ یورو و شهریه دانشگاه‌های خصوصی در حدود ۱۵,۰۰۰ یورو است.

البته همانطور که خودتان می‌دانید و چندین بار هم بیان کردیم، این هزینه تحصیل نسبت به برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار کم است و علاوه بر آن هزینه زندگی در ایتالیا بسیار کم است و افراد می‌توانند به نسبت با هزینه کمتری در ایتالیا تحصیل و زندگی کنند.

پزشکی در ایتالیا

دریافت بورسیه تحصیلی برای ایرانی‌‎ها

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهایی است که شما می‌توانید بلافاصله بعد از اخذ دیپلم در این کشور به صورت رایگان مشغول به تحصیل شوید. ممکن است بورسیه شما بخشی از هزینه زندگی شما را هم پوشش بدهد. با توجه به رقابتی بودن برای تحصیل پزشکی در ایتالیا باید معدل خیلی خوبی ( ۱۸ به بالا ) داشته باشید و بتوانید مدرک B2 ایتالیایی را کسب کنید تا شانس بالایی بابت دریافت بورسیه تحصیلی داشته باشید.
در صورتی که درباره مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و ادامه تحصیل پزشکی در ایتالیا سوالی داشته باشید، می‌توانید سوالات خودتان را در زیر همین نوشته بنویسید، تا در اسرع وقت شما را راهنمایی کنیم.
آیا شما تا به حال تجربه زندگی یا ادامه تحصیل در ایتالیا را داشته‌اید؟ تجربیات و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید