ترکیه بورسلاری : آموزش و شرایط ثبت‌نام بورسیه ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه یا ترکیه بورسلاری، یک برنامه بورسیه بین‌المللی است که از سمت دولت ترکیه اهدا می‌شود. این بورسیه برای دانش‌آموزان و دانشجویان متقاضی در مقطع‌های لیسانس، ارشد و دکترا می‌باشد. این بورسیه هر ساله به متقاضیان غیر اتباع ترکیه تعلق می‌گیرد. دولت ترکیه تامین کننده این بورسیه است و تمام هزینه‌های تحصیلی دانشجویان به صورت اقساط به آنها پرداخت می‌شود که شامل کمک هزینه کرایه مسکن، بیمه درمانی، مسافرت ( بلیط رفت و برگشت هواپیما ) و ویزا می‌شود. البته ممکن است در طول تحصیل هم پاداش‌هایی هم به دانشجویان فعال و باانگیزه تعلق گیرد که مشخصات آن در بورسیه تعلق گرفته شما قید می‌شود.

تاریخچه ترکیه بورسلاری

ترکیه بورسلاری در سال ۲۰۱۲ آغاز به کار کرد و با استقبال بسیار خوب متقاضیان مواجه شد، به طوری که در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر در این بورسیه ثبت‌نام کردند.

هدف این بورسیه جذب دانشجویان نخبه به دانشگاه‌های ترکیه است تا به صورت تمام وقت در بهترین دانشگاه‌های ترکیه ادامه تحصیل داده و به گسترش علم کمک کنند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بورسیه ترکیه این است که برای تمام مقاطع تحصیلی اعم از لیسانس، ارشد و دکترا وجود دارد، این در حالی است که در اکثر کشورهای دنیا برای مقطع لیسانس بورسیه تحصیلی چندانی وجود ندارد.

سالانه بیش از ۱۰ هزار بورسیه تحصیلی از طریق ترکیه بورسلاری به متقاضیان اعطا می‌شود که این بورسیه شامل هزینه زندگی به صورت ماهیانه، بلیط رفت‌وبرگشت هواپیما، هزینه تحصیل، آموزش زبان ترکی و … و شما می‌توانید در۱۱۲ دانشگاه ترکیه ادامه تحصیل دهید.

ثبت نام در ترکیه بورسلاری

مزایای بورسیه دولت ترکیه

تحصیل رایگان: افراد پذیرفته شده در بورسیه دولت ترکیه، هزینه‌ای بابت تحصیل در دانشگاه‌های منتخب پرداخت نخواهند کرد.

اسکان رایگان: در صورتی که شما در خوابگاه‌های دانشگاه مستقر شوید، هزینه‌ای به عنوان هزینه پرداخت نخواهید کرد ولی اگر تمایل داشته باشید تا در خارج از خوابگاه مستقر شوید، باید به صورت شخصی هزینه اقامت خودتان را پرداخت کنید.

بیمه درمانی: در طول دوران تحصیلی‌تان شما تحت خدمات بیمه درمانی خواهید بود و ویزیت و مداوای شما در بیمارستان‌های دولتی رایگان خواهد بود.

دریافت کمک هزینه تحصیلی به صورت ماهیانه: علاوه بر موارد ذکر شده بالا، شما به صورت ماهیانه حقوق مختصری را دریافت خواهید کرد که این مبلغ برای مقطع کارشناسی در حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر، برای دوره کارشناسی ارشد بین ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ لیر و برای مقطع دکترا در حدود ۱۸۰۰ لیر است.

هزینه سفر: افرادی که بورسیه دولت ترکیه را دریافت کرده‌اند، یک بلیط رفت به کشور ترکیه و یک بلیط برگشت از ترکیه به کشور مقصد خواهند داشت که به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

نزدیکی فرهنگی و جغرافیایی با ایران: یکی از مهم‌ترین دلایلی که ایرانی‌های زیادی هر ساله کشور ترکیه را برای ادامه تحصیل خود یا فرزندان خود انتخاب می‌کنند، نزدیکی جغرافیایی و مخصوصاً به استان‌های غربی کشور مانند استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل است. تشابه فرهنگی بالا ترکیه با ایران هم از دلایل دیگر برای انتخاب این کشور به عنوان مقصد تحصیلی است. هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی یا آمریکایی پایین است.

راهنمای کامل و جامع صفر تا ۱۰۰ بورسیه تحصیلی ترکیه

آموزش ثبت‌نام در ترکیه بورسلاری

در صورتی که تمایل داشته باشید تا در سایت ترکیه بورسلاری فعالیت کنید و وارد شوید، باید ثبت‌نام کنید. بعد از ثبت‌نام و ورود به سایت در منوی کناری ( سمت چپ ) چندین گزینه وجود دارد که باید تکمیل شود و در ادامه توضیح داده می‌شود.

Personal Information

در این بخش باید اطلاعات شخصی که شامل مواردی مانند نام، نام خانوادگی، ملیت، تاریخ تولد، ایمیل، وضعیت تاهل، شهر و کشور محل تولد، شهروندی کشورهای دیگر، ملیت و اطلاعات شخصی است را تکمیل کنید. در این بخش هم‌‎چنین می‌توانید اطلاعاتی درباره علاقه‌مندی‌ها و مهارت‌های منحصربه فرد خودتان را تکمیل کنید.

Family Information

در این بخش اطلاعات مربوط خانواده خودتان را باید تکمیل کنید. نام مادر، پدر و برادر و خواهرهای خودتان را در این بخش اضافه می‌کنید. در صورتی که مادر، پدر شما در قید حیات باشد و شاغل باشند، باید نوع شغل و جایگاه شغلی آنها را مشخص کنید. هم‌چنین در این بخش شما میزان درآمد خودتان را باید مشخص کنید.

Contact Information

در این بخش اطلاعات تماسی خودتان را تکمیل خواهید کرد که شامل محل اقامت اخیر شما و شبکه‌های اجتماعی، سایت و … می‌شود. در بخش محل اقامت شما باید نام کشور، شهر، کدپستی محل اقامت، شماره تلفن خانه، موبایل و آدرس دقیق محل اقامت خودتان را مشخص کنید و باید مشخص کنید که چندین ماه یا سال است که در این محل اقامت دارید.

در صورتی که محل اقامت شما با اطلاعات تماس‌تان متفاوت باشد، باید این آدرس را هم قید کنید.

در بخش شبکه‌های اجتماعی باید اطلاعات شبکه‌های اجتماعی خودتان را که شامل موارد مختلفی مانند فیس‌بوک، لینکدین، توئیتر، اسکایپ و سایر شبکه‌های اجتماعی است را قید کنید.

Education Information

در این بخش شما سوابق تحصیلی خودتان را وارد خواهید کرد. تمام دوران تحصیلی اعم از دوران راهنمایی، دبیرستان، مقاطع دانشگاهی مانند لیسانس، فوق‌ لیسانس و دکترا ( هر مقطعی را که به پایان رسانده‌اید ). شما باید نوع دانشگاه یا مدرسه خودتان را مشخص کرده، رشته، گرایش، نمره معدل و سال فارغ‌التحصیلی خودتان را هم قید کنید.

اگر در طول تحصیل خودتان مدرکی را به عنوان گواهی‌نامه دریافت کرده باشید، می‌توانید اضافه کنید.

Language Details

در بخش مهارت زبانی در ابتدا زبان مادری خودتان را اضافه می‌کنید و سپس سایر زبان‌هایی که با آنها آشنا هستید را هم مشخص کرده و سطح زبانی خودتان را هم قید می‌کنید.

Work Experience

در بخش تجربه کاری خودتان می‌توانید سوابق کاری خودتان را مشخص کنید. در صورتی که شما چندین جا سابقه کاری داشته باشید، می‌توانید با زدن روی دکمه add گزینه‌های بیش‌تری را به عنوان تجربه کاری خود اضافه کنید.

در صورتی هم که تجربه کارآموزی داشته باشید، می‌توانید آن را هم اضافه کنید.

در این بخش می‌توانید فایل رزومه خودتان را بارگذاری کنید.

Academic Qualification

برخی از دانشگاه‌ها نمرات یا مواردی را به عنوان پیش شرط ثبت‌نام در دانشگاه لحاظ می‌کنند، مواردی مانند نمرات در آزمون‌هایی مانند GRE، GMAT، SAT یا ALES دارند که شما برای ورود به دانشگاه و شرکت در دوره‌ها صلاحیت علمی شما بررسی شود. در صورتی که شما ملزم به ارائه این مدارک هستید، باید این بخش را تکمیل کنید که شامل موارد مختلفی مانند نام آزمون، نمره آزمون و تاریخ آزمون است.

Social Activities

در صورتی که شما در فعالیت‌های خیرخواهانه و اجتماعی شرکت کرده باشید و یا اینکه جایزه فردی برنده شده باشید، می‌توانید این فعالیت‌ها را در این بخش قید کنید. داشتن و تکمیل کردن این فعالیت‌ها ضروری نیست ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که این فعالیت‌ها هنگام ارزیابی رزومه افراد لحاظ می‌شود و می‌تواند یک امتیاز مهم تلقی شود.

این بخش می‌توانید جایزه فردی، گواهی‌نامه باشد را اضافه کنید یا اینکه شما می‌توانید با قید کردن فعالیت‌های خیرخواهانه و اجتماعی خود این بخش را تکمیل کنید.

Turkiye Experience

این بخش شامل سوالاتی می‌شود که نشان می‌دهد که آیا سابقه زندگی در ترکیه را دارید یا اینکه از دوستان و نزدیکان شما ساکن ترکیه هستند؟ در ادامه سوالات مربوط به بخش زندگی در ترکیه اضافه شده است و نحوه تکمیل آنها توضیح داده شده است.

ترکیه بورسلاری چیست

سوالات بخش Turkiye Experience

آیا در حال حاضر در ترکیه سکونت دارید یا آیا تا به حال به ترکیه سفر کرده‌اید؟

هدف شما از اقامت در ترکیه چیست؟

آیا حساب پورتال فارغ‌التحصیلان ترکیه‌ای دارید؟

آیا عضو انجمن فارغ‌التحصیلان ترکیه هستید؟

آیا تا به حال تجربه دریافت بورسیه تحصیلی از موسسه یا سازمانی در ترکیه را داشته‌اید؟

آیا دوست یا افراد نزدیکی را دارید که تجربه دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه را داشته باشد؟

آیا از اقوام شما شخصی است که ساکن ترکیه باشد؟

بعد از تکمیل این بخش، رزومه شما تکمیل می‌شود و می‌توانید برای پیدا کردن بورسیه‌های تحصیلی مورد نظرتان جستجو کنید.

Search Scholarship

بعد از تکمیل بخش پروفایل، رزومه شما تکمیل شده و شما می‌توانید وارد این بخش شده و اقدام به جستجو بورسیه‌های تحصیلی کنید. در این بخش می‌توانید نام دانشگاه، مقطع و دانشکده مورد نظرتان را انتخاب کنید.

بعد از زدن دکمه جستجو، شما می‌توانید نتایج به دست آمده را مشاهده کنید. در نتایج به دست آمده شما می‌توانید نام دانشگاه‌ها و مدارک مورد نیاز را مشاهده کنید و شما می‌توانید وارد سایت دانشگاه شده و اقدام به اپلای کنید.

سوالات متداول درباره سایت ترکیه بورسلاری

چطور می‌توان فرآیند درخواست خود را تکمیل کنید؟

شما باید در ابتدا فیلدهای موجود در سمت چپ را تکمیل کرده و بعد از پر کردن تمام فیلدها، می‌توانید با کلیک بر روی دکمه Apply در کنار برنامه بورسیه تحصیلی را که انتخاب کرده‌اید ( در بخش فهرست برنامه ) درخواست خودتان را ادامه دهید.

چرا نمی‌توانم در بورسیه تحصیلی‌ای که در لیست موجود است، ثبت‌نام کنم؟

هر برنامه و بورسیه تحصیلی شرایط مخصوص و منحصربه‌فردی دارد. لطفاً شرایط درخواست بورسیه تحصیلی مورد نظرتان را دوباره مطالعه کنید. ممکن است بورسیه و برنامه انتخابی متناسب با شرایط شما نیست و امکان دریافت آن برای شما وجود ندارد.

زمان ثبت‌نام و ددلاین بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌ها چه موقع است؟

شما می‌توانید شروع اقدام و ددلاین بورسیه‌های تحصیلی را در سمت چپ برنامه و بورسیه تحصیلی مشاهده کنید. هم‌چنین می‌توانید با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظرتان اطلاعات دقیق و به روز درباره بورسیه‌های تحصیلی مورد نظرتان کسب کنید.

نمادهای سیستم به چه معنا است؟

با کلیک بر روی علامت سوال ” ؟  ” می‌توانید در بخش راهنما با معانی نمادهای سیستم آشنا شوید.

از کجا می‌توانم اطلاعاتی درباره شرایط و ضوابط بورسیه تحصیلی مورد نیاز و درخواستی پیدا کنم؟

شما می‌توانید با کلیک کردن بروی بخش مربوطه شرایط و ضوابط بورسیه تحصیلی را مشاهده کنید.

چطور می‌توانم زبان تنظیمات را تغییر بدهم؟

شما می‌توانید با کلیک بر روی تغییر زبان در قسمت بالای سایت، زبان اصلی سایت را تغییر دهید، زبان‌های بین‌المللی بسیاری وجود دارد که حتی می‌توانید زبان فارسی را هم انتخاب کنید، البته باید این نکته را مد نظر داشته باشید که در صورت انتخاب زبان فارسی، تمام بخش‌های سایت به فارسی برگردانده نمی‌شود ولی می‌توانید بخش‌های اصلی را به زبان فارسی مشاهده کنید.

عدم نمایش برنامه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی

با توجه به اینکه شما ملیت، سطح تحصیلات و سن خودتان را مشخص می‌کنید، در برخی از مواقع ممکن است که برخی از بورسیه‌های تحصیلی برای شما نشان داده نشود، پیشنهاد می‌کنم برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر به سایت دانشگاه هم مراجعه کنید.

پس از تکمیل هر مرحله، اطلاعاتی که وارد کرده‌اید ذخیره می‌شود. بنابراین، هر زمان خواستید می‌توانید از برنامه خارج شده و مراحل باقیمانده را بعداً در سیستم وارد کنید.

ترکیه بورسلاری

شرایط عمومی برای دریافت بورسیه در مقطع لیسانس

قبل از شروع و اقدام به درخواست پذیرش باید متن پیشنهادی را با دقت بخوانید و قوانین پیشنهادی را بپذیرید، شما با تیک زدن در چک باکس پایین متن، این را اعلام می‌کنید که تمام قوانین را پذیرفته‌اید.

چه کسانی نمی‌توانند از بورسیه تحصیلی بهره‌مند شوند؟

به عنوان یک ایرانی می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط دولت ترکیه ( ترکیه بورسلاری ) بهره‌مند شوید ولی اگر شما در یکی از گروه‌های زیر قرار داشته باشید، نمی‌توانید از این بورسیه‌‌ها بهره‌مند شوید.

افراد مقیم ترکیه: افرادی که تابعیت کشور ترکیه را دارند و افرادی که به هر دلیل تابعیت کشور ترکیه را از دست داده‌اند، نمی‌توانند برای بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام کنند.

دانشجویان همان مقطع در ترکیه: افرادی که در حال حاضر در ترکیه در همان سطح دانشجو هستند، نمی‌توانند برای بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام کنند.

داوطلبانی که مشکلات جسمی حادی دارند: افرادی که مشکلات سلامتی ( مزمن یا عفونی ) دارند که مانع تحصیل آنها می‌شود، نمی‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی بهره‌مند شوند.

شرایط سنی متقاضیان دوره لیسانس

متقاضیان برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی باید متولد ۰۱.۰۱.۲۰۰۱ یا بعد از آن باشند. در صورتی که سن شما بیش‌تر از این باشد، نمی‌توانید در ترکیه بورسلاری شرکت کنید.

این نوشته در سال ۲۰۲۲ نوشته شده است و فرد متقاضی در مقطع لیسانس باید زیر ۲۱ سال سن داشته باشد.

ارسال مدارک با فرمت‌های استاندارد: شما باید تمام اطلاعات و مدارک خودتان را قبل از شروع دوره تکمیل کرده و مدارک را با فرمت‌های استاندارد مانند pdf، jpeg، png، gif و به صورت فشرده و حداکثر ۵ مگابایت و به صورت خوانا اسکن و بارگذاری کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس

– دیپلم یا گواهی دانشجویی

مدرک دیپلم یا گواهی دانشجویی ثابت می‌کند که با توجه به سطح بورسیه‌ای که درخواست کرده‌اید، همچنان در حال تحصیل هستید.

ریز نمرات: شما باید ریز نمرات دوران تحصیل قبلی خودتان را ارائه دهید. ریز نمرات نشان‌دهنده نمراتی است که در سطح تحصیلات قبلی خود، کسب کرده‌اید.

این نکته را باید مد نظر داشته باشید که برای درخواست بورسیه در سطح کارشناسی، تفکیک دوره و نمرات برای ۳ سال آخر آموزش دبیرستان را بارگذاری کنید.

ریز نمرات داوطلبان مقطع دکترا باید به زبان ترکی یا انگلیسی تایید یا به این زبان‌ها ترجمه شود.

ارائه مدرک شناسایی معتبر: مدرک شناسایی شامل مدارکی مانند گذرنامه، گواهینامه رانندگی، شناسنامه و غیره است که توسط مقامات رسمی کشور شما صادر می‌شود و برای شناسایی هویت شما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به هیچ وجه تصویر گذرنامه خودتان را به عنوان مدرک شناسایی خودتان بارگذاری نکنید.

– عکس: شما ملزم به بارگذاری یک عکس پاسپورتی هستید که به صورت کاملاً واضح ویژگی‌های صورت شما را نشان دهد و از زمان گرفته شدن آن ۶ ماه نگذشته باشد.

– اسناد اختیاری: بارگذاری و ارائه این اسناد اجباری نیست و شما بنا به تمایل خودتان می‌توانید آنها را بارگذاری کنید. در صورتی که نتایج قابل قبولی دارید، پیشنهاد می‌کنیم که این اسناد را بارگذاری کنید.

– نتایج آزمون‌ها: در صورتی که در آزمون‌های بین‌المللی شرکت کرده باشید و نمره قابل قبولی را کسب کرده‌ باشید، می‌توانید نمره آزمون خودتان را در بخش مربوطه بارگذاری کنید.

– مدارک مهارت زبان: نمرات مدارک بین‌المللی زبان مانند تافل یا آیلتس برای زبان انگلیسی یا آزمون دلف برای زبان فرانسوی یا مدرک زبان تومر برای زبان استانبولی داشته باشید، را می‌توانید در این بخش بارگذاری کنید.

– گواهی اشتغال به کار: شما در این بخش می‌توانید سوابق کاری خودتان را بارگذاری کنید و اسنادی را که نشان دهنده رزومه شغلی گذشته یا فعلی شما است را بیان کنید.

– توصیه‌نامه: اکثر دانشگاه‌ها از متقاضیان درخواست توصیه‌نامه می‌کنند. توصیه‌نامه نشان دهنده این است که شما دانشجو یا دانش‌آموز فعالی بودید و استاد یا معلم شما این مسئله را اذعان می‌کند و ادعا دارد که شما یک متقاضی فعال، پرانرژی و مستعد و … هستید.

– گواهینامه‌ و افتخارات شخصی: در این بخش شما می‌توانید گواهی‌نامه‌ها، افتخارات شخصی و مدارک موفقیت شخصی خودتان را به اشتراک بگذارید. این گونه مدارک تاثیر مستقیمی ندارد و داشتن آن ضروری نیست ولی در صورتی که شما گواهینامه و افتخارات شخصی داشته باشید، نشان دهنده این است که شما یک فرد تک وجهی نیستید و به سایر جنبه‌های فردی و اجتماعی هم توجه دارید.

پیش نمایش اطلاعات تکمیل شده

در مرحله آخر که کلیه اطلاعات و مدارک مورد نیاز شما بارگذاری شد، در آخرین صفحه درخواست شما نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید خلاصه‌ای از فرم درخواست را مشاهده کنید و باید اطلاعات خودتان را به صورت کامل و دقیق چک کنید، چون اگر اطلاعات شما صحیح نباشد و تایید کنید، احتمال تغییر و اصلاح اطلاعات شما بسیار کم است. در صورتی هم که اطلاعات نمایش داده شده صحیح باشد، باید تایید کنید و درخواست خود را نهایی کنید.

شما می‌توانید وضعیت درخواست تکمیل شده خودتان و نتایج و مراحل پذیرش بعد از ارزیابی را از بخش My Applications دنبال کنید.

شرایط عمومی برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد

قبل از شروع و اقدام به درخواست پذیرش باید متن پیشنهادی را باید با دقت بخوانید و قوانین پیشنهادی را بپذیرید، شما با تیک زدن در چک باکس پایین متن، این را اعلام می‌کنید که تمام قوانین را پذیرفته‌اید.

چه کسانی شانس دریافت بورسیه تحصیلی ندارند؟

در صورتی که عضو هر یک از گروه‌های زیر باشید، امکان دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه ( ترکیه بورسلاری ) وجود ندارد.

افراد مقیم ترکیه: اشخاصی که تابعیت کشور ترکیه را دارند و افرادی که به هر دلیل تابعیت کشور ترکیه را از دست داده‌اند، نمی‌توانند برای بورسیه تحصیل ترکیه اقدام کنند.

دانشجویان همان مقطع در ترکیه: افرادی که در حال حاضر در ترکیه در همان مقطع تحصیلی دانشجو هستند، نمی‌توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام کنند.

داوطلبانی که مشکلات جسمی حادی دارند:  داوطلبانی که مشکلات سلامتی حاد ( مزمن یا عفونی ) دارند که مانع تحصیل آنها می‌شود، نمی‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی بهره‌مند شوند.

معرفی رایج‌ترین بورسیه های دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه

شرایط سنی متقاضیان دوره فوق لیسانس

متقاضیان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد با متولد سال ۰۱.۰۱.۱۹۹۲ یا بعد از آن باشند.

این نوشته در سال ۲۰۲۲ نوشته شده است و متقاضی دریافت ترکیه بورسلاری در مقطع فوق لیسانس باید زیر ۳۰ سال سن داشته باشد.

ارسال مدارک با فرمت‌های استاندارد: شما باید تمام اطلاعات و مدارک درخواستی دانشگاه را قبل از شروع دوره، تکمیل کرده و مدارک درخواستی را با فرمت‌های استانداردی مانند PDF، Jpeg، png و gif و به صورت فشرده و حداکثر ۵ مگابایت و به صورت خوانا اسکن و بارگذاری کنید.

باتوجه به اینکه تعداد تقاضا برای دریافت بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است و از اکثر کشورهای دنیا برای دریافت بورسیه تحصیلی درخواست می‌دهند، لذا شما باید حداقل‌ها و الزامات تحصیلی مورد نظر دانشگاه را داشته باشید و در صورت امکان شرایط بهتری هم داشته باشید تا شانس شما در مقابل سایر متقاضیان افزایش پیدا کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی ارشد

– ارائه مدرک کارشناسی: شما با ارائه مدرک کارشناسی خود ثابت می‌کنید که شما دوران کارشناسی خودتان را به اتمام رسانده‌اید و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع ارشد را دارا هستید.

– ریز نمرات مقطع کارشناسی: ریز نمرات نشان دهنده نمره‌های دریافتی شما در مقطع کارشناسی است و در صورت داشتن نمرات خوب، به شما کمک می‌کند و شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی افزایش می‌دهد.

– ارائه مدرک شناسایی معتبر: مدرک شناسایی شامل مدارک شخصی مانند گذرنامه، گواهینامه رانندگی، شناسنامه و غیره است که توسط مقامات رسمی کشور شما صادر می‌شود و برای شناسایی هویت شما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

– عکس: شما باید یک عکس پاسپورتی را بارگذاری کنید که به صورت کاملاً واضح ویژگی‌های صورت شما را نشان دهد و از زمان گرفته شدن آن ۶ ماه نگذشته باشد.

– مدارک مهارت زبان: در صورت شرکت در آزمون‌های بین‌المللی و داشتن نمرات مدارک بین‌‍‌المللی زبان مانند تافل، آیلتس، جی‌آرای، جی‌مت، تومر یا دلف فرانسه، می‌توانید نتیجه آزمون خود را در بخش مربوطه بارگذاری کنید.

– گواهی اشتغال به کار: در این بخش شما می‌توانید سوابق کاری گذشته خودتان را بارگذاری کنید و اسنادی را که نشان دهنده فعالیت‌های شغلی گذشته یا فعلی شما است را مطرح کنید.

– توصیه‌نامه: یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی توصیه‌نامه است. توصیه‌نامه نشان دهنده این است که شما دانشجوی فعالی هستنید و استاد شما این مسئله را تایید می‌کند و ادعا می‌کند که شما یک متقاضی فعال، پرانرژی و مستعد و … هستید. البته در اکثر مواقع ارائه توصیه‌نامه یک گزینه اختیاری به حساب نمی‌آید و به عنوان یک مدرک ضروری است.

– مدرک شناسایی: کارت شناسایی که شامل مواردی مانند گذرنامه، گواهینامه رانندگی و شناسنامه و سایر مدارک شخصی است را باید بنا به درخواست سایت باید بارگذاری کنید.

*اکیداً توصیه می‌شود که تصویر گذرنامه را به عنوان مدرک شناسایی خود بارگذاری کنید.

– اسناد اختیاری: بارگذاری و ارائه مواردی که در ادامه بیان می‌شود، اختیاری است و لزومی ندارد و شما می‌توانید بارگذاری نکید ولی این نکته را باید مد نظر داشته باشید که اگر این فایل‌ها را بارگذاری کنید، شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی افزایش پیدا خواهد کرد.

– نتایج آزمون‌ها: در صورتی که در آزمون‌های بین‌المللی شرکت کرده‌اید و نمره قابل قبولی را کسب کرده‌اید، می‌توانید نمره آزمون خودتان را در بخش مربوطه بارگذاری کنید.

– گواهینامه و افتخارات شخصی: شما می‌توانید در این بخش گواهی‌نامه‌ها، افتخارات شخصی و مدارک موفقیت شخصی خودتان را بارگذاری کنید. این گونه مدارک در نگاه اول هیچ تاثیر مستقیمی برای دریافت بورسیه تحصیلی ندارد ولی اگر شما بتوانید گواهینامه و افتخارات شخصی قابل قبولی را ارائه دهید، می‌تواند شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی را افزایش دهد، چون این گواهینامه‌ها و افتخارات نشان دهنده این است که شما یک فرد تک وجهی نیستید و به سایر جنبه‌های فردی و اجتماعی خودتان هم توجه می‌کنید.

– عدم نمایش برنامه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی: با توجه به اینکه ملیت، سطح تحصیلات و سن خودتان را در سایت مشخص می‌کنید، در برخی از مواقع ممکن است که برخی از بورسیه‌های تحصیلی برای شما نشان داده نشود که پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیش‌تر و دقیق‌تر به سایت دانشگاه مراجعه کنید.

– ذخیره اطلاعات به صورت خودکار: پس از تکمیل هر مرحله، اطلاعاتی که وارد کرده‌اید ذخیره می‌شود. بنابراین، هر زمان خواستید می‌توانید از برنامه خارج شده و مراحل باقیمانده را بعداً در سیستم وارد کنید.

– پیش نمایش اطلاعات تکمیل شده: در مرحله آخر که کلیه اطلاعات و مدارک مورد نیاز شما بارگذاری شد، در آخرین صفحه درخواست شما نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید خلاصه‌ای از فرم درخواست را مشاهده کنید و باید اطلاعات خودتان را به صورت کامل و دقیق چک کنید، چون اگر اطلاعات شما صحیح نباشد و تایید کنید، احتمال تغییر و اصلاح اطلاعات شما بسیار کم است. در صورتی هم که اطلاعات نمایش داده شده صحیح باشد، باید تایید کنید و درخواست خود را نهایی کنید.

شما می‌توانید وضعیت درخواست تکمیل شده خودتان و نتایج و مراحل پذیرش بعد از ارزیابی را از بخش My Applications دنبال کنید.

بورسیه ترکیه یا ترکیه بورسلاری چیست

شرایط عمومی برای دریافت بورسیه در مقطع دکترا

تمام شرایط و قوانین مربوط به دریافت بورسیه در مقطع دکترا در ترکیه مانند کارشناسی ارشد است، مواردی مانند نداشتن تابعیت کشور ترکیه، مدارک مورد نیاز و نحوه بارگذاری و ارسال مدارک و تکمیل مدارک مورد نیاز مانند کارشناسی ارشد است.

متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا باید متولد ۱۹۸۷/۰۱/۰۱ و بعد از آن باشند.

این نوشته در سال ۲۰۲۲ نوشته شده است و متقاضیان دوره دکترا باید زیر ۳۵ سال سن داشته باشند.

شرط معدل برای دریافت بورسیه

کارشناسی: حداقل معدل دیپلم شما برای دریافت بورسیه ۱۴ می‌باشد.

ارشد: حداقل معدل کارشناسی شما برای دریافت بورسیه ۱۵ می‌باشد.

دکترا: حداقل معدل کارشناسی ارشد شما برای دریافت بورسیه ۱۵ می‌باشد.

رشته‌های پزشکی: حداقل معدل دیپلم برای دریافت پذیرش از رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ۱۸ می‌باشد.

نکته مهمی که درباره شرط معدل مد نظر داشته باشید این است که اگر شما معدل شما بیش‌تر از حداقل شرط معدل باشد، شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی بیش‌تر خواهد بود.

آشنایی با آزمون YOS ترکیه: نحوه‌ی برگزاری آزمون و شرایط شرکت در آزمون

محدودیت سنی برای متقاضیان ترکیه بورسلاری

بورسیه ترکیه قوانین مخصوص به خود را دارد، مواردی مانند شرایط سنی و معدل از مهم‌ترین محدودیت‌ها است، محدودیت‌های سنی برای دریافت ترکیه بورسلاری به شرح زیر است

کارشناسی: متقاضی باید زیر ۲۱ سال سن داشته باشد.

ارشد: متقاضی باید زیر ۳۰ سال سن داشته باشد.

دکترا: متقاضی باید زیر ۳۵ سال سن داشته باشد.

تحصیل در دوره زبان ترکی

افرادی که رشته‌های ترکی پذیرفته شده باشند، به مدت یک سال در دوره زبان ترکی به صورت رایگان تحصیل خواهند کرد.

طول مدت مقطع کارشناسی: یک سال دوره آموزش زبان ترکی + ۴ تا ۶ سال تحصیل در مقطع کارشناسی

طول مدت مقطع کارشناسی ارشد: یک سال دوره آموزش زبان ترکی + ۲ سال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

طول مدت مقطع دکترا: یک سال دوره آموزش زبان ترکی + ۴ سال تحصیل در مقطع دکترا

سوالات متداول بورسیه دولت ترکیه

هزینه ثبت‌نام در بورسیه دولت ترکیه چقدر است؟

ثبت‌نام در این بورسیه کاملاً رایگان است و نیازی نیست تا هزینه‌ای پرداخت کنید و پیشنهاد می‌کنیم که خودتان اقدام به ثبت‌نام کنید و بابت ثبت‌نام هم هزینه‌ای پرداخت نکنید.

آیا محدودیتی در انتخاب رشته وجود دارد؟

هر متقاضی می‌تواند ۱۲ انتخاب داشته باشد. هر متقاضی می‌تواند از بین رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های موجود در سایت ترکیه بورسلاری، دانشگاه مورد نظر خودش را انتخاب کند. پیشنهاد می‌شود که انتخاب‌های خودتان را از یک گروه رشته انتخاب کنید، چون در این صورت شانس شما برای اخذ بورسیه افزایش پیدا خواهد کرد.

آیا هنگام ثبت‌نام باید مدارک خود را ترجمه کرده باشیم؟
لزومی به ترجمه مدارک حین ثبت‌نام وجود ندارد ولی اگر شما قبول شوید و بورسیه دریافت کنید، باید مدارک خودتان را ترجمه کنید. در صورتی که برای مقطع دکترا اقدام می‌کنید، باید مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات خودتان را به زبان انگلیسی یا ترکی بارگذاری کنید.

آیا امکان ادامه تحصیل به زبانی غیر استانبولی وجود دارد؟

بلی امکانپذیر است. برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های به زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی ارائه می‌دهند و درصورتی که شما بتوانید بورسیه دریافت کنید، ملزم به ارائه مدرک بین‌المللی زبان هستید.

آیا باید حتماً به زبان ترکی تسلط داشته باشم؟

نخیر لزومی ندارد. متقاضیان لزومی برای ارائه مدرک زبان استانبولی مبنی بر تسلط به زبان ترکی ندارند. بورسیه شامل یک سال تحصیلی زبان ترکی هم می‌شود.

در صورتی که مسلط به زبان ترکی باشم، باز هم ملزم به گذراندن دوره زبان هستم؟

در صورتی که شما تسلط کافی و در سطح پیشرفته ( C1 ) استانبولی باشید، نیازی به گذراندن دوره زبان نیست ولی این نکته را باید مد نظر داشته باشید که باید مدرک زبان خودتان را ارائه بدهید.

کلاس‌های زبان ترکی در کجا برگزار می‌شود؟

به طور معمول کلاس‌های زبان ترکی استانبولی در دانشگاه مورد پذیرش شما یا موسسه نزدیک دانشگاه برگزار می‌شود و اگر شرایطی برای برگزاری کلاس در دانشگاه یا موسسه نزدیک دانشگاه نباشد، ممکن است شما در یک شهر نزدیک محل پذیرش‌تان زبان ترکی استانبولی را آموزش ببینید.

در صورت داشتن مدرک زبان انگلیسی، ملزم به شرکت در دوره زبان ترکی استانبولی هستم؟
بلی. تمام دانشجویان خارجی پذیرفته شده باید دوره یک ساله زبان ترکی استانبولی را طی کنند.

امتیازات مورد نیاز برای دریافت ترکیه بورسلاری چقدر است؟

– کسب ۷۰% امتیاز برای مقطع لیسانس

– کسب ۷۵% امتیاز برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

– کسب ۹۰% امتیاز برای کالج‌های پزشکی

دانشگاه‌هایی که مدارک بین‌المللی مانند تافل یا آیلتس درخواست دارند، باید هنگام ثبت‌نام مدارک را ارائه بدهم؟

بلی. در صورتی که دانشگاه مورد نظر شما مدرک خاص بین‌المللی را درخواست کرده باشد، شما باید هنگام انتخاب دانشگاه مدرک خودتان را ارائه دهید.

مدارک لازم ترکیه بورسلاری

پذیرش در مقطع لیسانس

بورسیه‌های تحصیلی متنوعی در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های دولتی ترکیه وجود دارد که می‌توان از رشته‌های مختلف در زمینه‌های فنی و مهندسی، علوم انسانی، درمانی و بهداشت، علوم اجتماعی و علوم پایه نام برد. البته رشته‌های پرطرفدار پزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی جزء رشته‌های مورد پذیرش لیسانس است که می‌توانید اقدام کنید.

امکان پذیرش در مقطع فوق دیپلم از طریق ترکیه بورسلاری وجود ندارد.

شانس دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی چقدر است؟

اگر بخواهیم به صورت واقع بینانه بیان کنیم، احتمال دریافت بورسیه تحصیلی ( ترکیه بورسلاری ) در مقطع لیسانس بسیار کم است، چون علاوه بر اینکه تعداد بورسییه‌ها کم است، تعداد متقاضی هم خیلی زیاد است و لذا پیشنهاد می‌شود که شانس خودتان را امتحان کنید ولی خیلی امیدوار نباشید.

پذیرش در مقطع ارشد و دکترا

به غیر از رشته‌های بهداشتی و درمانی، امکان دریافت بورسیه در تمامی رشته‌های ارشد و دکترا وجود ندارد. برای اینکه شانس خوبی برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع ارشد و دکترا داشته باشید، لازم است تا رزومه خوبی داشته باشید که شامل نمره زبان، معدل و مقاله در مقطع دکترا می‌شود.

شرایط مصاحبه در بورسیه دولت ترکیه

دانشگاه‌ها داوطلبان بیشتری را نسبت به ظرفیت بورسیه به مصاحبه دعوت می‌کند. دعوت به مصاحبه به معنی انتخاب شدن یا نشدن شما نیست و شما باید تا روز اعلام نتایج منتظر بمانید. همانگونه که بیان شد احتمال دریافت بورسیه تحصیلی و پذیرش در مقطع لیسانس بسیار پایین است و رقابت در آن بسیار بالا است ولی شانس دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع بالاتر مانند ارشد و دکترا بیش‌تر است.

مدت زمان مصاحبه بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است و شامل موارد زیر می‌شود.

– خوش‌آمدگویی و مقدمه

– بررسی مدارک

– انگیزه‌نامه داوطلب

– بررسی دانش علمی و اهداف شغلی داوطلب

– پایان سوالات

– داوطلبان دریافت بورسیه که برای مصاحبه دعوت می‌شوند، باید تمام مدارک و کپی مدارک را به همراه داشته باشند و اگر فارغ‌التحصیل نشده‌اند، باید گواهی تحصیل هر سال را به همراه داشته باشند.

برنامه بورسیه‌های تحصیلی ترکیه در سال ۲۰۲۳-۲۰۲۲

شما می‌توانید برای ترکیه بورسلاری در سال ۲۰۲۳-۲۰۲۲ در ۴ دوره اقدام کنید. در صورتی که به هر دلیلی نتوانستید مدارک خودتان را تا پایان دوره اول تکمیل کنید، می‌توانید در نوبت‌های بعدی اقدام کنید.

تقویم زمانبندی درخواست بورسیه‌های ترکیه ۲۰۲۳-۲۰۲۲

زمان‌بندی دوره اول دوره دوم دوره سوم دوره چهارم
تاریخ افتتاحیه ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ ۱ آپریل ۲۰۲۲ ا جولای ۲۰۲۲ ۱ اکتبر ۲۰۲۲
تاریخ اختتامیه ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲
اعلام نتایج آپریل ۲۰۲۲ جولای ۲۰۲۲ اکتبر ۲۰۲۲ ژانویه ۲۰۲۳

تقویم زمانبندی بورسیه تحصیلی کارشناسی و ارشد ۲۰۲۳-۲۰۲۲

بورسیه تحصیلی ترکیه زمان
زمان بازشدن برنامه ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲
زمان بسته شدن برنامه ۲۴ فوریه ۲۰۲۲
زمان فرآیند ارزیابی فوریه تا می ۲۰۲۲
دعوت به مصاحبه مارس تا ژوئن ۲۰۲۲
اعلام نتایج جولای ۲۰۲۲
پروسه اپلای جولای تا آگوست ۲۰۲۲
شروع سال تحصیلی ۱۰ تا ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۲

راهنمای تحصیل پزشکی در ترکیه و معرفی برترین دانشگاه‌ها

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه و مزایای آن

کشور ترکیه علاوه بر ارائه فرصت‌های تحصیلی برای داوطلبان بین‌المللی، امکان ادامه تحصیل در برترین دانشگاه‌های ترکیه را مهیا می‌سازد.

ترکیه بورسلاری یک برنامه بورسیه تحصیلی رقابتی با بودجه دولتی است که به دانشجویان و محققان برجسته این امکان را می‌دهد که برنامه تمام وقت یا پاره وقت را در دانشگاه‌های برتر ترکیه دنبال کنند.

بورسیه تحصیلی ترکیه با هدف ایجاد شبکه‌ای رهبران آینده متعهد به تقویت همکاری بین کشورها و درک متقابل بین جوامع ایجاد شده است.

مهم‌ترین ویژگی که ترکیه بورسلاری را متمایز می‌کند این است که نه تنها شامل حمایت مالی، شهریه، مسکن و بیمه درمانی می‌شود، بلکه محل دانشگاه، امکانات مالی، اجتماعی و فرهنگی را برای افرادی که بورسیه تحصیلی را دریافت می‌کنند فراهم می‌کند و شما قادر خواهید بود تا در بهترین دانشگاه‌های ترکیه ادامه تحصیل دهید.

آیا شما تجربه زندگی و دریافت بورسیه تحصیلی از کشور ترکیه را داشته‌اید؟
در صورتی داشتن هر گونه سوال یا ابهام درباره شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دولتی ترکیه ( ترکیه بورسلاری ) می‌توانید در زیر این نوشته، سوالات خودتان را مطرح کنید و نظر خودتان را درباره این موضوع که آیا تحصیل و زندگی در ترکیه ارزش دارد یا نه را مطرح کنید.

 

5 پاسخ به “ترکیه بورسلاری : آموزش و شرایط ثبت‌نام بورسیه ترکیه”

 1. اسماعیل محمدی گفت:

  من الان کلاس هشتم هستم میخوام در ترکیه درس بخونم الان ۱۷ سالمه

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما ترک تحصیل داشتید؟
   چون الان باید در شرف اتمام دوره تحصیل خود بوده باشید.

 2. اسماعیل محمدی گفت:

  میخوام در ترکیه درس بخوانم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   در صورت نیاز می‌توانید رزومه خودتان را به همکاران ما ارسال کنید تا در اسرع وقت بررسی کرده و نتیجه را به شما اعلام کنند.

 3. اسماعیل محمدی گفت:

  میخوام در ترکیه درس بخونم

دیدگاهتان را بنویسید