تفاوت آزمون دولینگو با آیلتس و تافل

آزمون دولینگو یا Duolingo  یکی از آزمون‌های بین‌المللی استاندارد و قابل قبول در دنیا است که هر ۴ مهارت خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن شما را ارزیابی می‌کند. مهم‌ترین تفاوت این آزمون با سایر آزمون‌های رایج دنیا مانند آیلتس یا تافل امکان برگزاری آن به صورت آنلاین است که در دوره فراگیری ویروس کرونا با استقبال زیاد داوطلبان مواجه شد. تفاوت‌هایی بین این آزمون و سایر آزمون‌ها وجود دارد که در این نوشته قصد داریم تا تفاوت بین آزمون دولینگو با آیلتس و تافل را بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

آزمون دولینگو تطبیقی یا Adaptive است، بدین معنی که میزان سختی یا راحتی سوال متناسب با سطح زبانی شما تنظیم می‌شود. بدین معنی که شما وقتی که به یک سوال جواب صحیح دهید، سوال بعدی سخت‌تر خواهد بود و اگر شما به یک سوال جواب غلط پاسخ دهید، سوال بعدی راحت‌تر خواهد بود.

استفاده از تکنولوژی

یکی از مهم‌ترین مواردی که به عنوان تفاوت آزمون دولینگو با آیلتس و تافل می‌توان اشاره کرد، استفاده از تکنولوژی در آزمون دولینگو است. در کل هدف آزمون دولینگو استفاده از تکنولوژی برای در دسترس بودن آموزش برای همه افراد و برگزاری آزمونی ساده سریع و مقرون به صرفه است.

هزینه پرداختی

یک از بزرگ‌ترین مشکلات آزمون‌های بین‌المللی برای ایرانی‌ها هزینه پرداخت آزمون‌ها است. هزینه پرداختی برای آزمون آیلتس ۲۱۵ دلار و برای تافل ۲۲۵ دلار است که با توجه به تفاوت معنادار بین نرخ واحد پولی ریال و دلار امکان پرداخت این مبلغ برای خیلی از داوطلبان وجود ندارد.

تعداد دفعات برگزاری در طول سال

هیچ‌گونه محدودیتی در تعداد برگزاری آزمون‌ها در طول سال وجود ندارد، به طوری که در طول ۳۶۵ سال روز می‌توانید در آزمون دولینگو شرکت کنید ولی این در حالی است که آزمون‌های آیلتس و تافل هر ۱۰ روز یک بار آزمون برگزار می‌کنند.

مدت زمان آزمون

یکی دیگر از از عوامل مهم در تفاوت آزمون دولینگو با آیلتس و تافل مربوط به مدت زمان آزمون است، به طوری که مدت زمان آیلتس ( به غیر از آزمون شفاهی ) ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است و آزمون تافل در حدود ۴ ساعت زمان است ولی این در حالی است که مدت زمان آزمون دولینگو از ابتدا تا انتها کمتر از ۱ ساعت زمان است.

بخش اصلی آزمون دولینگو ۴۵ دقیقه است، ۵ دقیقه زمان تنظیمات و یک بخش شامل وئدیو ۱۰ دقیقه‌ای است که فاقد نمره است.

برای نمونه آزمون آیلتس در ۲ روز برگزار می‌شود، بدین ترتیب که آزمون اسپیکینگ به صورت مجزا از سایر بخش‌ها است و در یک روز دیگر برگزار می‌شود ولی تمام مهارت‌ها در آزمون دولینگو در ۱ روز برگزار می‌شود.

تعیین درجه سختی آزمون براساس جوابدهی شما

یک ویژگی جالب آزمون دولینگو این است که در صورتی که شما به سوال درست پاسخ دهید، سوال بعدی سخت‌تر خواهد بود و اگر چنانچه به سوال خود جواب غلط پاسخ دهید، سوال بعدی راحت‌تر خواهد بود. این ویژگی فقط در این نوع آزمون وجود دارد و چنین ویژگی‌ را نمی‌توانید در سایر آزمون‌ها مانند آیتلس یا تافل مشاهده کنید.

مدت اعتبار آزمون دولینگو

اعتبار آزمون دولینگو مانند آزمون آیلتس و تافل ۲ ساله است و بعد از اتمام این ۲ سال شما برای تعیین سطح سواد زبانی خود باید دوباره در یکی از آزمون‌های استاندارد بین‌المللی شرکت کنید.

تحصیح کامپیوتری و بازبینی انسانی

یکی دیگر از رایج‌ترین انواع تفاوت آزمون دولینگو با آیلتس و تافل در این است که در وهله‌ی اول به صورت کامپیوتری تصحیح می‌شود و در مرحله دوم یک نفر آن را تصحیح می‌کند و در نهایت تا ۴۸ ساعت یک نمره بین ۰ تا ۱۶۰ برای شما تعلق می‌گیرد. شما قادر خواهید بود تا نمره کامل خود را به صورت تفکیک شده در هر یکی از ۴ مهارت‌ها مشاهده کنید.

برگزاری فقط یک نوع آزمون

آزمون دولینگو مانند آزمون تافل فقط به یک صورت برگزار می‌شود و فقط برای مهاجرت تحصیلی مناسب است ولی این در حالی است که آزمون آیلتس در ۲ نوع آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود که آزمون آیلتس آکادمیک برای مهاجرت تحصیلی و دریافت پذیرش یا بورسیه تحصیلی به کار می‌رود ولی آزمون آیلتس جنرال مناسب برای مهاجرت کاری است که شما باید نمره مورد نظر را کسب کنید.

سوالات آزمون

گوش دادن به کلمات گفتاری و انتخاب موارد صحیح، مرور کلمات نوشتاری و انتخاب موارد درست، تکمیل حروف گمشده از یک متن، توصیف یک تصویر به صورت مکتوب یا با صدای بلند، ضبط کردن صدای خودتان با گفتن جملهی کتبی، پاسخ کلامی به یک سوال گفتاری، پاسخ دادن نوشتاری به یک سوال کتبی و تایپ جملاتی که می‌شنوید از انواع فرمت‌های رایج آزمون دولینگو است که باید به سوالات پاسخ دهید.

در بخش صحبت کردن آزمون Duolingo یک مصاحبه ویدئویی خواهید داشت که در آن ۱ تا ۳ دقیقه در مورد موضوعی که مشخص شده است، صحبت خواهید کرد و در نهایت نمره آزمون شما بعد از ۲ روز مشخص خواهد شد.

تافل یا آیلتس؟ کدام آزمون برای من مناسب است؟

زمان اعلام نتایج

زمان اعلام نتایج برای آزمون‌های بین‌المللی دیگر مانند آیلتس یا تافل در حدود ۱۰ تا ۱۳ روز است، این در حالی است که شما قادر خواهید بود تا نتایج آزمون دولینگو را بعد از ۲ روز مشاهده کنید.

مصاحبه تصویری و آزمون نوشتاری دولینگو

پس از اتمام آزمون تطبیقی، از شما درخواست می‌شود که مصاحبه ویدئویی را ضبط کرده و یک نمونه نوشتاری را تکمیل کنید. باید توجه داشته باشید که این بخش از آزمون نمره‌گذاری نمی‌شود، اما در دسترس هر موسسه‌ای خواهد بود که نمره شما را دریافت کند، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که این بخش را هم با دقت و حداکثر توانایی خودتان تکمیل کنید، چون می‌تواند نظر دانشگاه را به شما جلب کند و شانس دریافت بورسیه شما را افزایش خواهد داد.

عدم نیاز به پرداخت اضافی برای ارسال کارنامه به دانشگاه‌ها

یکی از جالب‌ترین مورد تفاوت آزمون دولینگو با آیلتس و تافل در عدم نیاز به پرداخت هزینه اضافه برای ارسال کارنامه به تعداد بی‌نهایت دانشگاه است ولی این در حالی است که شما می‌توانید نتایج آزمون آیتلس خودتان را به ۵ دانشگاه و نتیجه آزمون تافل را به ۴ دانشگاه ارسال کنید و در صورتی که تمایل داشته باشید تا نتایج آزمون خودتان را به تعداد دانشگاه بیشتری ارسال کنید، ملزم به پرداخت ۲۰ دلاری برای هر گزارش هستید.

البته پیشنهاد می‌کنیم که قبل از اقدام به دادن آزمون دولینگو از پذیرش این آزمون توسط دانشگاه مورد نظرتان مطمئن شوید. چون در حال این آزمون حاضر مانند آیلتس یا تافل مورد تایید تمام دانشگاه‌ها نیست و برخی از دانشگاه‌ها این آزمون را قبول می‌کنند.

لیست دانشگاه‌های مورد تایید آزمون دولینگو

در صورتی که تمایل داشته باشید تا درباره دانشگاه‌هایی که مدرک دولینگو را قبول می‌کنند، اطلاعات بیشتر و البته به روزتری را دریافت کنید، می‌توانید به سایت خود آزمون دولینگو بزنید و نام دانشگاه‌ها را مشاهده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه‌ها می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

تفاوت در نوع سوالات در آزمون دولینگو

در آزمون دولینگو مانند سایر آزمون‌های استاندارد دنیا مانند آیلتس و تافل هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و می‌توان گفت که ماهیت آزمون دولینگو متفاوت است و از متن‌های طولانی برای خواندن، نوشتن یا گوش دادن استفاده نمی‌شود.

امکان برگزاری آزمون در منزل یا محیط کار شما

مهم‌ترین تفاوت آزمون دولینگو با آیتلس و تافل در امکان برگزاری آزمون در هر مکانی است. در صورتی که شما به اینترنت دسترسی و آنلاین باشید، می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. این ویژگی منحصربه‌فرد در طول بیماری کرونا سبب شد تا آزمون دولینگو با استقبال زیاد داوطلبان و دانشگاه‌ها مواجه شود، چون در زمان‌های زیادی در طول قرنطینه کرونا مراکز برگزاری آزمون آیلتس یا تافل بسته بودند و داوطلبان امکان شرکت در آزمون را نداشتند و در برخی از مواقع داوطلبان ددلاین‌های دانشگاه‌ها را به خاطر همین موضوع از دست می‌دادند.

تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک در چیست و کدام برای من مناسب است؟

آزمون آزمایشی دولینگو

شرکت در آزمون‌های آزمایشی از بهترین روش‌ها برای کسب حداکثری توان برای آزمون‌های مهم مانند آیلتس، تافل و دولینگو است. هم‌چنین شرکت در آزمون آزمایشی هزینه کمتری نسبت به آزمون اصلی دارد که شما می‌توانید با صرف هزینه کمتر با انواع سوالات و البته محیط امتحان آشنا شوید.

تفاوت آزمون دولینگو با آزمون آیلتس و تافل از لحاظ آزمون آزمایشی در این است که شرکت در آزمون آزمایشی دولینگو رایگان است و به شدت توصیه می‌شود که شرکت کنید و شما هر موقع که بخواهید می‌توانید در آن شرکت کنید و با انواع سوالات و آزمون آشنا شوید و یک نمره تخمینی از وضعیت زبان خود کسب کنید.

مانند آزمون‌های آزمایشی آیلتس و تافل که نمرات ارائه شده دقیق نیستند و تقریبی هستند و شما نباید براساس آن نتیجه بگیرید. هدف از شرکت در آزمون‌های آزمایشی کسب اطلاعات بیشتر و آمادگی است و لاغیر.

مدت زمان آزمون آزمایشی دولینگو کمتر از ۱۵ دقیقه است و همانگونه که بیان شده نمرات ارائه شده از قطعیت و دقت پایین‌تری نسبت به آزمون اصلی برخوردار است.

تفاوت آزمون دولینگو با آیلتس و تافل چیست

محدوده نمرات

نمره آزمون آیلتس بین ۰ تا ۹ است و این برای آزمون تافل از نمره ۰ تا ۱۲۰ است و نمره دولینگو از نمره ۰ تا ۱۶۰ است که در ادامه در جدول‌های جداگانه مقایسه بین نمره آیلتس و تافل با دولینگو را انجام داده‌ایم.

مقایسه نمره آزمون دولینگو با آزمون آیلتس

نمره‌بندی آزمون آیلتس از ۰ تا ۹ است و نمره‌بندی آزمون دولینگو از صفر تا ۱۶۰ است که براساس جدول استاندارد ارائه شده پایینی با همدیگر مطابقت داده شده است.

نمره آزمون دولینگو نمره آزمون آیلتس
۱۰ ۱.۵
۱۵ ۲
۲۰-۲۵ ۲.۵
۳۰-۴۰ ۳
۴۵-۵۰ ۳.۵
۵۶-۶۰ ۴
۶۵-۷۰ ۴.۵
۷۵-۸۰ ۵
۸۵-۹۰ ۵.۵
۹۵-۱۰۰ ۶
۱۰۵-۱۱۰ ۶.۵
۱۱۵-۱۲۰ ۷
۱۲۵-۱۳۰ ۷.۵
۱۳۵-۱۴۰ ۸
۱۴۵-۱۵۰ ۸.۵
۱۵۵-۱۶۰ ۹

 

مقایسه نمره آزمون دولینگو با آزمون تافل

نمره آزمون تافل از صفر تا ۱۲۰ است و نمره آزمون دولینگو از صفر تا ۱۶۰ است که براساس جدول استاندارد زیر نمره این ۲ آزمون باهم تطبیق داده شده است.

نمره آزمون دولینگو نمره آزمون تافل
۱۰-۲۵ ۰
۳۰ ۱
۳۵ ۲-۴
۴۰ ۵-۸
۴۵ ۹-۱۳
۵۰ ۱۴-۱۹
۵۵ ۲۰-۲۵
۶۰ ۲۶-۳۱
۶۵ ۶۲-۳۷
۷۰ ۳۸-۴۳
۷۵ ۴۴-۴۹
۸۰ ۵۰-۵۵
۸۵ ۵۶-۵۱
۹۰ ۶۲-۶۷
۹۵ ۶۸-۷۳
۱۰۰ ۷۴-۷۹
۱۰۵ ۸۰-۸۵
۱۱۰ ۸۶-۹۱
۱۱۵ ۹۲-۹۶
۱۲۰ ۹۷-۱۰۲
۱۲۵ ۱۰۳-۱۰۷
۱۳۰ ۱۰۸-۱۱۲
۱۳۵ ۱۱۳-۱۱۵
۱۴۰ ۱۱۶-۱۱۸
۱۴۵ ۱۱۹
۱۵۰ ۱۲۰

 

قوانین مربوط به آزمون دولینگو

همانگونه که بیان شد آزمون دولینگو به صورت آنلاین است و بعد از اتمام آزمون، ناظر ویدئوی شما را بررسی خواهد کرد تا از رعایت قوانین توسط شما مطمئن شود. این قوانین در حالت کلی شمال استفاده نکردن از هدفون، عدم برقراری ارتباط با شخص دیگر، استفاده نکردن از تلفن یا سایر دستگاه‌ها و نگاه نکردن به خارج از صفحه نمایش است.

رعایت این قوانین در طول برگزاری آزمون بسیار مهم است، چون در صورت عدم رعایت این موارد شما ملزم به برگزاری دوباره آزمون هستید.

آزمون دولینگو : معرفی، مزایا و معایب آزمون دولینگو

مهم‌ترین قوانین آزمون دولینگو

– دوربین لب‌تاپ شما حین برگزاری آزمون باید روشن باشد و نباید به اطراف نگاه کنید.

– هیچ‌گونه وسیله جهت نت‌بردری یا نوشتن مانند کاغذ یا موبایل نباید کنار دست خود داشته باشید.

– محلی را که در آن آزمون را برگزار می‌کنید، باید ساکت باشد و نباید شخص یا اشخاص دیگری در آن حضور داشته باشد.

– نور اتاق آزمون باید به حد کافی روش باشد و صورت شما باید به صورت واضح قابل نمایش باشد.

– گوش‌های شما باید نمایش داده شود تا اطمینان حاصل شود که از گوشی یا هندزفری استفاده نمی‌کنید.

– از ابتدا تا انتهای آزمون باید وب‌کم شما روشن باشد.

– برای شرکت در آزمون می‌توانید از مرورگرهای کروم یا اپرا استفاده کنید.

– شما محدودیتی برای شرکت در امتحان ندارید و به هر تعداد که بخواهید، می‌توانید شرکت کنید ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که شما می‌توانید فقط هر ماه ۲ بار در آزمون شرکت کنید.

– در صورتی که به هر دلیل ارتباط اینترنتی شما حین امتحان قطع شود یا اینکه سایت آزمون دچار مشکل شود، می‌توانید به صورت مجدد و بدون پرداخت هزینه دوباره در آزمون شرکت کنید.

– باید در طول برگزاری آزمون همواره به وسط مانیتور نگاه کنید تا مشکلی پیش نیاید، بجز هنگام تایپ کردن که می‌توانید به کیبورد نگاه کنید.

تفاوت آزمون دولینگو با آیلتس و تافل

 

آزمون دولینگو یک آزمون ساده‌تر، کم‌هزینه‌تر ولی نه چندان محبوب

در حال حاضر همانطور که بیان کردیم، آزمون دولینگو به عنوان یکی از محبوب‌ترین آزمون‌های انگلیسی محبوب در دنیا شناخته می‌شود. در مقایسه با آیلتس و تافل این آزمون مزایا و معایب منحصربه فرد خود را دارد. مهم‌ترین ویژگی این آزمون هزینه کم آن نسبت به آیلتس یا تافل است و همچنین امکان دریافت نمره مطلوب در این آزمون راحت‌تر است. مهم‌ترین مشکل این آزمون در این است که تمام دانشگاه‌های معتبر دنیا این آزمون را تایید نمی‌کنند و برای مهاجرت کاری مناسب نیست.

آیا سابقه شرکت در آزمون دولینگو را داشته‌اید؟ تجربه و نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

در صورت داشتن هر گونه سوال درباره این آزمون یا تفاوت آزمون دولینگو با آیلتس یا تافل می‌توانید، سوال خودتان را در بخش نظرات مطرح کنید تا همکاران ما در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید