آموزش تصویری و ساده ثبت نام بورسیه ترکیه

امروزه موسسه‌های بسیاری که در زمینه‌ی اعزام دانشجو به خارج از کشور فعالیت دارند، اقدام به ثبت نام بورسیه ترکیه برای داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه می‌کنند. ثبت نام بورسیه ترکیه از طریق سایت www.turkiyeburslari.gov.tr  انجام می‌پذیرد. برخی از موسسات ممکن است هزینه‌ی بالایی جهت ثبت نام شما در سایت بورسیه ترکیه دریافت نمایند. شما می‌توانید با اجرای مراحلی که در این متن توضیح داده شده است، شخصاً اقدام به ثبت نام بورسیه ترکیه بکنید. بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی کشور ترکیه می‌تواند کمک بسیاری به تامین نیازهای اقتصادی دانشجویان ایرانی بکند.

کمک هزینه‌های تحصیلی ترکیه توسط دولت کشور ترکیه به دانشجویان بین المللی اعطاء می‌شوند. دولت ترکیه با اعطای بورسیه‌های تحصیلی رایگان به دانشجویان بین المللی، دانشجویان ممتاز و نخبه را به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور جذب می‌کند. کمک هزینه‌های تحصیلی ترکیه بیمه (خدمات  پزشکی  و سلامتی دانشجویی)، هزینه‌ی خوابگاه و اقامت دانشجویی، هزینه‌ی شهریه‌های دانشگاه، کمک هزینه‌های ماهیانه‌ی زندگی دانشجویی، و کمک هزینه‌ی سفر دانشجویی را تحت پوشش قرار می‌دهند. به همین دلیل رقابت سرسختانه‌ای بین دانشجویان بین المللی  برای اخذ کمک هزینه‌های دانشجویی ترکیه وجود دارد. برای موفقیت در اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی ترکیه باید دارای رزومه‌ی قوی و نمره‌های بالایی باشید. در ادامه‌ی مطلب شما را با مراحل مختلف ثبت نام بورسیه ترکیه آشنا خواهیم کرد.

مراحل ثبت نام بورسیه ترکیه

 ابتدا به سایت رسمی ثبت نام بورسیه ترکیه به آدرس www.turkiyeburslari.gov.tr مراجعه نمایید. در گوشه‌ی بالای سمت راست صفحه  گزینه‌ای با عنوان APPLY/LOGIN  مشاهده خواهید کرد. روی این گزینه کلیک کنید.

بعد از این مرحله صفحه‌ی دیگری برای شما باز می‌شود. در این قسمت باید روی عبارت Register کلیک کنید.

صفحه‌ی دیگری برای شما باز می‌شود که در آن باید به ترتیب اطلاعات زیر را وارد نمایید.

 

مراحل ثبت نام بورسیه ترکیه

مراحل ثبت نام بورسیه ترکیه

۱. نام: در این قسمت باید نام خود را وارد کنید.

۲.  نام دوم ( اگر نام شما دو کلمه‌ای است قسمت اول اسم خود را در کادر اول و قسمت دوم اسمتان را در کادر دوم وارد نمایید. برای مثال اگر نام شما امیر حسین است، در قسمت اول کلمه‌ی امیر و در قسمت دوم کلمه‌ی حسین را وارد نمایید. داوطلبانی که اسم آنها یک کلمه است نیازی به پر کردن کادر دوم ندارند)

۳. نام خانوادگی

 ۴. جنسیت: در این قسمت باید جنسیت خود را مشخص کنید. زن (Female)/ مرد (Male)

 ۵.  تاریخ تولد: تاریخ تولد خود را طبق تاریخ میلادی انتخاب کنید

 ۶. ملیت: ملیت خود را از فهرست ارائه شده پیدا کرده و آن را انتخاب نمایید. داوطلبان ایرانی باید گزینه‌ی Iran را انتخاب کنند.

 ۷. ایمیل: در این قسمت ایمیل خود را وارد نمایید

 ۸. تکرار ایمیل: ایمیل خود را تکرار نمایید.

۹.  رمز: رمز خود را وارد نمایید( زمانی که ضریب سختی رمز شما بیشتر باشد،  نوار به رنگ سبز در خواهد آمد. به منظور افزایش ضریب سختی رمز خود می‌توانید از ترکیب حروف کوچک و بزرگ و اعداد استفاده کنید).

۱۰.  تکرار رمز: رمز خود را تکرار نمایید.

۱۱.  سوال محرمانه: در این قسمت یک سوال محرمانه در مورد خودتان مطرح می‌کنید.( این قسمت برای  ایجاد امنیت بیشتر طراحی شده است. برای مثال می‌توانید سوالاتی مانند نام معلم اول دبستان خود، نام حیوان خانگی‌تان و … را  مطرح کنید)

۱۲.  پاسخ سوال محرمانه: در این قسمت پاسخ مربوط به سوال محرمانه‌ی خود را وارد می‌کنید.

 ۱۳.  کپچا: حروف‌هایی را که در پایین کادر مشاهده می‌کنید وارد نمایید.( اگر حروف واضح نباشند می‌توانید قسمت مشخص شده را کلیک کنید تا حروف جدیدی ظاهر شوند)

۱۴. تایید اطلاعات: اگر از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان دارید روی قسمت I approve کلیک کنید.

۱۵. ذخیره اطلاعات: پس از تکمیل اطلاعات گزینه‌ی Save را در پایین صفحه کلیک کنید.

بعد از تکمیل این قسمت پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که دوباره باید صحت اطلاعات خود را با کلیک روی گزینه‌های I Approve و Save تصدیق نمایید. سپس ایمیل تایید برای شما ارسال خواهد شد. روی لینک موجود در ایمیل کلیک کنید و ثبت نام خود را ادامه دهید.

بعد از باز شدن صفحه ثبت نام، ایمیل و رمز خود را وارد کرده و سپس گزینه‌ی Login را کلیک کنید.

در این مرحله کادر سیاه رنگی در سمت چپ صفحه مشاهده می‌کنید که به ترتیب شامل عنوان‌های اطلاعات شخصی، اطلاعات خانواده، اطلاعات تماس، اطلاعات تحصیلات، اطلاعات زبان، تجربه کاری، صلاحیت آکادمیک، فعالیت‌های اجتماعی، تجربه زندگی در ترکیه، و ثبت نام‌های شما است. شما باید مرحله به مرحله اطلاعات مربوط به خود را وارد کرده و این صفحات را کامل کنید.

 

مراحل ثبت نام در سایت بورسیه ترکیه

برای تکمیل قسمت اطلاعات شخصی گزینه‌ی Personal Information را انتخاب کرده و پس از باز شدن صفحه برای تکمیل اطلاعات گزینه ادیت (Edit) را در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید. در این قسمت شما باید جنسیت، وضعیت تاهل مجرد (Single) متاهل (Married) و مطلقه (Divorced)، تاریخ تولد، ملیت، کشور محل تولد، شهر محل تولد، کارت شناسایی گذرنامه (passport) یا کارت ملی (Identity card)، شماره کارت شناسایی و آپلود تصویر صفحه‌ی کارت شناسایی اسکن شده خود را وارد نمایید. در صورتی که تابعیت کشور دیگری را نیز دارید باید گزینه‌ی Other Citizenship را تیک بزنید. سپس مذهب خود را وارد کنید. می‌توانید وضعیت معلولیت خود را در قسمت Diasability Status وارد کنید. عکس اسکن شده‌ی خود را آپلود کنید. در قسمت Information on Hobbies  اطلاعات مربوط به علایق و سرگرمی‌های شخصی خود را بنویسید. قسمت Special Talent Information را نیز با توجه به اطلاعاتی در مورد استعدادهای خود را تکمیل نمایید.

توجه کنید که پر کردن قسمت مربوط به مذهب و معلولیت الزامی نیست و مذهب شما هیچ تاثیری در قبولی درخواست کمک هزینه تحصیلی شما نخواهد داشت.

در قسمت بعدی که مربوط به اطلاعات خانوادگی است باید:

۱. نام مادر

۲. در قید حیات بودن مادر

۳. نام پدر

۴. در قید حیات بودن پدر

۵. تعداد خواهر و برادر

۶. وضعیت تاهل

۷. درآمد کل ماهانه خود را وارد نمایید.

 

ثبت اطلاعات خانواده

ثبت اطلاعات خانواده

 

تکمیل بخش اطلاعات تماس

در قسمت بعدی باید صفحه‌ی مربوط به اطلاعات تماس را تکمیل نمایید. در این قسمت کشورتان را انتخاب می‌کنید و شهر محل سکونت خود را وارد می‌نمایید. سپس کد پستی محل سکونت، تلفن منزل، تلفن همراه، آدرس منزل، شماره آپارتمان و پلاک ساختمان خود را وارد کنید. اگر اطلاعات اقامتی شما با اطلاعات تماسی که وارد کردید فرق دارد در کادر پایین صفحه تیک بزنید. مدت زمانی را که در منزل اخیر خود سکونت داشته‌اید را به صورت ماه و سال نیز باید وارد نمایید.

تکمیل بخش اطلاعات تحصیلی

در مرحله‌ی بعد باید اطلاعات مربوط به تحصیلات خود را وارد کنید. با کلیک بر روی گزینه‌ی Education Information  صفحه‌ای برای شما باز می‌شود. در این صفحه گزینه‌های مربوط به مقاطع تحصیلی مختلف را مشاهده خواهید کرد. دانش آموزانی که برای مقطع لیسانس ثبت نام می‌کنند، در قسمت اول ریزنمرات راهنمایی و در قسمت دوم نیز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی را پر کنند. مقاطع تحصیلی به ترتیب عبارت هستند از دوره‌ی راهنمایی، دوره‌ی دبیرستان، دوره‌ی پیش دانشگاهی، دوره‌ی کارشناسی، دوره‌ی کارشناسی ارشد و دوره‌ی دکترا. بر اساس اطلاعاتی که در این قسمت وارد می‌کنید برنامه‌های بورسیه برای مقاطع و رشته‌های تحصیلی ارائه می‌شوند. ابتدا باید با وارد نمودن اطلاعات مربوط به تحصیلات دبیرستان خود شروع به تکمیل این قسمت بکنید. داوطلبان باید تمام اطلاعات تحصیلی خود را همراه با اطلاعات مربوط به مقطعی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در آن هستند را وارد کنند.

برای تکمیل قسمت اطلاعات مربوط به زبان، ابتدا باید زبان مادری خود را وارد کنید. در صورتی که به زبان یا زبان‌های دیگر تسلط دارید باید اطلاعات خود را در قسمت Other Language Skills وارد کنید. در ردیف بعدی باید تسلط خود به زبان ترکی را مشخص نمایید. اگر به زبان ترکی تسلط دارید گزینه Yes و اگر با این زبان آشنایی ندارید گزینه No را انتخاب کنید.

بیشتر دانشگاه‌های ترکیه دروس دانشگاهی خود را به زبان ترکی ارائه می‌دهند. برخی از دانشگاه‌ها نیز دوره‌های آموزشی به زبان انگلیس، فرانسوی و عربی را نیز دارند. داوطلبانی که قصد اخذ پذیرش در دانشگاه‌های انگلیسی زبان یا غیر ترک زبان ترکیه را دارند باید دارای یک مدرک زبان شناخته شده و معتبر در سطح بین المللی باشند. لازم به ذکر است که برای دریافت بورسیه ترکیه تسلط به زبان ترکی اجباری نیست. اما داوطلبانی که قصد ورود به دانشگاه‌های ترکیه را دارند باید در سطح C1 به زبان ترکی مسلط باشند.

در قسمت مربوط به تجربه‌ی کاری باید اطلاعات لازم در مورد تجربیات کاری و حرفه‌ای را که داشته‌اید یا در حال حاضر مشغول به انجام آن هستید را وارد کنید.

۱. با کلیک روی گزینه‌ی  Add می‌توانید اطلاعات مربوط به بیش از یک تجربه‌ی کاری که داشته اید را اضافه کنید. در صورتی که کارآموز هستید یا دوره‌های کارآموزی را گذرانده‌اید باید گزینه‌ی ۲. I have completed/ I am currently doing my internship  را تیک بزنید.

۳. در قسمت پایین صفحه مدرک اسکن شده خود را که اظهارات شما در مورد تجربیات کاری‌تان را ثابت می‌کند، آپلود کنید.

 

تجربه‌ی کاری

تجربه‌ی کاری

تکمیل بخش صلاحیت آکادمیک

در قسمت صلاحیت آکادمیک (صلاحیت علمی دانشگاهی) در صورت دارا بودن مدارک بین المللی باید اطلاعات مربوط به مدارک خود را وارد نمایید. برخی از دانشگاه‌های ترکیه برای قبول کردن درخواست پذیرش ، مدارکی مانند ALES, SAT, GMAT, GRE  و … را از شما خواهند خواست. به همین دلیل داوطلبان باید قبل از ثبت نام شرایط و مدارک لازم برای ورود به دانشگاه را با دقت مورد بررسی قرار دهند و مدارک لازم برای ورود به دانشگاه مربوطه را به صورت کامل آماده کنند.

برای تکمیل قسمت صلاحیت آکادمی باید نام آزمونی که در آن شرکت کرده‌اید، نام کشورتان، تاریخ آزمون و نمره‌ای که در آزمون کسب کرده‌اید را وارد نمایید. سپس مدرک اعطاء شده‌ی مربوط به آزمون را آپلود کنید.

تکمیل بخش فعالیت‌های اجتماعی

در بخش فعالیت‌های اجتماعی اطلاعاتی در مورد فعالیت‌هایی که خارج از مدرسه و محل تحصیل دارید را وارد کنید. در قسمت Award, Project, Certificate  اطلاعاتی در مورد پروژه‌ها، مدارک و جوایزی را که کسب کرده‌اید، وارد کنید. اگر در فعالیت‌های داوطلبانه شرکت می‌کنید یا سابقه‌ی شرکت در این گونه فعالیت‌ها را دارید، قسمت مربوط به Voluntry Activities را تکمیل کنید. باید به این نکته اشاره کنیم که پر کردن این قسمت اجباری نیست اما دارا بودن سابقه فعالیت‌های داوطلبانه و جوایز و مدارک، به عنوان امتیاز در نظر گرفته خواهد شد.

 در قسمت تجربه در ترکیه به سوالاتی از این قبیل پاسخ خواهید داد:

۱. آیا در حال حاضر در ترکیه هستید یا قبلاً در ترکیه بوده‌اید؟

۲. از چه طریقی با بورسیه ترکیه آشنا شدید؟

۳. آیا بستگان و آشنایان نزدیک شما از بورسیه ترکیه استفاده می‌کنند یا قبل از آن استفاده کرده‌اند؟ (در صورت مثبت بودن پاسخ اطلاعات مربوط به آن شخص را وارد کنید)

۴. آیا بستگان نزدیکی دارید که در ترکیه زندگی کنند؟ (در صورت مثبت بودن پاسخ اطلاعات شخص را وارد نمایید).

 

تجربه در ترکیه

تجربه در ترکیه

 

پس از اتمام تکمیل فرم‌های خواسته شده، گزینه Home Page را کلیک کنید. سپس ۲ بورسیه فعال شده در کادر اول گزینه Apply را کلیک کنید. در این قسمت سوالی با این عنوان از شما پرسیده می‌شود که “بعد از گرفتن مدرک پیش دانشگاهی و فارغ التحصیلی از دبیرستان به چه کاری مشغول شدید؟” پاسخ مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس گزینه save را کلیک کنید. دوباره گزینه Apply در کادر بالا را کلیک کنید. در صورت اطمینان از صحت اطلاعات Start Application را کلیک کنید. به این نکته توجه داشته باشید که بعد از انتخاب گزینه Start Application هیچ اطلاعاتی قابل تغییر و اصلاح نیست. بعد از ۳۰ الی ۵۰ دقیقه سایت به صورت خودکار بسته می‌شود.

ترکیه یکی از بهترین مقاصد تحصیلی نزد دانشجویان ایرانی به شمار می‌آید. این کشور به علت نزدیکی دینی، فرهنگی، و جغرافیایی که با ایران دارد، انتخاب اول بسیاری از دانشجویان ایرانی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. بهره‌مندی از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی کشور ترکیه می‌تواند کمک بسیار خوبی به ادامه ی تحصیل شما در خارج از کشور بکند. با ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ترکیه می‌توانید آینده‌ی تحصیلی و کاری روشن و موفقی را برای خود تجسم کنید. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد ثبت نام بورسیه ترکیه را دارید، برای داشتن یک رزومه‌ی تحصیلی قوی تلاش کنید. ترکیه دارای دانشگاه‌های معتبری است که دارای کیفیت آموزشی بالایی هستند و سالانه دانشجویان بسیاری با هدف بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی نسبت به ثبت نام بورسیه ترکیه اقدام می‌کنند. به همین دلیل شما رقیبان سرسختی خواهید داشت. در نهایت به این نکته نیز باید اشاره کرد که علاوه بر دولت ترکیه، دانشگاه‌های این کشور به دانشجویان ممتاز و ساعی خود در طول تحصیل، کمک هزینه‌های خاصی را در نظر می‌گیرند. این کمک هزینه‌ها به عنوان پاداش به دانشجویان ممتاز و برتر هر دانشگاه یا دانشکده اعطاء می‌شود.

آیا تجربه ثبت نام بورسیه ترکیه را داشته‌اید؟ هنگام ثبت نام با چه مشکلاتی مواجه شدید؟ چه نکاتی را باید هنگام ثبت نام مد نظر داشته باشیم؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: turkiyeburslari

28 پاسخ به “آموزش تصویری و ساده ثبت نام بورسیه ترکیه”

 1. مریم حقیقی گفت:

  سلام از راهنمایی سایت شما برای ثبت نام دخترم استفاده کردم ولی در آخر نگفته بودین اگر سایت بسته شد چگونه می توانیم ثبت نام را ادامه دهیم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   سلام و وقت‌بخیر
   خوشالیم که مطالب سایت برای شما مفید واقع شده است، اگر مشکل‌تان حل نشده است، لطفن تصویری از مشکل سایت‌تان برای ما ارسال کنید، تا در صورت امکان شما را راهنمایی کنیم.

 2. نصرت گفت:

  من ثبت نام کردم و لی در قسمت انتخاب دانشگاه نمی دانم که از کجا دانشگاه را انتخاب کنم و همچنان قسمت recomendation letter چی قسم و در کدام قسمت اتچ یا ضمیمه شود ؟

 3. نیلوفر گفت:

  سلام
  من با توجه به تصاویر و توضیحات تمام مراحل رو انجام دادم و در قسمت وضعیت برنامه نو شته شده در انتظار ارزیابی این به معنی این هست که ثبت نام کامل شده؟

 4. سلیمان کر گفت:

  از کجا باید دانشگاه رو انتخاب کنیم

 5. Hana گفت:

  ۷سلام من ۲۵ سالمه و رشته تجربی دارم معدل دیپلمم ۱۴ شدهمیخوام برای رشته ی معماری دانشگاه آدانا شرکت کنم به نظرتون آیا امکانش هست برای بورس شرکت کنم و قبول بشم

 6. mohawwad گفت:

  باسلام و خسته نباشید.میخواستم بدونم که ایا میشه با دیپلم ریاضی و سن ۱۸ سال اقدام به ثبت نام کردیا نه؟واینکه چطوربفهمیم که پذیرفته شدیم؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بلی می‌توانید اقدام کنید. در صورتی که تمایل داشته باشید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند، می توانید از طریق ایمیل با همکاران ما در ارتباط باشید تا آنها را در اسرع وقت راهنمایی کنند.

 7. Aida گفت:

  سلام ببخشید با پذیرش بورسیه دیگه نیاز نیست آزمون بوس رو شرکت کنیم؟

  من متولد ۲۰۰۲ هستم و مدل دیپلم بالای ۱۹ برای پزشکی شانس پذیرش دارم توی دانشگاه ترکی زبان؟ اما مدرک زبان ندارم و ترکی هم بلد نیستم

 8. پریان گفت:

  سلام من توی بخش وارد کردن ریز نمرات مشکل دارم نمیدونم باید چجوری وارد کنم. میشه لطفا راهنماییم کنید؟!

 9. مبین گفت:

  سلام ببخشید من معدلم بالای ۱۹ هستش و زبانمو تا آخر ادونس خوندم ولی مدرک ندارم و میخوام به زبان انگلیسی تحصیل کنم. یعنی نمیتونم ثبت نام کنم؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   باید این نکته را مد نظر داشته باشید که شما باید در ابتدا مدرک زبان و سپس آزمون دانشگاه مورد نظرتان را بدهید تا بتوانید ادامه تحصیل بدهید.

 10. سارا گفت:

  سلام ممنونم از مطالب مفید شما زمان ثبت نام کی هستش؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   با توجه به اینکه زمان آزمون در سال‌های مختلف تغییراتی دارد، می‌توان زمان دقیق ثبت‌نام را از طریق سایت پیگیری کنید.

 11. فاطمه گفت:

  سلام ممنونم از سایت شما..
  من معدلم۱۹/۵هستش میخوام برا بورسیه ترکیه رشته های پیرا پزشکی ثبت نام بکنم مدرک زبان انگلیسی و ترکی ندارم شانسی قبولیم چقدره؟

 12. سودا گفت:

  سلام ببخشید کدوم قسمت باید معرفی نامه امون رو وارد کنیم و رزومه کجا؟

 13. سودا گفت:

  سلام خسته نباشید ، من دارم فرمای ثبتنام و پر‌میکنم اینجا کارت ملی یا پاسپورت میخواد، پاسپورتم وقتش گذشته ، و کارت ملیم هنوز‌نیومده، چیکار میتونم کنم؟

 14. سودا گفت:

  سلام ممنون از پاسخگوییتون
  یک سوالی قسمت مربوط به social activity و میشه به فارسی پر کرد ؟ اصلن کلن میشه یه سری بخش هارو به فارسی پر کرد ؟
  و این که لطفن اگه براتون امکان داره میشه درباره وارد کردن ریز نمرات بگید چجوری میشه انجام داد

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   باید فرم را به انگلیسی پر کنید. در صورتی که نمی‌توانید این کار را انجام دهید، می‌توانید از دوست دیگری کمک بگیرید.

 15. amir گفت:

  سلام آیا میتوان از طریق این سایت برای بورسیه دبیرستان اقدام هم کرد؟؟؟؟

 16. Remina گفت:

  سلام خسته نباشید برای امسال از چه تاریخی میتونیم برای بورسیه اقدام کنیم ؟چه چیز هایی شانس قبولیو بالامیبره که تا زمان ثبت نام اقداماتی داشته باشیم؟!

 17. عسل گفت:

  سلام خسته نباشید من لیسانس مترجمی انگلیسی بودم و ارشدم هم در حال تحصیل مترجمی هستم… منتها نمرات لیسانس و دیپلمم خیلی بالا نیست چیکار باید بکنم؟؟؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما می‌توانید با داشتن مقاله و نمره زبان بالا، شانس پذیرش خودتان خودتان را افزایش بدهید و نقاط ضعف خودتان را پوشش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید