دانشگاه آنکارا: معرفی دانشگاه، مزایای تحصیل، بورسیه‌ها و شرایط تحصیل

دانشگاه آنکارا که در سال ۱۹۴۶ تاسیس شده است، اولین موسسه‌ی آموزش عالی بعد از جمهوری مدرن ترکیه به شمار می‌آید. این موسسه یک دانشگاه دولتی است که بیش از ۶۰,۰۰۰ دانشجو دارد. این دانشگاه رشته‌های مختلف و زمینه‌های علمی و هنری گوناگون را برای تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌کند. دانشجویان می‌توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و مقطع دکترا به تحصیل در رشته  و شاخه‌ی مورد علاقه‌ی خود بپردازند. همچنین این دانشگاه امکان تحصیل از راه دور را برای آن دسته از دانشجویانی که امکان حضور فیزیکی در کلاس‌های درسی را ندارند، فراهم می‌کند.

 

لوگوی دانشگاه آنکارا

لوگوی دانشگاه آنکارا

آنکارا شهری با کیفیت بالای زندگی و جذاب

شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه بوده و بعد از استانبول دومین شهر بزرگ این کشور به شمار می‌آید. پردیس اصلی دانشگاه آنکارا نیز در نزدیکی مرکز شهر آنکارا واقع شده است. البته باید اضافه کرد که دانشگاه آنکارا در یک مکان متمرکز نشده است و دارای پردیس‌های دیگری در محله‌های مختلف است. به عنوان مثال برخی از واحدهای درسی در پردیس‌های واقع شده در محله‌های تاندوغان، ابن سینا، جبجی و دیش کاپی بی پازاری ارائه می‌شوند. همچنین چند واحد دیگر دانشگاه آنکارا در شهرهای چانکری و کاستامونو واقع شده‌اند. این دانشگاه دارای ۱۴ دانشکده، ۸ مدرسه‌ی عالی و چندین موسسه‌ی پژوهشی و تحقیقاتی در داخل شهر است. آنکارا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ترکیه است و سالانه گردشگران بسیاری از سراسر جهان برای دیدن آثار تاریخی و فرهنگی به این شهر سفر می‌کنند. دانشجویان نیز می‌توانند در حین تحصیل از سایت‌های فرهنگی و مذهبی ‌و همچنین موزه‌های شهر آنکارا دیدن کنند. آنکارا یکی از کلان‌شهرهای بزرگ در ترکیه محسوب می‌شود و می‌توان گفت که یک شهر سرزنده و پر از فعالیت و جنب و جوش است. در این شهر مراودات فرهنگی و اقتصادی بسیاری با کشورهای اروپایی انجام می‌شود. شهر آنکارا دارای سیستم حمل و نقل بسیار مدرنی است و دانشجویان می‌توانند با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به راحتی در این شهر جابجا شوند. همچنین، زندگی شبانه در آنکارا جریان دارد و بیشتر مراکز این شهر در ۲۴ ساعت در روز مشغول به فعالیت هستند.

 

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا

 مزایای تحصیل در آنکارا

باید گفت که شهر آنکارا یک شهر اداری و تجاری به شمار می‌آید. بنابراین تحصیل در آنکارا این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند که بعد از فارغ‌التحصیلی بتوانند شغل مناسبی برای خود پیدا کنند. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل نیز به منظور تامین قسمتی از هزینه‌ها و مخارج خود به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند. اشتغال به کار در حین تحصیل علاوه بر کمک به تامین هزینه‌های زندگی دانشجویی، باعث کسب تجربه‌ی کاری و موفقیت بیشتر در آینده می‌شود. باید اضافه کرد که در صورت اشتغال به مشاغل رسمی و قانونی، سقف ساعت کاری برای دانشجویان در حال تحصیل توسط دانشگاه تعیین شده و به کارفرما ارائه می‌شود.

 دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا از نظر ارائه‌ی رشته ها و شاخه‌های تحصیلی مختلف، دارای تنوع بالایی است و بسیاری از دانشجویان می‌توانند رشته‌ی مورد علاقه خود را تا مقطع تحصیلی دکترا در این دانشگاه ادامه دهند. این دانشگاه از لحاظ کیفیت آموزشی دارای رتبه‌ی بالایی است و اساتید مجرد و بسیار با سواد در این دانشگاه برای تدریس به همکاری پذیرفته می‌شوند. در واقع این دانشگاه یک محیط آکادمیک و علمی را برای برای تعلیم و تربیت دانشجویان ممتاز و خلاق  فراهم می‌کند. طبق رتبه بندی برترین دانشگاه‌های جهان QS در سال ۲۰۱۹، این دانشگاه در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. همچنین باید گفت که این دانشگاه هفتمین دانشگاه برتر ترکیه از لحاظ کیفیت آموزشی و علمی و ارائه‌ی خدمات عالی به دانشجویان به شمار می‌آید.

 

دانشکده‌ی مهندسی

دانشکده‌ی مهندسی

برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه آنکارا

 این دانشگاه ۴۰ برنامه‌ی تحصیلی فنی و حرفه‌ای، ۱۲۰ برنامه‌ی تحصیلی در مقطع کارشناسی،  و ۱۱۰ برنامه‌ی تحصیلی را در مقطع تحصیلات تکمیلی یعنی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. با توجه به کیفیت آموزشی دانشگاه آنکارا، دانشجویان بین‌المللی بسیاری علاقمند به تحصیل در این دانشگاه هستند. باید اشاره کرد که بیش از ۳۰۰۰ نفر از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

دانشکده‌های دانشگاه آنکارا

دانشکده‌های این دانشگاه عبارت هستند از: دانشکده‌ پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده آموزش بهداشت، دانشکده دامپزشکی، دانشکده علوم سیاسی، دانشکده حقوق، دانشکده علوم، دانشکده مهندسی، دانشکده ارتباطات، دانشکده علوم تربیتی، دانشکده تاریخ زبان و جغرافیا، دانشکده الهیات، دانشکده کشاورزی، دانشکده علوم ورزشی و تربیت بدنی، دانشکده علوم کاربردی و دانشکده هنرهای زیبا.

دانشکده‌ی داروسازی

دانشکده‌ی داروسازی

رشته‌های ارائه شده در دانشگاه آنکارا

رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه عبارت هستند از: ریاضیات، شیمی، زیست شناسی، داروسازی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی پزشکی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی انرژی و مواد، مهندسی شیرآلات و آبزی پروری، دامپزشکی، پزشکی و دندان پزشکی، تربیت بدنی، علوم بهداشتی و ورزشی، شیمی تحلیلی، شیمی دارویی، زبان و ادبیات انگلیسی، فرهنگ و ادبیات آمریکایی، زبان و ادبیات ایتالیایی، زبان و ادبیات روسی، زبان و ادبیات اسپانیایی، زبان و ادبیات آلمانی، زبان و ادبیات فرانسه، زبان و ادبیات ژاپنی، زبان ترکی، زبان و ادبیات چینی (چینی و ترکی)، زبان و ادبیات یونانی (یونانی و ترکی)، زبان و ادبیات لاتین (لاتین و ترکی)، زبان و ادبیات ارمنی (ارمنی و ترکی)، زبان و ادبیات کره‌ای و ترکی، زبان لهستانی (لهستانی و ترکی)، زبان و ادبیات بلغاری(بلغاری و ترکی)، زبان و ادبیات عربی (عربی و ترکی)، هندوژی (هند و ترکی)، زبان و ادبیات مجارستانی (مجارستانی و ترکی)، زبان و ادبیات هیتی و ترکی، زبان و ادبیات فارسی (فارسی و ترکی)، زبان و ادبیات سومری (سومری و ترکی)، زبان و ادبیات اردو (اردو و ترکی).

بورسیه‌های تحصیلی و امکانات اعطاء شده توسط دانشگاه آنکارا

آنکارا از سال ۲۰۰۴ عضویت از برنامه‌ی اراسموس Erasmus است و تبادلات بسیاری را با دانشگاههایی که عضو این برنامه هستند انجام می‌دهد. همچنین، این دانشگاه عضو برنامه های IAU, EUA و UNICA است.

این دانشگاه کمک هزینه‌های تحصیلی متنوعی را در اختیار دانشجویان واجد شرایط خود قرار می‌دهد. دانشگاه آنکارا به ۵۰۰ نفر از دانشجویانی که موفق به ورود به این دانشگاه شده‌اند، کمک هزینه‌ی تحصیلی اعطاء می‌کند. همچنین برخی از دانشکده‌های این دانشگاه نیز کمک هزینه‌های تحصیلی متفاوتی را برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. برای مثال دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، و حقوق با تصویب کمیسیون کمک رسانی هیات علمی، به برخی از دانشجویان واجد شرایط کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه می‌کند. علاوه بر این، به منظور حمایت از استعدادهای درخشان، ممکن است برخی از دانشکده‌ها طبق موافقت کمیسیون کمک هزینه‌ها و پاداش‌هایی را برای دانشجویان ممتاز در نظر بگیرند.

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری و ساده ثبت نام بورسیه ترکیه

 

کتابخانه‌ی دانشگاه آنکارا

کتابخانه‌ی دانشگاه آنکارا

 

کتابخانه دانشگاه

این دانشگاه دارای یک کتابخانه‌ی بزرگ و مجهز است و دانشجویان می‌توانند با عضویت در کتابخانه‌ی دانشگاه به راحتی به کتاب‌ها و منابع بسیاری دسترسی داشته باشند. باید عنوان کرد که کتابخانه‌ی این دانشگاه دارای ۱۵ هزار اثر خطی و یک میلیون جلد کتاب است. سالن‌های مطالعه نیز محیط‌های آرام و و مناسبی را برای مطالعه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. همچنین دانشکده‌ها و مدارس عالی دارای مرکز انفورماتیک هستند و دانشجویان می‌توانند از کامپیوترها و شبکه‌ی اینترنتی دانشگاه برای تبادل اطلاعات و انجام تحقیقات و پژوهش‌های خود استفاده کنند.

خوابگاه‌ دانشگاه

دانشگاه آنکارا خوابگاه‌های دانشجویی را برای اقامت دانشجویان آنها در اختیار آنها قرار می‌دهد و دانشجویان می‌توانند از خدمات خوابگاهی با قیمت دانشجویی بهره‌مند شوند. همچنین دانشکده‌های این دانشگاه دارای سلف غذاخوری دانشجویی هستند. دانشجویان می‌توانند غذای خود را با قیمت پایین و دانشجویی از سلف دانشگاه تهیه کنند. کافه‌های دانشگاه نیز انواع نوشیدنی‌ها و غذای گرم را با قیمت مناسبی به دانشجویان ارائه می‌دهند.

 

امکانات دانشگاه

دانشگاه آنکارا دارای چندین مجتمع تفریحی و ورزشی است. این مجتمع‌ها شامل سالن‌های ورزشی، میدان فوتبال، زمین بسکتبال، والیبال و تنیس هستند. دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند در فعالیت‌های ورزشی و برنامه‌های مفرح مختلف شرکت کنند. دانشگاه دارای تیم‌های ورزشی فعال است و دانشجویان می‌توانند استعدادهای ورزشی خود را با عضویت در تیم‌های دانشگاه پرورش دهند. همچنین فعالیت‌های ورزشی و تفریحی دیگری مانند کوهنوردی، غارگردی، طبیعت گردی و … در این دانشگاه برگزار می‌شود.

مراکز درمانی دانشگاه

مرکز بهداشت دانشگاه نیز در پردیس جبجی قرار دارد و دانشجویان می‌توانند خدمات بهداشتی و پزشکی را با مراجعه به این مرکز دریافت کنند. علاوه بر این، در هر مجتمع دانشگاهی یک دکتر وجود دارد. همچنین دانشجویان می‌توانند از خدمات مشاوره‌ی دانشگاه بهره‌مند شوند. مرکز مشاوره‌ی دانشجویی، خدمات مشاوره تحصیلی و فردی را به دانشجویان ارائه می‌دهد و آنها را پشتیبانی می‌کند.

شرایط تحصیل در دانشگاه آنکارا

آنکارا

آنکارا

آن دسته از دانشجویان بین المللی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه آنکارا هستند باید در آزمون دانشگاهی Yos شرکت کرده و رتبه‌ی قبولی در این آزمون را کسب نمایند. این آزمون برای سنجش و ارزیابی دانشجویان بین المللی برگزار می‌شود. همچنین دانشجویان می‌توانند با کسب نمره‌ی قبولی در سایر آزمون‌های معادل، مانند آزمون‌های  SAT, ACT, BA  ABITURE  مدرک موفقیت خود در یکی از این آزمون‌ها را برای ورود به دانشگاه ارائه نمایید. دانشگاه آنکارا به منظور پشتیبانی دانشجویان استعداد درخشان، در برخی موارد اقدام به پذیرفتن داوطلبانی می‌کند که مقطع تحصیلی قبلی خود را با نمرات عالی به پایان رسانده باشند.

داوطلبانی که در آزمون SAT شرکت می‌کنند باید حداقل امتیاز ۱۱۰۰ را در کل آزمون و حداقل امتیاز ۶۵۰ تا در آزمون ریاضی کسب نمایند. متقاضیان شرکت کننده در آزمون ABITURE باید امتیاز بین ۱ تا ۴ را به دست بیاورند. برای ورود به دانشگاه آنکارا باید نمره‌ی قبولی در آزمون YOS را کسب کنید. دانشجویان بین المللی متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه آنکارا باید حداقل امتیاز ۵۰ در آزمون مهارت‌های یادگیری پایه YOS کسب کنند. حداقل امتیاز لازم در آزمون ACT نیز ۲۴ است. در صورت شرکت در آزمون باید به تاریخ انقضای مدرک اعطاء شده نیز دقت نمایید.

به منظور ارسال درخواست اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه آنکارا داوطلبان باید به وب سایت رسمی دانشگاه مراجعه کنند. فرم درخواست پذیرش تحصیلی به صورت آنلاین در وب سایت رسمی دانشگاه قرار دارد. دانشجویان باید به دقت نسبت به پر کردن فرم اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کرده و اطلاعات خود را به صورت دقیق و صحیح وارد کنند تا در آینده ثبت نام آنها با مشکل مواجه نشود.

مداردک لازم جهت ارسال درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه آنکارا

 

دانشجویان بین المللی دانشگاه آنکارا

دانشجویان بین المللی دانشگاه آنکارا

 

به منظور آگاهی پیدا کردن از مدارک لازم جهت ارسال درخواست اخذ پذیرش در رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر، حتماً باید به وب سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرده و به صورت دقیق مدارک لازم را بررسی کنید. ممکن است دانشگاه برای پذیرش شما در یک رشته یا مقطع تحصیلی خاص، مدارک متفاوتی را درخواست کند. پس از بررسی و مطالعه دقیق مدارک مورد نیاز باید نسبت به آماده کردن و ارسال مدارک به صورت صحیح و کامل اقدام نمایید. باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که آماده کردن تمامی مدارک به منزله‌ی تضمین قبولی شما در دانشگاه نیست. چرا که دانشگاه پس از بررسی مدارک و سوابق تحصیلی شما با توجه به تصویب شورای دانشگاه، اقدام به پذیرش یا در رد درخواست شما می‌کند. سالانه دانشجویان بین المللی زیادی نسبت به ادامه تحصیل در دانشگاه آنکارا اقدام می‌کنند. بنابراین داوطلبانی که دارای سوابق تحصیلی بهتری باشند و امتیاز بیشتری را کسب کنند، به دانشگاه راه پیدا خواهند کرد. مدارک اولیه‌ی لازم برای ارسال درخواست پذیرش تحصیلی عبارت هستند از:

– مدرک مقطع تحصیلی قبلی (مدرک مقطع تحصیلی قبلی باید به صورت رسمی به زبان ترکی ترجمه شده باشد).

– ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی (ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی نیز باید به صورت رسمی به زبان ترکی ترجمه شده باشند).

– داوطلبان باید حداقل معدل ۲ از ۴ را در مقطع تحصیلی قبلی کسب کرده باشند.

– رزومه تحصیلی (رزومه تحصیلی شامل سوابق تحصیلی و همچنین موفقیت‌هایی که است در مسابقات علمی و آزمون‌های مختلف به دست آورده‌اید. هر چه رزومه‌ی تحصیلی شما غنی‌تر باشد، شانس قبولی شما در دانشگاه افزایش پیدا خواهد کرد).

– توصیه نامه (توصیه نامه از طرف اساتید ارسال می‌شود. به یاد داشته باشید که ممکن است برای ورود به برخی از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی به بیش از یک توصیه نامه نیاز داشته باشید).

– نمرات آزمون‌های زبان انگلیسی (داوطلبان باید نمرات مورد قبول دانشگاه در آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی مانند آزمون‌های IELTS, TOEFL یا GRE را کسب کرده باشند. داوطلبان باید به تاریخ اعتبار آزمون خود نیز دقت نمایند، چون همان‌طور که می‌دانید اعتبار اکثر آزمون‌های بین‌المللی انگلیسی ۲ سال می‌باشد).

– نتایج آزمون‌های مورد نیاز مانند آزمون‌های SAT, YOS و … باید به دانشگاه ارسال شوند.

–  عکس صفحه‌ی گذرنامه (داوطلبان باید اطلاعات کارت شناسایی و عکس صفحات درخواست شده از گذرنامه را در وب سایت دانشگاه آپلود کنند).

–  آن دسته از داوطلبانی که دو تابعیته هستند، باید مدارک مربوط به ملیت اول خود را ارائه کنند. داوطلبان باید کشور خود را به درستی انتخاب کنند. ده درصد سهمیه برای کشورها در ارزیابی اعمال می‌شود. در صورت انتخاب کشور نادرست، ثبت نام داوطلبان لغو می‌شود.

ممکن است دانشگاه بعد از ارزیابی مدارک و سوابق تحصیلی، داوطلبان را دعوت به مصاحبه‌ی حضوری کند. در این صورت داوطلبان باید درتاریخ موقر در مصاحبه حاضر شوند.

اخذ ویزای تحصیل در کشور ترکیه

داوطلبان پس از موفقیت به کسب اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر ، باید اقدامات لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی را نیز انجام دهند. برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است که نامه‌ی پذیرش دریافت شده از دانشگاه مورد نظر را به سفارت ارائه کنید. دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی باید به سفارتخانه یا کنسولگری کشور ترکیه در کشور خودشان مراجعه نمایند. در این مرحله ویزای ۳۰ روزه‌ی موقت برای دانشجویان صادر می‌شود و دانشجویان در مدت این مدت فرصت دارند وارد خاک ترکیه شده و اقدامات لازم جهت اخذ ویزای اقامت تحصیلی خود را انجام دهند. باید به این نکته‌ی مهم توجه کنید که برای دریافت ویزا بایستی به صورت اینترنتی از سفارت خانه کشور ترکیه وقت مصاحبه رزرو کنید. می‌توانید مدارک خود را به صورت آنلاین به سفارت ارسال کنید (ممکن است سفارت برخی از مدارک را به صورت اصل از داوطلبان تقاضا کند. در این صورت داوطلب باید نسبت به ارسال اصل مدارک درخواستی از طریق پست یا ارائه‌ی حضوری آنها اقدام نماید). سفارت پس از بررسی درخواست و مدارک شما زمان مصاحبه را تعیین می‌کند. لازم است داوطلبان در زمان تعیین شده به صورت حضوری در سفارت خانه حاضر شوند.

اخذ اقامت دائم ترکیه بعد ازفارغ التحصیلی از دانشگاه:

 از سال  ۲۰۱۶ ترکیه با تغییر قوانین، امکان اقامت پس از تحصیل دانشجویان خارجی را فراهم آورد. دو اصلاحیه‌ی مهم به شرح زیر هستند :

– دانشجویان خارجی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بصورت قانونی اجازه‌ی کار دانشجویی یا همان کار هم زمان با تحصیل در ترکیه را دارند.

– دانشجویان خارجی بعد از اخذ یک مدرک تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند تا حداکثر یک سال ویزای خود را تمدید کنند تا در این زمان برای یافتن کار اقدام کنند.

باید به این نکته توجه کرد که هر فردی که بخواهد در ترکیه به صورت قانونی کار کند نیاز به اخذ اجازه‌ی کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه را خواهد داشت.

برای پیدا کردن کار می‌توانید از طریق اینترنت اقدام به جستجوی کار کنید. همچنین باید یک رزومه‌ی بسیار قوی در رابطه با تخصصات و سابقه کار و تحصیلات خود را به طور کامل ارائه نمایید. در ترکیه شرکت‌های بین المللی بسیاری وجود دارند که به زبان روسی، آلمانی، انگلیسی، یا ایتالیایی صحبت می‌کنند ودانشجویانی که مسلط به زبان‌های خارجی باشند شانس بیشتری برای یافتن شغل مناسب خواهند داشت. آنکارا شهری است که مراکز اداری و تجاری بسیاری در آن مشغول به فعالیت هستند. به همین دلیل امکان پیدا کردن شغلی با درآمد مناسب در این شهر بالا است و فارغ التحصیلان شانس زیادی برای اشتغال به کار در آنکارا خواهند داشت.

به دلیل اینکه آنکارا پایتخت کشور ترکیه است و سفارت خانه‌های کشورهای زیادی در این شهر مستقر شده‌اند، امکان اشتغال در سفارت خانه‌ها، کنسول گری‌ها و سازمان‌های غیر دولتی نیزبرای دانشجویان بین المللی وجود دارد. اما برای ورود به این مشاغل رقابت بسیار شدید است. در ترکیه عطش بسیاری برای یادگری زبان انگلیسی وجود دارد. بنابراین یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید آموزش زبان انگلیسی در آموزشگاه‌ها یا به صورت خصوصی است. به این منظور باید دارای مدرک زبان انگلیسی معتبر باشید.

همچنین برخی از شرکت‌های بین المللی یا سازمان‌های مطبوعاتی که برای برخی از شعبه‌های خود در سراسر ترکیه نیاز به روزنامه نگار، ویراستار و سردبیر دارند امکان استخدام برای فارغ التحصیلان خارجی را فراهم می‌آورند.

هزینه تحصیل در دانشگاه آنکارا

به طور کلی باید گفت که هزینه‌ی تحصیل در هر دانشگاهی با توجه به رشته و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. هزینه‌ی تحصیل در رشته‌های مختلف ارائه شده در دانشگاه آنکارا نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد. به عنوان مثال هزینه‌ی تحصیل رشته پزشکی در این دانشگاه معادل ۱۳.۵۰۰ لیر ترکیه در سال است. این مبلغ برای تحصیل در رشته دندانپزشکی حدود ۱۱.۵۰۰ لیر ترکیه، تحصیل در رشته داروسازی حدود ۱۰.۵۰۰ لیر ترکیه، تحصیل در دانشکده حقوق حدود ۸۰۰۰ لیر ترکیه، تحصیل در دانشکده مهندسی حدود ۷۰۰۰ لیر ترکیه، تحصیل در دانشکده هنرهای زیبا حدود ۵۵۳۰ ترکیه، تحصیل در دانشگاه ارتباطات حدود ۵۲۵۰ لیر ترکیه، تحصیل در دانشکده علوم و بهداشت حدود ۵۲۵۰ لیر ترکیه، و تحصیل در دانشگاه علوم تربیت بدنی حدود۵۲۵۰ لیر ترکیه در هر سال تحصیلی است.

دانشگاه آنکارا امکانات خدماتی و رفاهی بسیاری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. به عنوان مثال دانشجویان می‌توانند به عنوان محل اقامت از خوابگاه‌های دانشجویی که دارای اتاق‌های ارزان قیمت و مقرون به صرفه است، استفاده کنند. دانشجویان می‌توانند اتاق‌ها را به صورت تک نفره، دو نفره، و سه نفره بگیرند. اتاق‌های خوابگاه دانشجویی مجهز به تلفن، تلویزیون، و اینترنت بی سیم رایگان است. همچنین دانشجویان می‌توانند از خدمات پزشکی و بهداشتی که در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت دانشگاه ارائه می شوند، بهره‌مند شوند. دانشگاه خدمات دیگری مانند باشگاه‌های ورزشی، استخر، زمین بسکتبال، فوتبال، والیبال و … را برای دانشجویان فراهم کرده است.

باشگاه ورزشی دانشگاه آنکارا

باشگاه ورزشی دانشگاه آنکارا

دانشجویان می‌توانند با تخفیف‌های دانشجویی بلیط‌های شرکت در فعالیت های فرهنگی و هنری مانند تئاتر، کنسرت، سینما، بازدید از موزه‌ها و نمایشگاه‌ها، و … را تهیه کنند. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند برای صرفه جویی در هزینه‌ها،‌ غذای خود را از سایت دانشگاه با قیمت کمتری تهیه کنند. باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که سبک زندگی هر دانشجو می‌تواند نقش مهمی در میزان هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی در آنکارا را داشته باشد.

قیمت یک وعده غذای معمولی در شهر آنکارا حدود ۱۶ لیر ترکیه است. در صورتی که دانشجویان اقدام به اجاره‌ی آپارتمان یا خانه به صورت شخصی بکنند، باید گفت که هزینه‌ی اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر آنکارا حدود ۱.۲۱۱.۰۰ لیر ترکیه و اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر از مرکز شهر حدود ۷۶۰.۷۱ لیر ترکیه در ماه است. مبلغ اجاره با توجه به محله و شرایط آپارتمان می‌تواند متفاوت باشد. در صورت عدم اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی دانشجویان موظف به پرداخت قبض ماهانه‌ی مربوط به مصرف انرژی هستند. این هزینه‌ها ماهانه حدود ۲۲۶ لیر است. همچنین هزینه‌ی اتصال به اینترنت در شهر آنکارا حدود ۶۰ لیر در ماه است.

به طور کلی می‌توان گفت دانشگاه آنکارا می‌تواند یک مقصد تحصیلی عالی برای دانشجویان ایرانی باشد. تحصیل ترکیه به دلیل داشتن مرز مشترک با ایران و شباهت‌های دینی و فرهنگی موقعیت‌های مناسبی را برای تحصیل و اشتغال برای دانشجویان ایرانی فراهم می‌کند. از آنجایی که دانشگاه آنکارا یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه است، تحصیل در این دانشگاه می‌تواند مسیر زندگی دانشجویان را به سوی موفقیت‌های بیشتر پیش ببرد.

منبع: timeshighereducation

دیدگاهتان را بنویسید