دانشگاه برکلی: معرفی دانشگاه، شرایط اخذ پذیرش و هزینه‌های دانشگاه

دانشگاه برکلی کالیفرنیا در سال ۱۸۶۳ تاسیس شده و یک دانشگاه عمومی است. این دانشگاه یک موسسه‌ی آموزشی پژوهش محور به شمار می‌آید. دانشگاه برکلی کالیفرنیا یکی از ۱۴ عضو موسس انجمن دانشگاه‌های آمریکا است. این دانشگاه محل برقراری برخی از موسسات پژوهشی و تحقیقاتی نامدار در جهان است. برای مثال می‌توان به موسسه‌ی پژوهشی علوم ریاضی و آزمایشگاه علوم فضایی اشاره کرد که وابسته به دانشگاه برکلی کالیفرنیا هستند.

 

دانشگاه برکلی

دانشگاه برکلی

 

فارغ التحصیلان دانشگاه کالیفرنیا برکلی و اساتید و محققان دانشگاه افتخار دریافت ۹۹ جایزه نوبل، ۲۳ جایزه تورینگ و ۱۴ جایزه پولیتزر را دارند. ارنست لارنس  یکی از افرادی است که موفق به دریافت جایزه نوبل شده است. او سیکلوترون ( شتاب دهنده حلقوی) را اختراع کرده است و دانشمندان و محققان دانشگاه کالیفرنیا برکلی ۱۶عنصر شیمیایی جدول تناوبی را از روی آن کشف کردند.

در ابتدای کار دانشگاه کالیفرنیا به راحتی کار خود را با جذب حدود ۴۰ دانشجو آغاز کرد. اما با توجه به اینکه این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی کاملی را ارائه می‌داد، به سرعت پیشرفت کرد. در اوایل دهه‌ی  ۱۹۴۰ این دانشگاه رشد قابل ملاحظه‌ای داشت و توانست بعد از دانشگاه هاروارد رتبه‌ی دوم علمی و آموزشی را به خود اختصاص دهد.

در طول این دهه دانشگاه کالیفرنیا برکلی توانست با توجه به فعالیت‌های آزمایشگاه پرتوی خود شهرت بیشتری کسب کند. فعالیت‌های این آزمایشگاه روی ساخت یک بمب اتمی موثر بود. در طول دهه‌ی ۶۰ دانشگاه برکلی به واسطه‌ی حمایت از جنبش گفتار آزاد در سال ۱۹۶۴ و مخالفت دانشگاه با جنگ ویتنام، شهرت جهانی کسب کرد. این دانشگاه به دلیل فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی دانشجویان، جایگاه خاصی را از آن خود کرد.  در سال ۱۹۶۹رونالد ریگان فرماندار وقت کالیفرنیا، پردیس دانشگاه برکلی را با عنوان ” پناهگاهی برای هواداران کمونیست معترض و منحرف ” خطاب کرد. با این حال امروزه دانشجویان این دانشگاه گرایشات سیاسی بیشتری دارند.

پردیس دانشگاه کالیفرنیا دولتی تقریباً ۱۲۳۲ هکتار از منطقه‌ی خلیج سانفرانسیسکو را در بر می‌گیرد. بسیاری از ساختمان‌های دانشگاه کالیفرنیا برکلی معماری منحصر به فردی دارند و به عنوان آثار تاریخی کالیفرنیا شناخته می‌شوند.

دانشگاه کالیفرنیا برکلی دارای۴۰ هزار دانشجو است که یک سوم این جمعیت را دانشجویان مقطع کارشناسی تشکیل می‌دهند. به همین دلیل این دانشگاه دارای جمعیت جوان و محیطی پر از جنب و جوش است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز در محیطی امن و آرام می‌توانند روابط دوستانه برقرار کنند و در عین حال تحصیلات و تجربیات علمی و آکادمیک خود را پیش ببرند.

دانشگاه کالیفرنیا برکلی خوابگاه و خانه‌های مسکونی دانشجویی برای دانشجویان خود فراهم کرده است و بیش از ۱۳۰۰ دانشجو در خانه‌ها و آپارتمان‌های وابسته به دانشگاه زندگی می‌کنند. دانشجویان دانشگاه کالیفرنیا برکلی می‌توانند زندگی بسیار شاد و مفرحی را در کنار تحصیل در این دانشگاه داشته باشند. دانشجویان این دانشگاه در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند و از برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی بسیاری بهره مند می‌شوند. داخل دانشکده نیز مکان‌های دیدنی و جذاب بسیاری وجود دارد. برای مثال دانشجویان می‌توانند از سالن علمی لارنس دیدن کنند یا از تماشای بازی‌های ورزشی در استادیوم مموریال کالیفرنیا لذت ببرند. همچنین دانشجویان می‌توانند در کنسرت‌ها و برنامه‌های هنری بسیاری که در دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کنند.

دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی مربوط به مقطع تحصیلی کارشناسی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا

تحصیل در دانشگاه برکلی

دانشگاه کالیفرنیا برکلی رشته‌های تحصیلی متنوعی را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد. دانشکده‌هایی که رشته‌های مقطع کارشناسی را ارائه می‌دهند عبارت هستند از:

– دانشکده شیمی

– دانشکده مهندسی

– دانشکده محیط زیست

– دانشکده ادبیات و علوم

– دانشکده منابع طبیعی

– مدرسه‌ی تجارت هاس

دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی مربوط به تحصیلات تکمیلی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا

دانشکده های دانشگاه برکلی

دانشگاه کالیفرنیا برکلی طیف وسیعی از رشته‌ها و شاخه‌های تحصیلی را در مقطع تحصیلات تکمیلی یعنی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. دانشکده‌ها و رشته‌های مربوط به تحصیلات تکمیلی عبارت هستند از:

– دانشکده معماری

– دانشکده هنر

– دانشکده مدیریت و تجارت

– دانشکده علوم کامپیوتری

– دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر

– دانشکده آموزش

– دانشکده خبرنگاری

– دانشکده حقوق

– دانشکده ریاضیات

– دانشکده رفاه اجتماعی

– دانشکده طراحی شهری

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه برکلی کالیفرنیا

اخذ پذیرش از دانشگاه برکلی

هر دانشگاهی با توجه به رشته‌ی تحصیلی و مقطع تحصیلی مورد نظر داوطلب مدارک و شرایط  خاصی را می‌طلبد. داوطلبان باید قبل از هرگونه اقدامی به وب سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرده و پس از جستجوی رشته و مقطع تحصیلی مورد نظرشان اطلاعات لازم را در مورد مدارک و شرایط لازم کسب کنند. لازم است که دانشجویان نسبت به آماده کردن تمامی مدارک ذکر شده در وب سایت رسمی دانشگاه اقدام کرده و مدارک را به صورت کامل و صحیح به دانشگاه ارسال نمایند. دانشگاه این امکان را برای داوطلبان فراهم می‌کند که وارد وب سایت رسمی دانشگاه شده و درخواست اخذ پذیرش خود را به صورت آنلاین ارسال نمایند. در این مرحله داوطلبان باید مدارک لازم را از طریق اینترنت آپلود کنند. در مرحله‌ی اول ارسال درخواست اخذ پذیرش، داوطلبان تصویر مدارک را ارسال می‌کنند و پس از قبولی درخواست پذیرش، باید اصل مدارک را به دانشگاه ارائه دهند. ممکن است دانشگاه برای اخذ پذیرش تحصیلی داوطلب در برخی از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی خاص از همان ابتدا اصل برخی از مدارک را از متقاضیان درخواست کند.

با توجه به اینکه دانشگاه کالیفرنیا برکلی یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان است و سالانه داوطلبان بسیاری از سرتاسر جهان درخواست اخذ پذیرش تحصیلی را به دانشگاه کالیفرنیا برکلی ارسال می‌کنند، رقابت برای ورود به این دانشگاه تنگاتنگ است. شرط اول ورود به برکلی این است که شرایط داوطلبان باید مورد قبول دانشگاه باشد. با این حال دانشگاه شرایط و موقعیت داوطلبانی را که واجد شرایط هستند را می‌سنجد و با توجه به امتیازی که داوطلبان کسب می‌کنند، درخواست پذیرش آنها مورد موافقت قرار می‌گیرد یا رد می‌شود. بنابراین حتی در صورت ارسال مدارک مورد نیاز اولیه، شرایط و سوابق تحصیلی شما با دیگر داوطلبان مقایسه می‌شود و هرچه امتیاز شما بیشتر باشد شانس شما برای ورود به این دانشگاه نیز افزایش پیدا می‌کند.

تحصیل در برکلی

مدارک اولیه‌ی مورد نیاز برای ارسال درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه کالیفرنیا برکلی عبارت هستند از:

–  کسب حداقل معدل GPA در مقطع تحصیلی قبلی که با توجه به رشته و مقطع تحصیلی، مورد قبول دانشگاه باشد. ( Gpa یک سیستم آمریکایی برای محاسبه معدل است که عددی بین ۰ تا ۴ است و مخفف Grade Point Average است. تمام دانشجویانی که تمایل دارند تا از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش بگیرند، باید این نمره را در کارنامه خود به همراه داشته باشند).

–  کسب امتیاز ۲۱۷۱ در آزمون SAT یا امتیاز ۳۳ در آزمون ACT : ACT ( ای سی تی) یک آزمون استاندارد برای ورود به دانشگاه‌های آمریکا است. این آزمون شامل ۴ بخش زبان انگلیسی، ریاضی، درک مطلب و علوم است و شما برای ورود به دانشگاه‌های آمریکا می‌توانید در یکی از آزمون‌های ACT یا SAT شرکت کنید.

–  تکمیل و ارسال مدارک تحصیلی در تاریخ معین شده توسط وب سایت رسمی دانشگاه (ممکن است تاریخ ارسال مدارک و فرم اخذ پذیرش در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی گوناگون متفاوت باشد. با این حال تاریخ تعیین شده برای بیشتر رشته‌ها تا پایان دسامبر است و مدارک باید تا قبل از پایان ماه دسامبر ارسال شوند).

–  انگیزه نامه (باید توجه کنید که انگیزه نامه‌ی شما حاوی مطالبی باشد که مورد توجه دانشگاه کالیفرنیا قرار بگیرد تا بتوانید شانس ورود خود به دانشگاه را بیشتر کنید. نگارش یک انگیزه نامه قوی می‌تواند نظر افراد تصمیم گیرنده در مورد جذب دانشجو را به شما جلب کند).

– رزومه تحصیلی (داشتن یک رزومه‌ی تحصیلی قوی می‌تواند امتیاز و شانس ورود شما به دانشگاه کالیفرنیا برکلی را افزایش دهد. رزومه تحصیلی داوطلب باید با نیازمندی‌های دانشکده‌ی مورد نظر همخوانی داشته باشد. سابقه‌ی شرکت در فعالیت‌های علمی و کسب مقام در مسابقات مربوط به رشته‌ی تحصیلی مورد نظرتان می‌تواند امتیاز خوبی برای شما به شمار بیاید. همچنین داشتن سابقه‌ی نگارش مقاله‌های بین‌المللی یا ترجمه و تالیف کتاب نقش مهمی در افزایش شانس قبولی شما خواهد داشت).

– تکمیل فرم‌ها و برگه‌های مربوط به درخواست بورسیه‌های تحصیلی و حمایت‌های مالی

– کسب حداقل امتیاز مورد قبول دانشگاه در آزمون‌های زبان انگلیسی آیلتس یا تافل (حداقل امتیاز لازم برای ورود به مقطع کارشناسی در دانشگاه کالیفرنیا برکلی در آزمون آیلتس کسب نمره‌ی ۶.۵ است. داوطلبان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی باید حداقل نمره‌ی ۸۰ را در آزمون تافل iBT و حداقل امتیاز ۵۵۰ را در آزمون تافل pBT کسب کنند. برای ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی داوطلبان باید حداقل نمره ۷ را در آزمون آیلتس کسب نمایند. حداقل نمره‌ی مورد قبول برای ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در آزمون تافل iBT نمره ۱۱۰ و حداقل امتیاز لازم در آزمون تافل pBT نمره‌ی ۶۰۰ است).

– ریز نمرات دوره‌ی دبیرستان و پیش دانشگاهی برای ورود به مقطع کارشناسی، و ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی برای ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی (نمرات باید به صورت رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شده و به تایید وزارت آموزش رسیده باشند).

– عکس پاسپورت داوطلب

– تکمیل فرم درخواست پذیرش به صورت صحیح و کامل

بیشتر بخوانید: رتبه‌بندی داخلی و جهانی بهترین دانشگاه‌ های آمریکا

هزینه زندگی و تحصیل دردانشگاه کالیفرنبریا برکلی

همانطور که می‌دانید آمریکا کشوری است که چندین دانشگاه معتبر جهانی در آن قرار دارند. دانشگاه کالیفرنیا برکلی نیز یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا است که رتبه‌ی ۲۷ را از دید نظرسنجی بهترین دانشگاه جهانی QS  را در سال ۲۰۱۸ از آن خود کرده است. بیشتر دانشگاه‌های آمریکا دارای اعتبار جهانی هستند و کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارند. به همین دلیل کشور آمریکا یکی از مقصدهای تحصیلی عالی برای دانشجویان بین المللی به شمار می‌آید. با این حال باید به این نکته نیز توجه کنید که هزینه‌ی زندگی و تحصیل در آمریکا در مقایسه با کشورهای دیگر می‌تواند بیشتر باشد. از طرفی دیگر دانشگاه‌های آمریکا کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان اعطاء می‌کنند و دانشجویان می‌توانند برای بهره‌مندی از کمک‌های مالی درخواست بورسیه‌ی تحصیلی را به دانشگاه ارسال کنند. در ادامه‌ی مطلب اطلاعاتی را در مورد هزینه‌های زندگی و تحصیل در کشور آمریکا در اختیار شما قرار خواهیم داد.

هزینه‌ی شهریه‌ی دانشگاه و زندگی دانشجویی

شهریه‌ی دانشگاه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. هزینه‌ی شهریه در طول یک سال تحصیلی می‌تواند از ۵ هزار دلار الی ۵۰ هزار دلار متغیر باشد. شهریه‌ی یک دوره در مقطع تحصیلی کارشناسی حدود ۵۰ هزار دلار است. علاوه بر هزینه‌ی شهریه دانشگاه، دانشجویان باید هزینه‌ی اقامت و سایر خدمات را نیز پرداخت کنند. هزینه اقامت و خدمات دانشجویی حدود ۱۵ هزار دلار در سال برآورد می‌شود. البته هزینه‌هایی مانند هزینه خرید کتاب و لوازم ضروری دیگر را نیز باید به این مبلغ اضافه کرد. می‌‌توان گفت که یک دانشجوی کارشناسی علاوه بر هزینه‌ی شهریه دانشگاه، حدود ۲۸۰۰ دلار را بابت اقامت و خرید کتاب و مایحتاج زندگی پرداخت می‌کند. هزینه‌ی شهریه‌ی دانشگاه و تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا معمولاً در مقایسه با دوره‌ی کارشناسی بیشتر است. شهریه‌ی رشته‌های مختلف تحصیلی در مقاطع مختلف با یکدیگر متفاوت است و برای آگاهی از مبلغ دقیق شهریه باید به وب سایت دانشگاه مراجعه کرده و مبلغ شهریه‌ی رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر خود را جستجو کنید.

هزینه اجاره خانه

هزینه‌ی اجاره‌ی آپارتمان یا مسکن با توجه به منطقه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد می‌تواند متفاوت باشد. به صورت کلی اجاره‌ی یک آپارتمان یک خوابه در یک منطقه‌ی روستایی یا حومه‌ی شهر حدود ۵۰۰ دلار در ماه است و این مبلغ با توجه به منطقه‌ای که آپارتمان در آن واقع شده است می‌تواند تا ۳۵۰۰ دلار در ماه افزایش پیدا کند. دانشجویان می‌توانند برای صرفه جویی در هزینه‌ی اقامت از امکانات رفاهی خوابگاه دانشگاه بهره‌ مند شوند. میانگین هزینه‌ی اقامت در خوابگاه دانشجویی ۱۰ هزار دلار در سال است. دانشجویان در صورت اجاره‌ی مسکن مستقل باید هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی را نیز پرداخت کنند. در ادامه‌ی مطلب فهرستی از مبالغ مربوط به مصرف انرژی و هزینه های دیگر را آماده کرده‌ایم:

– هزینه‌ی برق حدود ۵۰ الی ۱۰۰ دلار در ماه

– هزینه‌ی گرمایش حدود ۵۰ الی ۱۰۰ دلار در ماه

– هزینه‌ی تغذیه و خوراک بین ۲۰ تا ۶۰ دلار در ماه (باید به این نکته توجه کرد که هزینه‌ی غذا و خوراک با توجه به سبک رژیم غذایی هر دانشجو می‌تواند متفاوت باشد. دانشجویان می‌توانند برای صرفه جویی در هزینه‌های مربوط به خوراک و تغذیه غذای خود را از سلف دانشگاه تهیه کنند).

به منظور حمایت و پشتیبانی از دانشجویان بین المللی، دانشگاه کمک هزینه‌هایی را برای کمک به تامین مخارج دانشجویان در نظر می‌گیرد. برای مثال دولت آمریکا ۲ بورسیه‌ی تحصیلی فولبرایت و هامفری را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. دانشجویانی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی را دارند، باید به وب سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرده و شرایط لازم برای اخذ کمک هزینه تحصیلی را مورد مطالعه قرار دهند. شرایط اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی با توجه به شرایط دانشجویان و رشته و مقطع تحصیلی آنها می‌تواند متفاوت باشد. دانشجویان باید بعد از آماده کردن مدارک لازم آنها را به صورت کامل و صحیح به دانشگاه ارائه دهند. همچنین دانشجویان می‌توانند با ارائه کارت دانشجویی، خریدهای خود را با ۱۰ الی ۵۰ درصد تخفیف از فروشگاه‌هایی که با دانشگاه قرارداد بسته‌اند، تهیه کنند. علاوه بر این دانشجویان می‌توانند بلیت‌های سینما، موزه و دیگر رخدادهای فرهنگی و هنری را با هزینه‌ی کمتری تهیه کنند. برخی از هتل‌ها نیز خدمات خود را با قیمت کمتری به دانشجویان ارائه می‌دهند.

بیشتر بخوانید: هزینه تحصیل در آمریکا چقدر است؟ لیست کاملی از هزینه‌های دانشجویی در آمریکا

اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در آمریکا

اخذ اقامت دائم آمریکا

اخذ اجازه‌ی اقامت دائم پس از تحصیل در آمریکا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان بین المللی به ویژه دانشجویان ایرانی است. باید به این نکته‌ی مهم توجه کرد که موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا و فارغ التحصیلی از آنها به معنی تضمین اخذ اقامت دائم آنها در این کشور نیست. دانشجویانی که قصد اخذ اجازه‌ی اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا را دارند، باید به صورت قانونی در این کشور مشغول به کار شوند. برای اخذ ویزای اشتغال به کار، دانشجویان باید کارفرمایی را پیدا کنند که آنها را استخدام کند. در این صورت پس از ۵ سال کار با ویزای کاری، می‌توان اقدام به اخذ اقامت دائم و دریافت گرین کارت کرد.

منبع: topuniversities

دیدگاهتان را بنویسید