دانشگاه بولونیا : معرفی دانشگاه، شرایط تحصیل و مدارک مورد نیاز

دانشگاه بولونیا در سال ۱۰۸۸ تاسیس شده است و قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان به شمار می‌آید. این دانشگاه در شهر بولونیا در کشور ایتالیا واقع شده است. دانشگاه بلونیا شخصیت‌های بسیار برجسته‌ای در زمینه علم و هنر را به خود جذب کرده و سابقه درخشانی در تربیت و پرورش افراد نخبه و با استعداد دارد. دانشگاه بولونیا در منطقه آموزش عالی اروپا یک موسسه پیشرو است و سیستم آموزشی آن در بسیاری از دانشگاه‌های برتر اروپایی به کار برده ‌می‌شود. از طرف دیگر این دانشگاه به دلیل زیبایی شهر بولونیا دارای شهرت فراوانی است. در این دانشگاه رشته‌های تحصیلی متنوعی که متناسب با نیازهای جامعه امروزی هستند ارائه ‌می‌شوند. بیش از ۸۷,۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه به ادامه تحصیل می‌پردازند. در این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه ‌می‌شوند و امکان تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی نیز فراهم شده است. ۶۲ برنامه تحصیلی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه ‌می‌شوند و بنابراین دانشجویان ‌بین‌المللی که تسلط کافی به زبان ایتالیایی نداشته باشند نیز می‌توانند در این برنامه‌های تحصیلی شرکت کرده و در ایتالیا به ادامه تحصیل بپردازند. در این نوشته به معرفی دانشگاه بولونیا و بررسی مزیت‌های تحصیل در آن خواهیم پرداخت. اگر قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارید و می‌خواهید بولونیا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنید، این مطلب را با دقت دنبال نمایید.

 

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا

تحصیل در دانشگاه بولونیا

باید بدانید که دانشگاه بولونیا دارای چند پردیس است که در بولونیا، راونا، فورلی، سسنا و ریمینی، قرار دارند. همچنین دفتر مرکزی دائمی ‌در بوینس آیرس واقع شده است. دانشگاه بولونیا علاوه بر پیوند‌های نزدیکی که با دیگر دانشگاه‌های اروپایی دارد، از روابط بین‌المللی متعددی با آمریکای شمالی، آفریقا، آسیا و استرالیا برخوردار است. این دانشگاه دارای اعتبار ‌بین‌المللی بالایی بوده و در فهرست ۵ دانشگاه برتر ایتالیا قرار می‌گیرد. این دانشگاه به ارزش‌هایی مانند انرژی پایدار، تقویت و حفاظت از زمین، ارتقاء اقتصاد، بهبود رفاه جامعه، توسعه دانش بنیان‌، برابری اجتماعی و تلاش برای حفظ منافع عمومی ‌متعهد است. در این دانشگاه بیش از ۲۲۰ برنامه تحصیلی ارائه ‌می‌شوند که ۷۸ تعداد از آنها ‌بین‌المللی بوده و همانطور که گفته شد ۶۲ برنامه به زبان انگلیسی تدریس ‌می‌شوند. در این قسمت به مزیت‌های تحصیل در دانشگاه بولونیای ایتالیا خواهیم پرداخت.

مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام اپلای ایتالیا مد نظر داشته باشید.

تحصیل در دانشگاه بولونیا

تحصیل در دانشگاه بولونیا

اعتبار بالای دانشگاه بولونیا ایتالیا

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در دانشگاه بولونیای ایتالیا این است که این دانشگاه دارای اعتبار بسیاری است و برنامه‌های تحصیلی خود را با کیفیت آموزشی عالی به دانشجویان ‌بین‌المللی ارائه ‌می‌کند. با اینکه دانشگاه بلونیا دارای قدمت طولانی است، روش‌های تدریس و تجهیزات آن بسیار مدرن و جدید هستند. تاریخ این دانشگاه با نام بزرگان علم و ادب آمیخته است و می‌توان گفت که بلونیا به عنوان سنگ ‌بنای اساسی و مرجعی فرهنگ اروپا شناخته ‌می‌شود. با تحصیل در این دانشگاه می‌توانید دانش روز را فرا گرفته و از شرکت در کلاس‌های درسی با کیفیت آموزشی عالی و ‌بین‌المللی بهره مند شوید.

کیفیت بالای آموزش و مدرک ارائه شده توسط دانشگاه

با توجه به اعتبار بالای این دانشگاه مدرک ‌اعطاء شده توسط آن نیز دارای اعتبار ‌بین‌المللی است. فارغ التحصیلان این دانشگاه با توجه به داشتن دانش و تجربه کافی در زمینه تخصصی خود می‌توانند به راحتی وارد بازار کار شده و شغل مناسبی را که مرتبط با رشته تحصیلی آنها باشد پیدا کنند. مدرک دانشگاهی بولونیا دارای ارزش بین‌المللی است و مورد قبول بسیاری از از سازمان‌ها و ارگان‌ها در سرتاسر کشورهای مختلف جهان خواهد بود. این دانشگاه فرصت‌های زیادی را برای کسب تخصص و سپس ورود به دنیای کار حرفه‌ای برای دانشجویان خود فراهم ‌می‌کند.

امکانات و خدمات تحصیلی بسیار با کیفیت برای دانشجویان

دانشگاه بولونیای ایتالیا به منظور حمایت و پشتیبانی از دانشجویان خود امکانات و خدمات تحصیلی و رفاهی بسیاری را در اختیار آنها قرار ‌می‌دهد و سعی می‌کند که محیط مناسبی را برای رشد و شکوفایی استعدادها و توانایی آنها فراهم نماید. دانشجویان می‌توانند از کمک هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند شوند یا در صورت اثبات شایستگی خود از پرداخت شهریه معاف گردند. همچنین این دانشگاه خوابگاه و مسکن دانشجویی را با تخفیف و هزینه پایین در اختیار دانشجویان قرار ‌می‌دهد و در نتیجه دانشجویان می‌توانند با هزینه کمتری مسئله اسکان خود را حل کنند. علاوه بر اینها وعده‌‌های غذایی در رستوران دانشجویی این دانشگاه با قیمت پایین‌تری برای دانشجویان ارائه ‌می‌شوند و دانشجویان می‌توانند غذای خود را با قیمت کمتری از دانشگاه تهیه کنند. دانشجویانی که نیازمند حمایت‌های اقتصادی و مالی هستند می‌توانند با انعقاد قرارداد با دانشگاه همکاری کرده و به کار دانشجویی بپردازند و به این ترتیب درآمد داشته باشند و بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در ایتالیا را تامین کنند.

 

تحصیل در بولونیا

تحصیل در بولونیا

امکان تبادل با دانشگاه‌های برتر دنیا

دانشگاه بولونیای ایتالیا به لطف و جایگاه بین‌المللی خود نقش بسیار مهمی ‌در تبادل دانشجو و اساتید با مهم‌ترین دانشگاه‌های جهان دارد و از نظر تبادل دانشجویان در میان ۵ دانشگاه برتر اروپایی قرار می‌گیرد. بنابراین تحصیل در این دانشگاه می‌توانید تجربه تحصیل یا کار در خارج از کشور جهان و درک جهان را به شما بدهد. شما به عنوان دانشجوی دانشگاه بولونیای ایتالیا می‌توانید با داشتن پاسپورت این کشور به کشورهای اروپایی و همچنین دانشگاه‌های ‌بین‌المللی مراجعه کنید. در واقع با دانشجو شدن در دانشگاه بولونیای ایتالیا پاسپورت شما یک گذرنامه ‌بین‌المللی خواهد بود.

حمایت از طرح‌ها، ایده‌ها و فرصت فوق‌العاده برای دانشجویان

در این دانشگاه پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی بسیاری انجام می‌پذیرند. دانشجویان این دانشگاه تلاش بسیاری برای توسعه ایده‌های جدید نوآوری و دانش روز به منظور یافتن راه حل برای مشکلات و چالش‌های جهانی روز انجام ‌می‌دهند. شما در این دانشگاه فرصت خواهید داشت که استعدادها و توانایی‌های خود را پرورش دهید و در آینده شخص مفیدی برای جامعه جهانی باشید.

امکانات رفاهی، تفریحی و ورزشی عالی برای دانشجویان

این دانشگاه محیط شاد و مفرحی را برای دانشجویان فراهم ‌می‌کند و علاوه بر برنامه‌های تحصیلی و درسی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری و ورزشی بسیاری در این دانشگاه برگزار ‌می‌شوند. دانشجویان می‌توانند در دوره‌های آموزش زبان‌، رویدادهای مختلف فرهنگی و هنری‌، موسیقی‌، ورزش‌ و‌… به فعالیت بپردازند و دوران دانشجویی پرهیجان و شادی را تجربه کنند.

دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه بولونیا ایتالیا

بولونیا

بولونیا

 

در این دانشگاه رشته‌های متنوعی تدریس ‌می‌شوند و دانشجویان می‌توانند با توجه به استعداد و تخصص‌ خود، رشته مورد علاقه‌شان را انتخاب نموده و در آن به ادامه تحصیل بپردازند. دانشگاه بولونیا دارای ۵ دانشکده با عنوان‌های دانشکده هنر، علوم انسانی و میراث فرهنگی، دانشکده مهندسی، دانشکده پزشکی‌ و دانشکده علوم پایه است. رشته‌های ارائه شده در دانشگاه بولونیای ایتالیا به شرح زیر هستند.
هنر و علوم انسانی
رشته‌های ارائه شده در این زمینه شامل رشته‌های معماری و تاریخی‌، فلسفه و خداشناسی‌، هنر، هنرهای اجرایی و طراحی‌، باستان شناسی‌، زبان‌، ادبیات و زبان شناسی هستند.
علوم فیزیک
رشته‌های ارائه شده در این زمینه شامل رشته‌های ریاضیات و استاتیستیک، زمین شناسی و محیط زیست، علوم زمینی و دریایی، فیزیک و فضا شناسی و شیمی‌ هستند.
علوم حیات
رشته‌های ارائه شده در این زمینه شامل رشته‌های علوم ورزشی‌، علوم بیولوژیکی‌، علوم دامپزشکی‌ و کشاورزی و جنگلداری هستند.
علوم اجتماعی
رشته‌های ارائه شده در این زمینه شامل رشته‌های جغرافیا‌، مطالعات بین‌المللی و سیاسی‌، مطالعات رسانه و ارتباطات‌ و جامعه شناسی هستند.
مهندسی و فناوری
رشته‌های ارائه شده در این زمینه شامل رشته‌های مهندسی برق و مهندسی الکترونیک، مهندسی عمران‌، مهندسی شیمی، ‌مهندسی عمومی ‌و مهندسی مکانیک و هوافضا هستند.
سلامت بالینی و پیش بالینی
رشته‌های ارائه شده در این زمینه شامل رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و سلامت عمومی ‌هستند.
اقتصاد و تجارت
رشته‌های ارائه شده در این زمینه شامل رشته‌های اقتصاد و اقتصاد سنجی‌، مدیریت و تجارت‌، حسابداری و امور مالی هستند.
از دیگر رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه می‌توان به رشته‌های مرتبط با زمینه‌های آموزش، حقوق، علوم کامپیوتر و روانشناسی اشاره کرد. باید به این نکته اشاره کرد که رشته‌های ذکر شده رشته‌های اصلی هستند و زیر شاخه‌های مرتبط با این رشته‌ها نیز دانشگاه بلونیا ارائه می‌گردند.

رشته‌های انگلیسی زبان موجود در دانشگاه

رشته‌های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه بولونیا عبارت هستند از: اقتصاد و تجارت، اقتصاد و امور مالی، بیوانفورماتیک، مرمت آثار تاریخی، مهندسی هوا فضا، عمران فراساحل، مهندسی عمران، مهندسی اتوماسیون، مهندسی مخابرات، طراحی پیشرفته برق خودرو، زبان جامعه و ارتباطات، پزشکی، دانش دیجیتال، فرهنگ سلامت، روانشناسی شغلی، مطالعات اروپای شرقی، مدیریت اقتصاد سلامت، منابع اقتصادی و توسعه پایدار، مدیریت اقتصاد، توریسم، سیاست بین الملل، مدیریت فرهنگ مد نوآوری و سازماندهی فرهنگ و هنر، حقوق بشر و علوم آماری.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه بولونیای ایتالیا

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه بولونیای ایتالیا به شرح زیر هستند:

– کپی برابر اصل و ترجمه مدرک تحصیلی قبلی به ایتالیایی به صورت رسمی
– کپی پشت و داخل پاسپورت معتبر
– عکس پرسنلی که توسط کنسولگری ایتالیا تایید شده
– اجازه سکونت برای تحصیل مورد تایید کنسولگری ایتالیا
– رزومه تحصیلی ‌و شغلی
– معرفی‌نامه یا توصیه‌نامه از دوره قبلی تحصیلی که شامل لیست دروس گذرانده و نمرات داوطلب است، به علاوه مدرکی که با گذراندن این دروس دریافت شده است.
– اظهار نامه شخصی
– یکی از این دو مدرک زبان: آزمون Idoneita از همین دانشگاه و دیگر دانشگاه‌های ایتالیا برای شرکت در برنامه‌های تحصیلی که به زبان ایتالیایی برگزار می‌شوند و مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره ۵.۵، تافل PBT با نمره ۵۰۷ تا ۵۵۷، تافل CBT با نمره ۱۸۰ تا ۲۱۷، یا تافل IBT با نمره ۸۰ تا ۹۹ برای شرکت در دوره‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.
– ۲ توصیه نامه یا معرفی نامه از اساتید دوره قبلی تحصیلی
– ثبت نام در پانل دانشگاه
– ویزا و چند مدرک ترجمه شده دیگر ( به زبان ایتالیایی ) که کنسولگری ایتالیا در زمان اقدام برای ویزای تحصیلی به داوطلبان ‌می‌دهد.
– در صورتی که داوطلبان می‌خواهید از بورسیه استفاده کنند، باید یک اظهارنامه از وضعیت مالی خود و خانواده‌شان به کنسولگری ایتالیا ارائه دهند تا مورد بررسی و تایید قرار بگیرد.
– پرداخت بخش اول شهریه

هزینه تحصیل در دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا

 

یکی از نکات مهم در مورد انتخاب دانشگاه مقصد تحصیلی این است که شهریه و هزینه‌های تحصیل در آن را مورد مطالعه و قرار دهید و پس از انجام بررسی‌های لازم نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی از آن اقدام کنید. میانگین شهریه تحصیل در رشته‌های مختلف در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱,۰۰۰ الی ۳,۰۰۰ یورو در سال خواهد بود.

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم :‌ ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی

انواع مختلف بورسیه‌های تحصیلی

باید گفت که تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه بولونیا تقریباً رایگان است. از طرف دیگر امکان برخورداری از بورسیه استانی ایتالیا برای دانشجویان ایرانی وجود دارد. علاوه بر این دانشجویان می‌توانند از مزیت‌های دیگری مانند اقامت در خوابگاه دانشجویی رایگان‌، یک وعده غذای رایگان در روز‌، دریافت کمک هزینه نقدی‌ و تخفیف در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ‌بهره‌مند شوند. به غیر از بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا که بودجه آن توسط سازمان ملل تامین ‌می‌شود، بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی متنوعی در مقاطع تحصیلی مختلف در این دانشگاه ارائه ‌می‌شوند. همچنین دانشگاه امکان اشتغال به کار دانشجویی را برای دانشجویان فراهم کرده است و موقعیت‌های کاری را برای آنها فراهم ‌می‌کند تا دانشجویان علاقه‌مند و نیازمند بتوانند در حین تحصیل با انجام کار نیمه وقت نیازهای مالی خود را تامین کنند. از طرف دیگر دانشگاه بلونیا به غیر از ‌اعطاء بورسیه‌های متنوع تحصیلی، امکان دریافت وام دانشجویی را نیز برای دانشجویان فراهم ‌می‌کند. همانطور که می‌بینید این دانشگاه حمایت و پشتیبانی‌های بسیاری را دانشجویان ‌بین‌المللی خود به عمل می‌آورد تا دانشجویان بتوانند از فرصت‌های برابر بهره‌مند شده و توانایی‌ها و استعدادهای خود را شکوفا کنند. همچنین باید اضافه کرد که هزینه زندگی در شهر بولونیا برای هر نفر حدود ۸۰۰ الی ۹۰۰ یورو در هر ماه خواهد بود.

تحصیل در ایتالیا با بورسیه :‌ معرفی برترین‌ کمک هزینه‌های تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا

 

تحصیل در دانشگاه بولونیا

تحصیل در دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا : اولین دانشگاه دنیا و با کیفیت آموزشی عالی

با توجه به اعتبار و کیفیت آموزشی عالی برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه بولونیا و خدمات و امکانات ارائه شده به دانشجویان ‌بین‌المللی در این دانشگاه، می‌توان گفت که بولونیا می‌تواند یک مقصد تحصیلی عالی برای دانشجویانی باشد که می‌خواهند در کشور ایتالیا به ادامه تحصیل بپردازند. در صورت انتخاب دانشگاه بلونیا به عنوان مقصد تحصیلی خود علاوه بر کسب دانش و تخصص بالا در زمینه رشته تحصیلی و داشتن آینده کاری، دوران دانشجویی بسیار لذت بخشی را تجربه خواهید کرد.

آیا تاکنون تجربه اپلای برای دانشگاه‌های ایتالیا و به خصوص دانشگاه بولونیا را داشته‌اید؟ در صورتی که تجربه تحصیل در این دانشگاه را داشته باشید، تجربه خودتان را از تحصیل و مراحل اپلای، زندگی در آن را با ما به اشتراک بگذارید. آیا تحصیل در این دانشگاه را به سایر افراد پیشنهاد می‌دهید؟ لطفاً دلایل و تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: timeshighereducation

دیدگاهتان را بنویسید