دانشگاه تورین : معرفی دانشگاه، رشته‌ها و شرایط تحصیل در آن

دانشگاه تورین ( University of Turin ) یکی از قدیمی‌ترین و‌ معتبرترین دانشگاه‌های‌ کشور ایتالیا به شمار می‌آید. این دانشگاه در شهر تورین دار ایتالیا قرار دارد. این دانشگاه بیش از ۷۴,۰۰۰ دانشجو دارد که در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های تحصیلی مختلف به ادامه تحصیل می‌پردازند.‌ دانشگاه تورین با ۱۲۰ ساختمان در مناطق مختلف شهر و در مکان‌های مهم در پیدمونت‌ به عنوان یک شهرک که نقش مهمی ‌در ترویج فرهنگ، پیشبرد تحقیقات و نوآوری، آموزش و اشتغال دارد‌، شناخته می‌شود.‌

قدمت و کیفیت بالای دانشگاه تورین

دانشگاه تورین به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا شناخته می‌شود و هر ساله به عنوان یکی از ۵ دانشگاه برتر ایتالیا شناخته می‌شود. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا است و فعالیت‌های بسیار مهمی ‌در زمینه تحقیقات و پژوهش‌های‌ پیشرفته و آموزش بین‌المللی در آن انجام می‌پذیرد.‌ رشته‌های تحصیلی مختلفی در این دانشگاه ارائه می‌شوند‌ و دانشجویان می‌توانند در مقاطع‌ تحصیلی مختلف به ادامه تحصیل در رشته و زیر شاخه تخصصی مورد نظر خود بپردازند.‌ علاوه بر‌ ارائه برنامه‌های درسی، برگزاری پروژه‌های علمی ‌و تحقیقاتی توسط این دانشگاه نقش بسیار مهمی ‌در تعامل فرهنگی و توسعه اجتماعی، مذاکره و گفتگو و گسترش بینش ایفا می‌کند.‌ با توجه به اینکه دانشگاه تورین یکی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا به شمار می‌آید، داوطلبان بسیاری مایل به ادامه تحصیل در این دانشگاه هستند.‌ سالیانه دانشجویان بین‌المللی بسیاری به منظور ادامه تحصیل به این دانشگاه‌ می‌آیند. اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا را دارید، انتخاب‌ دانشگاه ایتالیایی تورین به عنوان مقصد تحصیلی می‌تواند یک گزینه عالی برای شما باشد.‌ در این نوشته به‌ معرفی دانشگاه تورین و شرایط تحصیل در این دانشگاه خواهیم پرداخت. اگر شما نیز داوطلب‌ ادامه تحصیل در این دانشگاه هستید، این مطلب را با دقت دنبال کنید.

 

 

دانشگاه تورین

دانشگاه تورین

معرفی دانشگاه‌ تورین در ایتالیا

علاوه بر این که دانشگاه تورین‌ یکی از بهترین دانشگاه‌های‌ ایتالیا است، در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان نیز قرار دارد.‌ در واقع می‌توان گفت که این دانشگاه ایتالیایی هر زمینه‌ای را تحت پوشش قرار می‌دهد. مراکز تحقیقاتی پزشکی تشخیصی، حسگرهای زیستی و فناوری نانو در دانشگاه تورین از بهترین مراکز علمی و تحقیقاتی در ایتالیا هستند.‌ برخی از برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه بسیار منحصر به فرد هستند. به عنوان مثال می‌توان به موضوعاتی مانند استراتژی نظامی، ‌بیوتکنولوژی، علوم ورزشی و ترمیم و حفاظت‌ اشاره کرد.‌ از طرف دیگر دانشگاه بین‌المللی تورین قدمت طولانی و چشمگیری در‌ موضوعاتی مانند تاریخ، فلسفه، حقوق، اقتصاد و پزشکی دارد.‌ همچنین این دانشگاه فعالیت‌های گسترده‌ای را در رشته‌های تحصیلی نوین و مدرن مانند علوم غذایی، سیاست اجتماعی، فناوری اطلاعات، هنرهای نمایشی، و علوم ارتباطات دارد.‌

 

دانشگاه بین‌المللی تورین

دانشگاه بین‌المللی تورین

تدریس به زبان انگلیسی

باید اضافه کرد که دانشگاه تورین یک دانشگاه بین‌المللی به شمار می‌آید و از دانشجویان خارجی نیز پذیرش به عمل می‌آورد.‌ به همین دلیل‌ برخی از‌ برنامه‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند تا دانشجویانی که تسلط کافی به زبان ایتالیایی ندارند نیز بتوانند‌ در این دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند.

همانطور که گفته شد این دانشگاه به منظور جذب هر چه بیشتر دانشجویان بین‌المللی تعدادی از رشته‌های تحصیلی را در مقاطع تحصیلی مختلف به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. از آنجا که برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی فراگیری زبان انگلیسی راحت‌تر از یادگیری زبان زبان ایتالیایی است، ادامه تحصیل در برنامه‌های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی در بین دانشجویان بین‌المللی طرفداران بسیاری دارد. باید گفت که حدود ۱۵۰ برنامه در مقاطع تحصیلی مختلف که بیشتر آنها مربوط به مقاطع تحصیلی تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکترا هستند، در دانشگاه تورین به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

برخی از رشته‌های تحصیلی ارائه شده در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی شامل رشته‌های مدیریت کسب و کار، حقوق بین الملل و مطالعات حقوق فراملیتی هستند.

بیشتر رشته‌های ارائه شده به زبان انگلیسی در این دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند. برخی از مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی ارائه شده در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ایتالیایی تورین عبارت هستند از رشته‌های علوم دامی، مطالعات جهانی برای همکاری‌های بین‌المللی، مدیریت اجرایی کسب و کار، زیست شناسی سلولی و مولکولی، اقتصاد، مطالعات حقوق اروپا، علوم مواد، زبان و ادبیات مدرن (مطالعات انگلیسی و آمریکایی)، بیوتکنولوژی مولکولی، فلسفه، بیمه و محاسبات مالی، علوم داده و فرایندهای تصادفی، پزشکی و جراحی.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی : معرفی دانشگاه‌هایی که دوره‌های انگلیسی برگزار می‌کنند.

تدریس به زبان ایتالیایی

دانشگاه بین‌المللی تورین دوره‌های آموزش زبان ایتالیایی را نیز برگزار می‌کند. بنابراین داوطلبانی که مایل به یادگیری زبان ایتالیایی و ادامه تحصیل در برنامه‌های ارائه شده به زبان ایتالیایی می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کرده و آمادگی لازم برای شروع تحصیل را کسب کنند. به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل در برنامه‌های ارائه شده به زبان ایتالیایی را دارد، باید تسلط کافی به زبان ایتالیایی را کسب کنید تا مفاهیم پیچیده‌ی مطرح شده در کلاس درس را متوجه شوید و بتوانید تکالیف درسی خود را انجام دهید. اگر مایل هستید پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی در کشو ایتالیا بمانید و واراد بازار کار شوید، لازم خواهد بود که زبان ایتالیایی را فرا بگیرید.

امکانات دانشگاه تورین

دانشگاه ایتالیایی تورین دارای ۲۲ کتابخانه است که بیش از ۲ میلیون کتاب‌ در آنها نگهداری می‌شوند.‌ همچنین دانشگاه باغ‌های گیاهان و چندین موزه دانشگاهی مانند موزه انسان شناسی جنایی لومبروسو‌ را اداره می‌کند.‌ باید اضافه کرد که تعداد زیادی از‌ موزه‌های محلی‌ که در آنها موضوعات مختلف مانند تاریخ مصر تا هنر معاصر ارائه می‌شوند،‌ آموزه‌های مربوط به موضوعات رسانه و تلویزیون و فیلم‌، توسط این دانشگاه اداره می‌گردند.

همکاری گسترده با سازمان‌های معتبر و کشورهای مختلف دنیا

از طرف دیگر این دانشگاه در موضوعات اجتماعی مختلفی‌ مانند محیط زیست، مواد مخدر، فرصت‌های برابر، و حقوق بشر‌ فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای دارد.‌ باید بدانید که این دانشگاه در سطح بین‌المللی از طریق همکاری با کشورهایی‌ مانند هند، چین، کشورهای در حال توسعه‌ در آسیا، آمریکای لاتین، اروپای شرقی و تعداد زیادی‌ از سازمان‌های بین‌المللی،‌ فعالیت‌ها و برنامه‌های مشترکی را ارائه می‌دهد.

 

تورین

تورین

امکانات رفاهی دانشجویان

خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه،‌ سلف‌های غذاخوری و کافه‌های دانشجویی، و‌ باشگاه‌های ورزشی امکانات و خدمات خوبی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. از طرف دیگر تورین شهری پر جنب‌و‌جوش و مردم مدار است.‌ در این شهر فعالیت‌های فرهنگی و هنری بسیار گسترده‌ای برگزار می‌شود. تورین دارای بناهای تاریخی متعدد، موزه‌ها و گالری‌های‌ بین‌المللی، سالن‌های تئاتر و کنسرت، نمایشگاه‌های هنری، و نمایشگاه‌های ملی است.‌ همچنین شهر تورین دارای طبیعت بسیار زیبا و جذابی است.

۲ رودخانه همراه با کوه‌ها و دریاچه‌های مجاور، فضای تفریحی عالی در شهر تورین را فراهم می‌کنند.‌ به همین دلیل به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی می‌توانید‌ در اوقات فراغت خود از مکان‌های فرهنگی‌ دیدن کرده و از رویدادها و برنامه‌های فرهنگی و هنری‌ برگزار شده در این شهر‌ شهر لذت ببرید. همچنین می‌توانید‌ تعطیلات و ساعت‌های آزاد خود را در‌ جاذبه‌های طبیعی زیبای این شهر سپری کنید. با توجه به بین‌المللی بودن این دانشگاه، خواهید توانست به راحتی دوستان جدیدی پیدا کنید که مانند شما از کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل به تورین آمده‌اند.

دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی در دانشگاه ایتالیایی تورین

دانشکده‌های دانشگاه تورین

دانشکده‌های دانشگاه تورین

 

همانطور که گفته شد دانشگاه ایتالیی تورین امکان ادامه تحصیل در طیف وسیعی از رشته‌های دانشگاهی را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

دانشکده‌های این دانشگاه عبارت هستند از: دانشکده کشاورزی، دانشکده اقتصاد، دانشکده آموزش، دانشکده زبان و ادبیات خارجی، دانشکده حقوق، دانشکده ادبیات و فلسفه، دانشکده ریاضی فیزیک و علوم طبیعی، دانشکده پزشکی و جراحی، دانشکده پزشکی و جراحی سنت لوئیجی گونزاگا، دانشکده ‌داروسازی، دانشکده علوم سیاسی، دانشکده روانشناسی و دانشکده دامپزشکی. این رشته‌های تحصیلی و زیر شاخه‌های آنها در دپارتمان‌های مختلف دانشکده‌های دانشگاه تورین ارائه می‌گردند.

هزینه تحصیل در دانشگاه بین‌المللی تورین

باید به این نکته اشاره کرد که هزینه تحصیل در دانشگاه بین‌المللی تورین با توجه به رشته و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. با این حال به صورت میانگین می‌توان گفت که هزینه تحصیل در این دانشگاه سالیانه حدود ۲,۸۰۰ یورو خواهد بود. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد هزینه تحصیل در هر رشته و مقطع تحصیلی باید به وب‌‌سایت رسمی ‌دانشگاه مراجعه کرده و هزینه تحصیل در رشته مورد نظر را جستجو کرده و مورد بررسی قرار دهید. باید به این نکته اشاره کرد که معمولاً تحصیل در برنامه‌های تحصیلی ارائه شده به زبان ایتالیایی ارزان‌تر از برنامه‌های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی خواهند بود.

هزینه تحصیل در ایتالیا : بررسی هزینه‌های تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان ‌بین‌المللی

تحصیل در تورین

تحصیل در تورین

 

مزایای تحصیل در دانشگاه تورین

کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی متفاوت و جذاب

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در دانشگاه بین‌المللی تورین این است که این دانشگاه امکان استفاده از کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی متفاوتی را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند. برخورداری از کمک هزینه تحصیلی می‌تواند کمک کند که دانشجویان بین‌المللی بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در ایتالیا را تامین کنند و دغدغه مالی کمتری در طول دوره تحصیلی خود در این کشور داشته باشند. کمک هزینه‌های تحصیلی می‌توانند تمام یا بخشی از شهریه دانشگاهی و کمک هزینه‌های زندگی دانشجویی، مانند کمک هزینه تهیه مسکن دانشجویی، خرید کتاب و لوازم تحریر، تهیه خوراک و پوشاک، بلیط سفر و هزینه حمل و نقل و … را تحت پوشش قرار دهند. برخی از کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده به دانشجویان دانشگاه بین‌المللی تورین شرح زیر هستند:

بورسیه تحصیلی شایستگی دانشجویان بین‌المللی

این کمک هزینه تحصیلی برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که‌ امتیاز‌ کافی را کسب کرده باشند و شایستگی خود برای دریافت کمک هزینه را به اثبات رسانده باشند در نظر گرفته شده است.‌ شورای دانشگاه با توجه به رزومه تحصیلی دانشجویان این بورسیه را به آنها اعطاء می‌کند. این کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان سال اولی، دانشجویان کارشناسی و دانشجویان کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. یکی از شرایط بهره مندی از این کمک هزینه این است که دانشجویان بورسیه دیگری را‌ دریافت نکنند.

۱۰۰ کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان و پناهندگان با حمایت بین‌المللی

وزارت کشور ایتالیا و‌ کنفرانس روسای دانشگاه‌های ایتالیایی با همکاری انجمن ملی سازمان‌ حقوق مطالعه، این‌ کمک هزینه تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.‌ این بورسیه تحصیلی امکاناتی مانند اسکان تهیه مسکن دانشجویی، تهیه خوراک و غذا، شهریه دانشگاهی و دسترسی به مراکز دانشگاهی و کتابخانه را‌ تحت پوشش قرار می‌دهد. باید گفت که دانشجویانی که به صورت تمام وقت به تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا می‌پردازند، می‌توانند‌ نسبت به اخذ این کمک هزینه تحصیلی اقدام کنند.

بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس

این کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های ایتالیا که‌ دارای قرارداد با این بورسیه هستند، تعلق میپذیرد. باید گفته دانشگاه تورین نیز این کمک هزینه تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی خود اعطاء می‌کند.

کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویانی که همزمان در دو رشته تحصیل می‌کنند.

تنوع بالای بورسیه‌های تحصیلی

علاوه بر این بورسیه‌ها، کمک هزینه‌های تحصیلی متعددی به دانشجویان واجد شرایط‌ تعلق می‌پذیرد.‌ این دانشگاه حمایت و پشتیبانی‌های بسیاری را از دانشجویان بین‌المللی به عمل می آورد و کمک هزینه‌های تحصیلی مختلفی را در اختیار آنها‌ قرار می‌دهد تا دانشجویان بتوانند‌ فرصت برابر برای رشد و پرورش استعدادها و توانایی‌های خود را داشته باشند.

باید اضافه کرد که این دانشگاه امکان‌ اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی را با قیمت پایین برای دانشجویان‌ فراهم می‌کند. بنابراین دانشجویان می‌توانند با اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی‌، یکی‌ مهمترین هزینه‌های زندگی دانشجویی خود یعنی هزینه مسکن دانشجویی را حل کنند.

تحصیل در ایتالیا با بورسیه :‌ معرفی برترین‌ کمک هزینه‌های تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه‌ بین‌المللی تورین

 

تحصیل در تورین

تحصیل در تورین

 

باید گفت که به منظور ادامه تحصیل در مقاطع و رشته‌های تحصیلی مختلف ممکن است مدارک متفاوتی از داوطلبان خواسته شود. با این حال برخی از مدارک اصلی و اولیه برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه تورین به شرح زیر هستند:

– اصل گذرنامه و کپی آن

– ویزای تحصیلی

– رزومه

– مدرک دیپلم ( برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی )

– مدرک کارشناسی ( برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد )

– مدرک کارشناسی ارشد ( برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا )

– ریز نمرات

– مدرک زبان ( مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی با توجه به زبان تدریس برنامه تحصیلی مورد نظر )

– رسید پرداخت قسط اول شهریه و هزینه ثبت‌نام

– توصیه نامه

یک گزینه عالی برای ادامه تحصیل از مقطع لیسانس

در صورتی که شما هم جزء کسانی هستید که تمایل دارید تا از مقطع لیسانس در خارج از کشور ادامه تحصیل دهید، کشورهای غیرانگلیسی زبان مانند ایتالیا، نروژ، فرانسه و البته آلمان می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. برای اینکار شما باید مدرک زبان کشور مقصد مانند ایتالیایی را در سطح C1 بلد باشید و معدل دیپلم شما هم باید بالای ۱۸ باشد تا بتوانید بورسیه تحصیلی رایگان دریافت کنید. همانگونه که در این نوشته بیان کردیم بورسیه‌های تحصیلی بسیار متنوعی در ایتالیا و برای دانشگاه تورین وجود دارد که شما می‌توانید از آنها بهره‌‎مند شوید و ادامه تحصیل دهید.

دانشگاه تورین : تحصیلی با کیفیت در یک شهر زیبا

تحصیل در دانشگاه‌ بین‌المللی تورین می‌تواند مزیت‌های بسیاری را برای شما به دنبال داشته باشد. شما با تحصیل  در یک دانشگاه بین‌المللی و معتبر می‌توانید با بهره‌مندی از کیفیت بالای آموزشی تخصص و دانش لازم در زمینه رشته‌ تحصیلی خود را کسب کرده و پس از فارغ التحصیلی وارد بازار کار شده و دانسته‌ها و آموخته‌های خود را به صورت حرفه‌ای و تجربی به کار ببرید.‌ از طرف دیگر ایتالیا کشور بسیار زیبایی است و شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی تجربه‌ی بسیار خوبی از دوران دانشجویی خود در این کشور خواهید داشت.

در صورتی که شما یا هر یک از آشنایانتان تجربه تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا را داشته‌اید یا اینکه می‌خواهید نکته‌ای را در این مورد اضافه کنید، خوشحال می‌شویم که نظرات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر سوالی در این زمینه برای شما مطرح شده است می‌توانید آن را بپرسید و از راهنمایی‌های مشاوران ما بهره مند شوید.

منبع: topuniversities

9 پاسخ به “دانشگاه تورین : معرفی دانشگاه، رشته‌ها و شرایط تحصیل در آن”

 1. احترام السادات نصیری گفت:

  دانشگاه خوبی است فقط اگر امکان دارد بفرمایید ترمها از چه ماههایی شروع میشود

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   برای کسب اطلاعات بیشتر لطفاً به سایت دانشگاه سر بزنید ولی در حالت کلی ترم اول از اکتبر شروع و تا ژانویه ادامه پیدا می‌کند و ترم دوم از مارس شروع شده و تا ماه ژوئن ادامه پیدا می‌کند.

 2. شادي گفت:

  باسلام بنده ميخواستم بدونم آيا براي دكتري زبان ميتونم از اين دانشگاه پذيرش و بورسيه بگيرم

 3. شادي گفت:

  باسلام بنده ميخواستم بدونم آيا براي دكتري زبان ميتونم از اين دانشگاه پذيرش و بورسيه بگيرم و اينكه تاريخ اپلاي براي امسال كي هست؟

 4. شادي گفت:

  باسلام ميشه بفرماييد دكتري زبان بورس داده ميشه از بونينو واينكه تاريخ اپلاي براي امسال كي هست؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بستگی به رزومه شما دارد و اینکه ظرفیت دکتری کدام استاد و برای چه ترمی چقدره، مهم است.

 5. شادي گفت:

  با تشكر از پاسخگوييتون من ليست اساتيد رو دارم براي اپلاي دكتري فقط بمن بفرماييد ظرفيت دكتري رو براي ترم آينده چطور بفهمم ؟منظورم اينه كه واقعا از ليست سي نفره اي كه از اساتيد در اختيار دارم نميدونم كدومشون رو بايد باهاش مكاتبه كنم و اطلاعات مربوط به فاند و زمينه ي تحقيقاتي اساتيد رو از چه طريقي بدست بيارم؟

 6. Shid گفت:

  رشته ژنتیک هم داره؟

دیدگاهتان را بنویسید