تحصیل در دانشگاه ملی استرالیا: هزینه تحصیل، مدارک مورد نیاز و زمان‌بندی درخواست

دانشگاه ملی استرالیا در شهر کانبرا استرالیا واقع شده و با سایر موسسات ملی استرالیا، سازمان‌های پژوهشی، وزارت‌خانه‌های خارجی و پارلمان استرالیا همکاری می‌کند. دانشگاه ملی استرالیا تنها عضو کشور استرالیا در اتحادیه بین المللی دانشگاه‌های تحقیقاتی (IARU) است.

دانشگاه ملی استرالیا (ANU) یکی از معتبرترین مؤسسات در شکل گیری سیاست‌های عمومی و بحث و گفتگو بوده و مکان شناخته شده‌ای برای تحقیقات متمرکز و آموزش عالی با کیفیت است. دانشگاه ملی استرالیا که در پایتخت کانبرا استرالیا مستقر است، ارتباطات قوی با سیاستگذاران کشور داشته و استانداردهای مسائل مهم مربوط به امور ملی و بین المللی را تعیین می‌کند. دانشگاه ملی استرالیا توسط پروفسور بران، پی. شیمیت، برنده جایزه نوبل تاسیس شده است.

دانشگاه ملی استرالیا دارای فرهنگ تحقیقاتی است و یک مرکز استعداد فکری بی نظیر و عالی است.

محققان دانشگاه ملی استرالیا مباحثه‌هایی ترتیب داده و دانش را در زمینه‌های جدید و عمیق در سطح ملی و جهانی گسترش می‌دهند. این دانشگاه در گفتگوهای ملی استرالیا نقش مهمی دارد، به طوری که وظیفه سیاست گذاری و دادن اعتماد به نفس و دانش به رهبران را عهده دار است. دانشگاه ملی استرالیا با سایر موسسات ملی استرالیا، سازمان‌های پژوهشی، وزارت‌خانه‌های خارجی و پارلمان استرالیا همکاری می‌کند.

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه ملی استرالیا

این دانشگاه دارای بیش از ۲۲ هزار دانشجو است که بیش از نیمی از آن‌ها در سطح تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند. دانشگاه ملی استرالیا هم‌چنین افراد و علاقه‌مندان بسیاری را از سراسر جهان جذب می‌کند و به همین دلیل است که حدود یک چهارم دانشجویان این دانشگاه دانشجویان بین المللی هستند. فارغ التحصیلان دانشگاه ملی استرالیا به سوی به عهده گرفتن سمت رهبری در دولت، صنعت، تحقیق و دانشگاه، در کشور خود یا خارج از آن پیش می‌روند.

کیفیت آموزشی دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا تنها عضو کشور استرالیا در اتحادیه بین المللی دانشگاه‌های تحقیقاتی (IARU) است. اتحاد نهادهای پژوهشی و آموزشی پیشگام، دیدگاه جهانی را همراه با تمرکز بر آموزش‌های پژوهشی، آموزش رهبران آینده و مقابله با برخی از بزرگ‌ترین چالش‌های قرن حاضر، با جهانیان به اشتراک می‌گذارد.

محوطه اصلی دانشگاه ANU در ۱۴۵ هکتار پارک در مرکز شهر کانبرا واقع شده است. امکانات این دانشگاه شامل اقامت در خوابگاه، آزمایشگاه‌های مدرن و تئاتر‌های سخنرانی و پنج کتابخانه اصلی است.

تحصیل در دانشگاه ملی استرالیا

دوره کارشناسی (لیسانس)

معادل بودن و مدت زمان دوره‌های تحصیلی

علیرغم این واقعیت انکارناپذیر که دانشگاه‌های استرالیا و نیوزلند فاصله زیادی با کشور‌های دیگر در قاره‌های جهان دارند، تجربه تحصیل در آن‌ها بسیار شبیه به تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان است.

یک مدرک لیسانس از دانشگاه استرالیا یا نیوزیلند به عنوان معادل مستقیم یک لیسانس است که توسط یک دانشگاه انگلستان اعطا می‌شود. مدرک کارشناسی استاندارد – مانند لیسانس هنر، لیسانس کسب و کار یا لیسانس علوم – همانند دوره مشابه در انگلستان، سه سال طول خواهد کشید. دوره‌های حرفه‌ای و تخصصی (مانند لیسانس فیزیوتراپی، لیسانس علوم دامپزشکی یا لیسانس هنر عالی) نیاز به دوره‌ای طولانی‌تر برای تکمیل دارند.

تدریس و ارزیابی دوره کارشناسی

روش‌های تدریس و ارزیابی در دانشگاه ملی استرالیا بسیار شبیه دوره‌های مشابه در دانشگاه انگلستان است. دانشجویان دوره‌های کارشناسی با استفاده از ترکیبی از سخنرانی ها، سمینارها و آموزش‌های عملی، در صورت لزوم با آزمایشگاه ها، کارهای میدانی و بالینی یا صنعتی آموزش داده می‌شوند. همان‌طور که در انگلستان و ایرلند، دانشجویان برای رسیدن به موفقیت باید کارهایشان را به صورت خودجوش و مستقل انجام دهند، در کشور استرالیا نیز به همین گونه است. سخنرانی‌ها و آموزش‌ها باید پشتوانه خواندن و تحقیق مستقل باشد تا همان‌طور که انتظار می‌رود دانشجویان، تبدیل به افراد مستقلی شوند.

مقایسه فضای آموزشی استرالیا نسبت به فضای آموزشی انگلستان

فضای آموزشی کشور استرالیا نسبت به کشور انگلستان کمتر رسمی است و بسیاری از دانشجویان انگلستان در استرالیا و نیوزیلند می‌گویند که کادر آموزشی دانشگاه‌ها قابل دسترس‌تر و نزدیک‌تر به آن‌ها هستند تا بتوانند هر گونه سوال و یا مشکلی در مورد کارشان را با آن‌ها در میان بگذارند.

دانشجویان مشغول به تحصیل در کشورهای استرالیا و نیوزیلند از سال اول به طور مستمر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، بنابراین نمره نهایی بر اساس عملکرد فرد از آغاز تا انتهای دوره محاسبه می‌شود. این امر در اکثر دانشگاه‌های انگلستان بسته به سیستم آموزشی متفاوت است، در دانشگاه‌های انگلستان  فقط نمره‌هایی را که در سال دوم و سوم دوره تحصیلی به دست آمده برای تعیین نمره نهایی دانشجویان مورد استفاده قرار می‌دهند.

تفاوت کلیدی در دوره کارشناسی: انعطاف پذیری بیشتر

در کشورهای نیوزیلند و استرالیا، مدرک لیسانس عمومی در زمینه‌هایی مانند هنر، علم و کسب و کار بسیار انعطاف پذیر‌تر از مدرک معادل آن در کشور انگلستان است. هنگامی که در یکی از این دوره‌ها ثبت نام می‌کنید، یک “رشته” (موضوعی که می‌خواهید در آن متخصص و فارغ التحصیل شوید) را انتخاب می‌کنید، اما در طول سالیان تحصیل نیز شما می‌توانید در مورد تعدادی از موضوعات مختلف مطالعه کنید. این موضوعات به عنوان “دروس انتخابی” شناخته می‌شوند. این رویکرد خوب شما را قادر می‌سازد که درجه‌ای که منحصراً برای شما و منافع شما است را ایجاد کنید تا مناسب اهداف شغلی آینده شما باشد.

گزینه‌های تحصیلات تکمیلی

دانشگاه‌های استرالیا و نیوزلند موقعیت‌های زیادی برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند. علاوه بر مدرک کارشناسی ارشد (که می‌تواند به دو روش آموزشی و یا توسط تحقیقات و یا هر دوی این روش‌ها گذرانه شود)، دیپلم تحصیلات تکمیلی و دیپلم کارشناسی ارشد و گواهینامه‌های فارغ التحصیلی نیز وجود دارد. معمولاً دیپلم و گواهینامه‌های تحصیلات تکمیلی و فارغ التحصیلی به عنوان مدرک تحصیلی، کمتر از دوره‌های کارشناسی ارشد مطرح می‌شوند و در برخی از دانشگاه‌ها به عنوان مسیری برای تحصیل در رشته کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که در ابتدا شرایط ورود به دانشگاه برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد را ندارند، استفاده می‌شود.

مانند کشور انگلستان، در کشورهای استرالیا و نیوزیلند نیز چندین نوع از دوره‌های تحصیلات تکمیلی وجود دارد.

تحصیل در کانبرا

برنامه‌های آموزش متخصص

این برنامه‌ها مانند کارشناسی ارشد بازاریابی، کارشناسی ارشد مهندسی یا کارشناسی ارشد آموزش، به افرادی که قبلاً در یک حرفه مشغول بوده اند یا دارای تخصص خاصی هستند، فرصتی برای کسب تخصص در یک زمینه خاص را فراهم می‌کنند. برای مثال برای یک معلم واجد شرایط، این برنامه می‌تواند به معنای تدریس به کودکانی با نیازهای خاص، مدیریت مدرسه یا آموزش کودکان نابغه باشد.

به منظور داشتن صلاحیت ورود به این دوره ها، متقاضیان معمولاً مستلزم داشتن تجربه کاری مناسب در صنعت یا حرفه خود هستند. این دوره‌ها معمولاً آموزش داده می‌شوند، هرچند ممکن است برخی موسسات از برنامه‌های تحقیقاتی استفاده کنند.

صلاحیت‌های حرفه‌ای مورد نیاز برای ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی

این صلاحیت‌ها شامل دوره‌هایی نظیر کارشناسی ارشد مطالعات فیزیوتراپی است که به فارغ التحصیلان رشته‌های مرتبط مانند علم ورزشی، ورزش درمانی یا بیومدیکال این امکان را می‌دهد تا به عنوان فیزیوتراپیست آموزش ببینند و به عنوان فیزیوتراپیست- ورودی کارشناسی ارشد پزشکی (MBBS) یا کارشناسی ارشد آموزش – مورد تایید صلاحیت قرار بگیرند. این امر به فارغ التحصیلان دوره‌های غیر تدریسی اجازه می‌دهد تا صلاحیت آموزش دادن به عنوان یک معلم را داشته باشند. این دوره‌ها تقریباً همیشه تدریس می‌شود، در حالت کلی در این دوره‌ها هیچ گزینه تحقیقاتی وجود ندارد و در صورتی که گزینه تحقیقاتی نیز موجود باشد، به صورت بسیار کم، دانشجویان کارهای تحقیقاتی انجام می‌دهند.

دوره‌های کارشناسی ارشد مرسوم

هدف این گونه دوره‌ها تقویت و توسعه دانش دانشجویان در یک موضوع خاص است. این دوره‌ها مرسوم‌ترین نوع تحصیلات تکمیلی هستند و برای مثال شامل دوره‌هایی مانند کارشناسی ارشد هنر، تاریخ یا کارشناسی ارشد علوم فیزیک هستند. به منظور واجد شرایط بودن برای ورود به این دوره ها، یک متقاضی معمولاً نیاز به داشتن مدرک کارشناسی در همان موضوع یا یک موضوع بسیار مرتبط با رشته‌ای که قصد تحصیل در سطح کارشناسی ارشد آن را دارد، است. این دوره‌های کارشناسی ارشد را می‌توان توسط پروژه‌های کلاسی یا تحقیق یا ترکیبی از این دو درس اخذ نمود.

دوره‌های کارشناسی ارشد “تغییر جهت”

این دوره‌های کارشناسی ارشد به دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی در یک زمینه دانشگاهی هستند، اجازه می‌دهند تا در یک زمینه علمی دیگر، صلاحیت و درک جامعی کسب کنند. این برنامه‌ها شامل برنامه‌هایی نظیر کارشناسی ارشد بازرگانی می‌شوند که شامل یک برنامه عمومی است که اطلاعات کاملی از جنبه‌های اصلی کسب و کار پیش از ورود دانشجویان به تخصص‌های خاصی نظیر بازاریابی یا مدیریت می‌دهد. این دوره‌ها برای متقاضیانی است که دارای مدرک تحصیلی در هر رشته تحصیلی هستند. این دوره‌ها عمدتاً به صورت تئوری هستند.

دوره‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا یا به صورت تئوری آموزش داده می‌شود یا به صورت تحقیقی و یا به صورت ترکیبی از تئوری و تحقیقی برگزار می‌شود.

شرایط ورود اولیه برای پذیرش تحصیلات تکمیلی در کشورهای استرالیا و نیوزیلند برای دانشجویانی است که بتوانند یک مدرک کارشناسی ارشد انگلستان یا ایرلند را با موفقیت به اتمام رسانده باشند، اما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که سطح تحصیلات و مهارت‌های دقیق علمی و حرفه‌ای بین دوره‌ها و دانشگاه‌ها به میزان قابل توجهی متفاوت است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه ملی استرالیا

برای پذیرش در یک دوره آموزشی در دانشگاه ملی استرالیا، باید حداقل شرایط زیر را برای ثبت نام داشته باشید. ورود به این دانشگاه بسیار رقابتی است، بنابراین برآورده کردن حداقل شرایط، ورود شما به این دانشگاه را تضمین نمی‌کند.

حداقل شرایط لازم برای ورود به مقطع کارشناسی

برای پذیرش در یک دوره کارشناسی در دانشگاه ملی استرالیا، متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • تحصیلات مدرسه‌ای را در حد استاندارد مورد نیاز تکمیل کرده که قابل قیاس با ۱۲ سال تحصیل در استرالیا باشد، یا حداقل یک سال تحصیل دانشگاهی استاندارد را را تکمیل کرده باشد.
  • پیش نیازهای اضافی یا ارزیابی تکمیلی برای برنامه را داشته باشد (برای مثال، ارزیابی نمونه کارها).
  • پیش نیازهای زبان انگلیسی برای پذیرش را دارا باشید.

در صورتی که حداقل یک سال تحصیل در دانشگاه را تجربه کرده باشید، در این صورت تحصیلات دوران راهنمایی شما مورد بررسی قرار نمی‌گیرد، مگر در صورتی که نیاز باشد تا بررسی کنند که آیا شما پیش نیازها را برآورده کرد‌ه‌اید یا خیر.

حداقل شرایط لازم برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی

برای پذیرش در یک دوره تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ملی استرالیا، متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • مدرک لیسانسی مطابق با استاندارد مورد نیاز را تکمیل کرده باشد و این مدرک توسط دانشگاه ملی استرالیا به عنوان مدرک سطح ۷ کارشناسی یا بالاتر در چارچوب مدارک استرالیا (AQF) شناخته شود؛
  • پیش نیازهای اضافی یا ارزیابی تکمیلی برای دوره مورد نظر را داشته باشد (برای مثال، ارزیابی نمونه کارها).
  • پیش نیازهای زبان انگلیسی برای پذیرش را دارا باشید.

تحصیل در استرالیا

زمان‌بندی درخواست دانشگاه ملی استرالیا

طبق جدول ، زمان‌بندی‌های دانشگاه ملی استرالیا در سال ۲۰۱۹ به صورت زیر است.

۴ مارس ۲۰۱۹ فرستادن درخواست باز می‌شود.
۳۱ مه ۲۰۱۹ فرستادن درخواست بسته می‌شود.
۱ آگوست ۲۰۱۹ پیشنهادات مشروط منتشر می‌شود.
۵ سپتامبر ۲۰۱۹ مهلت پذیرش مشروط
۱۳ دسامبر ۲۰۱۹ ATAR شروع به انتشار می‌کند.
۱۹ دسامبر ۲۰۱۹ * پیشنهادات نهایی منتشر می‌شود (NSW، QLD و VIC).
۲۷ دسامبر ۲۰۱۹ * پیشنهادات نهایی منتشر می‌شود (ACT، SA، TAS و WA).
۹ ژانویه ۲۰۲۰ * پیشنهادات نهایی منتشر می‌شود (مدرک کارشناسی بین المللی).
۲۳ ژانویه ۲۰۲۰ آخرین مهلت پذیرش پیشنهاد
۱۷ فوریه ۲۰۲۰ هفته آشنایی با دانشگاه ملی استرالیا
۲۵ فوریه ۲۰۲۰ کلاس‌ها شروع می‌شود.

* تاریخ‌ها به صورت حدودی قید شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید