معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه به همراه شرایط تحصیل در آنها

مزیت‌های تحصیل در دانشگاه های ترکیه باعث می‌شود که دانشجویان بین‌المللی بسیاری از کشورهای مختلف جهان، به خصوص از ایران به منظور ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. علاوه بر اینکه دانشگاه‌های بین‌المللی بسیار خوبی در این کشور وجود دارند، ترکیه دارای جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی بسیاری است. این کشور از لحاظ تنوع غذایی، فرهنگ، تاریخ، و هنر دارای جاذبه‌های فراوانی است و سالیانه گردشگران بسیاری به منظور بازدید از این جاذبه‌ها به ترکیه سفر می‌کنند. تمامی اینها باعث می‌شوند که ترکیه یک مقصد تحصیلی جذاب برای دانشجویان بین‌المللی باشد. البته دلایل بسیار بهتری برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه وجود دارد. امروزه داوطلبان ایرانی بسیاری دانشگاه های مختلف ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. با توجه به پرطرفدار بودن تحصیل در ترکیه نزد دانشجویان ایرانی، در این نوشته به معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه و بررسی مزیت‌های تحصیل در این کشور خواهیم پرداخت. اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را با دقت کنید.

 

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه

مزیت‌های تحصیل در دانشگاه های ترکیه

کشور ترکیه یکی از بهترین و محبوب‌ترین مقصدهای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی به شمار می‌آید. دانشجویانی که در حال تحصیل در کشور ترکیه هستند این فرصت را دارند که در کشوری با تاریخ و فرهنگ غنی به ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها بپردازند. تحصیل در ترکیه می تواند یک تجربه بسیار عالی از دوران دانشجویی باشد. در این قسمت به بررسی مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه خواهیم پرداخت.

هزینه پایین تحصیل در ترکیه

یکی از مهم‌ترین مواردی که دانشجویان بین‌المللی باید به آن توجه کنند، هزینه تحصیل در مقصد تحصیلی مورد نظر است. انتخاب دانشگاه و مقصد تحصیلی مناسب کمک می‌کند که با پرداخت هزینه کمتری دوره تحصیلی خود را به پایان برسانید. دانشجویان بین‌المللی علاوه بر شهریه دانشگاهی باید هزینه‌های زندگی دانشجویی در شهر مقصد تحصیلی خود را نیز در نظر بگیرند. به طور کلی می‌توان گفت که ترکیه یکی از مقرون به صرفه‌ترین مقصدهای تحصیلی به شمار می‌آید. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف ترکیه با توجه به دانشگاه تحصیل، رشته و مقطع تحصیلی دانشجویان متفاوت خواهد بود. با این حال به صورت میانگین می‌توان گفت که دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در ترکیه هزینه‌ای حدود ۱۰۰ الی ۴,۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی پرداخت می‌کنند. به طور قطع می‌توان گفت که هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه بسیار ارزا‌ن‌تر از هزینه تحصیل در کشورهایی مانند انگلستان، ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، یا چین است. دانشگاه های ترکیه در عین داشتن کیفیت آموزشی بالا در مقایسه با دانشگاه‌های اروپایی شهریه کمتری دارند. بنابراین اگر به دنبال تحصیل ارزان و مقرون ‌به‌ صرفه هستید، انتخاب دانشگاه های کشور ترکیه می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد.

 

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه: آشنایی با ۷ دانشگاه برتر پزشکی در کشور ترکیه

هزینه پایین زندگی در ترکیه نسبت به سایر کشورهای دنیا

علاوه بر هزینه‌های پایین مربوط به شهریه دانشگاهی، هزینه زندگی نیز در ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر است. هزینه‌های زندگی شامل هزینه اجاره مسکن دانشجویی، تهیه غذا و خوراک، هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، هزینه خرید بلیط، هزینه شرکت در برنامه‌های تفریحی و سرگرمی، هزینه خرید کتاب و لوازم تحریر، هزینه خرید پوشاک و… از هزینه‌های زندگی دانشجویی به شمار می‌آیند.

البته باید به این نکته توجه کرد که هزینه زندگی دانشجویی با توجه به شهر مقصد تحصیلی، دانشگاه مقصد تحصیل، و سبک زندگی هر دانشجو می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال هزینه اجاره مسکن در مقایسه با هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی متفاوت خواهد بود. با همه اینها می‌توان به صورت میانگین گفت که بودجه ماهانه برای زندگی در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی در حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در هر ماه خواهد بود. روش‌های بسیاری برای صرفه جویی در هزینه‌های زندگی دانشجویی وجود دارد. به عنوان مثال دانشجویان می‌توانند با اقامت در خوابگاه دانشجویی با استفاده از خدمات و امکانات ارائه شده توسط دانشگاه هزینه بسیار کمتری را بابت هزینه‌های زندگی دانشجویی پرداخت کنند. به عنوان مثال دانشجویان می‌توانند با تهیه غذا از سلف و کافه‌های دانشجویی که وعده‌های غذایی را با قیمت کمتری در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، در هزینه‌های زندگی دانشجویی صرفه جویی به عمل بیاورند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که قبل از انتخاب دانشگاه محل تحصیل خود، امکانات ارائه شده توسط دانشگاه را مورد بررسی قرار دهید. برای مثال اطلاعات دقیق در مورد امکان استفاده از خوابگاه دانشجویی را کسب کنید.

ارائه انواع مختلف بورسیه‌های تحصیلی توسط دانشگاه‌ها

یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه امکان بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی متعددی است که در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار داده می‌شوند. این بورسیه‌های تحصیلی توسط دولت و دانشگاه‌های این کشور در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرند. مبلغ و شرایط بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی ممکن است متفاوت از یکدیگر باشد. کمک هزینه‌های تحصیلی شهریه دانشگاهی و همچنین هزینه‌های زندگی دانشجویی را تحت پوشش قرار می‌دهند. دانشجویان با بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند بخش بزرگی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در ترکیه را تامین کنند.

آموزش تصویری و ساده ثبت نام بورسیه ترکیه

نزدیکی فرهنگی و جغرافیایی با ایران

علاوه بر اینها ترکیه از لحاظ جغرافیایی با کشور ایران همسایه است و دانشجویان در حال تحصیل در این کشور می‌توانند به راحتی به ایران رفت و آمد کنند. همچنین فرهنگ و سنت کشور ترکیه شباهت‌های بسیاری با فرهنگ ایرانیان دارد. دین بیشتر مردم کشور ترکیه و مردم ایران اسلام است و به همین دلیل دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه از لحاظ دینی و فرهنگی تفاوت زیادی با مردم بومی این کشور احساس نخواهد کرد.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در صورت عدم تسلط به زبان استانبولی

ترکیه دارای دانشگاه‌های بین‌المللی بسیاری است که برنامه‌های تحصیلی خود را در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف به زبان انگلیسی ارائه می دهند. بنابراین حتی اگر به زبان ‌ترکی آشنایی و تسلط کافی ندارید، می‌توانید در دوره‌های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های بین‌المللی کشور ترکیه ثبت نام به عمل بیاورید.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه رشته‌های تحصیلی مختلفی را ارائه می‌دهند و امکان تحصیل در آنها را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌نکند. به طور کلی دانشگاه‌های کشور ترکیه در طول تاریخ در زمینه علوم، هنر و معماری پیشرو بوده‌اند. با پیشرفت و توسعه در طول زمان، دانشگاه‌های این کشور رشته‌های تحصیلی متعددی را با کیفیت آموزشی عالی ارائه می‌کنند. با این حال تحصیل در برخی از زمینه‌ها و رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کشور ترکیه بین دانشجویان بین‌المللی طرفداران بیشتری دارد. این رشته‌ها عبارت هستند از: آموزش، اقتصاد و امور مالی، روابط بین الملل، مهندسی بیومدیکال، معماری، رسانه و روزنامه نگاری.

معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه‌ها و کالج‌های بسیاری در ترکیه وجود دارند که امکان ادامه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی را فراهم کرده و از کشورهای مختلف جهان دانشجو می‌پذیرند. در ترکیه دانشگاه‌های بسیاری وجود دارد که دارای رتبه بالای جهانی و شهرت زیادی در پرورش و تعلیم دانشجویان نخبه و افراد تاثیر گذار هستند. در این بخش به معرفی بهترین دانشگاه‌ها در کشور ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی خواهیم پرداخت.

دانشگاه بیلکنت ( Bilkent University )

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت

 

دانشگاه بیلکنت یکی از بهترین دانشگاه‌ها در ترکیه برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آید. باید گفت که دانشگاه بیلکنت یک موسسه آموزش عالی خصوصی و غیر انتفاعی در ترکیه است. یکی از مهمترین ویژگی‌های دانشگاه‌ بیلکنت داشتن بزرگ‌ترین کتابخانه در کشور ترکیه است. دانشگاه بیلکنت امکانات بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد و زمینه مناسبی را برای تعلیم و پرورش استعدادها و توانایی‌های آنها فراهم می‌کند. تحصیل در این دانشگاه می‌تواند مزیت‌های بسیاری برای دانشجویان بین‌المللی داشته باشد.

دانشگاه استانبول شهیر ( Istanbul Sehir University )

دانشگاه استانبول شهیر یک دانشگاه خصوصی در کشور ترکیه به شمار می آید که در سال ۱۹۸۶ تاسیس شده است. این دانشگاه به عنوان یک مرکز علمی و پژوهشی پیشرو در زمینه علوم اجتماعی و برگزاری بسیاری از فعالیت‌های آکادمیک ملی و بین‌المللی، و همچنین سمینارهای مختلف علمی و پژوهشی به شمار می‌آید. آن دسته از دانشجویانی که در رشته‌های مربوط به علوم اجتماعی و علوم انسانی قصد ادامه تحصیل دارند، یک مقصد تحصیلی عالی به شمار می‌آید. علاوه بر این دانشگاه استانبول شهیر شهرت بالایی در زمینه ارائه رشته‌های فنی و مهندسی در علوم طبیعی دارد. دانشگاه استانبول شهیر امکانات بسیاری مانند اقامت در خوابگاه دانشجویی را برای دانشجویان بین‌المللی خود فراهم می‌کند.

دانشگاه یاشار ( Yaşar University )

 

دانشگاه یاشار

دانشگاه یاشار

 

دانشگاه یاشار به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی در ترکیه شناخته می‌شود. این دانشگاه در شهر ازمیر قرار دارد و در سال ۲۰۰۱ تاسیس شده است. تمرکز اصلی این دانشگاه جذب دانشجویان بین‌المللی است و به همین دلیل رشته‌های تحصیلی مختلفی را در مقاطع گوناگون به زبان انگلیسی ارائه می‌کند. از طرف دیگر یکی از مزیت‌های تحصیل در دانشگاه یاشار این است که دانشجویان می‌توانند با هزینه کمی به ادامه تحصیل در این دانشگاه بپردازند. باید گفت که این دانشگاه شهریه پایینی دارد و امکان تحصیل ارزان برای دانشجویان بین‌المللی را فراهم می‌کند. دانشکده‌ها و دفاتر متعددی در این دانشگاه وجود دارند که طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی را در مقاطع مختلف ارائه می‌کنند. این دانشگاه به داشتن سطح علمی بالا و کیفیت آموزشی با استانداردهای جهانی شهرت دارد.

دانشگاه استانبول آیدین ( Istanbul Aydın University )

دانشگاه استانبول آیدین

دانشگاه استانبول آیدین

یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی و دولتی در کشور ترکیه است که در شهر استانبول قرار دارد. باید به این نکته اشاره کرد که استانبول یکی از شهرهای دانشجویی برتر در ترکیه است. این دانشگاه در سال ۲۰۰۷ تاسیس شده است و یک دانشگاه تازه تاسیس به شمار می‌آید. با این حال دانشگاه استانبول آیدین توانسته است شهرت بسیاری در زمینه پیشبرد مطالعات و پژوهش‌های علمی به دست بیاورد. حدود ۳۹,۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه به ادامه تحصیل می‌پردازند. رشته‌های تحصیلی مختلفی در این دانشگاه ارائه می‌شوند و دانشجویان می‌توانند با توجه به علاقه‌مندی و تخصص خود در رشته مورد نظرشان به ادامه تحصیل بپردازند.

دانشگاه اقتصاد ازمیر ( İzmir University of Economics )

دانشگاه اقتصاد ازمیر یک دانشگاه خصوصی است که در سال ۲۰۰۱ تاسیس شده است. این دانشگاه در شهر زیبای ازمیر ترکیه قرار دارد. ازمیر نیز یکی از برترین شهرهای دانشجویی در کشور ترکیه به شمار می‌آید. امروزه این دانشگاه بیش از ۲۵۰۰ دانشجو دارد که در رشته‌های تحصیلی مختلف به ادامه تحصیل می‌پردازند. دانشگاه اقتصاد ازمیر ترکیه با وجود تازه تاسیس بودن توانسته است پیشرفت‌های بسیاری را تجربه کند. این دانشگاه با فراهم کردن زمینه مناسب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی و ارائه امکانات، آنها را در مسیر پیشرفت تحصیلی‌شان کمک و یاری می‌کند.

دانشگاه بیکنت ( beykent University

دانشگاه بیکنت یکی از دانشگاه‌های خصوصی در کشور تهیه است که از دانشجویان بین‌المللی پذیرش به عمل می‌آورد. این دانشگاه در سال ۱۹۹۷ تاسیس شده است و در شهر استانبول قرار دارد. هدف دانشگاه بیکنت تعلیم و تربیت دانشجویانی است که با کسب دانش و مهارت‌های لازم ‌بتوانند خدمات بسیاری را در جامعه جهانی ارائه دهند و افراد تاثیر گذاری در آینده باشند. این دانشگاه اقامت در خوابگاه دانشجویی را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند و دانشجویان می‌توانند از امکانات دیگری مانند عضویت در کلوپ‌های ورزشی و شرکت در برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی بسیاری که توسط دانشگاه برگزار می‌شوند، بهره مند گردند.

دانشگاه اکان استانبول ( Istanbul Okan University )

 

دانشگاه اکان

دانشگاه اکان

دانشگاه اکان استانبول یک دانشگاه خصوصی است که در شهر استانبول ترکیه قرار دارد. حدود ۱۸,۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به ادامه تحصیل هستند و دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند در این دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند. این دانشگاه طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد و تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی، معماری، طراحی، هنر، مدیریت و تجارت و علوم اجتماعی داوطلبان محبوبیت نزد دانشجویان بین‌المللی دارد.

دانشگاه بوغازیچی ( Boğaziçi University )

دانشگاه بوغازیچی در فهرست ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد و از دانشجویان بین‌المللی پذیرش به عمل می‌آورد. این دانشگاه در شهر استانبول واقع شده است. این دانشگاه طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی را در مقاطع تحصیلی مختلف به زبان انگلیسی ارائه می‌کند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به راحتی در این دانشگاه به ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خود پردازند. با توجه به این که این دانشگاه توسط سیستم آموزش عالی آمریکا اداره می‌شود، برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه بوغازیچی دارای کیفیت آموزشی بالایی هستند و مدرک ارائه شده از این دانشگاه دارای اعتبار بین‌المللی است.

دانشگاه سابانجی ( Sabancı University )

دانشگاه سابانجی نیز یکی از دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه است که در شهر استانبول واقع شده است. این دانشگاه در فهرست دانشگاه‌های برتر بین‌المللی ترکیه قرار می‌گیرد. این دانشگاه فعالیت‌های آکادمیک خود را از سال ۱۹۹۹ شروع کرده است و حدود ۴,۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه به ادامه تحصیل مشغول هستند. دانشگاه سابانجی کمک هزینه‌های تحصیلی خوبی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد.

دانشگاه فنی خاورمیانه ( Middle East Technical University )

دانشگاه فنی خاورمیانه یا دانشگاه فنی میدل ایست که با عبارت اختصاری WETU شناخته می‌شود، در شهر آنکارا یعنی پایتخت کشور ترکیه قرار دارد. این دانشگاه نیز یکی از دانشگاه‌های برتر بین‌المللی در کشور ترکیه است و محدود ۳۱,۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه به ادامه تحصیل می‌پردازند. این دانشگاه با ارائه رشته‌،های مختلف در مقاطع تحصیلی گوناگون به زبان انگلیسی امکان ادامه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی را نیز فراهم می‌کند.

دانشگاه کوچ ( Koc University )

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ در شهر استانبول قرار دارد و در سال ۱۹۹۳ تاسیس شده است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه به شمار می‌آید و برنامه‌های تحصیلی و رشته‌های مختلفی را در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌کند. این دانشگاه می‌تواند مقصد تحصیلی مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی که به دنبال تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستند باشد.

معرفی رایج‌ترین انواع ویزای ترکیه و مدارک و شرایط هر کدام از انواع ویزا

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه

هر کدام از دانشگاه های ترکیه برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف مدارک متفاوتی را از داوطلبان درخواست می‌کنند. با این حال مدارک اولیه و اصلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور ترکیه به شرح زیر هستند:

–  مدارک مقاطع تحصیلی قبلی

–  ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی

–  گذرنامه

–  مدارک مربوط به کمک هزینه تحصیلی و گواهی تمکن مالی

–  توصیه نامه ( معمولاً ۲ الی ۳ توصیه نامه برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی خواسته می‌شود)

–  انگیزه نامه

–  عکس پرسنلی

تحصیل در دانشگاه های ترکیه ساده‌تر از آنچه تصور می‌کنید

برخی از افراد کشور ترکیه را به دلیل نزدیکی با ایران، چندان مورد قبولشان نیست ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که ترکیه در سال‌های اخیر رشد اقتصادی عالی‌ای داشته است و در زمینه سیاست بین‌المللی نیز تا حدودی موفق عمل کرده است و رتبه ششم اقتصادهای قدرتمند کشورهای اروپایی را دارا است. بنابراین علاوه بر اینکه ترکیه می‌تواند یک گزینه مناسب برای تحصیل یا زندگی به شمار آید، می‌تواند به عنوان یک پله ترقی برای سایر کشورها نیز به شمار آید.

با توجه به بررسی مزیت‌های تحصیل در دانشگاه های ترکیه و معرفی بهترین دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان بین‌المللی، می‌توانید در مورد مقصد تحصیلی خود انتخاب بهتری را انجام دهید. تحصیل در دانشگاه های ترکیه می‌تواند مزیت‌های بسیاری برای دانشجویان ایرانی داشته باشد.

در صورتی که شما یا هر یک از آشنایان‌تان تجربه تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارید، خوشحال می شویم که نظرات و تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید. همچنین اگر سوالی در زمینه تحصیل در ترکیه دارید می توانید آن را مطرح کنید و از مشاوره‌ها و و راهنمایی‌های همکاران ما بهره مند شوید.

منبع: mastersportal

دیدگاهتان را بنویسید