معرفی بهترین دانشگاه های مالزی و نحوه پذیرش از آنها

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های مالزی را دارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر چیز آشنایی مختصری با خود کشور مالزی به ‌دست بیاورید تا بتوانید در انتخاب خود با آگاهی و اطلاعات بیشتری پیش بروید. برای مثال اینکه این کشور از لحاظ جغرافیایی، اقتصادی، یا سیاسی در چه شرایطی قرار دارد، یا اینکه مردم این کشور به ‌چه زبان‌هایی صحبت می‌کنند، یا کدام غذاها را می‌خورند و چه بافت فرهنگی و شهری در این کشور و شهرهای آن وجود دارد. قبل از پرداختن به‌ مسئله‌ی ادامه تحصیل و معرفی دانشگاه های مالزی اطلاعات مختصری راجع به ‌خود کشور مالزی و شرایط فعلی آن در این متن آماده شده است.

دانشگاه‌های مالزی

دانشگاه‌های مالزی

کشور مالزی

کشور مالزی در قسمت جنوب شرقی قاره‌ی آسیا واقع شده است و شامل ۲ بخش مالزی غربی و مالزی شرقی است که در قسمت مالزی غربی ۱۱ ایالت و همین‌طور شهر کوالالامپورکه پایتخت این کشور نیز است، قرار دارد. کشور مالزی در همسایگی کشورهایی مانند تایلند، سنگاپور و اندونزی واقع شده است. به‌ علت نزدیکی به‌ خط استوا، کشور مالزی دارای آب و هوای گرم و مرطوب و به ‌اصطلاح استوایی است. خالی از لطف نیست که بدانید این کشور از آب و هوای نسبتاً گرم و میزان بارندگی بالایی برخوردار است و به‌ همین علت از لحاظ منابع طبیعی بسیار غنی بوده و از جمله کشورهای مهم در تولید انواع الوار، روغن، نخ و کائوچو است که توانسته رتبه‌ی خوبی در میان دیگر کشورهای تولید کننده در جهان را به دست بیاورد. اغلب مردم مالزی مالایی، چینی، هندی و تعداد کمی از آنها نیز بومیان منطقه‌ای هستند. زبان رسمی کشور مالزی زبان “باهاسا ملایو” یا همان زبان مالزیایی است. اما فراموش نکنید که زبان انگلیسی یکی از زبان‌های بسیار رایج در این کشور است. کشور مالزی دارای حکومتی پارلمانی شبیه به ‌حکومت پارلمانی انگلستان است و در بدنه‌ی حکومت آن از سیستم‌های فدرالی استفاده می‌شود. این کشور یک پادشاه دارد که در راس حکومت قرار گرفته و دارای اختیارات تشریفاتی و فرمالیته است.

از جمله جاذبه‌های توریستی مهمی که در کشور مالزی وجود دارد می‌توان به‌ برج‌های دوقلوی کوالالامپور اشاره کرد. این برج‌ها نمادی از پیشرفت‌های صنعتی، خدمات بالا و اجرای برنامه‌های موفق اقتصادی در این کشور هستند. مالزی از جمله کشورهایی است که دارای نیروی کار حرفه‌ای بسیار زیادی است. خوشبختانه از جهات روابط سیاسی و اقتصادی، روابط و همکاری‌های دو جانبه بین ایران و کشور مالزی روندی مناسب و رو به‌ رشدی دارد و همکاری‌های دو جانبه‌ی بسیار زیادی بین این دو کشور در حال انجام است. بیشتر مردم مالزی مسلمان هستند و درصد کمی از مردم بودایی، مسیحی و هندو نیز در این کشور زندگی می‌کنند. این کشور از لحاظ کشاورزی، صنعت و خدمات از جایگاه بسیار خوبی در میان کشورهای دیگر جهان برخوردار است.

مالزی

مالزی

مزایای ادامه تحصیل در دانشگا‌های مالزی

سالانه افراد زیادی به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه های مالزی اقدام می‌کنند. دانشجویان ایرانی زیادی نیز دانشگاه‌های این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. در ادامه‌ی مطلب به معرفی مزیت‌های ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور مالزی خواهیم پرداخت.

امکان تحصیل به ‌زبان انگلیسی

در کشور مالزی اغلب دانشگاه‌ها واحدهای درسی رشته‌های تحصیلی مختلف را به ‌زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. این نکته را به‌ یاد داشته باشید که در صورتی که شما بتوانید تحصیلات خود را به ‌زبان انگلیسی به ‌پایان برسانید، می‌توانید در آینده‌ای نزدیک به ‌موقعیت‌های شغلی بهتر و استخدام در شرکت‌ها و موسسه‌های بین المللی فکر کنید.

برخورداری از امنیت بالا

دغدغه‌ی اصلی اغلب خانواده‌هایی که فرزندان خود را برای ادامه تحصیل به ‌خارج از کشور می‌فرستند، تامین امنیت فرزندان آنها در طول دوره‌ی ادامه تحصیل آنها است. میزان جرم و جنایت و بزهکاری در بعضی از کشورها به‌ حدی بالا است که خانواده‌ها برای فرستادن فرزندانشان به بعضی از کشورها دچار تردید می‌شوند. در برخی از کشورها گاهی برای تامین امنیت دانشجویان برای آنها مقرراتی برای رفت و آمد و تردد در شهر قائل می‌شوند و این نشانه‌ی خوبی برای فرستادن فرزندتان به‌ یک کشور غریبه و راه دور نیست. با توجه به ‌امنیت بالای کشور مالزی و قوانین مناسب برای افراد خارجی، شما می‌توانید با خیال راحت دانشگاه های مالزی را برای ادامه‌ی تحصیل خود یا فرزندتان انتخاب کنید.

برخورداری از امکانات خوب تحصیلی

می‌توان گفت که تمام دانشگاه های کشور مالزی از لحاظ امکانات آموزش عالی در سطح بسیار بالایی قرار دارند و حضور یک دانشجو در دانشگاه‌های این کشور می‌تواند مزایای بسیار زیادی را در طول تحصیل و حتی بعد از اتمام تحصیل برای او داشته باشد. دانشگاه های کشور مالزی امکانات و تسهیلات بسیاری را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند.

داشتن دانشگاه‌های معتبر

با توجه به ‌میزان جذب دانشجویان خارجی و بالا رفتن کیفیت آموزشی، امروزه دانشگاه های مالزی دارای اعتباری جهانی از لحاظ کیفیت تحصیل و خدمات تحصیلی و همینطور تعداد جذب دانشجویان بین المللی هستند.

هزینه‌های مناسب

با توجه به ‌امکانات بالا و شرایط آرام و نزدیکی فرهنگ کشور مالزی از لحاظ دینی و اجتماعی به ‌کشور خودما، و در مقام مقایسه‌ی قیمت‌ها و هزینه‌های تحصیل در دانشگاه های مالزی با دانشگاه‌های کشورهای دیگر، دانشگاه‌های این کشور از لحاظ فرهنگی و اقتصادی می‌توانند مقصدهای تحصیلی مناسبی برای دانشجویان ایرانی به ‌حساب بیایند. به ‌یاد داشته باشید که مدرک یک دانشجوی فارغ التحصیل از یکی از دانشگاه های مالزی، مورد تایید در کلیه‌ی کشورهای اروپایی است و دانشجویان فارغ التحصیل از این دانشگاه‌ها می‌توانند در تمامی نقاط خوب دنیا برای خود آینده‌ی شغلی و رفاه داشته باشند. همچنین شما می‌توانید از امکان انتقال دانشجو بعد از تحصیل در مدت زمان معین به ‌کشور خود بهره‌مند شوید. بعضی از دانشگاه های مالزی به‌ شما این امکان را می‌دهند که بعد از ادامه تحصیل در مدت زمان معین، امکان انتقال به ‌یکی از دانشگاه‌های کشور خودتان را داشته باشید.

با توجه به ‌امکانات بسیار بالا و پیشرفته بودن این کشور، امروزه مالزی یکی از پرطرفدارترین کشورهای دنیا جهت ادامه تحصیل است. مالزی به کشور آب و آفتاب معروف بوده و کشوری زیبا با آب و هوای گرم و مرطوب است که می‌تواند دوران دانشجویی بی نظیری را برای شما رقم بزند.

شرایط تحصیل در دانشگاه های مالزی

 

تحصیل در مالزی

تحصیل در مالزی

در نظرداشته باشید که تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی با شرط معدل دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی می‌تواند ممکن باشد، اما در برخی از دانشگاه های مالزی شرایط سنی نیز وجود دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد، از طرفی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ۲ تا ۳ سال به ‌طول می‌انجامد. تحصیل در این مقطع کارشناسی ارشد نیز شامل شرط معدل می‌شود. تحصیل در مقطع دکترا در کشور مالزی شامل شرایطی مانند معدل بالای ۱۵ و ارائه‌ی تمام ریز نمرات مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد است، مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در کشور مالزی ۵ سال است. همانطور که می‌دانید هزینه‌های تحصیل شما در انواع مقاطع با توجه به دانشگاه و شهر انتخابی شما می‌تواند متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین منابع آزمون تافل که برای موفقیت در آزمون تافل باید بخوانید.

داشگاه‌های برتر مالزی

بعد از دادن اطلاعات کلی درباره‌ی کشور مالزی و شرایط ادامه تحصیل در این کشور، در این بخش سعی می‌کنیم به صورت ‌مختصر دانشگاه های مالزی را به‌ شما معرفی کنیم. به‌ یاد داشته باشید انتخاب هر دانشگاه با توجه به‌ موقعیت شما، علاقمندی‌تان، شرایط مالی و استعداد شما برای رشته‌ی تحصیلی‌تان و همین‌طور پذیرش دانشگاه می‌تواند امکان پذیر باشد.

همه‌ی دانشگاه های کشور مالزی اعتبار بالایی در رنکینگ جهانی دارند و شما به ‌راحتی می‌توانید بعد از اتمام دوره تحصیلی خود در کشور مالزی، برای ادامه تحصیل یا برای پیدا کردن موقعیت شغلی ایده‌آل‌تان به ‌کشورهای دیگر مهاجرت کنید. دانشگاه های مالزی اغلب در ۲ فصل از سال اقدام به ‌پذیرش دانشجو می‌کنند. یکی از مزایای ادامه تحصیل در کشور مالزی این است که شما حتی اگر دارای مدرک زبان انگلیسی قابل قبول هم نباشید، به شما این امکان داده می‌شود تا قبل از ورود به ‌دانشگاه دوره‌ی زبان انگلیسی خود را گذرانده و آماده‌ی وارد شدن به ‌دانشگاه مورد نظر خود باشید.

در قسمت بعدی دانشگاه‌های مورد قبول وزارت علوم ایران در کشور مالزی را معرفی خواهیم کرد. بدیهی است که شرایط پذیرش هر دانشگاه و همینطور هزینه‌های آموزشی می‌تواند با هم متفاوت باشد.

دانشگاه های مالزی که مورد تایید وزارت علوم هستند.

University Malaya (دانشگاه UM) – مورد تائید در کلیه رشته‌ها و کلیه مقاطع

University Kebangsaan (دانشگاه UKM) – مورد تائید در کلیه رشته‌ها و کلیه مقاطع

University Sains Malaysia (دانشگاه USM) – مورد تائید در کلیه رشته‌ها و کلیه مقاطع

University Teknologi Malaysia (دانشگاه UTM) – مورد تایید صرفاً در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

University Putra Malaysia (دانشگاه UPM) – مورد تائید صرفاً در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

University Teknologi Mara (دانشگاه UITM) – مورد تائید صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری (فقط در شعبه‌ی کوالالامپور)

 Univerity Malaysia Sarawak (دانشگاه UMS) – صرفاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های (مهندسی، علوم منابع و تکنولو‌زی، اقتصاد و بازرگانی)

 University Malaysia Sabah– مورد تائید صرفا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

UUM – University Utara Malaysia – مورد تائید صرفا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

 IIUM- University Islam Antrabangsan – دانشگاه اسلامی مالزی – مورد تائید صرفا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

University of nathingham – شعبه دانشگاه ناتینگهام انگلستان در مالزی – مورد تائید صرفا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

 UPSI- University Pendidikan Sultan Idris – مورد تائید مقطع کارشناسی ارشد در کلیه رشته‌ها و مقطع دکتری صرفاً در رشته‌های آموزش و زبان انگلیسی

University Tenaga National)) – مورد تائید مقطع کارشناسی ارشد و دکتری صرفاً در رشته‌های مهندسی

Universiti Technology PETRONAS – مورد تائید مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کلیه رشته‌ها و مقطع دکتری صرفاً در رشته های مهندسی شیمی، نفت، و مکانیک

 UCTI- Asia Pacific University – college of Technology – مورد تائید صرفاً مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌ی مهندسی نرم افزار

 Universiti Tun Abdul Razak – مورد تائید صرفاً مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌ی مدیریت و آموزش (Education)

University Malaya (دانشگاه UM)

 

دانشگاه مالایا

دانشگاه مالایا

دانشگاه مالایا اولین دانشگاه کشور مالزی است که در جنوب غربی شهر کوالالامپور واقع شده است. این دانشگاه در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های کشور مالزی شناخته می‌شود و دانش‌آموختگان موفق و معروف زیادی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند. تاریخ تاسیس این دانشگاه سال ۱۹۴۷ است و تاکنون توانسته بیشتر از ۲۵۰۰ دانشجو را جذب کند. دانشگاه مالایا با اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان در حال تبادل دانشجو، استاد، مقاله‌ها و مباحث علمی و پژوهش‌های مختلف است. به ‌یاد داشته باشید یکی از مجهزترین مرکزهای سلامتی و بیمارستان‌های دولتی کشور مالزی در نزدیکی دانشگاه ملایا قرار گرفته است. همچنین سیستم حمل و نقل عمومی و مراکز تاکسی و مترو در نزدیکی این دانشگاه وجود دارند که رفت و آمد به این مکان را بسیار آسان کرده است.

امتیازات تحصیل در دانشگاه مالایا

شعار اصلی دانشگاه مالایا این است: “دانش کلید موفقیت”. دانشگاه ملایا از نظم و ترتیب و قوانین بسیار خوب و استانداردی برخوردار است و هر ساله اساتید برجسته‌ی بسیار زیادی را به‌ کل دانشگاه‌های جهان معرفی می‌کند. با توجه به‌ افزایش تعداد متقاضیان، ثبت نام در دانشگاه مالایا و گرفتن پذیرش از این دانشگاه می‌تواند مستلزم زحمات بیشتری نسبت به‌ سال‌های قبل باشد. به ‌یاد داشته باشید که اگر شما موفق به ‌گرفتن پذیرش از دانشگاه مالایا شده باشید، در حال حاضر در حال تحصیل در یکی از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستید. برای ادامه تحصیل در دانشگاه مالایا شما نیاز به ‌مدرک زبان انگلیسی معتبر دارید. اگر قصد دارید پایان نامه‌ی خود را به‌ زبان انگلیسی تنظیم کنید، باید دارای حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس، یا ۵۵۰ تافل باشید. تحصیل در کشور مالزی و مخصوصاً دانشگاه مالایا، به ‌شما امکان ایجاد ارتباط با دانشجویان موفق و فرصت‌های شغلی و اجتماعی بسیار زیادی می‌دهد. کتابخانه‌ی دانشگاه مالایا یکی از کتابخانه‌های بسیار غنی و مجهز در کل کشور مالزی است که در حال حاضر شامل دو میلیون جلد رساله است و بیش از ۳۶۰۰ مجله در این کتابخانه نگهداری می‌شوند.

بیشتر بخوانید: مراحل گرفتن مدرک آیلتس: ۱۱ گام اساسی برای کسب نمره عالی در آزمون آیلتس

University Kebangsaan (دانشگاه UKM)

 

دانشگاه کبانگسان

دانشگاه کبانگسان

این دانشگاه در کشور مالزی به‌ عنوان دانشگاه ملی مالزی شناخته می‌شود. یکی از بهترین و بزرگ‌ترین دانشگاه های کشور مالزی همین دانشگاه است و در فهرست بهترین دانشگاه‌های دنیا نیز برای خود جایی دارد. دانشگاه یو کی ام در رشته‌هایی مانند پزشکی و مهندسی جزء دانشگاه‌های برتر کشور است. همانند تمام دانشگاه‌های دیگر کشور مالزی، این دانشگاه نیز از لحاظ دسترسی و نزدیکی به سیستم حمل و نقل عمومی از موقعیت بسیار مناسبی بهره‌مند شده است. این منطقه‌ی دانشگاهی تنها ۱۴ کیلومتر با منطقه‌ی ایرانی نشین‌ها فاصله دارد. شروع  و ثبت نام ترم‌های این دانشگاه سالی ۲ بار در ابتدای ماه فوریه یا بهمن ماه و ابتدای ماه سپتامبر یا شهریورماه انجام می‌پذیرد. به ‌یاد داشته باشید که تحصیل در رشته‌های مختلف در دانشگاه ملی مالزی با توجه به‌ رشته‌ و مقطع تحصیلی شما، شرایط خاص و هزینه‌های متفاوتی را شامل می‌شود.

برای ثبت نام در این دانشگاه شما نیاز به ‌مدارکی مانند ریز نمرات دبیرستان، کسب نمره‌ی ۸۰ در آزمون مربوط به سرفصل‌ها و برنامه ریزی‌های دانشگاه مربوطه، گذراندن آزمون ورودی دانشگاه، کپی گذرنامه دانشجویی، کپی از نامه‌ی پذیرش دانشگاه، کپی از پوشه‌ی بیمه و نسخه‌ای از گزارش پزشکی و سلامت خود و همین‌طور کپی از نامه‌ی فارغ التحصیلی از موسسات قبلی را نیاز خواهید داشت. در صورت نیاز ممکن است دانشگاه از شما بخواهد در آزمون زبان معتبر دانشکده‌ی خود یا یکی از دانشگاه های کشور مالزی شرکت کنید. این دانشگاه امکانات خوابگاهی و غذایی در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد که هم برای دانشجویان خارجی و هم برای دانشجویان مالزیایی قابل دسترس است. شما می‌توانید با توجه به ‌میزان هزینه‌ای که می‌خواهید بپردازید، در اتاق‌های شخصی یا چند نفره اقامت کنید. لازم است که هنگام انتخاب رشته‌ی تحصیلی خود در این دانشگاه دقت لازم را به عمل بیاورید. چرا که تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد شما باید با هم همخوانی داشته باشند.

University Sains Malaysia  (دانشگاه USM)

 

دانشگاه یو اس ام

دانشگاه یو اس ام

 

در کشور مالزی این دانشگاه به دانشگاه علوم مالزی معروف است و در سال ۱۹۶۹ تاسیس شده است. این دانشگاه به خاطر داشتن مرکز تحقیقات پژوهشی بسیار قوی‌اش معروف شده است. دانشگاه علوم مالزی اعتبار جهانی بالایی دارد و توانسته است پروژه‌های دانشجویی معروف و موفقی را در طول سالیان مختلف ارائه دهد. این دانشگاه دارای ۲ شعبه است. دانشگاه مذکور مانند اغلب دانشگاه‌های دیگر کشور مالزی در ۲ ترم شامل اوایل ماه فوریه یا بهمن ماه و ابتدای ماه سپتامبر یا همان شهریورماه اقدام به‌ پذیرش دانشجو می‌کند. این دانشگاه با برخی از دانشگاه‌های معتبر جهان در زمینه‌های مختلف علمی همکاری می‌کند. از جمله این دانشگاه‌های معتبر می‌توان به دانشگاه‌هایی از کشورهای مختلف مانند استرالیا، کانادا، فنلاند، آلمان، هنگ‌کنگ، ژاپن، نیوزیلند، آفریقا، سوئد، آمریکا، فرانسه، هندوستان، تایلند، انگلستان، ایرلند، جامائیکا، اسپانیا، سوئیس، پاکستان و سایر دانشگاه‌های معتبر جهان، نام برد. در این دانشگاه بیشتر از ۶۰۰۰ دانشجو در حال تحصیل هستند که نزدیک به ۱۵۰۰ نفر آنها را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند.

 

University Teknologi Malaysia (دانشگاه UTM)

 

دانشگاه یو تی ام

دانشگاه یو تی ام

 

دانشگاه فناوری مالزی بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه فنی مهندسی کشور مالزی به ‌حساب می‌آید که در سال ۱۹۰۴ به‌ عنوان یک موسسه آموزش عالی در کشور مالزی و شهر کوالالامپور احداث شد. این دانشگاه دارای ۲ شعبه است. جمعیت دانشگاهی این مرکز آموزشی، بالغ بر ۱۶۵۰۰ دانشجو در رشته‌های کارشناسی و ۶۵۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و نزدیک به ۱۸۰۰ نفر دانشجو در مقطع دکترا است. خاطر نشان می‌کنیم دانشگاه  فناوری مالزی از جمله دانشگاه‌هایی است که به‌ داشتن اساتید مجرب و فعالیت‌های دانشجویی بسیار مهم معروف است. این دانشگاه هم اکنون رتبه ۳۲۹ دانشگاه‌های جهان را به ‌خود اختصاص داده است و در رشته‌هایی مانند کامپیوتر، مکانیک، برق، معماری و شهرسازی، محیط زیست، مهندسی، زیست و فناوری، مهندسی پزشکی، شیمی و منابع طبیعی، آموزش، زمین شناسی، مدیریت و منابع انسانی، رشته‌های بازرگانی و همینطور حسابداری، صنعتی و نرم افزار مشغول به‌ فعالیت است. دانشکده‌ی فناوری مالزی از امکانات قابل قبولی برای دانشجویان داخلی و خارجی برخوردار است، از جمله جذابیت‌های موجود در این دانشگاه می‌توان به ‌یک مسجد بزرگ و تاریخی و همینطور مرکز کامپیوتر دانشکده‌ی مدیریت و دریاچه‌ی مصنوعی زیبای موجود در این دانشگاه اشاره کرد.

  University Putra Malaysia  (دانشگاه UPM)

 

دانشگاه پوترا

دانشگاه پوترا

 

این دانشگاه یکی از معروف‌ترین دانشگاه های کشور مالزی  است که با نام پوترا یا نام اختصاری خود (University Putra Malaysia ) مشغول به‌ فعالیت است. به دلیل فعالیت‌های بسیار ارزشمند در زمینه‌ی علمی، این دانشگاه توانسته است یکی از مراکز تحقیقاتی مهم کشور مالزی باشد. ‌مانند بقیه دانشگاه‌های معتبر کشور مالزی، دانشگاه پوترا نیز اهمیت ویژه‌ای به ‌مسائل و امور دانشجوئی از جمله مسائلی مانند عبور و مرور، امنیت و امکانات جانبی تحصیلی و تفریحی برای دانشجویان خود قائل است. دانشگاه مذکور در یکی از مناطق دانشجویی شهر کوالالامپور واقع شده که نزدیک به‌ محله ایرانی‌ها نیز است. در این دانشگاه دانشجویان بین المللی بسیار زیادی مشغول به‌ تحصیل هستند که اغلب آنها را دانشجویان ایرانی تشکیل می‌دهند. خالی از لطف نیست که بدانید در اطراف این دانشگاه مراکز ایرانی بسیار زیادی از قبیل نانوایی، آرایشگاه، رستوران ایرانی و همینطور سوپرمارکت‌های ایرانی واقع شده‌اند. همانند سایر دانشگاه‌های معتبر کشور مالزی، دانشگاه پوترا نیز در ۲ فصل از سال اقدام به ‌پذیرش دانشجو می‌‌کند، یکی در ماه فوریه یا بهمن ماه و دیگری در ماه سپتامبر یا شهریور ماه. در این دانشگاه رشته‌های مختلفی از جمله کشاورزی، دامپزشکی، علوم و تکنولوژی، مهندسی پزشکی و سایر رشته‌ها آماده ارائه خدمات آموزشی به ‌دانشجویان هستند. شما برای ثبت نام و اخذ پذیرش از این دانشگاه به ‌مدارکی مانند مدارک معتبر زبان، پروپوزال مورد تائید، تحقیق‌ها و پژوهش‌های معتبرعلمی، پایان‌نامه، کتاب، و مقاله‌های قابل قبول نیاز دارید. به ‌یاد داشته باشید برخی از این مدارک حتی اگر نقش حیاتی در پذیرش شما نداشته باشند، می‌توانند تاثیر بسزایی در گرفتن پذیرش مورد نظر از این دانشگاه داشته باشند.

University Teknologi Mara  دانشگاه (UITM)

دانشگاه مارا یا همان دانشگاه تکنولوژی مارا در سال ۱۹۵۶ تاسیس شده است و در حال حاضر جزء یکی از بهترین دانشگاه های مالزی در زمینه‌ی علوم تحقیقاتی به ‌حساب می‌آید. این دانشگاه یکی از بهترین دانشکده‌های هنر و معماری را در خود جای داده است. شما می‌توانید برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف یکی از رشته‌های مورد نطر خود را در این دانشگاه انتخاب کنید. از جمله این رشته‌ها می‌توان به ‌رشته‌هایی مانند هنر، طراحی، علوم کامپیوتری، آی تی، ریاضی، آمار، زیست شناسی، علوم و صنایع غذایی، شیمی، شیمی کاربردی، فیزیک، علوم تکنولوژی پلیمر، علوم فناوری، مواد، علوم خاک، زراعت، حشره شناسی، بیوتکنولوژی، کشاورزی، امور اجرایی، تکنولوژی خلاق، هنر، حقوق، ارتباطات، موسیقی، مطالعات زبانی، مطالعات اسلامی، حسابداری، بازرگانی، هتل‌داری، گردشگری، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، علوم ورزش، علوم سلامت، پرستاری، داروسازی و طراحی محیط اشاره کرد.

 

دانشگاه UITM

دانشگاه UITM

 Univerity Malaysia Sarawak دانشگاه (UMS)

 

دانشگاه یو ام اس

دانشگاه یو ام اس

همانطور که از اسم آن پیدا است، این دانشگاه در ایالت ساراواک در کشور مالزی و در قسمت شرقی آن واقع شده است. در این دانشگاه رشته‌های بسیار زیادی از جمله مدیریت، زبان، علوم اجتماعی، اغلب رشته‌های مهندسی و همینطور پزشکی وجود دارد. به ‌یاد داشته باشید تمام دانشجویان بین المللی که قرار است در این دانشگاه تحصیل کنند باید دارای مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل با رتبه‌های بالا باشند و همینطور این را هم بدانید که نمره‌ی مورد قبول زبان انگلیسی بسته به ‌نوع مقطع تحصیلی و همینطور رشته ی مورد نظر شما می‌تواند متفاوت باشد. برای اقامت در این دانشگاه مشکل خوابگاه نخواهید داشت چرا که خوابگاه‌های تمیز و مرتب این دانشگاه در میان سایر دانشگاه های مالزی معروف است.

بیشتر بخوانید: تافل یا آیلتس؟ کدام آزمون برای من مناسب است؟

برای اخذ پذیرش در این دانشگاه علاوه بر مدرک معتبر بین المللی زبان انگلیسی، شما باید آخرین مدارک و سوابق سوابق تحصیلی خود را به ‌همراه تمامی صفحات گذرنامه و همینطور چند قطعه عکس پرسنلی، تکمیل فرم درخواست ثبت نام، پرداخت هزینه‌های مربوطه و مدارکی دال بر استطاعت مالی خود تحویل دانشگاه دهید.

از جمله رشته‌های معتبری که شما در این دانشگاه می‌توانید به ‌ادامه تحصیل درذ آن بپردازید عبارت هستند از: آموزش علوم و فنون زندگی، علوم فیزیک، جراحی ارتوپدی، مهندسی برق، مدیریت بازرگانی، علوم و فناوری، بازاریابی، بانکداری و دارایی، کارآفرینی و بازاریابی، مدیریت منابع انسانی، بررسی اصول دارایی و سرمایه گذاری مدیریت مالی، گردشگری و جهانگردی، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، زمین شناسی، مهندسی نفت، مهندسی مکانیک، فناوری کامپیوتر و شبکه سازی، هنر، ادبیات و علوم انسانی، علوم سیاسی، فلسفه و حقوق رسانه، فرهنگ و هنرهای خلاقانه، مطالعات زبان و زبانشناسی و دوره‌های فشرده‌ی آموزش زبان انگلیسی اشاره کرد.

آیا تا به حال تجربه اپلای و اخذ پذیرش از دانشگاه های مالزی را داشته‌اید؟ آیا شما موافق تحصیل در کشور مالزی برای ایرانی‌ها هستید؟ تحصیل در مالزی چه مزایا و معایبی را می‌تواند به عنوان یک ایرانی داشته باشد؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: east-studies

3 پاسخ به “معرفی بهترین دانشگاه های مالزی و نحوه پذیرش از آنها”

 1. مرتضی شاهپسند گفت:

  مرسی از مقاله خوبتون، من هودم مالزی درس خوندم .
  اغلب دانشگاه‌ های مالزی از اون اسم و رسم داراند. دانشگاه های دولتی مالزی خیلی معروفن مثل مالایا، پوترا، دانشگاه ملی مالزی که خب برای پذیرش لیسانس خیلی سخت میگیرن. البته به عنوان دانشجوی خارجی بهتره دانشگاه های بین المللی مالزی رو انتخاب کنین چون با سیستم‌های آموزشی روز دنیا عجین ترند. خودم دانشگاه APU ، سان وی یا تیلورز رو پیشنهاد می‌کنم.
  تو مالزی اکثر دانشگاه ها شعب دانشگاه های معروف دنیا هستن؛ پس هم مدرک معتبری دارن و هم با زبان انگلیسی تحصیل می کنی که خیلی برای بعدتون بهتره.

 2. کزازی گفت:

  با سلام
  بنده دنبال زورنال برای چاپ مقاله هستم ای اس ای یا ای اس سی

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   درخواست خودتان را به صورت شفاف از طریق ایمیل به همکاران ما ارسال کنید، در صورت امکان شما را راهنمایی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید