دانشگاه وین اتریش: معرفی دانشگاه، شرایط اخذ پذیرش و هزینه‌ها

دانشگاه وین در سال ۱۳۶۵ میلادی تاسیس شده است و یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در قاره‌ی اروپا به شمار می‌آید. حدود ۹۶۰۰ نفر در این دانشگاه مشغول به کار هستند. از این تعداد ۶۸۰۰ نفر اعضای آکادمیک هستند که در ۱۹ مرکز و دانشکده‌ی این دانشگاه مشغول به تدریس و انجام فعالیت‌های علمی و آموزشی هستند. دانشگاه بزرگ وین یکی از بزرگ‌ترین و عالی‌ترین مرکزهای آموزشی و تحقیقاتی در کشور اتریش است. این دانشگاه ۹۴ هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی دارد که در حال حاضر در حال تحصیل در دانشکده‌های مختلف وین هستند. این دانشگاه سالانه دانشجویان بین المللی و بسیاری به خود جذب می‌کند. دانشجویان می‌توانند بیش از ۱۷۵ برنامه تحصیلی را در این دانشگاه دنبال کنند. ارائه‌ی رشته‌ها و شاخه‌های متنوع تحصیلی در این دانشگاه، آن را به یکی از بهترین و گسترده‌ترین دانشگاه‌ها از لحاظ ارائه‌ی رشته‌های مختلف تحصیلی تبدیل کرده است. علاوه بر این، دانشگاه وین امتیازات و امکانات فراوانی را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود در نظر می‌گیرد و به همین دلیل یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیلات تکمیلی است. وین یک مقصد تحصیلی عالی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی به شمار می‌آید. اگر قصد ادامه تحصیل در کشور اتریش را دارید، پیشنهاد می‌کنیم شرایط تحصیل در وین را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید. این متن شما را با دانشگاه وین، دانشکده‌ها، شرایط اخذ پذیرش، شرایط تحصیل و زندگی در وین، و امکانات و تسهیلات ارائه شده توسط این دانشگاه آشنا می‌کند.

 

دانشگاه وین

دانشگاه وین

دانشکده‌ها و برنامه‌های تحصیلی دانشگاه وین

دانشکده‌ها و برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه عبارت هستند از : تجارت و اقتصاد و آمار، الهیات کاتولیک، الهیات پروتستان، شیمی، فیزیک، علوم کامپیوتر، ریاضیات، علوم زمین و جغرافیا و نجوم، مطالعات تاریخی و فرهنگی، مطالعات ترجمه، حقوق، علوم طبیعی، مطالعات فلسفی و فرهنگی، فلسفه و آموزش، روانشناسی، علوم اجتماعی، زیست شناسی مولکولی، علوم تربیت بدنی و ورزش دانشگاهی و تعلیم و تربیت معلم.

 

دانشکده‌ی اقتصاد وین

دانشکده‌ی اقتصاد وین

ویژگی‌های برتر دانشگاه وین

این دانشگاه از دیرباز سابقه‌ی درخشانی در تربیت و آموزش دانشجویان مقطع دکترا داشته است. کیفیت و ساختار آموزشی این دانشگاه بسیار عالی بوده و این امکان را برای دانشجویان مقطع تحصیلی دکترا فراهم می‌کند که دانشجویان برای انجام مطالعات خود و تکمیل پروژه‌های تحقیقاتی‌شان تمرکز کافی داشته باشند و به موفقیت‌های درخشانی دست پیدا کنند. مکتب‌های دکتری دانشگاه وین و آکادمی‌های دکترای آن در سال ۲۰۱۶ تاسیس شده‌اند و با هدف حمایت و پشتیبانی دانشجویان دکترا خدمات خود را ارائه می‌دهند. علاوه بر این، دانشگاه وین کارگاه‌های علمی و آموزشی بسیاری را برای تربیت و پیشبرد مهارت‌های دانشجویان خود فراهم می‌کند. به این ترتیب دانشجویان می‌توانند در یک محیط مناسب فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود را همراه با فعالیت‌های ارتباطی و شبکه‌ای دنبال کنند.

 

دانشکده‌ی روانشناسی وین

دانشکده‌ی روانشناسی وین

 

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های این دانشگاه تدوین و اجرای اقدامات مختلف برای پیشبرد فعالیت‌های علمی زنان در زمینه‌های مختلف است. به همین منظور این دانشگاه کارگاه‌های آموزشی بسیاری را برای رسیدن به این هدف برگزار می‌کند. وین برنامه‌های آموزشی دراز مدت را برای دانشجویان زن در مقطع دکتری ارائه می‌دهد. دانشجویان دکترا می‌توانند در بیش از ۲۷ رشته مشغول به تحصیل در مقطع دکترا در این دانشگاه شوند. علاوه بر این، وین بزرگ‌ترین مرکز تربیت معلم در اتریش به شمار می‌آید. یکی از اهداف تاسیس این دانشگاه تربیت معلمان بوده است و دانشگاه متعهد است که از نظر محتوا، نحوه‌ی آموزش، و سازمان دهی، تعلیم و تربیت معلمان دانشگاه محور را توسعه دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین شهرهای دانشجویی اروپا

اطلاعات عمومی در مورد تحصیل در دانشگاه‌های کشور اتریش

 

تحصیل در وین

شما می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه به آدرس https://www.univie.ac.at/en/ رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود را جستجو کرده و با شرایط جذب دانشجو در مقطع و رشته‌ی تحصیلی مورد نظرتان اطلاعات لازم را کسب کنید. باید گفت که زبان اصلی تدریس در کشور اتریش آلمانی است و بیشتر واحدهای تریس شده به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. با این حال برخی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در اتریش درس‌های خود را به زبان‌های دیگر، مانند زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. سال تحصیلی در کشور اتریش از اول اکتبر شروع شده و در سپتامبر پایان می‌پذیرد. دانشگاه‌های اتریش شامل ۲ ترم هستند که آغاز و پایان آنها به شرح زیر است:
ترم زمستان : از اول اکتبر شروع شده وسی‌ام ژانویه پایان می‌پذیرد.
ترم تابستان : از اول مارس شروع شده و در سی‌ام سپتامبر پایان می‌پذیرد.
باید به این نکته اشاره کرد که در طول دوره‌ی تحصیلی، تعطیلاتی مانند تعطیلات کریسمس و تعطیلات میان ترمی و تعطیلات تابستانی وجود دارد.

قوانین و برنامه‌های تحصیلی دانشگا‌ه‌های کشور اتریش

برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی در کشور اتریش: دانشجویانی که موفق به پایان تحصیل در دوره‌ی مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کشور اتریش شوند مدرک لیسانس را دریافت می‌کنند. طول دروره‌ی تحصیلی در مقطع کارشناسی با توجه به رشته‌ی تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل بین ۳ الی ۴  سال است.
برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در کشور اتریش: دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، باید دارای مدرک لیسانس باشند. در صورت موفقیت در به اتمام رساندن واحدهای درسی، دانشگاه مدرک کارشناسی ارشد را به دانشجویان خود اعطا می‌کند.
برنامه‌های تحصیلی مقطع دکترا در کشور اتریش: داوطلبانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند. حداقل زمان لازم برای اتمام دوره‌ی دکترا در کشور اتریش ۳ سال است و دانشجویان بعد از اتمام موفقیت آمیز این دوره مدرک دکترای خود را دریافت می‌کنند.

ادامه تحصیل در کشور اتریش

همانطور که می‌دانید کشور انریش دارای زیربنای اقتصادی بسیار قوی است. با اینکه اتریش دارای وسعت کوچک و جمعیت کمی است، این کشور دوازدهمین کشور ثروتمند جهان به شمار می‌آید. همچنین شاخص استاندارد کیفیت زندگی در کشور اتریش بالا است و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین المللی دانشگاه‌های این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. یکی دیگر از علت‌هایی که باعث می‌شود دانشجویان خارجی دانشگاه‌های این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند، کیفیت تحصیلی و آموزشی بالای آنها است. علاوه بر این، شهریه‌ی دانشگاه‌های اتریش در مقایسه با کیفیت آموزشی آن پایین است. به طور کلی کشور اتریش دارای ۲۳ دانشگاه ملی و ۱۱ دانشگاه خصوصی است. دانشگاه وین از دید نظرسنجی برترین دانشگاه‌های جهان QS رتبه‌ی ۱۵۶ جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. همانطور که می‌دانید زبان اصلی کشور اتریش آلمانی است و برای ادامه تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. با این حال برای ادامه تحصیل در برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها می‌توانید با مدرک زبان انگلیسی وارد دانشگاه‌هایی شوید که واحدهای درسی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

هزینه‌ی زندگی و تحصیل در کشور اتریش و دانشگاه وین

 

تحصیل در دانشگاه وین

بیشتر دانشگاه‌های کشور اتریش تحصیلات تکمیلی خود را به صورت رایگان ارائه می‌دهند. با این حال باید هزینه‌های زندگی در اتریش را نیز مد نظر قرار داد. مهم‌ترین مسئله‌ی مالی در مورد زندگی دانشجویی در کشور اتریش مسئله‌ی اقامت است. هزینه زندگی در کشور اتریش با توجه به سبک زندگی هر دانشجو می‌تواند متفاوت باشد. با این وجود فهرستی از هزینه‌های تقریبی زندگی و تحصیل در کشور اتریش را برای شما آماده کرده‌ایم:
بیمه دانشجویی: دانشجویان باید ماهیانه مبلغ ۵۰ یورو را به عنوان بیمه‌ی دانشجویی پرداخت کنند. پرداخت مبلغ بیمه برای دانشجویان الزامی است.
خورد و خوراک: هزینه‌های مربوط به غذا و خوراک دانشجو می‌تواند بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ یورو در ماه باشد.
اجاره آپارتمان: هزینه‌ی اجاره‌ی یک آپارتمان ۳۰ متری حدود ۳۰۰ الی ۵۰۰ یورو در ماه است.
اینترنت: هزینه‌ی استفاده از اینترنت پر سرعت حدود ۲۰ یورو در ماه است.
برای تحصیل در دانشگاه وین، دانشجویان باید مبلغی را به عنوان شهریه به این دانشگاه پرداخت کنند. مبلغ شهریه بستگی به مدت زمان تحصیل، کشور محل اقامت دانشجو و تاریخ پرداخت شهریه دارد. این دانشگاه کشورهای مختلف جهان را به ۳ گروه تقسیم بندی کرده است و برای هر کدام از این کشورها هزینه‌ی مشخص را به عنوان شهریه‌ی دانشگاهی در نظر گرفته است.

شهریه دانشگاه وین برای دانشجویان ایرانی

هزینه‌ی شهریه در دانشگاه وین برای هر ترم، برای دانشجویان ایرانی معادل ۳۸۲ یورو است. لازم به ذکر است که کشور ایران در بین کشورهایی قرار دارد که هزینه‌ی شهریه در نظر گرفته شده برای آن در مقایسه با کشورهای دیگر کمتر است.

بورس تحصیلی دانشگاه وین

دانشگاه‌های اتریش به منظور حمایت و پشتیبانی دانشجویان در حال تحصیل در این کشو کمک هزینه‌های تحصیلی فراوانی را در نظر می‌گیرند. بورس‌های تحصیلی اعطاء شده به دانشجویان توسط دانشگاه می‌تواند شامل کمک هزینه‌ها و تخفیف‌هایی در مبلغ شهریه‌ی دانشجویی، بورس کامل تحصیلی، کمک هزینه‌های تحصیلی برای انجام برخی تحقیقات پژوهشی، پاداش‌های دانشجویی و غیره باشد. دانشجویان می‌توانند درخواست دریافت کمک هزینه‌ی تحصیلی را به دانشگاه مورد نظر خود از طریق وب‌سایت دانشگاه ارسال کنند. باید به این نکته توجه کرد که داشتن حداقل مدارک اعلام شده در سایت‌های دانشگاه به منظور تضمین پرداخت کمک هزینه‌ی تحصیلی نیست. کمیته‌ی دانشگاه شرایط و سوابق علمی داوطلبان را مورد تحقیق و بررسی قرار داده و پس از تشخیص صلاحیت و شایستگی می‌تواند با درخواست دریافت کمک هزینه تحصیلی داوطلب موافقت کرده یا آن را رد کند. سوابق علمی و تحصیلی، کشور محل زندگی و سابقه‌ی شرکت در مسابقات و فعالیت‌های اجتماعی و علمی می‌‌توانند به عنوان امتیاز برای دریافت کمک هزینه تحصیلی در نظر گرفته شوند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه وین کشور اتریش

باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که هر دانشگاه با توجه به مقطع تحصیلی و رشته‌ی مورد نظر داوطلبان ممکن است مدارک متفاوتی را درخواست کند. به همین منظور داوطلبان باید وارد سایت رسمی دانشگاه شده و با جستجوی مقطع و رشته‌ی تحصیلی خود از شرایط دقیق و مدارک لازم اطلاع پیدا کنند. با این حال فهرستی از مدارک اصلی مورد نیاز برای ارسال درخواست پذیرش از دانشگاه وین را برای شما آماده کرده‌ایم. حداقل مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از وین به شرح زیر است:
مدرک تحصیلی قبلی ( مدارک تحصیلی باید به صورت رسمی ترجمه شده و به تایید وزارت آموزش و پرورش رسیده باشند. در مرحله‌ی اول ارسال مدارک به صورت آنلاین می‌توانید تصویر مدارک را در سایت آپلود کرده و به دانشگاه ارائه دهید. در صورت قبولی درخواست پذیرش شما، دانشگاه مدارک اصلی را درخواست خواهد کرد. ممکن است برای ادامه تحصیل در برخی از رشته‌ها یا مقاطع تحصیلی، دانشگاه در همان ابتدا مدرک اصلی را از شما درخواست کند. )
ریز نمرات: ارائه ریز نمرات و معدل مقطع تحصیلی قبلی. (برای ادامه تحصیل در برخی رشته‌ها باید معدل مورد قبول دانشگاه را در مقطع قبلی کسب کرده باشید. )
مدرک زبان انگلیسی: ارائه مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در رشته‌های ارائه شده به زبان آلمانی و ارائه‌ی مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.
لازم به ذکر است که مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه شده و به تایید وزارت دادگستری و امور خارجه رسیده باشد.
پس از ارسال مدارک، دانشگاه وین شرایط تحصیلی و مدارک داوطلبان را مورد بررسی قرار داده و در صورت صدور گواهی عدم منع تحصیل، پرونده‌ی داوطلب جهت اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه وین را دارند و فاقد مدرک زبان آلمانی هستند، می‌توانند با شرکت در دوره‌های آموزش زبان آلمانی برگزار شده در این دانشگاه مهارت‌های زبان آلمانی خود را تقویت کنند. وین این امکان را برای داوطلبان فراهم می‌کند که به مدت ۲ سال قبل از ورود به دانشگاه به آموزش زبان آلمانی در این کشور بپردازند.

اشتغال به کار در حین تحصیل در دانشگاه‌های کشور اتریش

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های کشور اتریش می‌توانند حداکثر ۳ ماه تمام به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند. در واقع دانشجویان می‌توانند در طول تعطیلات تابستانی از مزایای اشتغال به کار به صورت تمام وقت بهره‌مند شوند و بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تامین کنند. در طول ترم‌های تحصیلی نیز دانشجویان می‌توانند به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند. حداکثر زمان تعیین شده برای اشتغال به تحصیل به صورت پاره وقت ۱۲ ساعت در هفته است. به منظور اشتغال به تحصیل به صورت تمام وقت یا پاره وقت دانشجویان باید مجوز اشتغال را از دانشگاه محل تحصیل تهیه کرده و به کارفرما ارائه دهند.

امکانات دانشگاه

 

کتابخانه‌ی دانشگاه وین

کتابخانه‌ی دانشگاه وین

دانشگاه وین امکانات بسیاری را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند. این دانشگاه دارای کتابخانه و مرکزهای مطالعه‌ی مجهز است و دانشجویان می‌توانند به منظور پیشرفت تحصیلی به منابع بسیار معتبر و متنوع دسترسی داشته باشد. این دانشگاه به دانشجویان خود خدمات مشاوره‌ی رایگان ارائه می‌دهد. دانشجویان می‌توانند از خدمات مشاوره برای برنامه ریزی تحصیلی و آگاهی از قوانین تحصیل در دانشگاه بهره‌مند شوند. دانشجویان می‌توانند در بخش‌هایی از دانشگاه مانند آزمایشگاه مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه‌های تحصیلی خود را تامین کنند. وین امکان اخذ انتقال تحصیلی و تحصیل در کشورها یا دانشگاه‌های دیگر را برای دانشجویان خود به مدت یک یا چند ترم تحصیلی فراهم می‌کند. دانشجویان می‌توانند با هزینه‌ی بسیار کمی غذای خود را از سلف غذاخوری یا کافه تریاهای دانشگاه تهیه کنند. دانشگاه شرایطی را برای دانشجویان فراهم می‌کند که بتوانند با قیمت پایین‌تری بلیط‌های مربوط به تئاتر، سینما، بازدید از موزه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و هنری دیگر را خریداری کنند. دانشگاه وین به منظور حمایت دانشجویان خود امکان اقامت خانواده‌ی دانشجویان را نیز فراهم می‌کند. هزینه‌های حمل و نقل دانشجویان، پایین‌تر از دیگر شهروندان است، چرا که دانشگاه بلیت‌های رفت و آمد با وسایل حمل و نقل عمومی را با قیمت کمتری به دانشجویان ارائه می‌دهد. همچنین برای تامین رفاه هر چه بیشتر دانشجویان، موسسات وابسته به دانشگاه وجود دارند که دانشجویان را پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال دانشجویانی که دارای فرزند هستند می‌توانند از خدمات و پشتیبانی‌های این موسسات استفاده کنند. این موسسات خدمات مشاوره و روانشناختی را نیز ارائه می‌دهند. اگر قصد آموزش زبان دیگری را داشته باشید می‌توانید این کار را در مرکز زبان دانشگاه دنبال کنید. دانشجویانی که علاقه‌مند به انجام فعالیت‌های ورزشی هستند می‌توانند عضو موسسه‌ی ورزشی دانشگاه شوند. همچنین دانشگاه خوابگاه، اتاق، یا منزل‌های دانشجویی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. دانشجویان می‌توانند از خدمات پزشکی و سلامتی ارائه شده توسط دانشگاه بهره‌مند شوند.
به طور کلی می‌توان گفت که تحصیل در دانشگاه وین می‌تواند یک تجربه فوق العاده برای هر دانشجویی باشد. دانشجویان فارغ التحصیل شده از این دانشگاه می‌توانند به راحتی وارد بازار کار شده و با درآمد بالایی مشغول به کار شوند. موفقیت در اخذ پذیرش از این دانشگاه می‌تواند آینده‌ی تحصیلی و شغلی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

منبع: studyinaustria

5 پاسخ به “دانشگاه وین اتریش: معرفی دانشگاه، شرایط اخذ پذیرش و هزینه‌ها”

 1. نیکی والامنش گفت:

  سلام من میخوام برای ارشد کشور اتریش اقدام کنم ۳۰ سالم هست و مدرک زبان A2 المانی دارم و مهر ماه هم امتحان B1 دارم.
  رشته کارشناسیم هم گرافیک هست با معدل ۱۸/۵۹ از دانشگاه علمی کاربردی شما چه پیشنهادی برای من دارین ؟! نمیدونم چه رشته ای رو میتونم برم برای ارشد اصلا رشته ای وجود داره

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   پیشنهاد می‌کنیم که برای رشته خودتان با مدرک زبان آلمانی b2 اقدام کنید.
   در صورت تمایل می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ با همکاران ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند و پروسه دریافت بورسیه شما را تسهیل کنند.

 2. مصطفی بیگی گفت:

  ‌دخترم دیپلم تجربی گرفتە، زبان انگلیسی اش خوبە
  روی این شمارە واتساپ دارم
  ۰۹۱۲۲۷۰۱۷۷۳
  کجا میتونە رشتەی پزشکی بخونە؟
  ارزان و ایمن
  ممنون

 3. سلام.وقت بخیر .
  در مورد تحصیل دکترا در اتریش میشه راهنمایی بفرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید