دانشگاه پلی تکنیک تورین : معرفی دانشگاه، رشته‌های موجود در مقاطع مختلف و شرایط تحصیل

دانشگاه پلی تکنیک تورین Polytechnic University of Turin به طور مداوم‌ در فهرست برترین دانشگاه‌های ایتالیا قرار می‌گیرد و از جمله دانشگاه‌های برجسته و برتر در زمینه رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتری و فناوری‌ در اروپا است.‌ در ابتدا این دانشگاه به عنوان یک دانشکده فنی و مدرسه فنی مهندسی در سال ۱۸۵۹ در شهر تورین، در کشور ایتالیا، تاسیس شد. در آن زمان کشور ایتالیا دوره جدیدی از صنعتی شدن را آغاز کرد. سپس این دانشکده به پلی تکنیک رویال تورین و‌ پس از آن به دانشگاه پلی تکنیک تورین‌ تغییر نام داد. این دانشگاه قلعه قرن شانزدهم والنتینو را دارد‌ که مدرسه فنی مهندسی قدیمی ‌بود. امروزه دانشجویان معماری این دانشگاه، کلاس‌های درس خود را در اتاق‌های بزرگ این قلعه برگزار می‌کنند.‌ اگر شما به عنوان‌ یک دانشجوی ‌بین‌المللی داوطلب ادامه تحصیل در کشور ایتالیا هستید و قصد ادامه تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی را دارید، انتخاب دانشگاه پلی تکنیک تورین به عنوان‌ مقصد تحصیلی می‌تواند یک گزینه عالی برای شما باشد.‌ با توجه به اینکه دانشگاه پلی تکنیک تورین یکی از دانشگاه‌های برتر ایتالیایی و‌ اروپایی است، در این نوشته به معرفی این دانشگاه و شرایط تحصیل در آن‌ خواهیم پرداخت.

دانشگاه پلی تکنیک تورین

دانشگاه پلی تکنیک تورین

معرفی دانشگاه پلی تکنیک تورین

دانشگاه پلی تکنیک تورین پیشگام همکاری‌های ‌بین‌المللی در زمینه‌های مختلف علمی ‌و‌ فنی و مهندسی است.‌ این دانشگاه از جمله اولین دانشگاه‌های ایتالیا بود‌ که دوره‌ها و برنامه‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌داد.‌ این دانشگاه به منظور تبادلات علمی بین‌المللی روابط خوبی را با دانشگاه‌های بین‌المللی برقرار کرده و‌ دپارتمان خود را برای امور بین‌الملل تاسیس نمود.‌ به این طریق دانشگاه پلی تکنیک تورین ایتالیا به عنوان یک دانشگاه ‌بین‌المللی شناخته ‌می‌شود‌ که از دانشجویان ‌بین‌المللی از پذیرش به عمل می‌آورد و امکان ادامه تحصیل را برای آنها فراهم می‌کند.‌ برنامه‌های تحصیلی در این دانشگاه در مقاطع و رشته‌های مختلف با کیفیت بالا و سطح علمی‌عالی‌ به دانشجویان ‌بین‌المللی ارائه ‌می‌شوند.

شرایط کاری خوب بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه

چندین برند خودرو شناخته شده در ایتالیا از جمله فیات، آلفارومئو و لانچیا‌ در تورین ایتالیا‌ مستقر هستند. بنابراین جای تعجبی ندارد که رشته مهندسی خودرو یکی از دوره‌های موفق دانشگاه پلی تکنیک تورین است.‌ باید به این مورد اشاره کرد که مدرک اعطاء شده از طرف این دانشگاه دارای اعتبار بالای ‌بین‌المللی است. بنابراین دانشجویان فارغ ‌التحصیل از این دانشگاه شانس زیادی برای اشتغال به کار و یافتن شغل مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود دارند.

 

پلی تکنیک تورین

پلی تکنیک تورین

 

پردیس‌های دانشگاه پلی تکنیک تورین

باید اضافه کرد که دانشگاه پلی تکنیک تورین علاوه بر پردیس اصلی دانشگاه در تورین‌ دارای مراکز تحقیقاتی در ۴ شهر دیگر در شمال ایتالیا است‌ که عبارت هستند از موندووی، بیلا، آلساندریا و ورس. شهر تورین که پردیس اصلی دانشگاه در آن قرار دارد، یکی مراکز فرهنگی و اقتصادی در کشور‌ ایتالیا به شمار می‌آید.‌ این شهر در گذشته پایتخت کشور ایتالیا بود.‌ به دلیل قدمت تاریخی که شهر تورین دارد‌ آثار برجسته‌ای از معماری مجلل باروک و جاذبه‌های متعددی در آن‌ به چشم می‌خورد.‌ در شهر تورین فرهنگ دوچرخه سواری بسیار جا افتاده است. بیشتر مردم این شهر برای حمل و نقل از دوچرخه استفاده می‌کنند. حمل و نقل با دوچرخه بین دانشجویان نیز رواج دارد و‌ گزینه‌ی حمل و نقل‌ سالم و ارزانی محسوب ‌می‌شود.

مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام اپلای ایتالیا مد نظر داشته باشید.

دپارتمان‌های دانشگاه پلی تکنیک تورین

دانشگاه ایتالیایی پلی تکنیک تورین دارای ۱۱‌ دپارتمان است که رشته‌های مختلف تحصیلی و زیر شاخه‌های‌ آنها را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه‌ می‌دهند. در این قسمت به معرفی دپارتمان‌ها و رشته‌های تحصیلی ارائه شده در‌ این دانشگاه خواهیم پرداخت.

دپارتمان مهندسی کامپیوتر

دپارتمان مهندسی کامپیوتر و مهندسی کنترل یکی از معروف‌ترین دپارتمانهای مربوط به رشته‌های کامپیوتر و فناوری اطلاعات و ارتباطات است.‌ همچنین باید گفت که در این دپارتمان تحقیقات پایه و کاربردی و خدمات مربوط جامعه‌ در زمینه مهندسی سامانه و مهندسی کنترل‌، مهندسی کامپیوتر‌، و بیداری انجام می‌پذیرد.

دپارتمان معماری و طراحی

 

تحصیل معماری در پلی تکنیک تورین

تحصیل معماری در پلی تکنیک تورین

 

دپارتمان معماری و طراحی دانشگاه پلی تکنیک تورین یکی از‌ دپارتمان‌های پیشرو در زمینه‌های‌ مربوط به هنر و علوم سازه‌های ساختمان‌های شهری و معماری‌، طراحی و ساخت میراث فرهنگی است.‌ دپارتمان معماری و طراحی این دانشگاه علاوه بر ایتالیا، در اروپا و جهان‌ معروف است.‌ در این‌ دپارتمان فعالیت‌های مختلفی‌ مانند تحقیقات پایه و کاربردی‌، آموزش‌ و …‌ انجام می‌پذیرد. همچنین خدمات محلی مربوط به معماری و طراحی شهری که شامل جنبه‌های اقتصادی و پایداری محیط زیست هستند، توسط این دانشگاه مدیریت ‌می‌شوند.

دپارتمان مهندسی ساختمان‌، مهندسی ژئوتکنیک‌، و مهندسی سازه

در این دپارتمان رشته‌های مرتبط با مهندسی سازه و مهندسی ژنتیک و مهندسی سازه و زیر شاخه‌های آنها ارائه می‌گردند و‌ فعالیت‌های‌ بسیاری با هدف بهبود و مدیریت تحقیقات پایه و کاربردی در خدمات، در این زمینه‌ها انجام می‌پذیرد.

دپارتمان انرژی

در این دپارتمان رشته‌های مرتبط با مکانیک سیالات، ترمودینامیک، ترمودینامیک، دینامیک، سیستم انرژی، احتراق، فیزیک هسته‌ای و پلاسما، مهندسی برق، مهندسی ماشین آلات الکتریکی، الکترونیک قدرت، سیستم قدرت و دیگر موضوعات مربوطه ارائه ‌می‌شوند. همچنین در این دپارتمان تحقیقات پایه و کاربردی، آموزش، و خدمات مرتبط با این رشته‌ها انجام می‌پذیرد.

دپارتمان الکترونیک و ارتباط از راه دور

این دپارتمان که با عنوان مخفف DET نیز شناخته ‌می‌شود، در زمینه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتباطات از راه دور، دستگاه‌های الکترونیک، مدارها، سیستم‌ها و فناوری و سنجش الکترونیکی به ارائه رشته‌های مختلف تحصیلی می‌پردازد. همچنین در این دانشگاه تحقیقات و پژوهش‌های گسترده ای در‌ زمینه‌های مرتبط با الکترونیک و ارتباط از راه دور انجام می‌پذیرند.

دیگر دپارتمان‌های این دانشگاه عبارت هستند از دپارتمان مهندسی هوا و فضا، مهندسی مکانیک، دپارتمان مدیریت و مهندسی تولید، دپارتمان مهندسی زیرساخت، مهندسی محیط زیست و مهندسی چشم انداز، دپارتمان علوم و فناوری کاربردی، دپارتمان علوم ریاضیات، و دپارتمان مطالعات بین دانشگاهی و برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای. در این دپارتمان‌ها رشته‌های مرتبط و زیر شاخه‌های آنها در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه ‌می‌شوند.

آیا تحصیل در ایتالیا رایگان است؟ بررسی امکان تحصیل رایگان یا ارزان در دانشگاه‌های کشور ایتالیا

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه پلی تکنیک تورین

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه پلی تکنیک تورین را داشته باشند، می‌توانند به صورت آنلاین درخواست اخذ پذیرش تحصیلی خود را به دانشگاه ارسال نمایند. باید به این نکته توجه کرد که برای اخذ پذیرش در مقاطع و رشته‌های تحصیلی ممکن است مدارک متفاوتی از داوطلبان درخواست شود. در این قسمت به بررسی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی و مدارک مورد نیاز برای اپلای به این دانشگاه خواهیم پرداخت.

 

Politecnico di Trono

Politecnico di Torino

تکمیل مدارک و فرم در وب‌سایت دانشگاه

اولین مرحله‌ای که به منظور اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه ایتالیایی پلی تکنیک تورین باید انجام دهید، این است که وارد وب‌سایت رسمی ‌دانشگاه به آدرس Polito.it شوید. پس از ورود به سایت باید برای درخواست پذیرش به صورت آنلاین اقدام کنید. به این منظور لازم است که فرم مربوط به پذیرش تحصیلی را تکمیل نمایید. حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا داوطلبان فرم را تکمیل ‌کنند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که برای تکمیل این فرم محدودیت زمانی تعیین نشده است و داوطلبان می‌توانند در دفعات بعدی وارد سایت شده و فرم را تکمیل نمایند. پس از ثبت نام رمز عبوری به ایمیل داوطلب فرستاده ‌می‌شود و داوطلبان باید نام کاربری و رمز عبور خود را برای ورود به سامانه ثبت نام و تکمیل نهایی فرم وارد کنند. هنگام تکمیل فرم باید به مدارک زبان مورد نیاز توجه کنید. برنامه‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان ایتالیایی و همچنین به زبان انگلیسی ارائه ‌می‌شوند. بنابراین به عنوان داوطلب ادامه تحصیل در این دانشگاه باید توجه کنید که برنامه تحصیلی مورد نظر شما به زبان انگلیسی تدریس ‌می‌شود یا به زبان ایتالیایی. با توجه به زبان تدریس برنامه تحصیلی مورد نظرتان، باید مدرک زبان معتبر و مورد قبول دانشگاه را که نشان دهنده تسلط شما به آن زبان است، ارائه دهید.

هنگام اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه پلی تکنیک تورین ایتالیا از داوطلبان خواسته ‌می‌شود تا مدارکی را ارائه کنند. همانطور که گفته شد مدارک خواسته شده با توجه به رشته و مقطع تحصیلی‌، و شرایط داوطلب می‌تواند متفاوت باشد. با این حال برخی از مدارک اولیه برای اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه به شرح زیر هستند:

– گذرنامه

– ویزا

– رزومه تحصیلی

– مدارک تحصیلی قبلی

– ریز نمرات

– پورتوفیلو

– مدرک زبان ( مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی با توجه به زبان تدریس برنامه تحصیلی مورد نظر )

– انگیزه نامه

– توصیه نامه

– عکس پرسنلی

پرداخت هزینه درخواست پذیرش تحصیلی

پس از تکمیل فرم و آماده کردن تمام مدارک خواسته شده به صورت کامل و صحیح، می‌توانید با انتخاب گزینه Submit درخواست خود را ارسال نمایید. پس از این مرحله باید هزینه ثبت درخواست اخذ پذیرش تحصیلی خود را بپردازید. هزینه ثبت درخواست پذیرش تحصیلی ۲۰ یورو است.‌ باید به این نکته اشاره کرد که این مبلغ غیر قابل استرداد است و در صورت عدم قبولی از دانشگاه به داوطلب بازگردانده نمی‌شود. آن دسته از داوطلبان غیر اروپایی که خارج از ایتالیا زندگی می‌کنند، باید از طریق سفارت ایتالیا پیش ثبت نام کنند. پس از این مراحل پیامی از طریق ایمیل ارسال ‌می‌شود که داوطلبان می‌توانند از طریق آن درخواست نامه خود را مشاهده کرده و از آن پرینت بگیرند. پس از این مرحله داوطلبان باید منتظر بمانند تا دانشگاه نتایج قبولی آنها را اعلام کند. داوطلبان برای کسب اطلاع از قبولی درخواست اخذ پذیرش تحصیلی خود باید به صورت مستقیم به صفحه شخصی خود در سایت دانشگاه مراجعه کرده و در بخش Evaluation  نتیجه را مشاهده نمایند.

هزینه تحصیل در دانشگاه پلی تکنیک تورین

پردیس پلی تکنیک تورین

پردیس پلی تکنیک تورین

 

هزینه تحصیل در این دانشگاه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت از یکدیگر باشد. با این حال میانگین شهریه برای تحصیل در کارشناسی برای دانشجویان ‌بین‌المللی حدود ۲۷۰۰ یورو در هر سال و برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی حدود ۳۷۰۰ یورو در هر سال خواهد بود. باید به این نکته اشاره کرد که این دانشگاه کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی متعددی را در اختیار دانشجویان ‌بین‌المللی خود قرار می‌دهد. بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی این دانشگاه موجب ‌می‌شود که دانشجویان ‌بین‌المللی بتوانند بخش بزرگی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی خود در ایتالیا را تامین کنند. با اینکه دانشگاه‌های ایتالیا هزینه‌ای به عنوان شهریه دانشگاهی تهیه می‌کنند، امکان تحصیل ارزان یا حتی رایگان با استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی دانشگاه‌های عالی رتبه این کشور که دانشگاه پلی تکنیک تورین نیز یکی از آنها است، وجود دارد. کمک هزینه‌های تحصیلی با توجه به نوع بورسیه و و شرایط دانشجویان می‌توانند تمام یا بخشی از‌ شهریه دانشگاهی‌، و هزینه‌های زندگی دانشجویی آنها را تحت پوشش قرار دهند.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی : معرفی دانشگاه‌هایی که دوره‌های انگلیسی برگزار می‌کنند.

برنامه‌های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه ایتالیایی پلی تکنیک تورین

همانطور که گفته شد دانشگاه پلی تکنیک تورین یک دانشگاه ‌بین‌المللی است و از دانشجویان ‌بین‌المللی پذیرش به عمل می‌آورد. این دانشگاه با ارائه برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی امکان تحصیل آسان‌تر را برای دانشجویان ‌بین‌المللی فراهم می‌کند. باید اضافه کرد که در این دانشگاه برخی از برنامه‌ها به زبان‌های اسپانیایی و فرانسوی نیز ارائه ‌می‌شوند. برای بسیاری از دانشجویان ‌بین‌المللی تحصیل به زبان انگلیسی بسیار راحت‌تر از تحصیل به زبان ایتالیایی است. چرا که بیشتر دانشجویان ‌بین‌المللی با زبان انگلیسی آشنایی بیشتری دارند. با این حال باید گفت که دوره‌های آموزش زبان ایتالیایی در این دانشگاه برگزار ‌می‌شوند و حتی دانشجویانی که در برنامه‌های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی به ادامه تحصیل می‌پردازند می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کرده و زبان ایتالیایی خود را تقویت کنند. باید به شما بگوییم که اگر مایل هستید پس از فارغ ‌التحصیلی در کشور ایتالیا بمانید، توصیه می‌کنیم که از همان ابتدا فراگیری زبان ایتالیایی را شروع کنید. در صورت تمایل به ادامه زندگی و کار در این کشور باید به زبان ایتالیایی آشنایی کافی داشته باشید. چرا که به این طریق می‌توانید شانس ورود خود به بازار کار و یافتن شغل مناسب را افزایش دهید. در این قسمت شما را با برخی از رشته‌های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی در این دانشگاه آشنا می‌کنیم.

 

دانشگاه پلی تکنیک تورین

دانشگاه پلی تکنیک تورین

رشته‌های ارائه شده در مقطع لیسانس

رشته‌هایی که در این دانشگاه در مقطع کارشناسی به زبان از انگلیسی ارائه ‌می‌شوند عبارت هستند از معماری‌، مهندسی خودرو، مهندسی کامپیوتر‌، مهندسی ارتباطات و الکترونیک مهندسی مکانیک‌، و مهندسی الکترونیک.

رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

باید به این نکته اشاره کرد که تعداد برنامه‌های تحصیلی ارئه شده به زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی بیشتر از برنامه‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی است. رشته‌های تحصیلی ارائه شده در مقاطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی در دانشگاه پلی تکنیک تورین عبارت هستند از: مهندسی نفت و مهندسی معدن، فیزیک سیستم‌های پیچیده، مهندسی خودرو، معماری، مهندسی محیط زیست و مهندسی منظر، فناوری نانو برای فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهندسی مکاترونیک، مدیریت و مهندسی، مهندسی و علوم داده، مهندسی هسته‌ای و مهندسی انرژی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی شبکه‌های کامپیوتری و ارتباطات، مهندسی عمران، برنامه ریزی شهری و معماری برای طراحی پایا.

 

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

ادامه تحصیل از بعد از اخذ دیپلم

خیلی از دانش‌آموزان تمایل دارند که بلافاصله بعد از اخذ دیپلم در خارج از کشور مشغول به تحصیل بشوند و بتوانند با فرهنگ‌های مختلف کشورهای مختلف آشنا شوند. در این صورت شما می‌توانید در یکی از کشورهای ایتالیا، فرانسه، ایتالیا و نروژ ادامه تحصیل بدهید. شما با مدرک دیپلم می‌توانید بورسیه تحصیلی که شامل تحصیل رایگان و کمک هزینه است بهره‌مند شوید. برای اخذ بورسیه تحصیلی کافی است که مدرک زبان کشور مقصد ( مانند آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا نروژی ) را در سطح c1 داشته باشید و معدل دیپلم شما بالای ۱۸ باشد.

تحصیل در ایتالیا و بهره‌مندی از طبیعت زیبا، دانشگاه‌های باکیفیت و آینده‌ای درخشان

با توجه به اینکه دانشگاه پلی تکنیک در تورین یکی از بهترین دانشگاه‌های فنی و مهندسی ایتالیا است، تحصیل در این دانشگاه می‌تواند مزیت‌های بسیاری برای دانشجویان بین‌المللی داشته باشد. به ویژه اینکه این دانشگاه حمایت‌ها و پشتیبانی‌های زیادی را با اعطای کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی از دانشجویان ‌بین‌المللی خود به عمل می‌آورد، تحصیل در این دانشگاه می‌تواند فرصت‌های بسیاری را برای موفقیت تحصیلی و شغلی شما در آینده ایجاد کند. طبیعت زیبا و بکر ایتالیا را هم یک دلیل بسیار مهم و ارزشمند است که شما بخواهید برای ادامه تحصیل یا زندگی خودتان کشور ایتالیا را انتخاب کنید.

ایتالیا دارای سومین اقتصاد بزرگ اروپا است و به عنوان هشتمین رتبه در جهان از لحاظ تولید ناخالص داخلی اسمی است و بنابراین برخلاف تصور برخی از افراد که بیان می‌کنند کشور ایتالیا دارای اقتصاد ضعیفی است، شاید در نگاه اول ایتالیا مانند کشورهای دیگر دنیا مانند آلمان قدرتمند نباشد ولی در حالت کلی دارای اقتصاد و شرایط بسیار خوبی است.

آیا شما سابقه و تجربه زندگی یا اپلای ایتالیا و مخصوصاً دانشگاه پلی تکنیک تورین را دارید؟ تجربه و نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

در صورتی که نکته نظر یا سوالی در مورد این دانشگاه دارید می‌توانید آن را مطرح کرده و از راهنمایی‌ها و مشاوره‌های کارشناسان ما بهره بگیرید.

منبع: timeshighereducation

دیدگاهتان را بنویسید