دانشگاه کلگری: معرفی دانشگاه، شرایط اخذ پذیرش و مزایای تحصیل

دانشگاه کلگری در سال ۱۹۶۶ در نزدیکی کوه‌های راکی در کشور کانادا تاسیس شده است. این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی و پژوهشی عمومی است و در شهر کلگری واقع در ایالت آلبرتا قرار دارد. دانشگاه کلگری یکی از برترین دانشگاه‌های بین‌المللی بسیار خوب در کانادا به شمار می‌آید و هر سال دانشجویان خارجی بسیاری برای ادامه تحصیل در این دانشگاه اقدام می‌کنند. در صورتی که این دانشگاه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده‌اید باید به شما بگوییم که انتخاب درستی انجام داده‌اید. چرا که دانشگاه کلگری امکانات و خدمات بسیاری را در اختیار دانشجویان خارجی خود قرار می‌دهد و به عنوان یک دانشگاه بین المللی خوب در کانادا شناخته شده است. دانشگاه کانادایی کلگری دارای دانشجویان بین‌المللی بسیاری است و دانشجویان بسیاری با ملیت‌های مختلف از سرتاسر نقاط جهان برای ادامه تحصیل به این دانشگاه می‌آیند. در این مطلب به معرفی دانشگاه کلگری کانادا و بررسی مزیت‌های تحصیل در آن خواهیم پرداخت. همچنین مدارک لازم برای اخذ پذیرش و شرایط تحصیل در این دانشگاه را مورد مطالعه قرار خواهیم داد. خواندن این مطلب به شما کمک می‌کند که آشنایی بیشتری با این دانشگاه پیدا کنید و بتوانید تصمیم درستی در مورد انتخاب مقصد تحصیلی‌تان بگیرید.

 

دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری

دانشجویان بین‌المللی دانشگاه کلگری کانادا

باید بگوییم که در هر سال تحصیلی حدود ۳۱,۰۰۰ دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه کلگری می‌شوند. از این تعداد حدود ۲۵,۰۰۰ دانشجو در مقطع تحصیلی کارشناسی، و ۶,۰۰۰ دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. حدود ۵۰۰ دانشجو نیز در مقطع تحصیلی پست دکترا تحصیلات آکادمیک خود را ادامه می‌دهند. باید به این نکته اشاره کرد که بیش از ۳,۰۰۰ نفر از دانشجویان این دانشگاه را دانشجوهای بین‌المللی و خارجی تشکیل می‌دهند. دانشجویان خارجی این دانشگاه از بیش از ۲۵ کشور مختلف دنیا برای ادامه تحصیل در رشته‌های مورد علاقه‌ی خود به این دانشگاه می‌آیند.

این دانشگاه در برنامه‌های میان دانشگاهی بین‌المللی بسیاری فعالیت دارد. هر سال دانشجویان بسیاری از این دانشگاه به ۸۰ مقصدهای تحقیقاتی و تحصیلی مختلف در مناطق مختلف جهان فرستاده می‌شوند. این کار برای همکاری و شرکت دانشجویان در فعالیت‌های علمی و  آکادمیک و تبادل اطلاعات موسسات آموزشی و مراکز علمی دیگر انجام می‌پذیرد.

باید گفت که این دانشگاه علاوه بر پردیس اصلی خود در کشور کانادا، دارای پردیس‌ دیگری در دوحه قطر است که از سال ۲۰۰۷ فعالیت آکادمیک خود را شروع کرده است. این دانشگاه در مجموع دارای ۱,۸۲۳ عضو دانشگاهی است که تقریباً ۵۰ درصد آنها دارای مدارک دانشگاهی از نقاط مختلف جهان هستند. این دانشگاه دارای ۵۰ موسسه و مرکز تحقیقاتی و پژوهشی است.

دانشگاه کلگری کانادا بالغ بر ۱۶۰,۰۰۰ دانشجوی فارغ التحصیل دارد. این دانشگاه موفق شده است که افراد موفق و نام آوری را تربیت و تعلیم دهد. از فارغ التحصیلان این دانشگاه می‌توان به نخست وزیر کانادا، آقای استفان هارپر و رابرت سیرسک فضانورد معروف که دارای رکورد طولانی‌ترین سفر به فضا است، اشاره کرد.

دانشکده‌های دانشگاه کلگری

دانشکده‌ی هنر کلگری

دانشکده‌ی هنر کلگری

 

دانشگاه کلگری رشته‌های متفاوتی را در زمینه‌های مختلف علمی و هنری ارائه می‌کند و دانشجویان می‌توانند رشته‌ی مورد نظر خود را انتخاب کرده و در آن به ادامه تحصیل مشغول شوند. در ادامه‌ی مطلب شما را با دانشکده های این دانشگاه آشنا خواهیم کرد.

دانشکده‌های کلگری عبارت هستند از:

– دانشکده‌ی هنر

– مدرسه‌ی پزشکی

– دانشکده‌ی طراحی محیطی

– دانشکده‌ی تحصیلات تکمیلی

– مدرسه‌ی تجارت و بازرگانی

– دانشکده‌ی حرکت ‌شناسی

– دانشکده‌ی ‌پرستاری

– دانشکده‌ی علوم مهندسی

– دانشکده‌ی خدمات اجتماعی و مددکاری

– دانشکده‌ی دامپزشکی

– دانشکده‌ی آموزش

– دانشکده‌ی حقوق

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه کلگری

برای اینکه بتوانید موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه کلگری شوید باید نسبت به آماده کردن مدارک لازم و ارسال آنها در تاریخ موقرر به دانشگاه اقدام نمایید. باید به این نکته‌ی مهم اشاره کنیم که ممکن است مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف در این دانشگاه متفاوت از یکدیگر باشند. بنابراین برای آگاهی از اطلاعات دقیق و جزئی در مورد شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش از رشته و مقطع تحصیلی خود لازم است که به وب‌سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرده‌ و شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش در رشته و مقطع تحصیلی خود را جستجو کنید. با این حال برای ورود به دانشگاه به یک سری مدارک اولیه نیاز خواهید داشت. در ادامه‌ی مطلب به معرفی و بررسی مدارک لازم برای اخذ پذیرش از این دانشگاه و چند نکته‌ی مهم در مورد جستجوی شرایط اخذ پذیرش اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: زندگی دانشجویی در کانادا و معرفی رایج‌ترین انواع اقامت دانشجویی

شرایط اخذ پذیرش در دوره‌ی کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی

 

تحصیل در دانشگاه کلگری

تحصیل در دانشگاه کلگری

– داوطلبان باید مدارک خود را قبل از اتمام مهلت ارسال مدارک، به دانشگاه ارائه دهند. داوطلبان باید به وب‌سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم‌ها به صورت دقیق و صحیح، مدارک مورد نیاز را به صورت آنلاین آپلود نمایند.

– دانشجویان می‌توانند رشته‌ی تحصیلی مورد نظر خود را با توجه به استعداد و علاقه‌ی شخصی خود انتخاب کنند.

– لازم است که داوطلبان شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه را با دقت مطالعه نمایند. همان‌طور که گفته شد شرایط لازم برای تحصیل در هر رشته می‌تواند متفاوت از یکدیگر باشد.

– به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه داوطلبان باید دارای تسلط کافی به زبان انگلیسی باشند. دانشجویان باید مدارک مربوط به شرکت در آزمون‌های بین‌المللی معتبر انگلیسی مانند آزمون تافل یا آزمون آیلتس را به دانشگاه ارسال نمایند. نمره‌ی مورد قبول برای ورود به رشته‌های تحصیلی مختلف ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. دانشجویان باید نمره‌ی مورد قبول دانشگاه را در آزمون تعیین شده کسب نمایند. باید به این نکته توجه کنید که آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی دارای اعتبار زمانی هستند و در صورت انقضای اعتبار امتیاز کسب شده‌ی شما در آزمون زبان انگلیسی، لازم است که دوباره در این آزمون شرکت کنند.

– لازم است که داوطلبان انگیزه‌نامه و رزومه‌ی تحصیلی خود را به همراه شرح سوابق تحصیلی خود به دانشگاه ارائه دهند.

– داوطلبان باید مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی را آماده کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه کلگری

– ارائه‌ی مدرک معتبر دوره‌ی کارشناسی یا مدرک معادل آن (شرط معدل را برای ورود به رشته‌ی تحصیلی مورد نظر خود بررسی کنید. معمولاً باید داوطلبان در ۲  سال اخیر دوره‌ی تحصیلی معدل سه از چهار را کسب کنند). مدرک دوره‌ی کارشناسی باید به صورت رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.

– کسب نمره‌ی قبولی در آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی (معمولاً نمره‌ی مورد قبول در آزمون آیلتس کسب حداقل امتیاز ۷ و نمره‌ی قبولی در آزمون تافل حداقل امتیاز ۸۰ است).

– توصیه‌نامه از طرف اساتید ( ممکن است برای ورود به برخی از رشته‌ها به بیش از یک توصیه نامه از طرف اساتید نیاز داشته باشید).

ممکن است دانشگاه علاوه بر مدارک فوق، مدارک دیگری را از داوطلبان درخواست کند. داوطلبان باید نسبت به آماده کردن دقیق مدارک به صورت صحیح اقدام نمایند و در تاریخ تعیین شده آنها را به دانشگاه ارائه دهند. در برخی موارد ممکن است دانشگاه از داوطلبان بخواهد که در آزمون مصاحبه‌ی حضوری شرکت کنند. در این صورت باید در زمان تعیین شده به صورت حضوری در مکان مصاحبه حضور داشته باشید.

بیشتر بخوانید:  مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا شامل چه مواردی است؟

تسهیلات رفاهی و کمک هزینه‌های تحصیلی دانشگاه کانادایی کلگری

امکانات دانشگاه کلگری

امکانات دانشگاه کلگری

در صورتی که دانشگاه کانادایی کلگری را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید، باید بگوییم که این دانشگاه خدمات رفاهی و کمک هزینه‌های تحصیلی متنوع و زیادی را در اختیار دانشجویان خارجی خود قرار می‌دهد. برخی از این بورسیه‌ها توسط دولت کانادا و برخی دیگر توسط خود دانشگاه به دانشجویان اعطاء می‌شوند. بورسیه‌های تحصیلی مختلف به منظور اعطای کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان برای تامین مخارج تحصیل و شهریه‌ی دانشگاه، یا تامین بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویی پرداخت می‌شوند. تسهیلات رفاهی و بورسیه‌های تحصیلی علاوه بر شهریه‌های دانشگاهی می‌توانند مواردی مانند اسکان و اقامت دانشجویی، بهره‌مندی از خدمات پزشکی و درمانی، خرید کتاب و لوازم تحریر و … را تحت پوشش قرار دهند. همچنینن دانشجویان می‌توانند از تسهیلات و خدمات رفاهی دانشگاه مانند خوابگاه دانشجویی، سلف غذاخوری، سیستم حمل و نقل با تخفیف دانشجویی، دریافت خدمات پزشکی و درمانی دانشجویی، تهیه‌ی بلیط بازدید از موزه‌ها و شرکت در رویدادهای فرهنگی و هنری با تخفیف دانشجویی و … بهره‌مند شوند. علاوه بر اینها برخی از دانشکده‌ها بورسیه‌های تحصیلی خاصی را برای دانشجویان ممتاز خود به عنوان پاداش در نظر می‌گیرند.

تحصیل در کانادا و تحقق رویاها

به صورت کلی باید بگوییم که دانشگاه‌های کشور کانادا امکانات و تسهیلات رفاهی بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان خارجی خود قرار می‌دهند. بی دلیل نیست که کشور کانادا به عنوان یک مقصد تحصیلی پرطرفدار در بین دانشجویان خارجی شناخته می‌شود. این کشور علاوه بر دانشگاه‌های عالی رتبه‌ای که دارد، کشور مهاجرپذیری به شمار می‌آید و افراد بسیاری با عقاید و ملیت‌های گوناگون در این کشور زندگی می‌کنند. بنابراین شما می‌توانید در کشور کانادا با فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف آشنا شوید. باید اضافه کرد که کشور کانادا دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری فراوانی است و گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف جهان به خود جذب می‌کند. پس به عنوان یک دانشجوی خارجی علاوه بر بهره‌مندی از خدمات تحصیلی عالی در دانشگاه‌های کانادا، زندگی پر شور و هیجان انگیزی را در این کشور سپری خواهید کرد. تحصیل در دانشگاه کانادایی کلگری می‌‌تواند به یک تجربه‌ی بسیار شیرین از دوران دانشجویی شما تبدیل شود. مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های برتر کانادا مانند دانشگاه کلگری، دارای اعتبار بین‌المللی هستند و شما می‌توانید پس از فارغ التحصیلی به راحتی جذب بازار کار شده و درآمد مناسبی نیز داشته باشید. شما می‌توانید در صورت تمایل پس از فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه شغل مناسبی در کانادا پیدا کرده و ویزای کار و اقامت در این کشور را نیز دریافت کنید. باید بگوییم که امروزه کانادا یکی از بهترین مقصدهای مهاجرتی برای ایرانیان محسوب می‌شود.

اگر شما یا هر یک از نزدیکان‌تان تجربه‌ی تحصیل یا زندگی در کانادا را دارد خوشحال می‌شویم که تجربیات و نظرات خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: timeshighereducation

دیدگاهتان را بنویسید