دندانپزشکی در ترکیه : بررسی شرایط، مدارک و معرفی بهترین دانشگاه‌ها

امروزه داوطلبان بسیاری با هدف تحصیل دندانپزشکی در ترکیه اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور می‌کنند. چرا که تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه فرصت‌های زیادی را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند. در طول سال‌های اخیر تعداد دانشجویان بین‌المللی که خواهان تحصیل در ترکیه هستند چندین برابر شده است، که نشان دهنده‌ی رشد بارز این کشور در زمینه‌ی آموزش عالی است. انگیزه‌ی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه نزد دانشجویان بین‌المللی با فراهم شدن امکان تحصیل با هزینه‌ی نسبتاً پایین و کیفیت خوب، بالا می‌رود. از طرف دیگر برخی از دانشگاه‌های ترکیه بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی خود اختصاص می‌دهند، که بخشی از هزینه‌های تحصیل، اقامت، بیمه‌ی سلامت و مسافرتی و … را تحت پوشش قرار می‌دهند. دولت ترکیه با هدف جذب دانشجویان بین‌المللی سیاست‌های رو به پیشرفتی را در این زمینه اعمال می کند.

 

دندانپزشکی در ترکیه

دندانپزشکی در ترکیه

 

اگر شما نیز جزء‌ داوطلبانی هستید که قصد تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه را دارید،‌ ‌لازم است که قبل از اقدام به‌‌ انتخاب مقصد تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی،‌ ‌اطلاعات لازم در مورد شرایط تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های کشور ترکیه را کسب نمایید.‌ ‌در این نوشته به بررسی شرایط تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی خواهیم پرداخت. همچنین‌ ‌شما را با بهترین دانشگاه‌ها‌ی دندانپزشکی ‌در ترکیه آشنا خواهیم کرد.‌ ‌بنابراین اگر می‌خواهید اطلاعات لازم در مورد تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌ها‌ی ترکیه را به دست بیاورید، پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را با دقت دنبال کنید.

مزیت‌های تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه

دلایل بسیاری وجود دارد که دانشجویان به دنبال ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در خارج از کشور هستند و تعدادی از آنها ترکیه را برای تحصیل دندانپزشکی انتخاب می‌کنند. در واقع داوطلبان بسیاری با هدف اخذ پذیرش از بهترین دانشکده‌های دندانپزشکی جهان تصمیم به ادامه تحصیل رشته دندانپزشکی در خارج از کشور می‌کنند. بسیاری از دانشجویان ایرانی نیز خواهان این هستند که تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه دهند و در عین حال به دنبال دانشگاهی می‌گردند که شهریه‌های تحصیلی بالایی نداشته باشد و یک دانشگاه معتبر با رنک بالا باشد.

فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر این مزیت را دارد که مدرک اخذ شده دارای اعتبار جهانی خواهد بود. می‌توان گفت با ادامه تحصیل رشته دندانپزشکی در یک دانشگاه معتبر، بعد از اتمام دوره تحصیلی خود می‌توانید در هر کشوری مشغول به کار شوید. چرا که مدارک تحصیلی اعطاء شده از طرف دانشگاه‌های معتبر، در سرتاسر جهان قابل قبول هستند. ترکیه نیز دارای دانشگاه‌هایی است که برنامه‌های تحصیلی دندانپزشکی را با کیفیت بالایی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

اطلاعات کامل در مورد تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

 

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه مقصد بسیاری از دانشجویان ایرانی

تشابه فرهنگی و اجتماعی با ایران

در واقع ترکیه یکی از مقصدهای تحصیلی پرطرفدار نزد دانشجویان ایرانی است که قصد تحصیل دندانپزشکی دارند. سالیانه دانشجویان ایرانی زیادی با هدف ادامه‌ تحصیل رشته دندانپزشکی، ترکیه را به دلایلی مانند نزدیکی جغرافیایی و همچنین نزدیکی فرهنگی و دینی، به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. ترکیه دارای دانشگاه‌های علوم پزشکی معتبری است. تحصیل رشته‌ی دندانپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه حدودا ۵ سال طول می‌کشد. در دانشگاه‌های ترکیه دانشجویان طی دوره‌ی تحصیلی، با مطالب تئوری آشنا می‌شوند و سپس در محیط بیمارستان یا درمانگاه‌ها به فراگیری مهارت‌های تجربی و عملی دندانپزشکی می‌پردازند. به این صورت علاوه بر فراگیری دروس تئوری دانشجویان مهارت‌های تجربی لازم را نیز کسب می‌کنند.

هزینه پایین تحصیل و زندگی در ترکیه

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه امکان تحصیل ارزان در مقایسه با دیگر کشورها است.هزینه‌ی تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی برای دانشجویان ایرانی بسیار مقرون به صرفه است. علاوه بر این، هزینه‌ی زندگی در کشور ترکیه نیز نسبت به کشورهای اروپایی پایین‌تر خواهد بود.

نزدیکی به ایران و دریافت آسان اقامت تحصیلی

همچنین به دلیل نزدیکی جغرافیایی و کم بودن مسافت بین دو کشور ترکیه و ایران، هزینه‌ی رفت و آمد برای دانشجویان ایرانی کمتر است. علاوه بر اینها، به دلیل عدم نیاز به ویزا، شهروندان ایرانی می‌توانند پس از ورود به کشور ترکیه به راحتی نسبت به دریافت اقامت تحصیلی اقدام نمایند. دانشجویان ایرانی باید دقت کنند دانشگاهی که به منظور ادامه تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در ترکیه انتخاب می‌کنند، جزء دانشکده‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد تا پس از فارغ‌التحصیلی بتوانند در ایران کار کنند.

 

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه‌های باکیفیت در ترکیه

از آنجایی که رشته‌ی دندانپزشکی یکی از رشته‌های پر طرفدار نزد دانشجویان است و تحصیل در این رشته می‌تواند آینده‌ی شغلی خوبی را برای داوطلبان رقم بزند، در ترکیه دانشکده‌های پزشکی بسیاری از دروس مربوط به رشته‌ی دندانپزشکی را ارائه می‌دهند. به منظور ادامه تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی می‌توانید دانشگاه‌ها و شهرهای مختلفی از ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنید. کشور ترکیه دارای دانشگاه‌های معتبری است که دارای کیفیت آموزش بالایی در سطح بین‌المللی هستند. با موفقیت در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر ترکیه در رشته دندانپزشکی می‌توانید آینده‌ی تحصیلی و شغلی خود را تضمین کنید.

چرا ترکیه یک گزینه عالی دانشجویی برای ایرانی‌ها است؟

از لحاظ جغرافیایی ‌ترکیه در جزیره‌ای در مدیترانه و در محل تلاقی سه قاره با یکدیگر قرار دارد و به نوعی کانال ارتباطی شرق و غرب و شمال تا جنوب شناخته می‌شود. ترکیه طبیعت بسیار زیبایی دارد و سالیانه گردشگران زیادی از مناطق مختلف آن دیدن می‌کنند. آب و هوای آفتابی و پاک ‌ترکیه یکی دیگر از دلایل محبوب بودن این کشور نزد گردشگران خارجی است. علاوه بر این ‌ترکیه دارای مراکز تجاری بسیار فعال و همچنین مراکز فرهنگی و آموزشی معتبر است. ترکیه ترکیبی از فرهنگ آسیایی و شرقی ( نزدیک به فرهنگ ایران ) و فرهنگ اروپایی است که هر شخص براساس اولویت و خواسته خود می‌تواند در جامعه شرکت کرده و از آن بهره‌مند شود. تحصیل در ‌ترکیه می‌تواند یک تجربه بسیار لذت بخش و هیجان انگیز و پر از خاطرات خوب برای دانشجویان ایرانی باشد. اهالی بومی ‌ترکیه نیز انسان‌های مهربان و خونگرمی هستند و دانشجویان خارجی را با خوشرویی می‌پذیرند. از دیگر مزیت‌های تحصیل در ‌ترکیه این است که این کشور یکی از  کشورهای امن جهان به شمار می‌آید و شهروندان آن زندگی بسیار آرام و راحتی را دارند.

سیستم آموزشی ‌ترکیه در طول سال‌های گذشته پیشرفت‌های بسیاری داشته است. ‌ترکیه دارای دانشگاه‌های بسیار خوبی است که طبق استانداردهای جهانی اداره می‌شوند. دانشگاه‌های ‌ترکیه به واسطه‌ی سیستم آموزشی بسیار خوبی که دارند برنامه‌های آموزشی خود را با کیفیت بالایی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. از طرفی دیگرسیستم آموزشی ‌ترکیه با ایجاد محیطی امن و دوستانه باعث جذب هر چه بیشتر دانشجویان خارجی می‌شود.

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه: آشنایی با ۷ دانشگاه برتر پزشکی در کشور ترکیه

اخذ پذیرش تحصیلی رشته دندانپزشکی از دانشگاه‌های ترکیه

برای اینکه بتوانید به تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بپردازید، باید از دانشگاه‌های دندانپزشکی این کشور پذیرش تحصیلی بگیرید.

۲ روش اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

۱- یکی از گزینه‌ها این است که به صورت مستقیم با در دست داشتن نتایج آزمون YÖS که هر سال یک بار توسط دانشگاه سازماندهی ‌می‌شود، به دانشگاه دولتی مراجعه کنید. آزمون یوس به عنوان یک آزمون استاندارد شناخته می‌شود که هر ساله توسط هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می‌شود که شما باید در ابتدا دانشگاه خودتان را انتخاب کرده و سپس در آزمون YOS مخصوص به آن دانشگاه را شرکت کنید.

تعداد و تنوع آزمون که توسط هر دانشگاه به صورت مستقل برگزار می‌شود، متفاوت است و بهتر است که شما برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه مورد نطرتان مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز اعم از زمان ثبت‌نام، زمان آزمون، منابع و تعداد سوالات را به دست بیاورید.

۲- روش دوم برای اخذ پذیرش از دانشکده‌های دندانپزشکی ترکیه و تحصیل دندانپزشکی در این کشور، درخواست پذیرش تحصیلی بدون آزمون ورودی به دانشگاه‌های دانش بنیاد است. این روش انتخاب هزاران دانشجوی ‌بین‌المللی است که مدرک YOS را ندارند یا اینکه نمی‌خواهند برای اخذ پذیرش از دانشگاه در آزمون‌های دیگری شرکت کنند. این روش هم ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد، اعم از اینکه شاید شما مجبور به گذراندن دوره قبل از دانشگاه در خاک ترکیه باشید و به صورت قطع این دوره هم هزینه خواهد داشت.

مانند روش قبل پیشنهاد می‌کنیم که برای بررسی شرایط هر دانشگاه به سایت خود دانشگاه مراجعه کنید، تا اطلاعات به روز و کامل را دریافت کنید.

 

پذیرش تحصیلی دندانپزشکی از ترکیه

پذیرش تحصیلی دندانپزشکی از ترکیه

 

با توجه به اینکه در بیشتر کشورها دانشجویان شانس کمتری برای موفقیت به ورود به دانشگاه در رشته دندانپزشکی دارند، ترکیه برای دانشجویانی که در تلاش برای تحقق رویاهای خود در زمینه تحصیل دندانپزشکی هستند و نمی‌توانند از فرصت مشابهی در کشور ایران یا سایر کشورها برخوردار باشند، گزینه بسیار خوبی است. باید بگوییم که در ترکیه، رویای تحصیل در رشته دندانپزشکی همراه با برخورداری از کیفیت آموزشی بالا و آینده‌ی شغلی خوب محقق ‌می‌شوند.

آشنایی با آزمون YOS ترکیه: نحوه‌ی برگزاری آزمون و شرایط شرکت در آزمون

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی در ترکیه سال به سال در حال افزایش است. این امر موجب می‌شود تا دانشگاه‌های ترکیه ظرفیت پذیرش درخواست‌های ملی و ‌بین‌المللی در رشته دندانپزشکی را در کنار آموزش با کیفیت بالا داشته باشندد. باید اضافه کرد که در ترکیه کیفیت دانشکده‌های دندانپزشکی نیز در سطح بالایی رقابتی است.

 

ادامه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

ادامه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دروس ارائه شده در دوره دندانپزشکی

همانطور که گفته شد دانشگاه‌های ترکیه برنامه‌های خود را طبق استانداردهای جهانی ارائه می‌دهند. از این رو بیشتر برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در زمینه دندانپزشکی نیز از قوانین بین‌المللی تبعیت می‌کنند. در طول سال اول تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه، موضوعات در زمینه‌های علوم طبیعی پایه و در زمینه درس‌هایی مانند آناتومی‌، فیزیولوژی، بافت شناسی، داروسازی و … برگزار ‌می‌شود. این مرحله آموزشی “مرحله پیش بالینی” نامیده ‌می‌شود.

یکی از اهداف دیگر سال اول تحصیل آشنایی با دستگاه‌ها و موادی است که در دندانپزشکی مورد استفاده ‌قرار می‌گیرند. در سال اول دانشجویان مقدمه‌ای بر دندانپزشکی خواهند داشت و در مورد ابزارها اطلاعات کافی را کسب خواهند کرد.

هدف سال دوم تحصیلی کسب دانش و اطلاعات عمیق برای درک ارگانیسم انسان و آسیب شناسی، بیوشیمی تخصصی، و داروسازی است.

در سال سوم مطالعات دندانپزشکی در ترکیه، مرحله بالینی شروع ‌می‌شود. در این مرحله دانشجویان از نظر تئوری و عملی یاد می‌گیرند که چگونه بیماری‌های انسان را بررسی و تفسیر کنند. شرکت در کلاس‌هایی که در کلینیک‌ها برگزار می‌شوند تا حدی در سال سوم شروع ‌می‌شوند. برای ادامه تحصیل و ورود به سال بعد، هر دانشجوی دندانپزشکی باید هر مرحله را با موفقیت بگذراند.

سال آخر (سال پنجم) سال فعالیت‌های عملی است. در این مرحله دانشجویان این شانس را خواهند داشت که با بیماران واقعی به تنهایی کار کنند و با یک سرپرست که در کنار آنها است مطالعات خود را به پیش ببرند. در این مرحله دانشجویان قادر به ارائه تمام دانسته‌های تئوری و عملی خود به عنوان یک دندانپزشک خواهند بود. همچنین دانشجویان سال آخر دندانپزشکی وظایفی را در بیمارستان یا درمانگاه به عهده خواهند گرفت.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. شرط اصلی داشتن دیپلم دبیرستان یا داشتن مدرک تحصیلی در سال آخر دبیرستان است. البته معدل شما نیز مهم است. ترجیحاً داشتن معدل عالی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر لازم خواهد بود. چون علاوه بر رقابتی بودن برای دریافت پذیرش و بورسیه، هر چه نمره معدل دیپلم شما بیش‌تر شانس دریافت ویزای تحصیلی خواهید داشت.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

در ترکیه، شما می‌توانید دندانپزشکی را به زبان انگلیسی یا به زبان ترکی مطالعه کنید. با توجه به زبان انتخابی مورد نظرتان، قبل از ورود به دانشگاه و آغاز دوره‌ی تحصیلی، شما باید دوره‌های آموزشی و کسب مهارت زبان را به زبان‌های ترکی یا انگلیسی بگذرانید. در صورتی که آشنایی قبلی با زبان انگلیسی یا ترکی دارید، می‌توانید مدرک معتبری را که نشان دهنده تسلط شما به زبان است را ارائه دهید. به عنوان مثال می‌توانید نتایج آزمون TOEFL ،IELTS ،TÖMER-Turkish خود را ارائه دهید. به این ترتیب از شرکت در دوره‌های آمادگی زبان معاف خواهید بود.

باید به این نکته اشاره کرد که هزینه تحصیل دندانپزشکی به زبان ترکی در مقایسه با زبان انگلیسی بسیار ارزان‌تر است. البته در برخی از دانشکده‌ها بین هزینه‌های آموزشی انگلیسی و ترکی تفاوتی وجود ندارد.

با همه‌ی اینها حتی اگر بخواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید، باید زبان ترکی را نیز یاد بگیرید. درک زبان ترکی حتی برای کسانی که دندانپزشکی را به زبان انگلیسی می‌خوانند بسیار مهم است، چرا که ارتباط بیمار با پزشک و درک همکاران در مرحله بالینی دندانپزشکی اهمیت بسیاری دارد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دانشگاه‌های دندانپزشکی در کشور ترکیه

هر دانشگاه ممکن است مدارک متفاوتی را از دانشجویان بین‌المللی بخواهد. با این حال مدارک اولیه لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه به شرح زیر هستند:

– فرم درخواست پذیرش از دانشگاه

– دیپلم دبیرستان و ترجمه رسمی آن به زبان ترکی یا انگلیسی

– کارنامه دبیرستان و ترجمه رسمی آن به زبان انگلیسی یا ترکی

– گواهی مهارت انگلیسی تافل یا آیلتس (در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)

– قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

– پرداخت هزینه پذیرش

– آزمون DUS (برای مقاطع تحصیلی تکمیلی دندانپزشکی)

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های ترکیه

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های ترکیه

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به شرح زیر هستند:

– دانشگاه کوچ ( Koc University )

– دانشگاه حاجت تپه ( Hacettepe Üniversitesi )

– دانشگاه استانبول ( Istanbul University )

– دانشگاه کارابوک ( Karabük University )

– دانشگاه آجی بادم ( Acibadem )

– دانشگاه آكدنيز ( Akdeniz University )

– دانشگاه آکسارای ( Aksaray University )

– دانشگاه آنکارا ( Ankara University )

– دانشگاه آتاتورک ( Ataturk University )

– دانشگاه باهچه شهیر ( Bahçeşehir University )

– دانشگاه باشکنت ( Başkent University )

– دانشگاه بزمی عالم وکیف ( Bezmialem Vakıf Üniversitesi )

– دانشگاه آبانت عزت بایسال ( Bolu Abant Izzet Baysal University )

– دانشگاه چکوروا ( Chkurova University )

– دانشگاه دوکوز ایلول ( Dokuz Eylul University )

– دانشگاه دوزجه ( Duzce University )

– دانشگاه اژه ( Ege Üniversitesi )

– دانشگاه ارجیس ( Erciyes University )

– دانشگاه  عثمان قاضی اسکی شهیر (  Eskisehir Osmangazi University )

– دانشگاه قاضی ( Gazi University )

– دانشگاه قاضی آنتپ ( Gaziantep University )

– دانشگاه مدیپول استانبول ( Istanbul Medipol University )

– دانشگاه مرمره ( Marmara University )

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

یکی از مهم‌ترین مواردی که دانشجویان بین‌المللی قبل از مهاجرت تحصیلی باید به آن توجه کنند هزینه تحصیل است. هزینه تحصیل علاوه بر شهریه دانشگاه شامل هزینه‌های زندگی دانشجویی مانند هزینه اجاره مسکن، خرید خوراک و پوشاک، هزینه حمل و نقل، و … می‌شود.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه

 

هزینه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه بسته به نوع دانشگاه دولتی می تواند متغیر باشد. این مبلغ به صورت سالیانه حدود ۱,۰۰۰ تا ۳,۰۰۰ دلار است. جهت تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در رشته دندانپزشکی که بدون نیاز به شرکت در آزمون‌های دانشگاه‌های ترکیه است، هزینه تحصیل به صورت سالیانه مبلغی حدود ۱۰,۰۰۰ تا ۲۵,۰۰۰ دلار در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه خواهد بود.

سایر هزینه‌ دانشجویان پزشکی

در دانشگاه‌های ترکیه مواد آموزشی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای تحصیل رشته دندانپزشکی، باید توسط خود دانشجویان تهیه شود. با این حساب، در مقایسه با دانشجویان رشته‌های دیگر مانند رشته‌ی حقوق، دانشجوی دندانپزشکی به دلیل تهیه مواد، ابزار، یا کتاب هزینه‌های بیشتری دارند.

در این قسمت به صورت تخمینی به بررسی هزینه‌های تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه خواهیم پرداخت. به طور میانگین در طول تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، هر دانشجو ۱,۰۰۰ تا ۱,۵۰۰ TL (معادل ۲۲۰ تا ۳۳۰ یورو) برای خرید و تهیه ابزار هزینه ‌می‌کند. بسیاری از دانشجویان این ابزارها را از دانشجویان ترم بالاتر با قیمت کم‌تری خریداری ‌می‌کنند. در برخی از دانشگاه‌های ترکیه نیز دانشجویان ابزارها را به صورت رایگان دریافت ‌می‌کنند، چرا که این هزینه‌ها قبلاً در شهریه دانشگاهی آنها گنجانده شده است. این ابزارها همچنین می‌توانند به صورت گروهی توسط ارگان‌های دانشگاهی سازماندهی شوند تا آنها را با قیمت ارزان‌تری برای دانشجویان خریداری کنند.

در هر صورت، هزینه تهیه مواد و ابزار دندانپزشکی خیلی زیاد نخواهد بود. همچنین ابزارها فقط در سال‌های بالای مطالعات یعنی در مرحله بالینی مورد نیاز هستند. از طرفی دیگر ابزارها پس از فارغ‌التحصیلی و کار به عنوان دندانپزشک مورد نیاز خواهد بود یا اینکه می‌توانید ابزارها را به صورت دست دوم تهیه کنید یا حتی بعد از مصرف آن را به سایر دانشجویان ترم جدید و پایین‌تر بفروشید.

مقایسه تحصیل دندانپزشکی در ایران و ترکیه

برای بیشتر متقاضیان ایرانی تحصیل دندانپزشکی در کشور خودمان به دلیل رقابتی بودن ورود به دانشگاه سخت است. در حالی که در ترکیه اخذ پذیرش تحصیلی در رشته دندانپزشکی چندان سخت نیست. دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای جذب دانشجو فقط به آزمون ورودی نیاز دارند. دانشگاه‌های دانش بنیاد نیز مدارک کشورهای دیگر را در صورتی که از نظر آموزشی با مدارک ترکیه برابر باشند، می‌پذیرند. علاوه بر اینها کشور ‌ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش، فاصله زیادی با ایران ندارد و یکی از مقصد‌های تحصیلی خوب برای دانشجویان ایرانی به شمار می‌آید.

چرا تحصیل دندانپزشکی در ترکیه یه گزینه عالی است؟

هزینه پایین تحصیل و البته زندگی در ترکیه هم سبب شده است تا دانشجویان زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند. در صورتی که شما با همان هزینه نمی‌توانید در یک کشور اروپایی یا کانادا و آمریکا زندگی و ادامه تحصیل دهید. به عبارت ساده‌تر می‌توان که هزینه زندگی و اجاره خانه در ترکیه تقریباً نزدیک به هزینه زندگی و اجاره خانه در تهران است.

تحصیل دندانپزشکی در ‌ترکیه می‌تواند مزیت‌های بسیاری برای دانشجویان ایرانی داشته باشد. یکی از دلایل دیگری که باعث محبوبیت رشته‌ی دندانپزشکی می‌شود، آینده‌ی شغلی آن است. بیشتر فارغ‌ التحصیلان رشته‌ی دندانپزشکی به سرعت وارد بازار کار شده و می‌توانند درآمد خوبی نیز داشته باشند. داوطلبانی می‌توانند پس از اتمام  دوره‌ی تحصیلی‌شان در صورت تمایل به ادامه کار و زندگی در کشور ترکیه بپردازند. البته با در دست داشتن یک مدرک معتبر خواهید توانست در کشورهای مختلف اشتغال به کار داشته باشید. همانطور که می‌دانید دندانپزشکان در بیشتر کشورهای جهان موقعیت اجتماعی وو شغلی بسیار خوبی دارند. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی را دارید، می‌توانید روی انتخاب ‌ترکیه به عنوان مقصد تحصیلی‌تان بیشتر فکر کنید.

آیا سابقه تحصیل یا دریافت بورسیه تحصیلی برای رشته دندانپزشی در ترکیه را داشته‌اید؟ در صورت داشتن چنین تجربه‌ای، نظر و تجربه خودتان را با ما به اشتراک بگذارید تا سایر دوستان هم از آن بهره‌مند شوند.

اگر در زمینه تحصیل رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه سوالی برای شما باقی مانده یا نظری در این مورد دارید، خوشحال می شویم که آن را با ما در میان بگذارید.

منبع: globalacademia

دیدگاهتان را بنویسید