راهنمای جامع دوره پادفک : منابع و مدارک مورد نیاز

در سال‌های اخیر داوطلبان زیادی برای ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی و حتی غیرپزشکی کشور روسیه را انتخاب می‌کنند. کشور روسیه دارای دانشگاه‌های معتبری است که شما می‌توانید بعد از اتمام تحصیل از آنها شغل مناسبی را انتخاب کنید. زیبایی‌های کشور روسیه و هم‌چنین سهولت پذیرش و تحصیل با هزینه کم سبب شده است تا در این شرایط اقتصادی موجود ایران، ادامه تحصیل در روسیه یک گزینه عالی برای ایرانی‌ها باشد. یکی از مهم‌ترین مدارکی که شما باید داشته باشید مدرک پادفک است که در این نوشته قصد داریم درباره مدرک پادفک و مهم‌ترین نکاتی که باید درباره این آزمون بدانید اعم از شرایط دریافت، هزینه، زمان ثبت‌نام، منابع مورد مطالعه و موارد مشابه را بیان کنیم.

دوره پادفک چیست؟

دوره پادفک روسیه که در روسی با نام подготовительный факультет و به نام Padfak شناخته می‌شود، به عنوان یک دوره آمادگی شناخته می‌شود. اکثر دانشگاه‌های روسیه دوره‌های خود را با زبان روسی ارائه می‌دهند و برای آشنایی و تسلط به زبان روسی نیاز است تا دانشجویان این دوره را گذرانده باشند تا بتوانند به زبان روسی تسلط پیدا کنند و بتوانند دوره را با موفقیت بگذرانند. این دوره به عنوان دوره آموزشی قبل از ورود به دانشگاه‌های روسیه شناخته می‌شود.

دوره پادفک یک دوره ورود به دانشگاه‌های روسیه است و برای هر یک از رشته‌های مختلف این آزمون متفاوت است. برای نمونه یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌ها، رشته‌های مربوط به حوزه پزشکی که شامل رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است. داوطلبان این رشته می‌توانند بعد از گذراندن این دوره در یکی از رشته‌های حوزه پزشکی ادامه تحصیل دهند.

طول دوره پادفک چقدر است؟

به طور کلی طول دوره بین ۹ تا ۱۲ ماه است و در صورتی که داوطلب بتواند با موفقیت این دوره را بگذراند، مدرک زبان روسی را در سطح B2 دریافت خواهد کرد، این مدرک به داوطلب این اجازه را می‌دهد که در کنار سایر دانشجویان روسی مشغول به تحصیل باشد و ادامه تحصیل دهد. نام رسمی این مدرک بین‌المللی زبان روسی trki یا torfi است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظرتان اطلاعات کامل و به روزتری را درباره دوره پادفک دانشگاه مورد نظرتان کسب کنید.

دوره اختصاصی پادفک چیست؟

اکثر دانشجویان روسیه در کنار آموزش زبان روسی، در طی چند ماه چندین درس اختصاصی را که مرتبط با رشته‌ی آنها است، آموزش می‌بینند. برای نمونه دانشجویانی که تمایل دارند تا در رشته‌هایی مانند پزشکی یا دندانپزشکی ادامه تحصیل دهند، به همراه دوره زبان روسی، دوره‌هایی مرتبط با زیست شناسی و شیمی هم آموزش خواهند دید.

در حالت کلی مدت زمان یادگیری زبان روسی در دوره پادفک دانشگاه‌ها بین ۴ تا ۶ ماه است و در بقیه ماه‌های دوره پادفک دروس تخصصی مرتبط با رشته دانشگاهی را یاد خواهند گرفت.

دوره پادفک پزشکی در روسیه

همانطور که بیان شد در دوره پادفک علاوه بر آموزش زبان روسی برای هر رشته درس و محتوای درسی مخصوص به خود هم ارائه می‌شود، مانند رشته‌های زیست‌شناسی و شیمی که برای دانشجویان مرتبط با پزشکی است و ملزم به پاس کردن آنها هستند.

دوره پادفک برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی یکسان است. در واقع تمام رشته‌های مرتبط در حوزه پزشکی مانند ( پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری و … ) دوره پادفک مشترک دارند و شما می‌توانید با خواندن دوره پادفک هر کدام از رشته‌های فوق را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید.

تفاوت سیلابس دوره پادفک دانشگاه‌ها

البته باید این نکته را هم مد نظر داشته باشید که محتوای دوره هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است و در صورتی که تمایل داشته باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد محتوای دوره دانشگاه مورد نظرتان کسب کنید، می‌توانید به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و اطلاعات بیشتر و البته به روزتری را کسب کنید ولی همانطور که اشاره شد در حالت کلی دوره پادفک شامل ۲ بخش کلی است. بخش اصلی شامل آموزش زبان روسی است و بخش دوم شامل دروس مرتبط با رشته دانشگاهی شما است.

هزینه دوره پادفک چقدر است؟

هزینه دوره پادفک هر دانشگاه متفاوت است ولی می‌توان به طور کلی گفت که هزینه دوره پادفک از ۲۰۰۰ دلار شروع می‌شود.

شهریه پادفک پزشکی در دانشگاه‌های مختلف روسیه

– دانشگاه لومونسف: ۶ هزار دلار

– دانشگاه رانخیگس: ۲,۲۰۰ دلار

– دانشگاه سماشکو: ۳,۵۰۰ دلار

– دانشگاه سچنوا: ۳,۵۰۰ دلار

– دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ: ۲,۱۰۰ دلار

– دانشگاه ملی سن پترزبورگ: ۴,۵۰۰ دلار

– دانشگاه نووسیبیرسک: ۴,۵۰۰ دلار

در اکثر دانشگاه شروع کلاس‌های دوره پادفک از اول سپتامبر که همزمان با سال تحصیلی در دانشگاه‌ها است، شروع می‌شود و برخی از دانشگاه‌ها این دوره را در ۲ ترم برگزار می‌کنند.

ثبت‌نام دوره پادفک پزشکی مورد تایید ایران

در صورتی که تمایل داشته باشید تا بعد از اخذ مدرک خود از دانشگاه‌های روسیه در ایران فعالیت کنید، پیشنهاد می‌کنیم که در یکی از دانشگاه‌های روسی زبان که مورد تایید وزارت بهداشت است، ادامه تحصیل دهید. در صورتی که دانشگاه محل تحصیل شما مورد تایید وزارت بهداشت نباشد، ممکن است شما بتوانید در کشورهای دیگر ادامه تحصیل دهید یا مشغول به کار شوید ولی همانطور که بیان شد امکان کار و ادامه تحصیل در ایران نیست( چون مورد تایید نیست ). بهترین پیشنهاد به شما این است که در وهله اول به لیست وزارت علوم مراجعه کنید، چون اکثر دانشگاه‌های مورد تایید وجود دارد ولی اگر دانشگاه مورد نظرتان را در این لیست نیافتید، رتبه و جایگاه جهانی این دانشگاه را بررسی کنید.

دوره پادفک چیست

زمان ثبت‌نام آزمون پادفک دانشگاه‌های روسیه

در حالت کلی ثبت‌نام پادفک پزشکی روسیه معمولاً از ماه می میلادی یعنی خردادماه شروع می‌شود و در اکثر دانشگاه‌ها تا ماه جولای یعنی مرداد ماه و شهریور ماه ادامه پیدا می‌کند. البته باید این نکته را مد نظر داشته باشید که زمان دقیق شروع ثبت‌نام پادفک هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است و بهترین پیشنهاد این است که به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید تا هم از زمان دقیق این آزمون مطلع شوید و هم اینکه شرایط و هزینه دوره را مطالعه کنید.

به عنوان مثال زمان ثبت‌نام در دوره پادفک دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ در ۲ مرحله انجام می‌شود. ظرفیت مرحله اول ۶۰ نفر است که ثبت‌نام آزمون پادفک از ۱۶ می تا ۲۰ ماه ژوئن صورت می‌گیرد و ظرفیت مرحله دوم هم ۶۰ نفر است که از ۲۰ ماه ژوئن تا ۲۴ ماه جولای ثبت‌نام صورت می‌گیرد.

راهنمای جامع تحصیل دندانپزشکی در روسیه

ثبت‌نام در دانشگاه‌های معتبر روسیه که مورد تایید ایران نیست.

برخی از دانشگاه‌های معتبر در روسیه یا سایر کشورهای دنیا وجود دارد که مورد تایید وزارت علوم ایران نیست ولی به خودی خود به عنوان یک دانشگاه بسیار معتبر شناخته می‌شود. چند دانشگاه در روسیه وجود دارد که با وجود کیفیت بالایی که دارند مورد تایید ایران نیستند ولی چون به عنوان دانشگاه معتبر شناخته می‌شوند، تقاضای بسیار بالایی برای آنها وجود دارد.

از این نوع دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه سچنوا مسکو و دانشگاه رانخیگس سن پترزبورگ اشاره کرد. در صورتی که شما تمایل داشته باشید بعد از اتمام تحصیل خود در ایران ادامه تحصیل دهید یا مشغول به کار شوید، بهتر است در سایر دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران ادامه تحصیل دهید ولی اگر تمایلی به ادامه تحصیل یا کار در ایران ندارید، مشکلی بابت ادامه تحصیل در این دانشگاه‌ها نخواهید داشت.

ثبت‌نام پادفک دانشگاه سچنوا مسکو

این دانشگاه قبل از سال ۲۰۲۱ مورد تایید وزارت بهداشت ایران بود ولی بعد از آن از تایید خارج شد ولی کماکان به عنوان یک مقصد جذاب شناخته می‌شود.

‌ثبت‌نام پادفک دانشگاه رانخیگس سن پترزبورگ

این دانشگاه مانند دانشگاه سچنوا به عنوان یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های روسیه شناخته می‌شود و مورد تایید ایران نیست. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این دانشگاه معتبر شهریه پایین آن و امکان پرداخت آن به صورت اقساطی است.

مدرک A2 زبان روسی

براساس آخرین تغییرات در شرایط ارزشیابی مدارک دانشجویان خارج از کشور که توسط وزارت بهداشت ایران تدوین می‌شود، داشتن مدرک A2 برای متقاضیان تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی الزامی است. این مدرک به غیر از مدرک پادفک است ولی خب باید این نکته را مد نظر را داشته باشید که سطح این آزمون پایین‌تر از آزمون پادفک است و با مطالعه چندین ماهه می‌توانید به راحتی این مدرک را کسب کنید.

دریافت مدرک زبان روسی

آزمون روسی توسط چند مرکز و دانشگاه در خود روسیه برگزار می‌شود. در حال حاضر امکان ثبت‌نام و آزمون به صورت غیرحضوری ( آنلاین) هم وجود دارد. در حال حاضر آزمون پادفک به صورت آنلاین هم برگزار می‌شود و شما می‌توانید به راحتی از شهر خود برای این آزمون شرکت کنید.

راهنمای جامع تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه

آیا امکان ادامه تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی وجود دارد؟

خیلی از علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در روسیه این سوال را می‌پرسند که شرایط ادامه به تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی چیست؟

برای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی اجباری به گذراندن دوره پادفک زبان روسی نیست، ولی شما باید تسلط نسبی به زبان روسی داشته باشید، چون دانشجویان پزشکی بعد از ترم ۳ فعالیت‌های عملی خودشان را در بیمارستان شروع می‌کنند و برای برقراری ارتباط با بیمار و فعالیت در بیمارستان آشنایی نسبی با زبان روسی الزامی است.

طبق آخرین بخشنامه وزارت بهداشت در سال ۲۰۲۱ امکان ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی وجود دارد.

۲ شرط اساسی برای امکان ادامه تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

دانشگاه مد نظرتان مورد تایید وزارت علوم ایران باشد.

قبل از ورود به کورس اصلی و دوره پادفک، شما باید مدرک زبان روسی در سطح A2 را دارا باشید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در دوره پادفک

– مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی

– مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و ریز نمرات و ترجمه رسمی آنها که به تاییدیه‌ی رسمی اداره کل آموزش و پرورش رسیده باشد. این نکته را مد نظر داشته باشید که مدارک بیان شده باید به صورت رسمی به زبان روسی ترجمه شده باشند و دارای مهر قوه قضاییه و امور خارجه باشد.

– اصل پاسپورت

– هنگام ارائه مدارک از اعتبار پاسپورت شما باید حداقل ۲ سال مانده باشد.

– هنگام ارائه مدارک، پاسپورت شما باید حداقل ۲ سال اعتبار داشته باشد و ترجمه رسمی پاسپورت که به تاییدیه‌ی رسمی اداره کل آموزش و پرورش رسیده باشد.

– عکس: ۲ قطعه عکس پاسپورت با زمینه سفید

– گواهی سلامت از بیمارستان و نتیجه تست منفی HIV

– پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت‌نام در دوره

* در مورد مدارک باید این نکته را مد نظر داشته باشید که جهت تایید وزارت بهداشت شما باید مدرک زبان روسی خودتان را در سطح A2 قبل از ورود به کورس اصلی دانشگاه اخذ کرده باشید.

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

در صورتی که تمایل داشته باشید تا در یک دانشگاه معتبر ادامه تحصیل دهید و هم‌چنین قصد برگشت به ایران و فعالیت در ایران را داشته باشید، بهتر است در دانشگاه‌هایی که مورد تایید وزارت بهداشت است ادامه تحصیل دهید. این لیست مربوط به سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ است و ممکن است برای سال تحصیلی بعدی دچار تغییراتی شود.

لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم در روسیه

دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو (Bauman Moscow State Technical University)

دانشگاه فدرال خاور دور (FEFU)

مدرسه عالی اقتصاد (HSE)

دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University)

دانشگاه لوباچفسکی (Lobachevsky University)

دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (MSU)

موسسه فیزیک و فناوری مسکو (MIPT)

موسسه دولتی روابط بین الملل مسکو (MGIMO)

دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای (MEPhI)

تحقیقات ملی دانشگاه دولتی ساراتوف (National Research Saratov State University)

دانشگاه ملی علم و فناوری میسیس (National University of Science and Technology MISIS)

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)

دانشگاه دوستی مردم روسیه (Peoples’ Friendship University of Russia)

دانشگاه پلی تکنیک پیتر بزرگ سن پترزبورگ (Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University)

آکادمی علوم روسیه (Russian Academy of Sciences)

دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ (Saint Petersburg State University)

دانشگاه ملی تحقیقات سن پترزبورگ فناوری‌های اطلاعات، مکانیک و اپتیک (ITMO)

دانشگاه فدرال جنوب (Southern Federal University)

دانشگاه پلی تکنیک تومسک (Tomsk Polytechnic University)

دانشگاه دولتی تومسک (Tomsk State University)

دانشگاه فدرال اورال (Ural Federal University)

دانشگاه گروه ب (خوب)

دانشگاه فیلم برداری دولتی روسیه به نامA. Gerasimov، (مسکو)

دانشگاه دولتی باشکیر

دانشگاه فنی دولتی دون

دانشگاه مالی تحت دولت فدراسیون روسیه

دانشگاه دولتی نفت و گاز گوبکین روسیه

دانشگاه تربیتی دولتی هرتسن روسیه

امانوئل کانت دانشگاه فدرال بالتیک

دانشگاه فن آوری تحقیقات ملی کازان

دانشگاه دولتی کوبان

موسسه هواپیمایی مسکو

مدرسه عالی تجارت بین المللی مسکو MIRBIS

دانشگاه پلی تکنیک مسکو MAMI

موسسه مهندسی برق مسکو

دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو

دانشگاه دولتی آموزشی مسکو

دانشگاه دولتی مهندسی عمران مسکو (MGSU)

دانشگاه دولتی تولید مواد غذایی مسکو

دانشگاه دولتی مهندسی راه آهن مسکو MIIT

دانشگاه فنی ارتباطات و انفورماتیک مسکو

تحقیقات ملی دانشگاه ایالتی بلگورود

دانشگاه ملی تحقیقات دولتی ایرکوتسک

تحقیقات ملی دانشگاه دولتی موردویا به نام NP Ogareva

تحقیقات ملی دانشگاه دولتی اورال جنوبی

دانشگاه ملی تحقیقات الکترونیکی فناوری (MIET)

دانشگاه فدرال قفقاز شمالی

دانشگاه فدرال شمال شرقی به نامK.Ammosov

دانشگاه فدرال شمال (قطب شمال) به نامV.Lomonosov (Arkhangelsk)

دانشگاه فنی دولتی نووسیبیرسک

دانشگاه ایالتی پرم

دانشگاه اقتصاد پلخانف روسیه

دانشگاه دولتی ارضی روسیه MTAA، به نامA.

دانشگاه اجتماعی دولتی روسیه

دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه

دانشگاه فنی روسیه (MIREA)

دانشگاه فنی الکترو سن پترزبورگ LETI

موسسه فناوری دولتی سن پترزبورگ

دانشگاه حمل و نقل دولتی سن پترزبورگ

ابزار دقیق هوافضای دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ دانشکده تحصیلات تکمیلی مدیریت

دانشگاه اقتصاد سن پترزبورگ (UNECON)

دانشگاه تحقیقات ملی سامارا

دانشگاه فنی دولتی سامارا

دانشگاه فنی دولتی ساراتوف به نام A.Gagarin

دانشگاه فدرال سیبری

موسسه علوم و فناوری Skolkovo

دانشگاه ایالتی South West

دانشگاه فنی دولتی

دانشگاه دولتی مدیریت

دانشگاه فنی دولتی تامبوف

آکادمی اقتصاد ملی و اداره عمومی ریاست جمهوری روسیه

دانشگاه دولتی سیستم‌های کنترل تامسک و الکترونیک رادیویی

دانشگاه فنی هواپیمایی دولتی اوفا

دانشگاه فنی دولتی ولگوگراد

دانشگاه دولتی وورونژ

دانشگاه گروه ج (متوسط)

دانشگاه دولتی آستاراخان

دانشگاه دولتی تعلیم و تربیت باشکیر به نام Akmulla

دانشگاه دولتی ارتباطات Bonch-Bruevich سن پترزبورگ

دانشگاه دولتی داغستان

دانشگاه دولتی ارضی کوبان

موسسه معماری مسکو MARKHI

هنرستان دولتی مسکو به نامI. چایکوفسکی

دانشگاه جنگلداری دولتی مسکو

دانشگاه صنعتی دولتی مسکو

دانشگاه دولتی استخراج مسکو

دانشگاه دولتی فن آوری مسکو Stankin

دانشگاه دولتی طراحی و فناوری مسکو

دانشگاه دولتی اقتصاد، آمار و انفورماتیک مسکو (MESI)

دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه دولتی مسکو

دانشگاه فنی دولتی نیژنی نوگورود الکسیف

دانشگاه آب و هواشناسی ایالتی روسیه

دانشگاه هنرهای تئاتر روسیه GITIS

هنرستان سن پترزبورگ به نام A. Rimsky-Korsakov

دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران سن پترزبورگ

دانشگاه فرهنگی و هنری دولتی سن

دانشگاه سینرژی

آیا شرکت در دوره پادفک ضروری است؟

اخذ مدرک پادفک بسته به دانشگاه مورد نظر شما می‌تواند اختیاری یا اجباری باشد. برخی از دانشگاه‌ها که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، مدرک پادفک درخواست نمی‌کنند ولی خب شما باید مدرک زبان روسی را در سطح A2 ارائه دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدارک مورد نظر دانشگاه‌ مورد نظرتان می‌توانید به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید.

تحصیل به زبان روسی ارزان‌تر است یا انگلیسی؟

در حالت کلی تحصیل به زبان روسی ارزان‌تر است ولی باز باید هم هزینه و سایر پارامترها را با یکدیگر مقایسه کنید.

آیا امکان اخذ مدرک پادفک در ایران وجود دارد؟

خیلی از موسسات اذعان دارند که در ایران دوره پادفک برگزار می‌کنند که این اصلاً صحیح نیست و موسسات فقط می‌توانند درس‌های مربوط به پادفک را ارائه دهند و داوطلبان را برای این آزمون آماده کنند. از لحاظ قوانین هیچ مرکزی در ایران اجازه صدور مدرک پادفک را ندارد ولی شما می‌توانید منابع را مطالعه کرده یا در دوره‌های آمادگی پادفک شرکت کنید و سپس برای شرکت در آزمون و اخذ مدرک به روسیه بروید و یا اینکه در آزمون آنلاین پادفک شرکت کنید.

آمادگی آزمون پادفک

مزایای شرکت در کلاس‌های آمادگی پادفک در ایران

البته شرکت در کلاس‌های آمادگی پادفک در ایران مزایای زیادی دارد. شما با شرکت در این دوره‌ها می‌توانید هزینه خودتان را نسبت به شرکت در کلاس‌های آمادگی دوره پادفک در روسیه به شدت کاهش دهید، چون هزینه این دوره نسبت به دوره‌های مشابه در روسیه در اکثر اوقات کمتر است. هم‌چنین به خاطر زندگی در کنار خانواده زمان زیادی را می‌توانید صرف مطالعه کنید و نیازی به پرداختن به امور شخصی مانند پخت‌وپز، شستن و … نیست.

یک مزیت دیگر شرکت در دوره‌های آمادگی در ایران این است که به احتمال زیاد معلم شما ایرانی خواهد بود و می‌توانید در صورت نیاز به زبان فارسی با استاد خود ارتباط برقرار کنید یا اینکه سوالات خودتان را به زبان فارسی بپرسید.

آیا محدودیت سنی برای شرکت در دوره وجود دارد؟

برخلاف بسیاری از کشورها هیچگونه محدودیتی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه وجود ندارد و شما می‌توانید بدون محدودیت سنی اقدام کنید. البته باید این نکته را هم مد نظر داشته باشید که اگر سن شما خیلی زیاد باشد، شاید شانس کمتری داشته باشید.

هزینه دوره پادفک چقدر است؟

هزینه دوره پادفک هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است و شما باید با مراجعه به سایت اصلی دانشگاه اطلاعات لازم مانند هزینه دوره را مطالعه کنید ولی متوسط هزینه دوره پادفک ۲۰۰۰ دلار است و ممکن است هزینه برخی از دانشگاه‌ها کم یا بیشتر باشد.

بررسی شرایط ادامه تحصیل و هزینه تحصیل در روسیه

شرکت در دوره پادفک چه مزایایی دارد؟

تسلط به زبان روسی: شما با گذراندن دوره پادفک می‌توانید تسلط کافی به زبان روسی داشته باشید و محیای تحصیل در دانشگاه شوید.

هزینه پایین تحصیل به نسبت زبان انگلیسی: شهریه دانشگاه‌های روسی زبان در روسیه کمتر از انگلیسی زبان است و شما با یادگیری زبان روسی این شانس را خواهید داشت که با هزینه کمتری در روسیه تحصیل کنید.

آشنایی با فرهنگ مردم روسیه و امکان ایجاد ارتباط با مردم: شما با یادگیری زبان روسیه این امکان را خواهید داشت تا با افراد حاضر در جامعه ارتباط برقرار کنید. این آشنایی با زبان بومی به ایجاد روابط دوستی در جامعه کمک می‌کند، علاوه بر آن سبب می‌شود تا بتوانید سریع‌تر وارد جامعه شوید و بخشی از آن شوید و هم‌چنین شانس شما برای کار پیدا کردن را بسیار افزایش خواهد داد.

سهولت فرآیند دریافت اقامت شهروندی روسیه: شما با تسلط و آگاهی از زبان روسیه، شانس بالاتری به دریافت شهروندی روسیه خواهید داشت. در صورتی که شما برنامه دارید تا بعد از تحصیل خود در روسیه باقی بمانید، پیشنهاد می‌شود که تسلط نسبی به زبان روسی داشته باشید.

تسلط به ۴ مهارت اصلی زبان روسی: شما با شرکت در دوره پادفک قادر خواهید بود تا مهارت نسبی در ۴ مهارت اصلی خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش کردن را کسب کنید. همانگونه که بیان کردیم برای زندگی و در ارتباط بودن با افراد جامعه و هم‌چنین خواندن درس‌ها به زبان روسی شما نیاز به تسلط نسبی به زبان روسی دارید که دوره پادفک شما را در این پروسه همراهی خواهد کرد.

آموزش زبان روسی توسط استادهای روسی: همواره یادگیری زبان توسط استادهای بومی یک مزیت شناخته می‌شود. نکته بعدی را هم باید در نظر بگیرید که افراد زیادی در ایران وجود ندارد که تسلط کافی به زبان روسی داشته باشند و بتوانند تدریس کنند.

آشنایی با فرهنگ و تمدن کشور روسیه: هر چقدر بتوانید در مورد فرهنگ و تمدن کشور مقصدتان اطلاعات کسب کنید، زندگی راحت‌تری را در آنجا خواهید داشت. شاید برخی موارد در فرهنگ ما به یک رفتار زشت و ناپسند شناخته نشود ولی در فرهنگ روسی یا یک فرهنگ دیگر به یک رفتار زشت شناخته شود و بالعکس. شما با کسب اطلاعات لازم در مورد فرهنگ کشور مورد نظرتان می‌توانید تعداد مواجه با شوک‌های فرهنگی‌تان را به حداقل برسانید.

دریافت مدرک آزمون پادفک: برخی از دانشگاه‌ها مدرک پادفک را به عنوان یک مدرک ضروری برای قبولی در دانشگاه و اعطای بورسیه تحصیلی تلقی می‌کنند. در این صورت ملزم به دریافت آن هستید. البته همه دانشگاه‌ها الزامی به ارائه آن ندارند و معدود دانشگاه‌‌هایی هم وجود دارد که الزامی جهت ارائه مدرک پادفک ندارند و شما باید با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظرتان اطلاعات کافی را کسب کنید ولی این نکته را هم باید مد نظر داشته باشید که موارد ذکر شده بالا برای اهمیت و ضرورت یادگیری دوره پادفک کافی است.

سطح سوالات پادفک چطور است؟

موارد درسی مطرح شده در دوره پادفک برای رشته‌های پزشکی شامل دروس زیست، شیمی و زبان روسی است و موارد درسی برای رشته‌های مهندسی شامل دروس ریاضی فیزیک و زبان روسی است.

در حالت کلی نباید نگران سختی و دشواری دوره و سوالات آزمون باشید، چون این دوره برای شرایط سنی شما تعبیه شده است و می‌توانید با کمی تلاش از عهده آن به خوبی برآیید.

شما با مطالعه درس‌هایی مانند زیست و شیمی خودتان را برای مطالعه درس‌های پزشکی آماده می‌کنید و این آمادگی برای رشته‌های مهندسی با مطالعه درس‌های ریاضی و فیزیک به دست می‌آید.

آیا شرط معدل برای دوره پادفک وجود دارد؟

شرط معدل خاصی برای شرکت در دوره پادفک وجود ندارد ولی با توجه به استقبال زیاد برای شرکت در دوره‌های پادفک دانشگاه‌های مختلف عملاً داوطلبانی که معدل خوبی داشته باشند، شانس بهتری برای پذیرش خواهند داشت. برای مثال دانشگاه پاولف سن پترزبورگ به خاطر ظرفیت محدود ( حدود ۱۲۰ نفر ) و شهریه پایین و هم‌چنین مورد تایید بودن توسط وزارت بهداشت ایران از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای دانشجویان روسی و حتی ایرانی است و در این رقابت، داوطلبانی که نمره بالاتری در دروس زیست و شیمی داشته باشند، احتمال پذیرش آنها بیشتر است.

ضرورت گذراندن دوره پادفک قبل از کورس اصلی

با توجه به اینکه شما قصد دارید تا تحصیلات خودتان را در کشور روسیه ادامه دهید و همه افراد تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند، شما برای برقراری ارتباط با افراد و هم‌چنین زندگی در جامعه نیاز به آشنایی با زبان روسیه‌ای دارید. در صورتی هم که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه را داشته باشید، ملزم به گذراندن دوره پادفک هستید.

یکی از مزایای گذراندن دوره پادفک قبل از کورس اصلی در این است که شما با سیستم آموزشی و شیوه تدریس و حتی نمره‌دهی در روسیه آشنا می‌شود و می‌توانید قبل از ورود به دانشگاه تجربه‌های زیادی را کسب کنید.

آمادگی برای پادفک

همانگونه که قبلاً هم بیان شد شما می‌توانید با مطالعه دروس آزمون پادفک خودتان را برای شرکت در این آزمون آماده کنید و سپس برای آزمون ثبت‌نام کنید. در حال حاضر شرایطی مهیا شده است که شما می‌توانید به صورت آنلاین هم در آزمون شرکت کنید و نیازی به شرکت در آزمون به صورت حضوری در کشور روسیه نیست.

مهم‌ترین منابع برای آمادگی آزمون

– کتاب‌های دوره کاربردی آموزش زبان روسی

– کتاب آموزش و تمرین رسم‌الخط روسی

– مجموعه کتاب‌های مکالمه به زبان روسی

– کتاب صرف افعال روسی و کتاب‌های گرامر زبان روسی

– فرهنگ لغت و اصطلاحات زبان روسی

– کتاب‌های درسی علوم پایه که هر داوطلب باید براساس رشته‌ای قصد شرکت در آن را دارد، موارد درسی را مطالعه کند.

در دوره پادفک شامل چه موارد درسی تدریس می‌شود؟

ترم اول دوره پادفک

شما در ترم اول دوره پادفک به طور کلی با دستور زبان روسی آشنا می‌شوید و مباحثی مانند گرامر زبان روسی و سایر مهارت‌های زبانی اعم از صحبت کردن، گوش دادن، نوشتن و خواندن به زبان روسی را یاد می‌گیرد. طول ترم اول بین ۴ تا ۶ ماه است.

ترم دوم دوره پادفک

همانگونه که در قبل هم بیان شد دروس ترم دوم براساس رشته مورد نظر داوطلبان متغییر است. برای نمونه داوطلبانی که قصد شرکت در رشته‌های پزشکی را دارند دوره Pre-Medical  را باید طی کنند که در این دوره درس‌های زیست‌شناسی و شیمی را مطالعه خواهند کرد و داوطلبانی که قصد شرکت در رشته‌های فنی و مهندسی را دارند باید در دوره‌های پادفک مخصوص رشته‌های مهندسی که شامل دوره pre- Engineering را بگذرانند که در این دوره درس‌های فیزیک و ریاضی تدریس خواهد شد.

منابع آزمون پادفک

دوره پادفک دروازه ورود به دانشگاه‌های روسیه

تنها دانشجویانی می‌توانند از دولت روسیه، بورسیه تحصیلی دریافت کنند که پادفک داشته باشند و خواهان تحصیل به زبان روسی باشند زیرا بورسیه تحصیلی به دانشجویان کورس انگلیسی تعلق نمی‌گیرد. دوره پادفک معادل دوره پیش‌دانشگاهی است و به عنوان دوره اجباری قبل از ورود به دانشگاه تلقی می‌شود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که احتمال دریافت بورسیه تحصیلی برای مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس بسیار کم است و برای مقاطع بالاتر مانند دکترا امکانپذیر است. پیشنهاد می‌شود قبل از اقدام به ادامه تحصیل در روسیه، هزینه‌های تحصیل و زندگی را برآورد کرده و بعد از تامین آن اقدام کنید.

موقعیتی مناسب برای متقاضیان ایرانی به نام تحصیل در روسیه

رقابت بسیار فشرده در کنکور ایران سبب شده است تا داوطلبان زیادی علی‌رغم علاقه به ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی نتوانند وارد دانشگاه شوند و از رویا و آرزوی خود دست بکشند. این در حالی است که امکان ادامه تحصیل در روسیه با هزینه بسیار کم فراهم است و شما می‌توانید هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهید. هزینه تحصیل در روسیه به نسبت سایر کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا بسیار کم است.

حتی شما می‌توانید روسیه را به عنوان یک پل در نظر بگیرید و برای ادامه تحصیل در سایر کشورهای دنیا وارد خاک روسیه شوید و بعد از اتمام تحصیلات برای ادامه دادن تحصیلات خود کشور دیگری را انتخاب کنید. با توجه به مدرک معتبر پزشکی روسیه شما می‌توانید در کشورهای دیگر هم مشغول به کار شوید.

به نظر شما آیا تحصیل در روسیه یک گزینه خوب برای داوطلبان ایرانی است؟ تحصیل در روسیه چه معایب و مزایایی دارد؟ تجربه و نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

در صورتی که تمایل داشته باشید تا متخصصان مهاجرتی در پروسه دریافت ویزا و حتی بورسیه همراه شما باشند، همکاران ما در مجموعه نکست ابرود آماده هستند تا به سوالات شما پاسخ دهند. در صورت تمایل می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ مندرج در سایت با همکاران ما در تماس باشید و از راهنمایی‌های آنها بهره‌مند شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید