رزومه انگلیسی برای اپلای: راهنمای نوشتن رزومه انگلیسی برای اخذ پذیرش از دانشگاه

برای این که بتوانید رزومه‌ی خوبی را جهت اخذ پذیرش تحصیلی تهیه کنید، بهتر است قبلاً چند نمونه رزومه انگلیسی برای اپلای را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید. یکی از مدارک لازم برای ورود به دانشگاه‌ها داشتن یک رزومه خوب است و هر دانشجو باید توانایی نوشتن یک رزومه قوی را که نظر مسئولان جذب دانشجو را به خود جلب کند، را داشته باشد. باید بدانید که داشتن یک رزومه‌ی قوی می‌تواند تاثیر بسیاری در موفقیت شما در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های برتر داشته باشد. به همین دلیل آماده کردن یک رزومه خوب و قوی دارای اهمیت بسیاری است. هنگام نوشتن رزومه تحصیلی باید به چند نکته‌ی مهم در رزومه‌ی خود اشاره کنید. همچنین رزومه‌ی شما باید دارای ساختار قابل قبولی باشد. این متن شما را با نحوه‌ی نوشتن یک رزومه‌ی استاندارد و نکاتی که هنگام آماده کردن رزومه‌ی خود باید به آن توجه نمایید، آشنا می‌کند. همچنین در این متن با چند نمونه رزومه انگلیسی برای اپلای آشنا خواهید شد.

 

 

رزومه انگلیسی برای اپلای

رزومه انگلیسی برای اپلای

نکات مهم در مورد نوشتن رزومه انگلیسی برای اپلای

باید بدانید که نوشتن یک رزومه‌ی تحصیلی آکادمیک با نوشتن رزومه‌های کاری متفاوت است. در رزومه‌ی تحصیلی آکادمیک خود باید به مهارت ها و توانایی‌های خود در زمینه‌ی تحصیلی و آنچه که شما را برای ادامه تحصیل در یک رشته و مقطع خاص به عنوان یک فرد مناسب معرفی می‌کند، اشاره کنید. رزومه تحصیلی شما باید به گونه‌ای نوشته شود که نظر فرد خواننده و مسئول جذب دانشجوی دانشگاه مورد نظر را به خود جلب کند و شما به عنوان یک داوطلب دارای صلاحیت برای ادامه تحصیل در آن دانشگاه شناخته شوید. باید اضافه کرد که نوشتن یک رزومه خوب حتی می‌تواند در اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی به شما کمک کند. چرا که بیشتر دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن سوابق تحصیلی و استعدادهای فردی و موفقیت‌های علمی هر داوطلب اقدام به پذیرش و اعطاء خدمات و کمک هزینه‌های تحصیلی به او می‌کنند.

۶ نکته مهم در مورد آماده کردن رزومه تحصیلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها

 

نوشتن رزومه

نوشتن رزومه

نوشتن یک روزمه متفاوت از یک رزومه معمولی است.

نکته‌ی اول در مورد نوشتن رزومه انگلیسی برای اخذ پذیرش تحصیلی این است که بدانید نوشتن یک رزومه‌ی معمولی با نوشتن رزومه‌ی تحصیلی آکادمیک متفاوت است. در حالی که یک رزومه‌ی معمولی و رزومه‌ی تحصیلی آکادمیک هر ۲ به صورت خلاصه به معرفی فعالیت‌های شما می‌پردازند، دارای تفاوت‌هایی نیز هستند. یک رزومه‌ی معمولی بیشتر روی دست آوردهای تجربی و حرفه‌ای شما تمرکز دارد. در حالی که رزومه‌ی تحصیلی آکادمیک به معرفی دستاوردهای آکادمیک و علمی شما می پردازد. به همین دلیل برای ورود به بیشتر دانشگاه‌های معتبر و ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی به یک رزومه‌ی خوب و استاندارد نیاز خواهید داشت. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که در صورت ارسال درخواست اخذ پذیرش در رشته‌ی MBA و زیر شاخه‌های آن ممکن است دانشگاه از داوطلبان رزومه کاری و تجربی آنها را نیز درخواست کند.

نوشتن رزومه‌ی خوب

نوشتن رزومه‌ی خوب

بر روی رزومه تحصیلی خودتان بیشتر تمرکز کنید.

دومین نکته‌ای که هنگام نوشتن رزومه تحصیلی آکادمیک باید به آن توجه کنید، تمرکز روی پیش زمینه‌ی آکادمیک‌تان است. یکی از قوانین طلایی برای موفقیت در نوشتن یک رزومه تحصیلی آکادمیک خوب تاکید کردن بر دستاوردهای آکادمیک و حرفه ای‌تان است. شما باید به صورت مشخص و واضح تجربیات حرفه‌ای مرتبط با رشته‌ی تحصیلی‌ خود را عنوان کنید. علاوه بر این لازم است که با ذکر جزئیات به معرفی و توضیح اطلاعات مربوط به دوره‌های تحصیلی قبلی خود بپردازید. برای مثال داوطلبان باید به رشته‌ی تحصیلی دیپلم اخذ شده و تاریخ فارغ التحصیلی خود اشاره کنند. همچنین لازم است به واحدهای درسی گذرانده شده مرتبط با به رشته‌ی تحصیلی مورد نظر داوطلب که قصد ادامه تحصیل در آن را دارد، اشاره کرد. در صورتی که داوطلبان موفق به اخذ جایزه‌ها و موفقیت‌های علمی مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظرشان شده‌اند، باید آنها را در رزومه تحصیلی آکادمیک خود قید نمایند. اما باید دقت کنید که در توضیح و معرفی سوابق تحصیلی و موفقیت‌های آکادمیک خود اغراق و افراط نکنید. هر جمله‌ای که در رزومه‌ی تحصیلی آکادمیک شما قید می‌شود، باید شامل جزئیات لازم و ضروری باشد و در عین حال لازم است که از ذکر کردن اطلاعات اضافه جلوگیری کرد.

کارهای داوطلبانه و فعالیت‌های اجتماعی را فراموش نکنید.

سومین موردی که باید هنگام نوشتن رزومه تحصیلی آکادمیک خود به آن توجه کنید این است که شرکت شما در کارهای داوطلبانه و فعالیت‌های اجتماعی بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید، مهم هستند. فعالیت‌های داوطلبانه‌ی شما نشان می‌دهند که شما علاقه‌مند به فعالیت در چه زمینه‌هایی هستید. همچنین فعالیت‌های داوطلبانه‌ی شما نشان می‌دهند که شما تنها علاقه‌مند به کار در زمینه‌های مربوط به رسیدن به اهداف مادی نیستند. قید کردن فعالیت‌های داوطلبانه می‌تواند در آینده به شما کمک کند که رشته‌ی تحصیلی خود را نیز با توجه به زمینه‌ی فعالیت‌های خود تغییر دهید. در این قسمت باید به فعالیت‌هایی که در گذشته آنها را انجام داده‌اید اشاره کنید، نه فعالیت‌هایی که در آینده قصد انجام آنها را دارید. اگر به صورت داوطلبانه در زمینه‌ی تدریس شرکت کرده‌اید حتماً آن را قید کنید. حتی اگر برای انجام فعالیت‌های داوطلبانه مبلغی را به عنوان دستمزد دریافت کرده‌اید، می‌توانید نوع فعالیت خود را قید نمایید.

در نوشتن رزومه آکادمیک، از یک ساختار صحیح استفاده کنید.

چهارمین نکته در مورد نوشتن یک رزومه تحصیلی آکادمیک خوب استفاده از زبان قوی و ساختار صحیح و روشن است. طول استاندارد و ایده‌آل یک رزومه‌ی آکادمیک تحصیلی ۱ الی ۲ صفحه است. بنابراین هنگام نوشتن رزومه‌ی تحصیلی آکادمیک نباید از کلمه‌ها و عبارت‌های بی معنی و اضافه استفاده کرد. شما باید در انتخاب کلمات مناسب بسیار دقیق و نکته‌سنج باشید. در واقع شما باید در چند صفحه‌ی محدود تمام دستاوردهای تحصیلی و علمی خود را ارائه کنید. برای نوشتن رزومه‌‌ی خود می‌توانید از نمونه رزومه انگلیسی اپلای که در سایت‌های اینترنتی قرار داده شده‌اند، کمک بگیرید. شما می‌توانید جمله‌ها و عبارت‌های کلیشه را از نمونه رزومه‌های ارائه شده بردارید.

هنگام نوشتن رزومه انگلیسی برای اپلای از یک ساختار استاندارد استفاده کنید.

یکی دیگر از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه نمایید، ساختار رزومه‌ی شما است. برای مثال رزومه‌ی شما باید دارای سر تیتری باشد که شامل نام شما و اطلاعات تماس‌تان است. شما باید قسمت‌های مختلف نوشته‌ی خود را با عنوان‌های مناسب جدا کنید. برای مثال می‌توانید چند پاراگراف را به عنوان‌های “فعالیت‌های کاری مربوطه”، “زمینه‌های علمی مورد علاقه” یا “تکنیک‌ها و مهارت‌های آزمایشگاهی” اختصاص دهید. هنگام نوشتن رزومه باید به نکات دستوری و نگارشی صحیح دقت کنید. همچنین باید ترتیب نوشتن موضوعات را رعایت نمایید و جمله‌ها و پاراگراف‌ها به صورت مرتب و مرتبط با یکدیگر نوشته شوند.

در رزومه آکادمیک خود تمام فعالیت‌های خود اعم از علاقه‌مندی‌ها، دوره‌های تحصیلی، تالیف کتاب، جایزه‌ها و موارد مشابه را ذکر کنید.

پنجمین نکته،‌ شما را با مواردی که باید در رزومه تحصیلی آکادمیک خود به آنها اشاره کنید، آشنا می‌کند. رزومه‌ی شما باید دارای موارد زیر باشد:

علاقه‌مندی‌ها درتحقیق و پژوهش: تحقیقات و پژوهش‌هایی که انجام داده‌اید باید مرتبط با رشته و برنامه‌ی تحصیلی باشد که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید.

دوره‌های تحصیلی: داوطلبان باید دوره‌های تحصیلی گذرانده شده را به ترتیب با ذکر تاریخ شروع به تحصیل و فارغ التحصیلی خود قید کنند.

تجربیات مربوط به تالیف کتاب یا مقاله: اگر سابقه‌ی تالیف مقاله یا کتاب را دارید، حتماً آن را در رزومه خود قید کنید.

دریافت جایزه‌ها و افتخارات: در این قسمت باید به موفقیت‌هایتان در دریافت جایزه‌ها و افتخارات کسب شده‌ی خود اشاره کنید. باید به این نکته توجه کنید که تنها آن دسته از موفقیت‌ها را قید کنید که مهم و مرتبط هستند. برای مثال اگر موفقیت در یک زمینه باعث اعطاء کمک هزینه‌ی تحصیلی در دوره‌های تحصیلی قدیم به شما شده است، حتماً به آن اشاره کنید.

سابقه‌ی تدریس: اشاره به سوابق تدریس می‌تواند نشان دهنده‌ی علاقه‌ی شما به دنبال کردن هدف‌های آکادمیک باشد.

مهارت‌های کامپیوتری: اگر مهارت خاصی در زمینه‌ی کامپیوتر دارید که به برنامه‌ی تحصیلی شما مربوط است، حتماً آن را ذکر کنید.

مهارت‌های زبانی: در صورتی که قبلاً در آزمون‌های زبان انگلیسی مانند تافل و جی آر ای شرکت کرده‌اید، نمره‌ی کسب شده‌ی خود را در رزومه اعلام نمایید.

سابقه‌ی عضویت در سازمان‌ها: اگر شما سابقه‌ی عضویت در یک سازمان را دارید یا در حال حاضر یک عضو فعال در سازمانی هستید که به رشته‌ی تحصیلی شما مرتبط است، آن را قید کنید.

علاوه بر توجه به نگارش متن رزومه تحصیلی خود، به ظاهر و طراحی آن هم توجه کنید.

آخرین نکته‌ی مهم در مورد نوشتن رزومه تحصیلات آکادمیک این است که نوشته‌ی شما باید دارای ظاهر تمیز و نگارش صحیح باشد. هر عبارت و جمله‌ای که در رزومه‌ی تحصیلی خود آن را به کار می‌برید، باید دارای جمله بندی و نگارش صحیح بوده و به دقت ویرایش شده باشد. همچنین برگه‌ای که به عنوان رزومه‌ی تحصیلی خود ارائه می‌دهید، باید با فونت مناسب تایپ شده و خوانا و تمیز باشد.

منبع: mastersportal

16 پاسخ به “رزومه انگلیسی برای اپلای: راهنمای نوشتن رزومه انگلیسی برای اخذ پذیرش از دانشگاه”

 1. سعید وحیدی گفت:

  بنده هدفم این هست که کارفرما با دیدن رزومه من، توجه ویژه به قسمت سوابق کاریم داشته باشه. برای نگارش رزومه بین المللی شغل طراحی سایت رزومه پرو فشنال مواردی که توی این مقاله نوشته بودین رو انجام دادم خداکنه که بتونم جاب آفرمو بگیرم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   امیدوارم که نتیجه مطلوب خودتان را به دست بیاورید. خوشحال می‌شویم که نتیجه را هم با ما به اشتراک بگذارید.

 2. پروانه ربانی گفت:

  سلام ،اگر اطالات براتون بفرستیم شما برای ما رزومه تنظیم میکنین ؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بلی امکانپذیر است، شما می‌توانید برای تنظیم رزومه، انگیزه‌نامه و توصیه نامه اطلاعات و درخواست‌تان را از طریق ایمیل برای ما ارسال کنید.

 3. دریاصالحزاده گفت:

  سلام من میخوام اطالاعاتمو بفرستم برام رزومه تهیه کنید چجوری باهاتون درارتباط باشم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بهترین راه ارتباطی با ما ارتباط از طریق ایمیل است.
   لطفن رزومه تحصیلی و درخواست خودتان را از طریق ایمیل به همکاران ما ارسال کنید.

 4. عباس گفت:

  سلام من رزومه كاري انگليسي ميخوام

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   درخواست خودتان را به صورت ایمیل به همکاران ما ارسال کنید تا در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

 5. علی گفت:

  یک رزومه تحصیلی میخوام

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   لطفاً از طریق ایمیل با همکاران ما در ارتباط باشید تا شما را در اسرع وقت راهنمایی کنند.

 6. لیلا گفت:

  سلام
  من روزمه تحصیلی میخواستم میشه لطفا برای من بنویسید

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   لطفاً درخواست خودتان را از طریق ایمیل به همکاران ما ارسال کنید، همکاران ما در اسرع وقت شما را راهنمایی خواهند کرد.

 7. شیوا گفت:

  باسلام.. دوست عزیز میخواستم بدونم برای آماده کردن رزومه و توصیه نامه و انگیزه نامه چه مبلغی رو تمشخص کردین.

 8. شیرین گفت:

  سلام. میشه درباره هزینه های نوشتن رزومه و انگیزه نامه و توصیه نامه برامون بگید.ممنون میشم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   لطفاً درخواست خودتان را با همکاران ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.
   می‌توانید از طریق ایمیل یا واتس‌آپ با همکاران ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید