شرایط تحصیل در رشته فلسفه در خارج از کشور

اگر قصد تحصیل در رشته فلسفه در خارج از کشور را دارید، می‌توانید با برنامه ریزی و تلاش به هدف خود دست پیدا کنید. اگر جدیت و پشتکار کافی در مطالعه داشته باشید خواهید توانست واحدهای درسی را با موفقیت پشت سر گذاشته و در زمان مناسب از دانشگاه فارغ التحصیل شوید. در واقع باید گفت که تحصیل در خارج از کشور به معنی سفر به خارج از کشور نیست و در طول دوره‌ی تحصیلی خود ممکن است با مسائل بسیاری رو به رو شوید. قبل از اقدام به تحصیل در رشته فلسفه در خارج از کشور باید شرایط کشوری که ادامه تحصیل در آن را دارید و همچنین دانشگاهی که مد نظر شما است را به صورت دقیق بررسی کنید. تصمیم گیری در مورد انتخاب یک شهر و دانشگاه به عنوان مقصد تحصیلی در مسیر زندگی شما تاثیر خواهد گذاشت. در واقع هنگامی که به قصد تحصیل به کشور دیگری مهاجرت می‌کنید، زندگی جدیدی در شهر مقصد تحصیلی برای شما شروع می‌شود.

 

تحصیل فلسفه

تحصیل فلسفه

انتخاب مقصد تحصیلی مناسب برای ادامه تحصیل در رشته فلسفه در خارج از کشور

  مقصد تحصیلی شما ممکن است دارای شرایط جغرافیایی و آب و هوایی متفاوتی با زادگاه یا محل زندگی کنونی شما داشته باشد. بنابراین، قبل از انتخاب نهایی مقصد تحصیلی‌تان باید از سازگاری خود با آب و هوای آنجا اطمینان حاصل پیدا کنید. کشوری که به قصد تحصیل در رشته فلسفه در خارج از کشور به آن مهاجرت می‌کنید، دارای فرهنگ و دین متفاوتی خواهد بود. پیشنهاد می‌شود قبل از مهاجرت به مقصد تحصیلی جدیدتان اطلاعات لازم در مورد سبک زندگی و فرهنگ مردم آن کشور را مورد مطالعه قرار دهید. این کار سبب می‌شود که بتوانید روابط دوستانه‌ی جدیدی را با حفظ احترام به فرهنگ و باورهای اهالی بومی مقصد تحصیلی خود برقرار کنید. یکی از مهم‌ترین عواملی که باید به آن توجه کرد زبان رسمی و بومی کشور مقصد تحصیلی است. اغلب اوقات یکی از شرایط ورود به دانشگاه تسلط به زبان رسمی آن کشور است. اما ممکن است شما دانشگاهی را انتخاب کنید که زبان ارائه واحدهای درسی آن، متفاوت با زبان رسمی یا بومی آن منطقه باشد. اگر یک دانشگاه انگلیسی زبان را برای ادامه تحصیل در رشته فلسفه در خارج از کشور انتخاب کنید، برای ورود به دانشگاه باید دارای مدرک زبان انگلیسی معتبر و مورد قبول دانشگاه باشید. اما ممکن است اهالی بومی مقصد تحصیلی شما، تسلط کافی به زبان انگلیسی نداشته باشند. در این صورت یادگیری جملات و عبارت‌های کلیدی به زبان بومی مقصد تحصیلی‌تان می‌تواند کمک بسیاری به شما بکند. در روزهای اول ممکن است ایجاد ارتباط با اهالی بومی کمی مشکل به نظر برسد. اما می‌توانید مطمئن باشید که با گذشت زمان شما با زبان مقصد تحصیلی‌تان نیز به اندازه‌ی کافی آشنا خواهید شد و بدون مشکل خواهید توانست نیازهای خود را تامین کنید.

قبل از اقدام به مهاجرت، برآوردی دقیقی از هزینه‌های خود داشته باشید.

 یکی دیگر از مهم‌ترین عواملی که هنگام انتخاب مقصد تحصیلی خود باید به آن توجه کنید، میزان هزینه‌های تحصیلی و همچنین هزینه‌های زندگی در شهر و کشور مورد نظر شما است. پس از اقدام به ثبت‌نام باید برآورد دقیقی از مبلغ شهریه‌های دانشگاه در مقطع تحصیلی موردنظرتان محاسبه نمایید. تحصیل در برخی از رشته‌ها و مقاطع در تعدادی از دانشگاه‌ها برای دانشجویان رایگان است. به همین دلیل ورود به این دانشگاه‌ها داوطلبان زیادی دارد و برای موفقیت در اخذ پذیرش از این دانشگاه‌‌ها باید دارای رزومه تحصیلی قوی باشید. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌ها به دانشجویان خود بورسیه‌های تحصیلی مختلفی اعطاء می کنند. شرایط اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان توسط هر دانشگاه به قوانین و مقررات دانشگاه مربوطه بستگی دارد. بورسیه‌های اعطاء شده به دانشجویان می‌توانند هزینه‌های تحصیل و در برخی موارد هزینه‌های زندگی دانشجویان را نیز تحت پوشش قرار دهند. برخی از دانشگاه‌ها به دانشجویانی که در طول دوره‌ی تحصیلی پشتکار و تلاش زیادی نشان دهند و به عنوان دانشجوی ممتاز شناخته شوند، کمک هزینه‌ی تحصیلی اعطاء می‌کنند. قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظرتان  شرایط اخذ بورسیه‌ی تحصیلی دانشگاه مربوطه را به دقت مطالعه فرمایید و سعی کنید مدارک لازم برای اخذ کمک هزینه تحصیلی را را تهیه کرده و به دانشگاه ارائه دهید.

 از آنجایی که رشته‌ی فلسفه به دنبال یافتن پاسخ‌هایی برای شناخت وجودی انسان و جهان هستی است، ادامه تحصیل در رشته فلسفه در خارج از کشور و فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های معتبر می‌تواند کمک بسیاری به رشد فکری شما و در پیشرفت تحصیلی‌تان بکند. همانطور که می‌دانید دانشگاه‌های کشورهای مختلف شرایط متفاوتی برای جذب دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف تعیین می‌کنند. به منظور کسب اطلاعات لازم در مورد مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش در هر دانشگاه می‌توانید به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید. در ادامه‌ی مطلب به صورت کلی شما را با شرایط تحصیل در رشته فلسفه در خارج از کشور و دانشکده‌هی برتر رشته‌ی فلسفه آشنا خواهیم کرد.

تحصیل در رشته فلسفه در آلمان

تحصیل فلسفه در آلمان

تحصیل فلسفه در آلمان

دانشگاه‌های آلمان دارای گروه‌های بسیار قوی در زمینه‌ی علوم انسانی هستند. این دانشگاه‌ها سختگیری‌های بسیاری را روی دانشجویان رشته‌های علوم انسانی اعمال می‌کنند و فارغ‌ التحصیلی از رشته‌های علوم انسانی دانشگاه‌های آلمانی کار ساده‌ای نیست. اگر قصد ادامه تحصیل در رشته فلسفه در دانشگاه‌های آلمان را دارید، باید خود را برای یک دوره‌ی تحصیلی جدی آماده کنید و زمان کافی را برای مطالعه در نظر بگیرید. در صورتی که دانشگاه مورد نظر شما دروس مربوط به رشته‌ی فلسفه را به زبان آلمانی ارائه دهد، باید مدرک زبان آلمانی که مورد قبول دانشگاه مربوطه باشد را داشته باشید.

یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان که به جذب دانشجو در رشته‌ی فلسفه می‌پردازد، دانشگاه بن( Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn) است. دانشگاه بن یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های دنیا در رشته‌ی فلسفه است. این دانشگاه در شهر بن آلمان  و در کرانه‌ی رود راین واقع شده است. سالانه دانشجویان بین المللی بسیاری برای ادامه تحصیل در رشته فلسفه در این دانشگاه اقدام به ارسال درخواست اخذ پذیرش می‌کنند.

تحصیل در رشته فلسفه در فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

فرانسه دارای دانشگاه‌هایی است که از لحاظ کیفیت آموزشی در فهرست رده بندی برترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارند. کشور فرانسه دارای جذابیت‌های منحصر به فرد خود است و سالانه دانشجویان بین‌المللی بسیاری با هدف ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به فرانسه مهاجرت می‌کنند. شهر پاریس، پایتخت کشور فرانسه، به عنوان یکی از بهترین شهرهای دانشجویی شناخته می‌شود. اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه را دارید، باید تسلط کافی به زبان فرانسوی داشته باشید. بیشتر دانشگاه‌های فرانسه واحدهای درسی خود را به زبان فرانسه ارائه می‌دهند. به همین دلیل تسلط به زبان فرانسوی و داشتن مدرک معتبر زبان فرانسوی یکی از شروط لازم برای ورود به بیشتر دانشگاه‌های این کشور است.

یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های کشور فرانسه که به جذب دانشجو در رشته‌ی تحصیلی فلسفه می‌پردازد، دانشگاه سوربون است. دوره‌ی تحصیلی کارشناسی رشته‌ی فلسفه در دانشگاه‌های فرانسه ۳ سال طول می‌کشد. دانشجویان تحصیلات تکمیلی دوره‌ی کارشناسی ارشد را در ۲ سال و دوره‌ی دکترا را در طول ۳ الی ۴ سال می‌گذرانند.

بیشتر بخوانید: بهترین شهرهای دانشجویی اروپا

تحصیل در رشته فلسفه در کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

بیشتر دانشگاه‌های کشور کانادا در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان از لحاظ کیفیت آموزشی قرار دارند. مدارک تحصیلی اعطاء شده از دانشگاه‌های کانادا دارای اعتبار بین‌المللی اهستند و دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌ التحصیلی از مدرک تحصیلی خود در کشورهای دیگر برای اشتغال به کار یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر استفاده کنند. امروزه دانشجویان بسیاری با هدف ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به این کشور مهاجرت می‌کنند. کانادا یک کشور مهاجر پذیر است و تنوع فرهنگی در آن موجب می‌شود که کشور مناسبی برای زندگی مهاجران از نقاط مختلف دنیا باشد. به منظور تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان کانادا باید دارای مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند مدرک آیلتس و تافل باشید. برای موفقیت در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسوی زبان نیز لازم است که مدرک زبان فرانسوی معتبر خود را به دانشگاه ارائه دهید. هر دانشگاه شرایط و استانداردهای منحصر به فرد خود را برای جذب دانشجو تعیین می‌کند. برای آگاهی از مدارک مورد قبول هر دانشگاه و حداقل نمره‌ی لازمی که در آزمون‌های زبان باید کسب کنید، می‌توانید به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه نمایید.

مقطع کارشناسی رشته‌ی فلسفه در بیشتر دانشگاه‌های کانادا ۴ سال به طول می‌انجامد. دانشجویان می‌توانند به صورت پاره وقت و تمام وقت در مقطع کارشناسی اقدام به ادامه تحصیل بکنند. دوره‌ی کارشناسی ارشد رشته‌ی فلسفه در کانادا نیز تقریباً ۲ سال به طول می‌انجامد. طول دوره‌ی تحصیلی مقطع دکترا دردانشگاه‌های کشور کانادا ۴ سال است. از برترین دانشگاه‌های برتر کانادا که به ارائه رشته‌ی تحصیلی فلسفه می‌پردازند عبارت هستند از: دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه آلبرتا و دانشگاه یورک. دانشجویانی که از دانشگاه‌های برترکشور کانادا فارغ التحصیل می‌شوند دارای مهارت‌های پژوهشی بالایی هستند.

تحصیل در رشته فلسفه در آمریکا

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا

دانشگاه‌های کشور آمریکا دارای کیفیت آموزشی بسیار بالایی در سطح جهانی هستند. پذیرش در رشته‌ی فلسفه از دانشگاه‌های آمریکا در مقطع دکترا ممکن است کمی سخت‌تر از رشته‌های دیگر باشد. به همین دلیل فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های برتر آمریکا در مقطع مستر که معادل با مقطع کارشناسی ارشد است، می‌تواند سکوی پرشی برای قبولی در مقطع دکترای این رشته باشد. برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا به ارائه‌ی مدرک زبان معتبر با نمره‌ی قابل قبول و یک رزومه‌ی تحصیلی قوی نیاز خواهید داشت.

از برترین دانشگاه‌های آمریکا که در رشته‌ی فلسفه اقدام به جذب دانشجو می‌کنند می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره کرد: دانشگاه پرینستون، کالج بوستون، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استندفورد، دانشگاه کرنل، دانشگاه شیکاگو، دانشگاه کلمبیای نیویورک، و دانشگاه هاروارد.

به نظر شما بهترین دانشگاه و کشور برای ادامه تحصیل در رشته فلسفه کجا است؟ برای اخذ پذیرش چه شرایطی را باید داشته باشید؟ نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

منبع: studyabroad

13 پاسخ به “شرایط تحصیل در رشته فلسفه در خارج از کشور”

 1. رضا ميرزاخاني گفت:

  با درود
  من دانشجوي ترم آخر فلسفه هنر هستم و قصد اخذ بورسيه تحصيلي در مقطع post doc دارم
  لطفا راهنمايي بفرماييد

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   این نکته را باید مد نظر داشته باشید که تمام مدارک شما از مقطع لیسانس تا دکتری آزاد باشد و سپس رزومه شما بررسی شود تا بهتر بتوانیم، شما را راهنمایی کنیم. در صورتی که تمایل داشته باشید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند، می توانید رزومه خودتان را از طریق ایمیل برای همکاران ما ارسال کنید و آنها بعد از بررسی شما را به بهترین نحو راهنمایی خواهند کرد.

 2. حمیده زارع گفت:

  سلام
  با آرزوی اوقات خوش
  ادمین گرامی سوال من اینه که من دانشجوی ترم سوم فلسفه اسلامی دانشگاه بوعلی هستم و اطلاعاتی راجب کسب بورسیه ی تحصیلی میخواستم،امکان راهنمایی هست؟

 3. فرزانه گفت:

  سلام من دانشجوی رشته ی پزشکی ام و میخوام برای رشته فلسفه اپلای کنم. میشه شرایط را توضیح بدید

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز

   شما برای دریافت پذیرش همراه با شهریه برای کانادا شانس دارید. برای بررسی دقیق‌تر رزومه‌تان می‌توانید رزومه خودتان را از طریق ایمیل به همکاران ما ارسال کنید و بعد از بررسی رزومه شما توسط همکاران ما، نتیجه را برای شما اعلام خواهند کرد.

 4. کاظم گفت:

  سلام و عرض ادب
  من دانشجوی دکترای فلسفه هستم.اگر بخواهم برای تحصیل در دوره ارشد همین رشته اقدام کنم،آیا مدرک دکتری من تاثیری در جذبم دارد یا نه؟
  سپاس

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   در صورتی که شما شرایط سنی و زبان را داشته باشید، می‌توان برای ارشد مجدد برای شما پذیرش گرفت. در صورتی که تمایل داشته باشید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند، می‌توانید از طریق ایمیل با همکاران ما در ارتباط باشید.

 5. مژگان گفت:

  سلام و وقت بخیر من کارشناس ارشد فلسفه هستم و دوست دارم برای دکتری مهاجرت کنم، کارشناسی فلسفه و حکمت خوندم و ارشد منطق فهم دین، بنظرتون بهترین گزینه برای تحصیل چیه که البته مقرون به صرفه هم باشه

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   در صورت داشتن مقاله و نمره زبان می‌توانید پذیرش تحصیلی کنید. با توجه به رشته شما، می‌توانید در اروپا یا کانادا تحصیل کنید. در صورتی هم که تمایل داشته باشید تا همکاران ما شما را در این پروسه راهنمایی کنند، می‌توانید از طریق ایمیل رزومه تحصیلی خودتان را به همکاران ما ارسال کنید، آنها بعد از بررسی نتیجه را به شما اعلام خواهند کرد.

 6. مجتبی گفت:

  سلام
  من دارای دیپلم ریاضی-فیزیک هستم ولی کنکور انسانی دادم و الان هم دانشجو رشته ی زبان و ادبیات عربی در دانشگاه دولتی گیلان هستم
  می خواستم بپرسم منی که تحصیلات آکادمیک در رشته فلسفه ندارم (ولی مطالعات گسترده ای بصورت شخصی در این زمینه داشتم و دارم) چگونه می تونم برای تحصیل در رشته فلسفه در مقطع کارشناسی برای خارج از کشور بویژه کشور هایی که نام بردید اقدام کنم؟؟
  با تشکر از سایت خوبتون!

 7. علی گفت:

  سلام. من دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران در دانشگاه صنعتی شریف هستم و چیزی هم تا انتها نمونده. می خواستم ادامه تحصیلم در رشته فلسفه باشه. پذیرش ارشد برام مهیاتره یا دکتری؟ چه کشور و کدوم دانشگاهی تمایل بیشتری برای جذب فارغ التحصیلان رشته های غیر مرتبط نشون میدن؟ بنای فکری خودم بر این بوده که کنکور ارشد در ایران بدم و مدرک ارشد فلسفه رو که گرفتم برای دکتری مهاجرت کنم. آیا پیشنهاد بهتری دارید؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   رشته غیرمرتبط علاوه بر پذیرش ویزا، به احتمال زیاد برای شما مشکل‌ساز خواهد بود و این تغییر رشته ریسک پذیرش شما را افزایش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید